تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:افکار
دسته:اجتماعی()
کد خبر:13725890
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۰۴:۵۶

بررسی علائم بلوغ دیررس در کودکان

فهیمه سهیلی‌پور با اشاره به اینکه شایع‌ترین علت تاخیر در بلوغ خصوصا در میان پسرها تاخیر سرشتی رشد و بلوغ است، عنوان کرد: این نوجوانان از ابعاد دیگر کاملا سالم بوده و با تاخیر، طی یک تا 3 سال بلوغ طبیعی و خود به خودی در آنها انجام می‌شود.
بررسی علائم بلوغ دیررس در کودکان
به گزارش افکارنیوز،

فهیمه سهیلی‌پور متخصص غدد کودکان درباره بلوغ دیررس با بیان اینکه اولین علائم بلوغ رشد جوانه سینه در دختران و بزرگ شدن بیضه‌ها در پسران است، گفت: اگر این علائم تا ۱۳ یا ۱۳.۵ سالگی در دختران و تا ۱۴ سالگی در پسران رخ ندهد می‌گوییم نوجوان بلوغ دیررس یا تاخیری دارد.

وی با تاکید براینکه علل این پدیده غالبا خوش‌خیم است ، افزود: در این‌صورت تنها راهکار ایجاد آرامش روانی و صبر برای خانواده و نوجوان است، همچنین ممکن است علت این تاخیر خطرناک باشد که در این‌صورت نیاز به مداخلات جراحی و غیر جراحی وجود دارد.

این متخصص غدد کودکان خاطرنشان کرد: برعکس بلوغ زودرس که در دختران شایع‌تر است ، بلوغ دیررس در پسرها شایع‌تر بوده و می‌تواند باعث نگرانی، اضطراب و ایجاد مشکل در اعتماد به نفس کودک شود.

وی با اشاره به اینکه شایع‌ترین علت تاخیر در بلوغ خصوصا در میان پسرها تاخیر سرشتی رشد و بلوغ است، عنوان کرد: این نوجوانان از ابعاد دیگر کاملا سالم بوده و با تاخیر، طی یک تا ۳ سال بلوغ طبیعی و خود به خودی در آنها انجام می‌شود.

این استاد دانشگاه بیان کرد: از خصوصیات تاخیر رشد و بلوغ سرشتی آن است که کودکان معمولا با وزن طبیعی متولد می‌شوند و در ۶ تا ۹ ماه اول زندگی رشد آنها کاملا طبیعی است. پس از این دوره زمانی معمولا این کودکان با کاهش سرعت رشد مواجه شده و این مساله باعث می‌شود که طی ۲، ۳ سال اول زندگی خانواده آنها مکررا با شکایت از اختلال رشد کودک ، به پزشک مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: معمولا سرعت رشد این کودکان پس از پایان ۳ سالگی به حد قابل قبول می‌رسد اما به دلیل تاخیر رشدی که پیش از این داشته‌اند علی‌رغم سرعت رشد نرمال معمولا در دوران کودکی و اوایل نوجوانی نسبتا کوتاه قد هستند و در زمان نوجوانی بلوغ دیرتری را نسبت به همسالان خود تجربه می‌کنند و در نهایت قدی متناسب با والدین خود خواهند داشت.

دکتر سهیلی‌پور تصریح کرد: گاهی کوتاه قدی سرشتی با کوتاه قدی ژنتیکی همراه است و در این صورت اگر چه قد نوجوان متناسب با قد والدین است اما نسبت به متوسط جامعه ، کوتاه‌تر خواهد بود. نوجوانانی که تاخیر رشد و بلوغ سرشتی دارند معمولا شرح‌حال مشابهی با یکی از والدین خود دارند و به عبارت دیگر یکی از والدین آنها نیز تاخیر رشد و بلوغ سرشتی را تجربه‌ کرده‌اند.

وی با تاکید بر خوش خیم بودن بلوغ تاخیری ناشی ازتاخیر رشد و بلوغ سرشتی گفت: در این حالت بیشترین وظیفه پزشک دعوت خانواده به آرامش و صبر است، زیرا معمولا بلوغ بدون مشکل و با یک تاخیر جزیی شروع می‌شود. در موارد بسیار نادر گاهی لازم می‌شود از داروهای خاصی برای این شرایط استفاده شود.

این فوق تخصص غدد یکی دیگر از علل بلوع تاخیری را تاخیر بلوغ مرکزی خواند و افزود: اگر به هر دلیل قسمت‌هایی از مغز که مسئول صدور دستور بلوغ هستند به موقع این دستور را صادر نکنند،‌ بلوغ با تاخیر صورت گرفته و حتی ممکن است بلوغ صورت نگیرد که به این حالت تاخیر مرکزی بلوغ گفته می‌شود.

وی عنوان کرد: این نوع تاخیر در بلوغ ممکن است ثانویه به وجود برخی تومورهای مغزی باشد،‌ همچنین ضربه‌های شدید مغزی، شیمی‌درمانی، رادیو تراپی و حوادث عروقی مغزی گاهی می‌تواند باعث تاخیر بلوغ مرکزی شود. لذا پی‌گیری وضعیت بلوغ بعد از چنین حوادثی توسط متخصص غدد کودکان الزامی است.

 کودکان مبتلا به تالاسمی مراقب باشند

سهیلی‌پور با بیان اینکه گاهی کاهش ترشح هورمون‌هایی که دستور شروع عملکرد را به غدد جنسی صادر می‌کنند دلیل بلوغ تاخیری می‌شود، ‌اظهار کرد: این کاهش ممکن است به صورت ایزوله یا در همراهی با کاهش ترشح سایر هورمون‌های غده هیپوفیز باشد. گاهی هم کمبود ایزوله هورمون‌های محرک بلوغ همراه با اختلال در حس بویایی نوجوانان است.

وی ادامه داد: گاهی اختلال ترشح هورمون‌های محرک بلوغ از غده هیپوفیز در اثر ابتلا به بیماری‌های مختلف صورت می‌گیرد از جمله این بیماری‌ها می توان به اختلال عملکرد غده تیروئید، افزایش بیش از حد ترشح پرولاکتین، بعضی بیماری‌های روانپزشکی و یا برخی بیماری‌های کبدی و کلیوی اشاره کرد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: گاهی افراد مبتلا به تالاسمی به علت دریافت مکرر خون دچار رسوب نابه‌جای آهن و آسیب در ناحیه هیپوفیز یا هیپوتالاموس می‌شوند که این موضوع می‌تواند باعث ایجاد مشکل در ترشح هورمون‌های محرک بلوغ شود. سوءتغذیه و کاهش بیش از حد وزن هم می‌تواند علتی برای کاهش ترشح هورمون‌های محرک بلوغ از هیپوفیز باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر وزن نوجوان یا جوان به هر علتی کمتر از ۸۰ درصد وزن ایده‌آل برای قد خودش باشد ، معمولاً دچار اختلال ترشح هورمون‌های جنسی می‌شود. استرس و فشارهای روحی مزمن نیز می‌تواند به اختلال ترشح هورمون‌های مغزی مترشحه از هیپوفیز منجر شود که این موضوع باعث ایجاد مشکل در شروع یا پیشرفت بلوغ است، این مورد را می‌توان در برخی از ورزشکاران حرفه‌ای یا جوانان دانشجو در ماه‌های اولیه جدا شدن از خانواده برای حضور خوابگاه‌ها‌ و دانشگاه‌های سایرشهرها مشاهده کرد.

سهیلی‌پور تصریح کرد: تاخیر بیش از حد در شروع یا پیشرفت بلوغ می‌تواند منجر به کاهش تراکم مواد معدنی استخوان‌ها شود، بنابراین مراجعه پزشکی در هر نوع تأخیر شروع یا پیشرفت غیر طبیعی بلوغ ضروری است.

وی علت دیگر بلوغ تاخیری را درگیری اولیه خود غدد جنسی یعنی بیضه‌ها و تخمدان‌‌ها در پسران و دختران برشمرد و گفت: گاهی اختلال عملکرد بیضه‌ها در بیماری‌های کروموزومی مثل سندروم کلاین فلتر مشاهده می‌شود،‌ همچنین گاهی بیضه‌ها به علت مشکلات ژنتیکی نسبت به هورمون‌های محرک مغزی محرک بلوغ حساسیت کافی ندارند و گاهی نیز آنزیم‌های لازم برای ساخته شدن هورمون‌های جنسی در غدد جنسی وجود ندارد، درمواردی نیز ضربه‌های وارد شده به بیضه‌ها،‌پیچش بیضه که دیر درمان شود،‌رادیوتراپی و شیمی‌درمانی شدید می‌تواند به این ارگان‌ها آسیب بزند.

این متخصص غدد کودکان عنوان کرد: درگیری تخمدان‌ها نیز ممکن است به صورت اولیه در بیماری‌هایی مانند سندروم ترنز(XO) دیده شود، گاهی نیز ممکن است در اثر یک واکنش خود ایمنی تخمدان آسیب ببیند در چنین مواردی ایجاد صفات ثانویه جنسی با تجویز هورمون‌‌های لازم از سوی پزشک ایجاد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع بلوغ تاخیری مساله‌ای بسیار شایع درمیان نوجوانان خصوصا پسران است. در اکثریت قریب به اتفاق نوجوانان علت این تاخیر، تاخیر بلوغ سرشتی بوده و نیازمند مداخله درمانی نیست. اما در موارد نادر علل مهم و بعضا خطرناکی وجود دارد که مراجعه و پیگیری پزشکی را در این خصوص ضروری می‌سازد.

 

#تغذیه #دانستنی ها #بلوغ دیررس #سلامت #کودکان #فهیمه سهیلی‌پور
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


طارمی: از پرسپولیسی‌ها بابت همه چیز ممنونم ستاد خشکسالی خوزستان به زودی تشکیل می‌شود صرافی‌های غیرمجاز پلمب می‌شوند 27 درصد؛ افزایش صادرات غیرنفتی به چین لیگ برتر فوتسال؛ پیروزی ارزشمند پویندگان فجر مقابل شهرداری رشت ترامپ، روسیه را به همکاری با کره شمالی متهم کرد رد پای امارات در اعتراضات اقتصادی اخیر در تونس پیام رهبر انقلاب خطاب به مستندسازان رونمایی می‌شود هشدار صریح حزب اتحاد دموکراتیک به اردوغان ترکیه اقدام آمریکا در تشکیل ارتشی در سوریه را محکوم کرد کنترل و بازدید بیش از 750 فروند شناور صیادی در شهرستان چابهار صدور حکم 6.9 میلیاردی برای قاچاقچی قهوه و نسکافه در لرستان نخستین تور گردشگری ویژه بانوان فرهنگی در زاهدان افزایش حضور نظامی ایتالیا در شمال آفریقا شکست تلخ یاران صادقیان در دقایق آخر مقصد کره شمالی برای سانچی، دروغ شاخدار است نکته آماری؛ سویای مونتلا، اولین تیم اسپانیایی است که در واندا متروپولیتانو، اتلتیکو مادرید را شکست می‌دهد به علت ضرب و شتم نامزد، جان فلاناگان به یک سال کار عام‌المنفعه محکوم شد با دیوار مرگ آشنا شوید+ تصاویر اطلاعیه وزارت آموزش و پرورش در خصوص اخبار جعلی تعطیلات مدارس وعده‌های «پلاسکویی» چگونه فراموش شدند؟ ترامپ: مذاکره با کره شمالی تضمینی ندارد متلک تصویری یک روزنامه به صالحی امیری! قتل عام درختان هیرکانی در مازندران اتحادیه اروپا 7 مقام ونزوئلا را تحریم می‌کند شماتیک تیم برانکو با دو غایب هافبک‌دفاعی (+عکس) تحول در وزارت ارشاد امکانپذیر است/ اسلام طرفدار نشاط در جامعه است مهریه عجیب یک زن ایرانی! سخنگوی گوترش: برجام دستاوردی بزرگ بود و باید حفظ شود فتوتیتر | مثلث دشمن در اغتشاشات اخیر اماکن عمومی آذربایجان غربی برای معلولان مناسب سازی شود دولت می‌تواند تریبون‌دارانی که بخشی از مشکل می‌شوند درخواست همسر شهید "سانچی" از مسئولان هشدار خزانه‌داری آمریکا به شرکت‌ها درباره تجارت با ایران با 5 میلیون هم می‌توان خودرو خرید؟ تازه‌ترین آمار جان باختگان آلودگی هوا تبریک اینستاگرامی محسن مسلمان به کمال کامیابی نیا + عکس کشف 33 جمجمه انسان درغرب مکزیک همه باید پشت سر مقام معظم رهبری حرکت کنیم/ پیاده شدگان از قطار انقلاب پشیمان می‌شوند «امپراطور جهنم» آماده اکران در فیلم فجر ایران و قطر در بازی دوستانه دست خود را برای هم رو نکردند عنایتی: 300 میلیون از استقلال طلب دارم یک بار حرف نزدم کاهش 18 درصدی واردات نفت هند از ایران در پی اقدام تلافی جویانه ترامپ روسیه را به همکاری با کره شمالی در دور زدن تحریم‌ها متهم کرد اتلتیکو مادرید بازی برده را به سویا باخت تیلرسون: نیروهای آمریکا در سوریه می‌مانند/از بین بردن نفوذ ایران، از جمله اهداف ما است ترامپ: مذاکره با کره شمالی تضمینی ندارد بیانیه شدید اللحن جمعیت الوفاق بحرین در خصوص ادامه محاکمه جوانان در دادگاه نظامی بانک‌ها امسال چقدر وام دادند؟
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96/ جهانبخش و آزمون با هم در لاتزیو +تصاویر یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت واریز یارانه مددجویان به صندوق امداد ولایت پدر و مادر آمریکایی 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس یارانه نقدی دی ماه واریز شد موافقت عجیب باشگاه رئال با جدایی رونالدو! نامه سردار نقدی به روحانی؛ خیلی بی انصافی است که با ادبیات انگلیس‌ها و شاه با مردم صحبت کنیم /آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست مراسم ترحیم افسر سوم کشتی نفتکش سانچی برگزار می‌شود کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود! / راه اعتدال بهره‌برداری از فضای مجازی با مدیریت ایرانی است مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام اردوغان و دبیرکل ناتو تلفنی گفتگو کردند قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا تصاویر/ روزنامه‌های چهارشنبه 27 دی 96 روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر آزار و اذیت پسر 9 ساله در یک سوپر مارکت! اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96 سرمای زیر صفر درجه در 22 استان کشور/ گردوخاک و کاهش کیفیت دید در برخی استان‌های غربی بی‌خبر از گلایه‌های مردم؟! / مدیریت سابق شهری تهران دقیقاً چه کرد؟! یارانه دی ماه واریز شد طرح جدید ترافیک زمینه ساز تشدید ترافیک و آلودگی هوا پایتخت/دریافت عوارض شهری از خودروها غیرکارشناسانه است عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند/ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me