تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13749152
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۲۳:۳۸

تکاوران در آتش «سانچی»

تکاوران در آتش «سانچی»

شهروند| هشتمین روز از حادثه انفجار نفتکش ایرانی در آب‌های چین با کشف پیکر دو خدمه و خارج‌کردن جعبه سیاه این کشتی توسط نیروهای امدادی چین همراه بود، اما همچنان از سرنوشت 29 خدمه دیگر نفتکش «سانچی» هیچ خبری در دست نیست و تلاش‌ها برای مهار آتش و ورود مجدد نیروهای امدادی به این نفتکش حادثه‌دیده ادامه دارد. اجساد کشف‌شده همراه با جعبه سیاه که به احتمال زیاد می‌تواند کلید حل معمای این حادثه باشد، در راه انتقال به بندر شانگهای است. دو جسد کشف‌شده به دلیل سوختگی زیاد غیرقابل شناسایی‌اند و برای تشخیص هویت نیاز به نمونه DNA است. به گفته فرمانده چینی، عملیات اطفای حریق این دو خدمه به احتمال زیاد در همان دقایق اولیه حادثه جانشان را از دست داده‌اند. بعدازظهر دیروز به وقت محلی تکاوران نیروی دریایی ارتش ایران همراه با تیمی از نیروهای ویژه چین با کشتی‌های تندرو به محل حادثه اعزام شدند. دو کشتی‌های آتش‌خوار همچنان به کنترل و خاموش‌کردن حریق مشغولند اما حرارت بالا، نبود اکسیژن، انتشار گازهای سمی و خطر انفجار کار را برای ورود به این نفتکش و جست‌وجو برای یافتن خدمه سانچی سخت کرده است. درحالی ‌که علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی به‌عنوان مسئول رسیدگی به وضع نفتکش ایران برای پیگیری اقدامات امدادی انجام‌شده به چین سفر کرده است و از نزدیک این عملیات را رصد می‌کند. ظهر دیروز هم محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگویی تلفنی با همتای چینی خود ضمن پیگیری آخرین اقدامات انجام‌شده درخصوص این حادثه بر لزوم انجام تعهدات همه طرف‌ها در سانحه اتفاق افتاده برای نفتکش ایرانی تأکید کرد.
محسن بهرامی سخنگوی کمیته اضطرار نفتکش سانچی هم از نمونه‌گیری DNA از خانواده‌های خدمه نفتکش ایرانی به «شهروند» خبر داد و در این‌باره گفت: «تاکنون 3 جسد کشف‌شده شناسایی نشده‌اند و برای تشخیص هویت آنها نیاز به نمونه ژنتیکی خانواده است. این نمونه‌گیری درحال انجام است و پس از تکمیل برای پزشکی قانونی چین ارسال می‌شود. البته نماینده ایران و شرکت ملی نفتکش هم آن‌جا حضور دارند و همه این اقدامات با هماهنگی طرفین انجام می‌شود.» او ادامه می‌دهد: «براساس اخباری که از چین دریافت کرده‌ایم، این دو جسد روی عرشه و در نزدیکی اتاق فرماندهی کشف شده است. با این وجود اما سرنوشت بقیه خدمه هنوز برای ما مبهم است.»
نقشه‌ای برای ورود نیروهای امدادی
 به نفتکش سانچی
درهمین ‌حال علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی که به‌عنوان مسئول رسیدگی به وضع نفتکش ایرانی به چین سفر کرده است، از آغاز عملیات تجسس در نفتکش ایرانی طی ساعات آینده خبر داده است. مسئول رسیدگی به وضع نفتکش ایرانی درباره کشف دو جسد خدمه این نفتکش توضیح داد: «صبح شنبه دو پیکر خدمه کشتی در نزدیکی موتورخانه که محل فرماندهی بود، کشف شد که به دلیل شرایط پیکرها، امکان شناسایی، میزان سوختگی و نوع مرگ آنها وجود ندارد.» او با اشاره به اعزام نیروهای ایرانی به محل حریق نفتکش سانچی گفت: «طی تفاهمنامه جدیدی که درخصوص چگونگی عملیات در این مرحله و همکاری متقابل توسط سفیر ایران با فرمانده عملیات دولت چین به امضا رسید. تقسیم کاری بین نیروهای ایرانی و چینی انجام شد. برهمین اساس نیروهای ایرانی و چینی با شناور تندرو اعزام شده‌اند و ظرف چند ساعت آینده به محل می‌رسند و عملیات تجسس در قسمت‌های مختلف نفتکش ازجمله موتورخانه آغاز می‌شود. این نیروها یکشنبه صبح به وقت محلی به موتورخانه که احتمال می‌دهیم افراد در آن‌جا محبوس شده باشند، وارد می‌شوند و عملیات تجسس را آغاز می‌کنند.» او درخصوص حضور بالگردهای ایرانی در نزدیکی نفتکش حادثه‌دیده هم گفت: «به دلیل فاصله زیاد، بالگردها باید در 3 سکوی مختلف سوختگیری می‌کردند، به همین ‌خاطر این امکان حاصل نشد و این مسأله در کنار شرایط بد آب‌وهوایی کار را سخت‌تر کرد.»
«شیه کوان وی» فرمانده چینی عملیات اطفای حریق نفتکش ایرانی با اشاره به پیداشدن پیکر دو دریانورد دیگر ایرانی اعلام کرد: «بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد این دونفر که پیکر آنها روی عرشه پیدا شده است، همان دقایق اولیه انفجار جان باختند. شیه کوان روز شنبه در جلسه‌ای که با حضور علی ربیعی نماینده ویژه رئیس‌جمهوری و مسئول کمیته رسیدگی به نفتکش حادثه‌دیده سانچی برگزار شد. ضمن اعلام این خبر، گفت: « پیکر این دو جانباخته و همچنین جعبه سیاه کشتی روز یکشنبه بعدازظهر برای بررسی بیشتر به شانگهای می‌رسند، اما به دلیل سوختگی شناسایی آنها از طریق آزمایشات پزشکی امکان‌پذیر نیست.» فرمانده چینی عملیات اطفای حریق نفتکش درباره ادامه پایان این عملیات هم توضیح داد: «وضعیت نفتکش ایرانی متغیر است و نمی‌توان با قطعیت در مورد وضع کشتی ازجمله زمان اطفای آن نظر داد، اما ما تلاش خود را برای مهار آتش به کار گرفته‌ایم و از تیم ایرانی خواسته‌ایم اگر کارشناس فنی دارند، ارزیابی‌هایش را در اختیار ما بگذارد.» او اضافه کرد: «درحال حاضر چهار کشتی مشغول کمک و سه کشتی دیگر هم در منطقه هستند. طی چند روز گذشته حجم زیادی از فوم برای اطفای حریق مصرف شده است و درحال حاضر حدود 260 تن فوم ذخیره داریم و یک کشتی ژاپنی از دو روز پیش به جمع ظرفیت تیم اطفا درآمده است. با این وجود پیش‌بینی می‌کنیم به فوم بیشتری نیاز داشته باشیم.» او همچنین درباره چرایی عدم ‌استفاده‌نکردن از هواپیما برای خاموش‌کردن آتش نفتکش هم گفت: «هواپیما تنها ظرفیت حمل سه تن فوم را دارد و اصلا امکان بهره‌گیری از آن نیست. با خلبانان مختلفی در مورد امکان استفاده از هواپیما صحبت شد که این کار را توصیه نکردند.»

حدود ساعت 10صبح دیروز به وقت محلی، چهار نیروی امدادی چینی بالاخره موفق به ورود به عرشه نفتکش ایرانی شدند. نیروهای امدادی براساس برنامه‌ریزی قبلی به سمت اتاق فرماندهی این نفتکش رفتند تا جعبه سیاه نفتکش را از آن خارج کنند. همزمان این نیروها موفق به کشف دو جسد روی عرشه این نفتکش شدند، اما این اجساد به دلیل سوختگی شدید غیر قابل شناسایی هستند. اینها را سیروس کیان ارثی، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران به «شهروند» می‌گوید. او که از چهارشنبه هفته گذشته برای پیگیری سرنوشت خدمه نفتکش ایرانی به چین سفر کرده است از اتاق کنترل و فرماندهی عملیات امداد و نجات در شانگهای چین درباره آخرین اقدامات انجام‌گرفته درخصوص این حادثه می‌گوید.
پیکرهای خدمه سانچی چگونه کشف شدند؟
حدود ساعت 10صبح شنبه بود که 4 نیروی امدادی چینی وارد نفتکش شدند. آنها براساس نقشه از قبل طراحی شده با سبد وارد نفتکش شدند و جسد دو نفر از خدمه کشتی را کشف کردند. البته ماموریت آنها خارج کردن جعبه سیاه از اتاق فرماندهی بود. درواقع در این عملیات هم جعبه سیاه از نفتکش خارج شد و هم پیکر دو نفر از خدمه کشف و به بیرون از نفتکش منتقل شد.
این پیکرها شناسایی شدند؟
نه، متاسفانه امکان شناسایی به دلیل شدت جراحت مقدور نبود. البته چینی‌ها تصاویر کوتاهی از اجساد را به ما نشان دادند، اما همان‌طور که گفتم به دلیل سوختگی شدید تشخیص هویت این اجساد امکان‌پذیر نیست و نیاز به نمونه DNA دارد.
اجساد به ایران منتقل می‌شوند؟
این اجساد در مسیر انتقال به خشکی هستند. درحال حاضر نفتکش سانچی با نزدیک‌ترین خشکی 280 مایل دریایی فاصله دارد و این اجساد از طریق قایق‌های چینی درحال انتقال هستند. هنوز نخستین جسدی که چند روز پیش کشف شد هم شناسایی نشده است. برای تشخیص هویت اجساد نیاز به نمونه DNA است. هنوز تصمیمی در این‌باره گرفته نشده، اما باید کار شناسایی انجام شود.
چرا نیروهای امدادی که وارد نفتکش شدند، جست‌وجوی بیشتری انجام ندادند؟
امکان این کار وجود نداشت. نیروهای چینی حدود نیم‌ساعت روی عرشه حضور داشتند و موفق شدند جعبه سیاه را از سانچی خارج کنند. اما به دلیل حرارت بالا و گازهای سمی مجبور به ترک آن‌جا شدند. البته قرار است نیروها دوباره به نفتکش بروند.
چه زمانی نیروهای امدادی مجداد به نفتکش وارد می‌شوند؟
زمان مشخصی وجود ندارد، ولی براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، یکشنبه صبح تکاوران نیروی دریایی ما به محل حادثه می‌رسند، ولی ورود آنها مستلزم شرایط مساعد سانچی است. شرایط کار واقعا سخت است. حرارت نفتکش بسیار بالاست و هرلحظه خطر انفجار وجود دارد. ضمن این‌که فاصله نفتکش با خشکی به اندازه‌ای زیاد است که با بالگرد هم نمی‌شود به محل حادثه رفت. به همین دلیل این تکاوران با قایق‌های تندرو به محل حادثه اعزام شدند و قرار است فردا داخل سانچی بروند. با وجود این، همه اینها بستگی به شرایط دارد.
یکی از موضوعاتی که در چند روز اخیر در رسانه‌ها مطرح شده، همکاری‌نکردن طرف چینی برای اطفای حریق و عملیات نجات است. با توجه به این‌که شما چند روزی است در چین حضور دارید، این موضوع را تأیید می‌کنید؟
یک‌سری ناهماهنگی‌هایی وجود داشت، اما با ورود آقای ربیعی به چین شرایط تغییر کرده است. از جمعه‌شب با حضور آقای ربیعی در مرکز کنترل عملیات، اقدامات امدادی سرعت بیشتری گرفته است. درحال حاضر، دو آتشخوار از چین و ژاپن در محل حادثه مشغول کنترل حریق هستند. یک آتشخوار دیگر هم از کره‌جنوبی به محل حادثه اعزام شده است که صبح یکشنبه به محل حادثه می‌رسد. اما مشکل اصلی حرارت بالایی کشتی و انتشار گازهای سمی است. تا وقتی دمای نفتکش پایین نیاید، پیاده کردن نیرو روی آن غیرممکن است. واقعیت این است که شرایط کار بسیار سخت و خطرناک است.
اما بسیاری از خانواده‌های خدمه نفتکش سانچی از کندی عملیات و این‌که چرا این اقدامات همان روزهای نخست حادثه با سرعت انجام نگرفته است، گله داشتند.
همان‌طور که گفتم گرمای بیش از حد، وجود گازهای سمی و خطر انفجار موانع اصلی برای ادامه عملیات است. به همین دلیل هم نمی‌توان ریسک کرد و بدون درنظر گرفتن شرایط نیروها را در سانچی پیاده کرد. واقعیت این است که تا حرارت پایین نیاید عملیات روی این نفتکش غیرممکن است. بار این نفتکش احتراق بالایی دارد و درست مثل یک بمب ساعتی است که هر لحظه می‌تواند منفجر شود. 

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


تحویل 2 هواپیمای شناسایی صهیونیستی به نیروی هوایی ایتالیا تشریح تصمیمات کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره حادثه نفتکش «سانچی» چالش کیفیت رسالة دکتری در ایران بر اساس مفهوم زنجیرة ارزش الگویی برای تصمیم‌گیری به‌منظور ایجاد کسب و کار جدید با رویکرد نظریه داده‌بنیاد رژیم صهیونیستی تشکیل یک واحد جدید نظامی برای مقابله با گروه‌های تروریستی شد هزاران معلول آمریکایی به خاطر نبود امکانات جان می‌دهند خانم بازیگر در لباسی دیده نشده برای یک تبلیغ/عکس خاطره بازی نشریه زنجیره‌ای با کارگردان بدسابقه دوران شاه معماران تخت جمشید از کجا کپی کاری کردند؟ 57 نفر در حمله ترکیه به عفرین کشته شدند شهرستان آستانه اشرفیه میزبان برگزاری یادواره شهید «احمدی‌نژاد» اجرای پروژه‌های آبخیز شهری به مساحت 4723 هکتار در زنجان و قیدار "پارک قرآنی"در اردبیل راه اندازی می‌شود عوامل ابتلا به کبد چرب چیست؟ وزیر خارجه فرانسه به ایران می‌آید یورونیوز: نارضایتی متقاضیان روادید از سفارت فرانسه در تهران نشست شورای امنیت بدون محکومیت اقدام آنکارا پایان یافت تصاویر | سفر یک روزه رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان به لاهیجان سرپرست فرمانداری رشت: از تمام اختیارات قانونی خود جهت خدمت به مردم استفاده خواهم کرد دولت دکتر روحانی مظلومترین دولت پس از انقلاب اسلامی است طرح ترامپ برای اهدای 10 درصد از کرانه‌باختری به رژیم صهیونیستی چرا طلاق در هنرمندان زیاد است؟ خوشایندی و انتظار بوریس جانسون معتقد است برجام دارد کار می‌کند تجارب دانشجویان از تهدیدهای مذهبی شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه بررسی مبانی اصل عینیت‌گرایی و بی‌طرفی در اخلاق حرفه‌ای رسانه‌ها پرداخت 5 میلیارد تومان به شرکت ترکیه‌ای کوزو در ازای تحویل مسکن مهر 21 حقیقت روانشناسی درباره انسان که هر روز نادیده گرفته می‌شوند ادعای جدید تیلرسون درباره "برجام" آنروا: کاهش کمک‌های آمریکا خطر بی ثباتی را در خاورمیانه افزایش می‌دهد شایعات فعال سازی فله‌ای گوشی‌ها قاچاق تعطیلی مدارس و افزایش مهاجرت از روستاهای فارس؛ حادثه در کمین دانش‌آموزان عضو سابق شورای: فرار رو به جلوی شهردار با آمارهای غلط/ آقای نجفی گزارش عملکرد خود را ارائه دهید کدام اختلاف آقای عراقچی؟ آخرین پست اینستاگرامی علی کریمی/ دنیا عجب جایی شده! روسیه به آوارگان عفرین خدمات بشر دوستانه ارائه می‌کند حرف‌های جالب خواهر رونالدو انفجار یک بمب دربازاری در تایلند 3 نفر کشته و 18 زخمی بر جای گذاشت تولید انیمیشن جسارت می‌خواهد آقایان حامی دلار گران آیا تولید رونق گرفت؟ حدیث امام علی (ع) درباره تقوای الهی تجهیز نیروی‌هوایی بلژیک به جنگنده‌های f-35 عواقب مرگبار کم‌خوابی شوک ارزی و ظرافت‌های مدیریتی شورای اقتصاد درباره نرخ خرید تضمینی گندم تجدید نظر کند روشی سریع برای تشخیص سرطان نیاز به احضار روح «جان لاک» فقر معرفت شناختی و روان شناختی در اندیشة پاولف و مکتب رفتار ضرورت نگاه تحولی به ساختارها
جزئیات حمله به چند روحانی در قم | ضارب دستگیر شد بررسی حادثه آتش سوزی در شهرداری منطقه 12 دستگیری باند سرقت طلافروشی در یافت آباد افزایش تزریق دلار به بازار دستگیری 4 سارق طلافروشی در یافت آباد شرط دولت و مجلس برای مردم/ تکلیف یارانه‌ها مشخص شد توضیحات حراست شهرداری تهران درباره حادثه آتش سوزی در ساختمان شهرداری منطقه 12 گفت‌وگو حسن روحانی با رشیدپور را امشب ببینید معاون اداری مالی سابق دانشگاه پیام نور بازداشت شد مرگ هولناک داماد مقابل چشمان عروس طرح/ ولادت حضرت زینب (س) جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد؛ دوشنبه دوم بهمن 96/ توصیه سیف به مردم: در بازار ارز سرمایه گذاری نکنید پلیس زودتر از سارقان مسلح به طلافروشی رسید تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «محمد معافی» حمله به یک روحانی در قم+ عکس مجری امشب گفت و گو با رئیس جمهور مشخص شد شب گذشته: شهرداری منطقه 12 به آتش کشیده شد خودکشی، پس از قتل خواهر زاده رشید پور، مجری گفت و گوی تلویزیونی با روحانی «رضا رشیدپور» مجری گفت وگوی زنده تلویزیونی امشب «روحانی» با مردم پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه ارسال دو لایحه توسط روحانی به مجلس وداع با پیکر فرمانده شهید مدافع حرم، «محمد معافی» +عکس جزئیات حمله به دو روحانی در قم +عکس آتش گرفتن ناگهانی یک اتوبوس در شهرری + تصاویر تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد دوشنبه دوم بهمن 96/ دلار مبادله‌ای ارزان شد ترکیه پیشنهاد روسیه را رد کرد تعطیلی مدارس هشت شهرستان خوزستان در نوبت بعدازظهر سه شنبه میرمحمود موسوی: حال میرحسین موسوی مساعد است پلمب جعبه سیاه نفتکش سانچی امروز باز می‌شود صورت کریس رونالدو غرق در خون/عکس رزمایش مشترک محمد رسول‌الله (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شد گلچین مدیحه و مولودی حضرت زینب (س) رتبه 25 استان قم در زمینه پرداخت تسهیلات به مددجویان نتیجه‌گیری‌های سیاسی علیه ایران به سبک عادل‌الجبیر! سامانه آنلاین مدیریت متمرکز حقوق و دستمزد دانشگاه آزاد ایجاد شد پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه التهابات بازار ارز کاهش یافت جزئیات حمله به دو روحانی در قم+ عکس حمله با بمب آتش زا به منطقه شهرداری تهران پیشنهاد 2 میلیاردی تیم اصفهانی به ستاره‌های پرسپولیس حذف دوران تحصیل از سنوات بازنشستگی فرهنگیان؟ حمله با قمه به دو روحانی در قم + عکس دستگیری سارقان مسلح قبل از سرقت طلافروشی اخراج نمایندگان عرب‌تبار از کنست اسرائیل افسار گسیختگی نرخ ارز هدیه دوسالگی برجام به مردم/ سیف حرف زد دلار 200 تومان گران‌تر شد/ جزئیات سود چندهزارمیلیاردی واردکنندگان خودرو/ مدیریت اقتصادی دولت ترمز بریده نظر آیت الله قرائتی درباره کشتی مطلا رشیدپور، مجری امشب گفتگو با رئیس جمهور شد فراخوان تکمیل اطلاعات دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع سال 97

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me