تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13749869
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۰:۱۲

تله بی‌اعتمادی در اقتصاد

یلدا راهدار*
تله بی‌اعتمادی در اقتصاد

در کشورهایی که اقتصاد دولتی بزرگ دارند، به ویژه اقتصادهایی که تک محصولی هستند و اقتصاد آنها حول صادرات یک محصول عمده می چرخد،توجه چندانی به بخش خصوصی و خصوصی سازی نداشته و همین سبب شده تا تصمیمات و سیاست های آنها با اختلال مواجه شود. آنچه ما در فضای اقتصادی حاکم بر جامعه امروزی شاهد آن هستیم وجود همین تصمیمات شتابزده، یک شبه، کارشناسی نشده در متغیرهای کلان اقتصادی کشور است که به شدت فرآیندهای تولیدی و بازرگانی کشور را تحت تاثیر قرار می دهند.

از طرفی وجود قوانین و مقررات پیچیده و دست و پاگیر که اکثر آنها منجر به ایجاد فساد می شوند و یا حتی دادن امتیاز و رانت به برخی افرادی که انحصار یک یا چند بازار به خصوص را در دست دارند، گله و شکایت بیشتر فعالان اقتصادی است. آنچه امروز گریبانگیر اقتصاد کشور ما شده است عدم شفافیت در تمامی بخش هاست. این عدم شفافیت می تواند ناشی از رعایت نکردن حقوق مالکیت بخش خصوصی، بالا بودن هزینه به دست آوردن اطلاعات، بالا بودن ریسک در فعالیت های اقتصادی، پایین بودن میزان اطمینان فعالان اقتصادی به درست بودن تصمیمات خود و متعدد بودن نهادها و قوانین اقتصادی در داخل محیط اقتصادی دانست.

تمامی عوامل فوق در نهایت منجر به بالا رفتن هزینه های معاملاتی در کسب و کار ها خواهد شد و انگیزه سرمایه گذاری در بخش مولد را کاهش خواهد داد. وقتی که یک فعال اقتصادی از صحت آمار و اطلاعات موجود در بازار اطمینان نداشته باشد و در کنار آن مرتبا شاهد صدور بخشنامه ها و دستورالعمل هایی باشدکه بعضا ضد و نقیض نیز هستند، نمی تواند پیش بینی درستی از وضعیت فعالیت خود در آینده داشته باشد که در نتیجه منجر به افول و نزول عملکرد بالقوه آن خواهد شد. همین جریان برای سرمایه گذاران نیز قابل تعمیم است. سرمایه گذاری که شاهد نوسانات متعدد در نرخ ارز، بازارهای مالی و پولی و ترس از عدم بازگشت سرمایه خود داشته باشد، هیچگاه دست به سرمایه گذاری نخواهد زد.بی اعتمادی اقتصادی یکی از مولفه های مهم سرمایه اجتماعی است که عدم توجه به آن روند توسعه در کشور را با اخلال روبرو خواهد کرد. سـطح کافي اعتماد به ويژه اعتماد سيسـتمي و نهادينه، نقشـي اساسـي در ثبات و حفظ نظام اجتماعي، سياسـي و اقتصادي ايفا مي کند و از آنجایی که کارآمدی دولتها و نهادهای حکومتی نیز تا اندازه زیادی به اعتماد مردم به آنها بستگی دارد، توجه به این مقوله بسیار حائز اهمیت است.

آنچه امروز اقتصاددانان از آن به عنوان تله بی اعتمادی نام می برند که اقتصاد کشور و روابط اجتماعی حاکم بر جامعه را تحت تاثیر قرار داده، اگر به درستی حل و فصل نشودباعث می شود سیستم در کلیت خود به شدت درگیر موازی کاری و اتلاف منابع شود و ساختار به گونه ای پیش رود که مسئولیت پذیری در قبال تصمیمات اشتباه کاهش و فساد و دور زدن قانون به فرآیندی معمول تبدیل شود.وجود مشکلات بیکاری، گرانی، نبود رفاه اجتماعی و شکاف عمیق طبقاتی از مهم ترین مسائلی است که مردم از دولت انتظار کاهش و یا رفع آنها را دارند. اما آمار و اطلاعات حاکی از آن است که اعتماد اقتصادی و سیاسی اکثریت مردم نسبت به سالهای گذشته کاهش چشمگیری داشته است. رضایت کلی از زندگی افراد یک جامعه ارتباط تنگاتنگی با عملکرد دولت یا حکومت دارد. هر چه این رضایت بیشتر باشد اعتماد به نظام بیشتر است که خود سطح اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار می دهد. این الگو در کشورهای توسعه یافته تر از لحاظ رضایت سیاسی - اقتصادی، اعتماد به یکدیگر و دیگر عناصر بیشتر به چشم می خورد.

اعمال تحریم های بین المللی در سالهای اخیر ضربه ای مهلک به اقتصاد کشور وارد کرد و انتظار مردم از شرایط بعد از برجام این بود که وضعیت معیشتی و تولیدی بهبود نسبی پیدا کند و افکار عمومی منتظر ایجاد جوی مثبت بود. با وجود اینکه رشد تورم به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافت اما در کنار آن رکودی حاکم شد که دولت بر خلاف وعده هایی که داده بود نتواست، وضعیت اقتصادی را آن گونه که مردم توقع داشتند بهبود بخشد. تدوین سند چشم انداز، برنامه های توسعه پنجساله اقتصادی، اقتصاد مقاومتی و برنامه های از این قبیل برای اقتصاد کشور تا وقتی دولت به نقش بخش خصوصی در این زمینه ها توجهی نداشته باشد، نمی توانند گره ای مشکلات حوزه تولید و صنعت و رفاه جامعه بگشایند و در نهایت این برنامه ها به درستی فرصت اجرا یی شدن پیدا نخواهند کرد.عملکرد دولت خصوصا در جهت ایجاد دولت رفاه و رضایت از عملکرد سازمانهایی که به مردم خدمت می کنند و به دولت وابسته هستند می باشد. هر چه دولت تلاش بیشتری در این زمینه ها داشته باشد اعتماد مردم به دولت بیشتر و مشارکت آنها در اداره امور جامعه بیشتر خواهد شد.

شاید از نظر بسیاری از اقتصاددانان مداخله دولت در اقتصاد مناسب نباشد اما برای حفظ نظم و استقرار حاکمیت قانون ضروری است. نظارت بر عملکرد صحیح این قوانین می تواند بر بالا بردن اعتماد در فضای اقتصادی تاثیر گذار باشد. شاید اولین راهکار برای تحقق این هدف این باشد که دولت بایستی بار خود را سبک کند و از پرداختن به حوزه هایی که در آنها مهارت ندارد پرهیز کند. دولت باید بپذیرد که توان ثروت آفرینی را ندارد و ناکارآمد عمل می کند و این خود میانبری را برای فساد ایجاد می کند. توسعه پایدار نیازمند تغییر نگرش حکمرانی و مشارکت همه ذی‌نفعان، است که دولت پیش از انجام هر کاری باید به یک دیدگاه مشترک در زمینه هایی مانند توسعه ، پیشرفت و خصوصی سازی با بخش خصوصی برسد. نکته ای که بارها به تاکید شده ایجاد شفافیت در تمامی بخشهای اقتصادی است. راه اندازی مکانیسم های اعتماد سازی ملی، برقراری عدالت اقتصادی وتوجه ویژه به شایسته سالاری در تمامی ارکان دولتی از عواملی است که می تواند به اعتمادسازی اقتصادی کمک نماید. با استفاده از عوامل فوق می توان می‌توان امید داشت مجالی برای بهبود شفافیت و ترمیم اعتماد میان مردم و دولت به وجود‌ آید. 

 

*عضو هیات نمایندگان اتاق ایران

35224

#اقتصاد ایران #رکود اقتصادی #اقتصاد مقاومتی #فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی #رشد اقتصادی #طرح تحول اقتصادی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


پست در جمهوری اسلامی به معنای امانت و مسئولیت است طرح جدید ترافیک تهران تصویب شد کاظمی خالدی: فرهنگ مناظره در دانشگاه وجود ندارد امنیت مردم و جامعه خط قرمز پلیس است وفای به عهد در مرام دولتمردان امریکایی تعریف نشده است بسیجیان حوزه فاطمه الزهرا (س) فنون نظامی را فرا گرفتند سازمان اوقاف بیشترین حمایت را از فعالیت‌های مذهبی دارد بازنگری در صدور بی رویه مجوز فست فودها برف و یخبندان در راه است لغو تابعیت 156 شهروند بحرینی سوریه: حضور نظامی آمریکا در سوریه غیرقانونی است میانگین بارش در 6 حوضه اصلی آبریز منفی است اولین بیمارستان تخصصی اسب ایران در یزد میوه‌ای به جای قرص خواب آور لیلا زارع: خلاقیت در فیلمنامه نویسان خیلی کمرنگ است محمد معتمدی در بیست و پنجمین «شب آواز ایرانی» می‌خواند پیاده‌روی پرسپولیسی‌ها و حضور ربیع‌خواه در اردو + تصاویر طرح جدید ترافیک به تصویب شورای حمل و نقل و ترافیک تهران رسید اولین دوره جشنواره نقد داستان کوتاه سال «حیرت» فراخوان داد جشنواره با اجرای 28 اثر آغاز می‌شود/ شروع کار با فرانسوی‌ها امنیت مقدمه هر کاری است/ اگر امنیت نباشد جامعه به رشد و تعالی نمی‌رسد 24 درصد مدارس استان اصفهان فرسوده اند/ وجود 15 مدرسه تخریبی در سمیرم حمله شدید جنگنده‌های روسیه علیه مواضع تروریست‌های «جبهه النُصره» + فیلم بررسی مفاسد اقتصادی در کمیسیون سیاسی - اجتماعی خبرگان وکیل مسلمانی که به سبب حجاب ازدادگاه اخراج شد تاثیر بازی رایانه‌ای بر سلامت جسمی و روانی کودکان بر فراز تپه؛ لوودون وین‌رایت سوم برای بازسازی سوریه از واشنگتن دعوت به عمل نیامده/ حضور نظامی آمریکا در سوریه فقط برای حمایت از داعش است وزیر کشور: نقش مردم در مدیریت بحران آب بی بدیل است/حقابه تالاب‌های کشور باید داده شود تلاش 40 روحانی برای ترویج فرهنگ حفظ و توسعه منابع طبیعی «چند درجه سوءتفاهم در مقیاس اتللو» نمایشی کمینه گراست سقوط شاگردان کی روش درنخستین رده‌بندی سال 2018 فیفا آموزش وپروش: 4 میلیون تومان پرداخت می‌کنیم! +تصویر شل از نفت خاورمیانه دل کند وقتی مسئول جشنواره، کاندیدای دریافت جایزه می‌شود! 52 کشته بر اثر آتش‌سوزی اتوبوس در قزاقستان فوتبال ایران در رده 34 جهان و نخست آسیا قرار گرفت فوتبال ایران با 2 پله سقوط، 34 جهان و نخست آسیا فوتبال ایران 34 جهان و نخست آسیا دعوا بر سر اکران نوروز 97 است "مولاژ" آثار تاریخی بیستون ساخته می‌شود ترامپ: بیشتر از آنچه فکر می‌کنید ورزش می‌کنم! صداهای شنیده شده در سومار بخاطر زلزله است پسر 17 ساله در حال عکس گرفتن در سی و سه پل سقوط کرد مدیری به احمد نجفی: شما نورچشمی احمدی‌نژاد بودید احمد خاتمی: ائمه معصومین قابل انتقاد نیستند فرستاده ترامپ با نخست‌وزیر عراق دیدار کرد پرسپولیس و علیپور؛ خطرناک در ثلث پایانی بازی خروجی بخش پژوهش جشنواره موسیقی فجر چیست؟ / حکایت نقدهایی که به درآمدزایی منجر می‌شود! رقابت طنزپردازان در «دست‌پخت‌های خودمانی»
روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 دی 96/ فوتبال انتحاری در دستور کار استقلال! +تصاویر مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم مراسم یادبود سرمهندس کشتی سانچی در مشهد قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه یک مقام سیاسی برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود مبلغ سعودی ترور شد اعتراف به قتل دو عتیقه‌فروش بعد از 14 ماه برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات گزارش تصویری؛ نمایشگاه فرش و تابلو فرش روستایی اظهارات برانکو درباره دیدار پرسپولیس و گسترش فولاد سال 97 چند روز تعطیلی دارد؟ برانکو: گسترش فولاد با فیروز عالی شده/ داستان طارمی برای من تمام شده است خلاصه بازی اسپانیول 1-0 بارسلونا درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام صفحه اول روزنامه‌های پنج شنبه 28 دی کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام برانکو: گسترش فولاد حریف سازماندهی شده‌ای است/ داستان طارمی برای من تمام شد صهیونیست‌ها از ایجاد اختلاف و تفرقه در لبنان سود می‌برند/ ایران همواره در کنار دولت و ملت لبنان خواهد بود 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 مراسم یادبود جانباختگان سانحه کشتی سانچی مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد سرمای زیر صفر درجه در 22 استان کشور/ گردوخاک و کاهش کیفیت دید در برخی استان‌های غربی عضو شورای نگهبان: آیا بهتر نیست بجای تجویز نقد معصوم، لائیک‌ها و سکولارها را نقد کنیم؟ / باید مثل این افراد را نصیحت کرد که هر چه دیگران به دهنتان می‌گذارند تکرار نکنید آمادگی دارم معاونت‌فرهنگی شهرداری را به جوانان واگذار کنم/ ریاست کمیته ملی المپیک شغل محسوب نمی‌شود اثر هنری «قرآن کشتی مطلا» رونمایی شد صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله‌های اخیر است شهرستان دهگلان از فقر فضاهای فرهنگی رنج می‌برد سردار جزایری: ایجاد شکاف بین مردم و سپاه حربه دشمن است بیانیه صالحی امیری در خصوص شبهات مطرح شده پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند در دریای خزر کشف شد صفحه نخست روزنامه‌های ورزشی 28 دی ماه سکه یک میلیون و 505 هزارتومان شد/رشد قیمت انواع ارز در بازار+ جدول رونمایی از "قرآن کشتی مطلا" به روایت تصویر سردار جزایری: فاصله‌ای بین سپاه و مردم نیست /سردار غیب‌پرور: سپاه خود را خادم ملت می‌داند سازمان ملل بر لزوم حفظ دستاوردهای توافق هسته‌ای تاکید کرد سقوط پژو به کانال آب قربانی گرفت برانکو: کامیابی‌نیا بیشتر از همه به خودش ضربه زد؛ او را جریمه می‌کنیم ظریف ساختار جدید وزارت خارجه را معرفی کرد / سرمدی قائم‌مقام، عراقچی معاون سیاسی و جابری انصاری دستیار ارشد وزیر در امور ویژه سیاسی شدند استفان دی میستورا: مذاکرات صلح سوریه هفته آینده در وین برگزار می‌شود تصاویر/جلسه هیأت دولت 27 دی 96

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me