تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:قدسنا
دسته:مذهبی()
کد خبر:13742751
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۱۶:۳۱

ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد در نشستی خبری عنوان کردبنا داریم سطح مناسبات مالی و تجاری خود با بغداد را به 20 میلیارد دلار برسانیم/ عراق، …

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد ضمن اعلام هماهنگی کامل در کشورهای عضو جبهه مقاومت برای برنامه‌های آتی در منطقه پیش بینی کرد که سطح مناسبات …
ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد در نشستی خبری عنوان کردبنا داریم سطح مناسبات مالی و تجاری خود با بغداد را به 20 میلیارد دلار برسانیم/ عراق، …

به گزارش خبرنگار خبرگزاری قدس (قدسنا) «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد امروز (شنبه) در نشستی خبری تحت عنوان «هزینه‌ها و منافع روابط ایران و عراق» که در محل موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه عراق از دو بحران بزرگ با موفقیت بیرون آمد که بحران داعش و جنگ تکفیری‌ها از جمله آنها بود، اظهار داشت: تهدید بسیار جدی و مهمی در منطقه و این کشور بود و عراقی‌ها با سربلندی از این تهدید عبور کردند.

وی عنوان کرد: عوامل زیادی در این موفقیت‌ها نقش داشتند که حضور مردم و نیروهای مسلح عراق، حشد الشعبی، دولت عراق و مسائل مختلف در این زمینه موثر بود ولی خود عراقی‌ها معترف هستند ایران در کنار آنها در عبور از این بحران نقش مهمی را داشت و به نوعی قدرشناس موضع جمهوری اسلامی در حمایت از عراق در مبارزه با داعش هستند.

مسجدی بحران دوم را قضیه کردستان عراق خواند که اگر به درست مدیریت و حل نمی‌شد به سمت یک بحران و جنگ داخلی می‌رفت. در این پرونده ایران نقش مهمی داشت

 

 وی خاطرنشان کرد: امروز عراق وارد یک مرحله جدید خواهد شد و آن مرحله اعمال و سازندگی و بازسازی و اقتصاد و گسترش روابط سیاسی و اقتصادی این کشور با بیرون است. با کشورهای همسایه و منطقه و حوزه عربی و اروپا و آمریکا و جاهای دیگر. بنابراین دوران جدیدی فراروی سرزمین عراق است و آن دوران بازسازی و سازندگی است.

 

سفیر ایران گفت: قطعا در مرحله جدید ایران باید نقش بی بدیل و جدی خود را مثل گذشته انجام دهد، یعنی ایران در کنار دولت و ملت عراق در امر سازندگی این کشور تلاش کند و در اینجا موسسات، شرکت‌ها، وزراتخانه‌ها و مردم و اقشار مختلف باید در امر بازسازی عراق کمک کنند.

 

به گزارش فارس وی عنوان کرد: ایران در زمان سختی‌ها در کنار دولت و ملت عراق بود و مگر می‌شود در زمان بازسازی و بازگشت آوارگان و ساختن اقتصاد عراق، نباشیم؟ حتما هستیم و این وظیفه ایران است که به برادر و دوست خود یعنی عراق کمک کند.

 

وی در ادامه به وضعیت کنونی روابط دوجانبه پرداخت و افزود: امروز روابط ما در سطح خوبی است. در ابعاد امنیتی، نظامی و دفاعی بسیار خوب است. در بعد فرهنگی، دانشگاهی و علمی روابط قابل توجهی است و در سطح اجتماعی روابط ما بی نظیر است بیش از 6 میلیون جمعیت بین دو کشور در سال اعم از زائر، سیاحت و زیارت و درمان مبادله می‌شود و علاوه بر آن جمعیت اربعین هم هست. چهار میلیون از ایران به عراق و 2 میلیون هم از عراق به ایران می‌آیند.

 

* تلاش ایران برای کمک به روابط بغداد و اربیل

 

مسجدی با بیان اینکه در بعد سیاسی روابط ما با دولت‌های عراق بعد از سقوط صدام تا امروز روابط مثبت و خوبی است، یادآور شد: هر چند که در قضیه اخیر کردستان، چالشی بین ما و کردها به وجود آمد، ولی سابقه دیرینه و روابط جدی ایران و اکراد و اقلیم کردستان، رابطه بسیار جدی، خوب و تنگاتنگی بود و هست و در این فتنه هم ایران تلاش می‌کند به روابط بغداد و اربیل کمک کرده تا این مشکل حل و فصل شود که هم منافع دولت مرکزی و هم منافع مردم کردستان و دولت اقلیم تامین شود.

 

*ایران شریک دوم اقتصادی عراق

 

وی ایران را بعد از چین دومین شریک اقتصادی عراق برشمرد و بیان کرد: در بحث اقتصادی مناسبات اقتصادی ما با عراق امروز در رتبه دوم قرار دارد اول چینی‌ها، دوم ایران و سوم ترکیه قرار دارد. حجم مبادلات بازرگانی و تجاری ما امروز بین 6 و نیم تا هفت میلیارد دلار است و با فروش برق، گاز، بحث زائر و ... را که جمع کنیم رقمی حدود 12 میلیارد دلار سطح مبادلات تجاری و اقتصادی ماست. روزانه بین هفت و در مقاطعی تا 12 میلیون متر مکعب گاز ایران به بغداد صادر می‌شود و سه نیروگاه تولید برق عراق با گاز ایران بهره‌برداری می‌شود و این ظرفیت تا 40 میلیون مترمکعب در روز قابل توسعه است.

 

وی گفت: امروز عراقی‌ها نمی‌توانند گاز دریافت کنند ولی ما آمادگی برای صدور بیشتر را داریم. سه هزار و 200 مگاوات برق از طرف ایران به صورت مستقیم و چه از طریق تولید برق با گاز تامین می‌شود. قراردادها و تفاهمنامه‌های بسیار زیادی در بخش بازرگانی، صنعتی، دفاعی، وزارت کشور، بخش‌های خصوصی و دولتی بین دو کشور وجود دارد. مرزهای ما امن و پر مبادله‌ای است.

 

این دیپلمات کشورمان با بیان اینکه هزار و 450 کیلومتر مرز مشترک ما با عراق است، خاطرنشان کرد: این مرز علی‌رغم طولانی‌ترین ولی امن‌ترین مرز است. علاوه بر سفارت ایران، پنج کنسولگری در عراق شامل اربیل، سلیمانیه، کربلا، نجف و بصره مستقر است که نشانگر عمق روابط است. در مبادلات اقتصادی امروز مرزهای ما همه فعال هستند و مناطق مرزی ما بسیار فعالند و کامیون‌ها بین دو کشور در حال تردد هستند. سطح روابط اقتصادی قابل قبول است.

 

* از سطح کنونی روابط رضایت نداریم

 

سفیر ایران در بغداد بر ارتقای سطح روابط دو کشور تاکید کرد و افزود: ما از سطح کنونی روابط در زمینه‌های مختلف رضایت نداریم. ظرفیت‌های دو کشور ایجاب می‌کند روابطمان را در زمینه‌های مختلف گسترش دهیم. امروز چهار هزار دانشجوی عراقی به صورت رسمی (بورسیه و از کانال وزارت علوم) در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند.

 

وی به زمینه‌های پیش رو برای گسترش همکاری‌های رسانه‌ای اشاره و عنوان کرد: باید تلاش کنیم در جهت منافع و مصالح دو کشور روابط را گسترش دهیم.

 

به گزارش فارس، مسجدی به انتخابات پارلمانی پیش رو در عراق اشاره کرد و افزود: انتخابات صحنه رقابت سیاسی بین جریان‌ها و طوایف مختلف است و هر کس تلاش می‌کند در انتخابات سهم و رای بیشتری را کسب کند. پارلمان به دلیل اینکه نظام عراق در قانون اساسی یک نظام جمهوری و پارلمانی و فدرالی تعریف شده، پارلمان نقش مهمی در این کشور دارد.

 

وی بیان کرد: ساختار حاکمیت با این انتخابات محقق می‌شود و نقش انتخابات برای مردم، دولت عراق و همه بسیار مهم است، امیدواریم انتخابات خوب و موفقی برگزار شود و ما (جمهوری اسلامی) برای ارائه هرگونه کمک به منظور برگزاری یک انتخابات باشکوه در این زمینه اعلام آمادگی کردیم.

 

سفیر کشورمان در ادامه به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد و در پاسخ به سؤالی عنوان کرد: درست نیست که بگوییم ترکیه جای ما در بازار عراق را گرفته است ما اکنون در رتبه دوم قرار داریم. بعضا تجار ما شاید به دلیل معطلی‌هایی که در مرزها داریم و اینکه هنوز مجوز ورود کامیون‌های ایران به داخل عراق و برعکس صورت نمی‌گیرد و مبادلات در مرز انجام می‌شود، مشکل است و علت آن باز از طرف عراقی‌ها نیست و بخشی از به ما برمی‌گردد.

 

وی توضیح داد: کامیون‌های عراقی تناژ سنگینی دارند که اگر وارد خاک ما شوند مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. البته این به معنای کم بودن حجم مبادلات نیست. یا مثلا عوارض برخی استان‌های عراقی برای تامین درآمدهای محلی عوارض گمرکی را وضع کرده‌اند  یا مثل فرودگاه نجف که مجبور شدیم پروازها را لغو کنیم تا مسئله عوارض را حل کنند، این مشکلات وجود دارد ولی این باعث چالش اساسی که منجر به توقف مناسبات و صادرات بشود، نشده است.

 

مسجدی همچنین در مورد اینکه قراردادی در بحث برق و گاز با عراق نداشته‌ایم نیز گفت که یکی از مهمترین قراردادها با عراق در زمینه گاز است و در حدود 6 ماه است فروش گاز ایران به عراق در حال اجرا است.

 

وی افزود: در بحث انعقاد قرارداد جدید در زمینه گاز و برق این مشکل از طرف عراق به دلیل نداشتن امکانات مالی بوده است و بخش عمده‌ای از بودجه آنها صرف جنگ و دفاع و مبارزه با تکفیری‌ها می‌شد و آمادگی برای این مسئله نداشتند. آمادگی انعقاد قرار جدید نداشتند ولی ما آماده انعقاد قرارداد هستیم.

 

مسجدی همچنین گفت: ما مبادلات آبی با عراق نداشتیم، بخشی از رودخانه‌های مرزی ما آب‌ها به عراق سرازیر می‌شود که به دلیل خشکسالی‌ها ورود آب کمتر شده است، ولی این موضوع طبیعی است و ایران اقدامی در جهت کاهش ورود آب‌های خود به عراق نداشته است.

 

سفیر ایران بیان کرد: ایران در موضوع آب دریغ نکرده است. در حال حاضر ما برق خوبی صادر می‌کنیم، البته عراقی‌ها توان خرید برق بیشتر را به خاطر مسائل بودجه‌ای خود ندارند ولی ما آمادگی برای انعقاد قرارداد در این زمینه‌ها داریم.

 

*ما نمی‌خواهیم سرزمین عراق محل کشمکش و دعوای ما با دیگران باشد

 

مسجدی در پاسخ به سؤالی برای استفاده از پتانسیل‌های دو کشور برای تقویت محور مقاومت گفت: عراق بعد از سقوط صدام و تشکیل دولت جدید متاسفانه به دلیل چالش‌ها و بحران‌های داخلی با بحران‌هایی مواجه شد که در مناسبات منطقه‌ای و سیاسی و بین‌المللی آن تاثیر گذاشت. امروز روابط خوبی با عراق داریم، عراق در مسائل دوجانبه منطقه‌ای و جهانی همسویی خوبی با ایران دارد، ممکن است در برخی پرونده‌ها و مسائل توقعات ما بیشتر باشد، ولی عراقی‌ها تلاش کردند به نوعی خواسته‌های ایران و روابطشان را در راستای منافع 2 کشور تضمین کنند.

 

وی عنوان کرد: عراق در هیچ معادله منطقه‌ای و بین المللی که علیه ایران و در ضدیت با ایران باشد، همراهی نکرده و نمی‌کند، شاید توقع ما برخورد شدیدتر بوده است و این توقع هم شاید به حق باشد، ولی تا جایی که شاهدم نگاه عراقی‌ها به ایران مثبت و علاقه‌مند و تامین خواسته‌های ما در مناسبات سیاسی و منطقه‌ای است.

 

سفیر ایران تصریح کرد:ما نمی‌خواهیم سرزمین عراق محل کشمکش و دعوای ما با دیگران باشد، ما با آمریکایی‌ها و سعودی‌ها مشکلاتی داریم، اینها ربطی به عراق ندارد، روابط عراق با آمریکا و عربستان به عراق مربوط است. عراق کشور مستقلی است، مصالح و منافعش را خودش تشخیص می‌دهد. اگر روابط در ضدیت با ایران باشد، حتما مورد اعتراض و نگرانی ماست ولی اگر این نباشد ما مشکلی نداریم.

 

وی گفت: رابطه عراق و عربستان به این معنا نیست که عربستان در عراق جای ما بنشیند به خودشان مربوط است، ما بر روابط خودمان تاکید و توجه داریم، حق دولت و ملت عراق است که سرنوشت خود را ترسیم کند، ولی روابط با ایران نباید دچار خدشه، چالش و کاهش شود.

 

سفیر ایران همچنین خاطرنشان کرد: جبهه مقاومت امروز جبهه قدرتمندی شده است ، این جبهه روز به روز قویتر و دشمنان آن ضعیفتر شده است. عراق، سوریه، لبنان، حزب الله در جبهه مقاومت همگرایی‌هایی را با هم دارند، البته ممکن است اختلاف‌هایی با هم داشته باشند.

 

به گفته مسجدی جبهه مقاومت امروز یک جبهه رو به قدرت و پیشرفت است و به همین خاطر صهیونیست‌ها و ... از آن می‌ترسند.

 

وی درباره خسارت‌های مربوط به جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران نیز گفت: مواد زیادی از قطعنامه 598 اجرا شد ولی در موضوع خسارت‌های مربوط به جنگ هنوز فرصتی برای رسیدگی این موضوع حاصل نشده است، چون بعد از سقوط صدام هم دولت عراق آنچنان درگیر بحران‌های مختلف بوده که به این موضوع هنوز رسیدگی نشده است.

 

سفیر ایران گفت: این موضوع یک پرونده مفتوح در روابط دو کشور است. باید شرایط مناسبتری فراهم تا به این موضوع رسیدگی شود. ما از خسارات اولیه خود در جنگ یک برآورد اولیه داریم و اینکه سازمان ملل، عراقی‌ها و ... باید پرداخت کنند بستگی به مذاکرات آینده دارد.

 

*تضمین امنیت حشد الشعبی برای امروز و آینده عراق

 

مسجدی درباره آینده سیاسی حشد الشعبی در عراق نیز گفت: حشد الشعبی صحنه نبرد و جنگ را عوض کرد و تشکیل آن چند پایه داشت از جمله فتوای آیت‌الله سیستانی، استقبال گسترده مردم و جوانان عراقی و سازماندهی و پشتیبانی و شکل‌گیری این سازمان بود که دولت عراق و حمایت‌های ایران نقش مهمی را داشت. حشد الشعبی یک نیروی دفاعی و قدرت دفاعی در ساختار نیروهای مسلح عراق علیه تهدیدات نسبت به این کشور است.

 

سفیر ایران با بیان اینکه حشد الشعبی در ساختار و پارلمان عراق به عنوان یک سازمان دفاعی در کنار نیروهای مسلح قانونمند و مصوب شد و کسی نمی‌تواند آن را منحل کند، خاطرنشان کرد: راجع به عده و سازمان و ... بستگی به قانون عراق دارد که براساس نیازمندی‌ها و شرایط حال و آینده این وضعیت را مشخص کند ولی حشد الشعبی به نظر من یک نیروی بازدارنده در برابر تهدیداتی است که عراق با آن روبروست.

 

وی با بیان اینکه تروریسم هنوز از بین نرفته و بستر رشد تروریسم در عراق و دیگر کشورها وجود دارد، خاطرنشان کرد: حشد الشعبی یک قدرت بازدارندگی و یک تضمین امنیت برای امروز و آینده عراق خواهد داشت، اینگونه نیست که بگوییم جنگ تمام شده است پس نباید باشند. براساس آنچه مطرح می‌شود حشد الشعبی باقی خواهد ماند.

 

* پیش‌بینی انتخابات زود است

 

سفیر ایران در بغداد در پاسخ به سؤالی با بیان اینکه قضاوت درباره انتخابات پارلمانی عراق زود است، خاطرنشان کرد: ستاد انتخابات تشکیل شده و درباره اینکه کدام حزب و ائتلاف رای بیشتری خواهند آورد ارزیابی قدری مشکل است، ولی در بحث همگرایی و همکاری بین کردها و شیعیان درست است چالشی بین دولت و کردها در موضوع همه پرسی به وجود آمد، اما به این معنا نیست که در بحث انتخابات این دو از هم دور شوند، آنها به همدیگر نیاز دارند. پیش‌بینی می‌کنم این همکاری در آینده ادامه خواهد یافت.

 

*روابط نظامی، دفاعی و امنیتی عراق با ایران کماکان ادامه خواهد یافت

 

وی در پاسخ به سوالی درباره کمک‌های مستشاری ایران به عراق عنوان کرد: کمک‌های دفاعی و نظامی ایران به عراق، کمک‌های مستشاری، آموزشی، کمک در امر سازماندهی و مدیریت و هم پشتیبانی و لجستیک و تسلیحاتی بود. حمایت ایران از عراق در مبارزه با تروریسم یک همکاری همه جانبه بود. حضور کارشناسان و مستشاران و حضور سردار سلیمانی یک حضور جدی، میدانی و مستمر بود، ولی با پایان یافتن داعش طبیعی است این حضور کمتر خواهد شد، ولی روابط دفاعی و همکاری‌های نظامی ما در سطوح مختلف ادامه خواهد یافت.

 

مسجدی عنوان کرد: عراق نیازمندی‌های زیادی برای بازسازی ارتش و لجستیکی، مهندسی و تسلیحاتی دارد. روابط نظامی، دفاعی و امنیتی عراق با ایران کماکان ادامه خواهد یافت و با وزرات دفاع، پلیس، وزارت کشور و حشد الشعبی روابط خوبی داریم و هیأت‌ها مذاکرات زیادی دارند و این روابط براساس توانمندی و شرایط عراق تنظیم می‌شود.

 

سفیر ایران درباره انتخابات عراق و موضوع شیعیان گفت: شیعیان از احزاب مختلفی هستند و اختصاص به این انتخابات هم ندارد. نفس گروه‌های مختلف و اختلاف‌های سیاسی در جریانات انتخابات خیلی مشکلی نیست و ممکن است آسیبی برای جامعه شیعیان عراقی ایجاد نکند، مهم این است بعد از انتخابات تلاشی که هر حزب و گروهی که انجام می‌دهد همه در فراکسیون واحد شرکت کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: در هیچ جمعی اینکه بگوییم اختلاف نباشد غیرممکن است. مهم این است که با هم درگیری و تنازع و جنگ نداشته باشند.

 

این دیپلمات ایرانی بیان کرد: علاقه و تلاش ایران این است که انتخابات به شکل حداکثری و با حضور گسترده مردم برگزار شود.

 

مسجدی درباره عملکرد حیدر العبادی  و ارزیابی از انتخاب مجدد آن خاطرنشان کرد: ارزیابی من این است حیدر العبادی در دوران نخست‌وزیری موفقیت‌های زیادی به دست آورده و جایگاه و نقش خوبی در صحنه عراق خواهد داشت و در انتخابات شرایط خوبی دارد و در انتخابات درباره هر نخست وزیری به جمع بندی برسند، مورد علاقه ایران خواهد بود. ایران به رای قاطع و اکثریت شیعیان احترام خواهد گذاشت و به حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خود ادامه می‌دهد، آقای العبادی باشد یا فرد دیگری.

 

وی گفت: آنی بهتر است که مردم عراق انتخاب کنند.  

 

*مهار ریزگردها نیازمند برنامه‌ریزی جدی‌تر

 

به گزارش فارس، سفیر ایران درباره معضل ریزگردها نیز بیان کرد: بحث‌ها و صحبت‌های زیادی با عراق در این زمینه انجام و بخش‌هایی از آن اجرایی شده و تاثیر مثبتی تا امروز داشته است، البته خشکسالی‌ها در چند سال اخیر بر این موضوع تاثیر داشته است، ولی مهار ریزگردها نیاز به برنامه ریزی بسیار جدی‌تر و هزینه قابل توجه دارد. عراقی‌ها به دلایل مشکلاتی که با آن در بحث بودجه با آن مواجه بودند، نتوانستند در این زمینه هزینه کنند ایران هم همین طور. ولی در سطح دو کشور بین مقامات عالی دو کشور این مباحث مطرح است.

 

وی افزود:کمیته‌های مشترکی در حال همکاری هستند، این موضوع در دستور کار 2 کشور است و امیدوارم با تلاشی که صورت می‌گیرد این مسئله حل شود. این موضوع به سرعت هم قابل حل شدن نیست و نیازمند کار مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی و دوجانبه را می‌طلبد که این موضوع حل و فصل شود.

 

* خط و نشان آمریکا برای عراق خیال و تصمیمی غلط

 

سفیر ایران درباره راهبرد امنیت ملی آمریکا درباره عراق اظهار داشت: آمریکایی‌ها و به خصوص ترامپ قلدری و زورگویی و اقداماتی هیچ وجاهت بین‌المللی و سیاسی ندارد و اختصاص به عراق هم ندارد. آمریکایی‌ها به گونه‌ای عمل کرده و حرف می‌زنند که انگار خود را مالک دنیا می‌دانند، در سرزمین عراق این موضوع وجاهتی ندارد که آمریکایی‌ها چه می‌خواهند. دولت عراق مستقل است و نهایتا تصمیم خود را می‌گیرد و مناسباتش را تنظیم می‌کند.

 

مسجدی بیان کرد: من نمی‌خواهم از زبان دولت آمریکا صحبت کنم. اما اینکه آمریکایی‌ها تصور کنند برای سرزمین مقدس عراق خط و نشان کشیده و زور بگویند، خیال و تصمیم غلطی است و موفق نمی‌شوند.

 

وی افزود:عراقی‌ها نسبت به سرزمین و حفظ استقلالشان حساس هستند. ترامپ خواسته‌های زیادی دارد، ولی ربطی به کسی ندارد یا باید این خواسته‌ها به صورت آرمان‌های ایده‌آلیستی در ذهنش باقی بماند یا به هر شکل دیگر.

 

سفیر درباره تاثیر آن بر روابط با ایران با بیان اینکه هیچ تاثیری نخواهد داشت، گفت: ما نگران این مسئله نیستیم، میزان مناسبات و پیوند ما آنقدر عمیق و جدی است که نه آمریکا و نه کسی دیگر نمی‌تواند جای آن را بگیرد. ایران و عراق به عنوان 2 کشور دوست و برادر انشاءالله همیشه در کنار هم خواهند بود.

 

وی همچنین در بخشی از این نشست به نقش مهم خبرنگاران و رسانه‌ها در گسترش روابط 2 کشور اشاره کرد و گفت که سفارت ایران در بغداد همه گونه همکاری را با رسانه‌ها خواهد داشت.

 

به گزارش فارس، مسجدی در بخش دیگری از این نشست خبری اظهار داشت: عراق یک دولت اشتراکی و دموکراتیک است و هرکس به میزان جمعیت خود در پارلمان نقش و جایگاه خود را دارد.  

 

*سلیم الجبوری سه‌شنبه در تهران

 

وی گفت که سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق سه شنبه برای حضور در اجلاس بین المجالس به تهران می آید.

 

سفیر ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: میدان اقتصاد میدان رقابت و سود و زیان و سرمایه گذاری و ... است و در این میدان در جنگ و خون دادن ممکن است خیلی‌ها وارد نشوند، البته ما در آن عرصه ید طولایی داشتیم، ولی در عرصه اقتصاد رقابت خیلی جدی‌تر است و باید تلاش کنیم نباید بترسیم و صحنه را خالی کرده و دیگران را خیلی بزرگ نکرده و آنها را تبلیغ کنیم.

 

وی افزود: در بخش خصوصی اتاق بازرگانی، کمیسیون‌های مشترک و ... وجود دارد و عراقی‌ها علاقه مند کار اقتصادی با ایران هستند، ولی برای شرکت‌ها، تجار، بازرگانان و سرمایه گذارها در سطوح مختلف امروز زمینه خوبی هست و باید حضور یافت و در مناقصه‌ها شرکت کنند.

 

مسجدی گفت: کمیته‌ای اقتصادی در سفارت تشکیل شده است و بخش خصوصی ما باید ورود قدرتمندی را داشته باشد، در بخش امنیت و نظامی سردار سلیمانی ورود پیدا کرد و پیروز شد و باید در زمینه اقتصادی ورود کرد.  

 

وی افزود:عراق امروز نیاز به سرمایه گذار دارد و اگر مشکلاتی بازرگانان ما و بخش خصوصی دارند می‌توانند به ما منتقل کنند و ما پیگیری می‌کنیم

 

به گزارش فارس، سفیر ایران در بغداد اضافه کرد: هدفگذاری کردیم سطح روابط اقتصادی را در یک برنامه پنج ساله به ٢٠ میلیارد دلار برسانیم، ظرفیت وجود دارد، ولی نیاز به کار، سرمایه گذاری دارد. عراقی‌ها نیاز به جاده، هتل و ،،، دارند که سرمایه گذاران ما می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند، استان‌های مختلف عراق مثل نینوا و موصل برای بازسازی نیاز به سرمایه گذاری دارند، ما بسترساز هستیم و از موسساتمان حمایت می‌کنیم، ایران این آمادگی را دارد و شرکت‌های ما توانمند هستند

 

سفیر ایران گفت که سفارت در خدمت سرمایه گذاران و شرکت‌های عمومی و خصوصی ایرانی برای حضور در عراق است.

 

*لغو روادید را رسما به عراقی‌ها اعلام کرده‌ایم، ولی از طرف عراق اجابت نشده

 

وی درباره لغو روادید بین دو کشور گفت: در بحث لغو روادید از طرف ایران تصمیم اتخاذ شده و توافقات لازم وجود دارد و ما هم به طور رسمی به طرف عراق اعلام کردیم که خواهان لغو روادید بودیم ولی از طرف عراقی این درخواست اجابت نشده است. دلایلی که دوستان عراقی عنوان می‌کنند این است که نیاز به زمان دارند. از طرف ایران خواهان لغو روادید هستیم و طرف عراقی فرصت بیشتری خواسته که این موضوع را دنبال کند.

 

*زندانیان ایرانی در عراق

 

سفیر ایران در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره تعداد زندانیان ایرانی در عراق و بالعکس بدون ارائه آماری در این زمینه خاطرنشان کرد: به دلیل ملاقات‌ها و سفرهای انجام شده توافق خوبی در بحث زندانیان و استرداد آنها صورت گرفته است و به صورت مستمر استرداد صورت گرفته است. در اربعین از مقامات قضایی عراقی‌ خواهشی کردیم که اگر در حرکت زوار مسئله‌ای قضایی پیش می‌آید در همان مرز حل و فصل شود و دوستان عراق همکاری کردند.

 

وی افزود: در بحث زندانی‌ها در اقلیم کردستان و عراق آمار دقیقی داریم و بخش کنسولی ما این بحث را دنبال می‌کند و برای آزادی و استرداد پیگیری‌ انجام می‌دهیم که این مشکل را حل کنیم. جلسه‌ای را با رئیس قوه قضاییه و وزیر دادگستری عراق داشته‌ام که آنها قول همکاری دادند.

 

سفیر ایران همچنین درباره حضور عربستان در عراق و مطالبی که در برخی رسانه‌ها عنوان می‌شود نیز بیان کرد: حضور سعودی‌ها در عراق جای نگرانی ندارد. روابط عراق و عربستان به خودشان مربوط است. عراقی‌ها در روابط سیاسی و اقتصادی بسیار هوشمند و دقیق هستند.

 

مسجدی درباره مشکلات پیش آمده در فرودگاه نجف از سفر هیاتی از سازمان هواپیمایی عراق و وزیر حمل و نقل این کشور به تهران خبر داد و افزود: این هیات از امروز در این خصوص با همتایان ایرانی برای حل این مشکلات به رایزنی پرداخته‌اند.  

 

سفیر ایران همچنین با اشاره به راه اندازی منطقه آزاد اروند و لغو روادید گفت که در حال حاضر روزانه سه تا پنج هزار نفر از تجار و مردم عراق وارد این منطقه می شوند و این فرصت خوبی برای سرمایه گذاران ایرانی است  مردم شهرهای عراق در مجاورت این منطقه امروز از این مسئله خرسندند.

 

*کاهش طلب شرکت‌های ایرانی از عراق

 

مسجدی همچنین عنوان کرد: طلب شرکت‌های ما از عراق ١١٠ میلیون دلار بوده که الان به ١٢ میلیون دلار در مقطعی که من عهده‌دار سفارت در عراق بوده‌‌ام، رسیده است

 

انتهای پیام/

#ایران #عراق #اربیل #ایرج مسجدی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


با راه اندازی سامانه الکترونیکی" دادور "پایش شکایات مردمی ساده‌تر و با سرعت بیشتری انجام می‌شود آموزشگاه امام صادق (ع) رویان قهرمان مسابقات مینی والیبال دخترانه شاهرود بازیکن خونه به خونه جایگزین عباسزاده در سایپای دایی می‌شود روسیه از کابل و طالبان خواست با یکدیگر گفتگو کنند تخت روانچی: برجام برای اروپایی‌ها فراتر از مباحث اقتصادی است تشریح جزییات برخورد 2 اتوبوس شرکت واحد در تبریز نماینده مردم مرند: اگر دلسوز کشوریم اعتماد مردم را بازسازی کنیم تنها راه نجات جامعه از بیکاری، مهارت آموزی نیروی کار است آلک بالدوین: وودی آلن بی گناه است معرفی داوران بخش‌های صحنه‌ای جشنواره تئاتر فجر پرواز سارها در آسمان‌ شوخی‌های جالب شبکه‌های اجتماعی (481) نجات 1400 مهاجر در دریای مدیترانه کاغذ سنگ، ناجی درختان برانکو اجازه جدایی به مصلح نداد دعوت بازیکن قزوینی به اردوی تیم ملی والیبال نشسته تجهیز 165 هکتار اراضی انار به آبیاری نوین آسیب دیدگان ضایعه نخاعی زلزله خدمات توانبخشی دریافت می‌کنند بررسی‌های همه‌جانبه علل وقوع سانحه سانچی شهباززاده رسما جانشین طیبی در قطر شد حذف یارانه‌ها منتظر تصمیم مجلس/خطا در حذف یارانه‌بگیران زیاد بود وجود تبعیض در نظام آموزشی/حوزه پرورش مورد غفلت قرار گرفته است یادداشت خبرگزاری مهر صاحب رتبه برتر کشوری شد رئیس مجلس سوریه با ظریف دیدار و گفتگو کرد رونمایی از اولین مسیر گردشگری بافت تاریخی با دوچرخه سلامت مادران و نوزادان در اولویت وزارت بهداشت است سکه بازهم گران شد/ قیمت سکه و ارز امروز 27 دی 96 ادعای بی اساس ائتلاف عربی علیه ایران لاریجانی: آمریکایی‌ها به دنبال بر هم زدن آرامش منطقه هستند و تروریسم نیز در حال گسترش است تصاویر | دیدار خانواده‌های شهدای پلاسکو با محسن هاشمی نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید رئیس باشگاه بوردو: / آرسنال کار سختی برای جذب مالکوم پیش رو دارد واکنش مدیرعامل گسترش به شایعه قهر فیروز کریمی لرزه مسائل ژئوپلتیکی بر تن لیر ترکیه بانک: مناطق آزاد هرسال 8 هزار میلیارد ریال درآمد دارند/ اینچه برون تایید کارشناسی گرفته است گله مندی برخی مردم میامی از تعطیلی بهسازی و آسفالت عباس آباد-کاهک فراخوان «خاطره نگاری تشکیلاتی» در اصفهان منتشر شد مسؤولان در سخنان خود دقت کنند 3 هزار نفر از روستاییان خراسان جنوبی آموزش‌های مهارتی را فرا گرفتند رشد شاخص در ارتفاع 98 هزار واحد نفت آبادان در بزنگاه تبریز/ پترو به زمین سفت برخورد نتانیاهو: سفارت آمریکا امسال به قدس منتقل خواهد شد برخی از اساتید اطلاعات عقدیتی و سیاسی کمی دارند / نشست‌های هم اندیشی خارج از ساعات اداری برگزار شود لو رفت! دلیل اعتراض نکردن مهدی رحمتی به نیمکت نشینی در استقلال واکنش آیت‌الله مکارم به سخنان اخیر روحانی: معصومین خط قرمز ما هستند لاریجانی: آمریکایی‌ها به دنبال بر هم زدن آرامش منطقه هستند خبر خوب نماینده مجلس برای زنان سرپرست خانوار وزیر دفاع، ادعای آلمان درباره مذاکرات موشکی را رد کرد وظایف شورای نگهبان اضافه نشده، اما بودجه آن 20 هزار برابر شده/ بودجه مجلس 4 هزار برابر شده، مگر وظیفه مجلس اضافه شده است؟
مراسم ترحیم "احسان ابولی" از جانباختگان کشتی سانچی در کرمان برگزار شد مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد نقاشی کشتی سانچی روی کانکس‌های زلزله زدگان/عکس ورود سامانه بارشی به ایران وداع تلخ خانواده شهدای گیلانی نفتکش سانچی ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96/ جهانبخش و آزمون با هم در لاتزیو +تصاویر پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد مراسم ترحیم شهید «احسان ابولی قاسم آبادی» در کرمان برگزار شد احتمال توقف تولید تندر 90 و ساندرو از سال 98 پاسخ به ابهامات سانحه نفت‌کش/ برخی ادعاها درباره سانچی ژول ورنی است/ دریانوردان شهید خدمت محسوب می‌شوند عکس/ تشییع شهید سروان محسن برزگرزاده دنیزلی پیشنهاد تراکتورسازی را رد کرد غلط زیادی آمریکا در خصوص قدس به‌سرانجام نخواهد رسید/ ملت ایران در جنگ اقتصادی شکست نخورد و از تحریم ابزار شکوفایی خواهد ساخت بازیکن استقلال با سهمیه فیفا رفت آیا زلزله دیشب فیروزکوه با گسل‌های تهران مرتبط است؟ حبس 13 فرزند توسط والدین آمریکایی وزیر بهداشت: تلفات «آلودگی هوا» کمتر از «سانچی» نیست / یک و نیم برابر این حادثه هر روز در کشور اتفاق می‌افتد «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود فیلم/ عزاداری سنتی بوشهری‌ها در وداع با جانباختگان نفتکش سانچی قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت در گذشت عالم ربانی حجت الاسلام والمسلمین محمد علی صادقی گلوردی در بهشهر عکس/ کشتی کریستال پس از سانحه نفتکش سانچی دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد ازدواج بر بام اورست نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید پیشنهاد تبدیل خط اعتباری مسکن مهر به افزایش سرمایه بانک مسکن /آمادگی برای سم زدایی گسترده در نظام بانکی و پولی کشور فراهم نبود یارانه نقدی دی ماه واریز شد باید در مسائل اساسی دنیای اسلام صریح باشیم/فلسطین مسئله مهم دنیای اسلام است که نادیده گرفته می‌شود آیین ترحیم جانباخته حادثه نفتکش سانچی در کرمان برگزار شد هشدار تند مجتبی جباری به باشگاه استقلال سرمربی ترکیه‌ای پیشنهاد تراکتورسازی را رد کرد/یک برنامه تلویزیونی مانع حضور دنیزلی در تبریز موافقت عجیب باشگاه رئال با جدایی رونالدو! اردوغان و دبیرکل ناتو تلفنی گفتگو کردند رییس جمهوری: اختلاف میان همسایگان باید با گفت وگو حل و فصل شود/ همواره در کنار دولت و ملت قطر هستیم سعودی‌ها خیانت صریح می‌کنند / به کسانی که صریحاً با ما دشمنی می‌کنند، گفته‌ایم آماده برخورد برادرانه هستیم / «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید پورعلی گنجی: تمدید قرارداد با السد بهترین تصمیمم بود/ برتری مقابل اسپانیا و پرتغال دست آوردی تاریخی برای ایران است پیام تسلیت مقام معظم رهبری برایم حجت بود/ علت حادثه کشتی سانچی مشخص شود از کشف پیکر غواصان شهید ایرانی تا دریانوردان کشتی سانچی طرح جدید آمریکایی‌ها مغایر قواعد بین‌المللی و توطئه‌ای برای تمامیت ارضی سوریه است ایران نظم جهانی تعریف شده از سوی آمریکا را بر هم زد/ نیروهای مسلح برای مقابله با انواع تهدیدها آماده است پیام زلزله فیروزکوه چیست؟ -علی بیت الهی* تصاویر جدید کشتی چینی که با سانچی برخورد کرد ساعت هوشمند اندرویدی 857 میلیون تومانی / عکس زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره اتفاقات حاشیه‌ای کمپ تیم ملی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me