تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ابنا
دسته:متفرقه()
کد خبر:13734905
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۱۲:۲۱

ابراهیمی‌ترکمان: گفتگو مؤثرترین عنصر همگرایی است

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به این که تنوع و تکثر فرهنگی فرصت و زمینه‌ای جهت همکاری میان ملت‌ها را فراهم می‌کند، گفت: گفتگو مؤثرترین عنصر همگرایی است.
ابراهیمی‌ترکمان: گفتگو مؤثرترین عنصر همگرایی است

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به این که تنوع و تکثر فرهنگی فرصت و زمینه‌ای جهت همکاری میان ملت‌ها را فراهم می‌کند، گفت: گفتگو مؤثرترین عنصر همگرایی است.

نخستین اجلاس گفتگوهای فرهنگی آسیایی صبح امروز- شنبه 23 دی‌ماه - با سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و حضور 70 نفر از شخصیت‌های فرهنگی و علمی از ایران و 20 کشور آسیایی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان آغاز شد.

در ابتدای این مراسم ابراهیمی‌ترکمان، گفت: در روزگاری که جامعه جهانی با چالش‌ها و منازعات مختلفی مواجه است، اجتماع فرهیختگان و اندیشمندان آسیایی در این اجلاس تأکیدی بر نقش و اهمیت گفتگوهای فرهگی بعنوان راهکاری مؤثر برای فائق‌آمدن بر چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.

وی افزود: قاره آسیا همواره خاستگاه ادیان، فرهنگ‌ها و مکاتب فلسفی بوده و سهم قابل توجهی در فرهنگ و تمدن بشری بر عهده داشته است. این قاره کهن همچون گذشته، می‌تواند تنوع و تکثر فرهنگی موجود را به فرصت و زمینه‌ای جهت همکاری و همگرایی میان ملت‌ها تبدیل کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه، گفت: امروزه فرهنگ مؤثرترین و قوی‌ترین عنصر برای هماهنگی و همگرایی به شمار می‌آید؛ از این‌رو گفتگوهای سازنده و هدفمند به وظیفه‌ای اجتناب‌ناپذیر مبدل گشته است.

وی تأکید کرد: گفتگوهای فرهنگی می‌تواند دامنه وسیعی از مسائل فکری، اجتماعی و پدیده‌ها و تحولات فرهنگی را در مسیر تقویت همبستگی و صلح و همچنین، کنترل چالش‌ها و بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بر عهده گیرد.

تأکید بر گفتگو و همگرایی میان جوامع آسیایی

ابراهیمی‌ترکمان ادامه داد: ارزش‌های مشترک قومی، مذهبی و فرهنگی آسیا همانند انسان‌دوستی، احترام متقابل، صلح‌طلبی، عدالت‌خواهی و پرهیز از خشونت، اصولی جهت تلاش بیشتر در مسیر اعتلای همدلی، گفتگو و همگرایی میان جوامع آسیایی و فراهم‌آوردن زمینه‌های تبادل تجربیات در مواجهه با چالش‌های حاکم بر منطقه به منظور دستیابی به فصل مشترکی در توسعه روابط پایدار است.

وی با اشاره به اهمیت و ضرورت اجلاس گفتگوهای فرهنگی گفت: یقیناً پایبندی به اصول یک گفتگوی سازنده سهم بزرگی در میزان موفقیت و اثربخشی آن گفتگو دارد. تعیین دقیق اهداف، تلاش برای دستیابی به راهکارهای عملی، التزام به همکاری در چارچوب توافقات و عزم جدی برای ادامه‌ مسیر، از جمله عوامل مؤثر در موفقیت این اجلاس است.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه، افزود: بر اساس همین ضرورت‌ها طرح تأسیس دبیرخانه دائمی گفتگوهای فرهنگی بین‌المللی با هدف فراهم‌سازی و تسهیل فرصت‌های مناسب جهت ارتباط و گفتگوهای فرهنگی نخبگان و دانشگاهیان ایران با سایر جوامع مطرح و دوسال پیش، مورد تصویب قرار گرفت.

وی به برگزاری گفتگوهای فرهنگی اشاره کرد و گفت: از زمان تأسیس این دبیرخانه تاکنون نشست‌ها و اجلاس‌های متعددی از جمله گفتگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب، گفتگوهای فرهنگی ایران و اروپا با مشارکت و همکاری مجموعه‌ای از نهادها و مراکز علمی دانشگاهی و فرهنگی ایران و سایر کشورها برگزار شد.

ابراهیمی‌ترکمان افزود: به دنبال برپایی چند نشست مقدماتی و منطقه‌ای، گفتگوهای فرهنگی آسیایی در کشورهای مالزی، هند و قزاقستان که در سال گذشته از سوی دبیرخانه برگزار شد، امروز شاهد نخستین اجلاس گفتگوهای فرهنگی آسیایی با حضور اندیشمندانی از 21 کشور آسیایی در تهران هستیم.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مشارکت و همکاری دانشگاه‌های تهران، فردوسی مشهد و مازندران در برگزاری نخستین اجلاس گفتگوهای فرهنگی آسیایی اشاره کرد و گفت: این اجلاس طی روزهای 23 تا 25 دی‌ماه برگزار خواهد شد.

بازشناسی شیوه‌های بازگشت به تمدن آسیایی با تأکید بر نقش‌آفرینی عنصر فرهنگ

ابراهیمی‌ترکمان در ادامه سخنان خود، دستیابی به فهم مشترک ضرورت و بایستگی گفتگوهای فرهنگی به عنوان زیرساخت دیگر روابط، بررسی راهکارهای مشترک عملی برون‌رفت از چالش‌های منجر به واگرایی فرهنگی در قاره آسیا، بازشناسی شیوه‌های بازگشت به تمدن آسیایی با تأکید بر نقش‌آفرینی عنصر فرهنگ و نخبگان فرهنگی را از اهداف برگزاری این اجلاس برشمرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: برجسته‌سازی نقش نخبگانی در هموار سازی روند گسترش روابط فرهنگی میان جوامع آسیایی، توافق بر سر سازوکارهای مناسب جهت همکاری، همفکری و گفتگوی مستمر فرهنگی میان نخبگان کشورهای آسیایی از دیگر اهداف این اجلاس است.

وی با اذعان اینکه این اهداف مهم طی دو روز در قالب سه کمیسیون در مراکز دانشگاهی برگزار خواهد شد، گفت: در این کمیسیون‌های تخصصی، مقالات و گفتگوهای علمی و فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به برگزاری کمیسیون گفتگوی فرهنگی ایران و شبه قاره اشاره و تصریح کرد: این دور از گفتگوها با موضوع «عرفان و تصوف، ظرفیت‌ها و فرصت‌های تعامل و همگرایی فرهنگی» به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد و با حضور اندیشمندانی از کشورهای هند، بنگلادش، پاکستان، افغانستان، سریلانکا و ایران برگزار می‌شود.

وی همچنین، افزود: کمیسیون گفتگوی فرهنگی ایران، شرق و جنوب شرق آسیا با موضوع «پیوندهای فرهنگی و تاریخی» با حضور اندیشمندانی از چین، اندونزی، مالزی، سنگاپور، فیلیپین، تایلند، کره، ویتنام و ایران در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به گفتگوی فرهنگی ایران، آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه گفت: کمیسیون گفتگوی فرهنگی ایران، آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه با موضوع «میراث مشترک فرهنگی ـ تاریخی» با حضور اندیشمندانی از ترکیه، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان و ایران در دانشگاه مازندران برگزار می‌شود.

وی در ادامه، بیان کرد: برگزاری گفتگوهای فرهنگی مسئولین دانشگاه‌های عضو «دی هشت» با همکاری دانشگاه بوعلی سینای همدان و نشست گفتگوی فرهنگی مراکز دایرة‌المعارف آسیا و نشست گفتگوی فرهنگی نخبگان بین‌المجالس آسیایی نیز، در این اجلاس گنجانده شده است.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار امیدواری کرد، این اجلاس بتواند نسبت به اهداف پیش‌بینی شده در مسیر یافتن راه‌حل‌های مشترک برای توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی، استمرار گفتگوهای فرهنگی نخبگان و وصول به نتایج عملی در توسعه و تحکیم ارتباطات و همفکری موفق باشد.

ابراهیمی‌ترکمان در پایان سخنان خود، از همکاری وزارت امورخارجه، نمایندگی‌های کشورهای آسیایی در تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همه دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فرهنگی و نمایندگی‌های فرهنگی ایران در کشورهای آسیایی که در برپایی این اجلاس همکاری و مشارکت کرده‌اند، قدردانی کرد.

بنابر اعلام این خبر، در این مراسم سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مصطفی آیدین، رییس هیأت امنای دانشگاه استانبول، محمود نیلی، رییس دانشگاه تهران، محمد مشکات‌الدین، رییس دانشگاه شرق داکا و دین شمس‌الدین، مشاور رییس جمهور اندونزی، به ایراد سخنرانی می‌پردازند.

کمیسیون‌‌های «شرق آسیا»، «شبه‌قاره» و «آسیای مرکزی و قفقاز» این اجلاس، به مدت سه روز و به ترتیب در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسی مشهد و مازندران(بابلسر)، با حضور اندیشمندانی از ایران و 20 کشور از قاره آسیا، برگزار خواهد شد.

این همایش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران(بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفتگوی همکاری آسیایی، برگزار می‌شود.

.......................
پایان پیام/ 313


این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


نمایشگاه موقت ایران خودرو در مراکز خرید شب خونین رونالدو در جشنواره گل‌های رئال مادرید +عکس شبه‌نظامیان در "افغانستان" با قاچاق مواد مخدر نیازهای خود را تأمین می‌کنند پلمب جعبه سیاه سانچی فردا باز می‌شود پویش مردمی خورشید نو در گلستان برنامه سبک زندگی اسلامی در بقاع متبرکه لرستان اجرامی شود کشف بیش از 280 کیلوگرم مواد مخدر در فارس خبر‌های جدید از سانچی به روایت ربیعی + فیلم تشکیل «نیروی ویژه» اسرائیل در مرز مصر قتل خواهرزاده در اسلام آباد غرب / قاتل خودکشی کرد سفیر چین در ایران: ما درخصوص امدادرسانی به سانچی کوتاهی نکردیم تحلیل سید علی خمینی از ناآرامی‌های اخیر در کشور نام مستندسازان دیدارکننده با رهبر معظم انقلاب دیدار دوستانه ایران و تونس قبل از جام‌جهانی پلمب جعبه سیاه سانچی فردا باز می‌شود محمد مهاجری: به جای فیلترینگ محتوا تولید کنیم درمان رایگان بیماران فسا+فیلم در پی برخورد دو کشتی در سواحل هنگ کنگ هفت نفر ناپدید شدند یارانه مراکز توانبخشی غیردولتی افزایش یافت وزیر خارجه ترکیه مدعی استفاده گروه‌های کُردی سوریه از سپر انسانی در عملیات عفرین شد توقف تاتنهام در لیگ برتر انگلیس چرا برخی افراد خلاق‌تر از دیگران هستند مایک پنس به فلسطین اشغالی سفر کرد واکنش ترکیه به درخواست تشکیل نشست شورای امنیت از سوی فرانسه مدال نقره محجوب در جودوی گرندپری تونس آیا ترامپ واقعا بدترین رئیس‌جمهور آمریکاست؟ سهم خودروها در آلودگی هوای تهران مشخص شد ترکیب اینتر برای جدال با رم اعلام شد تکذیب جریمه شفر برای استقلالی‌ها مجلس اعتبار 150 میلیون دلاری مقابله با ریزگردها را حذف نکرده است ثبت قرارداد اعضای کادر فنی تراکتورسازی در هیئت فوتبال + عکس تیم کوک شبکه‌های اجتماعی و استفاده بیش از حد از تکنولوژی را سرزنش کرد دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با مدیر حوزه علمیه حضرت ولی عصر (عج) خوانسار دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه گلپایگان دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با امام جمعه گلپایگان تاریخ اعلام نتایج آزمون استخدامی قوه قضاییه تشکر بشار اسد از حمایت‌های رهبر انقلاب نشست زمین در فاز 2 اکباتان تهران ارزش هنر به انسان ساز بودن آن است/سینما در خدمت ارزش‌های بشری باشد آمریکا خویشتنداری ترکیه را خواستار شد اظهارات پسکوف درباره احتمال دیدار پوتین و ترامپ تداوم آمار نا امید کننده مهاجمان استقلال علت لاغری و کاهش وزن بی دلیل چیست؟ 5 سال حبس به اتهام اهانت به عربستان بودجه فرهنگی «260 میلیارد تومان» کاهش یافت کلانتری: آلودگی هوا در درجه سوم اهمیت دولت است برتری قدرتمندانه حریف تراکتور در جام پادشاهی سخنگوی وزارت خارجه حمله تروریستی به هتلی در کابل را محکوم کرد دفع آفات انباری حبوبات با «امواج مایکروویو» /گام محققان ایرانی برای حفظ منابع غذایی و محیط زیست برترین پارکورهای 2017
«محمد معافی» به قافله شهدا پیوست جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود «محمد تقی عطایی» مربی خوشنام فوتسال قم درگذشت قیمت دلار امروز 1 بهمن 96 بررسی‌ها برای کشف جزئیات قتل طلا فروش یاسوجی ادامه داد نمایش"یاسمن و غولغولکها"در شاهرود به روی صحنه رفت آخرین وضعیت بازار برنج تولید داخل عرضه قلیان در قهوه خانه هایِ سنتی مجوزدار آقای روحانی دلار شد 4600 تومان/ ادعای یکسان سازی نرخ ارز چه شد؟ نخبه کردستانی دستفروش شد! / فردایی که مسئولان وعده می‌دادند هیچ‌وقت نیامد کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی این شهر ماجرای نخبه کردستانی که دستفروش شد! / فردایی که مسئولان وعده می‌دادند هیچ‌وقت نیامد احتمال بروز زلزله 7 ریشتری روی گسل شمال تهران 2 برابر شده است دیدار تیم‌های نفت مسجدسلیمان و ایران جوان بوشهر لغو شد خلاصه بازی رئال مادرید 7-1 دیپورتیوو لاکرونیا گرد و خاک مدارس بوشهر را تعطیل کرد شهادت "محمد معافی" مدافع حرم نکایی در سوریه + عکس کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی / مأموران ویژه انتظامی در حال بررسی پرونده صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه اول بهمن گل سوم سرخیو آگوئرو به نیوکاسل (منچسترسیتی 3-1 نیوکاسل) علی ربیعی: جعبه سیاه سانچی با حضور نمایندگانی از سوئد، پاناما، بنگلادش، چین و ایران فردا بازگشایی می‌شود روایتی از اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 بهمن 96/ پنالتی باید تکرار می‌شد +تصاویر حمله تروریستی به هتل اینترکنتیننتال کابل مصدومیت دو زن در تصادف بزرگراه شهید ستاری اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر در چه مرحله‌ای است؟ / بررسی موانع اجرای قانون در نشست امروز فراکسیون ایثارگران مجلس فیلم/ ادای احترام به شهدای سانچی در مدرسه شهید مطهری رقابت چراغ خاموش چند تیم برای جذب دژاگه حلوصی آکار: عملیات بمباران در منطقه عفرین تجمع گروه‌های تروریستی بود/سرلشکر باقری: تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه نباید آسیبی ببیند تاج‌گردون: ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی می‌ماند تعطیلی مدارس 6 شهرستان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل گرد و خاک بودجه گرد و غبار خوزستان حذف شد افزایش 2 برابری احتمال وقوع زلزله 7 ریشتری در گسل شمال تهران/فرونشست غرب تهران بعد از وقوع زلزله 29 آذرماه 2 روش برای حذف یارانه ثروتمندان اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت چگونه در 3 ساعت فرار کرد؟ سارقان پس از سرقت، طلافروش را با خود بردند و به قتل رساندند عکس/ عروسی در میان گرد و غبار «محمد معافی» در سوریه شهید شد افشاگری وزیر روحانی درباره پشت‌پرده «بازی بزرگ» موسسات مالی غیرمجاز /چه کسانی مالباختگان را تحریک کردند در خیابات اعتراض کنند؟ /ردپای دولت احمدی نژاد در تاسیس قارچ گوونه موسسات مالی و اعتباری /احمدی نژاد در سفرهای خود از پول حاتم بخشی می‌کرد /دولت قبل زمینه بزرگترین مبادله‌های رانتی تاریخ ایران را فراهم ساخت دست‌مایه‌های امید در کشور بی‌شمار است/ زبان طنز به رسایی و سودمندی مستند کمک می‌کند/ سرافراشته نشان دهید که انقلابی هستید «محمد معافی» به قافله شهدا پیوست وقتی پیامبر خدا (ص) را می‌شود نقد کرد ولی برجام را نه! / خط‌ونشان‌های وزارت‌خارجه مُرده توافق هسته‌ای را زنده می‌کند؟ حمله به هتل کانتیننتال در کابل با کشته شدن همه مهاجمان پایان یافت هشدار مدیر پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده حمله تروریستی به هتل 5 ستاره در کابل برنامه دولت افزایش قیمت دلار به 5000 تومان است من، پرچم، ایران فاطمی سرافراشته نشان دهید که مومن و انقلابی هستید/ هنر شما میتواند با سند، کار دشمن را بی اثر کند/ مستند انتقادی، مفید و لازم است تنیس آزاد استرالیا 2018؛ روز ششم؛ صعود دراماتیک هالپ به مرحله چهارم/ پیروزی آسان فدرر و جوکوویچ/ حذف دور از انتظار زورف و دل‌پوترو از رقابت‌ها حلوصی آکار: ترکیه به توافقات به عمل آمده در مذاکرات 3‌جانبه پایبند است/باقری: تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت سوریه نباید آسیب ببیند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me