تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:شبستان
دسته:فرهنگی-متفرقه()
کد خبر:13733482
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۱۱:۴۴

در گفتگو و ارتباط کشورها تنوع فرهنگی مورد احترام قرار گیرد

خبرگزاری شبستان: صالحی گفت: شکل دادن به یک درک مشترک درباره مسایل مرتبط، تغییر از تکصدایی به گفتگو، تحمل نشان دادن و استقبال از ایده‌های مختلف از سازوکارهای اصلی چندجانبه گرایی در عرصه تعاملات و ارتباطات فرهنگی است.
در گفتگو و ارتباط کشورها تنوع فرهنگی مورد احترام قرار گیرد

به گزارش خبرنگار حوزه وزارتی شبستان، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی در افتتاحیه نخستین اجلاس گفتگوهای فرهنگی آسیایی صبح امروز 23 دی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، گفت: تجربه های تاریخی در روابط بین المللی نشان می دهد که هرگاه ارتباطی میان ملت ها در بستری فرهنگی سامان یابد پایدار، صلح آمیز و منشا توسعه بوده است زیرا غایت ارتباط فرهنگی، اعتمادسازی و شکل گیری فهم مشترک است. هدف شکل دادن به همکاری و شراکتی است که برای همه طرف ها سودمند بوده و مولفه های آن بر تبادل و دوسویه گی استوار گردیده و به دنبال شکل دادن به معنا و مفهوم ما است.

 

وی افزود: هرچه که برقراری ارتباط فرهنگی تعاملی تر، مشارکتی تر و تجربی تر باشد احتمال موفقیت آن نیز بیشتر می شود، از این رو شکل دادن به یک درک مشترک درباره مسایل مرتبط،تغییر از تکصدایی به گفتگو، تحمل نشان دادن و استقبال از ایده های مختلف از سازوکارهای اصلی چندجانبه گرایی در عرصه تعاملات و ارتباطات فرهنگی به شمار می رود. گفتگو بارزترین مثال برای چندجانبه گرایی و مشارکت جمعی در عرصه ارتباطات و تعاملات فرهنگی است.

 

وزیر ارشاد با تاکید بر اینکه گفتگو بارزترین مثال برای چندجانبه گرایی و مشارکت جمعی در عرصه ارتباطات و تعاملات فرهنگی است، افزود: این رویکرد مستلزم تغییر دوجانبه گرایی به چندجانبه گرایی، تغییر فرایند عرضه به فرایند همکاری، تغییر یکسویگی به دوسویگی، تغییر گفتن به شنیدن، تغییر خودترویجی به ترویج ارزش هاست.

 

صالحی توضیح داد: مشارکت جمعی که بر پایه گفتگو و تعامل سازنده شکل گرفته باشد دربرگیرنده افزایش سطح تعامل است. توسعه، حفظ صلح و ثبات در سطح بین المللی و منطقه ای نیز غالبا بر پایه مشارکت جمعی شکل می گیرد زیرا مشارکت جمعی به ویژه اگر بر پایه گفتگو و تفاهم سازنده شکل گیرد دربرگیرنده افزایش سطح همکاری و عمل مشترک است، از این رو در گفتگوی فرهنگی یافتن اشتراکات و همپوشانی ها اولویت می یابد و تبادل فرهنگ ها اگر بر پایه گفتگو بنا شود فضای مفاهمه و عمل مشترک بین جوامع را تسهیل می کند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: به دلیل وجود رابطه و پیوند مستقیم بین فرهنگ و توسعه روند توسعه بدون در نظر گرفتن عامل فرهنگ فاقد کار ویژه ای تضمین دهنده برای ادامه حیات خویش است به همین دلیل فرهنگ و عناصر فرهنگی و چگونگی تعامل میان فرهنگ ها بر روند توسعه اقتصادی تاثیر بسزایی داشته و گفتگو و تبادل فرهنگی یکی از ابعاد مهم تسهیل کننده توسعه پایدار است.

 

وی اظهار کرد: توسعه پایدار آسیا نیز نیازمند ایجاد فضای بهینه تعامل میان فرهنگی ایران قاره بر اساس مفهوم تنوع فرهنگی است تا با در نظر گرفتن خصوصیات انسانی و فرهنگی توسعه و بکارگیری هم افزایی فرهنگ ها به شکوفایی رسیده و موجب قوام بیشتر مولفه ها و عناصر مرتبط با حوزه توسعه پایدار شود.

 

صالحی بیان کرد: بی شک گفتمان سازی برای ایده گفتگوی فرهنگ و نسبت سنجی آن با دو مفهوم صلح و توسعه پایدار به مثابه دو هدف اساسی جامعه جهانی به ویژه در آسیا به شمار می رود. در این گفتگوها و ارتباطات فرهنگی، تنوع فرهنگی باید مورد احترام قرار گیرد و موضوع تنوع فرهنگی در کشورهای آسیایی که دارای تمدن های کهن هستند بسیار صدق می کند. قاره آسیا وسیع تر قاره جهان در تاریخ تمدن های جهانی از جایگاه بالا و ویژه ای برخوردار است و برای حل چالش های پیش روی خود باید بتواند با برقراری گفتگوهای فرهنگی، علمی و دینی به روند صلح و ثبات در دنیا کمک کرده و آن را ارتقا دهد.

 

رویکرد دولت در عرصه مناسبات با دولت ها و ملت ها بر پایه گفتگو شکل گرفته

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مجموعه شرایط حاکم بر جهان و منطقه حاکی از آن است که انسان امروز از ظرفیت فرهنگ و گفتگوهای فرهنگی به عنوان یک راهکار موثر کمترین بهره را گرفته است، افزود: آنچه امروز شاهد سیطره سایه سنگین رفتار و افکار افراطی و خشونت طلبانه در مناطق مختلف جهان هستیم ناشی از فقدان روح گفتگو و تعامل فرهنگی به ویژه میان نخبگان است و درگیری ها و منش افراطی توام با خشونت که سایه در مناطقی افکنده که خود خاستگاه اصلی فرهنگ و گفتگو بوده است. بررسی اجمالی تاریخ قاره آسیا به ما یادآوری می کند که فرهنگ به عنوان اصلی ترین کالا و سرمایه از این منطقه به سایر نقاط دنیا عرضه شده است.

 

وی توضیح داد: به جهت کارکردهای حیاتی فرهنگ و سهم سازنده آن در مناسبات انسانی امروز نیز عامل فرهنگ می تواند سهم اصلی را در سرنوشت بشر رقم زد. همین دلیل باعث شده که فرهنگ از دهه های پایانی قرن بیستم میلادی به برجسته ترین و چالش برانگیزترین موضوع در سطح جهان تبدیل شود.

 

صالحی گفت: گفتگوهای فرهنگی باید گفتگوهای استراتژیک معرفی کنیم زیرا در تعریف فرهنگ گفته شده فرهنگ مجموعه ای از راه حل ها برای مشکلات ناشی از تطابق بیرونی و انسجام درونی است. همین تعریف را برای استراتژی نیز به کار می برند همانطور که فرهنگ بر سیاست ها، روش ها و راهکارهای داخلی و خارجی کشورها موثر است بنابراین گفتگوهای فرهنگی در واقع یکی از استراتژیک ترین نوع گفتگوها میان جوامع و کشورها است.

 

وی افزود: برای اینکه گفتگوهای فرهنگی اثربخشی و بهره وری لازم را داشته باشد باید نخست درباره مفهوم و ارزش و جایگاه فرهنگ در جهان انسانی به تفاهم رسید هرچند تفاوت های فرهنگی کشورها بر تصمیم گیری های کشورها نقش اساسی ایفا می کند اما نباید به گونه ای باشد که از مزیت های مشترکات فرهنگی جهانی غافل بمانیم و باعث عمیق تر شدن چالش های فراروی کشورها شویم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما مفتخریم که فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی در کنار سایر فرهنگ ها و تمدن های بزرگ آسیا در طول تاریخ منادی گفتگو، صلح، دوستی و تعامل با دیگر ملت ها بوده و در خود فرزانگی چون سعدی، حافظ، رودکی، مولانا، فردوسی، گاندی، نهرو و اقبال را پرورش داده است که چون خورشیدی تابان در آسمان شعر و ادب و صلح و دوستی پرتوافشانی می کند.

 

وی اظهار کرد: به عنوان وزیر فرهنگ مفتخرم اعلام کنم که رویکرد دولت در عرصه مناسبات با دولت ها و ملت ها بر پایه گفتگو شکل گرفته این رویه بر تعاملات سیاسی که شاهد اخیر آن موضوع برجام است و اهم در ارتباطات و تعاملات فرهنگی با سایر جوامع به ویژه آسیا که از اولویت های اساسی و مناسبت های جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود، دنبال می شود؛ بر همین اساس هرگونه تعامل، همکاری فرهنگی به ویژه میان نخبگان و اندیشمندان ایرانی و آسیایی مورد استقبال ما بوده و آن را حرکتی سازنده در مسیر بالندگی و رشد فرهنگ و تمدن آسیایی می دانیم. 

 

 

 

پایان پیام/ 298
#وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی #سیدعباس صالحی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


تدوین و برنامه ریزی سال 1397 حوزه فاطمه الزهرا (س) تفت کاهش بهای طلای سیاه در بازار معاملات نیویورک چگونگی آموزش خلاقیت محور ریاضی در مراکز پیش دبستانی حضور 3 وزیر در کمیسیون عمران برای بررسی حادثه نفتکس سانچی از آزادی اسرای فلسطینی کوتاه نمی‌آییم طراحی توطئه جدید برای سوریه! گشایش دفتر یادبود جان‌باختگان حادثه نفتکش سانچی در برازیلیا جوراب زنانه صادراتی شد ناگفته‌های گزارشگر تلویزیون از لحظه فرو ریختن پلاسکو خرت و پرت ادارات کج سلیقه روی شانه تاریخ قیمت رهن خانه در نقاط مختلف تهران تعامل سه جانبه درجهت "محرومیت زدایی" منطقه حسن آباد انجام شد واریز «عیدی» بیمه‌شدگان همزمان با حقوق بهمن حجم مخازن سدها 14 درصد کاهش یافت نبرد برای اثبات زیبایی/ فناوری کاهش مصرف برق در راه است تصاویر صفحه روزنامه‌های چهارشنبه 27 دی واکنش رویانیان به ادعای گلر استقلال بوکانی‌ها مدعی شدند / نماینده ارومیه باز هم متوقف شد بیش از 70 درصد از تاکسی‌ها در حمل و نقل مسافران فعالند شهرداری به دنبال تثبیت جایگاه دومی اسامی داوران و ناظران هفته هجدهم لیگ برتر سرپرست فرمانداری: حضور دو نماینده رشت در کمیسیون تلفیق فرصت ارزشمندی است طراحی توطئه جدید برای سوریه آمریکا قطع کمک مالی به آنروا را سخاوتمندانه می‌داند پیام تسلیت دفتر بسیج دانشجویی اردکان در پی درگذشت تأسف‌برانگیز 32 کارکنان کشتی «سانچی» مسجد اولین و بهترین پناهگاه و پایگاه اجتماعی برای مسلمانان است گشت‌های محله محور یکی از بهترین خدمات بسیج در راستای تامین امنیت و ارامش شهر برگزاری بزرگترین اعتراض اجتماعی در کشور آفریقایی گوترش: جنگ با کره شمالی قابل اجتناب است وصیت‌نامه شهید مصطفی ارداقیان/ آینده اسلام و ایران در گرو تلاش دانشجویان است سرخط روزنامه‌های هند - چهارشنبه 27 دی حقوق شاهزاده‌های سعودی چقدر است؟ تقویت سلامت بدن با مصرف دانه کنجد تلاش کاخ سفید و کنگره برای اصلاح برجام! "طالبان" سکوت 10 ساله ترور بی نظیر بوتو را شکست خیز نفت برای افزایش/پیش افتادن نفت برنت از سایر رقبا+نمودار مهاجم چلسی در راه لالیگا گفتم برجام و این مذاکرات هسته‌ای، برای ما یک نمونه خواهد بود/ در ظاهر وعده می‌دهند، امّا در عمل توطئه می‌کنند؛ این شد آمریکا آب‌بازی دیدنی ببرها+عکس تصاویر دیدنی از هجوم میلیونی خرچنگ‌ها به ساحل! پرچمدار ال‌جی؛ lg v30 آپدیت اندروید 8.0 اوریو را دریافت می‌کند + تصویر اولین تجربه کارگردانی مهران احمدی در جشنواره فیلم فجر + تصاویر امروزه باید در سنگر جنگ نرم حضورفعال داشته باشیم دور زدن قانون با استفساریه! مشارکت نظامی هند با آمریکا در افغانستان بعید است نحوه دلالت مدیریت منابع مالی جامعه اسلامی بر ولایت مطلقه فقیه
چرا نفتکش ایرانی «سانچی» دچار حادثه شد؟ دستگیری پدر و مادر آمریکایی که 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان چقدر است؟ مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی ورود سامانه بارشی به ایران نقاشی کشتی سانچی روی کانکس‌های زلزله زدگان/عکس قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 وداع تلخ خانواده شهدای گیلانی نفتکش سانچی پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد سنج و دمام زنی مردم بوشهر در غم دریانوردان سانچی (فیلم) مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم چرا پرچم پاناما به‌روی نفتکش ایرانی نصب بود؟ پیکر شهید «محسن برزگرزاده» در اسلامشهر تشییع شد زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد در برنامه نود دیشب چه گذشت؟ / سختی‌های آقای رکورد در استقلال بازداشت پدر و مادری که 13 فرزند خود را با زنجیر بسته بودند! + تصویر فیلم/ سنج و دمام بوشهری‌ها برای جانباختگان سانچی دختر 17 ساله آمریکایی، خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحمش را لو داد+ تصاویر مراسم ترحیم "احسان ابولی" از جانباختگان کشتی سانچی در کرمان برگزار شد پاسخ به ابهامات سانحه نفت‌کش/ برخی ادعاها درباره سانچی ژول ورنی است/ دریانوردان شهید خدمت محسوب می‌شوند بندرانزلی/مراسم وداع با جانباختگان حادثه نفتکش «سانچی» اردوغان دستور سرنگون کردن هواپیمای جنگنده روسیه را داد سریال «داستان ترسناک آمریکایی»؛ دلقک ترسناکی به نام ترامپ! مراسم ترحیم شهید «احسان ابولی قاسم آبادی» در کرمان برگزار شد بازیکن استقلال با سهمیه فیفا رفت غلط زیادی آمریکا در خصوص قدس به‌سرانجام نخواهد رسید/ ملت ایران در جنگ اقتصادی شکست نخورد و از تحریم ابزار شکوفایی خواهد ساخت نفتکش‌های جدید ایران در مسیر سانچی آیا زلزله دیشب فیروزکوه با گسل‌های تهران مرتبط است؟ واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ دیدار استاندار آذربایجان‌شرقی با خانواده بهرام اتحاد+تصاویر «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود احتمال توقف تولید تندر 90 و ساندرو از سال 98 موافقیت فدراسیون والیبال بلژیک با حضور محجبه فرنوش شیخی در مسابقات دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد (تصاویر) وداع با ملوانان نفتکش سانچی در انزلی مراسم وداع خانواده‌های شهدای گیلانی نفتکش سانچی در انزلی برگزارشد «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید عکس/ تشییع شهید سروان محسن برزگرزاده دنیزلی پیشنهاد تراکتورسازی را رد کرد ازدواج بر بام اورست پیشنهاد تبدیل خط اعتباری مسکن مهر به افزایش سرمایه بانک مسکن /آمادگی برای سم زدایی گسترده در نظام بانکی و پولی کشور فراهم نبود خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحم آمریکایی لو رفت +تصاویر باید در مسائل اساسی دنیای اسلام صریح باشیم/فلسطین مسئله مهم دنیای اسلام است که نادیده گرفته می‌شود پرداخت مطالبات سال 95 مراکز درمانی و دارویی، به زودی ممنوعیت دریافت عوارض از عوارضی «قزوین-زنجان» تا اطلاع ثانوی واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ فیلم/ عزاداری سنتی بوشهری‌ها در وداع با جانباختگان نفتکش سانچی اسرار سانچی ایران اعلام تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در سوریه را مداخله آشکار در امور داخلی این کشور خواند ناگفته‌های بهزاد نبوی از آیت‌الله هاشمی/رجایی ساچمه پلو می‌داد هاشمی جوجه کباب/زورش به فشارها نرسید

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me