تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فارس
دسته:()
کد خبر:13725949
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۰۵:۳۸

حفظ خط تماس و تحمیل اراده با دیپلماسی برجام

راهبردهای آمریکا همگی بر این سیاست که با حفظ خط تماس همراه با قلدری، انتظارات خود را بر ایران تحمیل کنید تأکید داشته و مدعی هستند که نه‌تنها باید برجام به‌عنوان خط تماس حفظ شود بلکه نباید پایان مسیر دیپلماتیک با ایران باشد.
حفظ خط تماس و تحمیل اراده با دیپلماسی برجام

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس «سیدعبدالله متولیان» در روزنامه «جوان» نوشت:

دو سال از بدعهدی امریکایی‌ها و زیرپا گذاشتن و نقض چندین باره روح و جسم برجام می‌گذرد اما این روزها ضرباهنگ و بحث‌های چالشی شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌های داخلی و بین‌المللی این بود که آیا ترامپ روز جمعه 12 ژانویه 2018 از برجام خارج خواهد شد یا تعلیق فکاهی‌گونه تحریم‌ها را مجدداً تمدید خواهد کرد؟!
در حالی که اکثر قریب به‌اتفاق نشریات معتبر خارجی (و به‌ویژه امریکایی نظیر «جیمز جتراس»، «وال‌استریت ژورنال»، «بنیاد و اندیشکده کارنگی»، «نشریه پولیتیکو») با قوت تمام از عدم خروج (ظاهری) امریکا از برجام می‌نوشتند ؛ اما دیپلمات‌ها و مسئولان سیاسی ایران (مرتبط با موضوع برجام) ‌ تصریحاً یا تلویحاً از خروج امریکا از برجام سخن می‌گفتند و ترامپ را به خویشتن‌داری و عدم خروج از برجام دعوت می‌کردند. در این میان نظرات آقای سیدعباس عراقچی بحث برانگیزتر از سایرین بود. وی در نشست امنیتی تهران روی سه نکته تأکید کرد: اول اینکه «تلاش‌های ترامپ ممکن است (نشان می‌دهد) در چند روز آینده به نقطه‌ای برسد که واشنگتن به‌طور کامل از برجام خارج شود». دوم اینکه «در صورت خروج امریکا از برجام و از بین رفتن برجام منطقه‌ ما (و ما) بیشترین ضرر را خواهد کرد!؟. و بالاخره آقای عراقچی تأکید می‌کند که «برجام باید به تجربه موفق و بین‌المللی تبدیل شود. برجام در حقیقت تنها تجربه! حل و فصل مسالمت آمیز یک بحران، درگیری و اختلاف در زمان معاصر است که توانسته بحرانی پیچیده با سابقه 10 ساله را از طریق مذاکره حل کند»!؟
صرف نظر از اینکه دیپلماسی مذاکره نه اولین تجربه نظام سلطه بلکه یک راهبرد بنیادین و فراگیر است و نه تجربه موفقی است بلکه نظام سلطه مانند سایر مدل‌های مشابه نظیر کمپ دیوید به‌دنبال اهداف بلندمدت و به تسلیم کشاندن طرف مقابل است و نه مشکلات ما را حل کرده بلکه طی دو سال گذشته بر حجم مشکلات و تحریم‌ها افزوده هم شده‌است ‌ این‌گونه موضع‌گیری‌ها به منزله تهدید ملتمسانه و عاجزانه برای عدم خروج امریکا از برجام است که به هیچ وجه زیبنده نظام مقتدر اسلامی ایران نیست. به‌ عکس نظر سیاستمداران و دیپلمات‌های ایرانی، تمامی پیشنهادات شخصیت‌ها، مؤسسات مطالعاتی و تحقیقاتی، جراید و مطبوعات بیگانه و از جمله بنیاد کارنگی بر حفظ خط تماس از طریق «دیپلماسی برجامی» به‌منظور تحقق ٤ راهبرد: «مهار»، «اعمال فشار»، «تعامل» و «براندازی» تأکید داشته و دارند. راهبردهای امریکا همگی بر این سیاست که با حفظ خط تماس همراه با قلدری، انتظارات خود را بر ایران تحمیل کنید تأکید داشته و مدعی هستند که نه‌تنها باید برجام به‌عنوان خط تماس حفظ شود بلکه نباید پایان مسیر دیپلماتیک با ایران باشد. این توافق (به‌عنوان دیپلماسی برجامی) آغاز راه و سنگ زیربنایی برای راهبرد گسترده‌تر و بلندمدت برای مهار ایران و کاهش رفتارهای تهدیدآمیز! ایران است. آخرین گزارش «بنیاد کارنگی» به ساکنان کاخ سفید توصیه می‌کند که امریکا باید ضمن حفظ ظاهری برجام و ادعای اجرای آن و تلاش برای اثبات عدم پای‌بندی ایران به روح و جسم برجام، قویاً از تمامی عناصر قدرت خود برای مقابله با اقتدار منطقه‌ای ایران استفاده کند. این اندیشکده (که تمامی نسخه‌ها و پیشنهاداتش در دولت ترامپ تا این لحظه مو به‌مو اجرا شده‌است) ادامه تعلیق تحریم‌ها و در عین حال افزودن به حجم و شدت کمی و کیفیت تحریم‌ها همراه با ژست حفظ لاشه برجام توسط کاخ سفید را در تحقق سیاست‌ها و رویکردهای زیر مؤثر و حیاتی می‌داند: 
1 - حفظ خط تماس و تسلط و کنترل و راستی‌آزمایی مستمر در باره صنعت هسته‌ای ایران از طرق فراقانونی و پروتکل الحاقی.  2 - کنترل و اعمال فشار بر روسیه و چین مبنی بر عدم کمک به ایران در چارچوب برجام.  3 - محدودسازی قدرت راهبردی ایران بر منطقه غرب آسیا.  ٤ - کم‌کردن فشار محور مقاومت بر رژیم صهیونیستی.  5 - ممانعت از شکل‌گیری اتحاد منطقه‌ای علیه رژیم صهیونیستی.  6 - مدیریت منازعه بین ایران و دولت‌های عربی منطقه غرب آسیا.  7 - امکان اعمال سیاست راهبردی هویج و چماق و واداشتن ایران به قبول مذاکره در حوزه‌های مورد علاقه نظام سلطه.  8 - تلاش برای ایجاد جبهه متحد بین‌المللی علیه ایران از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد.  9 - رسیدن به یک رژیم منطقه‌ای در غرب آسیا برای مدیریت فعالیت‌های چرخه سوخت هسته‌ای.  10 - افزایش و بالابردن هزینه مقاومت در برابر غرب و به‌تسلیم کشاندن ایران.  11 - کشاندن مجدد پرونده به سمت شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌منظور نامحدود کردن زمانی تعلیق و تعطیل فعالیت‌های هسته‌ای ایران.  12 - تلاش برای بر سر کار آوردن عناصر و احزاب متمایل به غرب و امریکا در ایران.  13 - امتیازگیری اقتصادی و سیاسی از کشورهای عربی غرب آسیا (همسایه ایران و رژیم صهیونیستی) از طریق تقویت پروژه ایران‌هراسی.  1٤ - پوشش دادن به ضعف و ناکارآمدی و مشکلات داخلی امریکا و مدیریت افکار عمومی مردم امریکا با پروژه ایران هراسی.  15 - مشغول‌سازی ایران و انحراف افکار عمومی از راهبردهای منطقه‌ای امریکا نظیر اعلام رسمی قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی.  1٦ - اعمال فشار متمرکز و هوشمند از طریق عملیات نظامی، فعالیت‌های اطلاعاتی و تحریم‌های هدفمند.  17 - پیشبرد سیاست نفوذ و دوقطبی‌سازی در ایران و تحقق پروژه‌های براندازی در ایران.  18 - ترمیم مسیر موسوم به «پل زمینی از ایران تا مدیترانه» که هم‌اینک با شکست و اضمحلال داعش به کنترل محور مقاومت درآمده است.  19 - تحمیل اراده خود در باره گشودن باب مذاکره در سایر حوزه‌های مورد علاقه نظیر «حقوق بشر» و «قدرت دفاعی و موشکی». 20 - امکان‌سنجی نسبت به راه‌اندازی جنگ نیابتی علیه ایران در منطقه غرب آسیا و تعقیب پروژه مشغول‌سازی و تضعیف قدرت دفاعی ایران. 
بنیاد کارنگی توصیه می‌کند که خروج امریکا از برجام به هیچ وجه به نفع امریکا نبوده و به منزله فروپاشی رسمی امکان اعمال هر گونه فشار بر ایران و پایان عمر ائتلاف بین‌المللی علیه ایران (1+5) است، به همین دلیل امریکا می‌تواند با حفظ (ظاهری) برجام و صرفاً تمدید تعلیق تحریم‌ها، به بهترین نحو منافع استراتژیک کوتاه مدت و میان مدت خود را حفظ ‌کند چرا که پایان دادن به برجام نه‌تنها به بازگشت تحریم‌ها نخواهد انجامید بلکه قویاً به حذف محدودیت‌های کنونی در برنامه هسته‌ای و افزایش اقتدار منطقه‌ای ایران و تبدیل این کشور به یک هم‌پیمان قوی برای کشورهای قدرتمند آسیایی و روسیه خواهد انجامید. پایان دادن به برجام بدون شواهد معتبر و شفاف (مورد پذیرش 1+ 5) از نقض برجام توسط ایران، موجب تضعیف موضع امریکا برای مقابله با ایران شده و امریکا به‌خاطر لغو برجام به‌شدت سرزنش خواهد شد و جلب حمایت جامعه بین‌المللی علیه ایران در شورای امنیت بدون برجام را بسیار سخت خواهد کرد. 
بنیاد کارنگی مانند بسیاری از مراکز مطالعاتی و پژوهشی و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی سیاسی امریکایی در گزارش‌های خود همواره بر این نکته تأکید کرده که دیپلماسی برجام همراه با افزایش کمی و کیفی اعمال تحریم‌ها و تشدید فشار بر ایران سبب تغییر سیاست خارجی ایران و افزایش فشار غرب‌گرایان داخلی ایران بر نظام اسلامی ایران و تلاش برای زمینه‌سازی جهت مذاکره در سایر زمینه‌ها شده‌است. امریکایی‌ها معتقدند با سیاست مذکور و در صورتی که در انتخابات بعدی غرب‌گرایان ایرانی از طریق رأی مردم موفق به تبدیل «میل به مذاکره با امریکا در سایر زمینه‌ها» به «مطالبه مردم ایران برای مذاکره در همه زمینه‌ها» شوند، جمهوری اسلامی ایران عملاً تسلیم خواسته‌های امریکا (نظام سلطه) شده و دومینوی تسلیم ایران در مسیر تحمیل اراده امریکا بر ایران به حرکت درآمده ست. با این اوصاف دولتمردان ایران با درک صحیح واقعیات و با اجتناب از تکیه به برجام و دلبستگی به همراهی غرب با ایران از طریق برجام باید قبل از آن‌که ما متهم به نقض برجام شویم با هوشمندی مسیر آینده بدون برجام را برای پیشرفت ایران ترسیم نمایند. 

انتهای پیام/ز

#آمریکا #خروج از برجام #تحریم ها #دونالد ترامپ #بدعهدی امریکا #دیپلماسی برجام #یادداشت #توافق هسته‌ای #نقض برجام #نشست امنیتی تهران #عراقچی #دولت دوازدهم #شورای امنیت سازمان ملل متحد #متولیان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


داوران هفته بیست و یکم سری آ؛ دیدار حساس اینتر و رم به داویده ماسا رسید هفته بیست و دوم لیگ بلژیک؛ پیروزی شارلوا با پاس گل کاوه رضایی مواد خوراکی روزمره مرگ آور! اجرای ارکستر سمفونیک تهران در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر مرگبارترین و خطرناک‌ترین حشرات روی کره زمین+تصاویر پاس گل کاوه در شب پیروزی شارلروا اختلاف بنیادین در قاره سبز مقام کاخ سفید: دولت آمریکا خود را برای تعطیل شدن آماده می‌کند زنبورها با حداقل امتیاز از برلین برگشتند جزیره قشم پایلوت گردشگری حلال ایران است درخواست دیده بان حقوق بشر برای مجازات ولیعهد عربستان آمریکا: کشتی‌های یخ‌شکن را به موشک‌های کروز مجهز می‌کنیم گل دوم شارلروا به ماسکرون روی پاس کاوه رضایی پیروزی شارلوا مقابل ماسکرون/ سهم کاوه رضایی یک پاس گل بود پیروزی شارلوا با پاس گل کاوه رضایی دورتموند در زمین هرتابرلین متوقف شد هفته نوزدهم لیگ هلند: توقف آلکمار در حضور جهانبخش زمانی: کاش منصوریان در زمان مربیگری از حسینی استفاده می‌کرد! / شفر هم مربی خوب و هم روانشناس است دولت، یارانه نقدی دی ماه معلولان را واریز نکرد دشمن اصلی ام اس را بشناسید طرابلس خواستار توضیح رم در خصوص تصمیم برای افزایش شمار نیروهایش در لیبی شد بوندسلیگای آلمان؛ تساوی هرتابرلین و دورتموند یک ماموریت ویژه پاس گل کاوه در شب پیروزی شارلروا فن‌پرسی به فاینورد بازگشت تساوی یاران جهانبخش در نخستین بازی نیم‌فصل دوم اوقات شرعی 30 دی ماه 96 به افق سمنان آغاز بارش برف در گردنه آوج درمان یک بیماری پوستی خطرناک با آلوئه‌ورا دانلود 4.2.5 apk extractor؛ استخراج فایل apk از نرم افزار شارلوا در حضور 90 دقیقه‌ای کاوه سه امتیاز گرفت «آیت‌الله مایک» چگونه بر امواج نارضایتی‌های اقتصادی در ایران سوار شد؟ زمانی: کاش منصوریان از حسینی استفاده می‌کرد! واکنش تند اسطوره آرسنال به جدایی سانچز/ الکسیس بزرگترین مزدور فوتبال است میزان «هدررفت» خاک در ایران چقدر است؟ هرتابرلین 1-1 بروسیا دورتموند؛ ترکیب کم تجربه تلاش بی وقفه زنبورها را به نتیجه نرساند گیشه طرفداری؛ 30 دی؛ اختلاف کی روش و قلعه نویی بالا گرفت! تاثیر عجیب کافئین بر موها گیاهخواری بدون مصرف لبنیات چه عوارضی دارد؟ بغض یکساله خانواده شهدای پلاسکو شکست تابلوی سیاسی شنبه 30 دی 1396 یک قدم تا محاصره تروریست‌ها + نقشه پیروزی شارلوا با رضایی السیسی، برای انتخابات مصر نامزد شد فرصت سوزی دوباره دورتموند/ زنبورها مقابل هرتابرلین امتیاز از دست دادند عکس/غبار فراموشی اهوازی‌ها را خاک کرد هرتابرلین 0-0 بروسیا دورتموند؛ ترکیب کم تجربه تلاش بی وقفه زنبورها را به نتیجه نرساند مرگبارترین و خطرناک‌ترین حشرات روی کره زمین+تصاویر خبر خوش برای متقاضیان خرید خانه
موسویان: خروج از برجام باعث افزایش بی‌اعتمادی بین‌المللی به آمریکا می‌شود دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی تمام خطوط ارتباطی شهرستان کوهدشت قطع شد فیلم/ «بدون تعارف» با دستفروش دیروز و میلیاردر امروز تصاویر و جزئیات تازه از زندگی 13 کودک زندانی در خانه پدری سرمربی جدید تراکتورسازی وارد ایران شد بازی فولاد و پیکان به تعویق افتاد تولید قهوه از گیاه کاسنی با خواص درمانی برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است مراسم یادبود شهدای کشتی سانچی - تهران کاهش نرخ ارز طی دو ماه آینده زمان انتقال پیکر 3 جانباخته حادثه سانچی به کشور چرا بازی فولاد و پیکان لغو شد؟ آژیر قرمز در 96 سد کشور به صدا درآمد مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است پیام احساسی طارمی برای هواداران پرسپولیس+عکس سالام با استقبال هواداران به تبریز رسید مراسم اولین سالگرد شهدای آتش نشان پلاسکودربهشت زهرا (س) برگزار شد فرماندار دزفول پس از تقلب امتحانی مجبور به استعفا شد گل مارکو آسنسیو به لگانس (لگانس 0-1 رئال مادرید) علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ /عکس زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی سرمربی جدید تراکتورسازی وارد تبریز شد + تصاویر اولین سالگرد آتش نشانان حادثه پلاسکو عکس/ دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس جانباخته سانچی مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است/ آماده‌باش به مراکز درمانی و خدماتی ظاهر شدن چهار لکه نفتی در اطراف نفتکش غرق شده ایرانی افزایش 20 تا 50 درصدی حقوق کارمندان در لایحه جدید دولت در لایحه جدید دولت حقوق کارمندان چقدر افزایش دارد؟ حرف‌های اخیر دشمن از دلسوزی نیست؛ فتنه جدید است/ پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را پایین خواهیم کشید فقهی زاده در مراسم تجلیل از فعالان قرآنی شهرستان استهبان عنوان کرد: اهل بیت (ع) بزرگترین مفسران قرآن کریم هستند مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است پلیس: متهمی که در اقلید به یک مامور ناجا تیراندازی کرده بود، خودکشی کرد جنجالی‌ترین صحنه بازی استقلال؛ پنالتی بود یا نبود؟! (عکس) ساغلام بمحض پیاده شدن ازهواپیما، میل به نمازجمعه داشت! مدارس 15 شهر خوزستان شنبه تعطیل است تولیت آستان قدس با خانواده سرمهندس کشتی "سانچی" دیدار کرد فوت 2 سرنشین خودرو در حادثه تصادف موته- گلپایگان واشنگتن: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه منجر به بی‌ثباتی خواهد شد رژیم صهیونیستی از اردن رسما عذرخواهی کرد زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی توصیه مهم درباره رجیستر کردن گوشی‌های چند سیم کارت/ فعال سازی ناصحیح دریافت خدمات را مختل می‌کند درخواست عجیب برانکو از مدافع تیمش سفر جابری انصاری به روسیه/ رایزنی امروز با بوگدانف/ شرکت در نشست با همتایان روس و ترکیه‌ای در سوچی سخن نقد ائمه یا از روی جهل است یا ناشی از القائات دشمنان/ هرچه دیگران به دهنتان می‌گذراند تکرار نکنید ارتباط 50 درصد «طلاق»‌های کشور با اعتیاد/ راه‌اندازی مرکز رصد آسیب‌های اجتماعی در استانها تقی روحانی، پیشکسوت وزنه برداری درگذشت سرمربی جدید تراکتورسازی وارد تبریز شد + تصاویر غلظت گرد و غبار در اهواز به 66 برابر حد مجاز رسید/ مدارس 15 شهرستان خوزستان شنبه تعطیل شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me