تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:()
کد خبر:13726243
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۰۷:۱۹

اعتراضات مردمی روزهای اخیر دور از انتظار نبود

احمد غلامی در روزنامه شرق نوشت: اعتراضات مردمی روزهای اخیر دور از انتظار نبوده است؛ آن هم برای دولت روحانی که بیش از آنکه به سیاست داخلی بپردازد، درگیر مسائل جهانی و منطقه‌ای است. این درگیری موجب شده روحانی نتواند در سیاست داخلی کارایی و نقش لازم را داشته باشد.
اعتراضات مردمی روزهای اخیر دور از انتظار نبود
احمد غلامی در روزنامه شرق نوشت: اعتراضات مردمی روزهای اخیر دور از انتظار نبوده است؛ آن هم برای دولت روحانی که بیش از آنکه به سیاست داخلی بپردازد، درگیر مسائل جهانی و منطقه‌ای است. این درگیری موجب شده روحانی نتواند در سیاست داخلی کارایی و نقش لازم را داشته باشد.
 
از سوی دیگر سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی روحانی هم به‌گونه‌ای است که میل به سیاست‌زدایی از جامعه دارد. وزیران و حلقه دور روحانی، کارشناسان اقتصادی لیبرال و سیاسیون معتدل نیز بیشتر از روحانی در کار سیاست‌زدایی‌اند. هرچه جامعه از سیاست تهی شود، کارشناسان دولتی و جناح‌های مرتبط با دولت با هزینه کمتری در بدنه دولت جا خوش کرده و هزینه پیشنهادها و تصمیمات آنان را نه خودشان که دولت روحانی می‌پردازد. طبقه کارشناسان دولتی که از همه جناح‌های سیاسی در آن شرکت دارند، بیش از آنکه صدای مردم باشند، حافظ منافع دولت و خودشان هستند و هنگام ضرورت‌های سیاسی، کارایی لازم را ندارند و مهم‌ترین دستاوردشان پشتیبانی از دولت است؛ پشتیبانی‌ای که چندان اثری هم ندارد.
 
اعتراضات اخیر مردم نشان داد طبقه‌ای در سیاست داخلی ایران مفقود است؛ همان طبقه‌ای که در کنار اصلاح‌طلبانِ بیرون از قدرت می‌توانند محرک اصلی سیاست شده و بدون درنظرگرفتن منافع خود و طبقه‌شان صدای واقعی مردم باشند. اگر اصلاح‌طلبان به مدت دو دهه توانستند صدای مردم باشند، اینک باید یاری برسانند که طبقه دیگری از روشنفکران که بعد از انقلاب به حاشیه رانده شده‌اند، به صحنه سیاست داخلی ایران بازگردند تا وظیفه تاریخی خود را که همانا ایجاد مزاحمت برای بوروکراسی سیاسی و دولتی است، انجام دهند. اصلاح‌طلبان بیش از هرکسی می‌دانند جای خالی این روشنفکران مستقل را خواسته یا ناخواسته طبقه کارشناسان دولتی پر کرده‌اند؛ کارشناسانی که مستقل نیستند و بیش از آنکه صدای مردم باشند، صدای دولت هستند.
 
پس بدیهی است آنان پس از بروز حوادثی چون حوادث اخیر، جانب احتیاط را گرفته و بیش از هر چیز نگران منافع خود و آینده حضورشان در قدرت باشند. این کارشناسان دولتی که از همه جناح‌های سیاسی کشور در آن عضویت دارند، تمایل چندانی به حضور روشنفکران و اصلاح‌طلبان بیرون از قدرت در صحنه سیاست داخلی ندارند. ‌جای خالی روشنفکران بیش از هر زمان دیگری در سیاست ایران محسوس است؛ روشنفکرانی که می‌توانند آرایه یک جامعه سیاسی باشند یا واسطه مردم با نهادها یا مقوم حرکت‌های مردمی. با حضور این کارشناسان، دولت روحانی بیش‌ازپیش از سیاست تهی می‌شود؛ یعنی اینکه منافع و مقاصد به شفافیت و حقیقت ارجحیت پیدا می‌کند.
 
بی‌دلیل نیست که شاعری کاتالونیایی به فرزندانش گفت: «من برای نجات این سه زیسته‌ام؛ عشق، عدالت و آزادی». این معادله، معادله پیچیده‌ای نیست. چه کسی یا چه کسانی و چه‌ گروه‌های سیاسی‌ای به این سه واژه باور دارند و به آن عمل می‌کنند یا مهم‌تر از همه شرایط آنان توان عمل به این ایده‌ها را برایشان ممکن می‌سازد.

 در پیروی از این گفته شاعر کاتالونیایی است که جایگاه گروه‌های سیاسی در بین مردم تعین می‌یابد و دیگر فرق نمی‌کند این گروه‌ها اصلاح‌طلب باشند یا اصولگرا... . با پیروی از این ایده است که عملکرد جناح‌های سیاسی در پایبندی به این آرمان‌ها عیان می‌شود. اینها مفاهیمی هستند که اماواگر برنمی‌دارند. در اعتراضات اخیر جناح‌های سیاسی تأکید کرده‌اند که اعتراضات اخیر منشائی معیشتی دارد. بله، بخشی از حقیقت در این گفته نهفته است، اما نه همه حقیقت. کارشناسان دولتی آموخته‌اند که به شرایط موجود «نه» بگویند تا شرایط موجود را تغییر دهند. اما «نه»ی آنها «نه»ی تنها نیست با «نه ولی» همراه است. آنان از تغییر بدشان نمی‌آید اما همیشه اماواگرهایی وجود دارد که نمی‌گذارد و آن چیزی نیست جز رعایت الزامات دولت. کارشناسان دولتی بیش از آنکه به شرایط موجود اعتراض داشته و ماشین بوروکراتیک دولتی را مورد حمله و انتقاد قرار دهند، با تظاهر به اعتراض و انتقاد و ژست اپوزیسیون‌مآبانه به آن خدمت می‌کنند.
 
کارشناسان دولتی امتیاز دوگانه‌ای دارند؛ نخست در خدمت دولت‌اند و دیگر اینکه آنان فرصت دارند تا در شرایط حساس از دولت فاصله بگیرند؛ ازاین‌رو است که آنان ناگزیر می‌شوند در بیشتر مواقع از «نه ولی» استفاده کنند و محکوم‌کردنشان بیش از آنکه عمل‌گرایانه باشد، موضع‌گیری اخلاقی است.  آنان وضعیت‌های نابسامان معیشتی مردم فرودست و معضلات اجتماعی و سیاسی را اخلاقا محکوم و از توسعه آزادی و آزادی بیان به شکلی اخلاقی دفاع می‌کنند. حال آنکه همه این ایده‌ها بیش از هر چیز نیاز به اهتمام پیگیر دارد، نه توصیه‌های اخلاقی. واقع‌بینانه این است که نباید از جناح‌هایی که خط‌مشی آنان روشن و شفاف است و اذعان دارند با سازوکارهای دولتی درصدد تحول هستند، انتظاری بیش از این داشت. بعید است مردم، دانشجویان و طبقه متوسط هم بیش از این از آنان انتظار داشته باشند. آنچه کار اصلاح‌طلبان را سخت کرده، غیبت طبقه‌ای به نام روشنفکران است که نبض جامعه‌اند. باید روشنفکران را صدا زد. نباید مسئولیت آنان را به کارشناسان دولتی محول کرد.
 
خاصه آنکه روشنفکران اینک به‌لحاظ وضعیت اقتصادی و معیشتی با مردم فقیر نزدیک و چسبندگی بیشتری دارند و از سوی دیگر همچون برخی مردمِ بی‌صدا به‌ ‌حاشیه ‌رانده شده‌اند. همین خصیصه موجب شده تا آنان مردمی‌ شوند و توان آن را دارند که نگذارند توان مردم از دست برود. اعتراضات اخیر نشان داد که جریان سومی در کشور شکل گرفته است و با اینکه درخواست و مطالبات متنوعی دارند اما یک روح جمعی بر آن حاکم است؛ این مردم، مردم این کشورند و بی‌تردید دلشان برای این وطن می‌تپد و همین نکته برای دولت روحانی مهم است. روحانی با مردمی روبه‌رو است که نیازهای فوری دارند و اكنون فرصتي دست داده تا به مطالبات آنان توجه شود. روحانی کاری را باید بکند که پیش از این باید می‌کرد؛ ایجاد فضای باز سیاسی در سطوح روشنفکری و دانشگاهی و مهم‌تر از همه گوش‌فرادادن به اقتصاددانان غیرلیبرال که چندان با او همفکر و هم‌رأی نیستند و برخاسته از همین جریان روشنفکری‌اند که شرایط «حذف و ادغامی» آنان را به مردم و نیازهای واقعی‌شان نزدیک کرده است.
 
تا دیر نشده باید آنان را صدا زد، راه‌های رفته بی‌سرانجام است و انگار در این روزگار سخت، کاری هم از دست اصلاح‌طلبان برنمی‌آید. سؤال این‌روزهای مردم و صاحب‌نظران سیاسی این است که وضعیت موجود خاصه سیاست‌های ترامپ که مخالف سرسخت قدرت‌گرفتن ایران در منطقه است، فرصت آن را می‌دهد تا روحانی عاقبت‌به‌خیر ‌شود؟
#تجمع
این خبر را به اشتراک بگذارید


قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز 96/11/03 برنامه دولت برای بازسازی مسکن بافت فرسوده از زبان"نوبخت" اروپا، ترامپ را برای ماندن در برجام راضی می‌کند تقلید لهجه هندی‌ها توسط ترامپ حق شناس: تخریب منسجم و سازماندهی شده‌ای علیه شورا راه افتاده است 95 درصد بودجه آموزش‌وپرورش سال آینده به استان‌ها تخصیص می‌یابد تجلی اقتصاد مقاومتی با پرورش شترمرغ توسط جوان نهبندانی دهیاران در مدیریت بحران روستاها نقش موثری دارند سیاست اروپا در قبال برجام در راستای سیاست‌های آمریکا است/ اروپا هم به جمع خواستاران مذاکره موشکی اضافه شد کواکبیان: تخلفات مسئولان در زمان تصدی رسیدگی شود / مطهری: امکان رسیدگی به تخلفات مسئولان دولت‌های قبل نیز وجود دارد مقصران گرانی قیمت ارز چه کسانی هستند؟ / نسخه کاهش التهابات ارزی چیست زمان اعلام پذیرفته شدگانِ تکمیل ظرفیت کنکور بازدید وزیر نفت و اعضای کمیسیون انرژی مجلس از فازهای گازی پارس جنوبی - عسلویه اعلام اسامی داوران و ناظران هفته نوزدهم لیگ برتر+ جدول اراده‌ای برای اجرای "پیرقانون" پرستاری وجود ندارد «سرو زیر آب» تکرار تجربه موفق «فرزند خاک» عدم تحقق بودجه 10 هزار میلیاردی برای اشتغال فراگیر مربوط به وزارت کار / ایجاد 100 هزار شغل توسط کمیته امداد تیترهای سه شنبه روزنامه‌های کهگیلویه و بویراحمد، از آب تا بافت فرسوده باغ شهرهای محدوده شهرستان شیراز مجوز ندارند ابزار هنر باید برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی بکارگیری شود دریافتی قضات در ایران نصف دیگر کشورها انفجار در دکل حفاری گاز در اوکلاهما اجرای چندین طرح در راستای احیای منابع آب زنگنه: دفاع مقابل تبریز سخت است اعلام ویژه برنامه‌های 12 بهمن در گیلان جنگ سایبری سومین خطر بزرگ که جوامع را تهدید می‌کند! کشف میدان جدید نفتی در جنوب غرب ترکمنستان «همشهری» عباس کیارستمی در شبکه مستند/ خاطره بازی با مستندهای قدیمی اجرای افزون بر 450 برنامه ورزشی در آذربایجان غربی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا منصوب شد اجرای طرح بیابان زدایی شمال اردکان بااعتباری بالغ‌بر از 6 میلیارد از هفته آینده قیمت انواع میوه و تره بار 3 بهمن ماه سال 1396 در میادین فارس اردوی دوومیدانی دختران تعطیل/ 7 روز 40 هزار تومان بگیر و در خانه تمرین کن! شته مومی مهمترین آفت کلزا در سربیشه رتبه برتر آموزش و پرورش شهرستان فریدن در جذب مشارکت‌های مردمی برپایی بازارچه کار و فناوری در محمدیه شهر بدون شهردار سر و سامان می‌گیرد / فردا معارفه شهردار جدید گرگان توسعه و کاشت گل نرگس در مزارع ایلام با همسر «مردم‌دار» چگونه برخورد کنیم؟ تاثیر مالیات بر صنعت گردشگری حلقه‌های لیزری نقاط کوانتومی نورهای رنگی گسیل می‌کنند اعزام 230 دانش آموز به مناطق عملیاتی جنوب کشور برگزاری رویداد بزرگ اینوکا در چهارمحال و بختیاری دلار به 4650 تومان رسید شاهد هدر رفت آب در حوزه کشاورزی هستیم دهیاران در مدیریت بحران روستاها نقش موثری دارند تاج به مجلس احضار شد العبادی: از عراق دعوت شده به عنوان ناظر در نشست سوچی حضور یابد تیلرسون: از طریق همکاری به نگرانی‌های امنیتی مشروع ترکیه در عفرین رسیدگی می‌کنیم دستورالعمل پرداخت پایان خدمت اساتید دانشگاه آزاد
جزئیات حمله به چند روحانی در قم | ضارب دستگیر شد دستگیری باند سرقت طلافروشی در یافت آباد بررسی حادثه آتش سوزی در شهرداری منطقه 12 دستگیری 4 سارق طلافروشی در یافت آباد افزایش تزریق دلار به بازار شرط دولت و مجلس برای مردم/ تکلیف یارانه‌ها مشخص شد تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم معاون اداری مالی سابق دانشگاه پیام نور بازداشت شد مرگ هولناک داماد مقابل چشمان عروس تصاویر حمله به دو روحانی در قم تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «محمد معافی» حمله به یک روحانی در قم+ عکس دکتر محقق داماد: به عنوان یک روحانی از ملت ایران عذرخواهی می‌کنم پلیس زودتر از سارقان مسلح به طلافروشی رسید وداع با پیکر فرمانده شهید مدافع حرم، «محمد معافی» +عکس ارسال دو لایحه توسط روحانی به مجلس آتش گرفتن ناگهانی یک اتوبوس در شهرری + تصاویر جزئیات حمله به دو روحانی در قم +عکس جزئیات حمله به دو روحانی در قم+ عکس به همت سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی؛ پنجاه و یکمین نشست "جایگاه صنعت ورزش در برنامه اشتغال فراگیر" برگزار شد قرائت نام 100 مدیر دوتابعیتی در کمیسیون امنیت ملی میرمحمود موسوی: حال میرحسین موسوی مساعد است تعطیلی مدارس هشت شهرستان خوزستان در نوبت بعدازظهر سه شنبه فیلم دیدنی از لحظه دستگیری سارقان مسلح طلافروشی اعلام آخرین مهلت بخشودگی مشمولان غایب افتتاح بقالی آنلاین آمازون + تصاویر گلچین مدیحه و مولودی حضرت زینب (س) پیام تبریک دادستان کل به مناسبت روز پرستار دستگیری سارقان مسلح قبل از سرقت طلافروشی نتیجه‌گیری‌های سیاسی علیه ایران به سبک عادل‌الجبیر! مدارس چند شهر خوزستان فردا سه شنبه تعطیل اعلام شد پیشنهاد 2 میلیاردی تیم اصفهانی به ستاره‌های پرسپولیس مدارس اهواز سه‌شنبه تعطیل شدند دزدان طلافروشی درکمینگاه پلیس رئیس قوه قضاییه: قضات از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند/اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند تصویری از محل حمله با چاقو به 2 روحانی در قم و آتش زدن یک خودرو گفت وگوی اختصاصی رسا با "روحانیان مضروب" حادثه قم حمله با قمه به دو روحانی در قم + عکس التهابات بازار ارز کاهش یافت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس عنوان کرد: ضرورت اصلاح محدودیت افزایش حقوق اعضای هیأت علمی وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم محمد معافی +تصاویر پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه دلار گران شد/ نرخ ارز امروز 3 بهمن ماه 96 تنفس با بوی تعفن؛ موصل شهر اجساد داعش (+عکس) اخراج نمایندگان عرب‌تبار از کنست اسرائیل رشیدپور، مجری امشب گفتگو با رئیس جمهور شد قضات از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند/اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند حمله با چاقو به 2 روحانی در قم+ عکس توضیحات ناجا درخصوص زیرگرفتن یک خانم قضات با بهره مندی از ظرفیت‌های قانونی از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند/ اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند/ زندان‌ها در تغذیه و بهداشت با مشکلات متعددی مواجهند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me