تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13736143
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۱۳:۰۲

وزیر ارشاد: منش خشن؛ گفت‌وگو را به سایه برده است

گفت‌وگوی فرهنگی یک گفت‌وگوی استراتژیک است چراکه فرهنگ مجموعه‌ای از راه‌ها برای همگرایی و انسجام درونی است یعنی همانطور که فرهنگ می‌تواند ملت‌ها را در کنار هم نگه دارند در برقراری صلح و امنیت نیز موثر است و گفت‌وگوی فرهنگی در جهان امروز یک استراتژی شناخته می‌شود. اصولاً گفت‌وگوی فرهنگی یعنی یافتن راه‌حل مشترک برای مقابله با چالش جهانی.
وزیر ارشاد: منش خشن؛ گفت‌وگو را به سایه برده است

ایران آنلاین / به گزارش روابط عمومی وزارت ارشاد ،سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) صبح امروز در افتتاحیه نخستین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی و آسیایی که به مدت سه روز در سه شهر تهران، مشهد و بابل با حضور 23 کشور آسیایی برگزار می‌شود، گفت: تجربه‌های تاریخی در روابط بین‌الملل نشان می‌دهد هرگاه ارتباطات بین ملت‌ها در بستر فرهنگی سامان یابد، پایدار؛ صلح‌آمیز و منجر به توسعه خواهد بود چراکه ارتباطات نیازمند به اعتماد و شکل‌گیری سهم مشترک است یعنی ارتباطی که مخصوصاً امروز برای همه طرف‌ها سودمند باشد، باید دوسویه باشد و به دنبال شکل دادن مفهوم ما.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: هرچه ارتباط فرهنگی تعاملی‌تر، مشارکتی‌تر و تجربی‌تر باشد، احتمال موفقیت آن بیشتر می‌شود. در این ارتباط است که امکان شکل‌گیری یک درک مشترک به وجود می‌آید و از تک‌صدایی فاصله می‌گیریم و تحمل دیگری میسر می‌شود. با این ارتباط است که استقبال از ایده‌های مختلف ممکن می‌گردد و می‌تواند سازوکار اصلی روابط فرهنگی باشد.

صالحی تاکید کرد: گفت‌وگو با این مفهوم مستلزم تغییر نگاه چندجانبه به‌جای یک‌جانبه است و اینکه فرآیند عرضه به همکاری تبدیل شود و یک‌سویه‌گویی به دو سویه‌گویی و گفتن به شنیدن مبدل شود، باید به فکر تغییر خود ترویجی بجای ترویج ارزش‌ها باشیم. در این صورت است که مشارکت جمعی بر پایه گفت‌وگو و تعامل سازنده شکل می‌گیرد و افزایش سطح تعاملات را شاهد خواهیم بود.

او اضافه کرد: توسعه، حفظ صلح و ثبات در منطقه و حتی جهان تنها بر پایه همین مشارکت جمعی محقق می‌شود و مشارکت اگر با گفت‌وگو همراه شود یعنی افزایش سطح همکاری و همگرایی. از این رو در گفت‌وگوی فرهنگی باید بر اشتراکات تاکید کنیم چراکه همین مشترکات فضای تفاهم بین جوامع را تسهیل می‌کند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم؛ گریزی به رابطه فرهنگ و توسعه زد و گفت: به دلیل رابطه مستقیم فرهنگ و توسعه روند توسعه بدون عامل فرهنگ فاقد تضمین، ماندگاری، پایداری و ادامه حیات خواهد بود. از همین روست که فرهنگ گفت‌وگو و چگونگی تعامل با دیگر فرهنگ‌ها نقش پررنگی در توسعه پایدار دارد و تسهیل‌کننده توسعه پایدار است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: توسعه پایدار آسیا نیز نیازمند فضایی تعاملی براساس مفهوم تنوع فرهنگی است تا باتوجه به خصوصیات انسانی خود به توسعه فرهنگی و شکوفایی برسد. توسعه پایدار در صلح و امنیت نقش مهمی دارد. در گفت‌وگوهای ما باید تنوع فرهنگی مورد احترام قرار گیرد مخصوصا در آسیا که تمدن‌های کهنی دارد.

صالحی یادآور شد: آسیا وسیع‌ترین قاره جهان است که در تاریخ تمدن‌های جهانی جایگاه ویژه‌ای داشته و دارد و حل چالش‌های پیش‌روی ما در آسیا با اتکا به گفت‌وگوهای فرهنگی همین تمدن‌ها با درنظر گرفتن دین و فرهنگ و... محقق می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: سیطره سنگین افکار افراطی ناشی از فقدان کوه گفت‌وگو و تعامل فرهنگی مخصوصاٌ میان نخبگان ما است. منش خشن؛ گفت‌وگو را به سایه برده است درحالی که تاریخ نشان می‌دهد فرهنگ اصیل‌ترین کالا و سرمایه‌ای بوده که آسیا به جهان عرضه کرده است. پس امروز هم فرهنگ‌های آسیایی می‌توانند سهم مهمی در سرنوشت بشر داشته باشند.

صالحی افزود: در این مسیر خود باید درباره مفهوم و ارزش فرهنگ در جهان امروز به تفاهم برسیم و نباید از اشتراکات فرهنگی غافل شویم. کشف و درک اشتراک فرهنگی نگرشی است که در پی آن می‌توانیم به حل مشکلات برسیم و مشارکت‌‌ها را برای همکاری با همدیگر جذب کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان تاکید کرد: مفتخریم که فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی نیز در کنار سایر تمدن‌های آسیایی همواره در تاریخ منادی صلح و دوستی و تعامل با دیگری بوده. آسیا بزرگانی چون مولوی، فردوسی، تختی، گاندی، نهرو، اقبال را پرورش داده است. به عنوان وزیر فرهنگ اعلام می‌کنم از هرگونه ارتباط و تعامل میان نخبگان ایرانی با سایر کشورها حمایت می‌کنیم و این مسئله را موجب بالندگی تمدن آسیایی می‌دانیم.

#سیدعباس صالحی #اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی و آسیایی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


منابع مالی پتروشیمی‌ها در بانک‌های خارج از خوزستان است بارش برف و باران در استان قزوین آغاز شد شرایط جدید بازنشستگی کارمندان دولت مقصر تولید خانه‌های نوساز فرسوده و غیرایمن کیست؟ «سانچی» پروتکل‌های امنیتی را رعایت کرده‌است زلزله 5 ریشتری حوالی "سومار" را لرزاند مراسم سالگرد شهدای فاجعه پلاسکو سیامک اطلسی: خودم را دوبلور می‌دانم تا بازیگر یک منبع امنیتی لبنانی: انفجار صیدا کار «موساد» است پاکستانی‌ها دوباره با قطار به ایران می‌آیند غذاهای مجلل مینیاتوری (عکس) نقش درجه حرارت بدن در بروز بیماری‌ها پرداخت نوین آرین خواننده مشهور عضو داعش کشته شد (+عکس) ایران هاست رونمایی از خودروی مفهومی نیسان (+عکس) بدهی 350 میلیونی به پیمانکار آبرسانی سیار شهرستان قاینات/عدم تخصیص اعتبار طی 2 سال گذشته تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز شنبه، 30 دی کمای 10 ساله و چشمان نگران مردم/ چه زمانی بخت این بیمار باز می‌شود؟! رویدادهای خبری روز شنبه در زنجان غلظت گرد و غبار در شوش به بیش از 30 برابر حد مجاز رسید عنوانهای اصلی روزنامه‌های 30 دی خراسان رضوی گرد و غبار شدید کلیه مدارس شهرستان‌های مرزی غرب کرمانشاه را تعطیل کرد سانحه رانندگی در سه راهی موته 2 کشته و 5 مصدوم برجاگذاشت بارش برف سبب کندی تردد در جاده کرج - چالوس و طالقان شد 659 نفر از زندانیان زنجانی گواهی مهارت دریافت کردند واردات گوشت گوسفندی در ازای صادرات دام زنده از اول بهمن ماه امسال تعطیلی مدارس سه شهرستان آذربایجان شرقی به دلیل بارش برف تعطیلی مدارس برخی از شهرستان‌های آذربایجان شرقی به دلیل بارش برف صفحه اول روزنامه‌های امروز استان اصفهان- شنبه 30 دی انفجار گاز در یک واحد مسکونی بجنوردی 5 مصدوم داشت واژگونی خودرو سمند در جاده کنگاور 2 کشته و چهار مصدوم برجا گذاشت سرگیجه پلاسکو کشف 80 هزار دلار ارز قاچاق در خوی بارش نخستین برف زمستانی در شهر قزوین سائلام رسما هدایت تراکتورسازی را برعهده گرفت عطش راهیان نور برای دانشجویان با برگزاری کلاس در دانشگاه‌ها ایجاد شود انحراف خودرو در جاده چالوس پنج مصدوم بر جای گذاشت 3 کشته و یک زخمی در تصادف خونین محور سلماس - خوی جهانگیری: مهمترین محدودیت ما محدودیت بودجه‌ای است همه محورهای مواصلاتی استان زنجان لغزنده فهرست پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه شهید بهشتی روایت تاثیر پذیری رهبری از شهید نواب صفوی بابل قهرمان مسابقات وزنه برداری بزرگسالان مازندران گرد و غبار 32 برابر حد استاندارد ماجرای خواستگاری از سید محمد موسوی + فیلم پادگانی که امام خمینی یک ماه و هفت روز در آن زندانی بود! ترامپ چقدر برای اغتشاشات اخیر در ایران هزینه کرد؟
موسویان: خروج از برجام باعث افزایش بی‌اعتمادی بین‌المللی به آمریکا می‌شود فیلم/ «بدون تعارف» با دستفروش دیروز و میلیاردر امروز دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی تمام خطوط ارتباطی شهرستان کوهدشت قطع شد آژیر قرمز در 96 سد کشور به صدا درآمد سرمربی جدید تراکتورسازی وارد ایران شد بازی فولاد و پیکان به تعویق افتاد برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی تولید قهوه از گیاه کاسنی با خواص درمانی بخش خبری 20: 30 مورخ 29 دی ماه 96 + فیلم مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است اولین سالگرد آتش نشانان حادثه پلاسکو علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ /عکس فوت 2 سرنشین خودرو در حادثه تصادف موته- گلپایگان چرا بازی فولاد و پیکان لغو شد؟ کاهش نرخ ارز طی دو ماه آینده زمان انتقال پیکر 3 جانباخته حادثه سانچی به کشور مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است فرماندار دزفول پس از تقلب امتحانی مجبور به استعفا شد پیام احساسی طارمی برای هواداران پرسپولیس+عکس ظاهر شدن چهار لکه نفتی در اطراف نفتکش غرق شده ایرانی مراسم اولین سالگرد شهدای آتش نشان پلاسکودربهشت زهرا (س) برگزار شد جنگ ترکیه علیه عفرین آغاز شد جنجالی‌ترین صحنه بازی استقلال؛ پنالتی بود یا نبود؟! (عکس) مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است/ آماده‌باش به مراکز درمانی و خدماتی سرلشکر صفوی: حداکثر 12 درصد درآمد ناخالص داخلی خود را در جنگ تحمیلی هزینه کردیم عکس/ دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس جانباخته سانچی در لایحه جدید دولت حقوق کارمندان چقدر افزایش دارد؟ محمد موسوی مهمان «دورهمی» می‌شود افزایش 20 تا 50 درصدی حقوق کارمندان در لایحه جدید دولت پلیس: متهمی که در اقلید به یک مامور ناجا تیراندازی کرده بود، خودکشی کرد تقی روحانی، پیشکسوت وزنه برداری درگذشت مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است ناجا: 20 هزار نفر دیگر می‌توانند از کسرخدمت بهره‌مند شوند / اسامی این افراد طی یکی دو هفته آینده اعلام می‌شود ساغلام بمحض پیاده شدن ازهواپیما، میل به نمازجمعه داشت! حرف‌های اخیر دشمن از دلسوزی نیست؛ فتنه جدید است/ پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را پایین خواهیم کشید دیدبان حقوق بشر نقض حقوق بشر در عربستان سعودی را محکوم کرد مدارس 15 شهر خوزستان شنبه تعطیل است وزیر خارجه روسیه: برجام هنوز نمرده است/ مسکو با ایران و ترکیه برای منطقه کاهش تنش در ادلب تلاش می‌کند خبر خوش برای فرهنگیان/افزایش حقوق معلمان در سال 97 زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی واشنگتن: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه منجر به بی‌ثباتی خواهد شد توصیه مهم درباره رجیستر کردن گوشی‌های چند سیم کارت/ فعال سازی ناصحیح دریافت خدمات را مختل می‌کند عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 دی 96/ نعمتی ناجی برانکو +تصاویر تولیت آستان قدس با خانواده سرمهندس کشتی "سانچی" دیدار کرد مدیرعامل سپاهان استعفا کرد سفر جابری انصاری به روسیه/ رایزنی امروز با بوگدانف/ شرکت در نشست با همتایان روس و ترکیه‌ای در سوچی تصویری از حضور سرمربی ترکیه‌ای تراکتور سازی در نماز جمعه دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me