تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13725150
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۰۰:۴۴

«تحول سلامت» تب دارد!

«تحول سلامت» تب دارد!
«تحول سلامت» تب دارد!

گروه اجتماعی: حکایت این روزهای طرح تحول نظام سلامت مانند فردی است که به‌رغم هشدارهای لازم برای مبتلا نشدن به بیماری، مدتی است آثار بیماری‌اش پدیدار شده است و درجه تب بالایی هم دارد. این فرد نیاز دارد هر چه سریع‌تر برای پیشگیری از افزایش بیماری درمان‌های لازم برایش انجام شود و باید برای پایین آوردن درجه حرارت بدنش کاری کرد. طرح تحول نظام سلامت هم این روزها همین شرایط را دارد و به باور بسیاری از کارشناسان در مرحله‌ای است که برای ادامه حیات خود تدابیر فوری و ضروری نیاز دارد. طرحی که از ابتدای اجرایی شدن آن، قرار بر این بود که اهدافی چون افزایش پاسخگویی نظام سلامت، کاهش پرداخت مستقیم از جیب مردم، ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان‌های دولتی، حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و دیگر مواردی را که باعث گسترش و افزایش کیفیت و کمیت خدمات درمانی به مردم می‌شود دنبال ‌کند. این طرح از اردیبهشت 1393 آغاز به کار کرد، اگر به دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت نگاهی داشته باشیم اقدامات خوبی انجام‌شده است. تحت پوشش بیمه قرار گرفتن تمام اقشار جامعه به‌ صورت رایگان با عنوان بیمه سلامت یکی از نقاط قوت و از نگاه عموم جامعه مهم‌ترین دستاورد این طرح بوده است. با این‌ حال، شواهد و اظهارات ماه‌های گذشته برخی مدیران و کارشناسان پیرامون این طرح که در رسانه‌ها نیز منتشرشده حاکی از به وجود آمدن مشکلات، موانع و ابهاماتی برای ادامه طرح تحول است.
زمزمه‌های آزمون وسع
بررسی اظهارنظرهای صورت گرفته در ارتباط با بیمه سلامت همگانی، نشان می‌دهد با گذشت نزدیک به 3 سال و نیم از اجرای طرح تحول نظام سلامت، این روزها این مهم به مشکل خورده و دیگر نمی‌تواند تمام اقشار جامعه را به‌صورت رایگان تحت پوشش قرار دهد و زمزمه‌هایی از اجرایی شدن آزمون وسع به گوش می‌رسد، آزمونی که درواقع هدفش خط‌کشی بین افراد جامعه از نظر سطح درآمدی است. به این منظور که از این ‌پس افراد برای استفاده از بیمه همگانی سلامت باید حق بیمه به سازمان بیمه‌گر بپردازند. از طرفی ایجاد بدهی‌های سنگین برای صنایع مرتبط با نظام سلامت از جمله صنایع داروسازی و مطالبات بسیار زیاد بیمارستان‌ها از بیمه‌ها در راستای ارائه خدمات به مردم از دیگر مشکلات ایجادشده پس از اجرایی شدن طرح تحول است.
حال ناخوش صنعت داروسازی
اظهارات چندی پیش رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی مهر تأییدی بر اوضاع نامناسب صنایع داروسازی در پی اجرای طرح تحول است. به گفته احمد شیبانی، صنعت داروسازی کشور بدترین دوران را تجربه می‌کند. وی در اظهاراتی گفته است: مشکلاتی که صنعت داروسازی کشور در حال حاضر با آنها مواجه است، در زمان جنگ هم تجربه نشده بود. لازم به ذکر است صنعت دارو در حال حاضر بیش از 4 هزار و 300 میلیارد تومان طلب سررسید از مراکز دولتی دارد.
تجربه‌ای شکست‌خورده‌!
اما مشکلات طرح تحول به همین‌جا ختم نمی‌شود. نایب‌رئیس مجلس نیز اخیراً در اظهاراتی، ادامه طرح تحول نظام سلامت با روند کنونی را باعث ایجاد مشکلات بیشتری دانسته است. به گفته پزشکیان، طرح تحول نظام سلامت تجربه شکست‌خورده کشورهای دیگر بود که توسط وزارت بهداشت اجرا شد و بعد از اجرای طرح وضعیت در بیمارستان‌ها وحشتناک شده است. به باور پزشکیان، روش پیش‌گرفته شده از پایه غلط بوده و مبنای علمی و تاییدشده‌ای نداشته است.
منتقدان چه می‌گویند؟
«علی‌محمد آدابی» رئیس سازمان نظام پرستاری کشور با اشاره به شنیده نشدن صدای منتقدان از جانب مدیران وزارت بهداشت درباره طرح تحول نظام سلامت به «وطن امروز»، می‌گوید: طرح تحول نظام سلامت متأسفانه بدون پشتوانه کارشناسی و بدون جلب نظر صاحبان فرآیند یعنی کارکنان نظام سلامت در حالی به اجرا درآمد که بسیاری از کارکنان درباره اختلاف طبقاتی موجود در نظام سلامت ناراضی بودند و از این موضوع رنج می‌بردند. به گفته آدابی، این طرح که به بهانه کاهش پرداخت از جیب مردم شروع‌شده بود نتوانست جانب عدالت را رعایت کند تا جایی که با گذشت 2، 3 ماه از شروع طرح، تعرفه‌های پزشکی به‌طور میانگین 270 درصد افزایش یافت. رئیس سازمان نظام پرستاری کشور درباره طراحی طرح تحول نظام سلامت معتقد است در بخش طراحی تأکید شده بود که در طول زمان، طرح مورد بازنگری و بررسی قرار بگیرد و در صورت لزوم اصلاح شود اما اقدامات لازم انجام نشد و هشدارهای منتقدان و کارشناسان موردتوجه قرار نگرفت!
محدودیت در ارائه خدمات
اما پس از گذشت مدتی از اجرایی شدن این طرح، برخی پیش‌بینی‌های منتقدان حوزه سلامت درباره تحمیل هزینه‌های هنگفت بر دوش بیمه‌ها و سایر بخش‌های نظام درمانی و سلامت کشور به واقعیت بدل شد و بتازگی وزارت بهداشت برای کاهش و کنترل هزینه‌های طرح تحول نظام سلامت و هزینه‌هایی که توسط دارندگان دفترچه بیمه سلامت انجام‌شده است به بیمارستان‌ها ابلاغ کرده که دارندگان دفترچه بیمه سلامت فقط به مراکز دولتی مراجعه کنند. نبود اعتبار کافی و کاهش بودجه موردنیاز برای ادامه پوشش رایگان بیمه سلامت صدای معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت را نیز درآورده است. آناهیتا کشاورزی با اشاره به منابع پیش‌بینی‌شده در لایحه بودجه ۹۷، نسبت به خطر محدود شدن ارائه خدمات به بیمه‌شدگان هشدار داده است. کشاورزی گفته است: «بر این اساس در راستای رعایت اصل تعادل منابع و مصارف، به‌رغم عدم تمایل به کاهش تعهدات در سطح گیرندگان خدمات، ناچار خواهیم بود راهکارهای کاهشی در حوزه‌های مختلف اتخاذ کنیم».
به‌ هر روی با توجه به شواهد موجود و وضعیت این روزهای طرح تحول سلامت، به نظر می‌رسد حال طرح تحول نظام سلامت خوش نیست. انتشار خبرهایی درباره کاهش بودجه سازمان بیمه سلامت در بودجه 97 در جایی که این سازمان حدود ۸ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد، نشان می‌دهد توجه کافی به آینده این طرح نشده است. با این اوصاف باید اذعان داشت که طرح تحول نظام سلامت نیاز به بازنگری دارد تا از این وضعیت که به باور بسیاری از کارشناسان در پیچ خطرناک قرارداد، نجات پیدا کند. بی‌شک در این شرایط استفاده بیش از گذشته از نظرات صاحبنظران حوزه سلامت و درمان می‌تواند درمانی بر زخم ایجادشده و چراغ هدایتی برای عبور به‌سلامت طرح تحول نظام سلامت از پیچ خطرناک باشد.

این خبر را به اشتراک بگذارید


چهار گوشه جهان از دوربین نشنال جئوگرافیک+تصاویر برگزاری یادواره شهدای روستای چالکیاسر معرفی نقشه‌های دشمنان از مهمترین تکالیف است عکس/ روزنامه‌های ورزشی چهارشنبه 4 بهمن کردها کل امنیت ترکیه را هدف قرار داده‌اند/ اشتباهات ترکیه در منطقه کار دستش داد رویارویی تمدن ایران با مدرنیته تیپ سیاوش خیرابی و خانواده‌اش در ویلایشان! + عکس با بطری بازیافتی یک جامدادی بسازید چرا پلاسکویی‌ها بعد از یکسال وام نگرفتند؟ روند قیمت جهانی طلا در روزهای آینده انتقاد چین و مکزیک از تعرفه‌های محافظه‌کارانه آمریکا هزاران نفر در پورتوریکو همچنان بدون برق هستند گل مارلون پک به منچسترسیتی (بریستول سیتی 1-2 منچسترسیتی) نقطه آغاز توهمات ترامپ کجاست؟ دشتی: یک گل هم برای رحمتی کنار گذاشته‌ام! معمای مجازی این شایعه خطرناک علیه پرسپولیس درست نیست پذیرش سراسری حوزه‌های علمیه خواهران آغاز شد عشق یعنی کلنا عباسک یا زینب (س) حضور حاج میثم مطیعی در معدن زغال‌سنگ منطقه زلزله زده کوهبنان+فیلم ویروس جدید و مرموز که گوشی شما را منفجر می‌کند این خوراکی‌ها را هرگز خام نخورید! سهم هر ایرانی از درآمد نفتی چقدر است؟ قدرتمندترین کشورهای جهان معرفی شدند! نافلسفه به سوی ناپیشرفت اخبار فوتبال اروپا ینس لمان: حضور در لیگ آلمان به‌عنوان سرمربی جذاب است ینس لمان، آلمانی‌آرام منهای فوتبال نویل سرمربی تیم ملی بانوان انگلیس شد بی رحم‌ترین و ترسناک‌ترین قاتلان زنجیره‌ای که آزاد شدند+ تصاویر خواص شگفت انگیز «نخود» برای بدن را دست کم نگیرید کشته شدن 260 نفر از شبه نظامیان و عناصر داعش در «عفرین» سوریه طاهریان، نایب رئیس کمیته ملی المپیک: اعتمادی که مجمع به من داشت به خاطر سوابق گذشته‌ام بوده است فیل نویل سرمربی تیم ملی زنان انگلیس شد هیچ مذاکره‌ای در موضوع موشکی انجام نشده است/ دفاع ملی در مقابل هجوم ریزگردها / واکنش سرد بازار به وعده‌های ارزی روحانی مظنه اجاره‌بهای آپارتمان 100 متری در تهران + جدول بورس تهران در مرز 6 رقمی اعتراض هند و کانادا به آمریکا نیجریه و لیبی هم راهی مرحله یک چهارم نهایی شدند از ماموریت ناممکن ترامپ تا پایان جولان دو تابعیتی‌ها تمرینات طاقت‌فرسای کماندوهای چینی + عکس تاثیر گرانی دلار بر روی قیمت محصولات رایانه‌ای پرتاب موشک «قدیر» از یگان شناور ارتش +عکس مک مستر: برنامه موشکی ایران از اولویت‌های امنیت ملی ترامپ در داووس است 11 میلیون نفر بیمه تامین اجتماعی هستند
نمایشگاه عکس "گذری بر طبیعت " در فومن برپا شد 5 جایزه جشنواره‌ی "داکا" برای سینمای ایران "پرچم" به عنوان نماد انقلاب اسلامی در دهه فجر برجسته شود انتخاب رشیدپور برای گفت‌وگو با رییس‌جمهور چه پیامی داشت؟ 3 نکته‌ای که "رشیدپور" از مصاحبه با روحانی گفت/فیلم بوشهر، پایتخت کتاب ایران چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (623) هشدار سونامی در پی زلزله 8 ریشتری آلاسکا تنفس با بوی تعفن؛ موصل شهر اجساد داعش (+عکس) دلار به‌زودی ارزان می‌شود دلار گران شد/ نرخ ارز امروز 3 بهمن ماه 96 تعطیلی مدارس البرز؛ فردا 4 بهمن 96 خبر خوش برای زنان سرپرست خانوار تعیین‌هویت‌یکی‌ازاجسادمکشوفه‌سانچی یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران افتتاح شد ضربه مغزی شدن الناز شاکردوست تکذیب شد شلاق و زندان برای تجاوز به دختر دانشجو/دادگاه پذیرفت که تجاوز به عنف صورت نگرفته و دختر راضی بوده اعتراض به توقیف «روز عقیم» به استوری هنرمندان رسید توضیحات ناجا درخصوص زیرگرفتن یک خانم مدارس استان البرز فردا تعطیل است توضیح رشیدپور درباره مصاحبه با روحانی شایعه مرگ مغزی الناز شاکردوست با مادرش چه کرد؟ توضیح رشیدپور درباره مصاحبه دیشب با رئیس جمهور نامه کنایه‌ای علی مطهری به حسین شریعتمداری؛ هماهنگی کیهان با مواضع ترامپ درباره برجام قابل تامل است /جای سوال است چرا به قتل ستار بهشتی نمی‌پردازید اکران مردمی «کمدی انسانی» با حضور بازیگران این فیلم روستای آبیز تبدیل به شهر شد مراسم وداع با پیکر شهید مدافع حرم "محمد معافی" در کرج برگزار شد افشاگری مهدی طارمی در برنامه 90 +عکس و فیلم هشتمین همایش غزه نماد مقاومت اجرای طرح بزرگ امنیت و آرامش شبانه تهران از سوی پلیس تهران (+عکس) توضیحات رشیدپور درباره گفتگوی زنده رئیس جمهور با مردم + فیلم فیلم/ صدای ضبط شده از مکالمه طارمی و هدایتی و جوابیه طارمی پرداخت 5 میلیارد تومان به شرکت ترکیه‌ای کوزو در ازای تحویل مسکن مهر توضیحات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص یک اشتباه پزشکی: بیمار باید هزینه کامل خارج کردن پنس از شکم خود را بدهد! نامه انتقادی مطهری به حسین شریعتمداری؛ هماهنگی کیهان با مواضع ترامپ درباره برجام قابل تامل است گزارش وزیر اطلاعات به کمیسیون شوراها درباره حوادث اخیر/ احساس جامعه درباره بروز فساد بیش از واقعیت فساد است 30 هزار میلیارد تومان به خاطر فرار مالیاتی خسارت دیده‌ایم / عدم تحقق 42 درصدی بودجه 96 در 8 ماه گذشته / تنها 5 درصد سهم مدیریت بحران از بودجه 96 پرداخت شده است مجلس نمایندگان آمریکا به رفع تعطیلی دولت فدرال رأی داد /تصویب طرح تأمین بودجه موقت برای سه روز برجام یک سند کامل و غیر قابل تجزیه است امکان مذاکره مجدد ندارد/ هیچگونه مذاکره‌ای در موضوع موشکی و توان دفاعی خود با هیچ کشوری نخواهیم داشت پدر شهید مدافع حرم "محمد معافی": محمد رفت تا نام ایران و حرمت وطن و حجاب حفظ شود تا سال آینده مالکیت سهام عدالت را به مردم می‌دهیم/انتقاد از واگذاری سود سهام عدالت موافقت رهبر انقلاب با پیشنهاد دولت برای اختصاص 150 میلیون دلار برای مبارزه با ریزگردهای خوزستان درخواست از خاتمی برای تذکر به دولت/ آغاز گفت‌وگوی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان/ هزینه ضعف‌های دولت را نباید اصلاح‌طلبان پرداخت کنند دختر مولا اومده زهره زهرا اومده/ محمود کریمی موافقت رهبری با بودجه 150 میلیون دلاری برای مقابله با گرد و غبار ضرغامی: نتیجه بازی دیشب چیزی از ارزش‌های رشیدپور کم نکرد/ روحانی به خاطر استفاده از کلمه قوطی از مردم عذرخواهی کند واکنش سردار کوثری به دستور مهم رهبری برای خروج نیروهای نظامی از فعالیت اقتصادی قول وزیر بهداشت به پرستاران لاریجانی: جایگاه کارهای نمایشی صداوسیما را بسیار مهم می‌دانیم/ علی عسکری: شرایط عرصه فرهنگی، سخت و پیچیده شده است یک مقام آگاه: اروپا به ایران گفته باید پای میز مذاکرات موشکی حاضر شود

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me