تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اجتماعی()
کد خبر:13749993
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۰:۲۹

نامهربانی دولت با بودجه دفاعی

نگاهی به ارقام بودجه سال 97 نشان می‌دهد دولت چندان با نهادهای دفاعی با وجود اهمیت کار در حفظ اقتدار نظام در اختصاص بودجه مهربان نیست.
نامهربانی دولت با بودجه دفاعی
به گزارش بلاغ، بودجه سال 97 شايد يکي از پر سر و صدا‌ترين بودجه‌هاي سنواتي دولت‌هاي جمهوري اسلامي در طول 30 سال اخير باشد.

تعديل‌هاي فراوان اقتصادي و پيش‌بيني افزايش شديد قيمت‌هاي حامل انرژي و همچنين تورم بالا از جمله شاخص هايي هستند كه در بودجه سال 97 به چشم مي‌خورد، البته در اين ميان فشار افكار عمومي و نقادي كارشناسان اقتصادي سبب شد برخي اصلاحات در اين بودجه جدي شود كه از آن جمله مي‌توان به احتمال جلوگيري از افزايش قيمت‌هاي حامل‌هاي انرژي و همچنين توجه به رفاه اقشار محروم نيز اشاره كرد. 

با اين حال و در ميان تمام اين جار و جنجال‌ها بخش مهمي از بودجه سال 97 كه مربوط به حوزه دفاعي و امنيتي كشور است عملاً از چشم رسانه‌ها دور مانده و تمام تلاش رسانه‌ها بر بخش‌هاي اقتصادي متمركز است، البته طبيعي است كه جزئيات اين ارقام بودجه‌اي چندان روشن نباشد، اما نگاهي به رديف‌هاي بودجه سال 97 نشان مي‌دهد دولت در حوزه اختصاص بودجه به نهادهاي امنيتي و دفاعي چندان به اولويت‌هاي موجود توجهي ندارد؛ نكته‌اي كه مورد توجه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي قرار گرفته است. 
با مقايسه اعداد و ارقام كل بودجه نهادهاي نظامي و انتظامي كشور براي سال 97 و همچنين مقايسه آن با مجموع بودجه سال 1396 اين نهادها، مشخص شده است بودجه دفاعي كشور براي سال آينده در قياس با سال گذشته رشد بيش از 14هزار ميليارد توماني را نشان مي‌دهد. رقم دقيق افزايش بودجه اين نهادها نسبت به سال گذشته عدد 14هزار و 75ميليارد و 931ميليون و 700هزار تومان است. 
از بين شش نهاد نظامي و انتظامي كشور بودجه وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، ستاد كل نيروهاي مسلح و سازمان بسيج مستضعفين در مقايسه با سال گذشته كاهش پيدا كرده و در مقابل بودجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، ارتش جمهوري اسلامي ايران و نيروي انتظامي جمهوري اسلامي افزايش پيدا كرده است. 
بيشترين ميزان كاهش بودجه مربوط به ستاد كل نيروهاي مسلح است. وزارت دفاع و بسيج نيز با كاهش 138ميليارد توماني  بودجه‌شان نسبت به سال گذشته در جايگاه‌هاي بعدي از حيث كاهش بودجه قرار گرفته‌اند. 
در طرف مقابل بيشترين ميزان افزايش بودجه در بين نهادهاي نظامي و انتظامي كشور را سپاه پاسداران انقلاب اسلامي دارد. بودجه سپاه از 15هزار و 436ميليارد و 598ميليون و 900 هزار تومان سال گذشته براي سال آينده به 26هزار و 736ميليارد و 697ميليون و 100هزار تومان رسيده است. نيروي انتظامي و ارتش به ترتيب با افزايش 3هزارو700ميليارد توماني و 598ميليارد توماني در رده‌هاي بعدي از حيث افزايش بودجه قرار گرفته‌اند. 
در اين ميان بايد به اين نكته نيز توجه كرد كه بخش زيادي از بودجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي معادل 12هزار ميليارد تومان به قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا و طرح‌هاي سازندگي مرتبط بوده و اصولاً ارتباطي با فعاليت‌هاي دفاعي ندارد. با وجود اینكه ارقام فوق نشان‌دهنده رشد قابل توجه در بودجه‌هاي نظامي است، اما با شرايط فعلي نمي‌توان اميد چنداني به محقق شدن آنها داشت. 
 
دولت از برنامه ششم توسعه عقب است
 
در اين ميان اولين نقطه ضعف در خصوص بودجه سال 97 عقب بودن پيش‌بيني دولت در خصوص افزايش بودجه‌هاي نظامي است. بر اساس قانون ششم برنامه توسعه كشور دولت موظف است سهم نيروهاي نظامي را به 5درصد كل تعهدات برساند، اما بودجه سال 97 نتوانسته خود را به اين ميزان برساند، البته برنامه ششم توسعه تكاليف ديگري را در حوزه تأمين مالي بحث موشكي و نظامي به دولت تكليف كرده است. 
اردشير نوريان عضو كميسيون تلفيق بودجه ۹۷ و رئيس كميته دفاعي مجلس شوراي اسلامي درباره وضعيت اعتبارات دفاعي پيشنهاد شده از سوي دولت در لايحه بودجه ۹۷ مي‌گويد: مطابق قانون برنامه ششم توسعه، سرجمع اعتبارات دفاعي در بودجه‌هاي سالانه بايد معادل ۵درصد كل اعتبارات عمومي باشد و در قالب تبصره‌ها و بندهاي مختلف تنظيم شود و تخصيص لازم صورت بگيرد. 
وي تصريح كرد: با وجود اين حكم قانوني، آن چيزي كه در لايحه پيشنهادي دولت براي بودجه ۹۷ مشاهده مي‌شود اين است كه عدد ۵درصد به 2/1درصد تقليل يافته است. 
وقتي عدد ۵درصد كه مورد تأكيد برنامه ششم توسعه است، رعايت نشده يعني اينكه آنچه ارائه شده در مغايرت با برنامه ششم است، البته پيشنهاداتي براي اصلاح اين عدد از طرف اعضاي كميسيون تلفيق ارائه شده و بايد منتظر باشيم و ببينيم كميسيون در نهايت چه تصميمي مي‌گيرد. 
 
گره خوردن زلف بودجه دفاعي به صندوق توسعه ملي
 
نكته اساسي اينجاست كه هم اكنون بسياري از پيشنهاداتي كه براي اصلاح بودجه   دفاعي در سال 97 در مجلس شوراي اسلامي مطرح شده منوط به برداشت از صندوق توسعه ملي است. 
در حقيقت اينكه مبالغ فوق به نيروهاي نظامي اختصاص داده شود يا نه به نوعي به افزايش قيمت نفت در سال آينده بستگي دارد چراكه بودجه صندوق توسعه ملي بر اساس مازاد درآمد نفتي و بودجه‌اي كشور تأمين مي‌شود و دولت نيز تاكنون بيش از 20درصد مازاد درآمدهاي نفتي را به صندوق توسعه ملي واگذار نكرده است.  در كنار اين مصارف مهم‌تر ديگري نيز در صف استفاده از منابع صندوق توسعه هستند كه در مواردي اهميت آنها در شرايط فعلي براي دولت بيشتر از حوزه دفاعي است. از جمله اين مصارف مي‌توان به برداشت 5/1ميليارد دلار از منابع اين صندوق براي توسعه اشتغال در روستاها و همچنين اختصاص نزديك به 10ميليارد دلار براي توسعه زيرساخت‌هاي آبي و جلوگيري از هدررفت آب اشاره كرد. 
شايد از همين رو است كه رؤساي نهادهاي دفاعي چندين جلسه با نمايندگان مجلس براي بهبود اوضاع فوق برگزار كرده‌اند. 
 
ايران در رده آخر قرار دارد
 
شايد در شرايط فعلي بتوان اين نكته را مطرح کرد كه افزايش اعتبارات دفاعي با توجه به شرايط اقتصادي و در حد فوق چندان براي كشور اولويت ندارد اما واقعيت اين است كه شرايط فعلي منطقه و هزينه‌كرد بودجه‌هاي دفاعي به خصوص در كشورهاي اطراف ما به گونه‌اي است كه نمي‌توان از آن چشم پوشي كرد. 
مؤسسه مطالعات صلح استكهلم، هرسال برآوردي از بودجه‌هاي نظامي ۱۷۲ كشور جهان ارائه مي‌كند. 
 برآورد اين سازمان در مورد ايران، سرانه ۱۶۶ دلاري در سال گذشته ميلادي است كه به برآورد‌هاي ريالي رديف‌هاي بودجه نيز در مجلس نزديك است. اين برآورد ايران را در رده ۵۳ جدول قرار مي‌دهد. در صدر جدول هم رژيم صهيونيستي با سرانه 2هزار و200 دلاري و بعد عربستان سعودي با حدود 2هزار دلار قرار دارند. عربستان سعودي كه به صورت مستقيم ايران را به جنگ تهديد مي‌كند در سال جاري ششمين بودجه بزرگ نظامي را در دنيا به خود اختصاص داده و خريدهاي چندده‌ميليارد دلاري آن در دنيا به خصوص در حوزه دفاعي و موشكي پرآوازه است. 
تمام اينها در حالي است كه ما تهديدهاي موجود در حوزه گروه‌هاي تروريستي همچون القاعده و داعش را كنار بگذاريم. واقعيت اين است كه هيچ بحث اقتصادي و اجتماعي بدون بحث امنيت نمي‌تواند وجود خارجي داشته باشد. 
شايد نمايندگان مجلس نيز بايد به اين نكته توجه داشته باشند كه موفقيت طرح‌هاي اقتصادي براي افزايش اشتغال در گرو اقتدار نيروهاي مسلح كشورمان است. 
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


وقوع زلزله ۶.۳ ریشتری در شیلی مراسم تشییع پیکر شهید تکاور بیژن زارع در ناوگان دیده بان حقوق بشر: بحرین یک کشور سرکوبگر است پیام صریح مواضع مقتدایی: جامعه مدرسین همان محمد یزدی نیست آخرت شناسی؛ ضامن سعادت دنیا و آخرت یک چهارم ایام ریاست جمهوری ترامپ در زمین گلف سپری شده آخرین اثر «داریوش آشوری» منتشر شد قدردانی از بانک رفاه در جشنواره فیلم‌های ورزشی زلزله، قصرشیرین را 12 بار لرزاند دهمین نشست شورای آموزش و پرورش شهرستان آبدانان برگزارشد دیدار نجفی با خانواده‌های شهدای پلاسکو، فردا نامگذاری خیابانی به نام «بازرگان» لایحه بودجه 97 شهرداری اصفهان به شورای شهر تقدیم شد میزان بدهی‌ها بیش از آمار اعلام شده بود/ چاره‌ای جز بازنگری در طرح‌های عمرانی نداشتیم ضرورت ترمیم هر چه سریعتر حقوق آتش‌نشانان اختصاص ظرفیت جدید به سینماهای مردمی جشنواره فیلم فجر معرفی فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در «دو قدم تا سیمرغ» برخورد با قاچاقچیان گردو در کرمانشاه/صدور 678 میلیون ریال جریمه طنز؛ خودکشی معترضان از عذاب وجدان بود! آتشی که دیروز، «شما» افروختید! دیزنی مدیر محتوای پیشین سامسونگ را به خدمت گرفت پرونده‌ای برای واردات کالاهای عجیب چینی به ایران/ کالاهایی که خودمان می‌توانیم تولید کنیم افزایش 2 برابری احتمال وقوع زلزله 7 ریشتری در گسل شمال تهران/ فرونشست غرب تهران بعداز وقوع زلزله اخیر انتشار تصاویر مستهجن از دختر 13 ساله توسط خواستگار سمج 17 ساله در فضای مجازی! پایان جشنواره تئاتر عربی در خوزستان راه اندزی موزه تاریخ طبیعی در مدرسه طبیعت سبز شاهرود دهلران در شرایط هشدار قرار گرفت/دید افقی در شهرستان دهلران به 300 متر رسید آقا معلم، مدیر گورستان خودرو+عکس برانکو سر مربی تیم ملی فوتبال می‌شود توضیحات نجفی درباره علت غیبت در مراسم شهدای پلاسکو/ بودجه 97 تقدیم شورا شد طرح اجرای «راهنمای بیمار» در همدان لغو تعطیلی پنجشنبه ادارات هرمزگان/ اعلام ساعت کاری جدید نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی + فیلم هماهنگی و برنامه ریزی برای برگزاری دهه فجر در سیستان وبلوچستان + فیلم ازدحام مردم فیروزکوه برای ویزیت رایگان ضرورت رفع نقص از شیشه و پلاک خودروها + مصاحبه ازدحام مردم فیروزکوه برای ویزیت رایگان مزایده کوهستان پارک شادی، بدون تغییر کاربری ورزش‌های بومی محلی، فرصتی برای شناخت فرهنگ‌ها و تعامل بیشتر + در قاب گزارش تفاهم نامه همکاری دانشگاه یزد با اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد باز بودن همه مسیرهای استان کرمان آموزش حوله بافی با تضمین اشتغال پایدار در سرایان برگزاری مراسمی با عنوان خاطره گویی جانبازان در زاهدان با روی کار آمدن ترامپ جهان امن‌تر شد؟ تشخیص و درمان صرع‌های مرزی می‌تواند پیچیده باشد/ مشکلات گوارشی و قلبی گاه ریشه در صرع دارد واکنش باشگاه استقلال به خبر جذب اشکان دژاگه+عکس درجه شوری بالای دریاچه ارومیه سبب افزایش طوفان نمک خواهد شد پذیرش درخواست مرزی تهران از سوی اسلام‌آباد/چرایی اجرایی نشدن پروژه انتقال گاز ایران به پاکستان حضور 12 کشور در مسابقات کشتی فرنگی جام تختی
بیانیه تند وزارت خارجه علیه جبرائیلی عکس/ تصادف در خط 3 مترو تهران فیلم/ خاطره پدر یک آتش‌نشان در حالا خورشید اشک‌های رشید پور در برنامه حالا خورشید + فیلم جزئیات آزار و اذیت دختران و زنان در پراید نقره ای/ مرد شیطان صفت را شناسایی کنید+ عکس واکنش یک نماینده به قطع دست سارقی در مشهد خاطره‌ای از زبان پدر شهید آتش‌نشان حادثه پلاسکو که اشک رشیدپور را درآورد +فیلم وزارت خارجه در واکنش به صدا و سیما: مردم فریب نمی‌خورند بدون تعارف با دستفروشی میلیاردر شد + فیلم نتیجه بررسی‌های اولیه پاناما درباره سانچی اعضای هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شدند بیانیه آستان مقدس حضرت معصومه (س) در پی نمایش «قرآن کشتی مطلا» در قم تغییر مدیریت مرکز آموزش عمومی امام سجاد (ع) ناجا در ارومیه + فیلم بهره برداری از واحد تولیدی زیست دارو در البرز با حضور جهانگیری تشکل‌های بخش خصوصی: بورس کالا نیازمند اصلاح فوری ساختار است آمادگی سپاه برای کمک به بارورسازی ابرها اعتراف قاتل جوان اسفراینی تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری شد مدارس خوزستان فردا اول بهمن تعطیل شد شرایط جدید بازنشستگی کارمندان دولت مشخص شد+سند شرکت دارویی زیست دارو دانش و خط تولید دو داروی ام اس افتتاح شد دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز امروز 30 دی ماه 96 روحانی: آمریکا دچار خطای محاسباتی است/ برجام پایه مستحکمی برای همکاری گسترده‌تر ایران و اروپا است صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه اول بهمن تقابل مهمانان ناخوانده در سوریه؛ ترکیه علیه آمریکا دبیرکل حزب‌الله لبنان عزادار شد ترامپ در حال از دست دادن پایگاه سیاسی‌اش در میان جمهوریخواهان است عکس/ جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک عزا شدن عروسی در رودبار عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 بهمن 96/ پنالتی باید تکرار می‌شد +تصاویر جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک +عکس ادعای نوشته شدن برجام 14 ماه قبل از امضا شدن توسط آمریکایی‌ها کذب است گومز پینتو آماده حل مشکل گلزنی آبی‌ها/ مهاجم خارجی استقلال وارد تهران شد تاریخ بازی‌های تدارکاتی تیم ملی اعلام شد صحت سرقت یا گروگان‌گیری از طلافروشی در یاسوج از سوی پلیس تایید نشده است درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی/ یک ساعت از وقت خود را صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد بدون تعارف با دستفروشی که میلیاردر شد + فیلم مدارس و دانشگاه‌های اهواز فردا تعطیل شد تا زمانی که طرفین مذاکرات نسبت به تعهد خود در برجام ایستادگی کنند، تهران نیز به تعهدات خود عمل خواهد کرد دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران برگزار می‌شود حمله تروریستی به هتل اینترکنتیننتال کابل گل رونالدینیویی از فروغ موری خانم‌گل فوتبال ایران (فیلم) تعطیلی مدارس 17 شهر خوزستان در روز یکشنبه/ فعالیت ادارات با 2 ساعت تاخیر آغاز می‌شود نشست خبری استاندار اصفهان+ تصاویر باید در تدوین آیین‌نامه نظارت مجمع، موضوع ضمانت اجرایی به جد مدنظر قرار گیرد/مسئولان کشور برای حل معضلات اقتصادی اقدام عاجل کنند حمله تروریستی به هتل 5 ستاره در کابل تانک‌های ترکیه وارد سوریه شدند/ تا کنون چندین نظامی ترکیه زخمی شدند ماجرای اخراج کامیابی نیا از پرسپولیس چیست؟ علوی: دامن زدن به نارضایتی‌ها نقطه شروع بحران بود/ نباید در مبارزه با مفاسد اقتصادی از قوه قهریه استفاده کرد اعلام برنامه بازی‌های دوستانه تیم ملی تا جام جهانی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me