تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایسکا
دسته:اقتصادی-سیاسی()
کد خبر:13742173
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۱۶:۰۸

آیا شعله آتش امید برناامیدی غلبه می‌کند؟ / قلنج دیپلماسی سیاسی را بشکانید

با وجود اینکه مسئولان رده بالای کشور اذعان می‌کنند که با مقامات چینی وارد مذاکره شده‌اند اما با این وجود، سهل انگاری و کم کاری از سوی طرف چینی مدام شدت می‌گیرد. شاید مبحث اصلی به این موضوع برمی‌گردد که دیپلماسی سیاسی کشور ما در این گونه حوادث ضعیف باشد.
آیا شعله آتش امید برناامیدی غلبه می‌کند؟ / قلنج دیپلماسی سیاسی را بشکانید

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ طی روزها و ماه‌های اخیر حوادث زیادی در صنعت نفت کشور رخ داده است که از جمله آن، آتش‌سوزی در پالایشگاه نفت تهران، حادثه در صنایع پتروشیمی، حادثه در ایستگاه تقلیل فشار گاز همدان است؛ شاید این صنعت دچار چشم زخم شده است. به عنوان نمونه می توان گفت تازه از حادثه دکل نفتی رگ سفید فارغ شده بودیم که دوباره حادثه دیگری در این صنعت رقم خورد. انگار این حوادث دست بردار نیستند و باید همیشه شاهد اتفاقات ناگوار در این صنعت باشیم به‌طوری‌ که علاوه بر سوخت شدن سرمایه ملی، شاهد تلفات نیروی انسانی هستیم مثل همین درام پرغصه‌ی نفتکش سانچی.

متاسفانه روز شنبه(16دی‌ماه) حادثه ای دیگر گریبانگیر شرکت ملی نفتکش ایرانی شد. این نفتکش که حامل میعانات گازی پارس جنوبی برای شرکت هانوا توتال کره جنوبی بود که در 60 مایلی کره جنوبی تصادف کرد و دچار آتش سوزی می شود تا جاییکه ارتباط با نفتکش قطع می‌شود.

این حادثه به گونه‌ای، دل خانواده‌هایی را داغدار کرده و مدام پیگیر فرزندان خود هستند، در این میان مسئولان کشورمان از هیچ اقدامی دریغ نکرده و لحظه به لحظه پیگیر این موضوع هستند. اما با وجود این اخبار ضد ونقیضی از سوی مسئولان ایران و چین ردوبدل می شود که شعله آتش امید و ناامیدی را دوچندان می‌کند.

به عنوان نمونه طبق رصد خبرنگار ما از محتوای خبرهای داخلی و خارجی این مطالب بیشتر از همه در دید همگان نمود پیدا کرده است به طوری که رویترز اعلام کرد: تانکر آسیب دیده ایرانی ممکن است تا یک ماه همچنان شعله ور باشد. با وجود وزش باد شدید، موج های خروشان و مواد سمی نشت کرده از کشتی، در منطقه ای به وسعت 3100 کیلومتر مربع به دنبال یافتن 31 خدمه گمشده این نفتکش(تا کنون پیکر 3 تن از آنان پیدا شده است ) و همچنین مهار آتش هستند. این در حالی است که نگرانی ها از احتمال انفجار یا غرق شدن کشتی نیز رو به افزایش است.

با این حال، با توجه به اینکه میعانات در هنگام تماس با آب و هوا خاصیت بسیار فراری پیدا می کند، نگرانی ها از انفجار و غرق شدن کشتی در حال افزایش است. به گفته مقامات کره ای، کارشناسان احتمال می دهند نفتکش به محض برخورد با کشتی باری چینی دچار آتش سوزی شده باشد.

همچنین در همین رابطه کاپیتان بهرامی سخنگوی کمیته اضطرار شرکت ملی نفتکش ایران گفت: با وجود حضور چند کشتی نفتخوار چینی در منطقه اما اقدام جدی‌ برای اطفاء حریق کشتی نفتکش ایرانی صورت نمی‌گیرد و این کشتی‌ها تنها به‌صورت مانور در اطراف کشتی درحال اشتعال ایرانی حضور دارند.

به‌نظر می‌رسد چینی‌ها از روی قصد و به‌صورت عمدی عملیات جدی برای اطفاء حریق کشتی ایرانی انجام نمی‌دهند و یکی از احتمالات این است که چینی‌ها منتظر به پایان رسیدن محموله میعانات گازی نفتکش ایرانی هستند.

کاپیتان بهرامی افزود: به همین دلیل ما با یک شرکت ژاپنی به توافق رسیدیم که به‌سرعت برای اطفاء حریق کشتی ایرانی وارد عمل شود.

کیان ارثی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران با تاکید بر این که همه سازمان‌ها در بحث امدادگری و نجات خارج از کشور برای این حادثه فعال هستند، گفت: همکاری و همدلی برای مهار آتش و پیدا کردن مفقودان این حادثه ادامه دارد.

کیان‌ارثی درباره وضع بیمه کارکنان این نفتکش هم اظهار کرد: همه کارکنان تحت پوشش بیمه قرار دارند و مشکلی از این نظر وجود ندارد.

همچنین کاپیتان محسن بهرامی گفت: تیمی از متخصصان و تکاوران نیروی دریایی ارتش قرار است برای انجام عملیات هلی برن به چین اعزام شوند.

او با بیان این که این تیم تجهیزات مورد نیاز را از چین تامین می‌کند، درباره تعداد اعضای این تیم هم اظهار کرد: احتمالا حدود ۱۰ تا ۱۲ نفر از تکاوران ارتش اعزام خواهند شد.

حسن قشقاوی در جمع خبرنگاران با بیان این‌که نمی‌توان نفیا و اثباتا در باره وضع خدمه نفتکش ایرانی که در آب‌های چین دچار حادثه آتش‌سوزی شده است اظهارنظری کرد، گفت: طبق آنچه به ما اعلام شده از ساعت ۹ شامگاه سه‌شنبه (۱۹ دی‌ماه) به وقت شانگهای آتش‌سوزی در این کشتی مقدار زیادی فروکش کرده است، اما همچنان برای عملیات امداد و نجات خدمه آن ریسک بالایی وجود دارد.

معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امورخارجه افزود: ما به طرف چینی اعلام کردیم که حاضریم حتی با وجود ریسک نسبتا بالا، گروه‌های زبده‌ای را برای کمک به خاموش کردن این نفتکش و نجات خدمه آن اعزام کنیم، البته طرف چینی گفته اقدام‌هایی در این زمینه انجام داده‌اند و قرار است تا فردا شرکت آتش‌نشانی کشتیرانی ژاپن به محل حادثه برسد.

طبق گفته برخی از مسئولان در قراردادهای فوب (FOB) تحویل کالا در عرشه کشتی در مبدا است. فروشنده وقتی کالا را از روی نرده کشتی عبور داد ریسک خود را خاتمه داده است. هزینه حمل و بیمه با خریدار است. امضای قرارداد حمل از بندر تحویل و بیمه و بازرسی با خریدار است و حتی اذعان می‌کنند که کشتی کاملا بیمه بوده است. اما نباید از این نکته غافل شد که چرا مسایل ایمنی و HSE در این گونه مسائل رعایت نمی‌شود. آیا بهتر نبود در این زمینه دولت اعتبار ویژه ای در تنظیم برنامه ریزی بودجه اختصاص دهد.

اما در کنار این عوامل نباید از این نکته غافل ماند که نیروی انسانی باتجربه بالاترین رتبه در بین سرمایه‌گذاری دارد و باید به فکر نجات این سرمایه ملی بود. مسئولان حوزه بازرگانی باید این موضوع را در دستور کار خود قرار بدهند همیشه نباید به فکر تجارت و سرمایه‌گذاری بود چرا که با گذشت هفت روز از حادثه نفتکش ایرانی و خانواده دریانوردان ایرانی، کارکنان شرکت ملی نفتکش ایران و دهها تن از فعالان عرصه دریانوردی با راه اندازی پویشی، در اعتراض به عملکرد ضعیف چینی ها در اطفای حریق نفتکش ایرانی، خواستار رسیدگی مجامع بین المللی به نقض حقوق بشر و نادیده گرفتن کنوانسیون (اس.ای.ار 1979) توسط کشور چین شدند.

همچنین انجمن صنفی دریانوردان تجاری ایران با ارسال نامه ای به سفیر جمهوری خلق چین در ایران خواستار اقدام فوری و جلوگیری از نتایج فاجعه آمیز در مهار آتش سوزی نفتکش ایرانی حادثه دیده در آب های چین شد.

می توان گفت با گذشت هفت روز از سانحه آتش سوزی کشتی ایرانی «سانچی» در آبهای دریای چین، انجام عملیات اطفای حریق این نفتکش با ذکر بهانه هایی همچون شرایط آب و هوایی نامناسب، احتمال انفجار محموله های نفتکش، وزش باد، حفظ فاصله ایمن و... از روزی به روز بعد موکول می شود.

با توجه به مباحث ارائه شده در این گزارش منکر تلاش‌های مسئولان کشور نیستیم اما این سوال پیش ‌می‌آید که چرا طرف چینی تمایل و انگیزه زیادی برای ارائه خدمات به نفتکش ایرانی ندارد با وجود اینکه مسئولان رده بالای کشور اذعان می کنند که با مقامات چینی وارد مذاکره شده اند اما با وجود این سهل انگاری و کم کاری از سوی طرف چینی مدام شدت می گیرد. شاید مبحث اصلی به این موضوع برمی‌گردد که دیپلماسی سیاسی کشور ما در این گونه حوادث ضعیف باشد و لازم است تا مسئولان امر برای تقویت این موضوع در چنین موارد مشابهی اقدامی عاجل در سر بپرورانند.

گزارشگر: حبیبه رحیمیان

402

#نفت #آتش سوزی #تلفات نیروی انسانی #میعانات گازی #ارس جنوبی #مانور #اطفای حریق #حبیبه رحیمیان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


مقام روس: گروه کاری «آمریکا و 3 کشور اروپایی» برای اصلاح برجام ساختاری مشکوک است تکذیب خبر کشته شدن مقام امنیتی لیبی/اعلام 3 روز عزای عمومی با تعرفه‌های سنوات خارج از ضابطه برخورد می‌کنیم مرگ در تعطیلات آخر هفته درآمد و هزینه‌های هدفمندی یارانه‌ها مبهم است بازتاب مجازی گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور وقوع انفجار شدید در جلال آباد افغانستان ثبت‌نام بیش از 201 هزار نفر در کنکور سراسری سال 97 تا کنون گفتگوی تلفنی اردوغان با پوتین و ماکرون درباره عملیات "شاخه زیتون" تسهیلات حمایتی بانک ملی ایران برای خانوارها یک توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ آنچه که از گوشی‌های هوشمند در سال 2018 انتظار داریم! لحظه باز شدن جعبه سیاه سانچی+ عکس سکوی ارزی جهش ترکیه رئیس فدراسیون: هیات اسکیت آذربایجان شرقی از بازوان اصلی فدراسیون است چلنگرانی با کوره‌های رو به خاموشی 27 واحد مسکونی تحویل مددجویان بهزیستی خلخال می‌شود ضرورت آموزش سواد رسانه‌ای و تدبیر برای مدیریت چالش‌های شبکه‌های اجتماعی رویارویی قالیباف و رئیسی؛ اینبار در انتخابات مجلس 98 /سعید جلیلی همچنان دورمانده از قبیله اصولگراها توقیف آمبولانس‌های خصوصی غیرمجاز تازه‌ترین خبر از وضعیت جسمانی"الناز شاکردوست"/عکس علائم سرطان پروستات؛ چه کسانی در معرض ابتلا به این سرطان هستند؟ تاجر قلابی حتی سر بادیگاردهایش کلاه گذاشت بحث fatf با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فرق دارد احتمال عدم برگزاری بازی دوستانه ایران - لهستان طرح ترامپ برای غارت عربستان بهای نفت افزایش یافت 100 پاسپورت بیگانه در جیب "مدیران ارشد" کشور! عصبانیت زنجیره‌ای‌ها از حذف "تئاتر غیر اخلاقی و موهن"! توهین یک خانم به مردان در جلسه شورای شهر تهران! برنامه موشکی ایران محور دیدار آتی ترامپ و نتانیاهو ایران هیچ‌گونه مذاکره‌ای درباره موضوع موشکی با هیچ کشوری نخواهد داشت جعبه سیاه نفتکش سانچی باز شد واکنش مجری مناظرات 88 به مصاحبه روحانی! بازگشایی جعبه‌سیاه «سانچی» و «کریستال» مادورو بار دیگر برای انتخابات 2018 نامزد می‌شود مرگ مرد جوان بر اثر انفجار منزل مسکونی در مشهد مادورو برای انتخابات 2018 ونزوئلا نامزد می‌شود روایت «وال استریت ژورنال» از تاکتیک‌های احتمالی ترامپ در قبال برجام / ترامپ در مقابل ایران دست به «صبر استراتژیک» خواهد زد؟ بسیج دانشجویی خواستار تشکیل جلسه مجلس برای مشکلات دانشگاه فرهنگیان شد نشست 4 کشور در پاریس برای مقابله با نفوذ ادعایی ایران در یمن! ناسا برای فضانوردان زن جعبه آرایش ساخته بود! تیلرسون: روسیه مسئول حمله به سوریه است پاکسازی بدن به کمک 12 ماده غذایی نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد در شهرستان چادگان افتتاح شد نام 8 عکاس رفسنجان در فهرست جشنواره خیام جعبه سیاه سانچی باز شد جشن بزرگ شاپرک‌ها در زیراب حدیث روز حذف 12 شرکت کننده از مسابقات زیباترین شتر به خاطر بوتاکس لب! +تصاویر
نمایشگاه عکس "گذری بر طبیعت " در فومن برپا شد 5 جایزه جشنواره‌ی "داکا" برای سینمای ایران "پرچم" به عنوان نماد انقلاب اسلامی در دهه فجر برجسته شود بوشهر، پایتخت کتاب ایران انتخاب رشیدپور برای گفت‌وگو با رییس‌جمهور چه پیامی داشت؟ دلار به‌زودی ارزان می‌شود تعطیلی مدارس البرز؛ فردا 4 بهمن 96 چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (623) 3 نکته‌ای که "رشیدپور" از مصاحبه با روحانی گفت/فیلم هشدار سونامی در پی زلزله 8 ریشتری آلاسکا دلار گران شد/ نرخ ارز امروز 3 بهمن ماه 96 خبر خوش برای زنان سرپرست خانوار عناوین روزنامه‌های ورزشی 4 بهمن 96/ طارمی: برای قهرمان شدن همگی دروغ گفتیم! +تصاویر اعتراض به توقیف «روز عقیم» به استوری هنرمندان رسید تعیین‌هویت‌یکی‌ازاجسادمکشوفه‌سانچی مدارس استان البرز فردا تعطیل است توضیح رشیدپور درباره مصاحبه دیشب با رئیس جمهور ضربه مغزی شدن الناز شاکردوست تکذیب شد یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران افتتاح شد شایعه مرگ مغزی الناز شاکردوست با مادرش چه کرد؟ هشدار سونامی در پی زلزله 8 ریشتری آلاسکا اکران مردمی «کمدی انسانی» با حضور بازیگران این فیلم توضیح رشیدپور درباره مصاحبه با روحانی افشاگری مهدی طارمی در برنامه 90 +عکس و فیلم این 9 خوراکی را هرگز خام نخورید هشتمین همایش غزه نماد مقاومت پدر شهید مدافع حرم "محمد معافی": محمد رفت تا نام ایران و حرمت وطن و حجاب حفظ شود اجرای طرح بزرگ امنیت و آرامش شبانه تهران از سوی پلیس تهران (+عکس) نرده‌های حفاظ بین مردم و مسئولین از مصلی تبریز جمع‌آوری شد توضیحات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص یک اشتباه پزشکی: بیمار باید هزینه کامل خارج کردن پنس از شکم خود را بدهد! فیلم/ صدای ضبط شده از مکالمه طارمی و هدایتی و جوابیه طارمی توضیحات رشیدپور درباره گفتگوی زنده رئیس جمهور با مردم + فیلم یک مقام آگاه: اروپا به ایران گفته باید پای میز مذاکرات موشکی حاضر شود دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع سال 97 بخوانند ترکیه برای آمریکا شرط گذاشت گزارش وزیر اطلاعات به کمیسیون شوراها درباره حوادث اخیر/ احساس جامعه درباره بروز فساد بیش از واقعیت فساد است عیادت نمایندگان حضرت آیت الله صانعی از روحانی مضروب دیروز در قم/ تصاویر پست الناز شاکردوست بعد از بستری شدنش در بیمارستان +عکس وام 3 میلیون تومانی قرض‌الحسنه به زنان سرپرست خانوار پرداخت می‌شود موافقت رهبری با بودجه 150 میلیون دلاری برای مقابله با گرد و غبار اولین همایش پیام آوران عاشورا ویژه خواهران شهدا 30 هزار میلیارد تومان به خاطر فرار مالیاتی خسارت دیده‌ایم / عدم تحقق 42 درصدی بودجه 96 در 8 ماه گذشته / تنها 5 درصد سهم مدیریت بحران از بودجه 96 پرداخت شده است خرید و فروش گوشی‌های دست دوم نیازمند فرایند انتقال مالکیت است/انتقال مالکیت گوشی دست دوم در سامانه #7777* برجام یک سند کامل و غیر قابل تجزیه است امکان مذاکره مجدد ندارد/ هیچگونه مذاکره‌ای در موضوع موشکی و توان دفاعی خود با هیچ کشوری نخواهیم داشت لاریجانی: جایگاه کارهای نمایشی صداوسیما را بسیار مهم می‌دانیم/ علی عسکری: شرایط عرصه فرهنگی، سخت و پیچیده شده است نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی: برای نجات دریاچه ارومیه فریاد می‌زنیم ولی کسی پاسخگو نیست محرومیت 12 شتر از مسابقات به دلیل عمل زیبایی! دختر مولا اومده زهره زهرا اومده/ محمود کریمی تیپ «بهاره کیان افشار» در اکران «کمدی انسانی» / عکس تا سال آینده مالکیت سهام عدالت را به مردم می‌دهیم/انتقاد از واگذاری سود سهام عدالت

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me