تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:مذهبی()
کد خبر:13746512
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۲۰:۱۳

حفاظت از بیت رهبر چه ساز و کاری داشت؟

شهیدخبر: «دارساوین»، مجموعه یادداشت‌ها و خاطرات سردار فتح‌الله جعفری، سرتیم حفاظت بیت امام (ره)، در خود اطلاعاتی دارد که شنیدن آن برای بسیاری تازگی دارد و در عین حال جذاب و شیرین است.
حفاظت از بیت رهبر چه ساز و کاری داشت؟

انتشارات سوره مهر اخیراً کتابی با عنوان «دارساوین»، شامل خاطرات فتح‌الله جعفری، سرتیم حفاظت بیت امام(ره)، را منتشر و روانه بازار کتاب کرد. این اثر در حالی منتشر شده که سوره مهر مدت‌ها بود که کتاب جدی در حوزه خاطرات به ویژه خاطرات انقلاب اسلامی منتشر نکرده بود.

«دارساوین» از چند وجه قابل توجه و حائز اهمیت است؛ نخست آنکه اصل و مبنای کتاب براساس یادداشت‌های روزانه جعفری است. جعفری که از نوجوانی عادت به یادداشت‌نویسی دارد، در مجموعه یادداشت‌هایش مربوط به سال‌های ۵۲ تا ۵۹، که محور این کتاب قرار گرفته است، به موضوعاتی اشاره می‌کند که نه تنها از نظر سیاسی اهمیت دارد، بلکه برای علاقه‌مندان به موضوعات فرهنگی و اجتماعی در گذر زمان هم خواندنی است. اما شاید جذاب‌ترین بخش کتاب حاضر، یادداشت‌های روزانه‌ای است که جعفری از بیت امام(ره) و زمانی که سرتیم حفاظت بود،‌ نوشته است. در این دسته از یادداشت‌ها، حوادث مربوط به بیت امام(ره)، دیدار مسئولان با ایشان، حاشیه‌هایی که در دیدارهای مردمی رخ داده است و... از جمله موضوعاتی است که مطرح شده است.

ساختار کتاب «دارساوین» همچون دیگر آثار علامیان، بر پرسش و پاسخ استوار است. ابتدا یادداشت آورده می‌شود و در ادامه، علامیان با طرح پرسش‌هایی ماجرا را برای مخاطب روشن‌تر می‌کند. علامیان خود را تنها به پرسش‌های سیاسی و حوادث تاریخی محدود نکرده و درباره موضوعات مختلف با راوی صحبت کرده است، همین بر لذت خواندن کتاب افزوده است.

جعفری، چنان که در مقدمه کتاب آمده است، بعد از اتمام مأموریتش در بیت امام(ره)، یادداشت‌های نوشته شده را به مسئولان بیت تحویل می‌دهد. در دهه ۸۰ و بعد از طرح موضوع این یادداشت‌ها با علامیان، به درخواست نویسنده کتاب، یادداشت‌ها با تلاش راوی دوباره پیدا می‌شود، حاصل این یادداشت‌ها، یادآوری روزهایی است که شاید در ذهن بسیاری گم شده باشد.

در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم:

یکشنبه ۹/۱۰/۵۸

زمستان سخت و سرمای شدید است. دیشب امام به نگبهان پشت‌بام خرما داده بود. دفتر امام خمینی هم به علت این سرما از مردم خواست که با قدردانی و تشکر از محبت مردم به صورت راهپیمایی از گوشه و کنار کشور پیاده به قم نیایند.

امروز تجمع وسیعی از مردم از اقشار مختلف و شهرهای مختلف به دیدار امام خمینی آمدند، به نحوی که جلوی بیت امام لای جمعیت قرار گرفتم و سینه‌ام آن چنان فشرده شد که اشکم درآمد. برخورد محمد کاظم‌زاده با مردم را داشتیم که به او تذکر دادم. بعد از ظهر امروز حرم زیارت رفتم و زود برگشتم. شب با نیروهای بیت جلسه داشتم و تأکید کردم باید به مردم احترام بگذاریم و این وظیفه ماست.

***

داستان نگهبان پشت‌بام چه بود؟

نیمه‌های شب برای سرکشی رفتم پشت‌بام منزل امام، دیدم نگهبان در حال خوردن خرماست. گفتم: «مگر به تو نگفته‌اند سر پست نباید چیزی بخوری؟»

گفت: «هیچ‌ وقت سر پست چیزی نمی‌خورم، امام این خرما را دادند که بخورم.»

گفتم: «چطور امام به تو خرما داد؟»

گفت: «داشتم قدم می‌زدم که امام آمدند پشت‌بام و بهم خرما دادند.»

گفتم: «نکند تند راه رفتی و امام را بیدار کردی؟»

گفت: «نه، فقط راه رفتم.»

گفتم: «حتماً پا کوبیده‌ای؛ چرا امام شب‌های قبل به پشت‌بام نیامدند؟»

لو نداد، ولی دانستم پایش را محکم روی پشت‌بام می‌کوبیده، امام از سروصدا آمده‌اند پشت‌بام و به او خرما داده‌اند. گفتم: «نباید راه بروی، آن هم نصف شب که امام در حال استراحت هستند.»

کمی که یخش باز شد، تعریف کرد: «یک شب امام رفتند دستشویی و طول کشید، نگران شدم، بعد دیدم امام آستین‌هایشان را بالا زده‌اند و با جارو از دستشویی بیرون آمدند. فهمیدم داشتند دستشویی را می‌شستند.»

دانستم علاوه بر پا کوبیدن، به داخل حیاط هم سرک می‌کشیده. او را از آن پست برداشتم و به جای دیگر فرستادم.

در این یادداشت به اطلاعیه دفتر حضرت امام اشاره کرده‌اید که از مردم خواسته شده از گوشه و کنار کشور پیاده به قم نیایند. موضوع چه بود؟

گروه‌هایی از مردم از شهرهای دور و نزدیک، از ملایر، ساوه، اراک، سمنان، تهران، حتی گیلان و مازندران و شهرهای دیگر پیاده می‌آمدند. آن‌ها دوست داشتند تا خاک مسافرت به بدن و صورتشان است با امام دیدار کنند. اتفاق می‌افتاد که عصر یا غروب می‌رسیدند. آقای توسلی مسئول ملاقات‌ها بود. به ایشان خبر می‌دادیم، می‌گفت فردا صبح به ملاقات بیایند. به حاج احمدآقا می‌گفتیم، ایشان نرمش بیشتری داشت، با امام مطرح می‌کرد و امام هم می‌پذیرفتند.

به خاطر دارم، یک روز دختران دانشجوی تربیت معلم از تهران پیاده آمده بودند و عصر به بیت رسیدند. حاج احمدآقا و آقای توسلی را پیدا نکردم. خودم وارد عمل شدم. نزد حضرت امام رفتم و عرض کردم عده‌ای دختر دانشجو پیاده آمده‌اند و الان پشت در هستند. امام گفتند: «همین حالا آن‌ها را می‌بینم.»

آمدم بیرون، به دخترها گفتم: «امام می‌خواهند شما را ببینند.»

تا این حرف را زدم، گریه کردند. در خانه امام را باز کردیم، ایشان لب سکوی خروجی هال به راهرو ایستادند و با آن‌ها دیدار کردند. یک بار هم یک گروه بزرگی پای پیاده، غروب رسیدند. به امام خبر دادیم، قبول کردند ملاقات کنند. ایشان به دفتر من آمدند و از پنجره اتاق برای مردم صحبت کردند. بار دیگر همین اتفاق افتاد و برنامه ملاقات را تنظیم کردیم. معمولاً وقتی که جمعیت زیاد بود امام از روی پشت‌بام با مردم دیدار می‌کردند، ولی این ‌بار امام ناگهان آمدند توی کوچه و روی صندلی ایستادند.

به یاد دارم، وقتی گروه‌های مردم به دیدار امام می‌آمدند نام گروه خود را بر روی پلاکارد می‌نوشتند. مثلاً می‌نوشتند کشاورزان ورامین، اصناف دماوند، فرهنگیان سمنان، کارگران کارخانه چیت‌سازی و... یک روز این پلاکاردها را جمع کردیم. امام ناراحت شدند و گفتند: «چرا این‌ها را جمع می‌کنید؟»

امام می‌خواستند مخاطبشان را بشناسند. از آن پس پلاکاردها را جمع نکردیم. امام هنگام صحبت با مردم با دقت به همه نگاه می‌کردند. امام مردم را خیلی دوست داشتند. به توده مردم عشق می‌ورزیدند. مخصوصاً معلمان را خیلی دوست داشتند. بعدها در جنگ کشف کردم امام بسیجی‌ها را بیش از همه دوست دارد.

آیا در بین ملاقات‌کنندگان کسانی هم بودند که احتمالاً قصد سوء استفاده داشته باشند؟

با سوءقصد برخورد نکردیم. یادم هست عده‌ای از شمال آمده بودند. وقتی امام را دیدند پلاکاردی را باز کردند که روی آن نوشته بود «کشاورزان پیرو خط امام» تیپ آن‌ها به کشاورز نمی‌خورد. دیدم ایستاده‌اند و نمی‌روند. گفتم: «دیدارتان را انجام دادید، تشریف ببرید.»

گفتند: «ما کشاورزان خط امام هستیم و با امام حرف داریم. املاک ما را گرفته‌اند.»

آن‌ها شب و فردای آن شب ماندند. شعار می‌دادند: «ما کشاورزان خط امامیم، مشتاق دیدار امامیم.»

آن‌ها هر کدام چند صد هکتار زمین داشتند. موضوع را با حاج احمدآقا در میان گذاشتیم. حاج احمدآقا گفت: «کار این‌ها ربطی به امام ندارد و مربوط به دادگاه انقلاب است. حضرت امام خیلی مایل نیستند ملاقات کنند.»

آن‌ها را بیرون کردیم.

از محمد کاظم‌زاده نام برده‌اید و نوشته‌اید به او تذکر دادم. این تذکر برای چه بود؟

در این تاریخ تعدادی از نیروهای تهران رفتند. از طرفی، شب‌های بلند زمستان و پست‌های طولانی، ما را دچار کمبود نیرو کرد. حدود ۳۰ پاسدار به مسئولیت رضا فرقدانی از اصفهان به بیت اعزام شدند که جواب نیاز ما را نمی‌داد. با فرمانده سپاه قم صحبت کردم و گفتم حداقل ۳۰ نفر دیگر لازم است. این مسئله در شورای سپاه قم مطرح شده بود. آن موقع سید مهدی هاشمی مسئول روابط عمومی سپاه قم بود. ایشان گفته بود سپاه قهدریجان نیرو زیاد دارد و می‌توانم ۳۰ نفر نیروی قابل اعتماد و مطمئن به بیت بدهم. در همین روزها، بعد از شهادت شهید مفتح، دیدیم همین محمد کاظم‌زاده با ۳۰ نفر از پاسدارهای قهدریجان آمدند. فرقدانی را به عنوان مسئول بچه‌های اصفهان گذاشته بودم و به کاظم‌زاده هم گفته بودم نگهبانی بچه‌ها را کنترل بکند؛ آدم جدی و پرکاری بود. آن روز نزدیک غروب، تعدادی برای دیدار آمدند. گفتم به آن‌ها تذکر بدهند که امشب برای زیارت حضرت معصومه(س) بروند و فردا صبح برای دیدار با حضرت امام بیایند. نمی‌رفتند. تعدادشان هم کم بود. کاظم‌زاده با آن‌ها تند برخورد کرد و آخرسر گفت: «من محمد کاظم‌زاده‌ام بروید از من شکایت بکنید.»

این صحنه را که دیدم به او تذکر دادم، گفتم نباید با مردم این ‌طور برخورد کنی، این‌ها برای من و تو که نیامده‌اند، این‌ها به عشق دیدن امام آمده‌اند. گفت یک لحظه عصبانی شدم، اشتباه کردم. کاظم‌زاده تا مدتی بود. تا اینکه سید مهدی هاشمی به ستاد مرکزی سپاه رفت و دفتر نهضت‌های آزادی‌بخش را راه انداخت و کاظم‌زاده را با خودش برد.

منبع: تسنیم
#امام حسین #امام خمینی #شهید #کتاب
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


اشک‌های ستاره سابق رئال روی نیمکت اسپورتینگ (عکس) مراسم اعدام در اتوبوس / تجربه‌ای متفاوت در تهران برگزاری نهمین جلسه شورای هماهنگی ادارات تابعه وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی اعضای «هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام» انتخاب شدند انسان‌هایی که در پیشگاه خداوند ارزش بالایی دارند بیشتر مورد آزمایش قرار می‌گیرند مسعود تابش سرپرست موقت باشگاه سپاهان شد تصاویری دردناک از وضعیت اسفبار زلزله‌زدگان ضارب معلم آمر به معروف در نهاوند دستگیر شد این خوراکی‌ها بی اختیاری ادرار را تشدید می‌کند اعلام آمادگی سپاه برای کمک به بارورسازی ابرها 57 کشته و زخمی در سانحه اتوبوس در مسیر آنکارا (عکس) باید با واکاوی علل حوادث اخیر از بروز مجدد آن جلوگیری کرد استقبال کرزای از حمایت نظامی روسیه از پاکستان تهیه کباب ترش با فرمول ساده تصاویر/ جای خالی یک آسمان‌خراش 5 نامزد مطرح برای هدایت کانگوروها در جام جهانی برقراری عدالت با افزایش حقوق پلکانی مدارس گروه ظهر سرپلذهاب تعطیل شد درد دل‌های شوراها در نشست مشترک شوراهای روستای حسین آباد با مسئولان دولتی وضعیت جیره‌بندی آب در سال 97 کودکان و بیماران از منازل خود خارج نشوند/وضعیت بحرانی هوای سنندج یار غار نجفی راهش را جدا کرد همکاری حمید ابراهیمی و حدیثه تهرانی با «میر محنا» عنایتی دست خالی باشگاه استقلال را ترک کرد درخواست کارمندان کودتاگر ترکیه برای بازگشت به کار کریستف رضاعی آهنگساز «واسطه» شد آیا ترکیه و روسیه در سوریه بایکدیگر سازش کرده‌اند؟ کلیدقرآنی رسیدن به سعادت و خوشبختی ایران آماده توسعه همکاری‌ها با غنا میزان ریزگردها در بوشهر پنج برابر استاندارد جهانی/بوشهری‌ها در سال جاری تنها 9 روز هوای پاک تنفس کردند مصرف فراورده‌های خونی در خراسان رضوی 6 برابر ظرفیت تولید اندوخته‌های فرهنگی با قصه‌گویی ماندگار می‌شود شهیدی که تنها نامی از او بر روی مترو مانده است رفع یبوست با "روغن زیتون همراه آب گرم" مسئولان کشور برای حل مشکلات اقتصادی اقدام عاجل کنند اقتدار نظام در مدیریت اغتشاشات اخیر به جهانیان اثبات شد نمایندگان فوتسال قم در مشهد به میدان می‌روند سجاد استکی بهترین بازیکن دیدار با ژاپن شد راه اندازی قطار حومه‌ای تهران - اندیشه - شهریار راهبرد جدید دفاع ملی آمریکا یک برد و دو باخت برای تیم بسکتبال باویلچر هرمزگان اظهارات مسوولان چینی درباره امدادرسانی به سانچی اجرایی نمایش «چشم‌ها» برای ناشنوایان به زودی پرداخت بیش از 120 میلیارد تومان یارانه چای استمداد جمعیت هلال احمر از سازمان‌های بیمه گر معارض برجسته کویتی خود را تسلیم دولت کرد انتقاد مسکو از گزارش واشنگتن درباره حوادث شیمیایی در سوریه تحت پوشش قراردادن 2 هزار و 58 یتیم به اسم شهیدان سیستان وبلوچستان ایجاد اشتغال برای 450 زن سرپرست خانوار اردبیلی صادرات 20 هزار تن خرما از هرمزگان به خارج از کشور
فیلم/ «بدون تعارف» با دستفروش دیروز و میلیاردر امروز بخش خبری 20: 30 مورخ 29 دی ماه 96 + فیلم فیلم/ خاطره پدر یک آتش‌نشان در حالا خورشید فوت 2 سرنشین خودرو در حادثه تصادف موته- گلپایگان آژیر قرمز در 96 سد کشور به صدا درآمد زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی هادی العامری: علت تحریم نُجَباء، تصمیم برای آزادسازی جولان است مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است وزارت خارجه در واکنش به صدا و سیما: مردم فریب نمی‌خورند نتیجه بررسی‌های اولیه پاناما درباره سانچی سرلشکر صفوی: حداکثر 12 درصد درآمد ناخالص داخلی خود را در جنگ تحمیلی هزینه کردیم کاهش نرخ ارز طی دو ماه آینده پیروزی تیم ملی هندبال برابر ازبکستان و تقابل امروز با ژاپن عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 دی 96/ نعمتی ناجی برانکو +تصاویر مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است/ آماده‌باش به مراکز درمانی و خدماتی جنجالی‌ترین صحنه بازی استقلال؛ پنالتی بود یا نبود؟! (عکس) تقی روحانی، پیشکسوت وزنه برداری درگذشت برخورد پژو و پراید در محور سجزی یک کشته داشت ادعای نوشته شدن برجام 14 ماه قبل از امضا شدن توسط آمریکایی‌ها کذب است عکس/ تصادف در خط 3 مترو تهران روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! /حضرات روحانی نباید بدون تحقیق درباره سخنی که برای آنها نقل می‌شود، موضعگیری کنند/ آغازگر ماجرای اعتراض به سخن روحانی، یک فرد غیرروحانی بی‌اطلاع از مبانی عقیدتی بود مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است پاناما: «سانچی» پروتکل‌های امنیتی را رعایت کرده/ تحقیقات ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی؛ یک ساعت صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد /بعید است با داماد صدام رابطه داشته باشد یا … نظر کارشناس داوری درباره پنالتی جنجالی استقلال جهانگیری: طولانی شدن طرح‌های مهم کشور با محدودیت‌های بودجه‌ای/ باید برای تامین منابع مالی ابتکارات جدیدی انجام دهیم مدارس 15 شهر خوزستان شنبه تعطیل است روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! واشنگتن: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه منجر به بی‌ثباتی خواهد شد خبر خوش برای فرهنگیان/افزایش حقوق معلمان در سال 97 بزرگداشت جانباختگان سانچی در رشت برگزار شد غلظت گرد و غبار در اهواز به 66 برابر حد مجاز رسید/ مدارس 15 شهرستان خوزستان شنبه تعطیل شد ساغلام بمحض پیاده شدن ازهواپیما، میل به نمازجمعه داشت! تصویری از حضور سرمربی ترکیه‌ای تراکتور سازی در نماز جمعه شرایط جدید بازنشستگی کارمندان دولت مشخص شد+سند عقب نشینی نیروهای نظامی روسیه پیش از عملیات ارتش ترکیه در عفرین کسی که رئیس‌جمهور را بیسواد خواند، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! /چرا ده‌ها موسسه هزارها میلیارد بودجه از دولت می‌گیرند و هیچ کار مثبتی نمی‌کنند و به اصل نظام هم فحش می‌دهند؟ تعطیلی مدارس در 16 شهر خوزستان بهره برداری از واحد تولیدی زیست دارو در البرز با حضور جهانگیری وزیر خارجه روسیه: برجام هنوز نمرده است/ مسکو با ایران و ترکیه برای منطقه کاهش تنش در ادلب تلاش می‌کند بارش برف و تعطیلی مدارس در زنجان سخن نقد ائمه یا از روی جهل است یا ناشی از القائات دشمنان/ هرچه دیگران به دهنتان می‌گذراند تکرار نکنید مدارس 15 شهرستان خوزستان در روز شنبه تعطیل شد توصیه مهم درباره رجیستر کردن گوشی‌های چند سیم کارت/ فعال سازی ناصحیح دریافت خدمات را مختل می‌کند از آمادگی ارتش ترکیه برای نبرد تمام عیار در مناطق کردنشین سوریه تا استقرار گروهی از نیروهای روس در حومه «عفرین» + نقشه میدانی و تصاویر مدیرعامل سپاهان استعفا کرد دارابی‌ها پیاده‌روی خانوادگی 100 هزار نفری برگزار کردند مدیرعامل سپاهان استعفا کرد سید حسن نصرالله: سخنان تیلرسون منافقانه و دروغ است/ در کنار دولت و ارتش علیه اسرائیل ایستاده‌ایم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me