تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13724415
۱۳۹۶/۱۰/۲۲ ۲۳:۴۵

گروگانگیرِ برجام

گروگانگیرِ برجام

آرمین منتظری| توافق هسته‌ای بار دیگر در منگنه تصمیم رئیس‌جمهوری قرار گرفته است که تصمیمات و اظهاراتش طی ماه‌های گذشته برای جهانیان ناخوشایند بوده و ثابت کرده است که او لزوما به قواعد بین‌المللی پایبند نیست. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، تا ساعت هشت‌و‌سی دقیقه امروز فرصت دارد تا بار دیگر فرمان تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را امضا کند.
از زمانی كه ترامپ در آمریکا بر صندلی قدرت نشسته است، روش سیاست‌ورزی مبتنی بر غیر قابل پیش‌بینی‌بودن را در پیش گرفته و در این روش تا آن‌جا پیش رفته است که حتی متحدان نزدیک آمریکا نیز نمی‌دانند که قدم بعدی رئیس‌جمهوری آمریکا چه خواهد بود.
ترامپ پیشتر يک‌بار از تأیید پایبندی ایران به برجام سر باز زده بود و فرمان تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را نیز به اکراه امضا کرده بود. همین اقدام ترامپ موجب شد تا بر اساس قوانین داخلی آمریکا توافق هسته‌ای برای بازبینی به کنگره آمریکا ارجاع شود. کنگره دو ماه زمان داشت تا توافق را به گونه‌ای اصلاح کند که مورد تأیید ترامپ قرار بگیرد؛ اما کنگره ترجیح داد این مدت شصت روزه را دست به اقدامی نزند و بار دیگر توپ را به زمین ترامپ شوت کند. حالا بار دیگر جامعه بین‌المللی چشم به گردش خودکار ترامپ دارد؛ البته این‌بار تا حدودي با دفعه پیشین تفاوت دارد. ترامپ یک‌بار در سنگ‌اندازی در مسیر اجرای برجام قدمی به پیش نهاد و آن تأییدنکردن برجام بود. هر چند او تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را امضا کرد، اما به وضوح نشان داد که انگیزه لازم را برای بازگرداندن تحریم‌ها و خروج آمریکا از برجام را دارد. سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه و در آستانه اعلام تصمیم دونالد ترامپ در مورد تأیید برجام گفت که وی همچنان برجام  بدترین توافق ممکن می‌داند. سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: رئیس‌جمهوری همچنان قویا معتقد است که برجام بدترین توافق تاریخ است. وی افزود: یکی از نقص‌های این توافق در مورد محدودیت‌های زمانی بر برنامه هسته‌ای ایران است و پس از مدتی ایران می‌تواند آزادانه برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهد و به دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک شود.
هر چند خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه اعلام کرده است که احتمالا ترامپ این‌بار نیز تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را امضا خواهد کرد اما مشروط به این‌که کشورهای اروپایی امضا‌کننده توافق هسته‌ای تا مدت زمان معینی نواقص این طرح را رفع کنند. اگر این خبر رویترز درست باشد می‌توان گفت که مقامات کاخ سفید بشدت در تلاش هستند تا رئیس‌جمهوری آمریکا را برای ماندن در توافق هسته‌ای راضی کنند. چنانچه نشریه دیلی بیست، چاپ آمریکا نیز گزارش داده است ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا در حال مذاکره با باب کورکر و بن کاردین، دو سناتور ارشد کمیته روابط خارجی سنا است تا از خروج آمریکا از برجام توسط ترامپ جلوگیری کند. بر اساس این گزارش، مک مستر در حال ایفای نقشی است که پاییز گذشته انجام داد و آن جلوگیری از ایجاد موضوعات تحریک‌آمیز برای ترامپ است تا او برجام را تهدید نکند. مک مستر با کورکر و کاردین پنجشنبه هفته گذشته دیدار کرده است. بنا بر گفته سخنگوی کورکر، وی و مک مستر از آن زمان موضوعات مربوط به برجام را تلفنی مورد بحث قرار دادند.
حمایت قاطع اروپا از برجام
اما به نظر می‌رسد که همه آنچه که در آمریکا می‌گذرد تاثیری در تصمیم قاطع اروپا در حمایت از برجام ندارد. اروپایی‌ها یک‌بار در قالب مذاکرات هسته‌ای با شرکت کشورهای فرانسه، آلمان و انگلیس شانس خود را برای رسیدن به توافق آزمودند اما درنهایت این آمریکا بود که بنیان آن مذاکرات را ویران کرد. حالا که بعد از 12‌سال توافقی با ایران به دست آمده، اروپایی‌ها تصمیم گرفته‌اند که با قاطعیت از آن دفاع کنند.
پنجشنبه گذشته نیز در بروکسل نشست‌هایی به همین منظور تشکیل شد تا اروپا بتواند پیام قاطع خود را در آستانه تصمیم‌گیری ترامپ به آمریکا ارسال کند. جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و سیدعباس عراقچی، از مسئولان ارشد وزارت امورخارجه نیز در بروکسل حضور یافته و با وزرای خارجه کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه به تبادل‌نظر پرداختند.
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در نشست بروکسل حضور داشت با تأکید بر برجام گفت که این توافق برای امنیت اتحادیه اروپا کلیدی است. موگرینی افزود: توافق هسته‌ای ایران در حال عمل‌کردن به هدف اصلی خود مبنی بر حفظ نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران است. وی پس از دیدار با مقامات آلمان، انگلیس، فرانسه و ایران اعلام کرد: اتحاد جامعه بین‌المللی برای حفظ توافق هسته‌ای ایران ضروری است. توافقنامه هسته‌ای اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و از اجرای کامل آن حمایت می‌کنیم. اروپا درباره لزوم اجرای توافقنامه هسته‌ای توافق نظر دارد.
وزرای خارجه سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه نیز در اظهاراتی مشابه حمایت قاطع خود را از برجام اعلام کردند. وزیر خارجه آلمان ضمن حمایت از برجام تأکید کرد که ایران باید از منافع اقتصادی این توافق بهره‌مند شود. زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان پس از پایان نشست بروکسل با همتایان ایرانی، انگلیسی، فرانسوی و نیز فدریکا موگرینی گفت: با توجه به این‌که کره‌شمالی به دنبال تسلیحات هسته‌ای است، بسیار ضروری است که توافق هسته‌ای ایران حفظ شود. باید به ‌طور کامل به توافقنامه هسته‌ای با ایران احترام گذاشت و از آن حمایت کرد. وی همچنین از آمریکا خواست تا برجام را از موضوعات دیگر جدا کند.
وزیر خارجه فرانسه پس از نشست بروکسل با همتایان ایرانی، انگلیسی و آلمانی خود به‌ طور مستقیم از آمریکا خواست تا تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کند. ژان لودریان، وزیر خارجه فرانسه گفت که فرانسه با حساسیت خواستار اجرای برجام است و همه طرف‌ها باید به برجام و تعهدات خود پایبند بمانند. همچنین ضروری است که متحد آمریکایی ما نیز همین موضع را اتخاذ کند و به برجام پایبند بماند. وی افزود: پاریس تعهد خود به برجام را اعلام می‌کند و از همه طرف‌ها نیز درخواست می‌کند تا به این توافق پایبند باشند. ما همچنین از آمریکا می‌خواهیم تا تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کند.
وزیر خارجه انگلیس نیز در نشست بروکسل با تأکید بر این‌که ایران به تعهدات برجامی خود پایبند بوده است و آژانس نیز آن را تأیید کرده است، گفت: تاکنون کسی نتوانسته است جایگزینی برای برجام ارایه دهد. بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس در کنفرانس خبری مشترک وزرای خارجه چهار‌جانبه اروپایی در بروکسل درباره برجام و گفت‌وگوهایشان با همتای ایرانی خود گفت: این نشست بسیار مهم بود. ما اروپایی‌ها دور هم جمع شده‌ایم تا نظری مشترک را بیان کنیم. اول این‌که ارزش زیادی برای برجام قائلیم که توافق هسته‌ای با ایران است. ما معتقدیم که این دستاورد دیپلماتیک قابل توجهی بوده است. وی ادامه داد: این توافقنامه راهی برای متوقف‌کردن مسیر ایران در دستیابی به تسلیحات اتمی بوده است و همان‌طور که همکارانم هم گفتند ایران به این توافقنامه پایبند بوده و این مسأله را آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تأیید کرده است.
جانسون افزود: این مسأله برای ما بسیار مهم است؛ اما همچنین روشن است که برای ما اهمیت دارد حمایتی جهانی را از این توافقنامه ایجاد کنیم تا ایران بتواند نشان دهد، همان‌طور که همکارانم گفتند، کشور و همسایه‌ای خوب در منطقه است. به همین علت مشروع و درست است که ما به موازات و غیرمرتبط با برجام، باید روی کارهایی تمرکز کنیم که ایران می‌تواند برای کمک به حل بحران وحشتناک یمن انجام دهد و به پیشبرد فرآیند صلح در سوریه و حل دیگر مسائل در منطقه کمک کند. وی همچنین اظهار کرد: آنهایی که با برجام مخالفند باید راه‌حل بهتری ارایه کنند که ما تا کنون چنین راه‌حلی ندیده‌ایم. من همچنین فکر می‌کنم اگر بتوانیم این توافقنامه را حفظ کنیم، چیزی که خیلی امیدوارم بتوانیم انجام دهیم. او ادامه داد: مردم ایران هم باید منافع اقتصادی حاصل از برجام را ببینند. به همین علت ما و دولت انگلیس به همراه یکدیگر و به همراه دوستان و شرکایمان در فرانسه و آلمان و دیگر کشورهای اروپایی و همچنین فدریکا موگرینی، همچنان به تلاش‌هایمان ادامه می‌دهیم تا تداوم برجام را حفظ کنیم.
نکته جالب در این میان این است که رفتار و رویکرد عجیب و بی‌ثبات ترامپ در قبال مسأله‌ای بسیار مهم نظیر برجام موجب شده تا طرف‌های دیگر برجام هر زمان که موعد امضای تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران و یا اعلام تأیید برجام می‌رسد، نگران باشند مبادا ترامپ رفتاری غیرمنتظره از خود نشان دهد. این رفتار ترامپ البته تنها مختص او نیست. گفته می‌شود که ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا نیز از همین رفتار برای اعمال فشار بر دوستان و دشمنان آمریکا و امتیاز‌گرفتن استفاده می‌کرد. این تئوری که در سیاست بین‌المللی از آن با عنوان تئوری «مرد دیوانه» یاد می‌شود در برهه‌هایی از تاریخ از سوی سیاستمداران برای پیشبرد سیاست‌هایشان مورد استفاده قرار گرفته است. بر این اساس سیاستمدار این‌طور نشان می‌دهد که هیچ تضمینی درباره تصمیم‌هایی که اتخاذ می‌کند، وجود ندارد و ممکن است برخلاف انتظار همگان، تصمیمی بسیار غیرمنتظره اتخاذ کند. ترامپ طی یک‌ سال گذشته نشان داده است که به وضوح در حال استفاده از این تئوری است. رفتار عجیبش در گفت‌وگو و مذاکره با سران دیگر کشورها، استفاده غیرمعمولش از تويیتر و گفت‌وگو با سران دیگر کشورها از طریق تويیتر، خروج ناگهانی از معاهده پاریس مربوط به تغییرات آب‌و‌هوایی، رفتار غیرمعمولش با کره‌شمالی و مکزیک و اظهارنظرهای غیرمعمول در خصوص موضوعات مختلف نشان‌دهنده این واقعیت است که ترامپ تلاش می‌کند از این تئوری استفاده کند. مشکل اما این‌جا است که حتی دوستان آمریکا نیز نمی‌دانند که ترامپ چه در سر دارد.
هر چند جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران از جایگاه یک مقام مسئول گفته است که «شخصیت ترامپ به ما مربوط نیست؛ آنچه که به ما مربوط است رفتار سیاست خارجی دولت آمریکا است» اما واقعیت این است که ترامپ سعی دارد به جهانیان بگوید که شخصیتي متفاوت از دیگر روسای‌جمهوري آمریکا دارد و گاهی ممکن است این شخصیت خاص در کیفیت تصمیم‌گیری‌هایش نیز دخیل شود.
اما شاید جان کلام را ظریف در بخشی دیگر از گفت‌وگویش با خبرنگاران در هواپیما بیان کرد. در فیلمی که از گفت‌وگوی ظریف با خبرنگاران در هواپیما منتشر شده، او در پاسخ به سوالی که به نظر می‌رسد در مورد گفت‌وگوی دیروزش با لاوروف و همچنین گفت‌وگوی روز پنجشنبه‌اش با فدریکا موگرینی و وزیران امور خارجه سه کشور عضو اتحادیه اروپا است، با خنده به خبرنگاران می‌گوید: « مذاکرات با روس‌ها که همیشه خوب است. بعدش هم (مذاکرات روز پنجشنبه) خوب است. مشکل آن یکی است که به هیچ صراطی مستقیم نیست.»

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


امضا قرارداد ساخت ۵ قلم کالای مورد نیاز صنعت نفت/تا سال ۱۴۰۰ تولید نفت خام کشور ۵ /۴ میلیون بشکه در روز خواهد بود رییس سازمان محیط زیست و وزیر کشاورزی با دستور رییس جمهور راهی خوزستان می شوند کشف اختلاس میلیاردی در یکی از شعب بانکی روانسر هکرها 1.2 میلیارد دلار ارزهای دیجیتال را سرقت کردند تاکید «سعد الحریری» بر انتقال قدرت و برگزاری انتخابات در سوریه عملیات ارتش سوریه از فرودگاه «ابوالظهور» ادلب فراتر رفت قدوس در لیگ سوئد باقی می‌ماند؟ تاریخ ثبت‌نام قطعی حج 97 مشخص شد مدیر کل فرودگاههای خوزستان: اعتبار احداث فرودگاه جدید اهواز افزایش یافت اردوغان: بلافاصله پس از اتمام عملیات، از عفرین خارج خواهیم شد اسامی تیم ملی کشتی فرنگی ایران برای حضور درمسابقات جام تختی اعلام شد لیگ‌برتر شیرجه/تصاویر راه‌اندازی بخش نوروتراپی در جهاددانشگاهی علوم‌پزشکی شهیدبهشتی گیت‌های کنترل تردد جهاددانشگاهی خواجه نصیر بعد از احتمال خروج سلمان فرج؛ اعتراض هواداران الهلال عربستان به انتقال بازیکنان این تیم به لالیگا تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه کره شمالی و ونزوئلا دام سیاه مرد شیشه‌ای برای پسران دانش‌آموز طرح ارتقای سلامت روان در اماکن ورزشی مازندران اجرا می‌شود ازدواج عجیب یک زن باروح دزددریایی+عکس باشگاه استقلال از من شکایت کرده است راه رفتن بازانوهای پرآب سیب آیفون در بشقاب تامین اجتماعی! تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه کره‌شمالی و ونزوئلا اردوغان: درموردخروج ازعفرین نیاز به اجازه کسی نداریم کشورهای اروپایی درصدد به رسمیت شناختن کشور فلسطین توافق آنکارا، مسکو و تهران درباره شرکت کنندگان در سوچی کشف کالای قاچاق در راه‌آهن آذربایجان شرقی واکنش بانک مرکزی به افزایش نرخ ارز فوتبال ایران فقط هزینه‌بر است پُشت پرده توافق کی‌روش با رونالدینیو در 2003 کارگردان بلژیکی: امپراتوری آمریکا نفس‌های آخرش را می‌کشد انتقال تروریست‌ها از سوریه به آسیای مرکزی و افغانستان در آینده نزدیک واکنش ناجا به فیلم تصادف ماشین پلیس با یک زن راکت دقیق زن لبیک یک با موفقیت اهداف تعیین شده را مورد اصابت قرارداد فین تک‌ها اتاق فکری برای توسعه تکنولوژی بانکداری هستند زینب (س) بعد از عاشورا خفته‌ها را بیدار کرد پیام عاشورا با تلاش‌های حضرت زینب (س) زنده است حمایت از فرش و صنایع دستی از ضرورت‌های امروز جامعه ایرانی است اخبار رزمایش | راکت «لبیک یک» با موفقیت توسط ارتش تست شد مدارس چند شهر خوزستان تعطیل شدند/فعالیت ادارات تا ساعت 13: 30 تماس تلفنی «نظربایف» با پوتین پیرامون دیدار با ترامپ تاکید «سعد الحریری» بر برگزاری انتخابات در سوریه زمان برگزاری نشست خبری سرمربیان استقلال و پارس جنوبی تغییر کرد به تغییر در مدل کسب درآمد بانک‌ها نیاز داریم
بررسی حادثه آتش سوزی در شهرداری منطقه 12 جزئیات حمله به چند روحانی در قم | ضارب دستگیر شد افزایش تزریق دلار به بازار مدارس کدام استان‌ها 2 بهمن 96 تعطیل شدند؟ خلاصه بازی رئال مادرید 7-1 دیپورتیوو لاکرونیا توضیحات حراست شهرداری تهران درباره حادثه آتش سوزی در ساختمان شهرداری منطقه 12 عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 بهمن 96/ هشت خداحافظی می‌کند +تصاویر «محمد معافی» در سوریه شهید شد خلاصه بازی رئال مادرید و دپورتیوو لاکرونیا در 1 بهمن 96 +فیلم جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد؛ دوشنبه دوم بهمن 96/ توصیه سیف به مردم: در بازار ارز سرمایه گذاری نکنید شب گذشته: شهرداری منطقه 12 به آتش کشیده شد شکست ساری 21 مقابل کاله در شهرآورد مازندران/ درگیری فیزیکی بازیکنان در پایان بازی خودکشی، پس از قتل خواهر زاده مرگ هولناک داماد مقابل چشمان عروس پلیس زودتر از سارقان مسلح به طلافروشی رسید دستگیری باند سرقت طلافروشی در یافت آباد خلاصه بازی رئال مادرید 7 - لاکرونیا 1 میرمحمود موسوی: حال میرحسین موسوی مساعد است ترکیه پیشنهاد روسیه را رد کرد گفت‌وگو حسن روحانی با رشیدپور را امشب ببینید نقش بانک مرکزی در بازار ارز برخی مدارس استان بوشهر دوشنبه تعطیل است مسابقات جودو گرندپری-تونس؛ جواد محجوب به مدال نقره دست یافت رشید پور، مجری گفت و گوی تلویزیونی با روحانی مجری امشب گفت و گو با رئیس جمهور مشخص شد تصاویر/ روزنامه‌های 2 بهمن 96 دستگیری 4 سارق طلافروشی در یافت آباد تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «محمد معافی» جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد دوشنبه دوم بهمن 96/ دلار مبادله‌ای ارزان شد حمله با بمب آتش زا به منطقه شهرداری تهران «رضا رشیدپور» مجری گفت وگوی زنده تلویزیونی امشب «روحانی» با مردم پلمب جعبه سیاه نفتکش سانچی امروز باز می‌شود نظر آیت الله قرائتی درباره کشتی مطلا خلاصه بازی رئال بتیس 0-5 بارسلونا تعطیلی مدارس بوشهر در نوبت صبح فردا مهم‌ترین دلایل مرگ و میر ایرانی‌ها گاف یا شیطنت یک رسانه برای حمله به شورای نگهبان بودجه 1057 میلیارد ریالی، تومان خوانده شد! یارانه مراکز توانبخشی غیردولتی افزایش یافت/ مبدأ زمانی برقراری معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی و معدنی مناطق کمتر توسعه یافته تعیین شد سامانه آنلاین مدیریت متمرکز حقوق و دستمزد دانشگاه آزاد ایجاد شد آذری جهرمی: افزایش قیمت دلار، گوشی را گران کرد / موضوع واردات گوشی آیفون توسط سازمان تأمین اجتماعی را پیگیری می‌کنم موافقت دولت با افزایش یارانه مراکز توانبخشی غیردولتی /تعیین مبدأ زمانی برقراری معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی و معدنی مناطق کمتر توسعه یافته پیشنهاد یک مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای در خلیج فارس/ پرکردن خزانه اسلحه‌سازان به صلح و ثبات کمک نمی‌کند حذف دوران تحصیل از سنوات بازنشستگی فرهنگیان؟ دسته‌گُلی دیگر از دلاوران نکا به قافله شهدا پیوست +تصویر صورت کریس رونالدو غرق در خون/عکس فراخوان تکمیل اطلاعات دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع سال 97 جنگ تمام عیار شبه نظامیان کُرد و نیروهای اردوغان در شمال سوریه؛ جنگنده‌های ارتش ترکیه 120 مرتبه مناطق کردنشین عفرین را هدف قرار دادند + نقشه میدانی و عکس قتل فجیع یک جوان 39 ساله در اسلام آبادغرب/خودکشی قاتل وزیر خارجه فرانسه: قبلا درباره موشک‌ها با ایران مذاکره کردیم، این بار برای بحث درباره حزب‌الله به تهران می‌روم سید علی خمینی: مسبب بسیاری از مشکلات خودمان هستیم/ اگر مسئولین برای قشر مستضعف کار نکنند ضربه خواهیم خورد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me