تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13733886
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۱۱:۵۵

چگونه می‌توان به نفس مطمئنه رسید

معرفت عرفانی، معرفت حضوریِ شهودیِ قلبی است که یا از سنخ کشف و شهود صوری است یا از سنخ کشف و شهود معنویِ عین‌الیقینی یا کشف و شهود معنوی حق‌الیقینی است.
چگونه می‌توان به نفس مطمئنه رسید
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، متن زير يادداشتي از حجت الاسلام خسروپناه است كه در ادامه مي خوانيد؛

عرفا معرفت حضوريِ شهوديِ قلبي را به دو قسم تقسيم مي كنند:

يك قسم آن كشف و شهود صوري است

و قسم ديگر آن، كشف و شهود معنوي است.

در كشف و شهود صوري، مقدار و شكل و رنگ هست؛ اما مقدار و رنگ و شكل حسي نيست، بلكه مثالي است.

شبيه صورت‌هايي كه در عالم خواب مي‌بينيم. يعني در عالم خواب، حتي رنگ و مقدار و شكل را مي‌بينيم. و صورت را در خواب كشف مي كنيم و اين كشف ممكن است در بيداري براي شخصي حاصل شود.

مثل اين‌كه پيغمبر اسلام(ص)، حضرت جبرئيل(ع) را به شكل «دحيه كلبي» مي‌ديد. دحيه كلبي يكي از افرادي بود كه در زمان پيغمبر(ص) زندگي مي‌كرد؛ يعني وجود جسميِ مادي داشت. جبرئيل وقتي خودش را ظاهر مي‌كرد كه مقدار و اندازه و شكل او را ببينند، خودش را به شكل دحيه كلبي در مي‌آورد. بقيه هم او را نمي‌ديدند، اگر هم صحابي پيغمبر(ص) او را مي‌ديدند؛ به خاطر تصرفي بود كه پيغمبر(ص) در صحابي تا بتوانند او را ببينند. اگر پيغمبر(ص) تصرف نمي‌كرد، كسي نمي‌توانست او را ببيند.

اما گاهي اين كشف و شهود، كشف و شهود معنوي است. مثلاً وقتي كسي وحدت وجود و تعينات وجود را مي‌يابد، اين ‌هم كشف است اما كشف معنوي است كه معنا مي‌يابد.

اين قسم ديگر از سنخ شكل و مقدار و رنگ و صورت نيست. اين كشف گاهي كشف عين اليقين است و گاهي كشف حق اليقين. يعني گاهي وحدت وجود را مي‌يابد و يقين هم پيدا مي‌كند؛ اما خودش موطن آن حقيقت نشده است.

به عنوان مثال چراغي را در نظر بگيريد كه روشن است، هرچه از چراغ دورتر شويد، سايه و تاريكي بيشتر مي‌شود تا حدي كه اصلاً هيچ نوري نبينيد. وقتي به چراغ نزديك شديد، نور چراغ را مي‌بينيد؛ يقين هم داريد كه چراغ روشن است. اما وقتي نزديك تر و نزديك تر شويد و تا نزديك‌ترين مكان به چراغ برويد، كل شعاع‌هاي اين چراغ بر شما مي‌تابد و شما موطن و محل شعاع‌هاي اين چراغ مي شويد.

وقتي از دور نور را مي بينيد، يقين هم داريد كه نور روشن است، اين عين اليقين است. اما وقتي موطن نور شويد، اين چراغ بر شما كاملاً تجلي دارد و ظرف تجلي او مي‌شويد كه اين حق‌اليقين است.

حال اگر عارفي سلوك كرد و به عالم ملكوت رسيد؛ نه صورت ملكوت، بلكه معناي ملكوت را يافت و با اين ملكوت اتحاد پيدا كرد و خودش ملكوتي شد، ديگر مرتبه اي است كه حق‌اليقين شده است. نه تنها به فرشته‌ها و ملائكه رسيده است بلكه از ملائكه هم عبور كرده است. ديگر ملائك شاگرد او مي شوند.

معرفت عرفاني، معرفت حضوريِ شهوديِ قلبي است كه يا از سنخ كشف و شهود صوري است يا از سنخ كشف و شهود معنويِ عين‌اليقيني يا كشف و شهود معنوي حق‌اليقيني است.

بالاترين مرتبه شهود، شهود حق‌اليقيني است كه شخص در سير و سلوك به عالي ترين منزلگاه كه مي‌رسد، به اين درجه نائل مي شود. فردي كه به اين منزل رسيده است، مي‌گويند به مقام توحيد رسيده است كه همان مقام وحدت است.

البته معاذالله خدا در اين شخص حلول نكرده است بلكه خداوند اسماء و صفات خودش را در اين شخص تجلي داده است. اين شخص، مظهر جامع جميع اسماء و صفات الهي شده است. اگر همه اسماء الهي را بخواهيم جمع كنيم، در اسم الله جمع مي شود. انسان كامل مظهر الله مي شود. انسان كامل تمام اسماء و صفات الهي را نه تنها شهود مي‌كند بلكه تمام اسماء و صفات الهي در او تجلي كرده و ظهور پيدا مي‌كند. اين انسان، مظهر اسمِ الله مي شود. يعني ممكن است كسي مظهر اسم رحمت الهي باشد و بعضي ديگر مظهر غضب الهي‌.

حال كسي را در نظر بگيريد كه مظهر تمام اسماء و صفات الهي شود. به عنوان مثال گاهي به آينه نگاه مي‌كنيد و صورت معشوق را مي‌بينيد و گاهي خود معشوق را مي‌بينيد. آنگاه كه چهره را در آينه مي‌بينيد، اين عين‌اليقين است و آنگاه كه خودش را مي‌بينيد، اين حق‌اليقين است.

اين‌كه مرحوم الهي قمشه‌اي مي‌گويد وقتي امام حسين (ع) از اسب به زمين افتاد، آيينه بشكست و رخ يار ديد؛ اين ديگر مرتبه حق‌اليقين است. «يا ايتهاالنفس المطمئنه ارجعي الي ربك راضيهً مرضيهً» اين درجه مخصوص انسان كامل است. البته اين حق اليقين هم مراتبي دارد. بالاترين مرتبه اش را انسان كامل دارد كه الان حضرت ولي‌عصر (ارواحنا لترابه الفداء) است و مراتب پايين تر را هم مي‌توانند انسان‌هاي ديگر كسب كنند.

برچسب ها: اخلاق - معارف


#حجت الاسلام خسروپناه #نفس مطمئنه #عرفات #معرفت #فلسفه اسلامی #عرفان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


شرایط افزایش حقوق معلمان در سال 97 برکناری مقام بلندپایه امنیتی مصر در آستانه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری دیدبان حقوق بشر خواستار مجازات ولی‌عهد عربستان شد امره جان: فقط روی عملکردم در زمین با لیورپول تمرکز کرده‌ام؛ بقیه مسائل بر عهده ایجنتم است رجزخوانی توییتری جردن باروز و فرانک چامیزو؛ اعجوبه ایتالیایی به 74 کیلوگرم می‌آید؟ درخواست مجازات ولی‌عهد سعودی از سازمان ملل کاش به جای پرچم، مرا 10 بار آتش می‌زدند /برای سرافرازی این پرچم در هر قله‌ای 10 شهید داده‌ایم وزیر خارجه روسیه: برجام هنوز نمرده است روسیه: برجام هنوز نمرده است ناگفته‌های دوست 25 ساله عباس کیارستمی کاوه رضایی در خط حمله شارلوا برابر ماسکرون یک دختر بچه جان 6 نفر را نجات داد رسیدگی به طرح اصلاح قانون چک به کجا رسید؟ چرا مشکلات امدادرسانی از زلزله بم تا سرپل‌ذهاب تکرار شد؟ کار جهادی و برنامه مدبرانه و فعال؛ راه‌حل مشکلات جامعه میاتوویچ: شرایط رونالدو باید در پایان فصل بررسی شود دلایل استعفای طاهری به روایت هیئت مدیره سپاهان تاکید سران فرانسه و آلمان بر تقویت اتحادیه اروپا عکس سلفی با قطار مرگ پسر جوان را رقم زد تصویر دیده نشده از کارگردان «دختر» در جبهه عکس/ دلتان را صابون نزنید؛ به هیچ عنوان نمی‌توانید این خوراکی‌ها را میل کنید! برگزاری کارگاه پیشگیری از جرائم و تخلفات نیروهای مسلح در ناحیه بسیج رباط کریم اهداف نظام با اختلاس و سیاست‌زدگی محقق نمی‌شود اجرای «آیین آواز ایرانی» در شهر ری سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان مرکزی سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان مرکزی مدیرعامل باشگاه سپاهان استعفا داد چه کسانی نباید «پرتقال» بخورند! ساخت قرآن کشتی مطلا با هزینه‌ی شخصی بوده است برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی در بندر چابهار راکب موتورسیکلت قربانی بی احتیاطی در رانندگی امکان اخراج آوارگان آموزش دیده از اتریش زمان و مکان تمرین فردا (شنبه) استقلال مشخص شد آتش سوزی در جنگل اشکته چال رامسر امام جمعه موقت اردکان: رعایت حق پدر و مادر یکی از نشانه‌های تقواست دستور آماده باش توانیر در پی وقوع مجدد گرد و غبار در خوزستان ارتباط مخابراتی چند شهرستان لرستان برقرار شد مصدومیت 2 نفر در حادثه آتش سوزی منزل مسکونی زمزمه‌های برکناری کرانچار در رسانه‌های اصفهان قفسه‌های خالی در فروشگاه‌های ونزوئلا مادورو: قدس را به عنوان پایتخت ابدی فلسطین می‌شناسیم حضور مرکل در نشست داووس جهاد مغنیه در حال حفاظت از سید حسن نصرالله خسارت 200 میلیونی طوفان به تاسیسات برق پلدختر نماینده آیت‌الله‌العظمی سیستانی خواستار وفاداری به خون شهدا شد مدارس 15 شهرستان خوزستان تعطیل شد تعطیلی برخی مدارس در آذربایجان غربی پاس گل شهباززاده در اولین بازی برای القطر حضورسه نماینده خوزستان در مرحله نیمه نهایی لیگ برتر امید بسکتبال
موسویان: خروج از برجام باعث افزایش بی‌اعتمادی بین‌المللی به آمریکا می‌شود پرواز یک گاو بر اثر طوفان در آلمان دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی تمام خطوط ارتباطی شهرستان کوهدشت قطع شد پلیس فارس: متهم در اقلید خود را کشت سرمربی جدید تراکتورسازی وارد ایران شد بازی فولاد و پیکان به تعویق افتاد "ارسلان شهنی" از سرپرستی فرمانداری دزفول استعفا کرد تصاویر و جزئیات تازه از زندگی 13 کودک زندانی در خانه پدری پلیس فارس: متهم در اقلید خود را کشت تولید قهوه از گیاه کاسنی با خواص درمانی مراسم یادبود شهدای کشتی سانچی - تهران مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است چرا بازی فولاد و پیکان لغو شد؟ زمان انتقال پیکر 3 جانباخته حادثه سانچی به کشور پیام احساسی طارمی برای هواداران پرسپولیس+عکس گل مارکو آسنسیو به لگانس (لگانس 0-1 رئال مادرید) فرماندار دزفول پس از تقلب امتحانی مجبور به استعفا شد مراسم اولین سالگرد شهدای آتش نشان پلاسکودربهشت زهرا (س) برگزار شد مربی ترکیه‌ای در راه تبریز/ سلام آرتور سالام به تراکتوری‌ها برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو کاهش نرخ ارز طی دو ماه آینده پرواز یک گاو بر اثر طوفان در آلمان/عکس سرمربی جدید تراکتورسازی وارد تبریز شد + تصاویر علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ /عکس مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است/ آماده‌باش به مراکز درمانی و خدماتی بخش خبری 20: 30 مورخ 28 دی ماه 96 + فیلم مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است سالام با استقبال هواداران به تبریز رسید عکس/ دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس جانباخته سانچی رزومه بازیکن پرتغالی جدید استقلال ساغلام بمحض پیاده شدن ازهواپیما، میل به نمازجمعه داشت! مدارس 15 شهر خوزستان شنبه تعطیل است در لایحه جدید دولت حقوق کارمندان چقدر افزایش دارد؟ فقهی زاده در مراسم تجلیل از فعالان قرآنی شهرستان استهبان عنوان کرد: اهل بیت (ع) بزرگترین مفسران قرآن کریم هستند گشایش دفتر یادبود "شهدای خدمت" حادثه سانچی در سفارت ایران در کویت پلیس: متهمی که در اقلید به یک مامور ناجا تیراندازی کرده بود، خودکشی کرد ملت فلسطین مواضع ایران در مساله قدس را می‌ستاید زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی نرم‌افزارهای موبایل 16 مورد اطلاعات ما را بیگانگان می‌دهند/ تلگرام دنبال براندازی نظام بود؛ فیلتر آن آبی روی آتش بود و باعث دستگیری عناصر ضدانقلاب شد ارتباط 50 درصد «طلاق»‌های کشور با اعتیاد/ راه‌اندازی مرکز رصد آسیب‌های اجتماعی در استانها زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی توصیه مهم درباره رجیستر کردن گوشی‌های چند سیم کارت/ فعال سازی ناصحیح دریافت خدمات را مختل می‌کند سفر جابری انصاری به روسیه/ رایزنی امروز با بوگدانف/ شرکت در نشست با همتایان روس و ترکیه‌ای در سوچی مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است درخواست عجیب برانکو از مدافع تیمش تولیت آستان قدس با خانواده سرمهندس کشتی "سانچی" دیدار کرد افزایش 20 تا 50 درصدی حقوق کارمندان در لایحه جدید دولت حرف‌های اخیر دشمن از دلسوزی نیست؛ فتنه جدید است/ پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را پایین خواهیم کشید انفجار مهیب در شهر گیلانغرب/ نشت لوله گاز حادثه آفرید

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me