تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:مشرق
دسته:سیاسی()
کد خبر:13725823
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۰۳:۴۰

حفظ خط تماس و تحمیل اراده با دیپلماسی برجام

دو سال از بدعهدی امریکایی‌ها و زیرپا گذاشتن و نقض چندین باره روح و جسم برجام می‌گذرد.
حفظ خط تماس و تحمیل اراده با دیپلماسی برجام

به گزارش مشرق، «سید عبدالله متولیان» در یادداشت روزنامه «جوان» نوشت:

دو سال از بدعهدی امریکایی‌ها و زیرپا گذاشتن و نقض چندین باره روح و جسم برجام می‌گذرد اما این روزها ضرباهنگ و بحث‌های چالشی شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌های داخلی و بین‌المللی این بود که آیا ترامپ روز جمعه ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸ از برجام خارج خواهد شد یا تعلیق فکاهی‌گونه تحریم‌ها را مجدداً تمدید خواهد کرد؟!

در حالی که اکثر قریب به‌اتفاق نشریات معتبر خارجی (و به‌ویژه امریکایی نظیر «جیمز جتراس»، «وال‌استریت ژورنال»، «بنیاد و اندیشکده کارنگی»، «نشریه پولیتیکو») با قوت تمام از عدم خروج (ظاهری) امریکا از برجام می‌نوشتند ؛ اما دیپلمات‌ها و مسئولان سیاسی ایران (مرتبط با موضوع برجام) ‌ تصریحاً یا تلویحاً از خروج امریکا از برجام سخن می‌گفتند و ترامپ را به خویشتن‌داری و عدم خروج از برجام دعوت می‌کردند.

در این میان نظرات آقای سیدعباس عراقچی بحث برانگیزتر از سایرین بود. وی در نشست امنیتی تهران روی سه نکته تأکید کرد: اول اینکه «تلاش‌های ترامپ ممکن است (نشان می‌دهد) در چند روز آینده به نقطه‌ای برسد که واشنگتن به‌طور کامل از برجام خارج شود». دوم اینکه «در صورت خروج امریکا از برجام و از بین رفتن برجام منطقه‌ ما (و ما) بیشترین ضرر را خواهد کرد!؟. و بالاخره آقای عراقچی تأکید می‌کند که «برجام باید به تجربه موفق و بین‌المللی تبدیل شود. برجام در حقیقت تنها تجربه! حل و فصل مسالمت آمیز یک بحران، درگیری و اختلاف در زمان معاصر است که توانسته بحرانی پیچیده با سابقه ۱۰ ساله را از طریق مذاکره حل کند»!؟

صرف نظر از اینکه دیپلماسی مذاکره نه اولین تجربه نظام سلطه بلکه یک راهبرد بنیادین و فراگیر است و نه تجربه موفقی است بلکه نظام سلطه مانند سایر مدل‌های مشابه نظیر کمپ دیوید به‌دنبال اهداف بلندمدت و به تسلیم کشاندن طرف مقابل است و نه مشکلات ما را حل کرده بلکه طی دو سال گذشته بر حجم مشکلات و تحریم‌ها افزوده هم شده‌است ‌ این‌گونه موضع‌گیری‌ها به منزله تهدید ملتمسانه و عاجزانه برای عدم خروج امریکا از برجام است که به هیچ وجه زیبنده نظام مقتدر اسلامی ایران نیست. به‌ عکس نظر سیاستمداران و دیپلمات‌های ایرانی، تمامی پیشنهادات شخصیت‌ها، مؤسسات مطالعاتی و تحقیقاتی، جراید و مطبوعات بیگانه و از جمله بنیاد کارنگی بر حفظ خط تماس از طریق «دیپلماسی برجامی» به‌منظور تحقق ٤ راهبرد: «مهار»، «اعمال فشار»، «تعامل» و «براندازی» تأکید داشته و دارند.

راهبردهای امریکا همگی بر این سیاست که با حفظ خط تماس همراه با قلدری، انتظارات خود را بر ایران تحمیل کنید تأکید داشته و مدعی هستند که نه‌تنها باید برجام به‌عنوان خط تماس حفظ شود بلکه نباید پایان مسیر دیپلماتیک با ایران باشد. این توافق (به‌عنوان دیپلماسی برجامی) آغاز راه و سنگ زیربنایی برای راهبرد گسترده‌تر و بلندمدت برای مهار ایران و کاهش رفتارهای تهدیدآمیز! ایران است. آخرین گزارش «بنیاد کارنگی» به ساکنان کاخ سفید توصیه می‌کند که امریکا باید ضمن حفظ ظاهری برجام و ادعای اجرای آن و تلاش برای اثبات عدم پای‌بندی ایران به روح و جسم برجام، قویاً از تمامی عناصر قدرت خود برای مقابله با اقتدار منطقه‌ای ایران استفاده کند.

این اندیشکده (که تمامی نسخه‌ها و پیشنهاداتش در دولت ترامپ تا این لحظه مو به‌مو اجرا شده‌است) ادامه تعلیق تحریم‌ها و در عین حال افزودن به حجم و شدت کمی و کیفیت تحریم‌ها همراه با ژست حفظ لاشه برجام توسط کاخ سفید را در تحقق سیاست‌ها و رویکردهای زیر مؤثر و حیاتی می‌داند: 

۱ - حفظ خط تماس و تسلط و کنترل و راستی‌آزمایی مستمر در باره صنعت هسته‌ای ایران از طرق فراقانونی و پروتکل الحاقی.

 ۲ - کنترل و اعمال فشار بر روسیه و چین مبنی بر عدم کمک به ایران در چارچوب برجام.

 ۳ - محدودسازی قدرت راهبردی ایران بر منطقه غرب آسیا.

 ٤ - کم‌کردن فشار محور مقاومت بر رژیم صهیونیستی.

 ۵ - ممانعت از شکل‌گیری اتحاد منطقه‌ای علیه رژیم صهیونیستی.

 ۶ - مدیریت منازعه بین ایران و دولت‌های عربی منطقه غرب آسیا.

 ۷ - امکان اعمال سیاست راهبردی هویج و چماق و واداشتن ایران به قبول مذاکره در حوزه‌های مورد علاقه نظام سلطه.

 ۸ - تلاش برای ایجاد جبهه متحد بین‌المللی علیه ایران از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد.

 ۹ - رسیدن به یک رژیم منطقه‌ای در غرب آسیا برای مدیریت فعالیت‌های چرخه سوخت هسته‌ای.

 ۱۰ - افزایش و بالابردن هزینه مقاومت در برابر غرب و به‌تسلیم کشاندن ایران.

 ۱۱ - کشاندن مجدد پرونده به سمت شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌منظور نامحدود کردن زمانی تعلیق و تعطیل فعالیت‌های هسته‌ای ایران.

 ۱۲ - تلاش برای بر سر کار آوردن عناصر و احزاب متمایل به غرب و امریکا در ایران.

 ۱۳ - امتیازگیری اقتصادی و سیاسی از کشورهای عربی غرب آسیا (همسایه ایران و رژیم صهیونیستی) از طریق تقویت پروژه ایران‌هراسی.

 ۱٤ - پوشش دادن به ضعف و ناکارآمدی و مشکلات داخلی امریکا و مدیریت افکار عمومی مردم امریکا با پروژه ایران هراسی.

 ۱۵ - مشغول‌سازی ایران و انحراف افکار عمومی از راهبردهای منطقه‌ای امریکا نظیر اعلام رسمی قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی.

 ۱٦ - اعمال فشار متمرکز و هوشمند از طریق عملیات نظامی، فعالیت‌های اطلاعاتی و تحریم‌های هدفمند.

 ۱۷ - پیشبرد سیاست نفوذ و دوقطبی‌سازی در ایران و تحقق پروژه‌های براندازی در ایران.

 ۱۸ - ترمیم مسیر موسوم به «پل زمینی از ایران تا مدیترانه» که هم‌اینک با شکست و اضمحلال داعش به کنترل محور مقاومت درآمده است.

 ۱۹ - تحمیل اراده خود در باره گشودن باب مذاکره در سایر حوزه‌های مورد علاقه نظیر «حقوق بشر» و «قدرت دفاعی و موشکی».

۲۰ - امکان‌سنجی نسبت به راه‌اندازی جنگ نیابتی علیه ایران در منطقه غرب آسیا و تعقیب پروژه مشغول‌سازی و تضعیف قدرت دفاعی ایران. 

بنیاد کارنگی توصیه می‌کند که خروج امریکا از برجام به هیچ وجه به نفع امریکا نبوده و به منزله فروپاشی رسمی امکان اعمال هر گونه فشار بر ایران و پایان عمر ائتلاف بین‌المللی علیه ایران (۱+۵) است، به همین دلیل امریکا می‌تواند با حفظ (ظاهری) برجام و صرفاً تمدید تعلیق تحریم‌ها، به بهترین نحو منافع استراتژیک کوتاه مدت و میان مدت خود را حفظ ‌کند چرا که پایان دادن به برجام نه‌تنها به بازگشت تحریم‌ها نخواهد انجامید بلکه قویاً به حذف محدودیت‌های کنونی در برنامه هسته‌ای و افزایش اقتدار منطقه‌ای ایران و تبدیل این کشور به یک هم‌پیمان قوی برای کشورهای قدرتمند آسیایی و روسیه خواهد انجامید. پایان دادن به برجام بدون شواهد معتبر و شفاف (مورد پذیرش ۱+ ۵) از نقض برجام توسط ایران، موجب تضعیف موضع امریکا برای مقابله با ایران شده و امریکا به‌خاطر لغو برجام به‌شدت سرزنش خواهد شد و جلب حمایت جامعه بین‌المللی علیه ایران در شورای امنیت بدون برجام را بسیار سخت خواهد کرد. 

بنیاد کارنگی مانند بسیاری از مراکز مطالعاتی و پژوهشی و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی سیاسی امریکایی در گزارش‌های خود همواره بر این نکته تأکید کرده که دیپلماسی برجام همراه با افزایش کمی و کیفی اعمال تحریم‌ها و تشدید فشار بر ایران سبب تغییر سیاست خارجی ایران و افزایش فشار غرب‌گرایان داخلی ایران بر نظام اسلامی ایران و تلاش برای زمینه‌سازی جهت مذاکره در سایر زمینه‌ها شده‌است. امریکایی‌ها معتقدند با سیاست مذکور و در صورتی که در انتخابات بعدی غرب‌گرایان ایرانی از طریق رأی مردم موفق به تبدیل «میل به مذاکره با امریکا در سایر زمینه‌ها» به «مطالبه مردم ایران برای مذاکره در همه زمینه‌ها» شوند، جمهوری اسلامی ایران عملاً تسلیم خواسته‌های امریکا (نظام سلطه) شده و دومینوی تسلیم ایران در مسیر تحمیل اراده امریکا بر ایران به حرکت درآمده ست. با این اوصاف دولتمردان ایران با درک صحیح واقعیات و با اجتناب از تکیه به برجام و دلبستگی به همراهی غرب با ایران از طریق برجام باید قبل از آن‌که ما متهم به نقض برجام شویم با هوشمندی مسیر آینده بدون برجام را برای پیشرفت ایران ترسیم نمایند.

#آمریکا #برجام #تحریم ها #ترامپ
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


تیغ تیز بیت کوین بر گردن سرمایه گذاران/ سقوط بیت کوین از نردبان قیمت نشست مدير كل تعاون ،‌كار و رفاه اجتماعي استان سمنان با كاركنان اداره شاهرود مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان: تسهیلات روستائی و عشایری می‌تواند پایه گذار اشتغال پایدار و توسعه روستاها گردد مشاغل خانگی در زنجان توسعه می‌یابد آغاز طرح بازرسی ضربتی از کارگاههای ساختمانی و پلمپ و تعطیلی 2 کارگاه ساختمانی غیر ایمن در شهرستان فردوس اقدامات آمریکا، ترکیه را بسیار خشمگین کرده است امنیت پایدار در بانکداری اینترنتی بانک صادرات ایران کنترل بحران آنفولانزای حاد پرندگان در 8 استان دعوت بانوی کُردستانی به اردوی تیم ملی فوتسال نتانیاهو حرفهای ترامپ را درباره برجام تکرار کرد مهمانان زمستان گذران گیلان تجهیز 500 هکتار از گندم زارهای قزوین به سیستم آبیاری افزایش ده درصدی مشارکتهای مردمی در طبس تلاش بانک مرکزی برای رفع دغدغه استارت‌آپ‌ها دولت در مورد مذاکره موشکی شفاف سازی کند فاینانس در راه متروی پایتخت هشدار وزارت بهداشت در مورد شیوع سالک در مناطق زلزله زده فردا؛ بررسی عملکرد بودجه 96 در مجلس با حضور نوبخت موضوع مهم جاده چرمشهر به ورامین ایمنی جاده است هشتمین هفته تظاهرات علیه نتانیاهو در تل‌آویو مرگ مرموز مرد سالخورده کلانتری و حجتی عازم خوزستان می‌شوند اعتبار ریزگردها در لایحه پیشنهادی بودجه دولت وجود ندارد قاسمی: هدف بیانیه وزارت خارجه گوینده و برنامه ثریا نبود/ مشکلی با نقد بیانیه نداریم بنگلادش: بازگشت روهینگیایی‌ها طبق برنامه اجرا نخواهد شد نایب قهرمانی جودوکار خراسان رضوی در نخسین گرند پری سال 2018 آنچه در برنامه تلویزیونی درباره برجام بیان شد با منافع ملی منافات داشت تذکر احمدی‌لاشکی به رئیس جمهور درخصوص انتقال آب دریای مازندران هشدار وزارت بهداشت در مورد شیوع سالک در مناطق زلزله زده مساحت لکه‌های نفتی ناشی از حادثه سانچی 3 برابر شده است/ نگرانی از آلودگی زیست‌محیطی برای آبزیان توهم اشتغالزایی دولتی برای زنان آغاز اردوی تیم ملی بدمینتون بانوان کرملین: روابط آمریکا و روسیه در حال فروپاشی است فوری/ هشدار هواپیماهای نظامی ایران به 2 فروند ناو جنگی بیگانه مهابادی: باید تلاش کنیم تنش‌های دربی مازندران را کم کنیم بودجه طرح تحول سلامت در سال 97 چقدر است؟ برخی مدارس توانایی اجرای "طرح تعالی" را ندارند برگزاری کارگاه «آنتیگون: حق سخن» در دانشگاه تهران تغییرات وزارتخانه با هدف تطبیق با شرایط بین‌المللی بود نخستین مرحله رزمایش محمدرسول الله (ص) ارتش با موفقیت اجرا شد همایش آموزشی فاطمیه و زیارت حضرت زهرا (س) برگزار می‌شود بازگشت رسن به ایران به تعویق افتاد علت پرخوری‌های شبانه کشف شد! سه انتصاب در جهاددانشگاهی فعالیت مرکز تحقیقات گیاهان دارویی واحد شهرقدس با رویکردی جدید تذکرات جدی برانکو به سرخپوشان در تمرین صحبت‌های محمدجواد تندگویان در برنامه زنده شبکه چهار/ تهران محروم‌ترین شهر ایران کلانتری و حجتی با دستور رییس جمهور امروز راهی خوزستان می‌شوند
«محمد معافی» به قافله شهدا پیوست «محمد تقی عطایی» مربی خوشنام فوتسال قم درگذشت خلاصه بازی رئال مادرید 7-1 دیپورتیوو لاکرونیا مدارس کدام استان‌ها 2 بهمن 96 تعطیل شدند؟ «محمد معافی» به قافله شهدا پیوست عکس: مراسم بزرگداشت شهدای نفتکش سانچی در مدرسه عالی شهید مطهری «محمد معافی» در سوریه شهید شد دیدار تیم‌های نفت مسجدسلیمان و ایران جوان بوشهر لغو شد مصدومیت دو زن در تصادف بزرگراه شهید ستاری عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 بهمن 96/ هشت خداحافظی می‌کند +تصاویر شهادت "محمد معافی" مدافع حرم نکایی در سوریه + عکس آقای روحانی دلار شد 4600 تومان/ ادعای یکسان سازی نرخ ارز چه شد؟ خلاصه بازی رئال مادرید و دپورتیوو لاکرونیا در 1 بهمن 96 +فیلم عرضه قلیان در قهوه خانه هایِ سنتی مجوزدار روایتی از اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت احتمال بروز زلزله 7 ریشتری روی گسل شمال تهران 2 برابر شده است اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت چگونه در 3 ساعت فرار کرد؟ کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی / مأموران ویژه انتظامی در حال بررسی پرونده علی ربیعی: جعبه سیاه سانچی با حضور نمایندگانی از سوئد، پاناما، بنگلادش، چین و ایران فردا بازگشایی می‌شود حلوصی آکار: عملیات بمباران در منطقه عفرین تجمع گروه‌های تروریستی بود/سرلشکر باقری: تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه نباید آسیبی ببیند 2 روش برای حذف یارانه ثروتمندان تاج‌گردون: ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی می‌ماند «ویتورنگار» به همت 14 نگار در تهران برگزار شد دست‌مایه‌های امید در کشور بی‌شمار است/ زبان طنز به رسایی و سودمندی مستند کمک می‌کند/ سرافراشته نشان دهید که انقلابی هستید برخی مدارس استان بوشهر دوشنبه تعطیل است تحلیل سید علی خمینی از ناآرامی‌های اخیر کشور فیلم/ قسمت هفتم مستند «خارج از دید» مراسم وداع با شهید مدافع حرم در نکا برگزار می‌شود هشدار مدیر پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده مدیر گوگل: از اخراج جیمز دمور پشیمان نیستم اعلام 20 هزار اولویت کسرخدمت ایثارگری در انتظار موافقت مجلس 2 مصدوم در پی برخورد پی کی با تیر چراغ برق در بیرجند مدیر گوگل: از اخراج جیمز دمور پشیمان نیستم تصاویر/ روزنامه‌های 2 بهمن 96 استاندار خوزستان: اعتبار مقابله با ریزگردها از لایحه بودجه حذف نشده است من، پرچم، ایران فاطمی استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده بررسی‌ها برای کشف جزئیات قتل طلا فروش یاسوجی ادامه داد رهبر معظم انقلاب در پیامی به مستندسازان جوان: مستند به واقعیّات، سرچشمه امید، شوق و حرکت باشید/ لحن نقد باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد قاسمی: ایران بر احترام به حاکمیت ملی سوریه تاکید دارد/ امیدواریم عملیات در عفرین فورا پایان یابد برنامه دولت افزایش قیمت دلار به 5000 تومان است شدت گرد و خاک مدارس استان بوشهر در نوبت بعداظهر تعطیل اعلام شد گاز گرفتگی 23 دانش آموز دختر دبیرستانی در مشهد حلوصی آکار: ترکیه به توافقات به عمل آمده در مذاکرات 3‌جانبه پایبند است/باقری: تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت سوریه نباید آسیب ببیند جهت انقلابی را با دقّت تمام حفظ کنید/ مستند انتقادی، مفید و لازم است/ لحن اثر باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد مستند انتقادی» باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد مهم‌ترین دلایل مرگ و میر ایرانی‌ها سرافراشته نشان دهید که مومن و انقلابی هستید/ هنر شما میتواند با سند، کار دشمن را بی اثر کند/ مستند انتقادی، مفید و لازم است برانکو: اگر 17 اتوبوس جلوی ما بگذارند، ما باید موقعیت‌ها را گل کنیم/ مصدومیت کمال ربطی به تمرینات تیم ملی ندارد آجرلو: می‌خواهیم با سائلام قهرمان ایران و آسیا شویم/ باید کارمان را از مشهد و دیار امام رضا (ع) شروع کنیم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me