تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ابنا
دسته:متفرقه()
کد خبر:13741425
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۱۵:۴۴

نگاهی به فعالیت‌ها و شخصیت معنوی مرحوم حجت‌الاسلام مهدی مظاهری

مرحوم مظاهری احیاگر روح دعا و نیایش در بین نوجوانان، جوانان و عامه مردم اصفهان بود. در قبل از انقلاب که دعای کمیل هنوز در بسیاری از شهرها اصلاً مطرح نبود، ایشان جلسات بسیار گرم و پرشوری داشت
نگاهی به فعالیت‌ها و شخصیت معنوی مرحوم حجت‌الاسلام مهدی مظاهری

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ حجت ‌الاسلام و المسلمین مهدی مظاهری یکی از اساتید حوزه علمیه اصفهان و چهره ماندگار تبلیغ این استان، پنجشنبه شب هفته گذشته در بیمارستان میلاد اصفهان به رحمت ایزدی پیوست.

یادداشت زیر به قلم «مرتضی نجفی قدسی» مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) قم، در مورد معرفی شخصیت علمی، عملی و معنوی آن مرحوم است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«كانوا قلیلاً من اللیل ما یهجعون* و بالاسحار هم یستغفرون(ذاریات، 18)

آنان (پرهیزكاران) اندكی از شب را می‌خوابیدند(و بیشتر آن را به عبادت و بندگی می‌گذراندند) و سحرگاهان از خدا طلب آمرزش می‌كردند.

یكی از شخصیت‌های اثرگذار و محوری در پنجاه سال اخیر خطه اصفهان مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ مهدی مظاهری بود كه در شب جمعه گذشته به لقاء‌الله پیوست.

خوشبختانه رهبری معظم انقلاب بلافاصله پیام گرانقدری را به مناسبت درگذشت این واعظ شهیر و روحانی خدمتگزار صادر فرمودند كه اشارات ارزشمندی در معرفی شخصیت این عالم وارسته دارد.

ایشان پس از تسلیت به همه دوستداران و ارادتمندان و تربیت شدگان منابر مؤثر آن مرحوم، از زمزمه‌ی معنوی دعا و نیایش ایشان در شب‌های جمعه و سحرهای ماه مبارك رمضان طی سال‌های طولانی ذكر كرده و آن را از یادگارهای معنوی شهر عزیز اصفهان برشمردند.

حجت‌الاسلام حاج شیخ مهدی مظاهری یكی از چهره‌های بسیار محبوب و دوست داشتنی و پرنفوذ در بین مردم اصفهان بود و این محبوبیت و جایگاه اجتماعی به خصایص این روحانی مردمی مربوط می‌شود.

اولاً ایشان پایه‌گذار مؤسسات خیریه بسیاری در اصفهان بود كه هر كدام هزاران نفر را تحت پوشش دارد كه از جمله آنها عبارتند از: انجمن خیریه ابابصیر(جهت خدمت به نابینایان) و انجمن مددكاری امام زمان(عج) جهت خدمتگزاری به ایتام و محرومین و مستمندان و یا دیگر مؤسسات علمی و فرهنگی مانند تشكیل دانشگاه علوم و معارف قرآن در اصفهان و به همین سبب هم سال‌ها پیش در دوره وزارت آقای احمد مسجد جامعی در وزارت ارشاد از زمره خادمان قرآن معرفی شده بود.

بحث خدمتگزاری ایشان منحصر به ایتام و محرومین و بی‌بضاعت‌ها نبود، در زمان جبهه و جنگ، بیشترین تداركات مردمی جبهه در اصفهان به همت وی و با توجه به مجالس و منابری كه با جمعیت‌های كثیر برگزار می‌شد، شكل می‌گرفت و آنان هر نیازی داشتند كافی بود به اطلاع ایشان برسانند و ایشان در یك جلسه‌ مردمی تمام آن آذوقه و تداركات را فراهم می‌كرد.

اما محبوبیت ایشان و اثر كلامش در بین مردم اصفهان برای چه بود؟! این سوال مهمی است و محور سخن و معرفی شخصیت‌ مرحوم حجت‌الاسلام مظاهری در همین مطلب است كه در پیام رهبری معظم انقلاب هم به آن اشاره شده است.

مرحوم مظاهری احیاگر روح دعا و نیایش در بین نوجوانان، جوانان و عامه مردم اصفهان بود. در قبل از انقلاب كه دعای كمیل هنوز در بسیاری از شهرها اصلاً مطرح نبود، ایشان جلسات بسیار گرم و پرشوری داشت و سنت ایشان هم در دعا‌ خوانی این بود كه زمان سحر را انتخاب می‌كردند، یعنی غالب برنامه‌های دعاخوانی ایشان در نیمه دوم شب بود و تا اذان صبح به‌طول می‌انجامید.

در شب‌های ماه مبارك رمضان، هر شب تمام دعای ابوحمزه ثمالی را قرائت می‌كرد و مردم اصفهان با نغمه‌های عاشقانه دعا‌خوانی ایشان عشق و صفا می‌كردند.

خداوند یكی از الطافی كه به آقای مظاهری داده بود، صدای خوش بود و مردم از صدای دعا‌خوانی‌ ایشان چه دعای كمیل، دعای ندبه و یا دعای ابوحمزه و یا زیارات و دعاهای مأثوره لذت می‌بردند.

بنده حقیر از كودكی علاقمند شركت در مجالس دعا‌خوانی مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین مظاهری بودم و تا وقتی كه در اصفهان بودم حضور در مجالس ایشان را مغتنم می‌دانستم و در این سال‌هایی كه در اصفهان نبودم هم سعی می‌كردم در ماه مبارك رمضان یك شب به عشق دعای ابوحمزه ایشان به اصفهان بروم.

شاید تعجب كنید یك جمعیت چند‌هزار نفری در دل شب در مسجد سید و یا مسجد جامع اصفهان برای استماع دعای ابوحمزه كه توسط حجت‌الاسلام مظاهری قرائت می‌شد، هرشب اجتماع می‌كردند و جناب

حجت‌الاسلام قرائتی نیز معمولاً سالی یك شب می‌آمدند و بارها از ایشان شنیدم كه به مردم اصفهان می‌گفتند، قدر جلسه‌تان را بدانید، چنین جلسه‌ای با این روح و صفا در هیچ شهری نیست!

یكی از لوازم شخصیت‌ انسان اگر بخواهد متقی و پرهیزكار باشد و با خدایش عشقبازی كند، آشناشدن با روح دعا و نیایش است و فطرت انسان این معنا را می‌طلبد ولی متأسفانه ما عوض آنكه به این نیاز روحی با مراجعه به مفاتیح و یا دعاهای امام سجاد و دیگر ائمه(ع) برویم، به سراغ عرفانهای كاذب شرقی و غربی می‌رویم كه جز سراب چیز دیگری نیست و جز ضلالت و گمراهی نصیب دیگری ندارد.

مرحوم حاج آقا مهدی مظاهری این نیاز بشری را خوب شناخته بود و قاطبه مردم اصفهان از مجالس دعا و نیایش ایشان بهره‌مند بودند و لذا در اصفهان هم‌اكنون دعاخوانی در بین هیأت‌ها و حسینیه‌ها و مساجد بسیار رواج دارد و اینها به نفس گرم مرحوم حاج شیخ مهدی مظاهری است و البته در یك دورانی هم كه استاد پرورش در اصفهان بودند با ایشان در این مهم همراه بودند و آقای سیدعلی اكبر پرورش نیز گاهی در مجالس دعا و نیایش با حجت‌الاسلام مظاهری همنوا بود. در قرآن كریم می‌فرماید: «قل ما یعبوابكم ربی لولادعاؤكم» (فرقان ـ 77) یعنی اگر دعای شما نبود، پروردگار به شما توجهی نمی‌كرد! پس بنابر این انسان باید برای جلب توجه پروردگار و كسب استعانت از او كه قادر مطلق است و برانجام هر كاری تواناست، با دعا خواندن از او طلب مغفرت كند و رابطه‌اش را با خدا اصلاح نماید و سعی كند همه شب را نخوابد و سحرگاهان بیدار باشد و از فیوضات سحری كه به اولیاء خدا داده می‌شود، بهره‌مند گردد كه قرآن كریم بارها بر این رمز گشایش در زندگی اشاره دارد و حافظ لسان‌الغیب نیز گفته است:

این گنج سعادت كه خدا داد به حافظ                        از یمن دعای شب و فیض سحری بود

گفتنی است حجت الاسلام و المسلمین مظاهری در سال 1310 در اصفهان متولد و از سال 1320 در حوزه علمیه مشغول به تحصیل شد.

وی در سال 1389 به عنوان چهره ماندگار تبلیغ استان اصفهان انتخاب و طی مراسمی از او تجلیل شد.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان روز چهارشنبه هفته جاری به نمایندگی از سوی رهبر معظم انقلاب از حجت الاسلام و المسلمین مهدی مظاهری عیادت کرد.

برگزاری دعای ابوحمزه ثمالی در طول بیش از 60 سال، تأسیس دانشگاه قرآن و معارف اسلامی، تأسیس ستاد اقامه نماز استان اصفهان، رئیس و مؤسس دارالقرآن الکریم استان اصفهان، تلاش برای تأسیس انجمن خیریه مددکاری امام زمان (عج) و موسسه خیریه ابابصیر اصفهان، فعالیت های گوناگون در زمینه نشر و ترویج معارف دینی، تحمل زندان و مبارزه با رژیم شاهنشاهی از جمله فعالیت های این چهره ماندگار تبلیغ استان اصفهان است.

.......................................
پایان پیام/ 167


این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


آمریکا به دنبال ایجاد دهلیزی امن برای گروه‌های تروریستی در شمال سوریه سال 97 آخرین مهلت مجلس برای اجرای قانون حذف کنکور/ بی‌تمایلی سازمان سنجش برای رفع ابهامات تکذیب وقوع قتل در کوار/ برخورد با شایعه سازان قاتلان سریالی بی رحمی که آزاد شدند اخراج نمایندگان عرب «کنست» هنگام سخنرانی پنس اطلاعیه شورای نگهبان درباره بودجه این نهاد مشروح گفت و گوی تلویزیونی رییس جمهور افزایش قیمت برخی لوازم خانگی با افزایش قیمت دلار انتشار عکس و پست مبلغ تونسی درباره ولیعهد عربستان جنجال به پا کرد +عکس آزمون در لیست خرید زمستانه باشگاه لاتزیو اشتغال‌زایی در بستر فضای مجازی از ایده تا عمل نمی‌خواهیم آپارتمان‌های دوبی و ترکیه را اینجا بفروشیم زمین لرزه «لومار» در ایلام را لرزاند تربیت مدیران انقلابی از اهدف بسیج دانشجویی است وزیر خارجه گستاخ فرانسه را به کشور راه ندهید/ فرانسه در مقابل امتیازات یک‌جانبه برجامی، ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد! طالبان: هدف اصلی حمله به هتل اینترکانتیننتال سفیر آمریکا بود ویروس جدید و مرموز که گوشی شما را منفجر می‌کند؟ آمریکا توان آغاز جنگی دوباره را ندارد نرخ 32 ارز بانکی افزایش یافت+ جدول ویدئوی وعده داده شده دفتر ریاست جمهوری از حضور روحانی در بین مردم کرمانشاه پایان ماجرای موسسات غیرمجاز؛ تسویه با تمام سپرده‌گذاران تا پایان بهمن گزارش تصویری: دیدار «اشرف غنی» با نیروهای ویژه پلیس افغانستان کانون‌های گرد و غبار جنوب شرق اهواز تحت باز رزسی وزیر جهاد کشاورزی سفر ولیعهد عربستان به لندن پنجره اجتماعی صرفه جویی در منابع حمایتی مسابقه‌ای شیرین افزایش شاخص بورس در استان زنجان دستگاه بازیافت پلاستیک زنده گیری عقاب در کرمان اوقات شرعی امروز به افق یاسوج ثبت نام دوره‌های کاردانی دانشگاه آزاد آغاز شد مسئولان محترم تردید نکنید؛ جامعه به شوک بزرگ نیاز دارد؛ شوک تغییرات گسترده! ستاره‌های هندبال ایران محکوم به شکست کره جنوبی مهربان‌تر از مادر … فیلم/ صدای ضبط شده از مکالمه طارمی و هدایتی و جوابیه طارمی وزارت انرژی تشکیل می‌شود؟ نوبخت: پیش بینی دولت از رقم بودجه 96 درست بود معرفی «کمدی انسانی» در آی‌فیلم گل حیدر، یا زینب … مدیرکل آموزش وپرورش ایلام: تمام دانش‌آموزان دختر پایه هفتم تحت پوشش طرح بشری قرار گرفتند برخوردار، رئیس سابق مجمع واردات: امکان افزایش تا 30 درصدی کالاها در صورت مدیریت نشدن بازار وجود دارد ستاره مراکشی الهلال به رقیب آسیایی استقلال پیوست نخست وزیر کانادا ماه آینده به هند سفر می‌کند فاز جدید رجستری هفته آینده کلید می‌خورد/رصد گوشی‌های دست دوم آمریکا به دنبال حفظ کانون‌های مناقشه در غرب آسیاست لزوم بهره مندی از روش‌های جدید آموزشی دنگ شو «دلتنگ شو» را منتشر می‌کند/ رسمی شدن «شیراز چهل ساله» کره شمالی قدرت نظامی خود را نمایش می‌دهد آعتراضات در کشور چندان زیاد نبود! مذاکرات بین سوری‌ها، پیروزی بر تروریسم را تکمیل می‌کند
جزئیات حمله به چند روحانی در قم | ضارب دستگیر شد دستگیری باند سرقت طلافروشی در یافت آباد بررسی حادثه آتش سوزی در شهرداری منطقه 12 افزایش تزریق دلار به بازار دستگیری 4 سارق طلافروشی در یافت آباد شرط دولت و مجلس برای مردم/ تکلیف یارانه‌ها مشخص شد توضیحات حراست شهرداری تهران درباره حادثه آتش سوزی در ساختمان شهرداری منطقه 12 مرگ هولناک داماد مقابل چشمان عروس گفت‌وگو حسن روحانی با رشیدپور را امشب ببینید معاون اداری مالی سابق دانشگاه پیام نور بازداشت شد طرح/ ولادت حضرت زینب (س) پلیس زودتر از سارقان مسلح به طلافروشی رسید جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد؛ دوشنبه دوم بهمن 96/ توصیه سیف به مردم: در بازار ارز سرمایه گذاری نکنید حمله به یک روحانی در قم+ عکس تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «محمد معافی» رشید پور، مجری گفت و گوی تلویزیونی با روحانی شب گذشته: شهرداری منطقه 12 به آتش کشیده شد مجری امشب گفت و گو با رئیس جمهور مشخص شد تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم خودکشی، پس از قتل خواهر زاده تصاویر حمله به دو روحانی در قم پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه «رضا رشیدپور» مجری گفت وگوی زنده تلویزیونی امشب «روحانی» با مردم آتش گرفتن ناگهانی یک اتوبوس در شهرری + تصاویر ارسال دو لایحه توسط روحانی به مجلس جزئیات حمله به دو روحانی در قم +عکس وداع با پیکر فرمانده شهید مدافع حرم، «محمد معافی» +عکس سامانه آنلاین مدیریت متمرکز حقوق و دستمزد دانشگاه آزاد ایجاد شد جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد دوشنبه دوم بهمن 96/ دلار مبادله‌ای ارزان شد ترکیه پیشنهاد روسیه را رد کرد تعطیلی مدارس هشت شهرستان خوزستان در نوبت بعدازظهر سه شنبه جزئیات حمله به دو روحانی در قم+ عکس رزمایش مشترک محمد رسول‌الله (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شد میرمحمود موسوی: حال میرحسین موسوی مساعد است گلچین مدیحه و مولودی حضرت زینب (س) پلمب جعبه سیاه نفتکش سانچی امروز باز می‌شود نتیجه‌گیری‌های سیاسی علیه ایران به سبک عادل‌الجبیر! دستگیری سارقان مسلح قبل از سرقت طلافروشی حمله با بمب آتش زا به منطقه شهرداری تهران حمله با قمه به دو روحانی در قم + عکس پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه پیشنهاد 2 میلیاردی تیم اصفهانی به ستاره‌های پرسپولیس التهابات بازار ارز کاهش یافت مدارس چند شهر خوزستان فردا سه شنبه تعطیل اعلام شد اعلام آخرین مهلت بخشودگی مشمولان غایب اخراج نمایندگان عرب‌تبار از کنست اسرائیل حذف دوران تحصیل از سنوات بازنشستگی فرهنگیان؟ قضات با بهره مندی از ظرفیت‌های قانونی از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند/ اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند/ زندان‌ها در تغذیه و بهداشت با مشکلات متعددی مواجهند حمله با چاقو به 2 روحانی در قم+ عکس مدارس اهواز سه‌شنبه تعطیل شدند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me