تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایسکا
دسته:استان ها()
کد خبر:13725975
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۰۶:۰۲

پرونده‌ای برای خودکشی در چهار استان رکوردار ایران

طبق آخرین اخبار استان‌های غربی کشور از جمله ایلام، کرمانشاه، همدان، کهگیلویه و بویراحمد جزو استان هایی هستند که آمار خودکشی در آن‌ها بسیار بالا است که عوامل آن باید به طور دقیق آسیب شناسی شود.
پرونده‌ای برای خودکشی در چهار استان رکوردار ایران

به گزارش خبرنگار ایسکانیوز، خودکشی یکی از مخرب ترین آسیب های اجتماعی است که عوامل بسیاری در آن وجود دارد. بسیاری از کارشناسان و پژوهشگران جنبه های مختلفی را در خودکشی ارزیابی کرده اند که مسائل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در خودکشی ها تاثیر بسزایی داشته اند.

برخی دیگر از کارشناسان علت خودکشی ها را اغلب به اختلال روانی نظیر افسردگی(ناشی از عوامل گوناگون همچون بیکاری،طلاق،افسردگی پس از بارداری و...) ، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی، شکست عشقی٬ اعتیاد به الکل ، سوء مصرف دارو نسبت داده می‌شود.

انواع روشهای رایج خودکشی به این صورت است از جمله دار زدن خود، مسمومیت با قرص برنج و اسلحه گرم.اعتقاد بر این است که این تفاوت‌ها تا حدودی ناشی از دسترس بودن روش‌های مختلف است.

خودکشی مانند بسیاری از پدیده ها مخالفان وموافقانی داشته است. ادیان توحیدی مخالف خودکشی هستند و آن را دست کاری در طرح جامع خداوند می دانند. درمیان متفکرین نیز می توان به امانوئل کانت و جان استوارت میل به عنوان مخالفین و دیوید هیوم فیلسوف اسکاتلندی به عنوان موافق خودکشی اشاره کرد.

800 هزار نفر در سال دست به خودکشی می زنند

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی خودکشی سالانه حدود هشتصد هزار نفر است. نرخ خودکشی 11-12 نفر در هر یکصد هزار نفر جمعیت است. بیشترین مرگ و میرهای ناشی از خودکشی در کشورهای آسیایی رخ داده است.

در کشورهای ثروتمند خودکشی منجر به فوت مردان سه برابر بیش از زنان است؛ اما در کشورهای با درآمد پایین و متوسط نسبت فوت مردان به زنان 1.5 است.

در اروپا بیشترین نرخ خودکشی در شرق این قاره اتفاق می افتد. شرق خاورمیانه و آسیای مرکزی کمترین نرخ خودکشی را دارند. 30 درصد خودکشی ها در دو کشور چین و هند اتفاق می افتد.

خودکشی در ایران

تحلیل داده های سالنامه آماری مرکز آمار ایران طی سال های 1380 الی 1391 نشان می دهد که 41079 نفر (مرد و زن) در کشور اقدام به خودکشی کرده اند. از این تعداد 27168 نفر (مرد و زن) فوت شده اند و از این تعداد فوت شدگان، تعداد 20416 نفر مرد و 6752 نفر زن بوده اند.

نرخ خودکشی در استان ها

یکی از عواملی که برای بالابودن آمار خودکشی در استان های غربی بیان می شود، در حال گذار بودن فرهنگ در این استان هاست. البته در سال های اخیر که آمار طلاق در ایلام بالا رفته آمار خودکشی زنان کاهش یافته و این نشان می دهد، افرادی که ناامید هستند و خود را مجبور به زندگی در وضعیت آشفته می بینند در معرض خطر بیشتری هستند و هنگامی که راه حل آن را پیدا نکنند خطر خودکشی در کمین آن هاست.

طبق آخرین اخبار واصله استان های غربی کشور از جمله ایلام، کرمانشاه، همدان، کهگیلویه و بویراحمد جزو استان هایی هستند که آمار خودکشی در آن ها بسیار بالا است که عوامل آن باید به طور دقیق آسیب شناسی شود.

عوامل اقتصادی و فرهنگی در بروز خودکشی

شهرام مامی در رابطه با عوامل بروز پدیده شوم خودکشی در استان ایلام در گفت وگو با خبرنگار ایسکانیوز، اظهار داشت: از جمله عوامل اقتصادی –فرهنگی و عدم فرصت کافی در زیر ساخت ها، آمار بالای بیکاری به ویژه در قشر تحصیل کرده و فارغ التحصیلان دانشگاهی ، عدم وجود صنعت فعال در جذب نیروهای بومی وشکاف طبقاتی، ضعف در حمایت از خانواده و جوانان توسط نهادهای حمایتی دانست.

وی ادامه داد: برخی مشکلات روانشناختی از قبیل افسردگی –ناامیدی، ضعف مهارتهای اجتماعی، کوچک بودن محیط وشدت تغییرات کنترلهای اجتماعی غیررسمی، افزایش آسیب های اجتماعی دیگر از قبیل اعتیاد،طلاق، سرعت و شدت تغییرات اجتماعی وفرهنگی _ عوارض جنگ تحمیلی پایین بودن آستانه تحمل افراد در مقابل محرکهای عصبی زندگی شهری و تضاد هنجارهای زندگی شهری و روستایی می توان یاد کرد.

شهرام مامی در خصوص اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی برای کنترل خودکشی در استان ایلام اظهار داشت: با توجه به اینکه دستگاههای اجرایی از جمله سازمان بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی و استانداری متولی انجام این موضوع هستند اما دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام با داشتن هیات علمی مجرب در گروه علوم انسانی از جمله روانشناسی و جامعه شناسی آمادگی همکاری در این زمینه را دارد.

http://l1l.ir/3nky

خودکشی در شهر کرمانشاه کمتر از استان است

نوذر قنبری در رابطه با دلیل بالا بودن آمار خودکشی در استان کرمانشاه در گفت وگو با خبرنگار ایسکانیوز، اظهار داشت: دلیل بالای آمار خودکشی در کرمانشاه بیش از هر موضوعی به مباحث فرهنگی و اقتصادی بر می گردد.

وی ادامه داد: بحث اول مشکلات اقتصادی و بحث بیکاری در استان است و بحث دوم مباحث فرهنگی کشور که می توان آن را شدیدتر در این موضوع دانست.

رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه ادامه داد: از لحاظ فرهنگی متاسفانه در استان های غربی کشور مقداری مشکلات خانوادگی وجود دارد زیرا خانواده ها کمتر دور هم جمع می شوند و صحبت می کنند به خصوص این موضوع در میان خانم ها بیشتر است که مشکلاتشان را نمی توانند بیان کنند.

http://l1l.ir/3nkv

تبدیل مشکلات اقتصادی به مشکلات خانوادگی و اجتماعی

دکتر سعید جامه بزرگی رئیس دانشگاه آزاد واحد همدان در رابطه با عوامل خودکشی در همدان گفت: در سطح استان معضل خودکشی اکثرا به دلیل مشکلات اقتصادی است و حتی می توان گفت از نظر صنعتی استان رشد خوبی نداشته و باعث شده معضل خودکشی به وجود آید.

وی افزود: اکثر مشکلات اقتصادی در جامعه آرام آرام به مشکلات خانوادگی و اجتماعی تبدیل می شود.

جامه‌بزرگی در رابطه با فعالیت های دانشگاه آزاد در راستای کاهش خودکشی در این اظهار داشت: گروه روانشناسی واحد دانشگاه آزاد در سطوح مختلف بسیار فعال هستند که می توان گفت در انجمن علمی روانشناسی این دانشگاه یکی از فعالیترین ها در جامعه علمی است که برای کارکنان و دانشجویان دانشگاه آزاد کلاس هایی برای مقابل با این معضل برگزار شده است.

http://l1l.ir/3nkw

خودکشی در کهگیلویه یک امر شوم و نافرجام در زندگی است

طبقه آخرین اخبار استان کهگیلویه وبویراحمد به نسبت جمعیت رتبه چهارم کشور را در تعداد خودکشی دارد. این جایگاه برای استانی که در کمتر شاخصی از توسعه رتبه بهتر از بیست و پنجم را دارد نگران‌کننده است. اما خودکشی جز آن دسته از آسیب‌های اجتماعی است که به سختی می‌توان درباره آن موضع گرفت. از یک سو سخن گفتن درباره آن باعث لوث و عادی شدن موضوع درجامعه شده و از سوی دیگر سکوت درباره این پدیده باعث می‌شود افکارعمومی با رصد اخبار آن از منابع رسمی و غیر رسمی دچار نا امیدی شود.

خودکشی در در این استان به عنوان یک پدیده شوم و نافرجام موجب برهم زدن چرخه تعادل زندگی شهروندانی می باشد که به دلایل متعدد از جمله سهل انگاری متولیان امر استانی و ملی رقم می خورد. قیام بر علیه نفس خدادادی بعنوان جرمی سنگین و گناهی نابخشودنی که در پیشگاه عدل الهی همواره مورد نکوهش و غیرقابل بخشودنی می باشد.

اگر بخواهیم موارد خودکشی ها را در مبحث جامعه شناسی استان به تفسیر نشینیم باید این روح بیمار و کسالت وار در عدم اشباع نیازهای ضروری افراد یک جامعه به جستجو نشینیم که این روزها دستخوش نابه هنجاری های اجتماعی گردیده است. عدم میل به زندگی در اثر بی بضاعتی، نرسیدن به گزینه دلخواه همسریابی و شکست عشقی، آزرده خاطر شدن روح و روان بدلیل شدت نداشتن حرفه و شغل مناسب، نبود بستر مناسب برای رشد تکلیف و گاه نبود درک صحیح متقابل زوجین از زندگی و ماندن در خیالات وهم گونه از دلایل متعدد بالا رفتن آمار خودکشی و خودسوزی در سطح استان می باشد.

901/900

#خودکشی #ایلام #همدان #کرمانشاه #کهگیلویه و بویراحمد #دانشگاه آزاد اسلامی #وضعیت اقتصادی #طلاق #افسردگی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


دشمن اصلی ام اس را بشناسید طرابلس خواستار توضیح رم در خصوص تصمیم برای افزایش شمار نیروهایش در لیبی شد بوندسلیگای آلمان؛ تساوی هرتابرلین و دورتموند یک ماموریت ویژه پاس گل کاوه در شب پیروزی شارلروا فن‌پرسی به فاینورد بازگشت تساوی یاران جهانبخش در نخستین بازی نیم‌فصل دوم اوقات شرعی 30 دی ماه 96 به افق سمنان آغاز بارش برف در گردنه آوج درمان یک بیماری پوستی خطرناک با آلوئه‌ورا دانلود 4.2.5 apk extractor؛ استخراج فایل apk از نرم افزار شارلوا در حضور 90 دقیقه‌ای کاوه سه امتیاز گرفت «آیت‌الله مایک» چگونه بر امواج نارضایتی‌های اقتصادی در ایران سوار شد؟ زمانی: کاش منصوریان از حسینی استفاده می‌کرد! واکنش تند اسطوره آرسنال به جدایی سانچز/ الکسیس بزرگترین مزدور فوتبال است میزان «هدررفت» خاک در ایران چقدر است؟ هرتابرلین 1-1 بروسیا دورتموند؛ ترکیب کم تجربه تلاش بی وقفه زنبورها را به نتیجه نرساند گیشه طرفداری؛ 30 دی؛ اختلاف کی روش و قلعه نویی بالا گرفت! تاثیر عجیب کافئین بر موها گیاهخواری بدون مصرف لبنیات چه عوارضی دارد؟ بغض یکساله خانواده شهدای پلاسکو شکست تابلوی سیاسی شنبه 30 دی 1396 یک قدم تا محاصره تروریست‌ها + نقشه پیروزی شارلوا با رضایی السیسی، برای انتخابات مصر نامزد شد فرصت سوزی دوباره دورتموند/ زنبورها مقابل هرتابرلین امتیاز از دست دادند عکس/غبار فراموشی اهوازی‌ها را خاک کرد هرتابرلین 0-0 بروسیا دورتموند؛ ترکیب کم تجربه تلاش بی وقفه زنبورها را به نتیجه نرساند مرگبارترین و خطرناک‌ترین حشرات روی کره زمین+تصاویر خبر خوش برای متقاضیان خرید خانه استیضاح ترامپ به دلیل توهین به سیاهپوستان پیشنهاد یک امام جمعه درباره حقوق مسؤولان سال 2018 چه محصولاتی بیشترین سر و صدا را به پا می‌کنند؟ پوجدمون: از دور به رهبری کاتالونیا ادامه می‌دهم گرد و غبار در دهلران به 15 برابر حد مجاز رسید ارطغرول ساغلام: مسئولیت بزرگی را در تراکتورسازی پذیرفتم/ خدا ما را شرمنده نکند تشکیل 32 پرونده قضایی علیه اپل به خاطر کاهش عمدی سرعت پردازنده آیفون "غلامرضا طیرانیان" درگذشت مقام آمریکایی: ایران، محور اصلی رایزنی‌های تیلرسون در اروپا خواهد بود دنیزلی به خاطر قراردادهایی که داشت نتوانست به تراکتورسازی بیاید سیدحسن نصرالله: اتهامات آمریکا به حزب‌الله ظالمانه و بی‌اساس است رد شایعه زلزله در لرستان وزیر دفاع آمریکا: ایران و کره شمالی ثبات منطقه و حتی دنیا را به خطر می‌اندازند ترافیک نیمه‌سنگین در محورهای مازندران/ کندوان تا ساعت 24 امشب یک‌طرفه است وزیر خارجه روسیه: برجام هنوز نمرده است/ مسکو با ایران و ترکیه برای منطقه کاهش تنش در ادلب تلاش می‌کند راهپیمایی در روز انتخاب ترامپ/ بازیگران به صف مردم می‌پیوندند واشنگتن: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه منجر به بی‌ثباتی خواهد شد جواد رضویان فیلمساز می‌شود مدیرعامل باشگاه سپاهان استعفا داد ماجرای زوج کالیفرنیایی که 13 فرزند خود را شکنجه می‌کردند
موسویان: خروج از برجام باعث افزایش بی‌اعتمادی بین‌المللی به آمریکا می‌شود دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی تمام خطوط ارتباطی شهرستان کوهدشت قطع شد فیلم/ «بدون تعارف» با دستفروش دیروز و میلیاردر امروز تصاویر و جزئیات تازه از زندگی 13 کودک زندانی در خانه پدری سرمربی جدید تراکتورسازی وارد ایران شد بازی فولاد و پیکان به تعویق افتاد تولید قهوه از گیاه کاسنی با خواص درمانی برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است مراسم یادبود شهدای کشتی سانچی - تهران کاهش نرخ ارز طی دو ماه آینده زمان انتقال پیکر 3 جانباخته حادثه سانچی به کشور چرا بازی فولاد و پیکان لغو شد؟ آژیر قرمز در 96 سد کشور به صدا درآمد مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است پیام احساسی طارمی برای هواداران پرسپولیس+عکس سالام با استقبال هواداران به تبریز رسید مراسم اولین سالگرد شهدای آتش نشان پلاسکودربهشت زهرا (س) برگزار شد فرماندار دزفول پس از تقلب امتحانی مجبور به استعفا شد گل مارکو آسنسیو به لگانس (لگانس 0-1 رئال مادرید) علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ /عکس زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی سرمربی جدید تراکتورسازی وارد تبریز شد + تصاویر اولین سالگرد آتش نشانان حادثه پلاسکو عکس/ دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس جانباخته سانچی مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است/ آماده‌باش به مراکز درمانی و خدماتی ظاهر شدن چهار لکه نفتی در اطراف نفتکش غرق شده ایرانی افزایش 20 تا 50 درصدی حقوق کارمندان در لایحه جدید دولت در لایحه جدید دولت حقوق کارمندان چقدر افزایش دارد؟ حرف‌های اخیر دشمن از دلسوزی نیست؛ فتنه جدید است/ پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را پایین خواهیم کشید فقهی زاده در مراسم تجلیل از فعالان قرآنی شهرستان استهبان عنوان کرد: اهل بیت (ع) بزرگترین مفسران قرآن کریم هستند مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است پلیس: متهمی که در اقلید به یک مامور ناجا تیراندازی کرده بود، خودکشی کرد جنجالی‌ترین صحنه بازی استقلال؛ پنالتی بود یا نبود؟! (عکس) ساغلام بمحض پیاده شدن ازهواپیما، میل به نمازجمعه داشت! مدارس 15 شهر خوزستان شنبه تعطیل است تولیت آستان قدس با خانواده سرمهندس کشتی "سانچی" دیدار کرد فوت 2 سرنشین خودرو در حادثه تصادف موته- گلپایگان واشنگتن: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه منجر به بی‌ثباتی خواهد شد رژیم صهیونیستی از اردن رسما عذرخواهی کرد زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی توصیه مهم درباره رجیستر کردن گوشی‌های چند سیم کارت/ فعال سازی ناصحیح دریافت خدمات را مختل می‌کند درخواست عجیب برانکو از مدافع تیمش سفر جابری انصاری به روسیه/ رایزنی امروز با بوگدانف/ شرکت در نشست با همتایان روس و ترکیه‌ای در سوچی سخن نقد ائمه یا از روی جهل است یا ناشی از القائات دشمنان/ هرچه دیگران به دهنتان می‌گذراند تکرار نکنید ارتباط 50 درصد «طلاق»‌های کشور با اعتیاد/ راه‌اندازی مرکز رصد آسیب‌های اجتماعی در استانها تقی روحانی، پیشکسوت وزنه برداری درگذشت سرمربی جدید تراکتورسازی وارد تبریز شد + تصاویر غلظت گرد و غبار در اهواز به 66 برابر حد مجاز رسید/ مدارس 15 شهرستان خوزستان شنبه تعطیل شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me