تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13724473
۱۳۹۶/۱۰/۲۲ ۲۳:۴۵

7 روز بی‌تابی برای گمشدگان دریا

7 روز بی‌تابی برای گمشدگان دریا

شهروند| هنوز وقت طلایی تمام نشده. هنوز 29 خانواده دریانوردان ایرانی امید دارند؛ امید به بازگشت برادران، همسران و فرزندانشان.
از روزی که پیکر یکی از مفقودان نفتکش در آب‌های یانگ‌تسه پیدا شد، هیچ خبری از ۳۱ خدمه در دست نیست. فقط خبر از عملیات‌های مختلفی است که برای خاموشی آتش نفتکش منتشر می‌شود. 7 روز است که غول 247 متری آرام نمی‌گیرد. نیروهای امدادی در این مدت در تلاش بودند تا این نفتکش غول‌آسا را امحا کنند؛ اما انگار آتش‌خوار‌های ژاپنی و چینی هم حریف این غول نشده‌اند و امید به روز شنبه بسته‌اند. می‌گویند تا شنبه آتش را امحا می‌کنیم. فوم زیادی روی نفتکش آتش‌گرفته پاشیده شده است و در صورت کاهش دما نیروهای تجسس وارد نفتکش خواهند شدغ اما خانواده‌های سرنشینان «سانچی» از همان روز در انتظارند؛ انتظار خبری خوش. خبری از نجات مردان دریا. می‌گویند زنده‌اند. می‌گویند در موتورخانه نفتکش منتظر نیروهای امدادی هستند. می‌گویند برمی‌گردند و دوباره پدران، مادران، همسران و بچه‌هایشان را در آغوش می‌گیرند. می‌گویند این روزها بی‌تاب هستند، دلهره دارند و بی‌خبری عذابشان می‌دهد.
آخرین جشن تولد
علیرضا نجفی‌فر روز 23 مهر بود که از انزلی خارج شد و به خارک رفت؛ درست یک روز پیش از تولد خواهرزاده‌اش، نتوانست در این جشن شرکت کند. بعد از آن هم با نفتکش سانچی سفرش را آغاز کرد. سفری که تا الان هنوز بازگشتی نداشته است. مادرش هنوز نمی‌داند که تنها پسرش دچار چنین سانحه‌ای شده است. بی‌خبر از همه چیز منتظر بازگشت پسرش است. روز 16 آذر بود که علیرضا تولدش را در حالی ‌که روی عرشه کشتی بود با خانواده‌اش در گروه تلگرامی جشن گرفت. چند روز بعد بود که خبر تلخ پخش شد. سرنوشت علیرضا در ‌هاله‌ای از ابهام قرار گرفت و حالا چهار خواهرش لحظه‌های پر از دلهره و سختی را می‌گذرانند. یکی از خواهران علیرضا در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «علیرضا درست یک روز قبل از تولد یکی از خواهرزاده‌هایم رفت. 24 مهر ماه تولد بود و او یک شب قبل خداحافظی کرد و رفت. نتوانست در جشن تولد شرکت کند. به خواهرزاده‌ام تبریک گفت و رفت. بعد از آن هر از چندگاهی با هم در ارتباط بودیم. روز 16 آذر بود که تولدش را در تلگرام جشن گرفتیم. یک گروه تلگرامی خانوادگی داریم. او به صورت تصویری با ما ارتباط برقرار کرد و یک جشن کوچک گرفتیم. کلی خندیدیم. علیرضا هم شاد بود. بعد از آن چند باری با هم صحبت کردیم. آخرین‌بار یک شب قبل از شب یلدا بود که با هم صحبت کردیم. دیگر خبری از علیرضا نداشتیم تا این‌که روز یکشنبه ساعت 6 صبح، تلفن خانه‌مان زنگ خورد. خواهرم بود. خبر این حادثه را در اخبار دیده و بشدت نگران بود. من هم بلافاصله اخبار را پیگیری کردم و متوجه شدم که نام علیرضا در لیست ناپدیدشدگان است؛ بشدت وحشت‌زده شدیم با سه خواهر دیگرم و پدرم جمع شدیم و تصمیم گرفتیم موضوع را به مادرمان نگوییم. علیرضا تنها پسر مادرم است. مادرم بشدت به او وابسته است؛ برای همین خواهرم مرتب مراقب مادرم است که اخبار تلویزیون را نبیند. چیزی را پیگیری نکند. هر چیزی که به اخبار این سانحه مربوط می‌شود را از جلوی چشمانش دور می‌کند. منتظریم خبری شود تا بعد از آن موضوع را با مادرم در میان بگذاریم؛ البته مادرم خبری در این‌باره شنیده بود، به او گفتیم که این حادثه مربوط به نفتکش برادرم نیست. این چند روز به ما خیلی سخت می‌گذرد؛ در میان دلشوره و نگرانی، فقط داریم اخبار را پیگیری می‌کنیم. یکی دو بار به تهران آمدیم و از ما آزمایش DNA گرفتند. دیگر هیچ خبری نیست تا زوایای پنهان این ماجرا مشخص شود.»
این زن ادامه می‌دهد: «علیرضا 26‌سال دارد و ازدواج نکرده است. او 4 سالی می‌شد که روی نفتکش کار می‌کرد و ملوان دوم نفتکش بود. لیسانس حسابداری داشت، اما به دلیل علاقه‌ای که به این کار داشت، خودش در کلاس‌های فشرده دریانوردی ثبت‌نام کرد. بعد از گذراندن این دوره، کارش را آغاز کرد. او بشدت به این کار علاقه داشت. خودش دنبال کرد و آن‌قدر پیگیر شد تا بالاخره توانست کار کند. سه نفر از دوستان علیرضا هم در این نفتکش هستند. امید ضیایی، علی حیدری کهن و سیدجواد حیدری از دوستان علیرضا هستند. امید ضیایی صمیمی‌ترین دوست علی است و ما با خانواده‌های اینها هم که همگی انزلی هستند، در ارتباطیم. ما همه نگرانیم. چند روز است که کارمان اشک و نگرانی است. حتی شب‌ها هم خواب نداریم. تا صبح بیدار می‌مانیم و اخبار را دنبال می‌کنیم. این بی‌خبری ما را عذاب می‌دهد. از طرفی باید مراقب مادرمان هم باشیم. او اگر بشنود و بخواهد پا به پای ما نگران شود، حتما از پا می‌افتد. فقط امیدواریم معجزه‌ای رخ دهد. وقتی اخبار امیدوار‌کننده را می‌شنویم، خیالمان کمی راحت می‌شود؛ اما هر چه زمان بیشتر می‌گذرد، نگرانی و دلهره‌مان هم بیشتر می‌شود، فقط خدا باید به همه ما کمک کند و معجزه‌ای نشان دهد.»
مهراد 15ماهه چشم‌به‌راه پدر
«میلاد عنایتی» افسر سوم نفتکش «سانچی» است؛ نفتکشی که حالا 7 روز است که در آب‌های دریای شرقی چین در آتش می‌سوزد. این افسر 28ساله اواسط آبان ‌ماه با همسر و مهراد پسر 15 ماهه‌اش خداحافظی کرد و راهی خارک شد تا با این نفتکش به کره‌جنوبی برود. او اهل قائمشهر است و حالا خانواده او چند روزی است که برای پیگیری خبرهای این حادثه از قائمشهر به تهران آمده‌اند. اینها را خواهرزن میلاد به «شهروند» می‌گوید و ادامه می‌دهد: «صبح یکشنبه بود که از طریق یکی از همکاران میلاد در جریان این حادثه قرار گرفتیم؛ یعنی اولش من متوجه شدم، بعد از طریق اخبار مطمئن شدم که یک نفتکش ایرانی در آب‌های چین آتش گرفته است. همان موقع ماجرا را به خواهرم گفتم. بعد هم با شرکت ملی نفتکش تماس گرفتیم و در این مدت همه خبرها را از آنجا دنبال می‌کنیم. در این مدت هم چند باری به تهران آمدیم و الان هم همراه با خواهرم و چند نفر دیگر از اعضای خانواده در تهران هستیم. تنها خواسته ما سرعت بخشیدن به عملیات نجات است؛ تا الان کارهای زیادی انجام شده است ولی‌ ای‌ کاش این اقدامات چند روز پیش انجام می‌شد. الان 7 روز است که این نفتکش می‌سوزد؛ اما هنوز هیچ خبر درستی از خدمه آن نیست. ما حتی نمی‌دانیم که آنها داخل نفتکش هستند یا نه. این هم فقط با داخل‌شدن نیروهای امدادی در این نفتکش مشخص می‌شود.» این دختر جوان درباره زندگی میلاد و وضع این روزهای خانواده هم می‌گوید: «میلاد مثل برادر من بود. ما او و خانواده‌اش را از قبل می‌شناختیم. حتی قبل از ازدواج با خواهرم. آنها حدود 6‌ سال است که ازدواج کرده‌اند و یک پسر 15ماهه به نام مهراد هم دارند. میلاد از همان دوران نوجوانی به کشتی و دریانوردی علاقه داشت. خواهر من هم شرایط کاری میلاد را می‌دانست و آن را قبول کرده بود. حدود 2‌سال بود که میلاد روی نفتکش بود. درس این کار را خوانده بود. بورسیه شرکت ملی نفتکش شد و به دانشگاه علوم و فنون دریایی چابهار رفت. بعد از تمام‌شدن درسش هم وارد همین کار شد. افسر سوم کشتی بود و کارش را خیلی دوست داشت. می‌دانستیم که قرار است به کره‌جنوبی برود، اواسط آبان ماه بود که با ما خداحافظی کرد و از قائمشهر به خارک رفت. تاریخ دقیق حرکتشان را نمی‌دانم. ما همیشه از طریق ایمیل با میلاد در تماس بودیم. 4 یا 5 روز قبل از حادثه میلاد با ما تماس گرفت و گفت که اینترنت مشکل دارد و ایمیل‌ها به دستش نمی‌رسد. مکالمه خیلی کوتاهی بود اما حالش خوب بود. از آن روز به بعد دیگر هیچ تماسی با او نداشتیم. تا این‌که یکشنبه این حادثه پیش آمد. الان خواهرم حالش خیلی بد است، شرایط روحی وخیمی دارد، پدر و مادر میلاد و خانواده ما هم مثل خواهرم هستند. میلاد تنها پسر خانواده بود، او دو خواهر کوچکتر از خودش دارد، همه خانواده نگران او هستند، مضطرب و چشم به راه خبری از آنجا، دعا کنید تا این ماجرا پایان خوشی داشته باشد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


نوسازی 90 هزار تاکسی با وام‌های 20 میلیونی مرگ 11 نفردرکردستان براثر گازگرفتگی چرا الکساندر نوری به ایران نیامد؟ معاون ترامپ، اروپایی‌ها را تهدید کرد؛ یا آمریا یا برجام حسن‌پور بیگلری: نشست غیرعلنی برای بررسی ابعاد بودجه برگزار شود/ دکتر لاریجانی: در صورت نیاز هفته آینده ابعاد مختلف بودجه توضیح داده می‌شود یارانه نقدی کسانی که به دولت اطلاعات حساب بانکی ندهند قطع می‌شود جوسازی رسانه‌ای یا پیروزی با لابی‌گری؟ / سعودی‌ها از رای afc به سود خود می‌گویند خوش‌بینی سید عمار الحکیم به ائتلاف‌های انتخاباتی در عراق ماجرای تحریم نتانیاهو توسط سه خان بالیوود «یارانه نقدی» کسانی که به دولت اطلاعات حساب بانکی ندهند قطع می‌شود زندگی دختر هتلدار ثروتمند مشهدی/ پدرو مادرم معتاد بودند، مرا هم به یک معتاد شیاد شوهر دادند نقشه راه پایان طرح‌های نیمه تمام عمرانی ماجرای تحریم نتانیاهو توسط 3 خان بالیوود واکنش مجری مناظرات 88 به مصاحبه روحانی+واکنش ریزگردها به کلانتری! آقای سوپراستار و شانس دریافت سومین سیمرغ بلورین/عکس ران مرغ با پولنتا؛ غذای ایتالیایی‌ها محور دیدار آتی ترامپ و نتانیاهو برنامه موشکی ایران است! موسوی: ضعف کادر فنی باعث نتیجه نگرفتن تیم ملی هندبال است/ با حیثیت لژیونرها بازی شد عدم توجه به صدابرداران در جشنواره موسیقی ناراحت کننده است انفجار مهیب در «جلال آباد» افغانستان عکس/ مرگ دو دانش آموز در حادثه تیراندازی عکاسان آماتورِ دفاع مقدس را فراموش نکنیم شب خونین بنغازی حجاریان: احمدی‌نژاد دولت را لخت و ولنگار کرد! احتمال برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس برای بودجه 97 در هفته آینده «شاخه زیتون» ترکیه ده‌ها کشته و هزاران آواره برجای گذاشته است اسامی 13 نماینده‌ای که با تاخیر در جلسه علنی حاضر شدند ‌حضرت زینب (س)؛ آموزگار رشادت و ولایت‌مداری است تظاهرات چند هزار نفری مردم سوئیس در اعتراض به حضور ترامپ در اجلاس داووس «علی واعظ» کیست و «گروه بین المللی بحران» چه نقشی در روند مذاکرات هسته‌ای داشت؟ +عکس و سند افزایش 25 درصدی درآمد گمرکات مازندران شاهکار احمدی‌نژاد که روحانی لو داد! روسیه اسامی کشورهای دعوت‌شده به نشست سوچی را اعلام کرد نمایش موزیکال " ماهی خانم و گربه " در پاوه اجرا شد. برای اولین بار رفسنجان بر صحنه تئاتر فجرکشور آغاز ثبت نام در دوره نویسندگی نمایشنامه نویسی در طبس تاثیر احتراق بد در آلایندگی هوا بیش از بنزین است / بنزین یورو 5 برای هوای تهران معجزه نمی‌کند جشن تکلیف دانش آموزان دختر آزادشهر برگزار شد توجه ویژه به نوغلامان حسینی در استان گلستان برگزاری نمایشگاه عکس با مفاهیم مرز و مرزبانی در شهرستان اینچه برون دویست و چهل دانش‌آموز پسر شهرستان رامیان به اردوی راهیان‌نور اعزام می‌شوند تجلیل از همسران فرهنگیان جانباز گلستان نقاشی‌های کودک هنرمند مازنی در نمایشگاه «ستاره خیال» به نمایش درآمد نائب قهرمانی کماندار کردکویی در گلستان راهیابی مقتدرانه به رقابت‌های آسیایی دوومیدانی توسط دوومیدانی کار جوان کردکوی نشست تخصصی کتاب خوان ویژه مشاوران نیروی انتظامی گلستان معاون آموزش متوسطه آموزش‌وپرورش: جمعیت دانش‌آموزی متوسطه به بیش از دو برابر افزایش می‌یابد پیگیری برخی مدیران بانک‌ها برای ارائه تسهیلات به متقاضیان قابل تقدیر است هر حرکت انسانی یک پرستار برای بیمار، یک حسنه است
نمایشگاه عکس "گذری بر طبیعت " در فومن برپا شد 5 جایزه جشنواره‌ی "داکا" برای سینمای ایران "پرچم" به عنوان نماد انقلاب اسلامی در دهه فجر برجسته شود بوشهر، پایتخت کتاب ایران انتخاب رشیدپور برای گفت‌وگو با رییس‌جمهور چه پیامی داشت؟ دلار به‌زودی ارزان می‌شود تعطیلی مدارس البرز؛ فردا 4 بهمن 96 چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (623) 3 نکته‌ای که "رشیدپور" از مصاحبه با روحانی گفت/فیلم هشدار سونامی در پی زلزله 8 ریشتری آلاسکا دلار گران شد/ نرخ ارز امروز 3 بهمن ماه 96 خبر خوش برای زنان سرپرست خانوار عناوین روزنامه‌های ورزشی 4 بهمن 96/ طارمی: برای قهرمان شدن همگی دروغ گفتیم! +تصاویر اعتراض به توقیف «روز عقیم» به استوری هنرمندان رسید تعیین‌هویت‌یکی‌ازاجسادمکشوفه‌سانچی مدارس استان البرز فردا تعطیل است توضیح رشیدپور درباره مصاحبه دیشب با رئیس جمهور ضربه مغزی شدن الناز شاکردوست تکذیب شد یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران افتتاح شد شایعه مرگ مغزی الناز شاکردوست با مادرش چه کرد؟ هشدار سونامی در پی زلزله 8 ریشتری آلاسکا اکران مردمی «کمدی انسانی» با حضور بازیگران این فیلم توضیح رشیدپور درباره مصاحبه با روحانی افشاگری مهدی طارمی در برنامه 90 +عکس و فیلم این 9 خوراکی را هرگز خام نخورید هشتمین همایش غزه نماد مقاومت پدر شهید مدافع حرم "محمد معافی": محمد رفت تا نام ایران و حرمت وطن و حجاب حفظ شود اجرای طرح بزرگ امنیت و آرامش شبانه تهران از سوی پلیس تهران (+عکس) نرده‌های حفاظ بین مردم و مسئولین از مصلی تبریز جمع‌آوری شد توضیحات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص یک اشتباه پزشکی: بیمار باید هزینه کامل خارج کردن پنس از شکم خود را بدهد! فیلم/ صدای ضبط شده از مکالمه طارمی و هدایتی و جوابیه طارمی توضیحات رشیدپور درباره گفتگوی زنده رئیس جمهور با مردم + فیلم یک مقام آگاه: اروپا به ایران گفته باید پای میز مذاکرات موشکی حاضر شود دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع سال 97 بخوانند ترکیه برای آمریکا شرط گذاشت گزارش وزیر اطلاعات به کمیسیون شوراها درباره حوادث اخیر/ احساس جامعه درباره بروز فساد بیش از واقعیت فساد است عیادت نمایندگان حضرت آیت الله صانعی از روحانی مضروب دیروز در قم/ تصاویر پست الناز شاکردوست بعد از بستری شدنش در بیمارستان +عکس وام 3 میلیون تومانی قرض‌الحسنه به زنان سرپرست خانوار پرداخت می‌شود موافقت رهبری با بودجه 150 میلیون دلاری برای مقابله با گرد و غبار اولین همایش پیام آوران عاشورا ویژه خواهران شهدا 30 هزار میلیارد تومان به خاطر فرار مالیاتی خسارت دیده‌ایم / عدم تحقق 42 درصدی بودجه 96 در 8 ماه گذشته / تنها 5 درصد سهم مدیریت بحران از بودجه 96 پرداخت شده است خرید و فروش گوشی‌های دست دوم نیازمند فرایند انتقال مالکیت است/انتقال مالکیت گوشی دست دوم در سامانه #7777* برجام یک سند کامل و غیر قابل تجزیه است امکان مذاکره مجدد ندارد/ هیچگونه مذاکره‌ای در موضوع موشکی و توان دفاعی خود با هیچ کشوری نخواهیم داشت لاریجانی: جایگاه کارهای نمایشی صداوسیما را بسیار مهم می‌دانیم/ علی عسکری: شرایط عرصه فرهنگی، سخت و پیچیده شده است نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی: برای نجات دریاچه ارومیه فریاد می‌زنیم ولی کسی پاسخگو نیست محرومیت 12 شتر از مسابقات به دلیل عمل زیبایی! دختر مولا اومده زهره زهرا اومده/ محمود کریمی تیپ «بهاره کیان افشار» در اکران «کمدی انسانی» / عکس تا سال آینده مالکیت سهام عدالت را به مردم می‌دهیم/انتقاد از واگذاری سود سهام عدالت

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me