تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جام‌جم
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13725879
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۰۴:۴۲

«خانواده باحال» مهمان نسیم

تا به امروز مسابقه‌هایی با محوریت خانواده از شبکه‌های مختلف سیما پخش شده‌است؛ آثاری که معمولا در آنها اعضای یک خانواده با دیگر خانواده‌ها به رقابت می‌پردازند. «خانواده باحال» آخرین نمونه از این دست برنامه‌ها به کارگردانی و تهیه‌کنندگی علی هنرور است که از آذر امسال روزهای فرد، ساعت 21 از شبکه نسیم پخش می‌شود. در این مسابقه که فضای متفاوت و شادی نسبت به دیگر نمونه‌های آن دارد، شرکت‌کنندگان بدون محدویت سنی از میان زوج‌هایی انتخاب می‌شوند که به گفته تهیه‌کننده این مسابقه بتوانند در عین رقابت در آیتم‌های مختلف، فضای شاد برنامه را نیز حفظ کنند.
«خانواده باحال» مهمان نسیم

سرآغازِ خانواده باحال

علی هنرور، تهیهکننده و کارگردان برنامههای متعدد تلویزیونی است که آثاری نظیر «صبح بخیر ایران» و «تا جمعه» از آن جملهاند. او که تهیهکنندگی و کارگردانی خانواده باحال را نیز به عهده دارد در مورد شکلگیری ایده این برنامه و هدف آن به جامجم میگوید: وقتی پیشنهاد اولیه کار را ارائه کردم با استقبال شبکههای مختلف روبهرو شد. هدف اصلی ما ساخت یک مسابقه سرگرمکننده با حضور خانوادهها بود که در آن زوجین با گروههای دیگر رقابت کنند. مطابق این هدف مطالعاتی داشتیم و طرحهای مختلفی را ارائه کردیم تا به آنچه میبینید، رسیدیم.

حمید پارسا که با علی هنرور، نگارش متن برنامه را بهعهده دارد، همان راوی مسابقه است که بینندگان این برنامه با صدا و شوخیهای او آشنا هستند. او که علاوه بر این در رادیو به عنوان نویسنده، گوینده و بازیگر فعال است در مورد طرح اولیه خانواده باحال، میگوید: فکر میکنم از حدود مهر سال گذشته، صحبتهای اولیه در مورد این برنامه مطرح شد و ابتدا قرار بود که از شبکه سوم سیما پخش شود اما در نهایت به شبکه نسیم رسید و ما از چند ماه پیش کار را برای این شبکه آغاز کردیم.

وی در مورد نحوه نگارش متن مسابقه میگوید: متن قسمتهای طنز کار را من مینویسم و قسمتهای جدیتر را آقای هنرور. در این خصوص یکسری از اطلاعات اولیه را از خود خانوادهها میگیرم؛ مثلا اینکه همسر از چه میترسد؟ به چه حساس است؟ یا خاطره خانم از روز خواستگاری چیست؟ این اطلاعات دریافتی را به زبان طنز در دل برنامه بیان میکنم. بقیه گفتارها را هم در زمان ضبط هر قسمت با توجه به موقعیت و صحبتهای شرکتکنندگان مسابقه بهطور بداهه میگویم.

نویسنده و راوی مسابقه میافزاید: در طرح اولیه که متعلق به شبکه سوم سیما بود، قرار بود که من جلوی دوربین اجرا کنم اما در نهایت به این شیوه اجرا رسیدیم و امروز که به آن فکر میکنم از این اتفاق راضی هستم.

تفاوتهای خانواده باحال

یکی از ویژگیهای جالب مسابقه خانواده باحال که آن را از نمونههای پیشین خود متمایز میکند؛
عدم حضور یک شخص به عنوان مجری در مقابل دوربین برنامه است. به نظر میرسد این شیوه که مدتی است در برخی دیگر از برنامههای سرگرمکننده سیما نیز شاهدش هستیم؛ در عین اینکه جذابیت خاص خود را دارد، مسابقه را از فضای شاد و رقابتی که یک مجری شناخته شده و محبوب میتواند در برنامه ایجاد کند، محروم میکند. هنرور در اینباره توضیح میدهد: این مسابقه نوعی «ریلیتی شو» است و هر چه در آن اتفاق میافتد، تقریبا هماهنگ و از پیش تعیین شده نیست، پس این سبک از اجرا متناسب با فضای واقعی است که برنامه در پی ایجاد آن است. سعی کردیم با این شکل جدید کمی فضا را برای شرکتکنندگان و بینندگان صمیمیتر کنیم. این موضوع کار را در برخی موارد سختتر و در بعضی شرایط جذابتر میکند. در مورد جذابیت البته بینندگان باید نظر دهند که این سبک را میپسندند یا خیر اما به نظر من امتحان کردن این تغییر، ارزشش را داشت. به نظرم چنین مسابقهای چندان در قاب تلویزیون آشنا نیست و تفاوتهایی زیادی میان این برنامه و دیگر برنامهها وجود دارد تا جایی که بیننده در هنگام تماشا بیشتر احساس میکند به تماشای یک فیلم خانوادگی نشسته است تا مسابقه تلویزیونی.

او اضافه میکند: البته با توجه به اینکه طرح ما بیش از یک سال پیش مطرح شد در این مدت برخی از دوستان چنین شیوه روایتی را در دیگر برنامهها امتحان کردند و نمیتوان گفت در این مورد نوآوری کردهایم.

استقبال مخاطبان

تهیهکننده خانواده باحال درباره استقبال مخاطبان از این مسابقه اظهار میکند: قطعا برنامه پر از کاستی است اما خدا را شکر تا به امروز با استقبال مردم روبهرو شده است و این مساله به ما انرژی خوبی میدهد که در ادامه نواقص خود را برطرف کنیم. بازخوردهایی که در این مدت از مخاطبان گرفتهایم، برایمان غیرقابل تصور بود. مسابقه بشدت برای قسمتهای آتی متقاضی دارد و به همین دلیل متاسفانه نمیتوانیم پاسخگوی همه خانوادههای علاقهمند به شرکت در برنامه باشیم.

او درباره محتوای نظرهای دریافتی میگوید: کار من برنامهسازی است و تجربه کردهام که مخاطبان ما بدون رودربایستی حرف خود را میزنند. تا به حال ایراد جدی از برنامه گرفته نشده است و بازخوردهای مثبتی دریافت کردهایم و از این حیث میتوانم بگویم با دیگر برنامهها قابل قیاس نیست. البته به نظر خودم، مهمترین ضعف این کار تولید و پخش همزمان است که گاهی دقت را از ما سلب میکند.

گزینش شرکتکنندگان

هنرور در مورد شیوه انتخاب علاقهمندان به شرکت در برنامه میگوید: به ترتیب ثبتنام، از متقاضیان برای شرکت در یک جلسه دعوت میکنیم. در آن جلسه پس از گفتوگو، پر کردن فرم و دریافت مشخصات آنان، شرکتکنندگان مناسب را غربال میکنیم.

او درباره معیارهای اصلی گزینش اضافه میکند: هماهنگی خانواده موردنظر با زمان ضبط برنامه از مهمترین عوامل است. معیار دیگر همان اسم برنامه است، یعنی خانواده باحال. در واقع شرکتکنندگان باید بتوانند شور و هیجان را به بینندگان منتقل کنند. برای ما برد و باخت در مسابقه ملاک انتخاب نیست و اساسا به آن توجه نمیکنیم؛ در هر قسمت یک برنده انتخاب میشود ولی برنده اصلی خانوادهای است که مردم به آن رای میدهند و خانواده باحال هفته میشود و به مرحله فینال راه پیدا میکند.

دشواریهای یک خانواده باحال

فضای واقعگرایانه مسابقه، فیلمبرداری در فضای آزاد و همچنین عدم حضور مجری در برنامه که گاهی میتواند نقش یک راهنما را برای شرکتکنندگان ایفا کند از مواردی است که کار را برای سازندگان چنین برنامههایی دشوار میکند.

هنرور در مورد این دشواریها توضیح میدهد: نسبت به ضبط برنامههای استودیویی شرایط بسیار سختی بر ضبط این مسابقه حاکم است. در این فضا ما خیلی زود نور را از دست میدهیم و این برای ضبط مشکلآفرین است. به دلیل آنکه برنامه در فضای آزاد و هوای سرد ضبط میشود برایمان بسیار جالب است که شرکتکنندگان صبوری میکنند و تا انتها با ما میمانند.

او ادامه میدهد: متاسفانه ضبط همزمان کمی دست ما را بسته است و یکی از عواقب این مساله این است که بازیها برای شرکتکنندگان بعدی لو میرود. به همین دلیل وادار شدیم در اتاق فکر برنامه به تغییر طراحی بازیها فکر کنیم که در صورت تکرار نیز مشکلساز و بدون جذابیت نشود. در این تغییرات شیطنتهایی کردهایم که به نفع خود برنامه از آنها استفاده خواهیم کرد. در حقیقت شرکتکنندگانی که در قسمتهای جدید وارد برنامه میشوند، خیال میکنند از همه چیز خبر دارند اما طی برنامه شگفتزده و غافلگیر خواهند شد. در همین سری نیز شاهد تغییر در آیتمها خواهیم بود که به بامزهتر و در عین حال جدی‌‌تر شدن برنامه کمک میکند.

سرنوشت خانواده با حال

همانطور که اشاره شد، طبق گفته تهیهکننده برنامه، ضبط خانواده با حال تقریبا همزمان با پخش در حال انجام است و در عین حال هر روز علاقهمندان زیادی برای شرکت در این برنامه نامنویسی میکنند. پرسش این است که ضبط برنامه تا کی ادامه پیدا خواهد کرد و آیا نوبت به همه متقاضیان میرسد؟ هنرور در پاسخ میگوید: این مجموعه قرار بود 26قسمت باشد ولی تصمیم بر آن است که تا عید ادامه پیدا کند؛ البته در این مورد منتظر دستور مدیر شبکه هستیم. در این صورت سعی میکنیم طبق بازخوردها تغییرات لازم را در سری جدید اعمال کنیم و سطح کیفی برنامه را تا جای ممکن بالا ببریم. همانگونه که گفتم همزمانی پخش و ضبط ما را با آسیبهایی مواجه کرده است و به همین دلیل به دنبال آن هستیم که در صورت ادامه برنامه، ابتدا زمانی را به ضبط اختصاص دهیم و سپس برنامه را روی آنتن ببریم.

خانواده، اولویت شبکه نسیم

قائم مقام شبکه نسیم نیز در مورد این برنامه به جامجم میگوید: برنامههای شبکه نسیم بر محور نشاط و سرگرمی بنا شده اما در همین بستر تولید محتوا و پیامهایی که نیاز جامعه امروز است، برای شبکه اهمیت فراوانی دارد. سعی داریم در قالب برنامههای سرگرمکننده، این محتوا و پیام را بیان کنیم. یعنی شاید بتوان گفت از پس فضای شاد و سرگرمکننده برنامهها، جدیترین محتوا و پیامهای ارزشمند برای خانوادهها از شبکه نسیم قابل دریافت است.

علیاکبر کاظمی میافزاید: در این میان، ساخت برنامههایی در جهت تحکیم بنیان خانواده و ایجاد مودت و همکاری میان زوجها، رفع کدورت و کمک به حل مشکلات خانوادگی و ایجاد تمایل در فرزندآوری اولویت و در دستور کار شبکه نسیم است. نمونههای آن برنامههایی مثل «خانواده باحال»، «کودک شو» و «وقتشه» است که محور همگی، خانواده است. خانواده باحال، فضای شادتری نسبت به دو برنامه دیگر دارد و از ویژگیهای این برنامه سادگی است؛ یعنی در عین جذابیت و جذب مخاطب، ساده، روان، باورپذیر و واقعی است. به نظرم خانواده باحال از نظر سادگی میتواند الگوی برنامه‌‌سازی در تلویزیون باشد؛ زیرا با وجود جذابیت جزو برنامههایی نیست که برای تهیه و تولید آن هزینههای بیهوده صرف شده باشد.

کاظمی در مورد تولید سری جدید اضافه میکند: ضبط این برنامه همچنان ادامه خواهد یافت؛ البته در سری آینده تغییراتی را در بازیها شاهدیم که در خدمت بهروزتر شدن برنامه و جذابیت بیشتر آن است. تداوم تولید چنین برنامهای به دلیل آن است که مطابق با نیاز مخاطبان است، مخاطبانی که تا به امروز با برنامه همراه شدهاند و نظرات منعکس شده از آنان در فضای مجازی نشان میدهد که از برنامه استقبال کردهاند.

بازدید 8 میلیونی در فضای مجازی

حمید پارسا، نویسنده و راوی خانواده باحال، بهبود برنامه را در گرو دریافت نظر از مخاطبان میداند و اظهار میکند که دوست دارد مردم نظراتشان را با آنها در میان بگذارند تا در جهت بهتر شدن اثر از آنها استفاده کند. او همچنین در مورد دیده شدن مسابقه، به انتشار قسمتی از برنامه در شبکههای اجتماعی مجازی اشاره میکند و میگوید: یک اتفاق جالب که برای «خانواده باحال» افتاد این بود که فیلم قسمتی از برنامه در شبکههای اجتماعی مجازی پخش شد و فکر میکنم حدود هفت میلیون و 800 هزار بار در 2300 کانال بازدید شد.

نوشین مجلسی

#شبکه نسیم #خانواده باحال
این خبر را به اشتراک بگذارید


مقصد کره شمالی برای سانچی، دروغ شاخدار است نکته آماری؛ سویای مونتلا، اولین تیم اسپانیایی است که در واندا متروپولیتانو، اتلتیکو مادرید را شکست می‌دهد به علت ضرب و شتم نامزد، جان فلاناگان به یک سال کار عام‌المنفعه محکوم شد با دیوار مرگ آشنا شوید+ تصاویر اطلاعیه وزارت آموزش و پرورش در خصوص اخبار جعلی تعطیلات مدارس وعده‌های «پلاسکویی» چگونه فراموش شدند؟ ترامپ: مذاکره با کره شمالی تضمینی ندارد متلک تصویری یک روزنامه به صالحی امیری! قتل عام درختان هیرکانی در مازندران اتحادیه اروپا 7 مقام ونزوئلا را تحریم می‌کند شماتیک تیم برانکو با دو غایب هافبک‌دفاعی (+عکس) تحول در وزارت ارشاد امکانپذیر است/ اسلام طرفدار نشاط در جامعه است مهریه عجیب یک زن ایرانی! سخنگوی گوترش: برجام دستاوردی بزرگ بود و باید حفظ شود فتوتیتر | مثلث دشمن در اغتشاشات اخیر اماکن عمومی آذربایجان غربی برای معلولان مناسب سازی شود دولت می‌تواند تریبون‌دارانی که بخشی از مشکل می‌شوند درخواست همسر شهید "سانچی" از مسئولان هشدار خزانه‌داری آمریکا به شرکت‌ها درباره تجارت با ایران با 5 میلیون هم می‌توان خودرو خرید؟ تازه‌ترین آمار جان باختگان آلودگی هوا تبریک اینستاگرامی محسن مسلمان به کمال کامیابی نیا + عکس کشف 33 جمجمه انسان درغرب مکزیک همه باید پشت سر مقام معظم رهبری حرکت کنیم/ پیاده شدگان از قطار انقلاب پشیمان می‌شوند «امپراطور جهنم» آماده اکران در فیلم فجر ایران و قطر در بازی دوستانه دست خود را برای هم رو نکردند عنایتی: 300 میلیون از استقلال طلب دارم یک بار حرف نزدم کاهش 18 درصدی واردات نفت هند از ایران در پی اقدام تلافی جویانه ترامپ روسیه را به همکاری با کره شمالی در دور زدن تحریم‌ها متهم کرد اتلتیکو مادرید بازی برده را به سویا باخت تیلرسون: نیروهای آمریکا در سوریه می‌مانند/از بین بردن نفوذ ایران، از جمله اهداف ما است ترامپ: مذاکره با کره شمالی تضمینی ندارد بیانیه شدید اللحن جمعیت الوفاق بحرین در خصوص ادامه محاکمه جوانان در دادگاه نظامی بانک‌ها امسال چقدر وام دادند؟ میزان حقوق و دستمزد سال 97 تا نیمه اول اسفند مشخص می‌شود از شوخی جالب طارمی با بازیکن قطری تا بوسیدن پیراهن پرسپولیس در مراسم معارفه + تصاویر چهره جدید سوپراستار معروف + عکس اهتمام شهرداری پلدختر نسبت به پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه‌های عمومی مونتلا برنده جدال با سیمئونه/والنسیا بازی باخته را برد تخفیف ویژه برای ترخیص موتورسیکلت‌های متخلف ترامپ: روسیه به کره شمالی کمک می‌کند کاهش 2 دلاری قیمت اونس طلا تصادف دو کشتی جنگی در دریای اژه معرفی نسخه جدید کیا سراتو +عکس چگونه بر کبد چرب غلبه کنیم؟ مظاهریان: دستمان را از جیب مهندسان درآوردیم 53.5 هزار میلیارد تومان؛ حجم اسکناس در شبکه بانکی 58 درصد؛ رشد بخش نفت 12 درصد؛ رشد شاخص بورس در هشت ماهه نخست سال
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96/ جهانبخش و آزمون با هم در لاتزیو +تصاویر یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت واریز یارانه مددجویان به صندوق امداد ولایت پدر و مادر آمریکایی 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس یارانه نقدی دی ماه واریز شد موافقت عجیب باشگاه رئال با جدایی رونالدو! نامه سردار نقدی به روحانی؛ خیلی بی انصافی است که با ادبیات انگلیس‌ها و شاه با مردم صحبت کنیم /آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست مراسم ترحیم افسر سوم کشتی نفتکش سانچی برگزار می‌شود کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود! / راه اعتدال بهره‌برداری از فضای مجازی با مدیریت ایرانی است مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام اردوغان و دبیرکل ناتو تلفنی گفتگو کردند قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا تصاویر/ روزنامه‌های چهارشنبه 27 دی 96 روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر آزار و اذیت پسر 9 ساله در یک سوپر مارکت! اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96 سرمای زیر صفر درجه در 22 استان کشور/ گردوخاک و کاهش کیفیت دید در برخی استان‌های غربی بی‌خبر از گلایه‌های مردم؟! / مدیریت سابق شهری تهران دقیقاً چه کرد؟! یارانه دی ماه واریز شد طرح جدید ترافیک زمینه ساز تشدید ترافیک و آلودگی هوا پایتخت/دریافت عوارض شهری از خودروها غیرکارشناسانه است عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند/ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me