تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی()
کد خبر:13725108
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۰۰:۴۰

کانال‌های رونق فولاد در بودجه 97

کانال‌های رونق فولاد در بودجه 97

 با توجه به اینکه در فصل تصویب بودجه هستیم فعالان صنایع فولاد چه انتظاراتی از بودجه سال آینده کل کشور دارند؟

از آنجا که فولاد هرمزگان یک شرکت صادراتی است، اعمال مشوق‌های صادراتی در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی موجب اشتغال‌زایی بیشتر خواهد شد.مسکن از جمله عواملی است که صنعت فولاد را متحول می‌کند از این رو دولت باید در بودجه سال آینده تسهیلات ویژه‌ای در راستای تحقق راهکارهایی عملی برای رونق بخش مسکن در نظر بگیرد. شنیده شده که یکی از سیاست‌های دولت تمرکز روی بافت فرسوده تهران است تا به جای حاشیه به خود شهر بپردازد و روی بافت‌های فرسوده کار کند و اگر دولت بتواند این بخش از مسکن را فعال کند روی صنعت فولاد به‌طور قطع تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

همچنین اگر دولت در زمینه طرح‌های عمرانی در سطح کشور بتواند بودجه مناسب اختصاص دهد این طرح‌ها علاوه بر اینکه موجب افزایش سهم رونق در آن استان خواهند شد، اشتغال‌زایی نیز به همراه خواهد داشت که این امر در واقع موجب رونق بازار مصرف می‌شود و شرکت‌های فولادی می‌توانند تامین‌کننده این بخش از نیاز بازار مصرف کشور باشند.برای این بهبود وضعیت صنعت کشور نیاز به سرمایه‌گذاری داریم که این امر فقط با تحریک تقاضا در بخش مسکن محقق می‌شود. هم‌اکنون کار گروه تخصصی در مجلس مشغول فعالیت روی این بخش هستند که اگر تمام جوانب در نظر گرفته شود به‌طور قطع می‌تواند تاثیر بسزایی در رونق صنعت فولاد کشور داشته باشد.به‌طور مثال، صنعت حمل‌و‌نقل، برق، ریل و راه آهن و اسکله برای صنعت فولاد کشور از جمله موارد کلیدی هستند؛ زیرا که برای صادرات، کشتی نباید منتظر بماند، چرا‌که در صورت انتظار بیش از حد تابع قوانین بین‌المللی مشمول جریمه سنگین می‌شود. دقت نظر دولت در زمینه زیر ساخت‌ها افزایش اشتغال‌زایی را به همراه خواهد داشت که این امر در راستای اقتصاد مقاومتی است.دولت باید بستر مناسب را برای ورود بخش‌خصوصی به بحث زیر ساخت‌ها فراهم کند؛ چرا که بخش خصوصی موجب رقابت در کشور می‌شود و صنعت فولاد می‌تواند تاثیر بسزایی در این زمینه داشته باشد. دولت باید در زنجیره ارزش فولاد تصدی‌گری کند؛ البته نه به‌عنوان یک سرمایه‌گذار، بلکه با ورود خود بخش‌های مختلف این زنجیره را همانند یک پازل کامل کند.

 منظور شما این است که شرکت‌های فولادی را ادغام کند؟

ادغام یکی از ابزارهای تکمیل زنجیره ارزش فولاد است؛ به‌طور مثال برای اینکه از ارزش افزوده بیشتری برخوردار شویم وقتی که از ۳۲ میلیون تن سرمایه‌گذاری انجام شده در زمینه فولاد حداکثر ۲۱ میلیون تولید می‌توان تولید کرد، بنابراین باید ۱۰ میلیون تن باقی مانده در بخش دیگری از زنجیره ارزش تولید شود که این همان تکه‌های مفقوده است که در این صنعت وجود دارد و دولت باید با تصدی گری و ورود بخش خصوصی به زیر ساخت‌ها آن را کامل کند.پیش بینی می‌شود تا پایان امسال صادرات فولاد کشور به ۵/ ۸ میلیون تن برسد که برای تسهیل صادرات این میزان فولاد به زیر ساخت‌های مناسب از جمله بندر، اسکله و جاده نیاز است.در حاضر شرکت‌های کوچک فولاد با مشکلات زیادی در زمینه‌های تامین مواد اولیه و حمل و جابه‌جایی‌ آن مواجهند، زیرا باید از سرمایه در گردش مناسبی برخوردار باشند؛ از این رو ادغام‌ها کمک خواهد کرد که شرکت‌های کوچک تجمیع و به یک شرکت بزرگ‌تر با یک پتانسیل بیشتری تبدیل شوند.در صورت ادغام واحدهای فولادی، جذب منابع خارجی آسان‌تر می‌شود، چرا‌که سرمایه گذار خارجی به شرکتی که ۱۰ میلیون تن تولید دارد اعتماد بیشتری برای سرمایه‌گذاری می‌کند تا شرکتی که فقط سالانه ۷۰۰ هزار تن تولید می‌کند.

 آیا فولاد هرمزگان تا‌کنون قرارداد با سرمایه گذاران خارجی داشته است؟

در مجموع قرارداد فولاد هرمزگان یک قرارداد خارجی است که در سال ۸۵ ایمیدرو با یک شرکت آلمانی منعقد کرده بود با پیمانکاران ایرانی و در سال ۹۰ کارخانه راه‌اندازی شد. این شرکت در سال ۹۰ از سوی فولاد مبارکه خریداری شد.از سال گذشته مذاکراتی را با شرکت اس‌ام‌اس آغاز کردیم تا بتوانیم میزان تولید را از ۵/ ۱ به ۳ میلیون تن برسانیم، هم‌اکنون این مذاکرات به نتیجه رسیده و قرار‌داد مذکور به ارزش ۳۹۵ میلیون یورو منعقد شده است.

 یکی از مسائلی که در حال حاضر وجود دارد سرمایه‌بر بودن حوزه فولاد است که نیاز به منابع داخلی و خارجی زیادی دارد آیا در این بخش موفق عمل شده یا خیر؟

پس از برجام دسترسی به منابع خارجی از طریق ورود شرکت‌های خارجی به ایران تسهیل و قراردادهایی منعقد شد البته برای ورود سرمایه گذار خارجی به کشور مقررات لازم برای تسهیل این امر در داخل کشور باید فراهم شود، اما توافقات اولیه صورت گرفته است.البته ورود سرمایه خارجی به کشور تا حدودی تابع شرایط جهانی است و اتفاقات مهم در دنیا بر این امر تاثیرگذار است، با وجود این شرکت‌های خارجی به‌ویژه اروپایی‌ها تمایل زیادی برای همکاری با ما دارند؛ به گونه‌ای که قبل از تعطیلات کریسمس طی تماس‌هایی که داشتیم خواستار برنامه‌ریزی بودند.

هم‌اکنون زمینه همکاری بین شرکت‌های ایرانی و خارجی مهیا است اما تا حدودی به تعامل و ارتباط میان دولت‌ها نیز بستگی دارد، به‌طور مثال برای همکاری با بانک‌های خارجی در ابعاد و اندازه‌های کوچک مالی مشکلی وجود ندارد اما در حجم‌های بزرگ‌تر با مشکلاتی مواجهیم؛ زیرا پای یکسری بانک‌های بزرگ‌تر و بیمه‌های دولتی در میان است که کار را سخت می‌کند و از لحاظ بوروکراسی زمانبر است.از لحاظ جذب منابع داخلی برای سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد نیز به‌طور طبیعی باید منابعی موجود باشد تا سرمایه‌گذاری انجام شود، البته به این دلیل که فولاد هرمزگان وابسته به هلدینگ مبارکه است تا‌کنون به دنبال جذب منابع داخلی نبوده‌ایم و اگر بخواهیم برای یک خط تولید جدید سرمایه جذب کنیم از طریق مجموعه خودمان با توجه به چرخه نیاز خودمان انجام خواهیم داد.

 هم‌اکنون در زمینه فروش سنگ‌آهن و تامین نیاز تولید‌کنندگان فولاد اختلاف نظر وجود دارد، به نظر شما آیا باید روی صادرات سنگ‌آهن عوارض گذاشته شود یا به تولید سنگ تشویق شود؟

 البته روی خام‌فروشی سنگ‌آهن اختلاف نظر وجود دارد؛ زیرا این نظر وجود دارد که در ابتدا باید نیاز فولاد داخل تامین شود. هم اکنون ایمیدرو در حال پیگیری برای اکتشاف معادن سنگ‌آهن بیشتر در کشور است و حتی سرمایه‌گذاری نیز در این زمینه انجام شده است.برای صادرات سنگ‌آهن باید رابطه برد- برد ایجاد شود. اینکه با وضع عوارض می‌توان به آسانی نسبت به این مواد اولیه دست یافت منطقی نیست و نمی‌توان توقع داشت که اصلا صادرات صورت نگیرد و تماما به مصرف داخل برسد. صادرات ما تابع شرایط جهانی است و باید بر اساس بازارهای جهانی صادر شود و حتی قیمت‌گذاری صورت بگیرد.به اعتقاد من سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور باید در زمینه صادرات سنگ‌آهن ورود کند؛ زیرا در غیر این صورت امکان‌پذیر نیست.به منظور حفظ منافع کشور و برای تحقق اهداف ترسیم‌شده در سند ۱۴۰۴ برای دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد باید نسبت به صادرات نیز مدیریت صحیح صورت بگیرد، از این رو ورود ایمیدرو در این زمینه ضروری است. امید است با تشکیل ستاد فولاد از سوی وزیر صمت و تصدیگری از سوی ایمیدرو شاهد تحقق اهداف مذکور باشیم.

 هم‌اکنون رکود بازار داخل موجب شده تنوع بازار‌های صادراتی برای فولادی‌ها خیلی بیشتر شود، در حال حاضر وضعیت صادرات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در حال حاضر فولاد هرمزگان به‌عنوان یکی از تولید‌کنندگان بزرگ کشور حدود ۷۰ درصد از تولیدات خود را صادر می‌کند، همان‌طور که می‌دانید بازار صادراتی باید پایدار باشد زیرا تسخیر بازارهای هدف صادراتی بسیار دشوار است و باید با تولید رقابتی نسبت به حفظ این بازارها اهتمام ورزید.برای کسب موفقیت هرچه بیشتر در بازارهای صادراتی باید نگاه بلند‌مدت داشت، تا بتوان نسبت به جلب رضایت مشتری اقدامات لازم را انجام داد. همچنین تا حد امکان نیازهای داخل را از طریق هلدینگ مبارکه برطرف می‌کنیم و سپس نسبت به بازارهای صادراتی اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.در حال حاضر بازار صادراتی خیلی مناسب نیست و باید به‌طور مداوم در این بازارها حضور فعال داشت در غیر این صورت امکان حفظ آنها وجود ندارد.با توجه به اینکه بر‌اساس اهداف افق ۱۴۰۴ باید ۵۵ میلیون تن فولاد تولید کنیم، به هر حال از این میزان حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون تن مازاد مصرف در کشور ایجاد خواهد شد که باید از هم اکنون برای صادرات آن بستر مناسب فراهم شود. از این رو برای صادرات حدود ۲۰ میلیون تن فولاد مازاد بر مصرف اگر بخواهیم باید بستر مناسب و زیر‌ساخت‌های لازم از جمله اسکله، ریل و جاده فراهم شود و این کار آسان نیست.برای تحقق اهداف فوق باید مسوولیت‌ها تقسیم شود، زیرا یک شرکت فولادی نمی‌تواند به تنهایی تمام بار این مسوولیت‌ها را بر عهده بگیرد. با سرمایه‌گذاری در زمینه فولاد و در صورت بهبود وضعیت درصددیم که میزان تولید را از ۳ میلیون به ۵ میلیون تن برسانیم.

 در حال حاضر رقبای جدیدی مانند عربستان وارد بازار فولاد شده‌اند که نوظهور هستند، شرایط ایران را برای این‌گونه تهدیدها چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عربستان برای ما خیلی تهدید نیست، چرا‌که صادرات ما به کشورهای آسیای جنوب شرقی، آمریکای جنوبی و اروپا صورت می‌گیرد بنابراین رقابتی با عربستان در این زمینه وجود ندارد زیرا این کشور بیشتر در زمینه ورق فعالیت می‌کند.

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید


محمد مساوات از رقابت در تئاتر فجر انصراف داد افشاگری درباره ابراز پشیمانی ترامپ به دستیارانش انفجار سکوی نفتی در اوکلاهامای آمریکا استفاده از دستگاه تصفیه آب در چه مناطقی آسیب‌رسان است؟ بسته شعری به مناسبت ولادت حضرت زینب (س) نشست "بررسی تأثیر اسلام‌هراسی روی جوانان" در مونترآل برگزار می‌شود تا 50 سال اطلاعات خود را روی bluray نگهداری کنید اشتغال با طعم تسهیلات بانک ملی ایران نابرابری‌جنسیتی‌درمشاغل‌حقوق‌بگیری همایش طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار در مشهد برگزار شد جشنواره خاطره‌نویسی "شرح بی نهایت" در شهرستان فلاورجان برگزار می‌شود زنگ خطر بحران صندوق‌های بازنشستگی به صدا درآمد بازدید مجازی از یک گالری متفاوت؛ نقش فرش و معماری در قاب آئینه +تصاویر مدیران مساله‌دار در تاکسیرانی، راننده تاکسی‌ها را به خاک سیاه نشانده‌اند شاخص بورس بر قله 99 هزار واحد نشست استان البرز برفی می‌شود دلار به‌زودی ارزان می‌شود دستگاه سنجش گاز رادون در مازندران ساخته شد دو وزراتخانه عضو کمیسیون تبلیغ و ترویج شدند/ تصویب 4 کارگروه در کمیسیون پیکر مرحوم «محسن سلیمانی» تا پایان هفته به ایران منتقل می‌شود حضرت زینب از نگاه رهبر انقلاب و آیت‌الله جوادی آملی + نماهنگ تازه‌ترین اثر یوسف علیخانی رونمایی می‌شود در جهان فرزانه بانویی که ارکان ستم/ یافت از تیغ کلام او تزلزل زینب است تلاش میلان برای جذب دوباره مهاجم بارسا جو آرام و پایدار در بیشتر نقاط کشور تاکید بر همکاری‌های ایران و بلاروس در بخش صنعت سیف: افزایش قیمت ارز، ارتباطی با سیاست تک نرخی کردن ارز ندارد دکتر یغمایی را در جایگاه ریاست دانشگاه گلستان ابقا کرد بازگشت فوتبالیست مشهور و ربطش به بستنی دلیل ورود دادستانی کل به حادثه سانچی باز هم موسسات غیرمجاز/ ردپای یک "21 هزار میلیارد" در بازار ارز! پیوستن هزار زن به داعش در لیبی "مین‌ریزی" در دریای عمان توسط ارتش 5 مرد حقوق‌بگیر به ازای هر زن کاهش شعاع دید در اهواز طی ساعات آینده مشاهدات کاپیتان چینی از غرق شدن سانچی شکایت پورموسوی و طیبی از مدیران اس. خوزستان (عکس) برگزاری دیدار گل‌گهر - مس کرمان در بندرعباس به دلیل کاهش قدرت خرید کمبودی در بازار گوشت نداریم کاروان سپیدرود به تهران رسید چرا تعرفه خودروهای هیبریدی 1100 درصد افزایش یافت؟ نجات 7 نفر صیاد در حال غرق شدن در دریای عمان رفاه اجتماعی، گم شده لایحه بودجه صدیق تعریف و اردشیر کامکار مرحله نیمه‌نهایی «هزار صدا» را داوری می‌کنند
جزئیات حمله به چند روحانی در قم | ضارب دستگیر شد دستگیری باند سرقت طلافروشی در یافت آباد بررسی حادثه آتش سوزی در شهرداری منطقه 12 دستگیری 4 سارق طلافروشی در یافت آباد افزایش تزریق دلار به بازار شرط دولت و مجلس برای مردم/ تکلیف یارانه‌ها مشخص شد تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم معاون اداری مالی سابق دانشگاه پیام نور بازداشت شد مرگ هولناک داماد مقابل چشمان عروس تصاویر حمله به دو روحانی در قم تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «محمد معافی» حمله به یک روحانی در قم+ عکس پلیس زودتر از سارقان مسلح به طلافروشی رسید رشید پور، مجری گفت و گوی تلویزیونی با روحانی دکتر محقق داماد: به عنوان یک روحانی از ملت ایران عذرخواهی می‌کنم مجری امشب گفت و گو با رئیس جمهور مشخص شد خودکشی، پس از قتل خواهر زاده «رضا رشیدپور» مجری گفت وگوی زنده تلویزیونی امشب «روحانی» با مردم ارسال دو لایحه توسط روحانی به مجلس وداع با پیکر فرمانده شهید مدافع حرم، «محمد معافی» +عکس جزئیات حمله به دو روحانی در قم +عکس آتش گرفتن ناگهانی یک اتوبوس در شهرری + تصاویر جزئیات حمله به دو روحانی در قم+ عکس اعلام آخرین مهلت بخشودگی مشمولان غایب تعطیلی مدارس هشت شهرستان خوزستان در نوبت بعدازظهر سه شنبه افتتاح بقالی آنلاین آمازون + تصاویر قرائت نام 100 مدیر دوتابعیتی در کمیسیون امنیت ملی به همت سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی؛ پنجاه و یکمین نشست "جایگاه صنعت ورزش در برنامه اشتغال فراگیر" برگزار شد میرمحمود موسوی: حال میرحسین موسوی مساعد است فیلم دیدنی از لحظه دستگیری سارقان مسلح طلافروشی گلچین مدیحه و مولودی حضرت زینب (س) نتیجه‌گیری‌های سیاسی علیه ایران به سبک عادل‌الجبیر! پیام تبریک دادستان کل به مناسبت روز پرستار دستگیری سارقان مسلح قبل از سرقت طلافروشی التهابات بازار ارز کاهش یافت مدارس چند شهر خوزستان فردا سه شنبه تعطیل اعلام شد پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه رئیس قوه قضاییه: قضات از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند/اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند دزدان طلافروشی درکمینگاه پلیس مدارس اهواز سه‌شنبه تعطیل شدند پیشنهاد 2 میلیاردی تیم اصفهانی به ستاره‌های پرسپولیس حمله با قمه به دو روحانی در قم + عکس اخراج نمایندگان عرب‌تبار از کنست اسرائیل وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم محمد معافی +تصاویر پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه دلار گران شد/ نرخ ارز امروز 3 بهمن ماه 96 تنفس با بوی تعفن؛ موصل شهر اجساد داعش (+عکس) میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس عنوان کرد: ضرورت اصلاح محدودیت افزایش حقوق اعضای هیأت علمی توضیحات ناجا درخصوص زیرگرفتن یک خانم کار بزرگ جمهوری اسلامی، ایجاد بدیل برای نظام لیبرال دموکراسی بود/ اجازه نمی‌دهیم که برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me