تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:دانشجو
دسته:آموزشی و دانشگاه()
کد خبر:13742747
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۱۶:۳۰

آیا امام توسط بیت خود کانالیزه می‌شد؟

هنوز دهه‌ی 60 به نیمه نرسیده بود که استراتژی تعمیق گسل‌های درونی نظام و یارگیری از ناراضیان امام در دستور کار قرار گرفت. آیت الله منتظری به عنوان نفر دوم نظام مهمترین هدف این راهبرد نوین بود.
آیا امام توسط بیت خود کانالیزه می‌شد؟

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو-صمد محمدی*؛ در روز‌های اخیر بعد از پخش مستند جنجالی قائم مقام و استقبال کم نظیر از آن برخی برای تحت الشعاع قرار دادن مطالب مطرح شده از جمله ساده لوح خواندن آقای منتظری از سوی حضرت امام (ره) کانالیزه شدن امام توسط بیت ایشان از جمله حاج احمد آقا را مطرح کردند. اینان معتقدند که حضرت امام به خاطر اطلاعات غلط حاج احمد آقا، آیت الله منتظری را ساده لوح خطاب کردند.

اولا باید ذکر شود که یکی از مشترکات انقلاب‌ها ریزش‌ها و رویش‌های آن انقلاب است. حال به دلیل اختلاف در تصاحب قدرت یا شکاف‌های فکری وایدئولوژیکی، بسته به مختصات آن انقلاب این ریزش‌ها و رویش‌ها به وجود می‌آید. در انقلاب اسلامی نیز این مسائل وجود دارد، البته با توجه به مختصات اسلامی آن حتما نمود بیشتری دارند قائم مقام رهبری نیز جزء ریزش‌های حاصله از عملیات نرم منافقین به واسطه‌گری لیبرال‌ها می‌باشد. منافقینی که فرزندان عزیز مهندس بازرگان بودند. حمایت‌های لیبرال‌ها از منتظری به پروژه‌ی رهبر تراشی بر می‌گردد که بعداز نا امید شدن از آیت الله طالقانی وانتخاب شدن آقای منتظری به قائم مقامی کلید می‌خورد این حمایت‌ها را در روزنامه کیهان آن زمان به مدیریت آقای ابراهیم یزدی می‌توان دید که چگونه با پوشش اخبار امام در صفحات فرعی روزنامه، اخبار مربوط به منتظری را در صفحه‌ی اول خود پوشش می‌دادند حتی اخبار کم اهمیت مبربوط به ایشان در صفحه اول روزنامه چاپ می‌شد.
 
سازمان مجاهدین خلق که جزو تاثیر گذاران اصلی در تصمیم گیری‌ها و برخورد‌های تند آقای منتظری با مسئولان جمهوری اسلامی بودند با نفوذ هایشان شناخته شده است. نسل اول نفوذی‌ها که برای شوروی سند می‌دزدیدند تا شاهکار نفوذ کشمیری وکلاهی که رأس نظام جمهوری اسلامی را هدف گرفت. پس از عبور از موج اول نفوذ که عمدتا هدف نفوذشان عملیات سخت مانند ترور وجاسوسی بود منافقین اولین گروهی بودند که نفوذ برای اهداف نرم را در دستور کار خود قرار دادند.
 
هنوز دهه‌ی ۶۰ به نیمه نرسیده بود که استراتژی تعمیق گسل‌های درونی نظام ویارگیری از ناراضیان امام در دستور کار قرار گرفت. آیت الله منتظری به عنوان نفر دوم نظام مهمترین هدف این راهبرد نوین بود. افرادی با چند واسطه‌ی ارتباط از منافقین به حلقه‌ی اول قائم مقام رهبری نفوذ کرده بودند وبا واسطه گری سران نهضت آزادی که خود از قربانیان نفوذ نرم سازمان بودند بالاخره در یک روند چند ساله موفق شدند قائم مقام رهبری را ازنظام جدا سازند.
 
ایرج مصداقی از جمله افراد دخیل در این پروژه است او که در سال ۶۰ دستگیر و به ده سال حبس محکوم شده بود در خاطرات خود آورده است: «من یک موضوع کلی را در ذهنم مبنا گرفتم وآن واقعی بودن تضا د. بین منتظری و وابستگانش با خمینی وجریان حاکم برزندان‌ها بود. شرایط حاکم برزندان‌ها پاشنه آشیل منتظری بود. او خود در زمان شاه در زندان به سر برد ه. بود وبا شرایط زندان به خوبی آشنا بود وبه سادگی می‌توانست شرایط زندان‌های جمهوری اسلامی را باشرایط زندان‌های زمان شاه وآنچه که خود رژِیم طاغوت وضد اسلامی تجربه کرده بود مقایسه کند... معتقد بودم که منتظری ازیک صداقت نسبی وساده لوحی برخور دار است. احساسم این بود که فاصله گرفتن او از خمینی چه بسا به سود جنبش باشد وباعث آزاد شدن انرژی‌های زیادی شود. اگر نگا شتن آنچه که ناصری بر آن اسرار می‌ورزید در این راستا به کار آید چه ایرادی دارد» (خاطرات زندان ایرج مصداقی، صص ۱۴۱ و ۱۴۲)؛ بنابراین کسانی که در بیت ایشان نفوذ کرده بودند نقطه ضعف ایشان را می‌دانستند وآن نقطه ضعف هم ساده لوحی ایشان بود که موجب جدایی ایشان ازخط امام وانقلاب شد.
 
اما در باب اینکه حاج احمد اقای خمینی اخبار غلط در مورد آقای منتظری به امام (ره) منتقل می‌کردند اسنادی بر رد کامل این موضوع موجود است از جمله این روایت آیت الله محمدی گیلانی است: «یک روز قبل از مطرح شدن قائم مقامی آقای منتظری در مجلس خبرگان من ضمن تماس با دفتر امام کتبا از طریق آقای توسلی وآقای رسولی از ایشان در خواست ملاقات کردم... من در تکه کاغذی نوشتم مطلبی واجب وضروری است... امام اجازه دادند. خدمتشان رسیدم گفتم فردا قراراست موضوع قائم مقامی آقای منتظری در مجلس خبرگان مطرح شود، خواستم به عرضتان برسانم به آقای هاشمی بگویید مطرح نشود. من به آقای منتظری ارادت دارم خدمتشان درس خوانده ام. ایشان را عابد وزاهد می‌دانم، ولی این خصوصیات کافی نیست... امام گله‌های سوزانی از آقای منتظری آن جا کرد که کجا چه کرده وکجا چه...! واضافه فرمود: احمد هم از او دفاع می‌کند. از منزل سید مهدی هاشمی دست نویس‌های اورا آوردند. من دیدم نامه‌های آقا منتظری از نوشته‌های مهدی هاشمی الهام می‌گیرد... عرض کردم بفرمایید که فردا ایشان به عنوان قائم مقام رهبری مطرح نشوند! امام قدری فکر کرد وفرمود:احمد نیست. می‌شود شما زحمت بکشید وبه آقای هاشمی بگویید بعد از ظهر من ایشان را ببینم؟... رفتم خدمت آقای هاشمی وگفتم صبح خدمت امام رسیدم وکاری داشتم، فرمودند: به آقای هاشمی بگویید که من ایشان را ببینم... فردای آن روز آقای هاشمی قائم مقامی آقای منتظری را در مجلس مطرح کرد... پس از این ماجرا روزی آقای هاشمی در حضور جمع گفت، من بعد از ظهر رفتم خدمت امام، امام فرمودند: موضوع قائم مقامی آقای منتظری را فردا مطرح نکن. گفتم چرا؟ ما در اجلاسیه قبل به آقایان گفته ایم که ایشان را به عنوان قائم مقام مطرح می‌کنیم. فرمودند: یکی از دوستان آمده چنین گفته. گفتیم ما اعلام کرده ایم نمی‌شود...» (تاریخ انقلاب اسلامی، ج. ۶، صص ۱۲ و ۱۳)؛ بنابراین حاج احمد آقا نه تنها اخبار غلط از اقای منتظری به امام نمی‌رساندند بلکه در حد توان تلاش بر حفظ ایشان وجایگاهشان داشتند، اما نفوذ امثال مهدی هاشمی در بیت ایشان به قدری بود که نصیحت‌های امام ودلسوزان ایشان به هیچ وجه موثر نیافتاد، از طرف دیگر اخبار مربوط به آقای منتظری و بیت ایشان از جمله باند مهدی هاشمی مستقیم از سوی وزیر اطلاعات به امام ابلاغ می‌شد نه با واسطه، مواردی که این اخبار با واسطه به، اما برسند بسیار معدود هستند.
 
سخنانی که سال‌های اول انقلاب منافقین و لیبرال‌ها برای صدمه زدن به بیت امام (ره) مطرح می‌کردند با این هدف که اذهان را نسبت به فرزند حضرت امام (ره) بدبین کنند حالا از زبان تفاله‌های منافقین ولیبرال که هم هدف مشترک و هم‌خاستگاه مشترک داشتند شنیده می‌شود، ولی اطمینان داشته باشند تیرشان به سنگ خواهد خورد.
#مستند قائم مقام #منتظری #سید احمد #امام خمینی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


دستگیری سارق خودروهای مزدا 3 انتقاد شدید سازمان محیط زیست به اظهارات تاجگردون در خصوص بودجه ریزگردها عکس/ حضور ارتش سوریه در پایگاه هوایی ابوضهور فقر و گمنامی در دنیا نشانه محرومیت از رحمت الهی در قیامت نیست روش‌های حذف یارانه ثروتمندان اعلام شد دلارهای خانگی وارد بازار شد ثبت قرارداد کادر فنی تراکتورسازی معاون ترامپ وارد فلسطین اشغالی شد مایک پنس وارد فلسطین اشغالی شد ترکیب بارسلونا برای تقابل با بتیس اعلام شد تشریح آخرین اطلاعات از تشخیص هویت پیکرهای حادثه سانچی و بازخوانی جعبه سیاه این نفتکش طرز تهیه ترشه تره گیلان ایران پیوسته از عراق متحد و یکپارچه، حمایت و پشتیبانی می‌کند/ قدرت‌ها و نیروهای خارج از منطقه، دلسوز مردم منطقه نبوده و نخواهند بود معاملات در بازار ارز قفل شد نشست هم اندیشی جنگل‌های هیرکانی قرارداد کادر فنی تراکتورسازی در هیئت فوتبال ثبت شد + عکس لیل در انتظار پیشنهاد منچسترسیتی برای بوباکاری سوماره یوپ هاینکس: برابر وردربرمن، خوب کار نکردیم؛ هامس همیشه حاضر است برای تیمش بجنگد ترکیب اینتر برای دیدار با رم کشف قطعات به جا مانده از شهاب سنگ میشیگان نمایشگاه موقت ایران خودرو در مراکز خرید شب خونین رونالدو در جشنواره گل‌های رئال مادرید +عکس شبه‌نظامیان در "افغانستان" با قاچاق مواد مخدر نیازهای خود را تأمین می‌کنند پلمب جعبه سیاه سانچی فردا باز می‌شود پویش مردمی خورشید نو در گلستان برنامه سبک زندگی اسلامی در بقاع متبرکه لرستان اجرامی شود کشف بیش از 280 کیلوگرم مواد مخدر در فارس خبر‌های جدید از سانچی به روایت ربیعی + فیلم تشکیل «نیروی ویژه» اسرائیل در مرز مصر قتل خواهرزاده در اسلام آباد غرب / قاتل خودکشی کرد سفیر چین در ایران: ما درخصوص امدادرسانی به سانچی کوتاهی نکردیم تحلیل سید علی خمینی از ناآرامی‌های اخیر در کشور نام مستندسازان دیدارکننده با رهبر معظم انقلاب دیدار دوستانه ایران و تونس قبل از جام‌جهانی پلمب جعبه سیاه سانچی فردا باز می‌شود محمد مهاجری: به جای فیلترینگ محتوا تولید کنیم درمان رایگان بیماران فسا+فیلم در پی برخورد دو کشتی در سواحل هنگ کنگ هفت نفر ناپدید شدند یارانه مراکز توانبخشی غیردولتی افزایش یافت وزیر خارجه ترکیه مدعی استفاده گروه‌های کُردی سوریه از سپر انسانی در عملیات عفرین شد توقف تاتنهام در لیگ برتر انگلیس چرا برخی افراد خلاق‌تر از دیگران هستند مایک پنس به فلسطین اشغالی سفر کرد واکنش ترکیه به درخواست تشکیل نشست شورای امنیت از سوی فرانسه مدال نقره محجوب در جودوی گرندپری تونس آیا ترامپ واقعا بدترین رئیس‌جمهور آمریکاست؟ سهم خودروها در آلودگی هوای تهران مشخص شد ترکیب اینتر برای جدال با رم اعلام شد
«محمد معافی» به قافله شهدا پیوست جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود «محمد تقی عطایی» مربی خوشنام فوتسال قم درگذشت قیمت دلار امروز 1 بهمن 96 بررسی‌ها برای کشف جزئیات قتل طلا فروش یاسوجی ادامه داد نمایش"یاسمن و غولغولکها"در شاهرود به روی صحنه رفت آخرین وضعیت بازار برنج تولید داخل عرضه قلیان در قهوه خانه هایِ سنتی مجوزدار آقای روحانی دلار شد 4600 تومان/ ادعای یکسان سازی نرخ ارز چه شد؟ نخبه کردستانی دستفروش شد! / فردایی که مسئولان وعده می‌دادند هیچ‌وقت نیامد کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی این شهر ماجرای نخبه کردستانی که دستفروش شد! / فردایی که مسئولان وعده می‌دادند هیچ‌وقت نیامد احتمال بروز زلزله 7 ریشتری روی گسل شمال تهران 2 برابر شده است دیدار تیم‌های نفت مسجدسلیمان و ایران جوان بوشهر لغو شد خلاصه بازی رئال مادرید 7-1 دیپورتیوو لاکرونیا گرد و خاک مدارس بوشهر را تعطیل کرد شهادت "محمد معافی" مدافع حرم نکایی در سوریه + عکس کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی / مأموران ویژه انتظامی در حال بررسی پرونده صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه اول بهمن گل سوم سرخیو آگوئرو به نیوکاسل (منچسترسیتی 3-1 نیوکاسل) علی ربیعی: جعبه سیاه سانچی با حضور نمایندگانی از سوئد، پاناما، بنگلادش، چین و ایران فردا بازگشایی می‌شود روایتی از اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 بهمن 96/ پنالتی باید تکرار می‌شد +تصاویر حمله تروریستی به هتل اینترکنتیننتال کابل مصدومیت دو زن در تصادف بزرگراه شهید ستاری اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر در چه مرحله‌ای است؟ / بررسی موانع اجرای قانون در نشست امروز فراکسیون ایثارگران مجلس فیلم/ ادای احترام به شهدای سانچی در مدرسه شهید مطهری رقابت چراغ خاموش چند تیم برای جذب دژاگه حلوصی آکار: عملیات بمباران در منطقه عفرین تجمع گروه‌های تروریستی بود/سرلشکر باقری: تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه نباید آسیبی ببیند تاج‌گردون: ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی می‌ماند تعطیلی مدارس 6 شهرستان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل گرد و خاک بودجه گرد و غبار خوزستان حذف شد افزایش 2 برابری احتمال وقوع زلزله 7 ریشتری در گسل شمال تهران/فرونشست غرب تهران بعد از وقوع زلزله 29 آذرماه 2 روش برای حذف یارانه ثروتمندان اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت چگونه در 3 ساعت فرار کرد؟ سارقان پس از سرقت، طلافروش را با خود بردند و به قتل رساندند عکس/ عروسی در میان گرد و غبار «محمد معافی» در سوریه شهید شد افشاگری وزیر روحانی درباره پشت‌پرده «بازی بزرگ» موسسات مالی غیرمجاز /چه کسانی مالباختگان را تحریک کردند در خیابات اعتراض کنند؟ /ردپای دولت احمدی نژاد در تاسیس قارچ گوونه موسسات مالی و اعتباری /احمدی نژاد در سفرهای خود از پول حاتم بخشی می‌کرد /دولت قبل زمینه بزرگترین مبادله‌های رانتی تاریخ ایران را فراهم ساخت دست‌مایه‌های امید در کشور بی‌شمار است/ زبان طنز به رسایی و سودمندی مستند کمک می‌کند/ سرافراشته نشان دهید که انقلابی هستید «محمد معافی» به قافله شهدا پیوست وقتی پیامبر خدا (ص) را می‌شود نقد کرد ولی برجام را نه! / خط‌ونشان‌های وزارت‌خارجه مُرده توافق هسته‌ای را زنده می‌کند؟ حمله به هتل کانتیننتال در کابل با کشته شدن همه مهاجمان پایان یافت هشدار مدیر پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده حمله تروریستی به هتل 5 ستاره در کابل برنامه دولت افزایش قیمت دلار به 5000 تومان است من، پرچم، ایران فاطمی سرافراشته نشان دهید که مومن و انقلابی هستید/ هنر شما میتواند با سند، کار دشمن را بی اثر کند/ مستند انتقادی، مفید و لازم است تنیس آزاد استرالیا 2018؛ روز ششم؛ صعود دراماتیک هالپ به مرحله چهارم/ پیروزی آسان فدرر و جوکوویچ/ حذف دور از انتظار زورف و دل‌پوترو از رقابت‌ها حلوصی آکار: ترکیه به توافقات به عمل آمده در مذاکرات 3‌جانبه پایبند است/باقری: تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت سوریه نباید آسیب ببیند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me