تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:مذهبی()
کد خبر:13747687
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۲۱:۳۷

رکوردشکنی سینمای مقاومت در جشنواره فجر امسال

شهیدخبر: سینمای مقاومت حضور قدرتمندی در سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر خواهد داشت.
رکوردشکنی سینمای مقاومت در جشنواره فجر امسال

سینمای مقاومت حضور قدرتمندی در سی‌و‌ششمین جشنواره فیلم فجر خواهد داشت. با اعلام اسامی فیلم‌های حاضر در بخش سودای سیمرغ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، مشخص شد هشت عنوان فیلم از ۲۵ عنوان فیلم حاضر در جشنواره به نحوی به سینمای مقاومت مرتبط هستند. کارشناسان سینما می‌گویند این موجی است که باید در سال‌های آینده به سونامی تبدیل شود.

در فهرست فیلم‌های حاضر در جشنواره فیلم فجر از آثار سینمای دفاع مقدسی مانند «تنگه ابوغریب» گرفته تا آثاری مانند «به وقت شام» که به موضوع مقاومت در سوریه پرداخته است در زمره آثار سینمای مقاومت هستند.

اوج گرفتن حضور آثار سینمای مقاومت در جشنواره در حالی رخ می‌دهد که چند سال متوالی به دلیل پایین بودن یا حتی نبود آثار شاخص در حوزه سینمای مقاومت باعث شده بود برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت نیز با، اما و اگر‌های زیادی روبه‌رو شود به نحوی که برگزاری سالانه جشنواره فیلم مقاومت با مشکل روبه‌رو شد و مدیران جشنواره مجبور شدند با عقب‌گرد به سیستم قبلی، شیوه برگزاری دوسالانه را بار دیگر انتخاب و اجرا کنند.

رهبر معظم انقلاب درباره اهمیت سینمای مقاومت می‌فرمایند: افرادی که امروز در عرصه سینمایی با مضامین انقلابی و دفاع مقدس فعالیت می‌کنند، واقعاً در حال جهاد هستند.

سال ۹۶ را می‌توان سال به ثمر نشستن مجاهدت‌های چند ساله برای رونق سینمای مقاومت دانست. امسال نزدیک به ۲۵‌درصد آثار حاضر در بخش مسابقه سینمای ایران به موضوع مقاومت پرداخته‌اند و این رقم قابل توجه حداقل در چند سال اخیر بی‌نظیر و بی‌سابقه بوده است.

اگرچه آثاری مانند «سرو زیر آب» می‌توانستند زودتر از این‌ها ساخته شوند و به جشنواره برسند ولی دست تقدیر اینگونه رقم زد که دوره سی‌و‌ششم فیلم فجر شاهد حضور پررنگ آثاری باشد که دغدغه مقاومت دارند؛ دغدغه‌ای که موضوعاتش را حتی در آن سوی مرز‌های ایران نیز دنبال می‌کند.

باید مراقب فیلم‌های ضدجنگ باشیم

سعید مستغاثی، منتقد سینما در گفت‌و‌گویی می‌گوید: در سال‌های گذشته هم شاهد حضور برخی از آثار بودیم که در ابتدا به نام سینمای دفاع مقدس در جشنواره حاضر شده بودند، اما محتوای ضد‌جنگ و دفاع مقدس داشتند.

امسال هم نمی‌شود از روی عنوان برخی از فیلم‌های جشنواره به آن‌ها عنوان سینمای مقاومت داد و باید منتظر بود و آن‌ها را در اکران‌های جشنواره دید. بعد از اکران است که مشخص می‌شود این فیلم واقعاً در زمره آثار سینمای دفاع مقدس خواهد بود یا خیر.

مستغاثی با اشاره به حضور آثاری مانند فیلم «به وقت شام» ابراهیم حاتمی‌کیا می‌گوید: از این دست فیلم‌ها همیشه در جشنواره حضور داشته‌اند و جشنواره فجر معمولاً هر سال یکی، دو عنوان فیلم با موضوع مقاومت را داشته، اما اینکه امسال این میزان رشد داشته است را باید از تماشای فیلم‌ها درباره‌اش نظر داد.

این موج می‌تواند به سونامی تبدیل شود

حسین سلطان محمدی، منتقد سینما نیز در گفت‌وگویی از لزوم تداوم ساخت فیلم در حوزه سینمای دفاع مقدس می‌گوید و تأکید می‌کند: اینکه حضور فیلم‌هایی با موضوع دفاع مقدس و مقاومت باعث رونق پیدا کردن سینمای دفاع مقدس شود، بستگی به سرمایه‌گذاری‌ای دارد که در سال آینده روی ساخت فیلم‌ها انجام می‌شود.

سلطان محمدی می‌افزاید: تا جایی که مشخص است بیشتر تهیه‌کنندگان و حامیان تولید فیلم‌های مقاومتی امسال را نهاد‌های دولتی و حاکمیتی تشکیل می‌دهند و باید دید همین سیاست حمایتی را در سال آینده نیز دنبال خواهند کرد یا خیر؟! اگر حمایت‌ها تداوم داشته‌باشد و حتی تقویت شود، می‌شود امیدوار بود موجی که امسال به راه افتاده ادامه پیدا کند.

این منتقد تصریح می‌کند: همان طور که رهبر انقلاب در سخنان اخیرشان از گرفتن تقاص از امریکا و کسانی که از اغتشاشات حمایت کردند، سخن گفتند، ما نیز در برابر نوع تفکری که فیلم‌های هالیوودی سعی در نشر آن دارند می‌توانیم با حمایت از ساخت فیلم با موضوع مقاومت، تقاصی تصویری بگیریم.

وی با هشدار درباره اینکه می‌تواند این موج به یک حرکت احساسی کوتاه مدت دربرابر پدیده داعش تبدیل شود، می‌گوید: اگر استارت خوبی برای حمایت از سینمای مقاومت نداشته باشیم، اتفاقات امسال می‌شود موجی احساسی دربرابر پدیده داعش؛ پدیده‌ای که امسال بود و سال دیگر نیست و به همین دلیل سال دیگر کسی سراغ موضوعاتی مانند حزب الله، شیخ زکزاکی، سوریه، اتفاقات افغانستان یا مصائب مردم میانمار نمی‌رود و آن را به حال خودشان رها می‌کنند.

سلطان محمدی، معتقد است: می‌شود با تقویت موجی که امسال درباره داعش و گروه‌های تکفیری به وجود آمده است، راهی برای مقابله با آثار سینمایی هالیوودی به وجود آوریم که سعی دارند اندیشه خود را در میان ملت‌ها توسعه، رسوخ و رسوب دهند. ما در مقابل آن‌ها دارای اندیشه خوبی هستیم؛ اندیشه‌ای که می‌تواند از یک موج زودگذر به یک سونامی عظیم تبدیل شود و تأثیر خود را بگذارد.

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، امسال رقابتی میان فیلم‌هایی خواهد بود که سازندگان از فیلمسازان صاحب سبک در سینمای دفاع مقدس هستند.

حاتمی‌کیا، بعد از موفقیت بادیگارد، امسال با «به وقت شام» نگاهی به وقایع سوریه دارد. محمدعلی باشه آهنگر نیز بعد از فیلم «ملکه» امسال با «سرو زیر آب» درباره شهدای گمنام به جشنواره آمده است. از سوی دیگر نام دو کارگردان جدید را باید امسال به فیلمسازانی که در حوزه دفاع مقدس فیلم ساخته‌اند، افزود. پیمان معادی و بهرام توکلی برای نخستین بار فیلم‌هایی را با موضوع جنگ می‌سازند؛ فیلم‌هایی که یکی درباره تهران زمان جنگ و دومی درباره وقایع روز‌های پایانی جنگ تحمیلی در ایلام است؛ آثاری که باید درباره ماهیت دفاع مقدسی آن‌ها کمی صبر کرد تا مشخص شود این کارگردانان تازه نفس چه خط فکری را در آثار تولیدی‌شان داشته‌اند!

منبع: جوان

#سینمای مقاومت #تنگه ابوغریب #ضد جنگ #منتقد سینما #سعید مستغاثی #سونامی #حسین سلطان محمدی #رهبر انقلاب #داعش #گروه های تکفیری #شهدای گمنام #سوریه #ملکه #سرو زیر اب #حاتمی کیا #بادیگارد #جشنواره فجر #هالیوودی‌
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image


جابری انصاری به روسیه رفت +برنامه‌ها تورج نصر: گویندگان در دوبله ماندگار نمی‌شوند واکنش پاپ به اخبار سوء استفاده جنسی کشیش‌ها در شیلی: تهمت است اسپانیا، آلمان و ایتالیا؛ مثلث سرمایه‌گذاران پسابرجام رسیدگی به طرح اصلاح قانون چک به کجا رسید؟ شرایط و میزان افزایش حقوق معلمان در سال 97 اولین سالگرد شهدای پلاسکو برگزار شد لیست جدید قیمت محصولات ایران خودرو + جدول اولین نماینده ایران حذف شد باشگاه سایپا از میزبانی و رفتار هواداران تراکتورسازی شکایت می‌کند دستگیری قاتل زن جوان پس از 13 سال بیانیۀ مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت 29 دی ماه، روز غزه حضور دو هزار استقلالی در ورزشگاه ثامن رژیم صهیونیستی از اردن رسما عذرخواهی کرد 1000 غیر نظامی یمنی در حملات «غیر قانونی» ائتلاف عربستان کشته شده‌اند تاکید میانجی گران بین المللی به برقراری اعتماد میان طرفین مناقشه قره باغ سیسی رئیس سازمان اطلاعات مصر را برکنار کرد تصمیم «آمازون» برای انتخاب مقر جدید در خارج آمریکا باعث خشم ترامپ می‌شود آلودگی بیش از 90 درصد از نخلستان‌های بستک به آفت لکه برگی حاتم: هواداران تراکتور به علی دایی توهین کردند واکنش عجیب پاپ به سوء استفاده جنسی کشیش‌ها در شیلی پاسخ صاحب اثر "کشتی مطلا" به واکنش برخی کاربران فضای مجازی باران کوثری، فوتبالیست شد /عکس تسویه بدهی 42 میلیون دلاری سریلانکا به ایران ایران و سوریه محور سفر تیلرسون به اروپا هشدار! سوءاستفاده از پسوردهای ذخیره‌شده متقاضیان دریافت تسهیلات گردشگری به بانک‌های عامل معرفی می‌شوند روسیه اعضای دائم شورای امنیت را برای شرکت در نشست سوچی دعوت کرد ترکیب استقلال مقابل پدیده مشهد اعلام شد انقلابیان بحرینی بر لزوم سرنگونی آل‌خلیفه تأکید کردند آب‌تنی پوتین در سرمای 15 درجه زیر صفر +تصاویر تندباد سبب واژگونی تعدادی از کانکس‌های زلزله زدگان شد پراندلی ازمربیگری النصر امارات اخراج شد کشت و صنعت مغان را به ورطه نابودی کشاندیم/ منطقه آزاد تجاری اردبیل توجیه علمی و منطقی ندارد هدف از برگزاری یادواره شهدا ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است نیاز به حمایت قضایی و امنیتی از پیام رسان‌های داخلی بررسی علت بلاتکلیفی هتل‌های در دست ساخت لرستان اعضای هیات رئیسه کمیسیون‌های 8 گانه شورای عالی استان‌ها تعیین شد + جدول خرید بلیت جشنواره فیلم فجر از فردا/ گروه اول بلیط‌ها؛ 132 هزار تومان درویش: کل دنیا به دایی احترام می‌گذارند، اما عده‌ای از همزبان هایش به او توهین کردند سوریه هواپیماهای متجاوز ترکیه را هدف حمله قرار می‌دهد هوای اصفهان دروضعیت سالم قراردارد نهال گوجه در فصل زمستان به بار نشست + تصاویر رسمی؛ ترکیب استقلال مقابل پدیده اعلام شد منابع صهیونیستی از موشک جدید حماس خبر دادند ونگر: انتقال سانچز به اندازه فن پرسی دردناک نیست بازیکنان تراکتورسازی مقابل ما استرس داشتند/ یک امتیاز ویژه برابر تیم حریف داشتیم دعای سید بن طاوس در روز اول جمادی الاول معاون نجفی: لایحه بودجه 97 اول بهمن تقدیم شورا می‌شود
انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر + تصاویر شایعه تقلب در امتحان کار سرپرست فرمانداری را به استعفا کشاند نسخه کامل نماهنگ "منم باید برم" با صدای سید رضا نریمانی و میلاد هارونی + فیلم واکنش تند علی دایی به سوال یک خبرنگار مناظره صریح مدافعان و منتقدان برجام در برنامه ثریا/4 فیلم کوتاه زلزله در جوادآباد ورامین/ زمین لرزه مربوط به گسل پیشوا است انفجار لوله گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر؛ 6 نفر مصدوم شدند طوفان پرقدرت در هلند/ فیلم ماجرای امتحان دادن فرماندار دزفول! انفجار گاز در اسلامشهر 12 مصدوم برجا گذاشت گل زیبای مهاجم جدید استقلال در لیگ رومانی + فیلم چرا بازار عراق دستِ ایران نیست؟ تصاویر/ آیین تودیع و معارفه فرمانده سپاه «عاشورا» استان آذربایجان شرقی کارت زرد جریمه شادی جنجالی رادوشویچ (گزارش تصویری) انفجار چند خانه در اسلامشهر 12 نفر را مصدوم کرد مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید سپاه عاشورا برگزار شد مذاکره با سپاه برای پرواز هواپیمای باروری ابر انفجار در اسلامشهر/ اصابت دستگاه حفاری آب به لوله گاز به 50 خانه آسیب زد استاندار خوزستان با استعفای فرماندار ویژه دزفول موافقت کرد اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد عکس/ تودیع و معارفه فرمانده سپاه عاشورا خودکشی شرور مسلح پس از درگیری مسلحانه با پلیس صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله است تصاویر | مجلس ترحیم زوج شهید سانچی واکنش احسان علیخانی به شوخی‌های یک سریال رزومه بازیکن پرتغالی جدید استقلال حذف رانت خودروها با فروش خیابان‌ها! / گزارشی از اما و اگرهای «طرح جدید ترافیک شهر تهران» همه چیز در مورد بازیکن پرتغالی جدید استقلال "ارسلان شهنی" از سرپرستی فرمانداری دزفول استعفا کرد (تصاویر) مراسم گرامیداشت زوج شهید نفتکش سانچی اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد سرپرست فرمانداری دزفول استعفا داد رود نیل، کارشناس داوری: اخراج بازیکن گسترش فولاد مقابل پرسپولیس درست بود خلاصه بازی ذوب آهن 2-1 صنعت نفت آبادان بررسی اثرات برجام پس از گذشت دو سال + فیلم زمان انتقال پیکر 3 جانباخته حادثه سانچی به کشور سلام تراکتورسازی به آرتور سایلام! اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد/ترامپ به رقابت طلبیده شد پرواز یک گاو بر اثر طوفان در آلمان ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه آیت الله شاهرودی ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید/انتفاضه خروشان مردمی راه خنثی‌کردن توطئه جاری علیه قدس برنامه دهمین روز سی و سومین جشنواره موسیقی فجر صداهای عجیب از دل زمین در سومار مرتبط با زلزله است؟ زلزله جوادآباد مربوط به گسل پیشوا است قرار گرفتن نام رئیس قوه قضائیه در فهرست تحریمی آمریکا یک افتخار است/ در بُعد بیرونی مقتدریم و همه توطئه‌های دشمنان را شکست داده‌ایم اسماعیل هنیه در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب: ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران درمسئله قدس را می‌ستاید گسل پیشوا از قبل فعال بوده است اعلام رای بازی تراکتورسازی و استقلال/ جریمه نقدی سنگین تبریزی‌ها؛ محرومیت هواداران در صورت تکرار تخلف لغو برجام پیامی نگران‌کننده به جهان خواهد بود

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me