تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فارس
دسته:سیاسی()
کد خبر:13750095
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۰:۴۴

روزنه‌های امید برای مال‌باختگان

طی دو ماه اخیر اقدامات مناسبی برای حل مشکل مال‌باختگان موسسات اعتباری صورت گرفته اما این اقدامات راضی کننده نبوده و نیست در حال حاضر لزوم شدت گرفتن اقدامات بانک مرکزی و دولت در این موضوع دیده می‌شود.
روزنه‌های امید برای مال‌باختگان

درست چند هفته بعد از تضمین رئیس جمهور برای تعیین تکلیف 98 درصد مال‌باختگان موسسات اعتباری، تجمعات گسترده‌ای در شهرهای مختلف ایران رخ داد؛ اعتراضات به وضع نابسامان اقتصادی کشور و به سبک اردوکشی‌های خیابانی که اولین بار توسط مال‌باختگان موسسات اعتباری صورت گرفته بود.

حوالی ظهر پنجشنبه دو هفته قبل اتفاقی غیر قابل پیش‌بینی در مشهد و برخی شهرهای حاشیه‌‎ آن رخ داد؛ تجمعاتی چند هزار نفری؛ البته با رنگ و بوی مردم زخم‌خورده از بحران موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز؛ مردمی که به دلیل از دست دادن سرمایه خود در موسسات اعتباری به خیابان‌ها آمدند و از وضع موجود انتقاد داشتند.

مردم منتقد بانک مرکزی و مدیریت اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم بودند، شعارها جدید نبود همان‌ شعارهایی بودند که اکثر مردم ماه‌هاست در نقد سیستم معیوب بانکی کشور می‌دهند و به برکت فضای مجازی دیگر کمتر کسی آنها را نشنیده است. در ادامه نوک پیکان شعارها به سمت گرانی و موضوع اشتغال رفت؛ دیری نپایید که ضد انقلاب در این تجمعات مداخله و به اصطلاح شروع به موج سواری کرد.

با توجه به این که این تجمعات از بحران موسسات اعتباری شروع شد؛ سوال اینجاست که چه تدابیری برای پاسخ گویی به مطالبات برحق اقتصادی و معیشتی مردم اندیشیده شده و چه برنامه هایی در دست اقدام است؟

 

اتحاد قوا برای حل مشکل موسسات مالی

نزدیک به یک ماه پیش جلسه‌ای با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه و حسن روحانی رئیس قوه مجریه با محوریت حل مشکل مال‌باختگان موسسات اعتباری انجام شد. 

خروجی این جلسه هنوز به طور ملموس برای مال‌باختگان نمایان نشده است، اما تصمیمات مهمی در آن گرفته شد. از جمله در این جلسه مقرر شد با استفاده از اموال و دارایی موسسات مالی و اعتباری، پول‌های سپرده‌گذاران زیر 200 میلیون تومان پرداخت شود.
ضمنا رئیس جمهور نیز اعلام کرد 98 درصد سپرده گذاران پول خود را کامل دریافت می‌کنند و یا به زودی دریافت خواهند کرد.
قوه قضاییه هم وعده دستگیری متهمان احتمالی این موضوع را به مال‌باختگان داد. این جلسه و خروجی‌های آن را می‌توان روزنه امیدی برای مال‌باختگان دانست.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در همین باره خاطر نشان کرد: بر اساس گزارش رئیس‌جمهور 98 درصد سپرده‌گذاران این مؤسسات ساماندهی شده‌اند و در همین خصوص پیشنهاد شد در کمیته‌ای که از سوی ریاست جمهوری تشکیل می‌شود تا به این موضوع رسیدگی شود.

بر همین اساس بانک مرکزی طی گزارش اخیر خود اعلام کرد در 9 ماه گذشته حدود 11 هزار میلیارد تومان یعنی حدود یک پنجم بودجه عمرانی پیش بینی شده در لایحه بودجه سال 97 را در قالب خط اعتباری به سپرده گذاران تعاونی‌های منحله اختصاص داده است تا از این مسیر مشکل حدود یک میلیون و 300 هزار سپرده گذار را رفع کند.

با توجه به اینکه تنها بدهی یک موسسه مالی به مردم 12 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود (موسسه کاسپین)، این رقم ره به جایی نخواهد برد، اما اصل همین موضوع هم موید شروع دولت برای بازگشت پول مال‌باختگان است.
 
بحرانی به نام موسسات اعتباری

فعالیت موسسات غیرمجاز از دهه‌ هفتاد شروع شد، آن زمان هیچ کس فکر نمی‌کرد روزی همین موسسات کوچک بتوانند کشور را بهم بریزند. در دهه 90 و با اجرایی شدن قانون ساماندهی بازارهای غیرمتشکل پولی، این مؤسسات غیرمجاز وارد مرحله جدیدی شدند و بسیاری از این موسسات با برنامه بانک مرکزی به صورت انفرادی و یا ادغام با موسسات دیگر تبدیل به بانک یا موسسه اعتباری شدند. اکثر کارشناسان همین موضوع را شروع بزرگ شدن بی‌قواره این موسسات می‌دانند. 

بر همین اساس موسسه اعتباری کاسپین اواخر اسفند ماه سال 94 به شرط انحلال هشت تعاونی غیرمجاز از شورای پول و اعتبار مجوز گرفت تا دارایی‌ها و بدهی‌های قابل تجمیع آنها را طبق روش مشخص به حساب های خود انتقال دهد.

کار تعیین تکلیف سپرده گذاران تعاونی‌های ادغام شده در کاسپین از اواخر اردیبهشت ماه 96 کلید خورد؛ ساماندهی سپرده های مال‌باختگان با اختصاص منابع از سوی بانک مرکزی به ازای دارایی های شناخته شده آن‌ها صورت گرفت.

بر این اساس بخشی از مطالبات کسانی که در این موسسه پول داشتند پرداخت شد، اما هنوز سپرده گذاران کلان به پول خود نرسیده‌اند.

بانک مرکزی پس از تعیین تکلیف موسسه کاسپین به سراغ بدهی‌های سه تعاونی غیرمجاز دیگر یعنی افضل توس، وحدت (آرمان) و البرز ایرانیان رفت و به ترتیب مدیریت بدهی‌های هر کدام را به بانک آینده، موسسه ملل و بانک تجارت محول کرد تا پس از تشکیل هیات تصفیه و انجام امور قضایی مربوط به انحلال، سپرده گذاران این تعاونی ها نیز تعیین تکلیف شوند. 

بانک مرکزی برای تعیین تکلیف تنها یک تعاونی یعنی تعاونی البرز ایرانیان تا سقف یک میلیارد ریال خطوط اعتباری در اختیار بانک تجارت قرار داده است تا وضعیت حساب‌های 96 درصد سپرده گذاران آن (حساب‌های خرد) روشن شود. 

هم چنین تعاونی وحدت (آرمان) نیز با 390 هزار سپرده گذار وضعیت مشابهی دارد؛ موسسه ملل تاکنون حساب هایی با سقف یک میلیارد ریال این تعاونی را طبق جدول زمان بندی تعیین تکلیف کرده تا بیش از 97 درصد سپرده گذاران آن تعیین تکلیف شوند. 
درباره افضل توس نیز باید گفت، برای 360 هزار سپرده گذار این تعاونی منحله خطوط اعتباری متناسب با دارایی های آن در اختیار بانک آینده قرار گرفت تا حساب ها تا سقف یک میلیارد ریال تعیین تکلیف و وضعیت نزدیک 99 درصد سپرده گذاران مشخص شود. 
بر این اساس برای سپرده گذاران بالای یک میلیارد ریال این سه تعاونی منحله نیز، به هر سپرده گذار تا یک میلیارد ریال پرداخت شده است.

بانک مرکزی منابع خود را از کجا تامین می‌کند؟

تصور اینکه بانک مرکزی از بیت‌مال هزینه کند تا پول مال‌باختگان را بپردازد دور از ذهن است. 

با وجود اینکه دولت کنونی و دولت های قبل و در راس آن بانک مرکزی در قانونی اعلام کردن چنین موسساتی قصور داشته، پرداخت هزینه این قصور از جیب مردم دور از انصاف است.

بانک مرکزی برای حل این موضوع از دارایی‌های این موسسات مالی استفاده می‌کند که به طور کلی می‌توان آنها را در چهار بخش «وجوه نقد»، «تسهیلات پرداخت شده»، «اموال منقول» و «اموال غیرمنقول» نظیر ساختمان‌ها و سایر دارایی‌ها طبقه بندی کرد.
به دلیل زمان بر بودن نقد کردن برخی از این دارایی‌ها بانک مرکزی با شناسایی آنها به همان میزان خط اعتباری برای بانک‌های جایگزین باز می‌کند و به این ترتیب مال‌باختگان به اصل پول خود می‌رسند و در بلند مدت، بانک مرکزی دارایی‌های غیر نقدی موسسات را برداشت می‌کند. 

به این ترتیب امیدواری های زیادی جهت حل مشکل سپرده گذاران ایجاد شده است و در کنار این موضوع قوه قضائیه نیز باید عاملان این اخلالگری بزرگ در نظام بانکی کشور که مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده اند را شناسایی و مورد تعقیب و مجازات قرار دهد./

نویسنده:

صادق محمدی

پایگاه بصیرت

انتهای متن/

#روزنه های امید برای مال باختگان #گروه اقتصادی #بصیرت #موسسات اعتباری #بحران بانکی #بانک مرکزی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


آژیر قرمز در 96 سد کشور به صدا درآمد صالحی: تئاتر می‌تواند نشاط را در جامعه بگستراند آثار در دست چاپ نشر معارف درباره شهدای مدافع حرم موزه لوور امارات، قطر را از روی نقشه حذف کرد رشد 10 درصدی صید ماهی در سواحل مکران در سال جاری 14 درصد؛ رشد قیمت نفت 7 درصد؛ رشد صادرات به عراق 2654 تومان؛ قیمت هر کیلو انار صادراتی 632 هزار میلیارد ریال؛ بدهی دولت به بانک مرکزی رونمایی از دوربین 400 مگاپیکسلی +عکس راه اندازی سامانه آنلاین رجیستری گوشی مسافری عبور سیارکی بزرگتر از برج الخلیفه از کنار زمین آیا کبوتربازی جرم است؟ جزییات حضور سرمربی ترکیه‌ای در تراکتورسازی نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی پیامی صادر کرد روایت زنگنه از دروغ شاخدار درباره سانچی آژیر قرمز در 96 سد کشور به صدا درآمد بانک مرکزی برسر گنج دلار ننشسته است فرود شهاب سنگی که باعث زلزله در آمریکا شد بن‌لادن چگونه از پدری مهربان به تروریستی هولناک تبدیل شد؟ حریق در اتوبوس جان 52 نفر را گرفت ارزش بیت کوین نصف شد نخستین تیزر فیلم «عرق سرد» با بازی باران کوثری شادی گل ویژه هفته با حضور ترابی «جامه پیامبر»؛ پاسخی به ابهامات درباره لباس روحانیت فرهنگ مناظره در دانشگاه‌ها وجود ندارد تشریح آخرین قوانین و مقررات کشتی توسط محمد ابراهیم امامی سفیر ایران در لاهه: شرایط همکاری ایران و هلند در زمینه فوتبال فراهم است وقتی قرآن در قیامت از مقابل صف "شهدای دریا" عبور می‌کند اعلام آمادگی «برنامه جهانی غذا» برای ارائه کمک غذایی به 700 هزار روهینگیایی علاقه چلسی به جذب مدافع آ اس رم تایید شد کمیته انضباطی از محرومیت تراکتورسازی "اجتناب" کرد/ جریمه 40 میلیونی تبریزی‌ها ورود سامانه بارشی جدید به کشور و کاهش دما از روز جمعه نیازمند نهضت روشنگری هستیم نافذ عزام: هیچ فلسطینی «معامله قرن» را نخواهد پذیرفت رژیم صهیونیستی رسما از اردن عذرخواهی کرد مکزیک: پول ساخت دیوار آمریکا را پرداخت نمی‌کنیم خبرگزاری دفاع مقدس را از خود بدانید هشدار حمید درخشان به پرسپولیس قلعه‌نویی: خوشحالم/ 2 بازیکن دیگر می‌خواهیم دایی: هواداران تراکتور خودشان باعث این وضعیت تیمشان هستند/ تمام توهین‌ها رابه خانواده خود کردند هفته بیستم کورس زمستانه در گنبدکاووس رکوردهای جالب سری آ +فیلم کشف 32 هزار لیتر سوخت قاچاق در زاهدان اوقات شرعی همدان جمعه بیست و نهم دی ماه رباعی‌های یک شاعر در مدح بانوی کربلا رکوردهای عجیب و شگفت انگیز در سری آ
انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر + تصاویر نسخه کامل نماهنگ "منم باید برم" با صدای سید رضا نریمانی و میلاد هارونی + فیلم عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 دی 96/ فوتبال انتحاری در دستور کار استقلال! +تصاویر شایعه تقلب در امتحان کار سرپرست فرمانداری را به استعفا کشاند زلزله در جوادآباد ورامین/ زمین لرزه مربوط به گسل پیشوا است انفجار لوله گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر؛ 6 نفر مصدوم شدند اعتراف به قتل دو عتیقه‌فروش بعد از 14 ماه انفجار گاز در اسلامشهر 12 مصدوم برجا گذاشت صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله‌های اخیر است ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه یک مقام سیاسی مناظره صریح مدافعان و منتقدان برجام در برنامه ثریا/4 فیلم کوتاه مبلغ سعودی ترور شد مراسم ترحیم شهید حسین جهانی و همسر شهیده‌اش در اردبیل برگزار می‌شود واکنش تند علی دایی به سوال یک خبرنگار گل زیبای مهاجم جدید استقلال در لیگ رومانی + فیلم کارت زرد جریمه شادی جنجالی رادوشویچ (گزارش تصویری) انفجار چند خانه در اسلامشهر 12 نفر را مصدوم کرد واکنش‌آیت الله‌علم الهدی‌به اتهام‌دخالت‌دراغتشاشات طوفان پرقدرت در هلند/ فیلم انفجار در اسلامشهر/ اصابت دستگاه حفاری آب به لوله گاز به 50 خانه آسیب زد تصاویر/ آیین تودیع و معارفه فرمانده سپاه «عاشورا» استان آذربایجان شرقی استاندار خوزستان با استعفای فرماندار ویژه دزفول موافقت کرد شبکه فرهنگ‌یاران در سپاه راه‌اندازی شد انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر حذف رانت خودروها با فروش خیابان‌ها! / گزارشی از اما و اگرهای «طرح جدید ترافیک شهر تهران» اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد عکس/ تودیع و معارفه فرمانده سپاه عاشورا خلاصه بازی اسپانیول 1-0 بارسلونا ماجرای امتحان دادن فرماندار دزفول! چرا بازار عراق دستِ ایران نیست؟ رزومه بازیکن پرتغالی جدید استقلال واکنش احسان علیخانی به شوخی‌های یک سریال همه چیز در مورد بازیکن پرتغالی جدید استقلال مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید سپاه عاشورا برگزار شد صفحه اول روزنامه‌های پنج شنبه 28 دی خودکشی شرور مسلح پس از درگیری مسلحانه با پلیس مذاکره با سپاه برای پرواز هواپیمای باروری ابر تصاویر | مجلس ترحیم زوج شهید سانچی ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید کاش آن نادان بجای پرچم ایران من را 10 بار آتش می‌زد/ هجمه‌های نادانان در داخل و خارج به رئیس قوه قضائیه بخاطر دفاع ایشان از نظام است ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه آیت الله شاهرودی قرار گرفتن نام رئیس قوه قضائیه در فهرست تحریمی آمریکا یک افتخار است/ در بُعد بیرونی مقتدریم و همه توطئه‌های دشمنان را شکست داده‌ایم صداهای عجیب از دل زمین در سومار مرتبط با زلزله است؟ بیانیه صالحی امیری در خصوص شبهات مطرح شده پرش جوگیرانه «بانی» در جشنواره موسیقی! گسل پیشوا از قبل فعال بوده است خلاصه بازی ذوب آهن 2-1 صنعت نفت آبادان واکنش دایی به شعارهای علیه او در بازی امروز سایپا و تراکتورسازی +عکس رئیس سازمان پدافند غیرعامل: تلگرام دنبال براندازی نظام بود / نرم‌افزارهای موبایل 16 مورد اطلاعات ما را بیگانگان می‌دهند صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله‌های اخیر است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me