تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی()
کد خبر:13723352
۱۳۹۶/۱۰/۲۲ ۲۱:۵۶

نامهربانی دولت با بودجه دفاعی

نگاهی به ارقام بودجه سال 97 نشان می‌دهد دولت چندان با نهادهای دفاعی با وجود اهمیت کار در حفظ اقتدار نظام در اختصاص بودجه مهربان نیست.
نامهربانی دولت با بودجه دفاعی
مهدی پورصفا

بودجه سال 97 شايد يکي از پر سر و صدا‌ترين بودجه‌هاي سنواتي دولت‌هاي جمهوري اسلامي در طول 30 سال اخير باشد. تعديل‌هاي فراوان اقتصادي و پيش‌بيني افزايش شديد قيمت‌هاي حامل انرژي و همچنين تورم بالا از جمله شاخص هايي هستند كه در بودجه سال 97 به چشم مي‌خورد، البته در اين ميان فشار افكار عمومي و نقادي كارشناسان اقتصادي سبب شد برخي اصلاحات در اين بودجه جدي شود كه از آن جمله مي‌توان به احتمال جلوگيري از افزايش قيمت‌هاي حامل‌هاي انرژي و همچنين توجه به رفاه اقشار محروم نيز اشاره كرد. 
با اين حال و در ميان تمام اين جار و جنجال‌ها بخش مهمي از بودجه سال 97 كه مربوط به حوزه دفاعي و امنيتي كشور است عملاً از چشم رسانه‌ها دور مانده و تمام تلاش رسانه‌ها بر بخش‌هاي اقتصادي متمركز است، البته طبيعي است كه جزئيات اين ارقام بودجه‌اي چندان روشن نباشد، اما نگاهي به رديف‌هاي بودجه سال 97 نشان مي‌دهد دولت در حوزه اختصاص بودجه به نهادهاي امنيتي و دفاعي چندان به اولويت‌هاي موجود توجهي ندارد؛ نكته‌اي كه مورد توجه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي قرار گرفته است. 
با مقايسه اعداد و ارقام كل بودجه نهادهاي نظامي و انتظامي كشور براي سال 97 و همچنين مقايسه آن با مجموع بودجه سال 1396 اين نهادها، مشخص شده است بودجه دفاعي كشور براي سال آينده در قياس با سال گذشته رشد بيش از 14هزار ميليارد توماني را نشان مي‌دهد. رقم دقيق افزايش بودجه اين نهادها نسبت به سال گذشته عدد 14هزار و 75ميليارد و 931ميليون و 700هزار تومان است. 
از بين شش نهاد نظامي و انتظامي كشور بودجه وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، ستاد كل نيروهاي مسلح و سازمان بسيج مستضعفين در مقايسه با سال گذشته كاهش پيدا كرده و در مقابل بودجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، ارتش جمهوري اسلامي ايران و نيروي انتظامي جمهوري اسلامي افزايش پيدا كرده است. 
بيشترين ميزان كاهش بودجه مربوط به ستاد كل نيروهاي مسلح است. وزارت دفاع و بسيج نيز با كاهش 138ميليارد توماني  بودجه‌شان نسبت به سال گذشته در جايگاه‌هاي بعدي از حيث كاهش بودجه قرار گرفته‌اند. 
در طرف مقابل بيشترين ميزان افزايش بودجه در بين نهادهاي نظامي و انتظامي كشور را سپاه پاسداران انقلاب اسلامي دارد. بودجه سپاه از 15هزار و 436ميليارد و 598ميليون و 900 هزار تومان سال گذشته براي سال آينده به 26هزار و 736ميليارد و 697ميليون و 100هزار تومان رسيده است. نيروي انتظامي و ارتش به ترتيب با افزايش 3هزارو700ميليارد توماني و 598ميليارد توماني در رده‌هاي بعدي از حيث افزايش بودجه قرار گرفته‌اند. 
در اين ميان بايد به اين نكته نيز توجه كرد كه بخش زيادي از بودجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي معادل 12هزار ميليارد تومان به قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا و طرح‌هاي سازندگي مرتبط بوده و اصولاً ارتباطي با فعاليت‌هاي دفاعي ندارد. با وجود اینكه ارقام فوق نشان‌دهنده رشد قابل توجه در بودجه‌هاي نظامي است، اما با شرايط فعلي نمي‌توان اميد چنداني به محقق شدن آنها داشت. 
 
دولت از برنامه ششم توسعه عقب است

در اين ميان اولين نقطه ضعف در خصوص بودجه سال 97 عقب بودن پيش‌بيني دولت در خصوص افزايش بودجه‌هاي نظامي است. بر اساس قانون ششم برنامه توسعه كشور دولت موظف است سهم نيروهاي نظامي را به 5درصد كل تعهدات برساند، اما بودجه سال 97 نتوانسته خود را به اين ميزان برساند، البته برنامه ششم توسعه تكاليف ديگري را در حوزه تأمين مالي بحث موشكي و نظامي به دولت تكليف كرده است. 
اردشير نوريان عضو كميسيون تلفيق بودجه ۹۷ و رئيس كميته دفاعي مجلس شوراي اسلامي درباره وضعيت اعتبارات دفاعي پيشنهاد شده از سوي دولت در لايحه بودجه ۹۷ مي‌گويد: مطابق قانون برنامه ششم توسعه، سرجمع اعتبارات دفاعي در بودجه‌هاي سالانه بايد معادل ۵درصد كل اعتبارات عمومي باشد و در قالب تبصره‌ها و بندهاي مختلف تنظيم شود و تخصيص لازم صورت بگيرد. 
وي تصريح كرد: با وجود اين حكم قانوني، آن چيزي كه در لايحه پيشنهادي دولت براي بودجه ۹۷ مشاهده مي‌شود اين است كه عدد ۵درصد به 2/1درصد تقليل يافته است. 
وقتي عدد ۵درصد كه مورد تأكيد برنامه ششم توسعه است، رعايت نشده يعني اينكه آنچه ارائه شده در مغايرت با برنامه ششم است، البته پيشنهاداتي براي اصلاح اين عدد از طرف اعضاي كميسيون تلفيق ارائه شده و بايد منتظر باشيم و ببينيم كميسيون در نهايت چه تصميمي مي‌گيرد. 
 
گره خوردن زلف بودجه دفاعي به صندوق توسعه ملي

نكته اساسي اينجاست كه هم اكنون بسياري از پيشنهاداتي كه براي اصلاح بودجه   دفاعي در سال 97 در مجلس شوراي اسلامي مطرح شده منوط به برداشت از صندوق توسعه ملي است. 
در حقيقت اينكه مبالغ فوق به نيروهاي نظامي اختصاص داده شود يا نه به نوعي به افزايش قيمت نفت در سال آينده بستگي دارد چراكه بودجه صندوق توسعه ملي بر اساس مازاد درآمد نفتي و بودجه‌اي كشور تأمين مي‌شود و دولت نيز تاكنون بيش از 20درصد مازاد درآمدهاي نفتي را به صندوق توسعه ملي واگذار نكرده است.  در كنار اين مصارف مهم‌تر ديگري نيز در صف استفاده از منابع صندوق توسعه هستند كه در مواردي اهميت آنها در شرايط فعلي براي دولت بيشتر از حوزه دفاعي است. از جمله اين مصارف مي‌توان به برداشت 5/1ميليارد دلار از منابع اين صندوق براي توسعه اشتغال در روستاها و همچنين اختصاص نزديك به 10ميليارد دلار براي توسعه زيرساخت‌هاي آبي و جلوگيري از هدررفت آب اشاره كرد. 
شايد از همين رو است كه رؤساي نهادهاي دفاعي چندين جلسه با نمايندگان مجلس براي بهبود اوضاع فوق برگزار كرده‌اند. 
 
ايران در رده آخر قرار دارد

شايد در شرايط فعلي بتوان اين نكته را مطرح کرد كه افزايش اعتبارات دفاعي با توجه به شرايط اقتصادي و در حد فوق چندان براي كشور اولويت ندارد اما واقعيت اين است كه شرايط فعلي منطقه و هزينه‌كرد بودجه‌هاي دفاعي به خصوص در كشورهاي اطراف ما به گونه‌اي است كه نمي‌توان از آن چشم پوشي كرد. 
مؤسسه مطالعات صلح استكهلم، هرسال برآوردي از بودجه‌هاي نظامي ۱۷۲ كشور جهان ارائه مي‌كند. 
 برآورد اين سازمان در مورد ايران، سرانه ۱۶۶ دلاري در سال گذشته ميلادي است كه به برآورد‌هاي ريالي رديف‌هاي بودجه نيز در مجلس نزديك است. اين برآورد ايران را در رده ۵۳ جدول قرار مي‌دهد. در صدر جدول هم رژيم صهيونيستي با سرانه 2هزار و200 دلاري و بعد عربستان سعودي با حدود 2هزار دلار قرار دارند. عربستان سعودي كه به صورت مستقيم ايران را به جنگ تهديد مي‌كند در سال جاري ششمين بودجه بزرگ نظامي را در دنيا به خود اختصاص داده و خريدهاي چندده‌ميليارد دلاري آن در دنيا به خصوص در حوزه دفاعي و موشكي پرآوازه است. 
تمام اينها در حالي است كه ما تهديدهاي موجود در حوزه گروه‌هاي تروريستي همچون القاعده و داعش را كنار بگذاريم. واقعيت اين است كه هيچ بحث اقتصادي و اجتماعي بدون بحث امنيت نمي‌تواند وجود خارجي داشته باشد. 
شايد نمايندگان مجلس نيز بايد به اين نكته توجه داشته باشند كه موفقيت طرح‌هاي اقتصادي براي افزايش اشتغال در گرو اقتدار نيروهاي مسلح كشورمان است. 
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


رمزگشایی طارمی از کودتا و خیریت در تلویزیون؛ افشای شگفت آور آقای گل از دروغ سازماندهی شده! کاهش صادرات ایران به عراق تعطیلی 90 درصد کوره‌های آجرپزی میانشهر؛ صنعتی که به گِل نشست پیشرفت فیزیکی سامانه اطلاعاتی دولت برای ریشه کنی فقر به 90 درصد رسید همسرکشی با هدف تنبیه! طرح ترامپ برای اهدای 10 درصد از کرانه‌باختری به رژیم صهیونیستی نورافکن: صد بار تکرار می‌کنم روی من خطا شد افزایش بهای نفت در بازار نیویورک رئیس قوه قضاییه: اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند /روحانی: پای قول هایم به مردم ایستاده‌ام/ دلار نخرید؛ قیمت‌ها پایین می‌آید گزارش جدید از وضعیت بحرانی سدهای کشور؛ چقدر از سدها خالی است؟ تصاویر/ بازدید افسران خارجی از بمب‌های شیمیایی رژیم بعث عراق الگویی چون حضرت زینب (س) فخر هر پرستاری است جشن تولد 81 سالگی پدر بهاره رهنما! + عکس به روز رسانی honor 8 ویژگی‌های کاربردی اضافه می‌کند ضرورت استفاده از ظرفیت مساجد برای توسعه فرهنگ مطالعه اثبات دوباره آدم کشی رژیم صهیونیستی بورس- عرضه و تقاضا - 1396/11/03 تاکید وزیران خارجه آمریکا و انگلیس بر اهمیت روابط دوجانبه علت خلاق‌تر بودن برخی از افراد چیست؟ وزارت خارجه انگلیس: بوریس جانسون معتقد است برجام دارد کار می‌کند بازیگران مشهور در نسخه سینمایی «پوکمون»! +عکس تحویل 2 هواپیمای شناسایی صهیونیستی به نیروی هوایی ایتالیا تشریح تصمیمات کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره حادثه نفتکش «سانچی» چالش کیفیت رسالة دکتری در ایران بر اساس مفهوم زنجیرة ارزش الگویی برای تصمیم‌گیری به‌منظور ایجاد کسب و کار جدید با رویکرد نظریه داده‌بنیاد رژیم صهیونیستی تشکیل یک واحد جدید نظامی برای مقابله با گروه‌های تروریستی شد هزاران معلول آمریکایی به خاطر نبود امکانات جان می‌دهند خانم بازیگر در لباسی دیده نشده برای یک تبلیغ/عکس خاطره بازی نشریه زنجیره‌ای با کارگردان بدسابقه دوران شاه معماران تخت جمشید از کجا کپی کاری کردند؟ 57 نفر در حمله ترکیه به عفرین کشته شدند شهرستان آستانه اشرفیه میزبان برگزاری یادواره شهید «احمدی‌نژاد» اجرای پروژه‌های آبخیز شهری به مساحت 4723 هکتار در زنجان و قیدار "پارک قرآنی"در اردبیل راه اندازی می‌شود عوامل ابتلا به کبد چرب چیست؟ وزیر خارجه فرانسه به ایران می‌آید یورونیوز: نارضایتی متقاضیان روادید از سفارت فرانسه در تهران نشست شورای امنیت بدون محکومیت اقدام آنکارا پایان یافت تصاویر | سفر یک روزه رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان به لاهیجان سرپرست فرمانداری رشت: از تمام اختیارات قانونی خود جهت خدمت به مردم استفاده خواهم کرد دولت دکتر روحانی مظلومترین دولت پس از انقلاب اسلامی است طرح ترامپ برای اهدای 10 درصد از کرانه‌باختری به رژیم صهیونیستی چرا طلاق در هنرمندان زیاد است؟ خوشایندی و انتظار بوریس جانسون معتقد است برجام دارد کار می‌کند تجارب دانشجویان از تهدیدهای مذهبی شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه بررسی مبانی اصل عینیت‌گرایی و بی‌طرفی در اخلاق حرفه‌ای رسانه‌ها پرداخت 5 میلیارد تومان به شرکت ترکیه‌ای کوزو در ازای تحویل مسکن مهر 21 حقیقت روانشناسی درباره انسان که هر روز نادیده گرفته می‌شوند ادعای جدید تیلرسون درباره "برجام"
جزئیات حمله به چند روحانی در قم | ضارب دستگیر شد بررسی حادثه آتش سوزی در شهرداری منطقه 12 دستگیری باند سرقت طلافروشی در یافت آباد افزایش تزریق دلار به بازار دستگیری 4 سارق طلافروشی در یافت آباد شرط دولت و مجلس برای مردم/ تکلیف یارانه‌ها مشخص شد توضیحات حراست شهرداری تهران درباره حادثه آتش سوزی در ساختمان شهرداری منطقه 12 گفت‌وگو حسن روحانی با رشیدپور را امشب ببینید معاون اداری مالی سابق دانشگاه پیام نور بازداشت شد مرگ هولناک داماد مقابل چشمان عروس طرح/ ولادت حضرت زینب (س) جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد؛ دوشنبه دوم بهمن 96/ توصیه سیف به مردم: در بازار ارز سرمایه گذاری نکنید پلیس زودتر از سارقان مسلح به طلافروشی رسید تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «محمد معافی» حمله به یک روحانی در قم+ عکس مجری امشب گفت و گو با رئیس جمهور مشخص شد شب گذشته: شهرداری منطقه 12 به آتش کشیده شد خودکشی، پس از قتل خواهر زاده رشید پور، مجری گفت و گوی تلویزیونی با روحانی «رضا رشیدپور» مجری گفت وگوی زنده تلویزیونی امشب «روحانی» با مردم پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه ارسال دو لایحه توسط روحانی به مجلس وداع با پیکر فرمانده شهید مدافع حرم، «محمد معافی» +عکس جزئیات حمله به دو روحانی در قم +عکس آتش گرفتن ناگهانی یک اتوبوس در شهرری + تصاویر تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد دوشنبه دوم بهمن 96/ دلار مبادله‌ای ارزان شد ترکیه پیشنهاد روسیه را رد کرد تعطیلی مدارس هشت شهرستان خوزستان در نوبت بعدازظهر سه شنبه میرمحمود موسوی: حال میرحسین موسوی مساعد است پلمب جعبه سیاه نفتکش سانچی امروز باز می‌شود صورت کریس رونالدو غرق در خون/عکس رزمایش مشترک محمد رسول‌الله (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شد گلچین مدیحه و مولودی حضرت زینب (س) رتبه 25 استان قم در زمینه پرداخت تسهیلات به مددجویان نتیجه‌گیری‌های سیاسی علیه ایران به سبک عادل‌الجبیر! سامانه آنلاین مدیریت متمرکز حقوق و دستمزد دانشگاه آزاد ایجاد شد پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه التهابات بازار ارز کاهش یافت جزئیات حمله به دو روحانی در قم+ عکس حمله با بمب آتش زا به منطقه شهرداری تهران پیشنهاد 2 میلیاردی تیم اصفهانی به ستاره‌های پرسپولیس حذف دوران تحصیل از سنوات بازنشستگی فرهنگیان؟ حمله با قمه به دو روحانی در قم + عکس دستگیری سارقان مسلح قبل از سرقت طلافروشی اخراج نمایندگان عرب‌تبار از کنست اسرائیل افسار گسیختگی نرخ ارز هدیه دوسالگی برجام به مردم/ سیف حرف زد دلار 200 تومان گران‌تر شد/ جزئیات سود چندهزارمیلیاردی واردکنندگان خودرو/ مدیریت اقتصادی دولت ترمز بریده نظر آیت الله قرائتی درباره کشتی مطلا رشیدپور، مجری امشب گفتگو با رئیس جمهور شد فراخوان تکمیل اطلاعات دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع سال 97

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me