تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13724715
۱۳۹۶/۱۰/۲۲ ۲۳:۵۳

ادامه استراتژی آمریکایی برجام زخمی

ادامه استراتژی آمریکایی برجام زخمی
ادامه استراتژی آمریکایی برجام زخمی
ادیب- سه ماه پیش که رئیس جمهور آمریکا برای اولین بار پای بندی ایران به برجام را تأیید نکرد، در روزنامه خراسان تیتر زدیم «رونمایی ترامپ از استراتژی برجام زخمی» به نظر می‌رسد این بار هم باید همین تعبیر را برای تصمیم نوبه‌ای رئیس جمهور آمریکا به کار ببریم با این تفاوت که این بار چاشنی تحریم‌های ضدایرانی شدید تر و البته یک ضرب الاجل هم به ماجرا اضافه شده است. ضرب الاجلی که  همچنان  استراتژی برجام زخمی را  ادامه می‌دهد؛ ضرب الاجلی که  به نوشته رسانه‌های آمریکا، رئیس جمهور این کشور به متحدان اروپایی آمریکا و کنگره این کشور داده تا توافق هسته‌ای را اصلاح کنند. به گزارش رویترز و بی بی سی ترامپ تهدید کرده در صورتی که این اتفاق رخ ندهد آمریکا به صورت رسمی از برجام کنار می‌کشد.
تمدید برجام زخمی در ساعات پایانی شب گذشته
دونالد ترامپ در ساعات پایانی شب گذشته درحالی رفع تحریم‌های ایران را تا ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد که تهدید کرده این می‌تواند «آخرین بار»ی باشد که این کار را می‌کند، مگر آن که شرایط مد نظرش برآورده شود. درباره این که این شرایط چیست خبر رسمی منتشر نشده اما براساس گزارش بی بی سی، «یک مقام کاخ سفید به خبرنگاران گفته است که آقای ترامپ می‌خواهد اقدامات سخت گیرانه‌ تازه‌ای در توافق هسته‌ای گنجانده شود و در صورت تخطی ایران از تعهداتش، آمریکا بتواند بلافاصله تحریم‌ها را برگرداند. او می‌خواهد برنامه موشکی ایران به مذاکره گذاشته شود...ترامپ همچنین می‌خواهد طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای محدودیت‌ غنی‌سازی اورانیوم برای ایران را، که قرار بوده 10 ساله باشد، به عنوان محدودیت‌هایی دایمی به رسمیت بشناسند.» همچنین به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از اسپوتنیک، یک مقام آمریکایی گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواستار آن است که موافقت نامه هسته ای ایران با قید و بندهایی سخت تر همراه شود و ماندن در این موافقت نامه را در صورتی بررسی خواهد کرد که از طریق مذاکرات با اروپایی ها بتواند تقویت شود.
تحریم جدید علیه 14 نهاد و شخصیت ایرانی
براساس گزارش خبرگزاری صداوسیما، واشنگتن، 14 نهاد و شخصیت ایرانی دیگر را به فهرست تحریم های اعمال شده خود علیه تهران افزود. درباره این که جزئیات این تحریم ها چیست، تا لحظه تنظیم این خبر (ساعت 22:30 شب گذشته) گزارشی منتشر نشد اما بی بی سی گزارش داد که « آمریکا آیت ا... صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران را تحریم می‌کند.شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی ایران، زندان رجایی‌شهر و غلامرضا ضیایی، رئیس این زندان هم به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند.» صدای آمریکا نیز گزارش داد که «در تحریم خزانه داری آمریکا چند شرکت چینی و ایرانی که فعالیت نظامی دارند نیز قرار گرفته اند.»
آسوشیتدپرس: برخی از تحریم‌های جدید جزو تحریم‌های لغو شده در توافق هسته‌ای هستند
رسانه‌های آمریکایی همچنین گزارش داده اند که ترامپ تصمیم گرفته تحریم‌های هدفمند جدیدی علیه ایران وضع کند. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، ترامپ تحریم‌های جدیدی را علیه چندین مقام دولتی ایران به دلیل آن چه که «فساد» و «نقض حقوق بشر» می‌نامد، وضع خواهد کرد که برخی از این تحریم‌ها مرتبط با اغتشاشات و ناآرامی‌های اخیر در ایران است. آسوشیتدپرس نیز به نقل از منابع آگاه مدعی شده است برخی از این تحریم‌ها ممکن است شرکت‌ها و افرادی را هدف بگیرند که تحریم‌ها علیه آن‌ها در توافق هسته‌ای برجام معلق شده است.
ماهیت تحریم‌های جدید چیست؟ 
استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا سه روز پیش از «تحریم‌های جدید علیه ایران» خبر داده بود ولی جزئیات بیشتری ذکر نکرده و تنها به این گفته بسنده کرده بود که «بسیاری از جنبه‌های برجام هستند که لازم است تغییر پیدا کنند. بسیاری از فعالیت‌های خارج از برجام هستند که ما همچنان آن‌ها را تحریم خواهیم کرد.» در عین حال سترفیلد، معاون وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد تحریم‌هایی علیه ایران به دلیل مبارزه ایران با تروریسم در سوریه وضع خواهد شد! سه روز پیش یک منبع آگاه در واشنگتن به روزنامه گاردین گفته بود که ترامپ پذیرفته تحریم‌های بانک مرکزی را دوباره اعمال نکند اما قصد تحریم تلویزیون ایران را دارد.
ظریف: ایران تنها در صورتی به پای بندی کامل به برجام ادامه می‌دهد که آمریکا به طور کامل به این توافق پای بند باشد
تصمیم ترامپ در روز پنج شنبه گذشته در حالی گرفته شد که همزمان وزیران خارجه ایران، انگلیس، فرانسه و آلمان نیز به دعوت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل گرد هم آمدند تا با هم درباره تبعات تصمیم جدید آمریکا بحث کنند. زیگمار گابریل، بوریس جانسون و ژان ایو لودریان همتایان آلمانی، انگلیسی و فرانسوی ظریف به همراه موگرینی همگی بر ادامه حفظ برجام متفق القول هستند. به گزارش ایرنا، وزیر خارجه کشورمان پس از دیدار با همتایان اروپایی‌اش در بروکسل، گفت کشورهای اروپایی می‌دانند ایران تنها در صورتی به پای بندی کامل به برجام ادامه می‌دهد که آمریکا به طور کامل به این توافق پای بند باشد. 
ظریف همچنین پیش از ترک بروکسل گفت: آن چه در جلسات با اروپایی‌ها و روسیه کاملاً مشخص بود اجماع یکپارچه جامعه بین‌المللی بر این است که هر حرکتی که به تخریب برجام بینجامد و بخواهند برجام را دستخوش تغییر کنند، غیرقابل قبول است و جامعه جهانی با آن مقابله خواهد کرد. اتحادیه اروپا متعهد شده که اقداماتش را برای تضمین بهره مندی مردم از منافع اقتصادی برجام دوچندان کند.  به گزارش تسنیم، ظریف افزوده است: لازم است اتحادیه اروپا علاوه بر حمایت گفتاری و علنی از برجام، در عمل هم اقداماتش را تقویت کند تا مردم از برجام بهره‌مند شوند. ظریف روز چهارشنبه نیز در صفحه توئیتر خود نوشته بود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پای بندی کامل ایران (به تعهداتش در برجام) را تایید کرده،  اما ادامه این روند مستلزم متعهد بودن کامل آمریکاست.
فرانسه: تحریم باید همان طور که توافق شده لغو شود
نزدیک ترین متحدان آمریکا هم با موضع ترامپ درباره توافق هسته‌ای اختلاف نظر دارند؛ تا جایی که ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در گفت و گویی تلفنی با ترامپ بر اجرای توافق هسته‌ای تأکید کرده است. بر اساس بیانیه کاخ الیزه، ماکرون در این تماس تلفنی بر قاطعیت فرانسه برای اجرای سخت گیرانه برجام و اهمیت احترام همه طرف‌های توافق تاکید کرده است. وزیر امور خارجه فرانسه نیز پنج شنبه در کنفرانس خبری مشترک با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران خارجه آلمان و انگلیس تأکید کرد، همان طور که ایران به برجام پای بند بوده، آمریکا و متحدانش نیز باید به تعهداتشان عمل کنند.  لودریان تصریح کرد: «تمام طرف‌های برجام باید به اجرای تمام مفاد آن پای بند باشند و به آن احترام بگذارند. همچنین ضروری است که متحدمان آمریکا نیز اقدامات مشابهی را صورت دهد و شاهد آن باشیم که به طور مشخص چنین رفتار می‌کنند. تحریم‌ها نیز باید همان طور که توافق شده بود لغو شود.»
مسئولان سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آلمان و انگلیس: همه به برجام پای بند باشند
در این نشست خبری وزیران خارجه آلمان و انگلیس نیز بر حمایت از برجام و لزوم حفظ آن تاکید کردند و از آمریکا خواستند تا تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کند. به گزارش ایسنا، موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در نشست خبری پس از این دیدار گفت: اتحادیه اروپا قصد دارد از این که لغو تحریم‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای، تاثیر مثبتی بر اقتصاد ایران بگذارد و مردم ایران از منافع اقتصادی آن بهره‌مند شوند، اطمینان حاصل کند. وی همچنین در پیامی توئیتری گفت: توافق هسته‌ای ایران در حال نتیجه دادن است و برای امنیت اروپا کلیدی است. اتحادیه اروپا متعهد به حمایت از برجام است و از همه طرف‌ها می‌خواهد تا به آن پای بند باشند. جانسون، وزیر خارجه انگلیس نیز در این کنفرانس با بیان این که گزینه بهتری از توافق هسته‌ای که با ایران حاصل شده وجود ندارد، افزود: باید توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کنیم. گابریل، وزیر خارجه آلمان هم هشدار داد که تضعیف برجام، پیامی بسیار خطرناک به جهان است. 
 
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


تعیین نماینده جدید سازمان ملل در امور یمن رادیکالیسم و ظهور افراط‌گری‌ها چه واکسن‌های در دوران بارداری ممنوع هستند؟ اردوی تیم ملی دوومیدانی به دلیل کیفیت مناسب سالن شهید امینی در ارومیه برگزار شد حضرت زینب، قهرمان کربلا و پیام رسان عاشورا/بانویی فراتر از تاریخ تغییر از شهرنشینی به شهرگرایی، نیازمند شهری انسان محور ماموریت معاون وزارت خزانه داری آمریکا در بیروت چیست؟ بهره‌برداری از 4500 واحد صنعتی با ظرفیت بالای 60 درصد از ابتدای سال/ رشد 23 درصدی تقاضا برای تأسیس واحد صنعتی بازار مسکن حرکت به سوی رونق دارد - حامد مظاهریان* اختصاص 10 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزا به مددجویان بهزیستی اشنویه تشکیل روستا تعاون در 33 روستای استان زنجان دستبند قانون بر دستان کلاهبردار میلیاردی در استان ایلام پنج تابلو از بازار مسکن بازدید وزیر جهاد کشاورزی از کانونهای گرو خاک در جنوب شرق اهواز تهران-پاریس؛ به سمت شراکت منطقه‌ای 2 حادثه رانندگی در زنجان یک کشته و سه مصدوم برجا گذاشت سرخط روزنامه‌های افغانستان - سه شنبه 3 بهمن رویدادهای خبری روز سه شنبه سوم بهمن ماه در خراسان جنوبی چهار واحد آلاینده محیط زیست در شهرستان اصفهان محکوم شدند رئیس اتاق ایران: توجه به بازار غذای حلال و گردشگری سلامت در کشور یک ضرورت است 8 بهمن آخرین فرصت ثبت نام در کنکور 97/تازه‌ترین آمار شرکت کنندگان سریال‌های دنیا 20 دقیقه‌ای شده‌اند/ «هم‌سرایی» نوروز 97 می‌آید طرح پاکسازی اراضی شهری و منفصل شهری قزوین اجرا شد سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شد تصاویر صفحه اول روزنامه‌های ورزشی سه‌شنبه 3 بهمن آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی در مرز ورشکستگی قرار دارد نشست خبری سخنگوی دولت در مجلس برگزار می‌شود شوخی فردوسی‌پور با مجری اخبار تلویزیون که به سفر قطر کرد! تصمیم 4 کشور برای به رسمیت شناختن «دولت فلسطین» «برو بیرون»؛ مواجهه با هیولای واقعی ژانر وحشت - کمدی دسته چک‌های جدید در دستان مشتریان بانک صادرات ایران ثبت‌نام پذیرش بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد آغاز شد مواد غذایی خون ساز؛ با کم خونی مبارزه کنید پایان امیدها برای کاهش محرومیت پرسپولیس با اعتراف طارمی/ با سندسازها و دروغگوها برخورد می‌شود؟ حمله بدفرجام ترکیه به سوریه آمریکا: ترکیه نباید از شهر عفرین عبور کند عکس/ روزنامه‌های ورزشی سه شنبه 3 بهمن چرا در زمستان چاق می‌شویم؟ آنچه زوجین درباره حقوق و تکالیف یکدیگر باید بدانند بهشت را دل کویر تجربه کنید متجاوزان به عوامفریبی روی می‌آورند
جزئیات حمله به چند روحانی در قم | ضارب دستگیر شد دستگیری باند سرقت طلافروشی در یافت آباد بررسی حادثه آتش سوزی در شهرداری منطقه 12 افزایش تزریق دلار به بازار دستگیری 4 سارق طلافروشی در یافت آباد شرط دولت و مجلس برای مردم/ تکلیف یارانه‌ها مشخص شد توضیحات حراست شهرداری تهران درباره حادثه آتش سوزی در ساختمان شهرداری منطقه 12 مرگ هولناک داماد مقابل چشمان عروس گفت‌وگو حسن روحانی با رشیدپور را امشب ببینید معاون اداری مالی سابق دانشگاه پیام نور بازداشت شد طرح/ ولادت حضرت زینب (س) جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد؛ دوشنبه دوم بهمن 96/ توصیه سیف به مردم: در بازار ارز سرمایه گذاری نکنید پلیس زودتر از سارقان مسلح به طلافروشی رسید تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «محمد معافی» حمله به یک روحانی در قم+ عکس رشید پور، مجری گفت و گوی تلویزیونی با روحانی مجری امشب گفت و گو با رئیس جمهور مشخص شد شب گذشته: شهرداری منطقه 12 به آتش کشیده شد خودکشی، پس از قتل خواهر زاده پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه «رضا رشیدپور» مجری گفت وگوی زنده تلویزیونی امشب «روحانی» با مردم تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم تصاویر حمله به دو روحانی در قم جزئیات حمله به دو روحانی در قم +عکس وداع با پیکر فرمانده شهید مدافع حرم، «محمد معافی» +عکس ارسال دو لایحه توسط روحانی به مجلس جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد دوشنبه دوم بهمن 96/ دلار مبادله‌ای ارزان شد آتش گرفتن ناگهانی یک اتوبوس در شهرری + تصاویر سامانه آنلاین مدیریت متمرکز حقوق و دستمزد دانشگاه آزاد ایجاد شد تعطیلی مدارس هشت شهرستان خوزستان در نوبت بعدازظهر سه شنبه ترکیه پیشنهاد روسیه را رد کرد رزمایش مشترک محمد رسول‌الله (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شد جزئیات حمله به دو روحانی در قم+ عکس میرمحمود موسوی: حال میرحسین موسوی مساعد است گلچین مدیحه و مولودی حضرت زینب (س) پلمب جعبه سیاه نفتکش سانچی امروز باز می‌شود نتیجه‌گیری‌های سیاسی علیه ایران به سبک عادل‌الجبیر! دستگیری سارقان مسلح قبل از سرقت طلافروشی حمله با بمب آتش زا به منطقه شهرداری تهران پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه التهابات بازار ارز کاهش یافت مدارس چند شهر خوزستان فردا سه شنبه تعطیل اعلام شد پیشنهاد 2 میلیاردی تیم اصفهانی به ستاره‌های پرسپولیس اخراج نمایندگان عرب‌تبار از کنست اسرائیل حمله با قمه به دو روحانی در قم + عکس نظر آیت الله قرائتی درباره کشتی مطلا حذف دوران تحصیل از سنوات بازنشستگی فرهنگیان؟ قضات با بهره مندی از ظرفیت‌های قانونی از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند/ اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند/ زندان‌ها در تغذیه و بهداشت با مشکلات متعددی مواجهند پیشنهاد یک مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای در خلیج فارس/ پرکردن خزانه اسلحه‌سازان به صلح و ثبات کمک نمی‌کند پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me