تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13738604
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۱۴:۱۶

داعش و روایت‌های متفاوت از حضور این گروه تروریستی در افغانستان

کابل - ایرنا - گروه «داعش» که در 8 آوریل سال 2013 میلادی با ادعای تاسیس خلافت اسلامی در سوریه و عراق اعلام موجودیت کرد؛ دو سال بعد قلمرو حکومت مورد ادعای خود را افزایش داد و زیرنام «ولایت خراسان» حضورش را در افغانستان توجیه کرد، که از این حضور روایت‌های متفاوتی وجود دارد.
داعش و روایت‌های متفاوت از حضور این گروه تروریستی در افغانستان

دولت اسلامی عراق و شام که به 'داعش' خلاصه شده و امروز در عمل حکومتش در سوریه و عراق شکست خورده است ؛ در اوایل ژانویه سال 2015 میلادی بود که حضور خود را در افغانستان اعلام کرد و طی چند هفته در 5 استان از این کشور مناطقی را با شیوه تروریستی خویش که ترکیب خشونت و بی رحمی علیه مردم بی دفاع بود؛ تحت سیطره خود درآورد.
در پی حملات عناصر وابسته به این گروه تروریستی در مناطق مختلف افغانستان؛ گزارش هایی از حضور آنها در استان های «هلمند» ، «زابل»، «فراه» ، «لوگر» و«ننگرهار» رسید و هرچند در ابتدا مقامات رسمی این حضور را تایید نمی کردند، اما چندی بعد با پذیرش مسئولیت برخی از حملات انتحاری مرگبار در استان های ننگرهار و کابل از سوی داعش ، این حضور به تایید رسید.
دولت افغانستان و نظامیان خارجی که با انجام حملات انتحاری داعش حضور آنها را پذیرفتند، تعداد جنگجویان این گروه را بین 5 تا 10 هزار نفر اعلام کرده اند و این گروه در برخی از شهرستان های استان ننگرهار از جمله «پچیرآگام» برای خود پایگاه ایجاد کرده است.
با شروع روند شکست داعش در سوریه و عراق بر حجم حضور نیروهای این گروه تروریستی در افغانستان افزوده شد و کشورهای منطقه از جمله روسیه از این حضور ابراز نگرانی کردند و از تجمع این نیروها تحت حمایت عوامل خارجی خبر دادند.
«ضمیرکابلوف» نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان تاکید کرده بود که تعدادی از جنگجویان داعش همراه با تجهیزات نظامی غربی به افغانستان انتقال می یابند و بالگردهای ناشناس این گروه تروریستی را از یک منطقه به منطقه دیگر انتقال می دهند.
ادعاهای مقامات روسیه توسط برخی از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان و شماری از کارشناسان نیز تأیید شد که از جمله «ظاهر قدیر» نماینده استان «ننگرهار» اعلام کرد که مردم این استان بارها شاهد انتقال افراد مسلح ناشناس در این استان بوده اند و همچنین این افراد توسط بالگردهای ناشناس تجهیزات نظامی خود را انتقال داده اند.
سال گذشته مقامات محلی استان «سرپل» در شمال افغانستان نیز تائید کردند که بالگردهای ناشناس در مناطق تحت کنترل مخالفان به زمین نشسته و آنها را تجهیز کرده اند، همچنین در تیر ماه امسال نیز منابعی در شهرستان «درزاب» استان جوزجان از پرتاب بسته های کمکی در مناطق تحت کنترل مخالفان دولت افغانستان خبر دادند.
این گزارش ها تنها در حد انداختن تجهیزات و انتقال افراد ناشناس محدود نماند و نمایندگان استان ننگرهار بارها افشا کردند که در این استان هرگاه طالبان و داعش با یکدیگر درگیر می شوند؛ هواپیماهای خارجی و نیروهای افغان به نفع داعش علیه طالبان اقدام می کنند تا فشارهای نظامی طالبان بر افراد تروریستی داعش کاهش یابد.
دولت افغانستان که بیشتر در برابر این ادعاها ؛ سکوت را ترجیح می داد؛ چند ماه پیش این سکوت را شکست و یکی از مقامات بلند پایه وزارت دفاع اعلام کرد که ادعاها پرواز بالگردهای ناشناس در مناطق تحت کنترل داعش و طالبان و جابجایی افراد ناشناس و تجهیزات آنها بی اساس است و بالگردهایی که مردم نسبت به آنها مشکوک هستند، بالگردهای دولت است که نیروهای ویژه را برای حملات شبانه درمناطق مختلف جابجا می کنند.
«محمد شریف یفتلی» فرمانده ارتش افغانستان دو هفته پیش در مجلس نمایندگان افغانستان حاضر شد و کابلوف نماینده ویژه روسیه را انسانی بیمار خواند و گفت که در نشست مشترک روسیه و افغانستان کابلوف نتوانسته است هیچ مدرک و شواهدی از همکاری آمریکا و افغانستان با داعش ارائه کند و فقط به اتهامات بی اساس بسنده کرده است.
اتهامات مخالفان دولت و رد آن در همکاری با داعش توسط افراد دولتی و درگیری این دو گروه در استان های «ننگرهار» و «جوزجان» تنها یک روی سکه است اما طرف دیگر آن همکاری داعش و طالبان علیه نیروهای افغان در استان های «بدخشان» و «غور» در این کشور قابل توجه است چرا که تحلیل چگونگی روابط طالبان و داعش را پیچیده تر ساخته است.
گروه طالبان و داعش در بهار امسال در «دره خستک» در شهرستان «جرم» استان بدخشان با همدیگر بطور مشترک علیه نیروهای افغان عملیات کردند و همچنین در موردی دیگر در تابستان امسال در شهرستان «غلمین» استان غور رخ داد که این دو گروه با یکدیگر بیعت کرده و علیه مردم و نیروهای افغان بصورت مشترک اقدام کردند.
همکاری داعش و طالبان در استان غور و بدخشان افغانستان این نکته را تقویت کرد که شماری از کارشناسان افغان ادعا کردند ؛ داعشی های عراق و سوریه به افغانستان نیامده اند بلکه افراد طالبان که از رهبری این گروه ناراضی یا توسط دیگران اجاره شده اند، پرچم سفید خود را به سیاه مبدل ساخته اند.
«محمد ذکریاسودا» نماینده استان بدخشان در مجلس نمایندگان افغانستان در 19 تیر ماه امسال ادعا کرد که 400 تن از افراد طالبان در شهرستان «جرم» پرچم های سفید خود را با پرچم تیره داعش عوض کرده و به این گروه پیوسته اند.
اواخر سال گذشته بود که «محمد معصوم استانکزی» رئیس اداره امنیت ملی افغانستان نیز در نشست استیضاح خود خطاب به مجلس نمایندگان گفت که بین داعش، طالبان و دیگر گروه های تروریستی روابط عجیبی در جریان است و آنها مدارکی در اختیار دارند که در برخی از حملات پیچیده تجهیزات را شبکه حقانی که یک بخش از طالبان است، فراهم می کند، حمله را یک گروه دیگر انجام می دهد اما مسئولیت آن را داعش برعهده می گیرد.
ادعاهایی که در روزهای اخیر توسط برخی از مقامات پیشین و کنونی دولت افغانستان پس از چند حمله انتحاری در کابل و استان «ننگرهار» مطرح شده است نیز تأکید بر این دارد که در برخی از بخش ها، طالبان حملات خود را تحت نام داعش انجام می دهد.
«رحمت الله نبیل» رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان هفته گذشته در صفحه اجتماعی خود نوشت که حمله انتحاری به مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) که هفتم دی ماه جاری در کابل رخ داد و در آن بیش از 100 تن کشته یا زخمی شدند، کار شبکه حقانی بود که به نام داعش انجام شد.
این ادعاها توسط «امرالله صالح» رئیس دیگر اداره پیشین امنیت ملی افغانستان تأیید شد و وی نیز گفت که نیروهای حقانی یعنی یکی از گروههای تندرو طالبان به نام داعش در افغانستان عمل می کند و احتمال داد که اغلب نیروهای داعش افراد شبکه حقانی باشند.
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان هم حملات تروریستی کابل را کار حقانی خواند که به استفاده از نام داعش آن را انجام می دهند.
این تحلیل ها در حال مطرح شد که دولت افغانستان اعلام کرده است که داعش در این کشور در حال شکست است و بخش بزرگی از نیروهای این گروه تروریستی در حملات نیروهای افغان و مشارکت نیروهای خارجی کشته شده اند.
هستند کارشناسانی که فرار نیروهای داعش را از سوریه و عراق و ورودشان را به افغانستان به عنوان یک واقعیت آشکار باور دارند اما به مبارزه جدی آمریکایی ها با این نیروها با توجه به سابقه رفتار آمریکا با همین تروریست ها در سوریه و عراق، تردیدهای جدی دارند.
پنجشنبه گذشته گروه تروریستی داعش با پخش شب نامه هایی در میان مردم شهرستان قره باغ در استان غزنی به آنها هشدار داد که از هرگونه همکاری با گروه طالبان خودداری کنند والا بدون اطلاع کشته و اجسادشان در مقابل منازلشان آویزان خواهد شد.
برخی کارشناسان سیاسی افغانستان بر اساس این گونه خبرها حضور داعش را حداقل به عنوان یک منش تروریستی بر آمده از تفکر تکفیری - وهابی در این کشور قطعی دانسته اند ؛ هر چند احتمال می دهند که نیروگیری این منش از میان طالبان امری منطقی است چرا که طالبان با داعش ریشه فکری یکسانی دارند.
حالا که آمریکا اعلام کرده است تجهیزات مستعمل خود را از محل حضور نیروهایش در سوریه و عراق به افغانستان منتقل می کند تا همانطور که با داعش در سوریه جنگید با این امکانات در افغانستان به مبارزه با داعش بپردازد! طالبان نیز از آن طرف این خبر را به تمسخر گرفته و اعلام داشت روزی که آمریکا و همپیمانانش بیش از 120 هزار نیرو در افغانستان داشتند کاری از پیش نبردند چه برسد به امروز که می خواهد نیروهایش را به مرز 15 هزار سرباز نزدیک کند.
اکنون باید منتظر ماند و دید که با افزایش دوباره نظامیان خارجی به ویژه آمریکا در افغانستان که از سوی اغلب کشورهای منطقه و افکار عمومی آنها و مردم افغانستان متهم به حمایت از داعش است ؛ چه تصویر واقعی از حضور داعش و مبارزه با آن در این کشور زخمی ارایه می شود.
آساق*291*1104*1144
* انتشاردهنده: علیرضا جباری

داعش و روایت های متفاوت از حضور این گروه تروریستی در افغانستان #سياسي #داعش #روايت ها #افغانستان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


رخت سفید بر تن اشکورات رودسر+فیلم «واشنگتن» به دنبال گسترش همکاری با «آستانه» است شورای حمل و نقل و ترافیک تهران، طرح جدید ترافیک را تصویب کرد احمد خاتمی: برای ما سوال است چگونه فیلم انتخاب رهبری در اینترنت منتشر شده روز پرحادثه در لرستان/ 8 کشته و زخمی در سوانح رانندگی اختلاف تیلرسون و ترامپ برای تحریم صدا و سیما ابتلا به هپاتیت e برای کدام گروه‌ها خطرناک است؟ برگزاری کلاس آموزشی رموز قرآنی در مسجد امام صادق (ع) پرند ترامپ روسیه را به همکاری با کره شمالی متهم کرد لایحه پایان برتری قوانین اروپا در مجلس عوام انگلیس تصویب شد سفارت آمریکا ظرف یک سال آینده به (قدس) منتقل نمی‌شود پنتاگون از تصمیم برای تشکیل نیروی جدید در سوریه عقب‌نشست پوستر بین المللی «دِرِساژ» رونمایی شد آغاز بارش باران و برف در 8 استان از جمعه 29 دی علامه کاشف الغطاء بارها برای دفاع از دین به کشورهای مختلف سفر کرد فوتبال ایران با 2 پله سقوط در رده سی‌وچهارم دنیا قرار گرفت کشف قرص و داروی غیر مجاز در زنجان برگزاری جشن پیروزی انقلاب در 150 کانون فرهنگی و هنری مساجد استان همدان اعتراض دانشجویان دانشگاه پیام نور به طرح سوالات غیر استاندارد طارمی پشت پرده محرومیت پرسپولیس را فاش کرد 19 ژانویه؛ هنگامه خیزش ملت‌های مسلمان آذری‌زبان علیه استبداد وزارت خارجه سوریه: حضور آمریکا در خاک کشورمان غیرقانونی است/ حتی به یک دلار آمریکایی‌ها نیاز نداریم حمایت بسیج سازندگی از کارآفرین طبسی مشق‌های یک ماموریت /سازه هایی که شوق زندگی را ترسیم می‌کنند ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه آیت الله شاهرودی فیلم/ واکنش سردار سلیمانی به آتش زدن پرچم ایران انتقال پیکرهای سه تن از جان باختگان حادثه سانچی به کشور متن کامل طرح اصلاح قانون تابعیت در مجلس داغ رفتن شهدای آش‌نشان همیشه تازه است برنامه شاد "شب نشینی 7 " در آمل به کار خود پایان داد. احمد خاتمی: برای ما سوال است چگونه فیلم انتخاب رهبری در اینترنت منتشر شده است از جشن 50 سالگی بورس تا امیدی به رکوردشکنی تاریخی آغاز جشنواره تئاتر فجر با غافلگیری گروه فرانسوی فرستاده ترامپ با نخست‌وزیر عراق دیدار کرد بحران در انتظار قزل اوزن برداشت 90 درصدی از آب رودخانه کارون اشتباه است/در مصرف آب کشاورزی به انتها رسیده‌ایم هافبک مدنظر شفر فعلا در لیست انتظار زوج هنری تلویزیون مهمان امشب "دورهمی" سردار سلیمانی: کاش بجای پرچم ایران من را 10 بار آتش می‌زد آمادگی کامل برای تشکیل ستادمدیریت بحران آب میوه‌ای به جای قرص خواب آور فیلم/ بررسی حادثه تلخ مرگ یک شهروند در اثر تخریب ساختمان توسط شهرداری کشف کوکائین در محموله آناناس +عکس فرود شهاب سنگی که باعث زلزله در آمریکا شد نمایشگاه‌های هنری پایتخت در هفته پایانی دی ماه قرائت انسانی از دین، علوم انسانی اسلامی را بی‌معنا می‌داند تامین بودجه پایدار نظام سلامت وظیفه دولت و مجلس است از خطبه‌های امیرالمؤمنین اینگونه بر می‌آید که اگر حاکم نقد نشود، دچار خطا می‌شود/ رئیس جمهور از بیان سخنانی که ایهام دارد خودداری کند افزایش ده درصدی مستمری مددجویان بهزیستی در سال آینده یک کشته در واژگونی پراید در جاده جاسک - میناب
روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 دی 96/ فوتبال انتحاری در دستور کار استقلال! +تصاویر مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم مراسم یادبود سرمهندس کشتی سانچی در مشهد قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه یک مقام سیاسی مبلغ سعودی ترور شد اعتراف به قتل دو عتیقه‌فروش بعد از 14 ماه برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات اظهارات برانکو درباره دیدار پرسپولیس و گسترش فولاد گزارش تصویری؛ نمایشگاه فرش و تابلو فرش روستایی سال 97 چند روز تعطیلی دارد؟ صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله‌های اخیر است خلاصه بازی اسپانیول 1-0 بارسلونا درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام برانکو: گسترش فولاد با فیروز عالی شده/ داستان طارمی برای من تمام شده است صفحه اول روزنامه‌های پنج شنبه 28 دی برانکو: گسترش فولاد حریف سازماندهی شده‌ای است/ داستان طارمی برای من تمام شد کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت صهیونیست‌ها از ایجاد اختلاف و تفرقه در لبنان سود می‌برند/ ایران همواره در کنار دولت و ملت لبنان خواهد بود کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد مراسم یادبود جانباختگان سانحه کشتی سانچی مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر عضو شورای نگهبان: آیا بهتر نیست بجای تجویز نقد معصوم، لائیک‌ها و سکولارها را نقد کنیم؟ / باید مثل این افراد را نصیحت کرد که هر چه دیگران به دهنتان می‌گذارند تکرار نکنید صفحه نخست روزنامه‌های ورزشی 28 دی ماه واکنش‌آیت الله‌علم الهدی‌به اتهام‌دخالت‌دراغتشاشات سرمای زیر صفر درجه در 22 استان کشور/ گردوخاک و کاهش کیفیت دید در برخی استان‌های غربی اثر هنری «قرآن کشتی مطلا» رونمایی شد آمادگی دارم معاونت‌فرهنگی شهرداری را به جوانان واگذار کنم/ ریاست کمیته ملی المپیک شغل محسوب نمی‌شود بیانیه صالحی امیری در خصوص شبهات مطرح شده پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند در دریای خزر کشف شد سازمان ملل بر لزوم حفظ دستاوردهای توافق هسته‌ای تاکید کرد سردار جزایری: فاصله‌ای بین سپاه و مردم نیست /سردار غیب‌پرور: سپاه خود را خادم ملت می‌داند سردار جزایری: ایجاد شکاف بین مردم و سپاه حربه دشمن است رونمایی از "قرآن کشتی مطلا" به روایت تصویر سقوط پژو به کانال آب قربانی گرفت سکه یک میلیون و 505 هزارتومان شد/رشد قیمت انواع ارز در بازار+ جدول شهرستان دهگلان از فقر فضاهای فرهنگی رنج می‌برد آغاز به کار آکادمی نظامی عقیدتی نُجَباء + تصاویر تصاویر/جلسه هیأت دولت 27 دی 96 برانکو: کامیابی‌نیا بیشتر از همه به خودش ضربه زد؛ او را جریمه می‌کنیم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me