تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13725363
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۰۱:۱۸

خروج یکجانبه از برجام ممنوع!

خروج یکجانبه از برجام ممنوع!

سارا معصومي

«ايران به برجام پايبند است، ايراني‌ها بايد از تمام مزاياي برجام بهره‌مند شوند، هر حركتي كه برجام را تضعيف كند غيرقابل قبول است.» اتمام حجت اتحاديه اروپا- شامل 28 عضو به اضافه روسيه و چين- با ايالات متحده امريكا. در مسكو و بروكسل روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه خاطرات روزهاي مذاكرات هسته‌اي تداعي شد. ديدارهاي دو و چندجانبه همگي با سوژه توافق هسته‌اي ايران انجام شد و البته 5 عضو غيرامريكايي برجام همه تاكيد كردند كه ايران در شرايطي به تعهدات خود مانند دو سال گذشته پايبند خواهد ماند كه ايالات متحده امريكا به اين توافق پايبند باشد. امريكا در يك سال گذشته از عمر برجام در دوره باراك اوباما، رييس‌جمهور پيشين ايالات متحده كم و بيش به تعهدات فني خود البته به شكل در تطبيق با متن برجام و نه الزاما روح آن پايبند بود. در يك سال گذشته اما دونالد ترامپ به صراحت و بدون تعارف حضور خود در برجام را در هاله‌اي از ابهام قرار داده است. متن حقوقي برجام، الزامات اعضا به رعايت آن و تبعات خروج يك جانبه از آن به گونه‌اي پيش رفته كه عملا دست رييس‌جمهور امريكا در اعلام راحت و بدون دغدغه خروج واشنگتن از توافق هسته‌اي در منگنه مانده است. با اين وجود هربار نوبت به تمديد تعليق تحريم‌هاي ثانويه (هسته‌اي) ايران مي‌رسد دونالد ترامپ همان تئاتر تكراري را به روي صحنه مي‌برد و اين در حالي است كه در 72 ساعت گذشته رسانه‌هايي چون بلومبرگ، آسوشييتدپرس و رويترز در گزارش‌هايي اعلام كردند كه دونالد ترامپ، تعليق اجراي تحريم‌هاي هسته‌اي ايران را امضا خواهد كرد. به گفته منابعي در وزارت امور خارجه ايالات متحده، جلسه ترامپ با اعضاي كابينه و همچنين چهره‌هاي امنيتي داخل كاخ سفيد، عصر پنجشنبه به وقت ايالات متحده برگزار شده و احتمالا تصميم‌گيري نهايي رييس‌جمهور درباره برجام در همان جلسه اتخاذ شده است. با توجه به نشانه‌هايي كه وزارت خزانه‌داري امريكا در چند ساعت گذشته داده به نظر مي‌رسد كه ترامپ به سنت يك سال گذشته قرار است همزمان با تمديد عدم اجراي تحريم‌هاي هسته‌اي ايران، تحريم‌هاي ديگري را وضع و اعلام كند. در چنين فضايي وزراي خارجه بريتانيا، آلمان، فرانسه و فدريكا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در ديدارها با محمد‌جواد ظريف در بروكسل متعهد شدند كه اقدام‌هاي خود براي تضمين بهره‌مندي مردم ايران از منافع اقتصادي برجام را دوچندان كنند. در شرايطي كه ترامپ در دوره سه ساله باقي مانده از حضور خود در قدرت تصميم به اجرايي كردن تحريم‌هاي هسته‌اي ايران به سبك و سياق پيش از توافق هسته‌اي بگيرد، يكي از اصلي‌ترين مشكلات ايران در مسير تجارت با اروپا يا هر كشور ديگري سيستم گردش مالي و چگونگي دريافت وجوه فروش نفت خواهد بود كه به گفته محمد‌جواد ظريف به نظر مي‌رسد ايران و ديگر شركاي برجامي براي براي فائق آمدن بر محدوديت‌هاي بانكي با هم بحث و گفت‌وگو كرده‌اند.
وزراي خارجه سه كشور فرانسه، بريتانيا و آلمان دوشادوش فدريكا موگريني پس از ديدار با محمد‌جواد ظريف در نشست خبري حاضر شدند. خط مشترك تمام سخنان مقام‌هاي اروپايي اين بود كه اروپا متوجه اهميت فوق‌العاده توافق هسته‌اي است و بر اجراي كامل آن ميان هر 28 عضو اجماع وجود دارد. حمايت جهاني از توافق هسته‌اي در حالي صورت گرفت كه اروپايي‌ها چه در ديدار با ظريف و چه در اظهارنظرهاي خود در چند ماه گذشته بر وجود اختلاف با تهران در مسائل غيرهسته‌اي مانند فعاليت‌هاي منطقه‌اي و آزمايش‌هاي موشكي تاكيد كردند. براي اروپايي‌ها برجام يك دستاورد ديپلماتيك و همزمان يك بسته براي تامين امنيت بيشتر منطقه و البته در سطح بين‌المللي است. شكايت‌هاي ايران از عدم منتفع شدن از فوائد برجام در حالي صورت گرفته كه در بروكسل نيز تمركز عمده سخنان مقام‌هاي اروپايي بر همين مساله بود و به عنوان مثال بوريس جانسون، وزير خارجه بريتانيا اعلام كرد: مردم ايران هم بايد منافع اقتصادي حاصل از برجام را ببينند. به همين علت ما و دولت انگليس به همراه يكديگر و به همراه دوستان و شركاي‌مان در فرانسه و آلمان و ديگر كشورهاي اروپايي و همچنين فدريكا موگريني، همچنان به تلاش‌هاي‌مان ادامه مي‌دهيم تا تداوم برجام را حفظ كنيم.
ژان لودريان، وزير امور خارجه فرانسه كه دولتش در چندماه اخير عكس‌العمل‌هاي متفاوتي را نسبت به برجام و مسائل منطقه‌اي نشان داده است به صراحت در نشست خبري با همتاهاي خود از بريتانيا و آلمان از ايالات متحده خواست كه به تعهد برجامي مانند ساير اعضا وفادار بماند و تعليق تحريم‌هاي ايران را طبق جدول زمان‌بندي شده اعلام كند. اين سخنان لودريان در حالي بيان شد كه امانوئل مكرون، رييس‌جمهور فرانسه نيز در تماس تلفني با دونالد ترامپ همتاي امريكايي از وي خواست كه به برجام پايبند بماند.
هشدار، توصيه و تذكرها به رييس‌جمهور امريكا در چند روز گذشته تنوع و تعدد بيشتري به خود گرفته و به نظر مي‌رسد كه همين هشدارها چه از سوي ايران با مطرح كردن پاسخ كوبنده و شديداللحن در صورت خروج امريكا از توافق هسته‌اي و چه از سوي شركاي استراتژيك اروپا بر تصميم نهايي ترامپ كه قرار است تا پايان روز جمعه به وقت شرق ايالات متحده بگيرد تاثيرگذار خواهد بود. با اين وجود نگراني‌اي كه رهبران اروپايي دارند اين است كه كاسه صبر ايران در برابر رفتارهاي رييس‌جمهور امريكا چه زماني لبريز خواهد شد؟ دونالد ترامپ هرچند كه در يك سال گذشته سه بار برخلاف وعده انتخاباتي خود عمل كرده و از برجام خارج نشده است اما با توسعه دادن دامنه تحريم‌هاي پيشين و هشدار نسبت به خروج امريكا از توافق هسته‌اي، فضاي ترس و ابهام براي ورود سرمايه‌گذاران به ايران را حفظ كرده است.
برلين، بروكسل، لندن و پاريس نگران واقعيتي غيرقابل كتمان هستند؛ رييس‌جمهور دمدمي مزاج امريكا به راحتي توان خروج از توافق هسته‌اي با ايران را در هر بازه زماني دارد و به نظر مي‌رسد كه 5 عضو ديگر اين توافق به اضافه ايران قرار است تا سه سال آينده هر بار در ضرب‌الاجل‌هاي 90 و 180 روزه نگران اقدامي باشند كه ترامپ بدون توجه به تبعات حقوقي و سياسي توافق هسته‌اي انجام خواهد داد. مساله‌اي كه احتمال رفتار غيرمنطقي ترامپ با برجام را افزايش مي‌دهد، كينه‌اي است كه چهل و پنجمين رييس‌جمهور امريكا از سلف خود يعني باراك اوباما و تمام دستاوردهاي وي در حوزه داخلي و خارجي در دل دارد. از سوي ديگر ترامپ به كرشمه‌اي مالي از سوي عربستان سعودي يا گلايه‌اي امنيتي از سوي بنيامين نتانياهو نخست‌وزير رژيم صهيونيستي اعتبار امريكا را به باد مي‌دهد و يكي از تازه‌ترين اين موارد هم اعلام قدس به عنوان پايتخت رژيم اسراييل بود كه در حقيقت خط بطلاني بر نيم قرن سياست دولت‌هاي پيشين امريكا در پرونده صلح فلسطين و خاورميانه بود. ترامپ در چندماه اخير بارها از اصلاح توافق هسته‌اي سخن گفته و از پرانتزهاي بسته در اين توافق گلايه كرده است. با وجود آنكه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در دو سال گذشته از عمر اجراي برجام تاكنون 9 بار پايبندي ايران به توافق هسته‌اي را از نظر فني تاييد كرده اما سخنگوي كاخ سفيد مي‌گويد كه برجام نارسايي‌هاي فراواني دارد كه يكي از آنها باز بودن دست ايران است. وي بدون هيچ گونه مدرك مستدلي ادعا كرده كه ايران در حال توسعه دادن برنامه هسته‌اي خود است و مي‌تواند در پايان دوره انقضاي اين توافق به بمب هسته‌اي دست پيدا كند! ادعايي كه همواره از سوي مقام‌هاي متفاوت در ايران رد شده و البته آژانس در گذشته نيز نتوانست ادعاي خود درباره اين مساله را اثبات كند و اين مساله به مختومه شدن پرونده موسوم به ابعاد احتمالا نظامي برنامه هسته‌اي ايران منتهي شد.
در حال حاضر امريكايي‌ها مي‌گويند كه توافق هسته‌اي با ايران در چارچوب منافع ملي اين كشور نيست و اين در حالي است كه متحدان امريكا در اروپا مي‌گويند كه برجام در تطابق كامل با نظام منع اشاعه سلاح هسته‌اي و البته تقويت امنيت منطقه ملتهب خاورميانه با توسل به ديپلماسي و نه قوه قهريه است. در شرايطي كه ترامپ اجازه بازگشت تحريم‌هاي هسته‌اي ايران را دهد، تهران مي‌تواند به راحتي و با استناد به متن صريح برجام اعلام كند كه امريكا توافق را زير پاگذاشته و فعاليت‌هاي هسته‌اي خود را از سر بگيرد. درحال حاضر با توجه به اينكه پيش‌بيني مي‌شود تحريم‌هاي هسته‌اي ايران همچنان معلق بمانند ورود امريكا به چرخه تحريم‌هاي حقوق بشري و فعاليت‌هاي منطقه‌اي ايران، نگراني اصلي اروپايي‌ها به اضافه چين و روسيه است. در حالي كه اروپايي‌ها نيز منتقد برخي فعاليت‌هاي منطقه‌اي ايران هستند اما اصرار دارند كه مساله فعاليت‌هاي منطقه‌اي، دغدغه‌هاي حقوق بشري و آزمايش‌هاي موشكي برجام ارتباطي به توافق هسته‌اي با ايران ندارد و بايد در متن جداگانه‌اي بررسي شود.

 

 

امريكا در برجام ماند

دولت امريكا همزمان با تمديد تعليق تحريم‌هاي مربوط به برجام و پايبند ماندن به توافق هسته‌اي تعدادي از نهادها و افراد از جمله رييس قوه قضاييه، رييس يك زندان و بخش‌هايي از سپاه را كه در جنگ سايبري به ادعاي امريكايي‌ها نقش دارند به ليست تحريم‌ها اضافه كرد. دونالد ترامپ همزمان تهديد كرد كه بار ديگر كه مهلت چند ماهه تمديد تعليق تحريم‌ها فرا برسد، دوباره دست به اين تمديد نخواهد زد مگر آنكه اروپايي‌ها بپذيرند بخش‌هايي از توافق اصلاح شود.
براساس اخباري كه از تحريم‌هاي جديد تا لحظه تنظيم خبر منتشر شده شوراي عالي فضاي مجازي به اتهام سانسور اينترنت و بازوي سايبري سپاه نيز به ليست‌هاي موجود قبلي تحريمي ايران اضافه شدند.

این خبر را به اشتراک بگذارید


41 کشته در دو انفجار در بنغازی لیبی دانشگاه آزاد اسلامی خدمات ارزنده‌ای در حوزه سلامت داشته است نه فرانسه و نه هیچ کشور دیگری حق دخالت در امور داخلی کشورمان را ندارد دفاع رئیس شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا از برنامه موشکی ایران مجلس مخالف اقتصاد مرزنشینان نیست تمرین پرسپولیسی‌ها برای شکست دفاع اتوبوسی زلزله 6 ریشتری ژاپن را لرزاند نامزدهای جایزه کتاب سال در گروه «کلیات» معرفی شدند پیام وزیر ارشاد به دوازدهمین جشنواره شعر فجر توقیف محموله پرندگان زینتی در سمنان کشف حقایق سانچی شبکه ملی آموزش محیط زیست ایجاد می‌شود چک دخالت روسیه در انتخابات را رد کرد مربیان ازبکستانی جودو هفته آینده وارد ایران می‌شوند اعتراض تاکسی داران اراکی به فعالیت مسافربر‌های شخصی رفع هزار و 200 فقره حوادث انشعاب در زرند جشنواره استانی (فیلم و مستند قرآنی) در یاسوج برگزار می‌شود ایجاد رقابت سالم در بین هنرجویان آموزشگاه‌های هنری/ جشنواره فجر رشت اقدامی خلاقانه است واکنش سردار جزایری به طرح مسئله مذاکره موشکی ابوبکر بغدادی به آفریقا فرار کرد آمادگی 50 تیم پزشکی در مرکز مدیریت و مداخله در بحران شرق کشور خرید یک موبایل "نوکیا" چقدر آب می‌خورد؟ +جدول در سمیناری در عربستان اعلام شد: هدف عملیات بشر دوستانه عربستان در یمن مقابله با ایران است فیلم: زیباترین نژاد سگ‌ها چرا پلاسکویی‌ها بعد از یکسال وام نگرفتند؟ هزاران نفر در پورتوریکو همچنان بدون برق هستند انتقاد چین و مکزیک از تعرفه‌های محافظه‌کارانه آمریکا روند قیمت جهانی طلا در روزهای آینده آثار برجام روی اقتصاد ایران سهم 90 درصدی نظام بانکی در تامین مالی اقتصاد 8 تصمیم مهم شورای عالی اشتغال وزیر فرهنگ به جشنواره شعر فجر پیام داد ارسال بیش از 200 اثر ادبی به جشنواره «وقف، چشمه همیشه جاری» توضیحات پدر سارینا، کودکی که به خاطر سرما در منطقه زلزله‌زده کرمانشاه جان داد+ عکس تمرین پرسپولیسی‌ها برای عبور از «دفاع اتوبوسی» ظرفیت مجمع بسیج استان قزوین در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌کارگیری شود بدهی 146 هزارمیلیاردی دولت به تأمین اجتماعی تحریف رؤیای صادقه آیت‌الله مرعشی درباره شهریار+ عکس واکنش سردار جزایری به مذاکرات موشکی پرداخت وام اشتغال روستاییان از فردا در 5 استان آغاز می‌شود اردوغان: دولت اوباما ترکیه را درباره سوریه فریب داد شهدا؛ حذف از کتاب تا حذف از واقعیت اعضای حقیقی شورای فرهنگ عمومی لرستان معرفی شوند برپایی کنسرت خیریه برای زلزله‌زدگان کوهبنان تحلیل قیمت «بیت‌کوین» از 2009 تاکنون + نمودارها کارانه پرستاران لرستانی پرداخت می‌شود انصاری فرد بهترین بازیکن هفته لیگ یونان شد دریافت مجوز استخدام 160 کارشناس متخصص برای ادارات محیط زیست مراکز استان‌ها «معیشت»، مهمترین دغدغه بازنشستگان توفان‌های توئیتری در طول یک سال ریاست جمهوری
5 جایزه جشنواره‌ی "داکا" برای سینمای ایران "پرچم" به عنوان نماد انقلاب اسلامی در دهه فجر برجسته شود بوشهر، پایتخت کتاب ایران کارت‌خوان حذف می‌شود خبر خوش برای زنان سرپرست خانوار تعطیلی مدارس البرز؛ فردا 4 بهمن 96 این 9 خوراکی را هرگز خام نخورید عناوین روزنامه‌های ورزشی 4 بهمن 96/ طارمی: برای قهرمان شدن همگی دروغ گفتیم! +تصاویر مدارس استان البرز فردا تعطیل است شایعه مرگ مغزی الناز شاکردوست با مادرش چه کرد؟ هشدار سونامی در پی زلزله 8 ریشتری آلاسکا ضربه مغزی شدن الناز شاکردوست تکذیب شد جزئیات افزایش 0 تا 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 97 نرده‌های حفاظ بین مردم و مسئولین از مصلی تبریز جمع‌آوری شد تبعات اعتراف طارمی به دروغگویی هشتمین همایش غزه نماد مقاومت برجام یک سند کامل و غیر قابل تجزیه است امکان مذاکره مجدد ندارد/ هیچگونه مذاکره‌ای در موضوع موشکی و توان دفاعی خود با هیچ کشوری نخواهیم داشت موافقت رهبر انقلاب با اعتبار 150 میلیون دلاری مقابله با ریزگردها محرومیت 12 شتر از مسابقات به دلیل عمل زیبایی! افزایش نرخ ارز ناشی از کمبود منابع ارزی دولت است/ با تورمی که داشتیم نرخ واقعی دلار 5 هزار تومان است وام 3 میلیون تومانی قرض‌الحسنه به زنان سرپرست خانوار پرداخت می‌شود اولین همایش پیام آوران عاشورا ویژه خواهران شهدا گزارش وزیر اطلاعات به کمیسیون شوراها درباره حوادث اخیر/ احساس جامعه درباره بروز فساد بیش از واقعیت فساد است توضیحات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص یک اشتباه پزشکی: بیمار باید هزینه کامل خارج کردن پنس از شکم خود را بدهد! حادثه برای الناز شاکردوست سر صحنه فیلمبرداری/ آسیب‌دیدگی جزئی از ناحیه کمر تصاویر/روزنامه‌های چهارشنبه 4 بهمن 96 اقدام تحسین برانگیز امام جمعه تبریز در حذف نرده‌های جداکننده مردم و مسئولان در مصلی ادعاهای مضحک سخنگوی "ارتش لیبی" درباره ایران مراسم گرامیداشت مقام پرستار همزمان با جشن میلاد حضرت زینب (س) در بیمارستان بوعلی برگزار شد رهبر معظم انقلاب 150 میلیون دلار برای مقابله با ریزگردها اختصاص داد پست الناز شاکردوست بعد از بستری شدنش در بیمارستان +عکس نشست مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان با کارکنان اداره شاهرود علیرضا شیروی مدیرکل رسانه‌های خارجی شد دختر مولا اومده زهره زهرا اومده/ محمود کریمی سرلشکر صفوی: ترکیه با آمریکا و اسرائیل هماهنگ است ششمین جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه علوم تحقیقات ترکیه برای آمریکا شرط گذاشت اختتامیه هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس مدارس استان البرز چهارشنبه 4 بهمن تعطیل است تصاویر/ مراسم وداع با شهید مدافع حرم «محمد معافی» در «نکا» لاریجانی: جایگاه کارهای نمایشی صداوسیما را بسیار مهم می‌دانیم/ علی عسکری: شرایط عرصه فرهنگی، سخت و پیچیده شده است ربیعی: در حذف یارانه ثروتمندان قرار نیست حساب بانکی کسی را چک کنیم/ نباید زندگی مردم را یکدفعه به‌هم بریزیم بازیکن برزیلی استقلالی می‌شود؟ اولین جلسه کمیته کارگری و کارآفرینی ستاد دهه فجرشاهرود برگزار شد نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی: برای نجات دریاچه ارومیه فریاد می‌زنیم ولی کسی پاسخگو نیست تازه‌ترین خبر از وضعیت جسمانی"الناز شاکردوست"/عکس معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری چهارمحال و بختیاری منصوب شد تصادف مرگبار در بزرگراه شهید خرازی مصرف الکل در نوجوانی و ابتلا به بیماری‌های کبدی در بزرگسالی/ مرگ سالیانه 493 هزار نفر با مصرف الکل خبر وحشتناک ضربه مغزی شدن "الناز شاکردوست" شایعه یا واقعیت؟

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me