تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ابتکار
دسته:متفرقه()
کد خبر:13749848
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۰:۱۰

آسیب شناسی بودجه بندی در ایران

آسیب شناسی بودجه بندی در ایران
با وجود نگاه مثبت دولت به فرایند اصلاح و تنظیم بودجه که قابل تقدیر است. هنوز پیرامون امور مالیه و بودجه بندی در ایران ، عملیات اصلی و سیاست گذاری درست به عمل نیامده است و تا زمانی که قاطعانه و اورژانسی بودجه و امور مالیه از بی نظمی ، جاه طلبی ، آنارشیسم مالی و خاصه خواری پاک نشود...
اقتصاد ایران سامان پیدا نخواهد کرد و آشفتگی های اجتماعی، آشوب های سیاسی و انحرافات فرهنگی به عنوان زواید تلخ هر از چند گاهی نمایان خواهد شد و راه بر هر نوع توسعه، پیشرفت و ترقی خواهد بست. امروزه اصلاح علمی بودجه، تزئین دروازه ورود به شهر نظم، قانون و تعالی است. آرزویی که از زمان عباس میرزا، امیر کبیر و مصدق در دل جامعه ایرانی به عنوان حسرت باقی مانده است و تا حال هم علاجی بر آن صورت نگرفته است.
بودجه سند مالی است که تجلی گاه عدالت و منطق صحیح دخل و خرج سالیانه کشور است. پس ضرورت دارد با رویکردی علمی آن را پاس داشت و هر نوع زیاده طلبی، ویژه خواری و طمع سیری ناپذیر اشخاص حقیقی و حقوقی و دستگاه های اجرایی عمومی را باید متوقف کرد. گام بعدی که انجام آن عبور از هفت خوان رستم است و بسیار دشوار می کند و همت کل نظام را می طلبد، قرار دادن کل ردیف های بودجه کشور تحت نظر قوای سه گانه است. قانون اساسی قوای لازم و حاکم در کشور را سه قوه قرار داده است، عاقلانه نیست خارج از قوا و نهادهای دفاعی که تحت امر فرماندهی کل قوا وظیفه شان را انجام می دهند، پول ملت خارج از حسابرسی و نظارت دیوان محاسبات هزینه شود اعتبارات خارج از مشمول و ردیف های بی ضابطه خارج از کنترل، منفذ بسیاری از مفسده ها، حیف و میل، اختلاس، غارت و دزدی است. ای کاش وزارت اقتصاد و امور دارایی یا خزانه کل کشور به قدری از فناوری اطلاعات، اشرافیت و پرداخت آنلاین برخوردار باشد که همه پرداختها حتی بهای نشست ها بعد از تطبیق با قوانین متمرکز، پرداخت گردد.
پالایش بودجه از منظر قواره، امر مهم دیگری است. در این بخش بودجه ایران به دو بیماری خطرناک آلوده است. اول ارتزاق موسسات، نهادها و اشخاص حقیقی است که ماهیت دولتی ندارند و نباید از خزانه ریالی دریافت کنند. این افراد با نفوذ، تطمیع و تهدید موفق به مکیدن جان خزانه می شوند. صدها موسسه همانند اینان هست اما محال است بتوانند به امور مالیه بچسبند.
بیماری دیگر ردیف های غیر ضرور دستگاههای دولتی است که با فشار و اعمال زور به وجود آمده است.
جدول شماره هفده بودجه کشور ییلاق و قشلاق اشخاص حقیقی است که دولت هر چند برای حذف آن خیز برداشت اما این کار را انجام نداد و با پراکنش ردیف ها زیر نهادهای دولتی آنها استتار کرد و شفافیت را از اطلاعات شامل افراد سلب کرد. بخش اعظمی از مشتریان جدول شماره هفده با ضرس قاطع کبوتران حرمند که دان به رایگان، نوش جان می کنند.
در ردیف های غیر ضروری و اضافی دستگاه های اجرایی موارد بسیار متعددی هست که تحت عنوان کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی روسای قوا، شورای نگهبان، معاونت حقوقی ریاست جمهور و جاهای دیگر آورده اند که به هر نحوی که روسای مربوط دلشان خواست، اعتبار موصوف را هزینه می کنند. این امر با فرهنگ دینی و عقل همخوانی ندارد.
در مواردی هم در دل نهادها، معاونت ها یا نمایندگی ها ردیف های اختصاصی حفر شده است که آنان به غیر از حقوق و مزایا، نیازی به پول ندارند، آنها مانند سایر کارمندان لازم است حقوقشان را از یک جا دریافت کنند تا موجودی خزانه که شرف و حیثیت اقتصاد کشور است دچار هرج و مرج نشود.
ایراد فنی دیگر عدم تناسب امور است. در لایحه بودجه 97 بیشترین سهم به امور رفاه اجتماعی است که 78 هزار میلیارد تومان جمع اعتبارات آن بخش است. برای امور سلامت 57 هزار میلیارد تومان، امور آموزش و پژوهش 27 هزار میلیارد تومان، امور دفاعی و امنیتی 51 میلیارد تومان اعتبار لحاظ شده است. این در حالی است که برای فصل انرژی، فصل ارتباطات و فناوری اطلاعات، حمل و نقل، صنعت، معدن، بازرگانی، کشاورزی، منبع طبیعی، منابع آب، روابط کار و تعاون که امور اقتصادی را در بر می گیرد 23 هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
نکته شاخص دیگر که در مغز بودجه کل کشور به مثابه موتور عمل می کند ردیف های متفرقه است.
به راستی مراد و منظور از ردیف متفرقه چیست ؟ این ردیف ها با احکام پنهان و خاص خلق می شود و تخلفات مربوط به خود را بوجود می آورد. اولین آسیب ردیف های مذکور ایجاد آشفتگی در تراز عملیاتی، سرمایه ای و مالی است.عدم تسلط دستگاه های اجرایی به این امور هم از آثار ثانوی آن است.
مصیبت بزرگتر و آشکار بودجه که حاکم بر خزانه کل کشور است و هیچ دولتی قادر به مدیریت آن نبوده است. جذب همه درآمدهای کشور و پرداخت بر مبنای مصوبه مجلس است. بر اساس اصل 53 قانون اساسی:
«کلیه دریافت های دولت در حسابهای خزانه داری کل متمرکز می شود و همه پرداخت ها در حدود اعتبارات صوب به موجب قانون انجام می گیرد.»
بخش اعظمی از دریافت ها به خزانه واریز نمی گردد و با قاعده جمعی – خرجی، در آمد – هزینه و درآمدهای اختصاصی از پوشیدن یونیفورم مالی دولت امتناع می ورزند. پیش خور کردن منابع نفتی، محرومیت پارلمان از کمیسیون تخصصی بررسی بودجه کل کشور و نقص در تدوین آئین نامه های اجرایی که عدول از قانون اساسی به حساب می آید و دهها مورد دیگر از نارسائیهای جدی بودجه کل کشور است که ان شاء الله در گفتار های آنی باید به آن پرداخت.
این خبر را به اشتراک بگذارید


آنهایی که دل هواداران را شکستند +تصاویر اهل سنت ایران با آزادی کامل تمام مراسمات خود را به پا می‌دارند فیلم نایاب از مجری محبوب دهه 60 در دو روز اول جشنواره فجر چه تئاترهایی می‌بینیم؟ نبود صنایع تبدیلی از مهمترین مشکلات گلخانه‌داران چهارمحال و بختیاری بررسی مفاسد اقتصادی در مجلس خبرگان انهدام خودروی نیروهای تحت حمایت آمریکا در سوریه چراغ سبز شورای امنیت ترکیه برای آغاز حمله به عفرین سوریه سلفی گرفتن کار دست نوجوان 17 ساله داد/سقوط از سی و سه پل عکس روز نشنال جئوگرافیک فوتبال ایران با 2 پله سقوط، 34 جهان شد افزایش قیمت طلا در بازار تهران / دلار 4470 تومان شد +جدول اجرای طرح رجیستری برای گوشی‌های دست دوم از هفته آینده آغاز می‌شود از تحریف صحبت روحانی تا سکوت برابر احمدی نژاد نباید دلارهای نفتی صرف هزینه واردات شود برای مردی که همیشه قهرمان می‌ماند سردار سلامی: آمریکا تا شرق مدیترانه رانده شدند درمان بیماران لب شکری در سیرجان به همت خیران بازداشت اعضای باند اخاذی از مدیران شرکتهای معروف در فردیس البرز تعامل بانک‌ها با بخش خصوصی محور اصلی جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی کرمان اجرایی شدن 25 مصوبه شورای آموزش و پرورش مهاباد در سالجاری طرح آمریکا برای حضور نامحدود در سوریه میانگین بارش در 7 استان کمتر از 10 میلی متر است فولاد محله برفی / عکس از: جعفری چاشمی رقابت سالم شتاب‌دهنده «دیموند» برای استارتاپ‌ها نمایی 360 درجه از قله دماوند جلسه کمیته فرهنگی و هنری با موضوع برنامه ریزی ایام دهه فجر برگزاری جلسات سبک زندگی دینی و قرآنی در مساجد مازندران همزمان با دهه فجر تمامی توطئه‌های دشمنان را شکست داده‌ایم/ اقتدار ایران مرهون دوراندیشی رهبری است برگزاری بیش از 14 هزار برنامه گرامی‌داشت دهه فجر در کرمانشاه رقیب تراکتورسازی به دنبال جذب بازیکن تیم ملی استرالیا شرایط مالی باشگاه مانع از جذب دومین خارجی برای استقلال/ هافبک مدنظر شفر فعلا در لیست انتظار 20 سال جوانتر از دنیزلی و به مراتب ارزانتر عنایتی به نشست خبری نمی‌رسد تحریف کنندگان سخنان روحانی انگیزه سیاسی دارند شجاعیان، کریمی و پادوانی در دیدار استقلال و پدیده غایب هستند موافقت اصولی احداث 49 مجتمع خدماتی در آذربایجان غربی صادر شد حباب قیمتی خودروها چه زمانی خالی می‌شود؟ قیمت‌های نجومی در بازار خودروهای وارداتی صیانت از نیروی کار و حمایت از کارآفرینان در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد. زنگ آغاز جشنواره سی‌و ششم تئاتر فجر به صدا در می‌آید بانک خاورمیانه اوراق گواهی سپرده مدت‌دار عرضه می‌کند روز خوب بورس‌های آسیایی بانک پاسارگاد لحظه تحویل سال 1397 اعلام شد مسابقات اسکی سنتی در آلمان (عکس) نکات ریز و کلیدی که پیش از خرید تورهای مسافرتی باید بدانیم تهرانی‌ها در کدام سالن‌ها آثار جشنواره فیلم فجر را ببینند
روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 دی 96/ فوتبال انتحاری در دستور کار استقلال! +تصاویر مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم مراسم یادبود سرمهندس کشتی سانچی در مشهد قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه یک مقام سیاسی مبلغ سعودی ترور شد اعتراف به قتل دو عتیقه‌فروش بعد از 14 ماه برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات اظهارات برانکو درباره دیدار پرسپولیس و گسترش فولاد گزارش تصویری؛ نمایشگاه فرش و تابلو فرش روستایی سال 97 چند روز تعطیلی دارد؟ صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله‌های اخیر است خلاصه بازی اسپانیول 1-0 بارسلونا درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام برانکو: گسترش فولاد با فیروز عالی شده/ داستان طارمی برای من تمام شده است صفحه اول روزنامه‌های پنج شنبه 28 دی برانکو: گسترش فولاد حریف سازماندهی شده‌ای است/ داستان طارمی برای من تمام شد کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت صهیونیست‌ها از ایجاد اختلاف و تفرقه در لبنان سود می‌برند/ ایران همواره در کنار دولت و ملت لبنان خواهد بود کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد مراسم یادبود جانباختگان سانحه کشتی سانچی مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر عضو شورای نگهبان: آیا بهتر نیست بجای تجویز نقد معصوم، لائیک‌ها و سکولارها را نقد کنیم؟ / باید مثل این افراد را نصیحت کرد که هر چه دیگران به دهنتان می‌گذارند تکرار نکنید صفحه نخست روزنامه‌های ورزشی 28 دی ماه واکنش‌آیت الله‌علم الهدی‌به اتهام‌دخالت‌دراغتشاشات سرمای زیر صفر درجه در 22 استان کشور/ گردوخاک و کاهش کیفیت دید در برخی استان‌های غربی اثر هنری «قرآن کشتی مطلا» رونمایی شد آمادگی دارم معاونت‌فرهنگی شهرداری را به جوانان واگذار کنم/ ریاست کمیته ملی المپیک شغل محسوب نمی‌شود بیانیه صالحی امیری در خصوص شبهات مطرح شده پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند در دریای خزر کشف شد سازمان ملل بر لزوم حفظ دستاوردهای توافق هسته‌ای تاکید کرد سردار جزایری: فاصله‌ای بین سپاه و مردم نیست /سردار غیب‌پرور: سپاه خود را خادم ملت می‌داند سردار جزایری: ایجاد شکاف بین مردم و سپاه حربه دشمن است رونمایی از "قرآن کشتی مطلا" به روایت تصویر سقوط پژو به کانال آب قربانی گرفت سکه یک میلیون و 505 هزارتومان شد/رشد قیمت انواع ارز در بازار+ جدول شهرستان دهگلان از فقر فضاهای فرهنگی رنج می‌برد آغاز به کار آکادمی نظامی عقیدتی نُجَباء + تصاویر تصاویر/جلسه هیأت دولت 27 دی 96 برانکو: کامیابی‌نیا بیشتر از همه به خودش ضربه زد؛ او را جریمه می‌کنیم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me