تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جام‌جم
دسته:سیاسی()
کد خبر:13725894
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۰۵:۰۲

تحریم‌های جدید آمریکا نقض روح برجام است

«ناتالی توچی»، رئیس «موسسه روابط بین‌الملل» ایتالیا و استاد دانشگاه «توبینگن» است. او پیش از این به عنوان محقق در «مرکز مطالعات سیاست اروپا» در بروکسل فعالیت می‌کرد. او همچنین به عنوان مشاور ویژه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی، در تدوین راهبرد جهانی اروپا نقش داشت و اکنون نیز برای اجرا شدن آن در حوزه‌های دفاعی و امنیتی فعالیت می‌کند. جام‌جم همزمان با موعد تائید مجدد پایبندی ایران به برجام از سوی آمریکا و موعد تمدید تعلیق تحریم‌های ایران، با توچی درخصوص واکنش اروپا به نقض مکرر برجام از سوی دولت آمریکا گفت‌وگو کرد.
تحریم‌های جدید آمریکا نقض روح برجام است

آیا از سطح روابط اقتصادی میان ایران و اتحادیه اروپایی در دوران پسابرجام رضایت دارید؟

اگر همه طرفها به طور کامل متن و روح برجام را اجرا میکردند، خیلی راضیتر بودم. زیرا این مساله میتوانست منجر به افزایش سطح همکاریهای اقتصادی شود. افزایش همکاریهای اقتصادی نیز زمینه را برای ایجاد رابطه مبتنی بر اعتماد فراهم میکرد. وجود چنین رابطهای برای ورود به گفتوگوها درخصوص مسائل حساستری مثل حقوقبشر، ضروری است.

توافق هستهای ایران در مقطع بسیار حساسی قرار گرفته است و دولت آمریکا به شیوههای مختلف به دنبال تضعیف آن بوده و به نظر میرسد که قصد خروج از آن را دارد. موضع اتحادیه اروپایی در قبال تداوم تخطی آمریکا از انجام تعهداتش در برجام و یا خروج از این توافق چیست؟

اتحادیه اروپایی همچنان به اجرای تعهدات خود تحت برجام ادامه میدهد و از آن دفاع میکند. برجام یک توافقنامه چندجانبه میان شش کشور به علاوه اتحادیه اروپایی است و شورای امنیت سازمان ملل نیز آن را تائید کرده است. بنابراین یک کشور نمیتواند به طور انفرادی به این توافق پایان دهد.

سیاست دولت آمریکا تاکنون این بوده که بدون خروج رسمی از برجام، تحریمهای جدیدی را به بهانههای غیرهستهای علیه ایران وضع میکند. ایران این مساله را نقض صریح متن و روح برجام میداند. از نظر اتحادیه اروپایی، وضع تحریمهای جدید علیه ایران، نقض برجام هست یا خیر؟

قطعا نقض روح برجام است. اما فکر میکنم اگر تحریمهای هستهای بازنگردند، متن برجام نقض نمیشود.

گفتید که اتحادیه اروپایی از برجام دفاع میکند. این اتحادیه چگونه به تحریمهای جدید آمریکا علیه ایران واکنش نشان میدهد؟

اگر آمریکا تحریمهای جدیدی علیه ایران وضع کند، اتحادیه اروپایی چنین نخواهد کرد. تحریمهای اتحادیه اروپایی علیه ایران به واسطه برجام برداشته شدهاند. بنابراین تنها اگر ایران از پایبندی به توافق هستهای دست بکشد، تحریمهای اروپا بازمیگردند که البته آژانس بینالمللی انرژی اتمی تائید کرده که ایران تاکنون به طور کامل به توافقنامه پایبند بوده است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایران در حاشیه اجلاس کنفرانس امنیتی تهران گفت که «اروپاییها باید ایران را قانع کنند که حتی بدون حضور آمریکا هم قادر به انجام تعهدات خود تحت برجام هستند.» این مقام همچنین اضافه کرد که «ایران قانع نشده است که اروپاییها حتی قادر به حمایت از شرکتهای خودشان در برابر تحریمهای آمریکا باشند». اتحادیه اروپایی چگونه میتواند ایران را قانع کند که قادر است بدون آمریکا هم برجام را نجات دهد؟

برای پاسخ به سوال شما باید به سه نکته اشاره کنم؛ اول اینکه، اتحادیه اروپایی باید همچنان تداوم پایبندی ایران به برجام را زیر نظر داشته باشد. دوم اینکه، اتحادیه اروپایی و کشورهای عضو آن باید اشکال مختلفی از جبران خسارت را ایجاد کنند تا به شرکتهای اروپایی که مشغول تجارت با ایران هستند، اطمینان ببخشند. نکته سوم اینکه، اتحادیه اروپایی در چارچوبی وسیعتر باید به تشویق همه کشورها و بخصوص همه امضاکنندگان برجام، بپردازد تا به این توافق احترام بگذارند.

اما توضیح ندادید که اتحادیه اروپایی چگونه میتواند از شرکتهای اروپایی که با ایران رابطه دارند حفاظت کند؟

ببینید سه راه برای تحقق این مساله وجود دارد: راه اول ایزوله کردن و حفاظت از شرکتهاست که با توجه به ارتباط و وابستگی بازارهای مالی جهانی به یکدیگر، تحقق آن بینهایت دشوار است. راه دوم، تهدید آمریکا به تلافیجویی اروپا از شرکتهای آمریکایی است که این راه اگرچه از لحاظ فنی ممکن است اما از لحاظ سیاسی، پیچیدگیهای زیادی دارد. راه سوم نیز همانطور که اشاره کردم، مساله جبران خسارت است که شاید امکانپذیرترین شکل حفاظت از شرکتهای اروپایی باشد.

میتوانید درباره این راه، یعنی جبران خسارت، بیشتر توضیح دهید؟ آیا اتحادیه اروپایی منابع سیاسی و اقتصادی کافی برای اجرایی کردن آن دارد؟ اصلا تاکنون نمونه مشابهی از انجام این نوع حفاظت تجاری وجود داشته است؟

این مساله کاملا فنی است و من نمیتوانم به آن پاسخ بدهم چون از جزئیات آن اطلاعی ندارم.

بحث مهمی در تهران جریان دارد و گفته میشود که این عادلانه نیست که ایران همچنان به طور کامل تعهداتش تحت برجام را اجرایی کند ولی از سوی دیگر، آمریکا از برجام خارج شود یا بدون خروج رسمی، از انجام تعهداتش سر باز بزند. در این حالت، آمریکا بدون اجرای تعهداتش از مزایای برجام بهرهمند میشود ولی ایران با وجود انجام کامل تعهداتش، بهرهای از آن نمیبرد. شما در این باره چه نظری دارید؟ آیا طرفهای اروپایی برجام میتوانند کاری کنند که هزینه عدم پایبندی آمریکا افزایش یابد؟

من فکر میکنم که اگر آمریکا از برجام خارج شود هم هوشمندانه نیست که ایران چنین کاری کند و توافق را ترک نماید. واضح است که برجام در درازمدت نیازمند پایبندی تمامی طرفهاست، اما به نظرم، در کوتاهمدت اگر ایران با دیگر اعضای برجام ائتلاف کند، منافعش بیشتر تامین میشود. دونالد ترامپ تا ابد در قدرت باقی نخواهد ماند!

مقامهای ایرانی میگویند دستورالعملهای لازم به وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی کشور داده شده است تا در صورت خروج آمریکا از برجام آنها را اجرایی کنند. برای مثال ما روز پنجشنبه در روزنامه گزارش کردیم که یک مقام ارشد ایرانی در حاشیه کنفرانس امنیتی تهران از آمادگی سازمان انرژی اتمی برای افزایش سرعت برنامه هستهای ایران در صورت خروج آمریکا از برجام سخن گفته بود. واکنش اتحادیه اروپایی به چنین اقدامی، یعنی افزایش سرعت برنامه هستهای ایران در پاسخ به خروج آمریکا از برجام، چیست؟

پاسخ به این سوال نیز مشابه سوال قبلی است. اما اگر ایران بخواهد سرعت برنامه هستهای خود را افزایش دهد، گمان میکنم که اتحادیه اروپایی نیز تحریمهای خود را بازمیگرداند و کل برجام از هم شکافته خواهد شد.

سید مجتبی موسوی

روزنامهنگار

#برجام #ناتالی توچی
این خبر را به اشتراک بگذارید


مسکو هم دارای میدان آرژانتین شد گل آدن فلاینت به منچسترسیتی (بریستول سیتی 2-2 منچسترسیتی) زیرکی رییس، آسانگیری مصاحبه‌گر و افسوس شهروندان (عکس) تمرینات طاقت‌فرسای کماندوهای چینی «علی واعظ» کیست و «گروه بین المللی بحران» چه نقشی در روند مذاکرات هسته‌ای داشت؟ +عکس و سند وعده اردوغان به ماکرون برای عملیات شاخه زیتون منچسترسیتی یک پای فینال fa cup سلطانی‌فر: حساب و کتاب مالی سرخابی‌ها قابل دفاع نیست/ تاج: در صورت تحقیق و تفحص از استقلال و پرسپولیس امکان تعلیق فوتبال ایران وجود دارد نیکلاس مادورو برای دومین بار نامزد ریاست جمهوری می‌شود قیمت بنزین در سال 97 چه سرنوشتی دارد؟ دیدار ترامپ با نخست وزیران انگلیس و رژیم صهیونیستی جهت گفت‌وگو درباره ایران افرادی که قدرت حافظه شان شما را شگفت زده خواهد کرد جگوار لیموزین برقی می‌سازد دولت 3 هزار میلیارد تومان در سال 97 مازاد بودجه دارد واکنش خبرنگار صداوسیما به افشاگری طارمی در برنامه نود +عکس عکس/ ساخت آدم خاکی در اهواز با گرد و خاک‌های حیاط خانه زندگی یعنی همان پروازها پدر یا مادر شعر نو؟ از قعر دوزخ آموزش در محضر یک عدد سلبریتی زندگی عاطفی هر ایرانی، یک «اینفلوئنسر» اعتراضات خیابانی به حضور نمایندگان کره شمالی در سئول سرمربیگری و ریاست فشار زیادی به خادم وارد می‌کند سهمیه جهانی از دستهندبال رفت امانی: زنان شهرونداندرجه 2 نیستند سلطانی‌فر: فیفا هزینه کمپ تیم ملی را تعیین کرده است استقلال دچار افت نشده است معصومه تاجیک، سفیر ورزشی تایلند در ایران شد جام تختی در گرد و غبار! سناریوی ناشیانه کتابخانه نویسنده‌ای که از کودتا خوشش می‌آمد اجرای طرح «ساماندهی کوله‌بران» تا پایان سال در 4 استان الو … اعتماد دوفوریت نمایندگان برای توقف انتقال آب و سدسازی نقدی بر مدرنیزاسیون اقتدارگرای تهران بزرگ شکایت نیروی انتظامی از شهرداری تهران و واکنش شهردار تهران و فرصتی برای گردشگری انسانی خبرهای بد، خبرهای بدتر بازدید مدیرعامل بانک ملت از شرکت فولاد کویر اجرای عملیات لوله‌گذاری در احمدآباد مستوفی کیف پول همراه پاسارگاد (کیپاد) چیست؟ فولاد مبارکه در اقتصاد کشور نقش اساسی دارد آنچه رییس‌جمهور درباره اقتصاد نگفت برپایی نمایشگاه برای هنرمند 80 ساله و جوایزی برای سینمای ایران کلاغی وسط خیابان نامزدهای نهایی اسکار 2018 اعلام شد رونق جشنواره یا ضرر به حال سینما؟
نمایشگاه عکس "گذری بر طبیعت " در فومن برپا شد 5 جایزه جشنواره‌ی "داکا" برای سینمای ایران "پرچم" به عنوان نماد انقلاب اسلامی در دهه فجر برجسته شود انتخاب رشیدپور برای گفت‌وگو با رییس‌جمهور چه پیامی داشت؟ 3 نکته‌ای که "رشیدپور" از مصاحبه با روحانی گفت/فیلم بوشهر، پایتخت کتاب ایران چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (623) هشدار سونامی در پی زلزله 8 ریشتری آلاسکا تنفس با بوی تعفن؛ موصل شهر اجساد داعش (+عکس) دلار گران شد/ نرخ ارز امروز 3 بهمن ماه 96 دلار به‌زودی ارزان می‌شود تعطیلی مدارس البرز؛ فردا 4 بهمن 96 خبر خوش برای زنان سرپرست خانوار تعیین‌هویت‌یکی‌ازاجسادمکشوفه‌سانچی مدارس استان البرز فردا تعطیل است یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران افتتاح شد ضربه مغزی شدن الناز شاکردوست تکذیب شد اعتراض به توقیف «روز عقیم» به استوری هنرمندان رسید شلاق و زندان برای تجاوز به دختر دانشجو/دادگاه پذیرفت که تجاوز به عنف صورت نگرفته و دختر راضی بوده توضیحات ناجا درخصوص زیرگرفتن یک خانم شایعه مرگ مغزی الناز شاکردوست با مادرش چه کرد؟ توضیح رشیدپور درباره مصاحبه دیشب با رئیس جمهور اکران مردمی «کمدی انسانی» با حضور بازیگران این فیلم توضیح رشیدپور درباره مصاحبه با روحانی نامه کنایه‌ای علی مطهری به حسین شریعتمداری؛ هماهنگی کیهان با مواضع ترامپ درباره برجام قابل تامل است /جای سوال است چرا به قتل ستار بهشتی نمی‌پردازید روستای آبیز تبدیل به شهر شد افشاگری مهدی طارمی در برنامه 90 +عکس و فیلم مراسم وداع با پیکر شهید مدافع حرم "محمد معافی" در کرج برگزار شد هشتمین همایش غزه نماد مقاومت توضیحات رشیدپور درباره گفتگوی زنده رئیس جمهور با مردم + فیلم اجرای طرح بزرگ امنیت و آرامش شبانه تهران از سوی پلیس تهران (+عکس) فیلم/ صدای ضبط شده از مکالمه طارمی و هدایتی و جوابیه طارمی پرداخت 5 میلیارد تومان به شرکت ترکیه‌ای کوزو در ازای تحویل مسکن مهر نامه انتقادی مطهری به حسین شریعتمداری؛ هماهنگی کیهان با مواضع ترامپ درباره برجام قابل تامل است گزارش وزیر اطلاعات به کمیسیون شوراها درباره حوادث اخیر/ احساس جامعه درباره بروز فساد بیش از واقعیت فساد است برجام یک سند کامل و غیر قابل تجزیه است امکان مذاکره مجدد ندارد/ هیچگونه مذاکره‌ای در موضوع موشکی و توان دفاعی خود با هیچ کشوری نخواهیم داشت توضیحات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص یک اشتباه پزشکی: بیمار باید هزینه کامل خارج کردن پنس از شکم خود را بدهد! تا سال آینده مالکیت سهام عدالت را به مردم می‌دهیم/انتقاد از واگذاری سود سهام عدالت مجلس نمایندگان آمریکا به رفع تعطیلی دولت فدرال رأی داد /تصویب طرح تأمین بودجه موقت برای سه روز پدر شهید مدافع حرم "محمد معافی": محمد رفت تا نام ایران و حرمت وطن و حجاب حفظ شود 30 هزار میلیارد تومان به خاطر فرار مالیاتی خسارت دیده‌ایم / عدم تحقق 42 درصدی بودجه 96 در 8 ماه گذشته / تنها 5 درصد سهم مدیریت بحران از بودجه 96 پرداخت شده است محرومیت 12 شتر از مسابقات به دلیل عمل زیبایی! درخواست از خاتمی برای تذکر به دولت/ آغاز گفت‌وگوی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان/ هزینه ضعف‌های دولت را نباید اصلاح‌طلبان پرداخت کنند موافقت رهبری با بودجه 150 میلیون دلاری برای مقابله با گرد و غبار لاریجانی: جایگاه کارهای نمایشی صداوسیما را بسیار مهم می‌دانیم/ علی عسکری: شرایط عرصه فرهنگی، سخت و پیچیده شده است واکنش سردار کوثری به دستور مهم رهبری برای خروج نیروهای نظامی از فعالیت اقتصادی رهبر معظم انقلاب 150 میلیون دلار برای مقابله با ریزگردها اختصاص داد دختر مولا اومده زهره زهرا اومده/ محمود کریمی موافقت رهبر انقلاب با پیشنهاد دولت برای اختصاص 150 میلیون دلار برای مبارزه با ریزگردهای خوزستان یک مقام آگاه: اروپا به ایران گفته باید پای میز مذاکرات موشکی حاضر شود

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me