تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:مشرق
دسته:بین الملل()
کد خبر:13725811
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۰۳:۳۲

چاشنی هندی آشوب در مناسبات امریکا-پاکستان

این قابل انتظار بودکه دونالدترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، سال نو میلادی رابا انتشاریک پیام توئیتری شروع کند اما انتظار نمی‌رفت او ازمیان تمام موضوعات متنوع به سراغ پاکستان برود، آن هم با توئیتی توهین آمیز.
چاشنی هندی آشوب در مناسبات امریکا-پاکستان

به گزارش مشرق،  این قابل انتظار بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، سال نو میلادی را با انتشار یک پیام توئیتری شروع کند اما انتظار نمی‌رفت او از میان تمام موضوعات متنوع و البته چالش‌برانگیز خارجی، به سراغ پاکستان برود، آن هم با توئیتی توهین‌آمیز. ترامپ در آن توئیت هم به گونه‌ای از کمک مالی به پاکستان گفت که گویی این کشور محتاج آن کمک است و هم اینکه پاکستان را متهم کرد که در مقابل دریافت این کمک «جز دروغ و فریب» چیزی به امریکا نداده است. این کار او نقطه شروع بحران تازه در روابط دو کشور شده به نحوی که امریکا پرداخت ۹۰۰ میلیون دلار به پاکستان را قطع کرده و در مقابل، خرم دستگیرخان، وزیر دفاع پاکستان، از توقف همه همکاری‌های نظامی و اطلاعاتی کشورش با امریکا گفته است.

در این میان، مسیر ارسال تجهیزات نظامی و پشتیبانی به نیروهای امریکایی در افغانستان از طریق خاک پاکستان مبدل به محور تازه تنش شده است، چنانکه پاکستانی‌ها از قصد خود برای قطع این مسیر گفته و امریکایی‌ها هم اعلام کرده‌اند که به دنبال یافتن مسیرهایی تازه خواهند بود. هر چند که تنش بین دو کشور بی‌سابقه نبوده اما به نظر می‌رسد این میزان از تنش مسیر جدیدی را پیش روی دو کشور قرار داده که می‌تواند پایانی باشد به روابط نزدیک سال‌های گذشته به خصوص اینکه حالا پاکستان اتکای به متحد جدیدی دارد.


   سال‌های دور اتحاد و بی‌اعتمادی


امریکا تنها دو ماه و شش روز بعد از استقلال پاکستان در ۱۴ اوت ۱۹۴۷، روابط رسمی خود را با کشور تازه تأسیس برقرار کرد تا از نخستین کشورهایی باشد که نه تنها استقلال این کشور را به رسمیت شناخته بلکه پذیرای آن در جامعه جهانی باشد. این نحو استقبال از پاکستان نقطه شروعی از روابط نزدیک دو کشور بود به خصوص اینکه پاکستانی‌ها بعد از نخستین جنگ خود با هندی‌ها در ۱۹۴۸ نیازمند متحدی در عرصه بین‌الملل بودند و فضای جنگ سرد آنها را به سمت امریکا سوق می‌داد.

نتیجه این امر توافقنامه‌ای بین پاکستان و امریکا در می ۱۹۵۴ شد که صدها افسر پاکستانی را برای آموزش‌های نظامی، مدیریتی و اقتصادی به امریکا می‌فرستاد و افسران نظامی و اطلاعاتی امریکا را در راولپندی و اسلام‌آباد مستقر می‌کرد، جدا از کمک‌های اقتصادی و نظامی امریکا به پاکستان به ترتیب به‌میزان ۵/۷ میلیارد دلار و ۹۶۷ میلیون دلار، آن توافق مبنایی شد تا یک دوره از شکوفایی روابط بین دو کشور رقم بخورد و حتی پاکستان حاضر شد در دیپلماسی پینگ‌پنگ امریکایی نقش میانجی این کشور با چین را بازی کند تا سفر مشهور هنری کسینجر به چین در ژوئیه ۱۹۷۱ رقم بخورد و این دیپلماسی منجر به آب شدن یخ روابط بین امریکا و چین بشود.

شاید این میزان بالا از همکاری و اتحاد بین پاکستان و امریکا می‌توانست برای دهه‌ها ادامه پیدا کند، اگر هند در ۱۹۷۴ نخستین بمب هسته‌ای خود را منفجر نمی‌کرد و پاکستانی‌ها خود را در مقابل این تهدید هسته‌ای تنها نمی‌دیدند؛ نکته‌ای که ذوالفقار علی بوتو، نخست‌وزیر وقت پاکستان در نامه‌ای به رهبران امریکا و دیگر کشورهای غربی مورد تأکید قرار گرفت و او در آن نامه اعلام کرد که پاکستانی‌ها حاضرند علف بخورند و حتی گرسنه بمانند اما بمب هسته‌ای خود را داشته باشند. در واقع، آن نامه پیش‌درآمدی بر ظهور تلاطم‌هایی بعدی در رابطه با دو کشور بود به خصوص اینکه امریکا نه تنها حاضر به هیچ کمکی به پاکستان در برابر تهدید هسته‌ای هند نشد که در دوره ریاست جمهوری جیمی کارتر تحریم‌هایی علیه این کشور وضع شد.

به عبارت دیگر، پاکستانی‌ها بعد از این و بر خلاف دوران حاکمیت ژنرال محمد ایوب‌خان در دهه ۶۰ و آن نوع خوش‌بینی بی‌قید و شرط به حمایت امریکا، نحوه روابط خود با این کشور را بر مبنای میزان تأثیر آن در تقابل خود با هند تنظیم کرده‌اند تا دیگر آن اعتماد تام و تمام را به امریکا نداشته باشند و باید گفت که همین امر بر وقایع یک دهه اخیر بین دو کشور سایه انداخته باشد.


   دست‌های پنهان


۱۱سپتامبر و لشکرکشی امریکا به افغانستان باعث شد تا پاکستان نقشی کلیدی در این لشکرکشی پیدا کند و گفته می‌شود ژنرال پرویز مشرف، رئیس‌جمهور پیشین پاکستان، تحت فشار و حتی تهدید امریکایی‌ها مجبور به همراهی با آنها در جنگ به اصطلاح ضدتروریسم شد. دلایل همراهی پاکستانی‌ها با امریکا در این ائتلاف هر چه که بود، نتوانست در دراز مدت رضایت امریکایی‌ها را به دنبال داشته باشد به نحوی که انتقاد از پاکستانی‌ها در ریاست جمهوری باراک اوباما مبدل به یک رویه تهاجمی امریکایی‌ها علیه پاکستان شد.

انتقاد شدید رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین امریکا، در مورد حمایت پاکستان از طالبان و تهدید این کشور از به خطر افتادن روابط دو کشور، یک نمونه روشن از این رویه بود که در آوریل ۲۰۰۹ و همان ماه‌های ابتدایی دولت اوباما بیان شد. این رویه با حمله نیروهای ویژه امریکایی به شهر ایبت آباد پاکستان برای کشتن اسامه بن لادن در می ۲۰۱۱ و حمله هوایی به دو پاسگاه مرزی پاکستانی در نوامبر همین سال باعث شد تا روابط دو کشور به شدت تنزل پیدا کند و پاکستانی‌ها در مقابل دو مسیر تدارکاتی به نیروهای امریکا و متحدانش در افغانستان را بستند و با خودداری از شرکت در کنفرانس بن در خصوص افغانستان، خود را از مشارکت سیاسی با امریکا کنار کشیدند.

مسئله‌ای که در این جریان رفته رفته اهمیت بیشتری پیدا کرد، ارتباط با نقش و تأثیر هند در این رویه داردکه به نظر پاکستانی‌ها، دست‌های پنهان از لابی هندی‌ها در واشنگتن بر این رویه انتقادی امریکایی‌ها تأثیرگذار بوده است. برای مثال، پاکستانی‌ها توقف کمک مالی امریکا برای خرید هشت فروند اف- ۱۶ از این کشور را ناشی از نقش لابی هندی‌ها در واشنگتن می‌دانند. خواجه محمد آصف، وزیر دفاع وقت پاکستان در می ۲۰۱۶ گفت:«دولت امریکا مشکلی در مورد فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به پاکستان ندارد، در حالی که لابی هندی‌ موجود در واشنگتن مشکلاتی برای جلوگیری از این معامله ایجاد کرده است.»

سرتاج عزیز از نقش‌آفرینان اصلی پاکستانی در سیاست خارجی هم این نظر را دارد و همان موقع گفت:«کنگره امریکا تحت تأثیر لابی هند قرار گرفته است و تلاش می‌کند رئیس‌جمهور این کشور را از کمک مالی به پاکستان منصرف کند.» این تلقی نسبت به نقش لابی هند در این معامله از آنجایی تأیید می‌شود که اصل معامله تمام شده بود و به قول مارک تونر، سخنگوی وقت وزارت خارجه، امریکا فروش سلاح به پاکستان را در جهت سیاست خارجی خود می‌داند اما بعد از اعتراض هند و فراخواندن سفیر امریکا در دهلی‌نو بود که همه چیز به هم خورد.


   اتحادهای جدید


شاید نگرش پاکستانی‌ها نسبت به میزان نفوذ دست‌های پنهان و لابی هندی‌ها در واشنگتن تا اندازه‌ای مبالغه‌آمیز باشد اما وقتی که شخص هندی‌الاصلی مثل نیکی هیلی در صدر دستگاه دیپلماسی امریکا دیده می‌شود، آنها نمی‌توانند این نفوذ را دست کم بگیرند. همین ارزیابی است که خود به خود باعث می‌شود تا اسلام‌آباد به یک تجدیدنظر اساسی در اتحاد گذشته‌اش با امریکا کشیده شود تا متحدی قابل اعتماد در عرصه رقابتش با هند دست و پا کند که در میان کشورها، چین گزینه نخست پاکستانی‌هاست. رابطه دیرینه با چین از یک سو و رقابت نه چندان پنهانی هندی‌ها با چین باعث می‌شود تا اسلام‌آباد اتحاد جدید خود را بر مبنای توسعه روابط با چین ایجاد کند به ویژه اینکه طرح چینی مشهور به دالان اقتصادی به ارزش ۵۴ میلیارد دلار تأثیر قابل توجهی در رونق اقتصادی پاکستان و بهبود زیرساخت‌های حمل و نقل و انرژی این کشور می‌شود. اهمیت این طرح به حدی است که آن را با طرح مارشال امریکا برای احیای اقتصادی اروپا بعد از جنگ جهانی دوم مقایسه می‌کنند و گفته می‌شود پاکستان در قبل این طرح برخوردار از رشد اقتصادی ۲ تا ۵/۲ درصدی خواهد شد و ارزش سرمایه‌گذاری در این طرح معادل کل سرمایه‌گذاری‌هایی خواهد بود که از ۱۹۷۰ تا کنون در پاکستان شده است.

با توجه به این حجم از منافع اقتصادی ، اسلام‌آباد دیگر دغدغه‌ای بابت خودداری امریکا از کمک مالی به این کشور ندارد. چنانکه خواجه آصف، وزیر خارجه پاکستان، در چهارم ژانویه از بی‌اهمیت بودن قطع کمک‌های مالی کاخ سفید گفت ؛ چراکه به نظر وی از مدت‌ها پیش در مورد آن چاره‌جویی و گزینه‌های جایگزین مختلفی در نظر گرفته شده بود. روشن است که طرح‌چینی دالان اقتصادی اصلی‌ترین گزینه برای اسلام‌آباد است و حالا که چین به طور کامل در کنار پاکستان و در مقابل تهدیدهای امریکا ایستاده، به نظر نمی‌رسد که تهدیدهای امریکا تأثیری بر اسلام‌آباد و این خط از تنش بین دو کشور بعد از این هم ادامه داشته باشد.

منبع: روزنامه جوان

#آمریکا #پاکستان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


حضور در بارگاه منور رضوی باعث تقرب انسان به خدا می‌شود لغو اجرای «روز عقیم» در جشنواره تئاتر فجر توصیف تاریخی برجام از زبان جهانگیری محموله میلیاردی کالای قاچاق در شهرضا کشف شد سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران در اسفندماه دلار 4600 تومانی خاطر کسی را مکدر نکرد؟ دینمداری و انقلابی ماندن با حب دنیا سنخیتی ندارد حیواناتی که شاید به زودی منقرض شوند بیانیه ضد ایرانی نشست وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی شکست تیم ملی هندبال ایران مقابل عربستان استقبال از پنس در بدو ورود؛ تصاویر آقای معاون آتش گرفت/عکس اولین مرحله نمایش قدرت رزمایش محمد رسول الله (ص) برگزار شد آغاز نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه/ گرامیداشت قربانیان سانچی تب ارزی از 10 اسفند ماه فروکش می‌کند کاهش نرخ مبادلاتی دلار و یورو گزارش نهایی جعبه‌سیاه سانچی 3 ماه دیگر ارائه می‌شود شهید فرزامی: اگر با خون من اسلام پایدار می‌ماند، پس ای گلوله‌ها مرا دریابید دبیر و نواب رئیس فدراسیون کبدی انتخاب شدند امام: وزارت امورخارجه باید تحمل انتقاد داشته باشد به این مادر بی سرپرست و دختر بیمارش کمک کنیم لغو امتحانات 18 شهر استان خوزستان /اعلام زمان برگزاری مجدد امتحانات کشف محموله بزرگ سلاح‌های آمریکایی در غوطه شرقی افزایش توجه به پژوهش و اصرار بر تحولات فرهنگی در دانشگاه آزاد انتقال 300 تن زباله قرچک و ورامین طی شبانه روز در منطقه چرمشهر اعتبار حاشیه مشهد با پیگیری نمایندگان به بودجه بازگردد حکایت رشادت‌های مردم ارومیه/حماسه دوم بهمن تیر خلاص بر سلطه طاغوت بی توجهی 40 ساله به روستایی محروم/ روستای آبقلمو در بلاتکلیفی اعتبارات بسر می‌برد آغاز رزمایش ارتش جمهوری اسلامی ایران در کنارک با رمز یا رسول الله (ص) 150 هزار تومان هزینه جشن عبادت با تعهد والدین دولتمردان فارغ از اغراض سیاسی دستاوردهای دوساله برجام را بررسی کنند/ چرا مسئولین به دشمنی اعتماد کردند که جز دشمنی چیزی از او ندیده‌ایم مسابقات فوتسال جام «شهید علی طهرانی مقدم» تمدید مهلت ثبت نام آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم تا 6 بهمن وضعیت نامطلوب مدارس شبانه‌روزی عشایر/نیاز دانش‌آموزان عشایر به کانکس‌های هوشمند چرخ‌دار آموزش و پرورش مظلوم‌ترین نهاد از نظر تخصیص اعتبارات کلیه خروجی‌های استارت آپ‌ها و ایدو شو‌های استان به اینوکا ختم شود فتنه 96؛ محصول فرار رو به جلو و همنوایی با کانالهای ضدانقلاب عرضه زرشک با کیفیت به بازار با هدبرداشت جهانبخش در میان برترین بازیکنان فصل اردویژه ماجرای واردات آیفون توسط تامین اجتماعی چه بود؟ دزدی سریالی در شب ژانویه/ خانه 9 ارامنه در مجیدیه تهران خالی شد سیف: مردم در دلار سرمایه‌گذاری نکنند پیشنهاد تخصیص بنزین به افراد خانوار غیر کارشناسی است تقویت دیپلماسی اقتصادی در دستور کار وزارت خارجه/ مناسبات اقتصادی دریچه ارتباط چند بُعدی بین کشورهاست ادامه حملات ترکیه به عفرین منجر به تقویت گروه‌های تروریستی در منطقه می‌شود/ تداوم حرکات زیگزاگی ترکیه در سیاست خارجی پرسپولیس طلب ماریچ را پرداخت کرد/ فقط 450 دلار باقی ماند! جولان آبمیوه‌های عربی و قاچاق در بازار مسئولیت امنیت افغانستان با آمریکا است گردوخاک 359 خوزستانی را راهی بیمارستانها کرد 12 دریاچه زیبا و شگفت‌انگیز ایران!
«محمد معافی» به قافله شهدا پیوست «محمد تقی عطایی» مربی خوشنام فوتسال قم درگذشت خلاصه بازی رئال مادرید 7-1 دیپورتیوو لاکرونیا مدارس کدام استان‌ها 2 بهمن 96 تعطیل شدند؟ «محمد معافی» به قافله شهدا پیوست عکس: مراسم بزرگداشت شهدای نفتکش سانچی در مدرسه عالی شهید مطهری «محمد معافی» در سوریه شهید شد دیدار تیم‌های نفت مسجدسلیمان و ایران جوان بوشهر لغو شد مصدومیت دو زن در تصادف بزرگراه شهید ستاری عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 بهمن 96/ هشت خداحافظی می‌کند +تصاویر شهادت "محمد معافی" مدافع حرم نکایی در سوریه + عکس آقای روحانی دلار شد 4600 تومان/ ادعای یکسان سازی نرخ ارز چه شد؟ خلاصه بازی رئال مادرید و دپورتیوو لاکرونیا در 1 بهمن 96 +فیلم عرضه قلیان در قهوه خانه هایِ سنتی مجوزدار روایتی از اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت احتمال بروز زلزله 7 ریشتری روی گسل شمال تهران 2 برابر شده است اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت چگونه در 3 ساعت فرار کرد؟ کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی / مأموران ویژه انتظامی در حال بررسی پرونده علی ربیعی: جعبه سیاه سانچی با حضور نمایندگانی از سوئد، پاناما، بنگلادش، چین و ایران فردا بازگشایی می‌شود حلوصی آکار: عملیات بمباران در منطقه عفرین تجمع گروه‌های تروریستی بود/سرلشکر باقری: تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه نباید آسیبی ببیند 2 روش برای حذف یارانه ثروتمندان تاج‌گردون: ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی می‌ماند «ویتورنگار» به همت 14 نگار در تهران برگزار شد دست‌مایه‌های امید در کشور بی‌شمار است/ زبان طنز به رسایی و سودمندی مستند کمک می‌کند/ سرافراشته نشان دهید که انقلابی هستید برخی مدارس استان بوشهر دوشنبه تعطیل است تحلیل سید علی خمینی از ناآرامی‌های اخیر کشور فیلم/ قسمت هفتم مستند «خارج از دید» مراسم وداع با شهید مدافع حرم در نکا برگزار می‌شود هشدار مدیر پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده مدیر گوگل: از اخراج جیمز دمور پشیمان نیستم اعلام 20 هزار اولویت کسرخدمت ایثارگری در انتظار موافقت مجلس 2 مصدوم در پی برخورد پی کی با تیر چراغ برق در بیرجند مدیر گوگل: از اخراج جیمز دمور پشیمان نیستم تصاویر/ روزنامه‌های 2 بهمن 96 استاندار خوزستان: اعتبار مقابله با ریزگردها از لایحه بودجه حذف نشده است من، پرچم، ایران فاطمی استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده بررسی‌ها برای کشف جزئیات قتل طلا فروش یاسوجی ادامه داد رهبر معظم انقلاب در پیامی به مستندسازان جوان: مستند به واقعیّات، سرچشمه امید، شوق و حرکت باشید/ لحن نقد باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد قاسمی: ایران بر احترام به حاکمیت ملی سوریه تاکید دارد/ امیدواریم عملیات در عفرین فورا پایان یابد برنامه دولت افزایش قیمت دلار به 5000 تومان است شدت گرد و خاک مدارس استان بوشهر در نوبت بعداظهر تعطیل اعلام شد گاز گرفتگی 23 دانش آموز دختر دبیرستانی در مشهد حلوصی آکار: ترکیه به توافقات به عمل آمده در مذاکرات 3‌جانبه پایبند است/باقری: تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت سوریه نباید آسیب ببیند جهت انقلابی را با دقّت تمام حفظ کنید/ مستند انتقادی، مفید و لازم است/ لحن اثر باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد مستند انتقادی» باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد مهم‌ترین دلایل مرگ و میر ایرانی‌ها سرافراشته نشان دهید که مومن و انقلابی هستید/ هنر شما میتواند با سند، کار دشمن را بی اثر کند/ مستند انتقادی، مفید و لازم است برانکو: اگر 17 اتوبوس جلوی ما بگذارند، ما باید موقعیت‌ها را گل کنیم/ مصدومیت کمال ربطی به تمرینات تیم ملی ندارد آجرلو: می‌خواهیم با سائلام قهرمان ایران و آسیا شویم/ باید کارمان را از مشهد و دیار امام رضا (ع) شروع کنیم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me