تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جام‌جم
دسته:بین الملل()
کد خبر:13725840
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۰۴:۰۲

دلایل برخورد ترامپ با پاکستان

حالا تقریبا 17 سال از حمله آمریکا به افغانستان به بهانه مقابله با تروریسم می‌گذرد؛ همان کشوری که به گفته مقام‌های آمریکایی حملات یازده سپتامبر و دیگر حملات تروریستی در آن طراحی و برنامه‌ریزی می‌شد. قرار بود حمله به این کشور تمام مشکلات جهان را حل کند، اما امروز همچنان شاهد حملات تروریستی در گوشه و کنار جهان هستیم و بیشتر از همه خود افغانستان و مردم مظلومش قربانی حملات تروریستی می‌شوند.
دلایل برخورد ترامپ با پاکستان

پس از 17 سال آمریکا مقصر اصلی شکستش را پاکستان می‌داند؛ همان کشوری که از متحدان اصلی ایالات متحده در جنگ افغانستان بشمار می‌رفت. رئیس‌جمهور آمریکا که معتقد است پاکستان باید دست از حمایت گروه‌های افراطی افغانی بردارد، کمک‌های مالی و نظامی خود به پاکستان را قطع کرده تا به تصور خود اسلام‌آباد را سر عقل بیاورد. در این زمینه با پیرمحمد ملازهی، کارشناس مسائل شبه‌قاره هند گفت‌وگو کردیم.

چرا پاکستان در سالهای اخیر از ایالات متحده آمریکا کمکهای مالی و نظامی دریافت میکرد؟

سال 2001 میلادی که جورج بوش پسر، رئیسجمهور وقت ایالات متحده آمریکا، طرح حمله به افغانستان و حذف طالبان و القاعده را مطرح کرد، یکی از کشورهایی که برای همکاری در این زمینه مورد تهدید قرار گرفت، پاکستان به رهبری پرویز مشرف بود. آمریکایی تهدید کرده بودند در صورت همکاری نکردن پاکستان، این کشور را نیز مورد حمله قرار خواهند داد و اگر پرویز مشرف همکاری کند، یک سری کمکهای مالی و نظامی را در اختیار پاکستان میگذارند. آن زمان، مشرف تصمیم گرفت با آمریکاییها کنار بیاید دو پایگاه در شهرهای شمسی و جیکبآباد را در اختیار آمریکاییها قرار داد و همچنین بندر کراچی برای انتقال ملزومات نظامیان ائتلاف در نظر گرفته شد. در مقابل قرار شد، آمریکا سالی دو میلیارد دلار به ارتش پاکستان کمک مالی و نظامی کند و در قالب فروش تسلیحات نظامی، جنگندههای اف ـ 16 را در اختیار این کشور قرار دهد. آنگونه که دونالد ترامپ، رئیسجمهور آمریکا ادعا میکند از آن زمان، آمریکا 33 میلیارد به پاکستان داده ولی اسلامآباد در مقابلش در کنترل طالبان و شبکه حقانی اقدامی انجام نداده و بر این اساس، دستور قطع کمکها را صادر کرده است.

در همان سال 2001 برای مثال ازبکستان بدون هیچ تهدیدی پایگاه نظامی در اختیار آمریکا و متحدانش میگذارد. چرا پاکستان برای همکاری باید تهدید شود؟

آمریکا با مشورت روسها به افغانستان حمله کردند و پایگاههای نظامی در ازبکستان و قرقیزستان با چراغ سبز روسیه در اختیار آمریکاییها قرار گرفت. در واقع، روسها از رشد افراطگرایی در منطقه از جمله چچن، ازبسکتان، تاجیکستان و... نگران بود و حذف طالبان برای آنها منفعت داشت. حتی روسها به اروپاییها اجازه دادند که تسلیحاتشان را از طریق خط راهآهن روسیه به همسایگان شمالی افغانستان منتقل کنند.

اما تهدید پاکستان به این دلیل بود که این کشور مهمترین حامی طالبان بشمار میرفت. حکومت طالبان را تنها سه کشور امارات متحده عربی، عربستان سعودی و پاکستان به رسمیت شناختند. در واقع، پاکستان حاضر نبود دست از حمایت طالبان بردارد. از این رو، جورج بوش پاکستان را به طور جدی مورد تهدید قرار داد و پرویز مشرف کوتاه آمد و دست از طالبان شست. اما این اقدام به معنای پیگیری منافعش در پاکستان نبود. در همان حال که دست از طالبان شستند، مرزهای خود با افغانستان را در مناطق قبایلی و ایالت بلوچستان باز کردند که نیروهای القاعده و طالبان از افغانستان خارج کنند تا در تیررس آمریکاییها نباشند.

آیا فشار بر مشرف برای ترک قدرت، حاصل نارضایتی آمریکایی از او به دلیل همین حمایتها نبود؟

مشرف متحد آمریکاییها بود، ولی حکومت نظامی به دلایل دیگری با شکست مواجه شده بود و حتی خود نظامیان پاکستان نیز به این نتیجه رسیده بودند. همان زمان احزاب سیاسی قدرتمند که رهبرانشان در تبعید بودند در لندن برای برگزاری انتخابات به تفاهم رسیده بودند. مجموعه شرایطی که در پاکستان بوجود آمده به برگزاری انتخابات و کنار گذاشتن مشرف منتهی شد.

با وجود اینکه در طول این سالها پاکستان بارها به حمایت از طالبان و دیگر گروه افراطی متهم شده، چرا آمریکا کمکهایش را در این برهه زمانی قطع کرده است؟

آمریکاییها ادعا میکنند پاکستان سیاست دوگانهای دارد. از یک سو برای مبارزه با تروریسم از آمریکا پول میگیرد ولی از سوی دیگر طالبان و شبکه حقانی را مورد حمایت قرار میدهد که از دید ایالات متحده تروریسم بشمار میروند و علیه نیروهای آمریکا، ناتو و دولت مرکزی افغانستان فعالیت میکنند. اما نباید از نظر دور داشت که نزدیکی اسلامآباد و پکن نیز در سیاستهای آمریکا دخیل بوده است.

نقش ترامپ در این میان چیست؟ آیا آمریکا دیگر پاکستان را به عنوان یک شریک استراتژیک نمیبیند؟

واقعیت این است که رئیسجمهور آمریکا استراتژی جدیدی را برای جنوب آسیا تعریف کرده که بر اساس آن انتخاب آمریکا به شکل قطعی هندوستان است و پاکستان دیگر آن جایگاهی را برای آمریکاییها ندارد که در دوران جنگ سرد داشت. آمریکا در واقع نظر دولت افغانستان و هند را پذیرفته که افغانستان به صلح و ثبات دست نمییابد تا زمانی که آیاسآی، سازمان اطلاعات نظامی پاکستان، دست از حمایت شبکه حقانی و گروه طالبان برندارد. باراک اوباما تا آخرین روزی که در قدرت بود این نظر را نپذیرفت ولی ترامپ افزون بر پذیرش این دیدگاه، از هند خواسته در کنار کمکهای اقتصادی در بازسازی افغانستان به صورت نظامی نیز در این کشور مشارکت داشته باشد. هندوستان نیز پذیرفته است نیروی هوایی افغانستان را بازسازی کند و به آموزش خلبان بپردازد. این برای پاکستان به معنای محاصره توسط رقیب منطقهای خود یعنی هند است.

با این شرایط، پاکستان چه واکنشی نشان خواهد داد؟ آیا به چین نزدیکتر خواهد شد؟

اکنون پاکستان در مقطع بسیار دشواری قرار دارد. آینده این کشور بستگی به تصمیم رهبرانش دارد. به نظر میرسد دو گزینه پیش روی آنها باشد: یا تسلیم خواست آمریکا میشوند و طالبان را به مذاکره و خاتمه دادن به جنگ وادار کنند یا قید رابطه با آمریکا را بزنند و روابطشان را با رقبای آمریکا مانند چین، روسیه و ایران سازماندهی کنند.

اگر اسلامآباد نظر واشنگتن را بپذیرد باید طالبان و شبکه حقانی را مجبور به نشستن پای میز مذاکره با دولت مرکزی کند. آمریکا هم به این نتیجه رسیده که مسأله افغانستان راهحل نظامی ندارد و باید به فکر راهکار سیاسی باشند که در آن طالبان هم در بخشی از قدرت سیاسی نقش ایفا کند. پیشتر ژنرال دیوید پترائوس، رئیس پیشین سازمان سیا و فرمانده کل پیشین نیروهای آمریکا در خاورمیانه، طرحی ارائه داده بود مبنی بر فدرالی شدن افغانستان و واگذاری مناطق پشتوننشین به طالبان و چند وزارتخانه نیز در دولت مرکزی در اختیار این گروه قرار داده شود. به نظر میرسد آمریکا در حال حاضر این طرح را دنبال میکند. اخیرا هم عطامحمد نور، والی بلخ که توسط اشرف غنی برکنار شد، نیز بر فدرالی شدن افغانستان تأکید دارد.

به نظر شما رهبران پاکستان کدام گزینه را انتخاب میکنند؟

باید توجه داشت آمریکا در افغانستان پایگاه نظامی دارد و برای تأمین مایحتاج نظامیان خود به بندر کراچی پاکستان وابسته است و از سوی دیگر پاکستان به آمریکا احتیاج دارد. این نیاز متقابل احتمالا سبب شود اسلامآباد تا اندازهای مواضعش را تعدیل کند و واشنگتن هم سیاست متوازنی را در برابر پاکستان در پیش بگیرد و بپذیرد که این کشور در عین رابطه با آمریکا، با چین هم روابط خوبی داشته باشد، به ویژه که چین بیش از 50 میلیارد دلار در مسیر گوادر ـ کاشغر سرمایهگذاری میکند، امری که برای پاکستان بسیار حیاتی است. این رویه به معنای دست کشیدن کامل پاکستان از اهداف راهبردیاش در افغانستان نیست و همچنان گروههایی را مورد حمایت قرار خواهد داد.

کمیل انتظاری

#آمریکا #پاکستان #افغانستان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image


واکنش سروش صحت به ناراحتی هواداران علیخانی دورتموند در زمین هرتابرلین متوقف شد ترامپ چگونه با بازیگران فیلم‌های مستهجن رابطه برقرار می‌کرد + تصاویر آدبایور: / به خاطر دروغ ونگر، از آرسنال متنفر شدم گرانترین بازیگر زن تلویزیون را بشناسید فرصت سازی ترکیه برای جبهه مقاومت در ادلب سلفی، جان جوان زاهدانی را گرفت بوندس‌لیگا | فرار دورتموند از شکست در خانه هرتابرلین توزیع کلاه ایمنی در بین نمازگزاران/ عکس کشف 30 میلیون قرص روانگردان! گواردیولا: تا پیش از ظهور مسی بازیکنی به خوبی رونالدینیو ندیده بودم عکس سلفی موجب مرگ جوان زاهدانی شد کشف بسته مشکوک در یک ایستگاه قطار لندن تروریست‌های داعشی برای جام جهانی روسیه نقشه‌ای در سر دارند؟ پشت پرده اتاق عملیات عفرین از زبان کارشناس نظامی سوری عکس/وقتی به نماز باران ایمان داشته باشی … تلاش اتحادیه اروپا برای تسریع در حذف محتوای نفرت انگیز در رسانه‌های اجتماعی اجرای اکی سوگی یاما در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در روز سوم جشنواره فجر چه تئاترهایی می‌بینیم؟ حمله نژادپرستان به مسجدی در هلند کاهش تعرفه اینترنت همراه اول برای پیام رسان داخلی نشانه‌های 2 بیماری مزمن بودجه‌ای آن کتاب پاکان (مفهوم «الکتاب» در آیه دوم سوره بقره) بررسی تغییرات معنایی واژه‌ها و اصطلاحات رایج در زبان زندان نقش استفاده از شبکه‌های اجتماعی تلگرام و واتس اپ بر حریم خصوصی از دید کاربران طرز تهیه استیک مک اند چیز 25 کشته و زخمی در پی حمله بوکوحرام به نیروهای ارتش نیجر نقش یک شرکت آمریکایی در بروز بحران قطر فاش شد امارات نام قطر را از نقشه جغرافیایی حذف کرد! اغفال خانم‌ها توسط مرد هزار چهره حسن زمانی: کاش منصوریان در زمانی که سرمربی استقلال بود از حسینی بیشتر استفاده می‌کرد! بارلا: به فکر نقل و انتقالات نیستم؛ روح جنگندگی گتوزو در کوترونه دمیده شده است پیشنهاد برای اوبامیانگ؟ همه مزخرف است امارات، قطر را ازنقشه‌های موزه لوور ابوظبی حذف کرد بهترین جایگزین‌ها برای سوسیس و کالباس را بشناسید حضرت زینب (س) بنیانگذار روایتگری جهاد و شهادت است اوقات شرعی شنبه سی ام دی به افق قزوین سارقان منازل دهلران در دام پلیس «هیس» دردسرساز/ نعمتی ناجی برانکو/ اختلاف کی روش و قلعه نویی بالا گرفت جمله معنادار سردار سلیمانی برای شهید جهاد مغنیه +عکس اجرای نخستین اعدام سال 2018 در آمریکا ساعت پراگ پس از 600 سال از حرکت ایستاد+ تصاویر گل کاگاوا به هرتابرلین (هرتابرلین 1-1 دورتموند) تصاویر منظره اماکن مشهور در شب نمایشگاه «درغیاب ابراهیم» در گالری ثالث رازهای زندگی بن لادن در یک کتاب سد معبر در تجارت فردا پخش فصل جدید «کودک شو» از نسیم
موسویان: خروج از برجام باعث افزایش بی‌اعتمادی بین‌المللی به آمریکا می‌شود دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی تمام خطوط ارتباطی شهرستان کوهدشت قطع شد تصاویر و جزئیات تازه از زندگی 13 کودک زندانی در خانه پدری بازی فولاد و پیکان به تعویق افتاد سرمربی جدید تراکتورسازی وارد ایران شد فیلم/ «بدون تعارف» با دستفروش دیروز و میلیاردر امروز تولید قهوه از گیاه کاسنی با خواص درمانی مراسم یادبود شهدای کشتی سانچی - تهران مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است چرا بازی فولاد و پیکان لغو شد؟ زمان انتقال پیکر 3 جانباخته حادثه سانچی به کشور کاهش نرخ ارز طی دو ماه آینده آژیر قرمز در 96 سد کشور به صدا درآمد مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است مراسم اولین سالگرد شهدای آتش نشان پلاسکودربهشت زهرا (س) برگزار شد فرماندار دزفول پس از تقلب امتحانی مجبور به استعفا شد گل مارکو آسنسیو به لگانس (لگانس 0-1 رئال مادرید) برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو پیام احساسی طارمی برای هواداران پرسپولیس+عکس سالام با استقبال هواداران به تبریز رسید سرمربی جدید تراکتورسازی وارد تبریز شد + تصاویر علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ /عکس عکس/ دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس جانباخته سانچی ظاهر شدن چهار لکه نفتی در اطراف نفتکش غرق شده ایرانی افزایش 20 تا 50 درصدی حقوق کارمندان در لایحه جدید دولت اولین سالگرد آتش نشانان حادثه پلاسکو مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است/ آماده‌باش به مراکز درمانی و خدماتی مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی در لایحه جدید دولت حقوق کارمندان چقدر افزایش دارد؟ جنجالی‌ترین صحنه بازی استقلال؛ پنالتی بود یا نبود؟! (عکس) حرف‌های اخیر دشمن از دلسوزی نیست؛ فتنه جدید است/ پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را پایین خواهیم کشید فقهی زاده در مراسم تجلیل از فعالان قرآنی شهرستان استهبان عنوان کرد: اهل بیت (ع) بزرگترین مفسران قرآن کریم هستند ساغلام بمحض پیاده شدن ازهواپیما، میل به نمازجمعه داشت! مدارس 15 شهر خوزستان شنبه تعطیل است پلیس: متهمی که در اقلید به یک مامور ناجا تیراندازی کرده بود، خودکشی کرد درخواست عجیب برانکو از مدافع تیمش سفر جابری انصاری به روسیه/ رایزنی امروز با بوگدانف/ شرکت در نشست با همتایان روس و ترکیه‌ای در سوچی واشنگتن: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه منجر به بی‌ثباتی خواهد شد ارتباط 50 درصد «طلاق»‌های کشور با اعتیاد/ راه‌اندازی مرکز رصد آسیب‌های اجتماعی در استانها تولیت آستان قدس با خانواده سرمهندس کشتی "سانچی" دیدار کرد رژیم صهیونیستی از اردن رسما عذرخواهی کرد توصیه مهم درباره رجیستر کردن گوشی‌های چند سیم کارت/ فعال سازی ناصحیح دریافت خدمات را مختل می‌کند زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی سخن نقد ائمه یا از روی جهل است یا ناشی از القائات دشمنان/ هرچه دیگران به دهنتان می‌گذراند تکرار نکنید ناجا: 20 هزار نفر دیگر می‌توانند از کسرخدمت بهره‌مند شوند / اسامی این افراد طی یکی دو هفته آینده اعلام می‌شود عقب نشینی نیروهای نظامی روسیه پیش از عملیات ارتش ترکیه در عفرین علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ + عکس شکایت بانک مرکزی از موسسه اروپایی برای آزادسازی 4.9 میلیارد دلار پول ایران

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me