تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایکنا
دسته:()
کد خبر:13746771
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۲۰:۳۰

در مقابله با بلای خانمان سوز ربا موفق نبودیم

گروه اجتماعی: نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: خیال باطلی است که با ربا مال اضافه می‌شود، زیرا خداوند اراده کرده در دنیا مال ربوی رشد نکند اما مال صدقه و زکات به رشد اقتصادی منجر می‌شود.
در مقابله با بلای خانمان سوز ربا موفق نبودیم

به گزارش خبرگزاری‌ بين‌المللی‌ قرآن(ايكنا) از قزوين،‌ آیت‌الله عبدالکریم عابدینی امروز 23 دی در دوره آموزشی زکات اظهار کرد: امروز در دنیا همه چیز براساس منافع مادی سنجیده می‌شود و اقتصاد بر پایه ربا تعریف شده و این نگاه حاکم است که با اقتصاد ربوی می‌توان جامعه را مدیریت کرد، متاسفانه کشور ما نیز هنوز نتوانسته از مَفسده‌‌ی ربا در اقتصاد بانکی خود را پاک کند.
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین افزود: تا زمانی‌که ما آلوده به موضوع ربا و مفاسد اقتصادی هستیم آمادگی فهم حقایق دینی را نداریم، گاهی ما بطور غیرمستقیم آلوده به ربا هستیم و این موضوع زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
وی ادامه داد: انفاق و زکات فقط مخصوص محرومان جامعه نیست، معتقدم پرداخت کننده زکات به مراتب از کسی که زکات دریافت می‌کند به پرداخت زکات محتاج‌تر است، اگر فقرا هیچ زکات، صدقه و انفاقی از ثروتمندان دریافت نکنند آن روز زمان بدبختی متمکنین جامعه است.
امام جمعه قزوین ابراز کرد: در سوره بقره خداوند می‌فرماید« آنهایی که شب و روز و آشکار و پنهان، زکات و انفاق پرداخت می‌کنند نزد خداوند پاداش مادی دارند» از سوی دیگر این افراد در زندگی خود ترس و نگرانی ندارند و دارای زندگی بانشاط و آرامی هستند که پاداش اول اقتصادی و پاداش دوم روحی و روانی است.
آیت‌الله عابدینی با اشاره به دعوت قرآن به پرداخت زکات ابراز کرد: خدای متعال آیات قرآن را ذکر می‌داند که باعث آرامش روح و روان انسان‌هاست؛ از سوی دیگر می‌فرماید هرکس از ذکر من روی برگرداند زندگیش به نابودی کشیده می‌شود و استرس، نگرانی، ناامنی، ناامیدی و افسردگی بر زندگی‌اش مسلط می‌شود.
وی بیان کرد: ما باید آیات الهی را بخوانیم و قول خداوند را باور کرده و در زندگی خود اجرا کنیم تا این آیات در زندگی ما نقش ذکر را ایفا کند و آرامش، امنیت، امید و نشاط در زندگی ما شکل بگیرد.
امام جمعه قزوین عنوان کرد: خداوند در آیات قرآن می‌فرماید« ای پیامبر(ص) صدقات را از مال مردم بگیر و مال آن‌ها را پاک کن، زیرا تا زمانی‌که انسان پاک نشود، نمی‌تواند اهل دین شود و نماز واقعی را درک کند»، دل‌های مومنان واقعی با شنیدن آیات قرآن از محبت و عشق خدا به لرزه درمی‌آید و ایمان آن‌ها تقویت می‌شود و به جای مالشان به خدا توکل می‌کنند.
آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: در آیه ۲۷۴ سوره بقره خدای متعال درباره اقتصاد ربوی سخن می‌گوید و می‌فرماید؛ افرادی‌که اقتصاد، صنعت، کشاورزی و فرهنگ آن‌ها بر پایه ربا ایجاد می‌شود ثبات قدم و برکت ندارد و دانشگاه و علم را در اقتصاد و سلامت جامعه نمی‌بینند؛ زیرا ربا رمق و برکت کار آن‌ها را گرفته و شبیه انسان جن‌زده حرکت می‌کنند.
وی گفت: عده‌ای بِیع و ربا را یکسان می‌دانند در صورتی‌که خدای متعال این موضوع را رد کرده است؛ کدام قانون فقهی و دینی دریافت سود کلان و دیرکرد را مضاربه تعریف کرده؟ امروز کدام بانک ما قوانین بیع که در فقه تعریف شده را رعایت می‌کنند؟
امام جمعه قزوین تاکید کرد: خداوند اراده کرده که ربا را نابود کند و برکتی در آن قرار نداده تا رشد و توسعه یابد ‌و برعکس صدقه و انفاق برکت پیدا می‌کند، اگر همه متخصصان و کارشناسان اقتصادی دنیا دور هم جمع شوند نمی‌توانند اقتصاد ربوی را رشد دهند؛ زیرا این قول و وعده خدای متعال است.
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین ابراز کرد: خداوند اراده کرده است اقتصاد ربوی را نابود کند و در مقابل اقتصاد سالم و قرض‌الحسنه را گسترش دهد، خدای متعال تاکید کرده که قرض‌الحسنه را چند برابر به ما بر می‌گرداند، وظیفه همه ماست که این فرهنگ را در جامعه بیش از پیش رواج دهیم.
وی افزود: خداوند در آیه ۲۷۹ سوره بقره می‌فرماید« اگر ربا را کنار نگذارید و اهل مبانی دینی و احکام الهی نشوید این‌گونه است که برای جنگ با خدا و رسول خدا آماده شده‌اید»، یکی از حرمت‌های ربا ظلم است که بدین معناست که هم نباید مال کسی به ظلم به مال ما افزوده شود و نه به مال ما ظلم شود.
آیت‌الله عابدینی خاطرنشان کرد: اگر گمان کنید که با ربا مال اضافه می‌شود خیال باطلی است؛ زیرا خداوند اراده کرده در دنیا مال ربوی رشد نمی‌کند اما مال صدقه و زکات به رشد اقتصادی منجر می‌شود.
وی افزود: متاسفانه با اینکه مقابله با ربای بانکی و اقتصادی از اهداف و خواسته‌های نظام ما بوده است اما تا به امروز عملا نتوانسته‌ایم این بلای خانمان‌سوز را از اقتصاد کنار بگذاریم و به همان اندازه ما دچار آسیب شده‌ایم.
امام جمعه قزوین ادامه داد: عده‌ای بیان می‌کنند برای طلب باران و برف «نماز استسقاء» اقامه کنیم، البته خواندن این نماز خوب است اما اقامه این نماز هم شرایطی دارد، باید اقتصاد
ما پاک باشد، زمانی‌که ما ربای بانکی و اقتصادی، پارتی بازی، ظلم و رانت‌خواری را کنار بگذاریم و باران نبارید باید سراغ خواندن این نماز برویم و در این‌صورت نماز ما اثر خواهد کرد.
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین ابراز کرد: خداوند می‌فرماید قطعا نتیجه زکات و خمس و قرض‌الحسنه نزد ما با سود چند برابر آن محفوظ خواهد ماند و در وقتی که خداوند بخواهد به انسان برمی‌گرداند.
وی درباره تفاوت‌های جامعه نفاق و ایمانی گفت: در آیه ۶۷ سوره توبه خداوند می‌فرماید؛ منافقان معروف را نهی و امر به منکر می‌کنند، یعنی این افراد از کمک به مسلمانان دیگر کشورها، مستضعفان و محرومان سوریه و عراق منع می‌کنند و شعار دروغین «نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران » را مطرح می‌کنند اما همین افراد به صدمه زدن به کشور و آتش زدن پرچم و مکان‌های عمومی اقدام می‌کنند.
آیت‌الله عابدینی ادامه داد: افرادی‌که ایران‌پرستی را به جای خداپرستی ترویج می‌کنند زمانی‌که به مقام و قدرتی دست پیدا کنند، ایران را خواهند فروخت؛ اما خداپرستان واقعی در برهه‌های مختلف انقلاب به کمک و نجات ایران شتافته‌اند.
وی تصریح کرد: منافقین در انفاق، زکات، خمس و کمک به فقرا دست هایشان بسته است و کمکی نمی‌کنند؛ اما مومنان رابطه ولایی نسبت به دیگر مومنان و مسلمانان دارند و همه جانبه نسبت به برادران خود احساس وظیفه دارند و امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر می‌کنند و خداوند به آن‌ها رحم می‌کند؛ اما به منافقین وعده عذاب داده است.

#ايكنا #قزوين #آيت الله عابديني #ربا
این خبر را به اشتراک بگذارید


نمایشگاه موقت ایران خودرو در مراکز خرید شب خونین رونالدو در جشنواره گل‌های رئال مادرید +عکس شبه‌نظامیان در "افغانستان" با قاچاق مواد مخدر نیازهای خود را تأمین می‌کنند پلمب جعبه سیاه سانچی فردا باز می‌شود پویش مردمی خورشید نو در گلستان برنامه سبک زندگی اسلامی در بقاع متبرکه لرستان اجرامی شود کشف بیش از 280 کیلوگرم مواد مخدر در فارس خبر‌های جدید از سانچی به روایت ربیعی + فیلم تشکیل «نیروی ویژه» اسرائیل در مرز مصر قتل خواهرزاده در اسلام آباد غرب / قاتل خودکشی کرد سفیر چین در ایران: ما درخصوص امدادرسانی به سانچی کوتاهی نکردیم تحلیل سید علی خمینی از ناآرامی‌های اخیر در کشور نام مستندسازان دیدارکننده با رهبر معظم انقلاب دیدار دوستانه ایران و تونس قبل از جام‌جهانی پلمب جعبه سیاه سانچی فردا باز می‌شود محمد مهاجری: به جای فیلترینگ محتوا تولید کنیم درمان رایگان بیماران فسا+فیلم در پی برخورد دو کشتی در سواحل هنگ کنگ هفت نفر ناپدید شدند یارانه مراکز توانبخشی غیردولتی افزایش یافت وزیر خارجه ترکیه مدعی استفاده گروه‌های کُردی سوریه از سپر انسانی در عملیات عفرین شد توقف تاتنهام در لیگ برتر انگلیس چرا برخی افراد خلاق‌تر از دیگران هستند مایک پنس به فلسطین اشغالی سفر کرد واکنش ترکیه به درخواست تشکیل نشست شورای امنیت از سوی فرانسه مدال نقره محجوب در جودوی گرندپری تونس آیا ترامپ واقعا بدترین رئیس‌جمهور آمریکاست؟ سهم خودروها در آلودگی هوای تهران مشخص شد ترکیب اینتر برای جدال با رم اعلام شد تکذیب جریمه شفر برای استقلالی‌ها مجلس اعتبار 150 میلیون دلاری مقابله با ریزگردها را حذف نکرده است ثبت قرارداد اعضای کادر فنی تراکتورسازی در هیئت فوتبال + عکس تیم کوک شبکه‌های اجتماعی و استفاده بیش از حد از تکنولوژی را سرزنش کرد دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با مدیر حوزه علمیه حضرت ولی عصر (عج) خوانسار دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه گلپایگان دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با امام جمعه گلپایگان تاریخ اعلام نتایج آزمون استخدامی قوه قضاییه تشکر بشار اسد از حمایت‌های رهبر انقلاب نشست زمین در فاز 2 اکباتان تهران ارزش هنر به انسان ساز بودن آن است/سینما در خدمت ارزش‌های بشری باشد آمریکا خویشتنداری ترکیه را خواستار شد اظهارات پسکوف درباره احتمال دیدار پوتین و ترامپ تداوم آمار نا امید کننده مهاجمان استقلال علت لاغری و کاهش وزن بی دلیل چیست؟ 5 سال حبس به اتهام اهانت به عربستان بودجه فرهنگی «260 میلیارد تومان» کاهش یافت کلانتری: آلودگی هوا در درجه سوم اهمیت دولت است برتری قدرتمندانه حریف تراکتور در جام پادشاهی سخنگوی وزارت خارجه حمله تروریستی به هتلی در کابل را محکوم کرد دفع آفات انباری حبوبات با «امواج مایکروویو» /گام محققان ایرانی برای حفظ منابع غذایی و محیط زیست برترین پارکورهای 2017
«محمد معافی» به قافله شهدا پیوست جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود «محمد تقی عطایی» مربی خوشنام فوتسال قم درگذشت قیمت دلار امروز 1 بهمن 96 بررسی‌ها برای کشف جزئیات قتل طلا فروش یاسوجی ادامه داد نمایش"یاسمن و غولغولکها"در شاهرود به روی صحنه رفت آخرین وضعیت بازار برنج تولید داخل عرضه قلیان در قهوه خانه هایِ سنتی مجوزدار آقای روحانی دلار شد 4600 تومان/ ادعای یکسان سازی نرخ ارز چه شد؟ نخبه کردستانی دستفروش شد! / فردایی که مسئولان وعده می‌دادند هیچ‌وقت نیامد کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی این شهر ماجرای نخبه کردستانی که دستفروش شد! / فردایی که مسئولان وعده می‌دادند هیچ‌وقت نیامد احتمال بروز زلزله 7 ریشتری روی گسل شمال تهران 2 برابر شده است دیدار تیم‌های نفت مسجدسلیمان و ایران جوان بوشهر لغو شد خلاصه بازی رئال مادرید 7-1 دیپورتیوو لاکرونیا گرد و خاک مدارس بوشهر را تعطیل کرد شهادت "محمد معافی" مدافع حرم نکایی در سوریه + عکس کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی / مأموران ویژه انتظامی در حال بررسی پرونده صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه اول بهمن گل سوم سرخیو آگوئرو به نیوکاسل (منچسترسیتی 3-1 نیوکاسل) علی ربیعی: جعبه سیاه سانچی با حضور نمایندگانی از سوئد، پاناما، بنگلادش، چین و ایران فردا بازگشایی می‌شود روایتی از اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 بهمن 96/ پنالتی باید تکرار می‌شد +تصاویر حمله تروریستی به هتل اینترکنتیننتال کابل مصدومیت دو زن در تصادف بزرگراه شهید ستاری اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر در چه مرحله‌ای است؟ / بررسی موانع اجرای قانون در نشست امروز فراکسیون ایثارگران مجلس فیلم/ ادای احترام به شهدای سانچی در مدرسه شهید مطهری رقابت چراغ خاموش چند تیم برای جذب دژاگه حلوصی آکار: عملیات بمباران در منطقه عفرین تجمع گروه‌های تروریستی بود/سرلشکر باقری: تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه نباید آسیبی ببیند تاج‌گردون: ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی می‌ماند تعطیلی مدارس 6 شهرستان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل گرد و خاک بودجه گرد و غبار خوزستان حذف شد افزایش 2 برابری احتمال وقوع زلزله 7 ریشتری در گسل شمال تهران/فرونشست غرب تهران بعد از وقوع زلزله 29 آذرماه 2 روش برای حذف یارانه ثروتمندان اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت چگونه در 3 ساعت فرار کرد؟ سارقان پس از سرقت، طلافروش را با خود بردند و به قتل رساندند عکس/ عروسی در میان گرد و غبار «محمد معافی» در سوریه شهید شد افشاگری وزیر روحانی درباره پشت‌پرده «بازی بزرگ» موسسات مالی غیرمجاز /چه کسانی مالباختگان را تحریک کردند در خیابات اعتراض کنند؟ /ردپای دولت احمدی نژاد در تاسیس قارچ گوونه موسسات مالی و اعتباری /احمدی نژاد در سفرهای خود از پول حاتم بخشی می‌کرد /دولت قبل زمینه بزرگترین مبادله‌های رانتی تاریخ ایران را فراهم ساخت دست‌مایه‌های امید در کشور بی‌شمار است/ زبان طنز به رسایی و سودمندی مستند کمک می‌کند/ سرافراشته نشان دهید که انقلابی هستید «محمد معافی» به قافله شهدا پیوست وقتی پیامبر خدا (ص) را می‌شود نقد کرد ولی برجام را نه! / خط‌ونشان‌های وزارت‌خارجه مُرده توافق هسته‌ای را زنده می‌کند؟ حمله به هتل کانتیننتال در کابل با کشته شدن همه مهاجمان پایان یافت هشدار مدیر پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده حمله تروریستی به هتل 5 ستاره در کابل برنامه دولت افزایش قیمت دلار به 5000 تومان است من، پرچم، ایران فاطمی سرافراشته نشان دهید که مومن و انقلابی هستید/ هنر شما میتواند با سند، کار دشمن را بی اثر کند/ مستند انتقادی، مفید و لازم است تنیس آزاد استرالیا 2018؛ روز ششم؛ صعود دراماتیک هالپ به مرحله چهارم/ پیروزی آسان فدرر و جوکوویچ/ حذف دور از انتظار زورف و دل‌پوترو از رقابت‌ها حلوصی آکار: ترکیه به توافقات به عمل آمده در مذاکرات 3‌جانبه پایبند است/باقری: تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت سوریه نباید آسیب ببیند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me