تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ابتکار
دسته:سیاسی()
کد خبر:13748764
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۲۳:۰۶

کمدی همچنان می‌تازد

کمدی همچنان می‌تازد
فاطمه رنج‌اندیش
با نگاهی به آمار پرفروش‌ترین‌های چند سال اخیر پرواضح است که فیلم‌های کمدی با اختلاف از ژانرهای دیگر در صدر جدول قرار دارند و همچنان مخاطب را به سالن سینما می‌کشانند. از جمله فیلم‌های 10 میلیاردی می‌توان به «نهنگ عنبر»، «گشت2»، «خوب بد جلف»، «فروشنده»، «محمد رسول الله»، «من سالوادور نیستم»، «سلام بمبئی»، «50کیلو آلبالو»، «شهر موش‌ها»، «ابد و یک روز»، «بارکد» و «اکسیدان» اشاره کرد که بیش از دو سوم سهم فروش به نمونه‌های کمدی اختصاص داده شده است. این در حالی است که با اکران فیلم‌هایی نظیر «جدایی نادر از سیمین»، «لانتوری»، «درباره الی» و «ماجرای نیمروز» به نظر می‌رسید کفه ترازو فروش هم‌طراز شود اما این چنین نشد و همچنان فیلم‌های کمدی گوی سبقت را در دست دارند. ژانر کمدی به قدری تاثیرگذار است که مولفه‌های دیگری نظیر بازیگران، کارگردان و به طور کلی عوامل سازنده را تحت شعاع قرار می‌دهد. به عنوان نمونه این روزها با وجود کم‌کاری چهره‌هایی نظیر رضا عطاران، مهران مدیری، ایرج طهماسب، حمید جبلی، اکبر عبدی، لیلی رشیدی و ... استقبال از آثار کمدی کاهش نداشته است و چهره‌های دیگری مانند جواد عزتی به یکی از بازیگران پرفروش کمدی بدل شدند. گفته می‌شود این بازیگر با حضور در فیلم‌های «اکسیدان»، «در مدت المعلوم» و «زاپاس» از سوپر استارهای سینما در فیلم‌های درام و اجتماعی نیز پول‌سازتر است. در ادامه این روند باید دید فیلم‌های کمدی چهره‌های جدیدی را معرفی می‌کند که جای سوپر استارهای گذشته را گرفته و مردم را به سینما می‌کشانند یا فیلمنامه‌های کمدی به تنهایی مخاطبان را راضی نگه می‌دارند. اگر این پیش‌بینی درست باشد، در سال‌های آینده عرصه رقابت برای ژانر درام و اجتماعی سخت‌تر خواهد شد. در این باره نظر صاحب نظران سینما را جویا شدیم.
فضای جامعه بر سلیقه مخاطب تاثیر دارد
جواد نوروز بیگی تهیه‌کننده فیلم «سلام بمبئی» درباره تاثیر نظر سازندگان فیلم در افزایش آمار تولیدات کمدی توضیح می‌دهد: «جریان سینمای ایران را تا حدودی گیشه مشخص می‌کند و به گونه‌ای گیشه تعیین کننده تولیدات سالانه سینما است. در شرایطی که به دلایل مختلف فیلم‌های کمدی جایگاه ویژه‌ای در میان مخاطبان دارد، طبیعی است که تمایل سازندگان هم به تولیدات این آثار بیش‌تر شده است.»
نوروز بیگی درباره علاقه مردم به تماشای فیلم‌های کمدی می‌گوید: «شرایط جامعه تاثیری مستقیمی بر سلیقه مخاطبان سینما دارد. اگر جایگزینی برای اوقات فراغت وجود داشته باشد و انتخاب مردم محدود به سینما نشود، ژانرهای دیگر نیز با استقبال روبه‌رو می‌شود. در حال حاضر سینما و فیلم‌های کمدی فضای مفرحی را برای مخاطبان به همراه دارد. ضمن اینکه سریال‌های طنز تلویزیونی به نسبت گذشته کم‌تر تولید می‌شود، بنابراین مخاطب این فضا را فقط در سینما تجربه می کند. طبیعی است که یک خانواده تعطیلات آخر هفته را ترجیح می‌دهد با تماشای فیلم‌های کمدی سپری کند. سازندگان فیلم اگر باهوش باشند از این فضا برای جذب مخاطب استفاده می‌کنند. همچنین باید در نظر داشت که تولید آثار با کیفیت در این ژانر اهمیت ویژه‌ای دارد.»
این تهیه کننده سینما معتقد است که موضوع فیلم و انتخاب بازیگر به یک اندازه در فروش فیلم موثر است: «بازیگر برای مخاطب احساس اطمینان ایجاد می‌کند. در واقع فیلم‌های پرفروش ترکیبی از سوژه و بازیگر است. من به عنوان یک تهیه کننده در ابتدا ژانر فیلم را در اولویت قرار می‌دهم و در قدم بعدی بر اساس قصه بازیگران را انتخاب می‌کنیم. در مواری قصه به قدری کشش دارد که نیازی به بازیگران چهره ندارد و در موارد دیگر شخصیت‌هایی نوشته می‌شوند که به بازیگران مطرح نیاز دارند. یعنی قصه و بازیگر به یک اندازه در روایت داستان تاثیرگذار هستند.»
نوروز بیگی درباره معرفی بازیگران جدید به سینما بیان می‌کند: «سینما در سال‌های اخیر بازیگران زیادی را معرفی کرده است و در این دوره از جشنواره فیلم فجر نیز چهره‌های جدیدی را خواهید دید. به نظرم در حال حاضر با فقر بازیگر مواجه هستیم و نیاز داریم که بازیگران جدیدی را وارد سینما کنیم. بر همین اساس در فیلم اخیری که با کمال تبریزی همکاری داشتیم، بازیگر جوان و با استعدادی را معرفی کرده‌ایم. تهیه‌کنندگان و کارگردان‌ها باید به بازیگران جوان اعتماد کنند و حداقل برای نقش‌های مکمل به آن‌ها جای کار بدهند. بنابراین در سال‌های پیش‌رو نه تنها ژانر کمدی بلکه دیگر ژانرها هم نیاز به معرفی بازیگران جدید دارد.»
او در ادامه تاکید می کند که در سال‌های اخیر فیلم‌های ملودرام پرفروشی داشته‌ایم و نشان می‌دهد که مخاطبان فقط به ژانر کمدی علاقه نشان نمی‌دهد و همواره از فیلم‌های با کیفیت در ژانرهای مختلف استقبال شده است.
انتخاب سناریو قوی در اولویت است
عبدالله اسکندری تهیه کننده فیلم «خوب بد جلف» عوامل تاثیر گذار در استقبال از فیلم‌های کمدی را اینگونه تحلیل می‌کند: «علت اصلی افزایش آثار کمدی به مخاطب بستگی دارد. چراکه مردم نیاز دارند با توجه به مشکلات که روزانه با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند برای ساعتی استراحت و تفریح کنند. فیلم‌های کمدی برای ساعاتی خنده را روی لبان مخاطب می‌نشانند.»
عبدالله اسکندری فیلمنامه را در اولویت انتخابش قرار می‌دهد و توضیح می‌دهد: «انتخاب سناریو درست در صدر امور قرار دارد. چرا که اگر سناریو قوی باشد، کارگردان می‌تواند فیلم خوبی را بسازد. در حالی که بسیاری الز سناریوهای کمدی از اساس ضعیف هستند و روند فیلم را دچار مشکل می کند. بنابراین در این قبیل از فیلم‌ها اهمیتی ندارد که بازیگر چهر‌ه داشته باشیم یا نه.»
او در ادامه عنوان می‌کند: «بعضی از کارگردان‌ها شهامت معرفی چهره جدید دارند، اگر کارگردان این تصمیم را بگیرد و سناریو قوی وجود داشته باشد، به عنوان یک تهیه‌کننده مشکلی با انتخاب بازیگر جدید ندارم. نمی‌توان گفت تهیه کنندگان مخالف حضور بازیگران جدید هستند، اگرچه در مواردی تهیه‌کننده اعمال نفوذ می‌کند که اگر اشراف و دانش کافی را داشته باشد، به روند فیلم کمک می‌کند. در واقع مشکل از جایی شروع می‌شود که سرمایه‌گذار جای تهیه‌کننده را می‌گیرد و اعمال نفوذ می‌کند.»
این خبر را به اشتراک بگذارید


بودجه در سنا رای نیاورد/ دولت آمریکا در آستانه تعطیلی دکتر کاتب نماینده گرمسار و آرادان در مجلس: روستاهای گرمسار تا پایان سال 97 به خانه ورزش روستایی تجهیز می‌شوند احداث مجتمع فرهنگی ورشی در دهستان زیلایی مدیرکل ورزش و جوانان لرستان: پرداخت سهم یک درصد ورزش برای دستگاه‌های اجرایی می‌تواند پاسخگوی توسعه زیرساختهای استانی شود باشگاه ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل در 22 رشته شروع به کار کرد شناسایی بیش از 2400 بازی بومی و محلی در کشور اوکتاویو: نسل بعدی آینده درخشانی برای فوتبال ساحلی ایران رقم‌خواهند زد نماد شرف و آزادگی فیلم/ مقایسه فقیر و پولدار در برنامه حالاخورشید علیزاده طباطبایی: «نکبت آزادی» طرفدار هاشمی شده بود! پیگیری دخالت روسیه در انتخابات آمریکا ادامه دارد کارشناس صهیونیستی: موساد دست‌کم 3 هزار تن را ترور کرده است آغاز ثبتنام خانه مسافرهای ویژه نوروز در فارس؛ از فردا برگزاری کنسرت آذربایجانی در برج میلاد نقش اشتغال در کاهش جرائم بازداشت نوجوان 18 ساله انگلیسی به اتهام هک کردن حساب کاربری چند مسئول اطلاعاتی آمریکایی برنامه‌های سیمای مرکز فارس شنبه 30 دی ماه 96 برنامه‌های تلویزیونی مرکز خلیج فارس 30 دی 96 پروازهای شنبه 30 دی از فرودگاه‌های مازندران نگاه ویژه صندوق بازنشستگی به توسعه صنعت گردشگری استان کرمانشاه برنامه پرواز فرودگاه بین المللی گرگان شنبه 30 دی ماه دمای هوای شهرهای هرمزگان 30 دی 96 بارش برف برخی مدارس استان همدان را به تعطیلی کشاند برنامه‌های رادیویی مرکز خلیج فارس 30 دی 96 جدول پخش برنامه‌های سیمای مرکز گلستان شنبه سی دی ماه ادعای بزرگ سرمربی استقلال! کشته شدن 4 تروریست در سومالی اشتغال زایی 230 نفری در فاز اول کارخانه فولاد بافت «باجنبه‌ها» به شبکه نسیم می‌آید/ ساخت یک تاک شو و شوخی با چهره‌ها حدیث روز/ هفت توصیه مهم امام حسن عسکری (ع) به شیعیان درمان یک بیماری پوستی خطرناک با آلوئه‌ورا توقف آلکمار در حضور جهانبخش نیم میلیون نفر از مردم ونزوئلا به کلمبیا فرار کرده‌اند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از موزه سینما بازدید کرد احساس وجود روسیه «در خاورمیانه» [کویچی شینودا، ماینیچی (ژاپن)، 16 ژانویه 2018] آیا اروپا می‌تواند توافق هسته‌ای ایران را نجات دهد. زمان اندیشیدن به "برنامه ب" فرارسیده است [علی واعظ، فارین افرز (آمریکا)، 16 ژانویه 2018] مشروح خطبه‌های نماز جمعه اهر 29 دی ماه 1396 دولت‌های میانجی یا سرکش؟! دلایل کاهش قدرت خرید کارگران عکس/ انتقاد از دولت روحانی نان دارد؟! شرایط و میزان افزایش حقوق معلمان در سال 97 مجاهدت در دو جبهه سازندگی و دفاع از میهن فست‌فودهای ایرانی کدامند؟ برگزاری دیدارهای جام جهانی 2022 در ایران؟ جزئیات طرح سوال از وزیر اقتصاد و دارایی وقوع یخبندان در استان کرمانشاه/سنقر سردترین نقطه استان گران‌ترین بازیگر زن تلویزیون مشخص شد گرانی 35 درصدی ارز و خواب خوش مدیران اقتصادی دولت سامی عنان نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر شد
موسویان: خروج از برجام باعث افزایش بی‌اعتمادی بین‌المللی به آمریکا می‌شود فیلم/ «بدون تعارف» با دستفروش دیروز و میلیاردر امروز دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی تمام خطوط ارتباطی شهرستان کوهدشت قطع شد آژیر قرمز در 96 سد کشور به صدا درآمد سرمربی جدید تراکتورسازی وارد ایران شد بازی فولاد و پیکان به تعویق افتاد برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی تولید قهوه از گیاه کاسنی با خواص درمانی بخش خبری 20: 30 مورخ 29 دی ماه 96 + فیلم مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است اولین سالگرد آتش نشانان حادثه پلاسکو علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ /عکس فوت 2 سرنشین خودرو در حادثه تصادف موته- گلپایگان چرا بازی فولاد و پیکان لغو شد؟ کاهش نرخ ارز طی دو ماه آینده زمان انتقال پیکر 3 جانباخته حادثه سانچی به کشور مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است فرماندار دزفول پس از تقلب امتحانی مجبور به استعفا شد پیام احساسی طارمی برای هواداران پرسپولیس+عکس ظاهر شدن چهار لکه نفتی در اطراف نفتکش غرق شده ایرانی مراسم اولین سالگرد شهدای آتش نشان پلاسکودربهشت زهرا (س) برگزار شد جنگ ترکیه علیه عفرین آغاز شد جنجالی‌ترین صحنه بازی استقلال؛ پنالتی بود یا نبود؟! (عکس) مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است/ آماده‌باش به مراکز درمانی و خدماتی سرلشکر صفوی: حداکثر 12 درصد درآمد ناخالص داخلی خود را در جنگ تحمیلی هزینه کردیم عکس/ دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس جانباخته سانچی در لایحه جدید دولت حقوق کارمندان چقدر افزایش دارد؟ محمد موسوی مهمان «دورهمی» می‌شود افزایش 20 تا 50 درصدی حقوق کارمندان در لایحه جدید دولت پلیس: متهمی که در اقلید به یک مامور ناجا تیراندازی کرده بود، خودکشی کرد تقی روحانی، پیشکسوت وزنه برداری درگذشت مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است ناجا: 20 هزار نفر دیگر می‌توانند از کسرخدمت بهره‌مند شوند / اسامی این افراد طی یکی دو هفته آینده اعلام می‌شود ساغلام بمحض پیاده شدن ازهواپیما، میل به نمازجمعه داشت! حرف‌های اخیر دشمن از دلسوزی نیست؛ فتنه جدید است/ پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را پایین خواهیم کشید دیدبان حقوق بشر نقض حقوق بشر در عربستان سعودی را محکوم کرد مدارس 15 شهر خوزستان شنبه تعطیل است وزیر خارجه روسیه: برجام هنوز نمرده است/ مسکو با ایران و ترکیه برای منطقه کاهش تنش در ادلب تلاش می‌کند خبر خوش برای فرهنگیان/افزایش حقوق معلمان در سال 97 زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی واشنگتن: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه منجر به بی‌ثباتی خواهد شد توصیه مهم درباره رجیستر کردن گوشی‌های چند سیم کارت/ فعال سازی ناصحیح دریافت خدمات را مختل می‌کند عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 دی 96/ نعمتی ناجی برانکو +تصاویر تولیت آستان قدس با خانواده سرمهندس کشتی "سانچی" دیدار کرد مدیرعامل سپاهان استعفا کرد سفر جابری انصاری به روسیه/ رایزنی امروز با بوگدانف/ شرکت در نشست با همتایان روس و ترکیه‌ای در سوچی تصویری از حضور سرمربی ترکیه‌ای تراکتور سازی در نماز جمعه دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me