تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایسنا
دسته:مذهبی()
کد خبر:13737994
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۱۳:۵۹

رویکرد دولت در مناسبات با سایر دولت‌ها نیز براساس فرهنگ است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توسعه، حفظ، صلح و ثبات در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای نیز غالبا بر اساس مشارکت جمعی شکل می‌گیرد. روند توسعه اقتصادی نیز بدون در نظر گرفتن عامل فرهنگ میسر نیست و فرهنگ یکی از ابعاد مهم تسهیل کننده توسعه پایدار است.
رویکرد دولت در مناسبات با سایر دولت‌ها نیز براساس فرهنگ است

به گزارش ایسنا، سیدعباس صالحی صبح امروز (شنبه، ۲۳ دی‌ماه) در نخستین اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی آسیا که با حضور ۷۰ نفر از شخصیت‌های فرهنگی و علمی از ایران و ۲۱ کشور آسیایی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، ضمن خیرمقدم به میهمانان شرکت کننده در این اجلاس اظهار کرد: تجربه‌های تاریخی در روابط بین‌الملل نشان می‌دهد که هر گاه ارتباط میان ملت‌ها در بستری فرهنگی سامان یابد پایدار، صلح‌آمیز و منشأ توسعه بوده است؛ چراکه نهایت ارتباط فرهنگی، اعتمادسازی و شکل‌گیری فهم مشترک است. هدف آن شکل‌ دادن به همکاری و شراکتی است که برای همه طرف‌ها سودمند است و مؤلفه‌های آن از تبادل و دوسویگی؛ استوار شده و به دنبال شکل دادن به معنا و مفهوم ما است. هر قدر که برقراری ارتباط فرهنگی، تعاملی‌تر، مشارکتی‌تر و تجربی‌تر باشد، احتمال موفقیت آن نیز بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: شکل دادن به یک درک مشترک درباره مسائل مرتبط، تغییر از تک صدایی به گفت‌وگو، تحمل نشان دادن و استقبال از ایده‌های مختلف از سازوکارهای اصلی چند جانبه‌گرایی در عرصه تعاملات و ارتباطات فرهنگی است. گفت‌وگو بارزترین مثال برای چندجانبه‌گرایی و مشارکت جمعی در عرصه ارتباطات و تعاملات فرهنگی است. بر همین اساس، این رویکرد مستلزم تغییر دوجانبه‌گرایی به چندجانبه‌گرایی است؛ یعنی تغییر فرآیند عرضه به فرآیند همکاری، تغییر یک سویگی به دوسویگی، تغییر گفتن به شنیدن، تغییر خودترویجی به ترویج ارزش‌ها است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: مشارکت جمعی که بر پایه گفت‌وگو و تعامل سازنده شکل گرفته باشد، دربرگیرنده افزایش سطح تعامل است. توسعه حفظ، صلح و ثبات در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای نیز غالبا بر مبنای مشارکت جمعی شکل می‌گیرد؛ چراکه مشارکت جمعی اگر بر پایه گفت‌وگو و تفاهم سازنده باشد دربرگیرنده افزایش سطح همکاری و عمل مشترک است. در گفت‌وگوی فرهنگی یافتن اشتراکات و هم پوشانی‌ها اولویت پیدا می‌کند و تبادل فرهنگ‌ها اگر بر پایه گفت‌وگو بنا شود، فضای مفاهمه و عمل تشکر بین جوامع را راحت‌تر می‌کند.

صالحی یادآور شد: بین فرهنگ و توسعه ارتباط مستقیمی وجود دارد و روند توسعه بدون در نظر گرفتن فرهنگ میسر نیست. فرهنگ و عناصر فرهنگی و چگونگی تعامل میان فرهنگ‌ها بر روند توسعه اقتصادی تأثیر بسزایی دارد و گفت‌وگو و تبادل فرهنگی یکی از ابعاد مهم تسهیل‌کننده توسعه پایدار است. توسعه پایدار آسیا نیز نیازمند ایجاد فضایی بهینه میان فرهنگ‌های این قاره است. هم‌افزایی فرهنگ‌ها می‌تواند در توسعه و شکوفایی نقش بسزایی داشته باشد. بی‌شک، گفتمان‌سازی می‌تواند به دو مفهوم صلح و توسعه پایدار کمک کند. در گفت‌وگوها و ارتباطات فرهنگی، تنوع فرهنگی باید مورد احترام قرار گیرد. تمدن کهن در کشورهای آسیایی بسیار دیده می‌شود. قاره آسیا وسیع‌ترین قاره جهان با تمدن‌های جهانی است که از جایگاه ویژه‌ای نیز برخوردار است. بر همین اساس، برای رفع چالش‌های آن باید گفت‌وگوهای فرهنگی، علمی و دینی در آن مورد توجه قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: انسان امروز از ظرفیت فرهنگ و گفت‌وگوی فرهنگی به عنوان یک راهکار موثر بهره می‌گیرد. آنچه که امروز در جهان سیطره افکنده و افکار افراطی و خشونت‌طلبانه‌ای که در مناطق مختلف جهان شکل گرفته است ناشی از فقدان روح گفت‌وگو و تعامل فرهنگی، بویژه در میان نخبگان است. خاستگاه اصلی فرهنگ، گفت‌وگو است. اما در درگیری‌ها و منش افراطی خاستگاه باخشونت همراه است و همین امر بر فرهنگ سایه افکنده است. بررسی قاره آسیا به ما یادآور می‌شود که فرهنگ به عنوان اصلی‌ترین کالا و سرمایه از این منطقه به سایر نقاط جهان عرضه شده است. برای کارکردهای فرهنگی و مناسبات انسانی امروز نیز عامل فرهنگ مهمترین عامل است و به همین دلیل فرهنگ از دهه‌های پایانی قرن بیستم میلادی به برجسته‌ترین و چالش‌برانگیزترین موضوع در سطح جهان تبدیل شده است.

وی گفت: اگر گفت‌وگوی فرهنگی را یک گفت‌وگوی استراتژیک معرفی کنیم، بیراهه نرفته‌ایم؛ زیرا در تعریف فرهنگ گفته شده فرهنگ مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها برای مشکلات ناشی از تطابق بیرونی و انسجام درونی است. همین تعریف را برای استراتژی نیز می‌توان به کار برد؛ همان طور که فرهنگ بر سیاست‌ها و روش‌های و راهکارهای داخلی و خارجی کشورها نیز مؤثر است. بنابراین گفت‌وگوی فرهنگی در واقع یکی از استراتژیک‌ترین نوع گفت‌وگوها میان جوامع و کشورها است. گفت‌وگوی فرهنگی در واقع گفت‌وگوی اساسی کشورها به منظور یافتن راه‌حل‌های مشترک برای چالش‌های جهانی است.

صالحی ادامه داد: برای اینکه گفت‌وگوهای فرهنگی اثربخشی لازم را داشته باشد ابتدا باید درباره مفهوم و ارزش و جایگاه فرهنگ در جهان اسلامی به تفاهم برسیم. هر چند تفاوت‌های فرهنگی کشورها بر تصمیم‌گیری‌های کشورها می‌تواند نقش اساسی ایفا کند اما این امر نباید به گونه‌ای شود که از مزیت‌های مشترک فرهنگی جهان غافل شویم. کشف و درک معنای فرهنگ نیازمند نگرش یا روشی است که به دنبال حل مشکلات و انجام اقدامات لازم باشد. ما مفتخریم که فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی در کنار سایر فرهنگ‌ها و تمدن‌های بزرگ آسیا در طول تاریخ منادی گفت‌وگو، صلح،‌ دوستی و تعامل با دیگر ملت‌ها بوده است و فرزانگانی چون سعدی، حافظ، رودکی، مولانا، فردوسی، اقبال، گاندی و...پرورش دهنده این چنین فرهنگی بوده است. رویکرد دولت در عرصه مناسبات با دولت‌ها و ملت‌های دیگر نیز بر پایه گفت‌وگو شکل گرفته است و ما در تعاملات سیاسی نیز شاهد این موضوع هستیم. شاهد اخیر این موضوع نیز برجام است و هم در ارتباطات و تعاملات فرهنگی با سایر جوامع بویژه آسیا که از اولویت‌های اساسی در جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.

انتهای پیام

#اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی آسیا #وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي
این خبر را به اشتراک بگذارید


رادیو آزادی در "پاکستان" به علت همکاری با سازمان سیا تعطیل شد فرار نکردم و در ایران هستم! / هدایتی خواست پول قرارداد امیری را در حساب‌های باشگاه ثبت نکنیم/ در پرونده طارمی باشگاه تخلفی نکرد جعبه سیاه نفتکش سانچی فردا بازگشایی می‌شود مرگ و میر دسته جمعی درختان در ایران گران‌ترین جت‌های شخصی متعلق به کدام ستاره‌های فوتبال است؟ +عکس سند «شتاب دهنده نوآوری سلامت» در دانشگاه علوم پزشکی شیراز امضاء شد عدم پاسخگویی نجفی درباره نامه دادستان تهران زمان بازگشت بشار رسن به ایران مشخص شد آغاز آخرین مرحله ساخت سرداب الحجه (عج) ایجاد مرکز مطالعات یا شبه‌موزه از فعالیت‌های پیش‌دبستانی در تهران 11 کشته و زخمی در پی حریق هتلی در شهر پراگ محمدمهدی استعدادی از دنیا رفت رهاسازی زباله‌ها تهدیدی برای مردم زابل برنامه‌های بارزانی در تهران مشارکت 199 هزار نفری اصفهانی‌ها در پرسش مهر 18 توضیح عارف درباره سوال از رئیس جمهور /توافق شده بازدیدی از زندان اوین داشته باشیم /هر اقدامی لازم باشد برای خانواده‌های دریانوردان سانچی می‌کنیم مولاوردی: تعامل بین ارکان حاکمیت برای اجرای حقوق شهروندی هنوز شکل نگرفته است کلاهبرداری یک میلیارد و 800 میلیونی از سرپرست تیم ملی کشتی آزاد آخرین فرصت استقلال برای ارسال لیست آسیایی حمله به هتل «اینترکانتیننتال» کابل توسط شبکه حقانی سازماندهی شده است افتتاح جاده سلامت شهردارگناوه: ساماندهی دستفروشان در بودجه سال آینده لحاظ شده است نامگذاری یک پل در جنوب کرمان به نام شهدای کشتی سانچی توسعه کشاورزی شهری درایران / رشد تولید تحقیق محورکشاورزی هاشمی: شورای شهر تهران مصوبه طرح جدید ترافیک را دریافت نکرده است اشتغالزایی صنایع تبدیلی برای 325 نفر در شهرستان ری پذیرش خودروهای دوگانه سوز درمرکز معاینه فنی خودرو بیرجند تداوم تعطیلی مدارس در برخی شهرهای استان کردستان سناتور جمهوری خواه: سیاست مهاجرت، دلیل تعطیلی دولت بود گواهی نامه معتبر برای شرکت‌های دانش بنیان صادر می‌شود نماهنگ پاتک انقلاب/ نقشه دشمن در اغتشاشات اخیر چه بود؟ دعوت 2 کاراته کار اردبیلی به اردوی تیم ملی معرفی فرنگی کاران گرجستان در جام تختی باغ‌های متروکه چای شمال احیا شد. مناطق غربی استان سفید پوش شد 20 میلیون قطعه مرغ معدوم شد/ نرخ مصوب هر شانه تخم مرغ 12 هزار و 600 تومان روحانی در مراسم بزرگداشت دریانوردان " سانچی" حاضر شد سارق 27 ساله به 35 فقره سرقت داخل خودرو در قم اعتراف کرد الزامات اعطای نمایندگی فروش الکترونیکی بلیت به ایرلاین‌ها ابلاغ شد سایه سنگین ترامپ بر سرمایه‌گذاری خارجی ایران پیست فریدون‌شهر امروز بازگشایی می‌شود قطعه «تلاطم» گروه «دنگ شو» منتشر شد عوامل کمال انسان در عالم برزخ/ یادی که راحت جان می‌شود! کشف 4 میلیارد کالای قاچاق در چهارمحال و بختیاری مسئولان نباید از ضعف‌های داخلی غافل شوند رئیس جمهور دوشنبه شب با مردم سخن می‌گوید واکنش پیرهادی به سالگرد شهدای آتش نشان/ خداحافظ رفیق پرسپولیسی‌ها می‌خواهند استقلال را تشویق کنند!
بیانیه تند وزارت خارجه علیه جبرائیلی عکس/ تصادف در خط 3 مترو تهران جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود جزئیات آزار و اذیت دختران و زنان در پراید نقره ای/ مرد شیطان صفت را شناسایی کنید+ عکس خاطره‌ای از زبان پدر شهید آتش‌نشان حادثه پلاسکو که اشک رشیدپور را درآورد +فیلم واکنش یک نماینده به قطع دست سارقی در مشهد وزارت خارجه در واکنش به صدا و سیما: مردم فریب نمی‌خورند تغییر مدیریت مرکز آموزش عمومی امام سجاد (ع) ناجا در ارومیه + فیلم اعضای هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شدند بهره برداری از واحد تولیدی زیست دارو در البرز با حضور جهانگیری تشکل‌های بخش خصوصی: بورس کالا نیازمند اصلاح فوری ساختار است آمادگی سپاه برای کمک به بارورسازی ابرها تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری شد شرکت دارویی زیست دارو دانش و خط تولید دو داروی ام اس افتتاح شد مدارس خوزستان فردا اول بهمن تعطیل شد صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه اول بهمن دبیرکل حزب‌الله لبنان عزادار شد روحانی: آمریکا دچار خطای محاسباتی است/ برجام پایه مستحکمی برای همکاری گسترده‌تر ایران و اروپا است صحت سرقت یا گروگان‌گیری از طلافروشی در یاسوج از سوی پلیس تایید نشده است عکس/ جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک قیمت دلار امروز 1 بهمن 96 حمله تروریستی به هتل اینترکنتیننتال کابل تقابل مهمانان ناخوانده در سوریه؛ ترکیه علیه آمریکا نمایش"یاسمن و غولغولکها"در شاهرود به روی صحنه رفت ترامپ در حال از دست دادن پایگاه سیاسی‌اش در میان جمهوریخواهان است عزا شدن عروسی در رودبار جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک +عکس تعطیلی مدارس 17 شهر خوزستان در روز یکشنبه/ فعالیت ادارات با 2 ساعت تاخیر آغاز می‌شود عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 بهمن 96/ پنالتی باید تکرار می‌شد +تصاویر تاریخ بازی‌های تدارکاتی تیم ملی اعلام شد عکس/ سفر جهانگیری به استان البرز تانک‌های ترکیه وارد سوریه شدند/ تا کنون چندین نظامی ترکیه زخمی شدند تا زمانی که طرفین مذاکرات نسبت به تعهد خود در برجام ایستادگی کنند، تهران نیز به تعهدات خود عمل خواهد کرد مدارس و دانشگاه‌های اهواز فردا تعطیل شد حمله تروریستی به هتل 5 ستاره در کابل باید در تدوین آیین‌نامه نظارت مجمع، موضوع ضمانت اجرایی به جد مدنظر قرار گیرد/مسئولان کشور برای حل معضلات اقتصادی اقدام عاجل کنند نشست خبری استاندار اصفهان+ تصاویر ماجرای اخراج کامیابی نیا از پرسپولیس چیست؟ گل رونالدینیویی از فروغ موری خانم‌گل فوتبال ایران (فیلم) یک روز پس از وعده سیف دلار از 4500 تومان گذشت! جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود+ فیلم علوی: دامن زدن به نارضایتی‌ها نقطه شروع بحران بود/ نباید در مبارزه با مفاسد اقتصادی از قوه قهریه استفاده کرد مدارس کدام استان‌ها فردا تعطیل است؟ هندبال جام ملت‌های آسیا/ ایران به عنوان سرگروه به مرحله بعدی صعود کرد اعلام برنامه بازی‌های دوستانه تیم ملی تا جام جهانی همه واقعیت‌های «کشتی مطلا» / چه مقدار طلا در ساخت کشتی بکار رفته است گرد و خاک مدارس و دانشگاه‌های مسجدسلیمان را تعطیل کرد پیروزی تیم فوتبال رسانه ورزش مقابل آتش‌نشانان جمع بندی دولت و مجلس بر افزایش نیافتن قیمت بنزین/ بودجه شورای نگهبان کمتر از پول توجیبی برخی مسئولان است افشاگری وزیر روحانی درباره پشت‌پرده «بازی بزرگ» موسسات مالی غیرمجاز /چه کسانی مالباختگان را تحریک کردند در خیابات اعتراض کنند؟ /ردپای دولت احمدی نژاد در تاسیس قارچ گوونه موسسات مالی و اعتباری /احمدی نژاد در سفرهای خود از پول حاتم بخشی می‌کرد /دولت قبل زمینه بزرگترین مبادله‌های رانتی تاریخ ایران را فراهم ساخت

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me