تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جام‌جم
دسته:()
کد خبر:13725726
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۰۲:۴۰

هشدار ادامه‌دار زلزله …

آخر هفته گذشته به همان اندازه که برای برخی هموطنان، توام با آرامش و استراحت بود، برای بسیاری از مردم در استان‌های کرمانشاه، کرمان، ایلام و گیلان نفسگیر، پر بیم و التهاب، سخت و اضطراب‌آور بود؛ شرایط دشوار و هراس‌انگیزی که وقوع زلزله‌های مکرر از غروب چهارشنبه تا دیروز جمعه مسبب آن بود و شهرهایی چون سومار در کرمانشاه، هجدک در کرمان و زرنه در ایلام را لرزاند و برخی خانه‌ها را تکاند و خساراتی بر جای گذاشت تا هشدار بدهد که آسوده خیال نباشید که دیو زلزله به این زودی‌ها خیال خفتن ندارد.
هشدار ادامه‌دار زلزله …

به گزارش جامجم، درست در دو ماهگی زلزله کرمانشاه ـ یعنی از غروب چهارشنبه ـ باز هم زمین در نقاطی از کشور شروع کرد به لرزیدن، تکان خوردن و تکان دادن. عقربه ساعت 19و 26 دقیقه را نشان میداد که گسلهای فعال چشم باز کرده، خمیازهای کشیده و تکانی به خود دادند؛ زمین دوباره زیر پای مردم کرمانشاه لرزید. مردمی که هنوز درد و داغ و خستگی زلزله مهیب و پرخسارت 21 آبانماه، از جان و تنشان بیرون نرفته، با لرزیدن زمین، دوباره دلشان لرزید و مثل خانههای نیمه تخریب فروریخت تا در ثانیهای خود را به زیر سقف سرد و تاریک آسمان و خیابانهای زمخت یخزده رسانده و جان خسته خود را از چنگال مرگ و ویرانی برهانند.

دقایقی بعد خبر آمد که کانون زلزله حوالی کوزران و عمق 10 کیلومتری زمین بوده و 4/7 ریشتر قدرت داشته و قدرت زیادش باعث شده تا در تمام شهرهای کرمانشاه احساس شود؛ بعضی شهرها کمتر و بعضی مثل سومار بیشتر.

دستگاههای اجرایی در حالت آمادهباش

بهدنبال زمینلرزههای مکرر و گاه پرقدرت در استان کرمانشاه و بویژه شهر مرزی سومار، هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه، از تمام دستگاههای اجرایی خواست به مدت 48 ساعت در حالت آمادهباش باشند.

بازوند گفت: دستگاههای اجرایی که در مناطق وقوع زلزله پیمانکار دارند آنها را به حالت آمادهباش داشته باشند و شرکتهای توزیع برق، گاز و آب و فاضلاب و شرکتهای خدماترسان هم به صورت ویژه آماده باشند.

زلزله به کرمان رسید

زلزلهگویی اما خیال غافلگیری مردم و مسئولان را داشت و بنای بازی و بازیگوشی گذاشته بود، زیرا در همان حال که مدیران نهادهای مختلف در حال رصد وضعیت زلزله کرمانشاه و پیامدهای مخرب احتمالیاش بودند، گسلهای کرمان به حرکت درآمده و با قدرت 4/1 ریشتر، هجدک این استان را لرزاندند؛ راس ساعت 20 و 40 دقیقه و زمانی که سرمای شبانگاه کویر در هجدک و سایر شهرهای کرمان بیداد میکرد.

زلزله اما دیگر نه دست از سر کرمانشاه برداشت و نه کرمان. پس لرزههایی بیش از 4 ریشتر و کمتر از 4 ریشتر، هر ساعت و گاه هر چند دقیقه جان مردم این مناطق را ریش ریش میکرد و تاب و توانشان را کم و کمتر.

مردم کرمان و کرمانشاه، پنجشنبه بسیار متفاوتی را هم آغاز و تجربه کردند، چراکه به جای بیدار شدن با تیغههای رنگ پریده آفتاب دیماه، با غرش زمین و تکانهای دلهرهآورش، چشم از خواب گشودند؛ البته آنها که توانسته بودند شب قبل پلک روی هم بگذارند.

کرمانیها ساعت 6 و 48 دقیقه صبح پنجشنبه با یک زمین لرزه 5/1 ریشتری از خواب پریدند؛ زمین لرزهای که دوباره بیش از هر جا هجدک کرمان را لرزاند؛ شهرستانی که طی ماه گذشته 3 زمینلرزه بالای 6 ریشتری را پشتسر گذاشته بود و ترک روی دیوار بسیاری از واحدهای مسکونیاش نشسته بود.

آمادهباش در کرمان

زلزله، مسئولان نهادهای کرمان را هم از همان اول صبح به تلاش و تکاپو کشاند، طوری که رضا فلاح، مدیرعامل هلالاحمر استان کرمان اولین اطلاعیه را در ساعت 7 صبح صادر کند و از اعزام گروههای ارزیاب به مناطق زلزلهزده و آمادگی گروههای امدادی خبر بدهد و از مردم بخواهد در زیرسازههای غیرمقاوم قرار نگیرند.

دقایقی بعد سیدمصطفی آیتاللهیموسوی، جانشین مدیریت ستاد بحران کرمان هم گفت: از نخستین زمینلرزه هجدک که در تاریخ 10 آذرماه سالجاری رخ داد تاکنون به صورت مرتب زمینلرزههای با بزرگی متفاوت در این منطقه رخ میدهد و این نشان میدهد مردم باید جوانب احتیاط را رعایت کرده و آمادگی لازم برای رویارویی با زلزله داشته باشند.

ایلام و گیلان هم لرزید

زمین هجدک یکبار دیگر با قدرت بیش از 3 ریشتر در ساعت 8 صبح دیروز لرزید و تا خبر این لرزیدن در رسانهها منعکس شود، باز هم اخباری از کرمانشاه و ایلام و گیلان منتشر شد که بوی زلزله میداد؛ برخی شان خبر خسارات شب گذشته کرمانشاه بود و برخی اخباری که میگفت دامنه لرزشهای زمین صبحگاه پنجشنبه به ایلام و گیلان و فارس هم رسیده است و ریتمی ناموزن از رقص و لرزش زمین آغاز شده. زلزله گیلان 3/9 ریشتر قدرت داشته و مرز بین آذربایجان و گیلان حوالی آستارا را لرزانده بود.

زلزله ایلام اما قویتر بود و با 5/4 ریشتر حوالی زرنه را لرزانده بود؛ مقارن ساعت 10 و 50 دقیقه صبح و ساعاتی پس از آنکه سومار در مرز کرمانشاه و ایلام دو بار و با شدتهای 5/6 و 5/4 ریشتر تکان خورده و امان از مردم کرمانشاهی بریده بود.

امتحانات دانشگاه ایلام لغو شد

درواقع صبح پنجشنبه مناطقی از ایلام و کرمانشاه 4 بار؛ هر بار با زمینلرزههایی بیش از 5 ریشتر تکان خورد و لرزید. همین لرزههای مداوم و پرقدرت، مسئولان دانشگاه ایلام را بر آن داشت تا امتحانات روز پنجشنبه دانشگاه ایلام را به دلیل وقوع پس لرزههای مکرر لغو کنند.

با این حال، احسان اکبری، فرماندار ایوان درخصوص آخرین وضعیت وقوع زلزله در بخش زرنه و شهرستان ایوان استان ایلام به مهر گفت: پس از وقوع زلزله از روستاهای ترنج، چهل زرعی، و دیگر روستاهای اطراف بخش زرنه که در همسایگی با سومار بودند از این روستاها بازدیدهایی به عمل آمد که نشان میداد خسارت خاص مالی و جانی به بار نیامده است.

رضا محمدی، رئیس جمعیت هلالاحمر شهرستان ایوان هم از آمادهباش تیمهای امدادی شهرستان خبر داد و علی برجی، رئیس بیمارستان امام رضا(ع) شهر ایوان هم به دوبرابر شدن ظرفیت پرسنل بیمارستان و آمادهباش آنها از لحظه وقوع زلزله تاکنون اشاره کرد.

زمین بی قرار سومار

سومار که کمجمعیتترین شهر ایران و یکی از شهرستانهای قصرشیرین استان کرمانشاه است، از چهارشنبه شب تا روز گذشته بیش از هر جای دیگر و دهها بار لرزید. این شهر مرزی فقط طی روز پنجشنبه بیش از 50 بار لرزید که چهار بار آن با قدرتی بیش از 5 ریشتر بود. روز گذشته هم سومار دهها بار لرزید.

از لرزیدنهای مکرر و مهیب سومار و خسارتهای آن گرچه هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما فرهاد همتی، سرپرست فرمانداری گیلانغرب تا روز گذشته از مصدوم شدن 13 نفر خبر داده است.

فاطمه مرادزاده

#زلزله #سومار #ایلام
این خبر را به اشتراک بگذارید


اهداف و تردیدهای ترکیه در عملیات عفرین 90 درصد تخفیفات اصناف غیرواقعی است انتشار مجموعه‌ای از بهترین سروده‌های فاطمی معاصر با صدای شاعران حمله به یک هتل در کابل شهید کشاورزیان: ای کسانی که دم از اسلام می‌زنید، علیه باطل جهاد کنید هاینکس: / مطمئنا بازیکنان مانند دمبله و اوبامیانگ را نمی‌خریدم داستان نفتکش سانچی به پایان رسیده است؟ نجفی مدیریت قالیباف را نه، بلکه توان و کارنامه نظام را به چالش کشیده است سیارکی به اندازه یک خودرو از کنار زمین رد شد بانک شهر صدرنشین شبکه‌های اجتماعی در میان بانک‌های کشور شد آغاز فعالیت نخستین دفتر شهرستانی حوزه هنری در شهرستان بیجار "پلاسکوی" جدید چه زمانی تکمیل می‌شود؟ برف بازی بازیکنان استقلال/ تصاویر حسینی، منتظری را به ترکیب استقلال بازگرداند طارمی برای راضی کردن پرسپولیس چقدر پول داد؟ ترزا می: همه‌پرسی دومی درباره برگزیت برگزار نخواهد شد واکنش سوریه به عملیات نظامی ترکیه در «عفرین» مدارس چند شهر دیگر هم فردا صبح تعطیل شد قول آذری جهرمی به صاحبان استارت‌آپ‌ها برای پیگیری مشکلات +عکس برگزاری بیش از 10 هزار برنامه طی دهه فجر در سیستان و بلوچستان آغاز عقب نشینی اسرائیل از جنوب لبنان "بازنشین" روستایی در دل تپه‌های جنگلی در استان گیلان+تصاویر میلیاردرها هنوز مالیات نمی‌دهند؟ بازگشت جهانگیری از سفر استانی البرز با مترو معلمی که مدیر گورستان شد ظرفیت سینماهای جشنواره فجر اضافه می‌شود/ تایید خبر سهمیه زودهنگام تعطیلی دانشگاه‌ها و مدارس و تاخیر در آغاز فعالیت ادارات خوزستان امام جماعت بی وضو؟! ایران در سند راهبرد دفاعی آمریکا دادستان تهران: بازداشتی‌ها به کمتر از 20 نفر رسید سردار شریف: می‌خواهند چهره امنیت‌آفرین سپاه را نزد افکار عمومی تخریب کنند وزیر اطلاعات: تریبون‌های رسمی برای مردم امیدآفرینی کنند مناظره موافقان و منتقدان برجام در تلویزیون جنجالی شد گزارش اشپیگل از تلاش آلمان، انگلیس و فرانسه برای تحریم‌های موشکی تکذیب مجدد شایعات درمانی درباره آیت ا … هاشمی شاهرودی انعکاس تازه‌های مطبوعات روایت چینی از فاجعه سانچی سران کشورهای جهان چقدر حقوق می‌گیرند؟ پرداخت تنها 10 درصد از اعتبارات امسال پروژه محور بجنورد- گلستان سال 1397 چند روز تعطیل دارد؟ شرایط جدید بازنشستگی کارمندان دولت مشخص شد دولت آمریکا تعطیل شد ماندن یا نماندن اروپا در برجام راهبردی که راه نَبُرد «مرگ قو» در سیما و فیلم جعلی سرپُل ذهاب! پای دورهمی در کفش دیپلماسی حرف‌های جنجالی داریوش ارجمند بازی رو از من بگیر!
عکس/ تصادف در خط 3 مترو تهران فیلم/ خاطره پدر یک آتش‌نشان در حالا خورشید بیانیه تند وزارت خارجه علیه جبرائیلی جزئیات آزار و اذیت دختران و زنان در پراید نقره ای/ مرد شیطان صفت را شناسایی کنید+ عکس اشک‌های رشید پور در برنامه حالا خورشید + فیلم وزارت خارجه در واکنش به صدا و سیما: مردم فریب نمی‌خورند خاطره‌ای از زبان پدر شهید آتش‌نشان حادثه پلاسکو که اشک رشیدپور را درآورد +فیلم واکنش یک نماینده به قطع دست سارقی در مشهد بدون تعارف با دستفروشی میلیاردر شد + فیلم اعضای هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شدند نتیجه بررسی‌های اولیه پاناما درباره سانچی بهره برداری از واحد تولیدی زیست دارو در البرز با حضور جهانگیری هادی العامری: علت تحریم نُجَباء، تصمیم برای آزادسازی جولان است بیانیه آستان مقدس حضرت معصومه (س) در پی نمایش «قرآن کشتی مطلا» در قم آمادگی سپاه برای کمک به بارورسازی ابرها تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری شد شرکت دارویی زیست دارو دانش و خط تولید دو داروی ام اس افتتاح شد عکس/ تصادف مرگبار سمند وال 90 شرایط جدید بازنشستگی کارمندان دولت مشخص شد+سند اعتراف قاتل جوان اسفراینی روحانی: آمریکا دچار خطای محاسباتی است/ برجام پایه مستحکمی برای همکاری گسترده‌تر ایران و اروپا است ورود معاون اول رئیس جمهور و چند نفر از وزرا به استان البرز دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز امروز 30 دی ماه 96 عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 دی 96/ نعمتی ناجی برانکو +تصاویر دستفروشی که میلیاردر شده است آمریکا در آستانه تعطیلی مطلق مدارس خوزستان فردا اول بهمن تعطیل شد دبیرکل حزب‌الله لبنان عزادار شد عکس/ جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک ادعای نوشته شدن برجام 14 ماه قبل از امضا شدن توسط آمریکایی‌ها کذب است خبر خوش برای فرهنگیان/افزایش حقوق معلمان در سال 97 عزا شدن عروسی در رودبار تشکل‌های بخش خصوصی: بورس کالا نیازمند اصلاح فوری ساختار است درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی؛ یک ساعت صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد /بعید است با داماد صدام رابطه داشته باشد یا … مدارس و دانشگاه‌های اهواز فردا تعطیل شد یادواره 427 شهید اسلام آباد و دومین یادبود شهید مدافع حرم علی تمام زاده جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک +عکس بدون تعارف با دستفروشی که میلیاردر شد + فیلم پاناما: «سانچی» پروتکل‌های امنیتی را رعایت کرده/ تحقیقات ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! /حضرات روحانی نباید بدون تحقیق درباره سخنی که برای آنها نقل می‌شود، موضعگیری کنند/ آغازگر ماجرای اعتراض به سخن روحانی، یک فرد غیرروحانی بی‌اطلاع از مبانی عقیدتی بود بارش برف و تعطیلی مدارس در زنجان وزیر خارجه روسیه: برجام هنوز نمرده است/ مسکو با ایران و ترکیه برای منطقه کاهش تنش در ادلب تلاش می‌کند تا زمانی که طرفین مذاکرات نسبت به تعهد خود در برجام ایستادگی کنند، تهران نیز به تعهدات خود عمل خواهد کرد دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران برگزار می‌شود تقابل مهمانان ناخوانده در سوریه؛ ترکیه علیه آمریکا روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! جهانگیری: طولانی شدن طرح‌های مهم کشور با محدودیت‌های بودجه‌ای/ باید برای تامین منابع مالی ابتکارات جدیدی انجام دهیم بارش برف در چهارمحال و بختیاری تغییر مدیریت مرکز آموزش عمومی امام سجاد (ع) ناجا در ارومیه + فیلم گومز پینتو آماده حل مشکل گلزنی آبی‌ها/ مهاجم خارجی استقلال وارد تهران شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me