تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:دولت
دسته:سیاسی()
کد خبر:13737861
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۱۳:۵۵

گفت و گو یکی از عوامل مشارکت جمعی در عرصه ارتباطات فرهنگی است

صالحی گفت: گفت و گو یکی از عوامل چندجانبه‌گرایی و مشارکت جمعی در عرصه ارتباطات و تعاملات فرهنگی است، این رویکرد مستلزم تغییر دوجانبه‌گرایی به چندجانبه‌گرایی، تغییر فرآیند عرضه به فرآیند همکاری، تغییر یک‌سویگی به دوسویگی، تغییر گفتن به شنیدن و تغییر خودترویجی به ترویج ارزش‌ها است.
گفت و گو یکی از عوامل مشارکت جمعی در عرصه ارتباطات فرهنگی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در آیین گشایش اجلاس گفت و گوی های فرهنگی آسیایی که با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: اميدوارم دستاوردهاي اين اجلاس و كميسيون‌هاي چندگانه آن، در تقویت فهم مشترك مسائل و موضوعات  موثر باشد و نتايج ارزشمندي در مسیر  توسعه همكاري‌هاي دو جانبه و چند جانبه جوامع آسیایی به ارمغان آورد .

وی ادامه داد: تجربه های تاریخی در روابط بين‌الملل، نشان می دهد كه هر گاه ارتباط میان ملت ها در بستري فرهنگي سامان یابد ، پايدار، صلح‌آميز و منشأ توسعه بوده است. چرا که غایت ارتباط  فرهنگی، اعتمادسازی و شکل گیری فهم مشترک است . هدف آن، شکل دادن به همکاری و شراکتی است که برای همه طرف ها سودمند بوده و مؤلفه‌های آن بر تبادل و دوسویگی استوار گردیده و  به دنبال شکل دادن به معنا و مفهوم «ما» است. بنابراین هرچه برقراری ارتباط فرهنگی تعاملی‌تر، مشارکتی‌تر و تجربی‌تر باشد، احتمال موفقیت آن نیز بیشتر می‌شود.

 صالحی تصریح کرد: از این روی شکل دادن به یک درک مشترک درباره مسائل مرتبط، تغییر از تک‌صدایی به گفت و گو، تحمل نشان دادن  و استقبال از ایده‌های مختلف،  از سازوکارهای اصلی چندجانبه گرایی در عرصه تعاملات و ارتباطات فرهنگی به شمار می رود.

وی خاطر نشان کرد: از آنجا که گفت و گو،  بارزترین مثال برای  چندجانبه‌گرایی و مشارکت جمعی  در عرصه ارتباطات و تعاملات فرهنگی است، این رویکرد مستلزم تغییر دوجانبه‌گرایی به چندجانبه‌گرایی، تغییر فرآیند عرضه به فرآیند همکاری، تغییر یک‌سویگی به دوسویگی ، تغییر گفتن به شنیدن و تغییر خودترویجی به ترویج ارزش‌ها است .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد:  مشارکت جمعی که بر پایه گفت و گو و تعامل سازنده شکل گرفته باشد، دربرگیرنده افزایش سطح تعامل است . توسعه ، حفظ صلح و ثبات در سطح بین‌المللی و منطقه ای نیز غالباً  بر پایه مشارکت جمعی شکل می گیرد .چرا که مشارکت جمعی بویژه اگر  بر پایه گفت و گو وتفاهم سازنده شکل گیرد، دربرگیرنده افزایش سطح  همکاری و عمل مشترک است. از این رو در گفت و گوی فرهنگی، یافتن اشتراکات و همپوشانی ها اولویت می یابد و تبادل فرهنگ ها اگر بر پایه گفت و گو بنا شود، فضای مفاهمه و عمل مشترک بین جوامع  را تسهیل می کند.

صالحی گفت: به دلیل وجود  رابطه و پیوند مستقیم بین فرهنگ  و توسعه، روند توسعه بدون در نظر گرفتن عامل فرهنگ، فاقد کار ویژه ای تضمین دهنده برای ادامه حیات خویش است . به همین رو، فرهنگ و عناصر فرهنگی و چگونگی تعامل میان فرهنگ ها، بر روند توسعه اقتصادی تأثیر به سزایی داشته وگفت‌وگو و تبادل فرهنگی، یکی از ابعاد مهم تسهیل کننده توسعه پایدار است.


وی تصریح کرد: توسعه پایدار آسیا نیز  نیازمند ایجاد فضای بهینه تعامل میان فرهنگی این قاره،  بر اساس مفهوم تنوع فرهنگی است تا با در نظر گرفتن خصوصیات انسانی و فرهنگی توسعه، و به کارگیریِ "هم ‌افزایی فرهنگ‌ها" به شکوفایی رسیده و موجب قوام بیشتر مولفه‌ها و عناصر مرتبط با حوزه توسعه پایدار شود. بی شک گفتمان سازی برای ایده "گفت وگوی فرهنگی " و نسبت سنجی آن با دو مفهوم صلح و توسعه پایدار، به مثابه دو هدف اساسی جامعه جهانی بویژه در آسیا  به شمار می رود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در اين گفت و گوها و ارتباطات فرهنگي، تنوع فرهنگي بايد مورد احترام قرار گيرد. موضوع تنوع  فرهنگي در كشورهاي آسيايي كه داراي تمدن‌هاي كهن هستند، بسيار صدق مي‌كند. قاره آسيا، وسيع‌ترين قاره جهان، در تاريخ تمدن‌هاي جهاني از جايگاه بالا و ويژه‌اي برخوردار است و براي حل چالش های پیش روی خود بايد بتواند با برقراري گفتگوهاي فرهنگي، علمي و ديني به روند صلح وثبات در  دنيا كمك كرده و آن را ارتقا بخشد.

وی ادامه داد: مجموعه شرایط حاکم بر جهان و منطقه، حاکی از آن است که انسان امروز از ظرفیت فرهنگ و گفت و گوهاي فرهنگي به عنوان يك راهكار مؤثر كمترين بهره را گرفته است . آنچه امروز شاهد سيطره سنگين رفتار و افكار افراطي و خشونت طلبانه در مناطق مختلف جهان هستيم، ناشي از فقدان روح گفت و گو و تعامل فرهنگي بویژه میان نخبگان است و شوربختانه  درگيري ها و منش افراطي و توأم با خشونت است که سايه بر مناطقي افكنده كه خود خاستگاه اصلي فرهنگ و گفتگو بوده‌ است. بررسي اجمالي تاريخ  قاره آسیا به ما یادآور می شود که فرهنگ به عنوان اصلی ترین کالا و سرمایه از اين منطقه به ساير نقاط جهان عرضه شده است .

صالحی تصریح کرد: به همین جهت کارکردهاي حیاتی فرهنگ و سهم سازنده آن در  مناسبات انسانی، امروزه نیز عامـل فرهنگ می تواند سهم اصـلی را در سرنوشت بشر رقم بزند. همین دلیل باعث شده کـه فرهنـگ از دهـه های پایانی قرن بیستم میلادي به برجسته تـرین و چـالش برانگیزتـرین موضوع در سطح جهان تبدل شود.

وی افزود: از این رو بي راهه نیست اگر گفتگوي فرهنگي را گفتگوهاي استراتژيك معرفي كنيم. زيرا در تعريف فرهنگ گفته شده:  فرهنگ مجموعه ای از راه حل ها برای مشکلات ناشی از تطابق بیرونی و انسجام درونی است. همین تعریف را می توان برای استراتژی نیز به کار برد. همان طور كه فرهنگ بر سیاست ها و روش ها و راهكارهاي داخلي و خارجي كشورها مؤثر است. بنابر اين گفت وگوهاي فرهنگي در واقع يكي از استراتژيك ترين نوع گفت وگوها ميان جوامع و كشورها شناخته مي شود.

صالحی ادامه داد: گفت وگوهاي فرهنگي در واقع گفتگوهاي اساسي كشورها به منظور يافتن راه حل هاي مشترك براي مقابله با چالش هاي جهاني است .

وی افزود: براي اين كه گفت وگوهاي فرهنگي، اثر بخشي و بهره وري لازم را داشته باشد، بايد نخست در باره مفهوم و ارزش و جايگاه فرهنگ در جهان انساني به تفاهم رسيد. هر چند تفاوت هاي فرهنگي كشورها در تصميم گيري هاي كشورها نقش اساسي ايفا مي كند، اما نبايد به گونه اي شود كه از مزيت هاي مشتركات فرهنگي جهاني غافل بمانيم و باعث عميق تر شدن چالش هاي فراروي كشورها شويم .  

صالحی گفت: کشف و درک معنای فرهنگ، نیازمند نگرش یا روشی است که به دنبال حل مشکلات و انجام اقدامات لازم باشد و مشارکت کنندگان را با هدف کشف درک معنای فرهنگ، تشویق به همکاری با یکدیگر کند. این نگرش زمینه را برای همکاری با یکدیگر برغم وجود تفاوت ها آماده می کند.

وی ادامه داد: ما مفتخر هستيم كه فرهنگ و تمدن ايراني اسلامی در كنار ساير فرهنگ ها و تمدن هاي بزرگ آسيا در طول تاريخ منادي گفت و گو، صلح، دوستي و تعامل با ديگر ملت‌ها بوده و این قاره  در خود فرزانگاني چون سعدي، حافظ، رودكي، مولانا، فردوسي، گاندي، نهرو و اقبال پرورش داده است که  چون خورشيدي تابان در آسمان شعر و ادب و نيز صلح و دوستي پرتوافشاني مي‌كنند.

صالحی گفت: به عنوان وزیر فرهنگ مفتخرم اعلام نمایم که رویکرد دولت در عرصه مناسبات با دولت ها و ملت ها نیز بر پایه گفتگو شکل گرفته است. این رویه هم در تعاملات سیاسی، که شاهد اخیر آن موضوع برجام است و هم در ارتباطات و تعاملات فرهنگی با سایر جوامع بویژه آسیا که از اولویت های اساسی در مناسبات جمهوری اسلامی ایران بشمار می رود، دنبال می شود . بر همین اساس هرگونه تعامل و همکاری فرهنگی بویژه میان نخبگان و اندیشمندان ایرانی و آسیایی مورد استقبال ما بوده و آنرا حرکتی سازنده در مسیر بالندگی و رشد فرهنگ وتمدن آسیایی می دانیم .

وی در پایان، ضمن آرزوی موفقیت برای این اجلاس، از شركت‌كنندگان و برگزار كنندگان آن تشكر کرد.

 

 

#وزارتخانه ها #فرهنگ و ارشاد اسلامي #وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


۱۲۰ روز بعد نمایشگاه عکس «آب و آتش» با موضوع حادثه پلاسکو بازداشت یکی از عوامل انفجار اخیر صیدا لبنان در ترکیه انگلیسی‌ها همچنان نمی‌خواهند ترامپ به کشورشان سفر کند نعیم قاسم: در انتخابات پارلمانی کنار جنبش امل هستیم مقام معظم رهبری تفاوت میان اقوام و مذاهب را نفی کردند درمان مالاریا با استفاده از ترکیبات خمیردندان! کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی جوراب بدون بو تولید شد! سفر ترامپ به داووس روی هواست! مهمترین رویدادهای خبری هفت آخر دی/تصاویر 34 هزار میلیارد تومان بودجه مورد نیاز برای اتمام پروژه‌های نیمه کاره تهران/ بودجه پیشنهادی سال آینده شهرداری 17 هزار و 500 میلیارد تومان است دفاع محکمی برای تصویب منطقه آزاد تجاری اردبیل خواهیم داشت ترکیه برای مشورت درباره عفرین سفرای خود در کشورهای منطقه را فراخواند بزرگترین گلخانه هیدروپنیک کشور افتتاح شد عارف: بازدید از زندان اوین انجام می‌شود افزایش حق‌الزحمه داوران فوتبال و قاضیانِ بی‌خبر! حضور ظریف در مراسم بزرگداشت شهدای نفتکش سانچی سقوط بالگرد ارتش آمریکا در کالیفرنیا تامین یارانه نان از محل فروش اوراق سبد نفتی اوپک مرز 68 دلار را تجربه کرد/ نفت 52 دلاری برای ایران در سال 2017 حمایت از بازگشت سهمیه بندی بنزین/تبصره 18 لایحه بودجه تکرار طرح شکست خورده بنگاه‌های زود بازده است تمام پروژه‌های نیمه‌تمام فاروج تا 1400 به بهره‌برداری خواهند رسید «فیلشاه» تجربه‌ای جذاب و سخت در تولید انیمیشن چقدر از بودجه خارج از دست دولت است؟ مهندسی تغییر برجام تحریم ایران برای راضی کردن آمریکا یا حفظ برجام براتی: تغییری در صلاحیت ارکان قضایی فدراسیون رخ نداده است فتوتیتر/سردار زاهدیان: قاچاقچی موادمخدر یقه سفید نداریم زمان معاینات پزشکی حج 97 اعلام شد توسعه صادرات زعفران، راهکاری مناسب برای کسب درآمدهای غیرنفتی امتناع شرکت ترکیه‌ای از تحویل مسکن مهر به مردم ساخت انگشت جعلی برای حفاظت از هویت تاکنون دستمال آلوده به مواد مخدر در اصفهان کشف نشده است لبران جیمز: در دوران بازی خودم و حتی در بازی‌های ویدئویی هرگز با 148 امتیاز شکست نخورده بودم تست پزشکی داریوش شجاعیان برای مشخص شدن حضور یا عدم حضورش در بازی با پارس جنوبی شکست گلدن استیت وریرز در مقابل هیوستون راکتس (کاریکاتور) مارکوس گیزدول در آستانه اخراج از هامبورگ اپیدمی آنفلوانزا در کشور/ همه واکسن بزنند کیف 50 میلیون تومانی به صاحبش برگشت منامه ایران را به هدایت عملیات خرابکارانه در بحرین متهم کرد دیدار با «الیور توئیست» در تلویزیون افزایش 23 درصدی تماس مردم غرب استان تهران با 110 نسبت به سال گذشته گشایش در روابط امان و تل‌آویو/ تلاش‌های پشت پرده آمریکا نتیجه داد مسدود شدن محور حمیل ایلام به مدت 4 روز دهلران در خاک و مسئولان در خواب/ مدارس تعطیل نشد پیکر تکاور شهید «بیژن زارع» در انزلی تشییع و به خاک سپرده شد شناسایی و تغییر کاربری تک واحدهای با ارزش تاریخی کرمان یخ نورد اصفهانی به مدال برنز جام جهانی رسید
بیانیه تند وزارت خارجه علیه جبرائیلی عکس/ تصادف در خط 3 مترو تهران جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود جزئیات آزار و اذیت دختران و زنان در پراید نقره ای/ مرد شیطان صفت را شناسایی کنید+ عکس خاطره‌ای از زبان پدر شهید آتش‌نشان حادثه پلاسکو که اشک رشیدپور را درآورد +فیلم واکنش یک نماینده به قطع دست سارقی در مشهد وزارت خارجه در واکنش به صدا و سیما: مردم فریب نمی‌خورند تغییر مدیریت مرکز آموزش عمومی امام سجاد (ع) ناجا در ارومیه + فیلم اعضای هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شدند بهره برداری از واحد تولیدی زیست دارو در البرز با حضور جهانگیری تشکل‌های بخش خصوصی: بورس کالا نیازمند اصلاح فوری ساختار است آمادگی سپاه برای کمک به بارورسازی ابرها تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری شد شرکت دارویی زیست دارو دانش و خط تولید دو داروی ام اس افتتاح شد مدارس خوزستان فردا اول بهمن تعطیل شد صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه اول بهمن دبیرکل حزب‌الله لبنان عزادار شد روحانی: آمریکا دچار خطای محاسباتی است/ برجام پایه مستحکمی برای همکاری گسترده‌تر ایران و اروپا است صحت سرقت یا گروگان‌گیری از طلافروشی در یاسوج از سوی پلیس تایید نشده است عکس/ جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک قیمت دلار امروز 1 بهمن 96 حمله تروریستی به هتل اینترکنتیننتال کابل تقابل مهمانان ناخوانده در سوریه؛ ترکیه علیه آمریکا نمایش"یاسمن و غولغولکها"در شاهرود به روی صحنه رفت ترامپ در حال از دست دادن پایگاه سیاسی‌اش در میان جمهوریخواهان است عزا شدن عروسی در رودبار جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک +عکس تعطیلی مدارس 17 شهر خوزستان در روز یکشنبه/ فعالیت ادارات با 2 ساعت تاخیر آغاز می‌شود عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 بهمن 96/ پنالتی باید تکرار می‌شد +تصاویر تاریخ بازی‌های تدارکاتی تیم ملی اعلام شد عکس/ سفر جهانگیری به استان البرز تانک‌های ترکیه وارد سوریه شدند/ تا کنون چندین نظامی ترکیه زخمی شدند تا زمانی که طرفین مذاکرات نسبت به تعهد خود در برجام ایستادگی کنند، تهران نیز به تعهدات خود عمل خواهد کرد مدارس و دانشگاه‌های اهواز فردا تعطیل شد حمله تروریستی به هتل 5 ستاره در کابل باید در تدوین آیین‌نامه نظارت مجمع، موضوع ضمانت اجرایی به جد مدنظر قرار گیرد/مسئولان کشور برای حل معضلات اقتصادی اقدام عاجل کنند نشست خبری استاندار اصفهان+ تصاویر ماجرای اخراج کامیابی نیا از پرسپولیس چیست؟ گل رونالدینیویی از فروغ موری خانم‌گل فوتبال ایران (فیلم) یک روز پس از وعده سیف دلار از 4500 تومان گذشت! جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود+ فیلم علوی: دامن زدن به نارضایتی‌ها نقطه شروع بحران بود/ نباید در مبارزه با مفاسد اقتصادی از قوه قهریه استفاده کرد مدارس کدام استان‌ها فردا تعطیل است؟ هندبال جام ملت‌های آسیا/ ایران به عنوان سرگروه به مرحله بعدی صعود کرد اعلام برنامه بازی‌های دوستانه تیم ملی تا جام جهانی همه واقعیت‌های «کشتی مطلا» / چه مقدار طلا در ساخت کشتی بکار رفته است گرد و خاک مدارس و دانشگاه‌های مسجدسلیمان را تعطیل کرد پیروزی تیم فوتبال رسانه ورزش مقابل آتش‌نشانان جمع بندی دولت و مجلس بر افزایش نیافتن قیمت بنزین/ بودجه شورای نگهبان کمتر از پول توجیبی برخی مسئولان است افشاگری وزیر روحانی درباره پشت‌پرده «بازی بزرگ» موسسات مالی غیرمجاز /چه کسانی مالباختگان را تحریک کردند در خیابات اعتراض کنند؟ /ردپای دولت احمدی نژاد در تاسیس قارچ گوونه موسسات مالی و اعتباری /احمدی نژاد در سفرهای خود از پول حاتم بخشی می‌کرد /دولت قبل زمینه بزرگترین مبادله‌های رانتی تاریخ ایران را فراهم ساخت

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me