تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جام‌جم
دسته:فرهنگی()
کد خبر:13725684
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۰۲:۲۲

ایران؛ جاده ابریشم گفت‌وگوهای فرهنگی

تعامل و همکاری‌های فرهنگی بین ملل مختلف از آرمان‌شهرهای مفهوم ارتباط در جهان بوده است؛ حالا اگر ما ایرانی‌ها بخواهیم پیرو این نظریه، به ارتباط فرهنگی بیاندیشیم، طبعا فرهنگ‌های نزدیک را مناسب‌تر خواهیم یافت. از همین روست که ایران در سال اخیر یکی از فعال‌ترین حاضران در نشست‌های سالانه گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی بوده است؛ سلسله‌نشست‌هایی که سال‌های گذشته در هند، مالزی و قرقیزستان برگزار شد و حالا در چهارمین ایستگاه به ایران رسیده هر چند از آن با عنوان «نخستین اجلاس» یاد شده است.
ایران؛ جاده ابریشم گفت‌وگوهای فرهنگی

امروز 23 دی‌ماه اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح می‌شود؛ قرار است در این مراسم وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور خارجه و علوم، تحقیقات و فناوری و 70 نفر از شخصیت‌های فرهنگی و علمی از 20 کشور آسیایی حضور داشته باشند. البته این فقط ماجرای افتتاحیه است و این رویداد قرار است در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر) و دانشگاه بوعلی‌سینای همدان تا سه روز ادامه یابد. اما در این دوره از اجلاس قرار است چه اتفاقاتی بیفتد؟

3 وزیر و 70 نخبه

به گزارش جامجم و به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاعرسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم افتتاح نخستین اجلاس گفتوگوهای فرهنگی آسیایی، ساعت 9 صبح امروز با سخنرانی ابوذر ابراهیمیترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رئیس دبیرخانه گفتوگوهای فرهنگی بینالمللی در حسینیه الزهرا (س) این سازمان کلید میخورد و همچنین در این مراسم سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظریف وزیر خارجه، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مصطفی آیدین رئیس هیأت امنای دانشگاه استانبول، محمود نیلی رئیس دانشگاه تهران، محمد مشکاتالدین رئیس دانشگاه شرق داکا و دین شمسالدین مشاور رئیسجمهور اندونزی به ایراد سخنرانی میپردازند. کمیسیون‌‌های «شرق آسیا»، «شبهقاره» و «آسیای مرکزی و قفقاز» این اجلاس، به مدت سه روز در تهران و مشهد و بابلسر با حضور اندیشمندانی از ایران و 20 کشور از قاره آسیا، برگزار خواهد شد؛ همایشی که به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، موسسه فرهنگی اکو، مجمع بینالمجالس آسیایی و مرکز گفتوگوی همکاری آسیایی، برگزار میشود.

ایران؛ محل دبیرخانه دائمی

رئیس نخستین اجلاس بینالمللی گفتوگوهای فرهنگی آسیایی، «تنوع فرهنگی، فرصتها و ظرفیتهای تعامل، همکاری و همگرایی» را شعار این رویداد عنوان کرده؛ اجلاسی که هدف از برپایی آن، فراهمسازی امکان همفکری و تبادل نظر مستمر و سازنده میان نخبگان آسیایی عنوان شده است.

محمدعلی ربانی، رئیس مرکز مطالعات فرهنگی و بینالمللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که ریاست ستاد اجلاس گفتوگوهای آسیایی را هم عهدهدار است، میگوید: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی دیپلماسی فرهنگی و برقراری و توسعه ارتباطات رسمی فرهنگی با کشورهای دیگر، با مدنظر قرار دادن مجموعه شرایطی که در منطقه و مناسبات بینالمللی فرهنگی با کشورهای مختلف وجود داشت، سال گذشته پیشنهاد «تاسیس دبیرخانه دائمی گفتوگوهای فرهنگی» را به شورای عالی این سازمان ارائه کرد که هدف از آن، ایجاد فرصت و امکانی برای ارتباط مستمر بین نخبگان و گروههای مرجع ایرانی و غیرایرانی بود تا در کنار فضای رسمی روابط خارجی، مجموعه نخبگان علمی و دانشگاهی کشور را هم در تعاملات فرهنگی بینالمللی فعال کند.

ربانی معتقد است امروزه و در فضای ملتهب و پرچالش حاکم بر روابط بینالملل؛ گفتوگوهای فرهنگی بیش از گذشته میتواند به عنوان یک ضرورت اجتناب‌‌ناپذیر ویک راهکار موثر، امکان ارتباط و همفکری مستمر میان نخبگان را برای تشریک مساعی برای یافتن راهکارهای مناسب فرهنگی برای برونرفت از وضع موجود فراهم آورد.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

اما اجلاس حاضر، نخستین تجربه فعالیت دبیرخانه دائمی گفتوگوهای فرهنگی نیست. اولین تجربه فعالیت این دبیرخانه، به سال گذشته مربوط است که گفتوگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب شکل گرفت. در آن گفتوگوها که با حضور 80 مهمان از کشورهای مختلف عربی تشکیل شد، دبیرخانه گفتوگوهای فرهنگی ایران و عرب و مجامع وابسته به آن با هدف تسهیل ارتباط و همفکری نخبگان فرهنگی و دانشگاهی ایران و عرب شکل گرفت.

بنابراین، اجلاس بینالمللی گفتوگوهای فرهنگی آسیایی به نوعی از دل این فعالیت پیشین بیرون آمده است؛ اجلاسی که حالا به گفته رئیس ستاد آن با موضوع «تنوع و تکثر فرهنگی آسیا؛ فرصتهای همگرایی و همکاری» برگزار میشود.

میراث ادبی و عرفانی
در مقابل افراط
گرایی

عرفان و میراث ادبی، همواره از جمله حلقههای وصل عمده ما با شبه قاره و شرق آسیا و آسیای مرکزی به شمار رفته است. این مسائل، نکاتی است که به زعم ربانی میتواند به عنوان ظرفیتهایی در امکان فهم و همکاری مشترک محسوب شود. از همین رو او میگوید: «معنویتگرایی و عرفان یک میراث مشترک آسیایی است که هم حلقه وصل فرهنگ و تمدن ایرانی با این جوامع و هم ساز و کار و پادگفتمان مناسبی در مقابل افراطگرایی محسوب میشود. چراکه چالشهایی مانند افراطگرایی بویژه در آسیا، هر چند ممکن است بروز و ظهور سیاسی و امنیتی داشته باشند، اما ماهیتی فرهنگی دارند و قطعا با رویکردهای فرهنگی میتوان به مواجهه منطقی با آن برخاست. از این رو تحلیل درست و علمی این چالشها توسط نخبگان در محیطهای علمی و فرهنگی میتواند راهکارهایی مبتنی بر خرد جمعی را که در سازوکارهای گفتوگوهای فرهنگی شکل گرفته باشد، ارائه دهد. این مهم باید در قالب نهادها و مراکزی انجام شود که امکان همفکری مستمر نخبگان ایرانی و غیرایرانی در آن فراهم باشد که دبیرخانه دائمی گفتوگوهای فرهنگی در همین راستا تاسیس شده و امیدواریم این دبیرخانه در شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیز کمیسیون ملی یونسکو، ثبت شود تا در آینده مجموعه مراکز علمی و دانشگاهی ما بتوانند سهم و نقش بیشتری را در حوزه ارتباطات فکری و فرهنگی با نخبگان و مراکز علمی و فرهنگی سایر جوامع بر عهده گیرند».

گفتوگوی فرهنگی به جای گفتوگوی فرهنگها

عنوان گفتوگوهای فرهنگی، شاید ما را به یاد تلاشهایی که سابق بر این در این حوزه صورت گرفته بیندازد که سرانجام و خروجی مشخص و بهینهای نداشتند، اما حالا مسئول دبیرخانه اجلاس اصرار دارد که نام این دبیرخانه «گفتوگوهای فرهنگی» است نه «گفتوگوی فرهنگها» و تفاوت این دو، در عملیاتی و اجرایی شدن و خروجی مباحث است. او میافزاید: «در واقع در این اجلاس شخصیتها و گروههای مرجع فکری و فرهنگی، درباره مسائل فرهنگی و برای رسیدن به فهم مشترک و در راستای عمل مشترک، با یکدیگر بحث و تبادل نظر میکنند؛ یعنی مدلی از مذاکره که امروزه در حوزههای سیاسی و اقتصادی در دنیا رایج است. به دنبال این نیستیم که این اجلاس تبدیل شود به یک نشست علمی صرف که مقالاتی در آن خوانده شود و تمام. اینکه ما موضوعاتی را برای طرح و بررسی مشخص کردهایم، برای منضبط کردن فکرها جهت بحث درباره آنهاست؛ وگرنه اصل روش، گفتوگو پیرامون مسائل فرهنگی است. ما پیشبینی کردهایم در پایان این اجلاس سهروزه، بیانیه پایانی هم صادر شود که در آن پیشبینی برای توافق جهت تاسیس دبیرخانههای فرعی و مجامع، و همچنین پیریزی زمینههای همکاریهای مشترک هم تصمیمگیریهای لازم فراهم آید».

#گفت‌وگوهای فرهنگی
این خبر را به اشتراک بگذارید


قاضی زاده هاشمی: اعتقادی به قیمت گذاری در هیچ حوزه‌ای ندارم شریفی مقدم: سهم کارانه پرستاران باید افزایش یابد آخرین قیمت‌ها از بازار دلار و سکه +جدول سه فاکتور مهم در به‌روزآوری صنعت نفت و گاز ایران افتتاح مرکز یادگیری محلی شهرک هجرت شهر کانی دینار مریوان امکان الکترونیکی شدن تمامی اقدامات و فعالیت‌ها در استانداری وجود ندارد عرض‌ارادت‌شاعران به عقیله‌بنی‌هاشم بررسی آینده برجام در «360 درجه» ارتقای کمیت و کیفیت جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در سال آتی مشاهدات کاپیتان چینی از محل غرق شدن کشتی سانچی چیست؟ آزمون در فهرست خرید لاتزیو دو اشتباه وحشتناک داور در بازی پدیده و استقلال یازدهمین سالگرد ارتحال آیت‌الله‌العظمی فاضل لنکرانی برگزار می‌شود وداع یک داعشی با فرزندانش پیش از انجام حمله انتحاری+ تصاویر تشدید بحران گرد و غبار در خوزستان می‌خواهم آرامشم را حفظ کنم/ منصوریان به سپاهان نمی‌رود اوکتاویو ایران را ترک کرد/ اسامی تیم ملی فوتبال ساحلی اعلام شد شاخص به ارتفاع 99 هزار واحدی صعود کرد بهترین سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی آموزش و پرورش است زمین لزره 8.1 در آلاسکا/هشدار تسونامی صادر شد حضور چشمی با لباس شخصی/ پادوانی اختصاصی تمرین کرد شلیک موشک قدیر برای اولین بار از ناوشکن نداجا + تصاویر جزئیاتی از گزارش وزارت کشور به روحانی درباره علت شکل گیری حوادث اخیر: مدیریت ناصحیح افکار عمومی و افزایش انتظارات در رقابت‌های انتخاباتی از دلایل اعتراضات بود حکم زندان برای کوچکترین اسیر فلسطینی مکالمه تلفنی لو رفته طارمی و هدایتی اعمال قانون بیش از 800 خودرو در طرح شبانه پلیس راهور متن کامل طرح «اصلاح قانون تابعیت» / مجازات حبس برای مدیران دوتابعیتی ردپای یک 21 هزار میلیارد در بازار ارز! سردار کوثری: پروژه‌های سپاه با مجوز رهبری انجام می‌شود مدل محجبه از تبلیغات شرکت فرانسوی کنار گذاشته شد ترامپ رئیس دفترش را "دیوانه" خواند؛ «جان کلی» اخراج می‌شود؟ نیروهای سوریه دموکراتیک ارسال نیرو به عفرین را بررسی می‌کنند بیش از 400 مورد اقدام عملی در قضیه حفظ و حقوق عامه در 63 مورد تیراندازی در 24 ساعت گذشته در آمریکا 59 نفر کشته و زخمی شدند میزبانی شاهرود در مرحله یک هشتم لیگ بسکتبال دسته 2 زمین لرزه هشت و یک دهم ریشتری در چینیاک آلاسکا 9 شهید و 21 زخمی در حملات خمپاره‌ای تروریست‌ها به دمشق انجام شش میلیون قطعه جوجه ریزی در مرغداری‌های خراسان شمالی آیین جشن تکلیف 2 هزار دانش آموز در مصلی نماز جمعه کرج رئیس دامداری افغانستان: نوع آنفلوانزای مرغی در کابل خطرناک نیست لوبلاگ: سیاست ادامه حضور نظامی آمریکا در سوریه، جنگ را طولانیتر می‌کند معاون وزیر نیرو: تلفات شبکه توزیع برق تا پایان دولت دوازدهم تک رقمی می‌شود جشنواره نشریه‌های دانش آموزی مداد کمرنگ در گیلان تولیت آستان قدس رضوی: چشم انداز توسعه خدمات درمانی این آستان تبدیل مشهد به قطب سلامت است بروز علائم بحران در روابط عربستان و کویت بر سر قطر وزیر ورزش: به زودی سرپرست فدراسیون تیراندازی با کمان انتخاب می‌شود معمای بیمه مسکن زلزله زدگان و قول تسویه یک ماهه برگزاری جشن تکلیف 2 هزار دانش آموز دختر در البرز امام زادگان شاخص گیلان میزبان جشن‌های ولادت حضرت زینب (س) استقرار پایه دوازدهم اولویت آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد است
جزئیات حمله به چند روحانی در قم | ضارب دستگیر شد دستگیری باند سرقت طلافروشی در یافت آباد بررسی حادثه آتش سوزی در شهرداری منطقه 12 دستگیری 4 سارق طلافروشی در یافت آباد افزایش تزریق دلار به بازار شرط دولت و مجلس برای مردم/ تکلیف یارانه‌ها مشخص شد تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم معاون اداری مالی سابق دانشگاه پیام نور بازداشت شد مرگ هولناک داماد مقابل چشمان عروس تصاویر حمله به دو روحانی در قم تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «محمد معافی» حمله به یک روحانی در قم+ عکس دکتر محقق داماد: به عنوان یک روحانی از ملت ایران عذرخواهی می‌کنم پلیس زودتر از سارقان مسلح به طلافروشی رسید وداع با پیکر فرمانده شهید مدافع حرم، «محمد معافی» +عکس ارسال دو لایحه توسط روحانی به مجلس آتش گرفتن ناگهانی یک اتوبوس در شهرری + تصاویر جزئیات حمله به دو روحانی در قم +عکس جزئیات حمله به دو روحانی در قم+ عکس به همت سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی؛ پنجاه و یکمین نشست "جایگاه صنعت ورزش در برنامه اشتغال فراگیر" برگزار شد قرائت نام 100 مدیر دوتابعیتی در کمیسیون امنیت ملی میرمحمود موسوی: حال میرحسین موسوی مساعد است تعطیلی مدارس هشت شهرستان خوزستان در نوبت بعدازظهر سه شنبه فیلم دیدنی از لحظه دستگیری سارقان مسلح طلافروشی اعلام آخرین مهلت بخشودگی مشمولان غایب افتتاح بقالی آنلاین آمازون + تصاویر گلچین مدیحه و مولودی حضرت زینب (س) پیام تبریک دادستان کل به مناسبت روز پرستار دستگیری سارقان مسلح قبل از سرقت طلافروشی نتیجه‌گیری‌های سیاسی علیه ایران به سبک عادل‌الجبیر! مدارس چند شهر خوزستان فردا سه شنبه تعطیل اعلام شد پیشنهاد 2 میلیاردی تیم اصفهانی به ستاره‌های پرسپولیس مدارس اهواز سه‌شنبه تعطیل شدند دزدان طلافروشی درکمینگاه پلیس رئیس قوه قضاییه: قضات از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند/اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند تصویری از محل حمله با چاقو به 2 روحانی در قم و آتش زدن یک خودرو گفت وگوی اختصاصی رسا با "روحانیان مضروب" حادثه قم حمله با قمه به دو روحانی در قم + عکس التهابات بازار ارز کاهش یافت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس عنوان کرد: ضرورت اصلاح محدودیت افزایش حقوق اعضای هیأت علمی وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم محمد معافی +تصاویر پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه دلار گران شد/ نرخ ارز امروز 3 بهمن ماه 96 تنفس با بوی تعفن؛ موصل شهر اجساد داعش (+عکس) اخراج نمایندگان عرب‌تبار از کنست اسرائیل رشیدپور، مجری امشب گفتگو با رئیس جمهور شد قضات از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند/اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند حمله با چاقو به 2 روحانی در قم+ عکس توضیحات ناجا درخصوص زیرگرفتن یک خانم قضات با بهره مندی از ظرفیت‌های قانونی از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند/ اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند/ زندان‌ها در تغذیه و بهداشت با مشکلات متعددی مواجهند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me