تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:همشهری
دسته:اجتماعی-اجتماعی()
کد خبر:13750099
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۰:۴۴

دریای دل ایرانیان آتش است

یک هفته است قلب همه ایران برای دریانوردان حادثه‌دیده در سواحل چین می‌تپد. هر روز اخبار مختلفی از محل حادثه مخابره می‌شود.
دریای دل ایرانیان آتش است

یک‌بار خبر می‌رسد که آتش‌سوزی در حال مهار شدن است و ساعتی بعد خبری از وقوع انفجار در عرشه نفتکش منتشر می‌شود. با هر خبر خانواده‌های دریانوردان هزار بار می‌میرند و زنده می‌شوند. آنها همچنان گوش به زنگ رسیدن خبری خوش از میان آب و آتش هستند و حالا تنها یک خواسته دارند: «برای عزیزان‌مان دعا کنید».

در هفتمین روز از آتش‌سوزی نفتکش ایرانی در آب‌های چین، گزارش‌های رسیده از پیشرفت در عملیات اطفای حریق حکایت دارد طوری که اعضای تیم عملیاتی امیدوارند شعله‌های آتش تا ظهر امروز به‌طور کامل مهار شود. علی‌ربیعی، وزیرتعاون، کار و رفاه‌اجتماعی که به‌عنوان مسئول کمیته ویژه رسیدگی به حادثه نفتکش سانچی انتخاب شده در این‌باره می‌گوید:

«تیم چینی از پنجشنبه شب در انجام عملیات اطفای حریق فعال‌تر شده است. همچنین آتشخوارهای ژاپن کنار آتشخوارهای چینی وارد عملیات شده و فوم زیادی روی نفتکش آتش گرفته پاشیده شده است. در این شرایط آتش کمی تحت کنترل درآمده اما دمای نفتکش به اندازه‌ای نیست که به نیروها اجازه ورود به عرشه را بدهد. با وجود این اگر دمای کشتی کاهش یابد نیروها به‌صورت هلی‌برد روی عرشه خواهند رفت و عملیات تجسس آغاز خواهد شد.»

اما چه زمانی این تلاش‌ها به نتیجه خواهد رسید؟ پرسشی است که هنوز پاسخ روشنی برای آن وجود ندارد. ربیعی می‌گوید: «نمی‌توان هیچ‌چیز را در این‌باره پیش‌بینی کرد. نمی‌خواهیم خبر نگران‌کننده بدهیم. باید به خانواده‌های مفقودان آرامش بدهیم. ما هرچه در توان داریم انجام می‌دهیم. در این راستا با سفرای چین و ژاپن صحبت‌های لازم شده است. من هنگامی که از کارشناسان درمورد وضعیت پرسنل می‌پرسم پاسخ می‌دهند که پیش‌بینی این موضوع نیاز به علم پیچیده‌ای دارد. ما هنوز وقت طلایی داریم و هرچه در توان داشتیم انجام داده‌ایم.»

در کنار همه تلاش‌هایی که برای اطفای حریق نفتکش انجام می‌شود 2تیم ویژه برای آغاز عملیات جست‌وجو در محل حضور دارند. آنها قرار است در عملیاتی سخت و نفسگیر برای یافتن دریانوردان به جست‌وجوی نفتکش بپردازند. هادی حق‌شناس، معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی نیز درباره عملیات جست‌وجو به همشهری می‌گوید: «2تیم شش‌نفره از تکاوران نیروی دریایی روی شناورهای اطراف نفتکش مستقر هستند تا به محض اینکه اطفای حریق انجام شد، وارد نفتکش شوند.

هم‌اکنون آتش در وسط کشتی قرار دارد و نمی‌توان از خاموش شدن آن مطمئن شد زیرا محموله کشتی میعانات گازی است.» وی ادامه می‌دهد: «در این عملیات از تجهیزات منطقه استفاده می‌شود و تاکنون حدود 4بار به اطفای حریق نزدیک شدیم اما انفجار رخ داد و حریق به‌وجود آمد. آخرین انفجار ساعت 10صبح جمعه اتفاق افتاد که مانع از ورود تیم ویژه به نفتکش شد.

هم‌اکنون 9شناور در محل حادثه مستقر هستند.» به گفته حق‌شناس همچنین قرار است یک تیم به سرپرستی علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌عنوان مسئول کمیته ویژه رسیدگی حادثه نفتکش راهی محل حادثه شود تا عملیات با همه قوا ادامه یابد.

این در حالی است که نفتکش از زمان وقوع حادثه حدود 110مایل جا‌به‌جا شده است. حق‌شناس در این‌باره می‌گوید: «اگر کشتی موتور نداشته باشد طبیعتا با وزش باد حرکت می‌کند. روز نخست حادثه این کشتی در ۱۵۸مایلی شانگهای قرار داشت اما هم‌اکنون در ۲۷۰مایلی شانگهای و ۱۹۰مایلی اوکیناوا قرار گرفته است. درحال‌حاضر همچنان فرماندهی مهار آتش نفتکش با هدایت مرکز تجسس نجات بندر شانگهای ادامه دارد و تیم مشاور فنی هلند و هیأتی از کارشناسان فنی پاناما نیز در کنار این مرکز قرار دارند.»

منصوره یحیایی، همسر محمد کاوسی، همسر افسر اول تدارکات این روزها و شب‌ها را به امید بازگشت شوهرش می‌گذراند. او به ایلنا می‌گوید: «مطمئنم زمان برای دریانوردان ما در کشتی سانچی به سختی می‎گذرد، روزهاست که کشتی می‎سوزد اما چرا کسی کمک نمی‎کند؟ روز اول طوفان و دود بود چینی‌ها همکاری نکردند اما روز دوم چرا کاری نکردند؟ چرا فشار بین‌المللی وارد نمی‌شود؟ ما همه انسانیم، همه حق زندگی داریم. مگر وقتی زلزله اتفاق می‎افتد از صلیب سرخ نمی‌آیند؟ 31نفر حبس شده‌اند، چرا کمک جهانی و بین‌المللی نمی‎رسد؟»

اما یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زن جوان، کارن، پسر شش‌ساله‌اش است. او می‌گوید: «کارن شش‌ساله نمی‌داند چه اتفاقی برای پدرش افتاده است؛ زمانی که پدرش در مأموریت است یک‌ماه زمان می‌برد تا او عادت کند. تا یک‌ ماه شب‌بیداری دارد، در خواب می‌ترسد،‌ ماه دوم حالش خوب می‌شود، از‌ماه سوم دوباره به‌هم می‌ریزد، اعتماد به نفسش را از دست می‌دهد، حساس می‌شود، آن زمان من می‌فهمم که محمد باید برگردد.»

خانواده دریانوردان سانچی از شایعه‌هایی که در این مدت مطرح شد، دل پرخونی دارند. یحیایی می‌گوید: «روز اول با احساسات‌مان بازی کردند، یک‌بار گفتند پرسنل کشتی زنده‌اند و ما را امیدوار کردند اما این خبر خیلی زود تکذیب شد. مهم‌ترین خبر این چند روز کشور کدام است؟ در صدا و سیما باید مرتب راجع به این موضوع صحبت شود تا توجه جهانی جلب شود. مگر نه این است که اگر نفت کشور توسط همین نفتکش‌ها حمل نشود کشور درآمدی نخواهد داشت؟

اگر ابعاد رسانه‌ای گسترده باشد کشورهای دیگر هم کمک می‌کنند و دریانوردان را نجات می‎دهند. از تمام دنیا خواهش می‌کنیم، کمک کنند. اگر این اتفاق برای آنها می‌افتاد ما حتما کمک می‎کردیم چرا که دریانورد غیرت دارد. اگر دنیا بخواهد می‌تواند دریانوردان ایرانی را نجات دهد تا محمد کنار من و کارن باشد.»

این روزها هیچ کدام از نزدیکان دریانوردان مفقود شده حال و روز خوبی ندارند طوری که حتی حرف زدن درباره این حادثه هم باعث آزار آنها می‌شود. یکی از آنها برادر مجید قصابی عروجی، کاپیتان نفتکش سانچی است. او به همشهری می‌گوید: «چند روز از این حادثه گذشته و ما هنوز به درستی نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده است.

ما از هر راهی که بتوانیم پیگیر سرنوشت عزیزان‌مان هستیم و از همه مردم می‌خواهیم برای سرنشینان نفتکش دعا کنند. امیدواریم به‌زودی خبر خوبی به ما برسد و سرنشینان کشتی سالم به کشور برگردند. دعا کردن تنها کاری است که در این روزها از دست‌مان بر می‌آید و گوش به زنگ خبرها هستیم. برای برادرم و همکارانش دعا کنید.»

«شوهرم گفت 2، 3روز دیگر نفتکش به کره‌جنوبی می‌رسد و حدود 20روز دیگر هم به کشور بر می‌گردد. او اینها را در آخرین تماسش که یک ساعت پیش از حادثه بود گفت اما از آن روز به بعد دیگر خبری از او ندارم. » این حرف‌های شکوفه عبدالله‌زاده، همسر احسان ابولی قاسم‌آبادی، افسر دوم نفتکش سانچی است. او به ایلنا می‌گوید: «احسان به‌عنوان افسر دوم در نفتکش کار می‌کرد. او یک نابغه بود.

در دبیرستان تیزهوشان تحصیل کرده و به زبان روسی و انگلیسی مسلط بود. او نخبه بود و حیف است با دنیایی از آرزوهای کوچک، حبس شود. ما به سختی زندگی مان را شروع کردیم، از هیچ زندگی‌مان را ساختیم؛ الان که باید نتیجه می‌گرفتیم او ناپدید شده و من نمی‎توانم کاری کنم. اگر او نباشد چه‌کسی پشتیبان من است؟

احسان در مأموریت هایش روز و شب را فراموش می‌کرد، وقتی که در دریا بود روزهایش را در تقویم ثبت می‎کرد تا زمان از دستش نرود. احسان همیشه می‌گفت: من روی بمب ساعتی هستم و من همیشه به او می‌خندیدم که مگر می‌شود برای یک کشتی با این عظمت اتفاقی بیفتد؟ حالا باورم نمی‌شود که اتفاقی که می‌گفت افتاده باشد. او همان روز برایم عکسی فرستاد که نشان می‌داد خیلی خسته است. او می‌گفت لحظه‌شماری می‎کند که برگردد.»

او اما سؤالات بی‌پاسخی دارد: «چرا نجاتشان تا این حد طولانی شده است؟ چرا در این حادثه کشتی چینی و سرنشینانش سالم مانده‌اند اما کسی به ایرانی‌ها اهمیتی نمی‌دهد؟ چرا ما باید اینقدر از عزیزان‌مان بی‌خبر باشیم؟» با وجود شرایطی که هست همسر این دریانورد اما به بازگشت شوهرش امیدوار است.

او می‌گوید: «امیدوارم نیروی دریایی ارتش کاری کند. می‌دانم هر خطری هم که باشد وارد کشتی می‌شوند و دریانوردان‌مان را نجات می‌دهند. مدتی قبل ایران کشتی چینی را از چنگ دزدان دریایی نجات داد، الان وقت این است که آنها جبران کنند. باید معجزه شود، همه اینها مظلومند، نباید در آتش بسوزند، باید نجات پیدا کنند. باور نمی‌کنم چنین اتفاقی افتاده و مطمئنم که شوهرم و همکارانش جایی در نفتکش نفس می‎کشند. این صحنه را می‌بینم که همگی برمی‌گردند.»

نام کشتی: کویومارو

کشور سازنده: ژاپن

سال ساخت:1998

ابعاد: 86*14،5 متر

سرعت متوسط:14،2 گره دریایی ( 26،3 کیلومتر درساعت)

قدرت:10 هزار اسب بخار

موضوع اصلی که تمامی کشتی‌های نجات در دنیا بر سر آن رقابت می‌کنند، قدرت پخش آب و کف و توانایی مانور فوق‌العاده‌شان است. اینکه بتوانند تا چه زمانی عملیات را ادامه بدهند و آتش‌سوزی را سریع‌تر به پایان برسانند، جزو مزیت‌هایی است که کشتی‌های نجات بر سر آن با هم رقابت می‌کنند. ژاپن اخیرا بزرگ‌ترین کشتی آتشخوار کشورش را به منطقه اعزام کرده تا آتش را مهار کند.

«کویو مارو» به جز خاموش کردن آتش به‌عنوان کشتی امداد و نجات هم کاربری دارد. این کشتی غول‌پیکر تا به حال بارها برای شرکت در عملیات‌های بزرگ دریایی از آتش‌سوزی گرفته تا طوفان، ‌سونامی و حوادثی که منشأ غیرطبیعی دارند استفاده شده است. شرکتی که کویو مارو ‌را ساخته، عضو اتحادیه بین‌المللی امداد و نجات است و به همین دلیل، به جز ژاپن، به کشورهای دیگر ازجمله روسیه، کره‌جنوبی و تایوان اعزام شده است.

شرکت نیپون‌ سال‌هاست روی عملیات امداد و نجات متمرکز شده است. به جز کشتی‌های نجات این شرکت که در 365روز سال، به‌صورت 24ساعته در آماده‌باش هستند، سامانه‌هایی برای کنترل آلودگی‌های زیست‌محیطی هم در این کشتی‌ها تعبیه شده که نمونه‌های شبیه آن در دنیا کمتر دیده شده یا اصلا وجود ندارد. یکی از امکانات خاص این کشتی‌ها، لوله‌هایی است که در داخل اقیانوس کار گذاشته می‌شوند و در زمان آتش‌سوزی می‌توانند مواد نفتی و شیمیایی را از اطراف کشتی سانحه‌دیده دور کنند.

شرکت ژاپنی «نیپون»‌مالک این کشتی بزرگ است که بیشتر در زمینه ساخت کشتی‌ها یا ملزومات امداد و نجات تمرکز دارد.کشتی کویومارو‌ حدود 20سال پیش جای یک مدل قدیمی‌تر را که 8هزار اسب بخار قدرت داشت، گرفت. این غول بزرگ در زمان اطفای حریق می‌تواند آب یا کف با وزن 120تن را به بیرون پرتاب کند. کشتی کویومارو هم‌اکنون قدرتمندترین کشتی نجات در کل ژاپن است که با کمک چند نازل بزرگ با کمک دستگیره‌های هدایت‌شونده کنترل می‌شوند و در جهان بارها به‌خاطر قدرت بالای مانورشان ستوده شده‌اند.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


مقام روس: اگر میان نیروهای سوری و ترکیه‌ای درگیری رخ دهد، مسکو هیچ دخالتی نخواهد کرد مرغ گران شد/ قیمت هر کیلو مرغ 7500 تومان عملیات احیایی و اصلاحی گیاه آنغوزه در 5000 هکتار از مراتع شهرستان مهریز ارائه لایحه بودجه 97 شهرداری اصفهان تاکید امارات بر پایبندی به توافقنامه کاهش تولید نفت ارائه خدمات مشاوره رایگان در مراکز مشاوره نیروی انتظامی یک کشته در تصادف جاده ناهار خوران کشته شدن بیست وپنج داعشی درافغانستان کاهش آمار فوت شدگان حوادث ترافیکی در اصفهان دستورالعمل تأمین مالی بنگاه‌های تولیدی برای بازسازی و نوسازی ابلاغ شد شاخص بورس در میانه معاملات افت کرد حضور رئیس مجلس واعضای هیات دولت در مراسم بزرگداشت شهدای سانچی + عکس دیدار نخست وزیر اقلیم کردستان عراق با دبیر شورای عالی امنیت ملی احتمال اجرای طرح ترافیک فعلی در سال آینده! حزب حاکم آفریقای جنوبی در صدد برکناری «جاکوب زوما» ریزش کوه محور «بانه-بوالحسن» را مسدود کرد +تصاویر لزوم تعریف منابع مالی برای "خاص" شدن 3 بیماری جدید درخواست بیگلری برای بازگشایی بازارچه مرزی سیرانبند پسر ترامپ: تعطیل شدن دولت پدرم اتفاق خوبی است! (طرح) شباهت جالب سانچی و پلاسکو! رئیس جمهور فردا شب با مردم گفت‌وگو می‌کند گرد و غبار بازی نفت مسجد سلیمان و ایرانجوان بوشهر را لغو کرد بحران خاک در خوزستان و کردستان دردسرهای تربیت فرزند در جامعه جنسیت زده اجازه ندهید مازندران را تبدیل به نمکزار ارومیه کنند ورود واسطه‌ها به قیمت گذاری نرخ ارز ثبات قیمت کنجاله سویا و ذرت/ کنجاله کیلویی 1650 تومان شد آزمون‌های پایان ترم دانشجویان اهوازی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد/ کلاس‌ها تعطیل، اما امتحانات دایر هستند! برجام خاکی بررسی «روابط پیروان ادیان ابراهیمی در قرن 21» در اکلاهما قاری مشهور افغانستانی به ایران دعوت شد استوری کنایه‌آمیز یک دانشجو +عکس پرندگان مهاجر ناقل ویروس آنفوآنزای فوق حاد پرندگان هستند روحانی از شبکه یک با مردم صحبت می‌کند مشکلات مدارس با دو نیروی بسیجی حل می‌شود؟ دانش آموزان دهلرانی با ماسک سر کلاس رفتند به این چهارقلوی مشهدی کمک کنید ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد معرفی معاون جدید دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی همدان/فرهنگ هوای تازه می‌خواهد هشتمین سرمربی این فصل تیم معروف ایرانی هم استعفا داد! تجمع ضد ترامپ مقابل سفارت واشنگتن در لندن انگلیسی‌ها همچنان نمی‌خواهند ترامپ به کشورشان سفر کند ساختمان شمالی پلاسکو تخریب نمی‌شود ترامپ "موفقیت‌های بی‌سابقه" خود را ستود اخباری از توافق قریب‌الوقوع عراقی‌ها درباره موعد انتخابات شینهوا: تعطیلی دولت آمریکا نشان‌دهند ناکارآمدی سیستم سیاسی غرب است اختلاس‌گر وزارت نفت چگونه در 3 ساعت فرار کرد؟ بازداشت یکی از عوامل انفجار اخیر صیدا لبنان در ترکیه گشایش در روابط امان و تل‌آویو/تلاش‌های پشت پرده آمریکا نتیجه داد «گرد و غبار» بر صفحه اول روزنامه‌ها نشست
بیانیه تند وزارت خارجه علیه جبرائیلی عکس/ تصادف در خط 3 مترو تهران جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود جزئیات آزار و اذیت دختران و زنان در پراید نقره ای/ مرد شیطان صفت را شناسایی کنید+ عکس خاطره‌ای از زبان پدر شهید آتش‌نشان حادثه پلاسکو که اشک رشیدپور را درآورد +فیلم واکنش یک نماینده به قطع دست سارقی در مشهد وزارت خارجه در واکنش به صدا و سیما: مردم فریب نمی‌خورند بهره برداری از واحد تولیدی زیست دارو در البرز با حضور جهانگیری اعضای هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شدند تغییر مدیریت مرکز آموزش عمومی امام سجاد (ع) ناجا در ارومیه + فیلم آخرین وضعیت بازار برنج تولید داخل تشکل‌های بخش خصوصی: بورس کالا نیازمند اصلاح فوری ساختار است قیمت دلار امروز 1 بهمن 96 شرکت دارویی زیست دارو دانش و خط تولید دو داروی ام اس افتتاح شد آمادگی سپاه برای کمک به بارورسازی ابرها مدارس خوزستان فردا اول بهمن تعطیل شد صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه اول بهمن دبیرکل حزب‌الله لبنان عزادار شد صحت سرقت یا گروگان‌گیری از طلافروشی در یاسوج از سوی پلیس تایید نشده است نمایش"یاسمن و غولغولکها"در شاهرود به روی صحنه رفت روحانی: آمریکا دچار خطای محاسباتی است/ برجام پایه مستحکمی برای همکاری گسترده‌تر ایران و اروپا است حمله تروریستی به هتل اینترکنتیننتال کابل عکس/ جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک تقابل مهمانان ناخوانده در سوریه؛ ترکیه علیه آمریکا عزا شدن عروسی در رودبار ترامپ در حال از دست دادن پایگاه سیاسی‌اش در میان جمهوریخواهان است تعطیلی مدارس 17 شهر خوزستان در روز یکشنبه/ فعالیت ادارات با 2 ساعت تاخیر آغاز می‌شود جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک +عکس عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 بهمن 96/ پنالتی باید تکرار می‌شد +تصاویر تاریخ بازی‌های تدارکاتی تیم ملی اعلام شد عکس/ سفر جهانگیری به استان البرز تانک‌های ترکیه وارد سوریه شدند/ تا کنون چندین نظامی ترکیه زخمی شدند باید در تدوین آیین‌نامه نظارت مجمع، موضوع ضمانت اجرایی به جد مدنظر قرار گیرد/مسئولان کشور برای حل معضلات اقتصادی اقدام عاجل کنند ماجرای اخراج کامیابی نیا از پرسپولیس چیست؟ مدارس و دانشگاه‌های اهواز فردا تعطیل شد گل رونالدینیویی از فروغ موری خانم‌گل فوتبال ایران (فیلم) تا زمانی که طرفین مذاکرات نسبت به تعهد خود در برجام ایستادگی کنند، تهران نیز به تعهدات خود عمل خواهد کرد حمله تروریستی به هتل 5 ستاره در کابل نشست خبری استاندار اصفهان+ تصاویر یک روز پس از وعده سیف دلار از 4500 تومان گذشت! مدارس کدام استان‌ها فردا تعطیل است؟ اعلام برنامه بازی‌های دوستانه تیم ملی تا جام جهانی هندبال جام ملت‌های آسیا/ ایران به عنوان سرگروه به مرحله بعدی صعود کرد جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود+ فیلم علوی: دامن زدن به نارضایتی‌ها نقطه شروع بحران بود/ نباید در مبارزه با مفاسد اقتصادی از قوه قهریه استفاده کرد اختتامیه جشنواره ارتقای کیفیت محصولات و فعالیت‌های فرهنگی گرد و خاک مدارس و دانشگاه‌های مسجدسلیمان را تعطیل کرد پیروزی تیم فوتبال رسانه ورزش مقابل آتش‌نشانان اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر در چه مرحله‌ای است؟ / بررسی موانع اجرای قانون در نشست امروز فراکسیون ایثارگران مجلس دشمنان با بزرگ‌نمایی آشوب‌ها درصدد تسری دادن اغتشاشات به کل کشور بودند/ مردم به خاطر امید به نظام از همراهی با اغتشاشگران پرهیز کردند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me