تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:مشرق
دسته:بین الملل()
کد خبر:13750274
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۱:۱۱

ترامپ برای تغییر برجام، در حال ارعاب اروپا است

نماینده پیشین انگلستان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه دولت آمریکا در مسئله برجام به تهدید و ارعاب اروپا رو آورده، نوشته است که واشنگتن حق ندارد توافق هسته‌ای را تغییر دهد.
ترامپ برای تغییر برجام، در حال ارعاب اروپا است

به گزارش مشرق، «پیتر جنکینز» نماینده اسبق انگلستان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه در یادداشتی درباره بیانیه اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای، نوشت آمریکا در تلاش برای تغییر مفاد برجام روشی عجیب در پیش گرفته و در حال تهدید کردن متحدان دیرینه این کشور است.

در ادامه متن کامل این یادداشت آمده است:

این مقاله که در باب بیانیه اخیر دونالد ترامپ (رئیس‌جمهور آمریکا) در خصوص ایران است را با بی‌میلی می‌نویسم؛ بی‌میلم چون بیانیه او پر از جملاتی بود که فقط نیمی از حقیقت را می‌گفت؛ پر از کذب و سفسطه بود و خواندن همه این‌ها برای فشار خون آدمی مضر است.

برای محدود کردن صدمه‌ وارده به سلامتی عمومی خودم، در این مقاله فقط به چند بخش از آزاردهنده‌ترین جنبه‌های بیانیه ترامپ متمرکز می‌شوم.

با خواندن این مقاله متوجه رویکرد شوک‌آور آمریکا در قبال متحدان اروپایی‌اش می‌شویم. این متحدان واشنگتن چند ماهی می‌شود که مرتباً در گوش ترامپ از فواید برجام به عنوان یک توافق منع‌اشاعه‌ای رضایت‌بخش می‌خوانند و به او می‌گویند که حفظ این توافق برای اروپا خیلی مهم است.

اما با خواندن بیانیه ترامپ می‌بینیم که او به بی‌توجهی به گفته‌های اروپایی‌ها اکتفا نکرده و آنها را تهدید کرده که در صورت تسلیم نشدن در برابر خواسته‌های وی، دقیقاً همان چیزی را به سر اروپایی‌ها می‌آورد که خیلی از آن هراس دارند، یعنی همان مرگ برجام. برای لمس این تهدید، این بخش از بیانیه ترامپ را با هم می‌خوانیم:

«امروز اجرای بخش خاصی از تحریم‌های هسته‌ای را تعلیق می‌کنم ولی این کار فقط تضمینی است برای اجرایی شدن توافق (آمریکا با) متحدان اروپایی برای رفع نقائص توافق هسته‌ای ایران. این فرصت آخر است. اگر این توافق جامه عمل نپوشد، آمریکا دیگر برای ماندن در توافق هسته‌ای ایران، اجرای هیچ تحریمی را تعلیق نمی‌کند. اگر هم هر زمانی، من به این نتیجه برسم که اجرایی شدن این توافق (منعقده با اروپایی‌ها) در دسترس نیست، فوراً از توافق (برجام) بیرون می‌آیم.»

این روش عجیبی برای تعامل با متحدان قدیمی است. این کار مثل آن است که لوله تفنگ را روی شقیقه اروپایی‌ها بگذارند. اگر دنیای تبه‌کاران این رخداد را زیر نظر داشتند، مطمئناً پرزیدنت ترامپ را به عنوان گانگستر ماه انتخاب می‌کردند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان حق داشت؛ وقت آن رسیده که اروپا از آغوش آمریکا بیرون بیاید.

البته نادیده انگاشتن حق حاکمیتی دولت‌ها و بی‌توجهی به معاهدات قانون‌ساز بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل که محدودکننده حقوق حاکمیتی است، به همان مقدار شوک‌آور است ولی متأسفانه این حقیقت، خیلی باعث تعجب نمی‌شود زیرا ما از کودکی با عادت به این رفتار آمریکایی‌ها بزرگ شده‌ایم.

ایران به عنوان کشوری با حاکمیت مستقل، حق غنی‌سازی اورانیوم را دارد، اما این حق به دو روش محدود شده است. اول با معاهده منع اشاعه هسته‌ای (ان‌پی‌تی) که ایران را به استفاده صرفاً صلح‌آمیز از تکنولوژی غنی‌سازی و پیروی از یک توافق پادمانی متعهد می‌کند. دومی هم قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است که از اعمال محدودیت‌های سخت بر سقف غنی‌سازی ایران و تولید اورانیوم غنی‌شده تا سال ۲۰۳۱ حمایت می‌کند.

ایران به عنوان کشوری با حاکمیت مستقل، حقوق دیگری هم دارد؛ مثلاً حق داشتن موشک‌های مسلح به کلاهک‌های متعارف (غیرهسته‌ای). هیچ معاهده بین‌المللی وجود ندارد که این حق را برای یک کشور محدود کند ولی همان قطعنامه ۲۲۳۱ بدون ایجاد تعهد قانونی، از ایران «می‌خواهد» که موشک‌های دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را نسازد. پس نتیجه می‌گیریم که بر خلاف ادعای پرزیدنت ترامپ، آزمایش‌های موشکی ایران و دیگر اقدامات مرتبط با این حوزه، غیرقانونی و یا در مقام نقض هیچ یک از قطعنامه‌های سازمان ملل نیست.

حق دیگری که ایران به عنوان یک کشور مستقل دارد، حقی است که حق اعمال محدودیت‌های فراتر از محدوده تعیین‌شده توسط سازمان ملل را به ترامپ نمی‌دهد. اگر او و مشاورانش فکر می‌کنند که بند غروب آفتاب برجام و موشک‌های ایران، تهدیدی برای ثبات و امنیت بین‌الملل است، باید خواستار برگزاری نشست شورای امنیت ملل متحد شوند و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های مدنظر خود را به اعضای شوراء ارائه دهند تا آنها این درخواست را به یک قطعنامه الزام‌آور تبدیل کنند.

دولت ترامپ باید با این روش پیش برود. البته احتمال انجام چنین کاری از سوی این دولت، تقریباً صفر است. حتی به نظر می‌رسد که دولت ترامپ به این نتیجه رسیده که شورای امنیت هیچ‌گاه چنین قطعنامه‌ای صادر نمی‌کند.

چرا دولت آمریکا به این نتیجه رسیده؟ چون حالا که به سال ۲۰۱۸ رسیده‌ایم، هنوز هیچ مدرکی در دست که افزایش ظرفیت غنی‌سازی ایران پس از سال ۲۰۳۰ (اگر چنین افزایشی صورت بگیرد)، مخل ثبات و امنیت بین‌الملل باشد یا اینکه وجود موشک‌های کوتاه‌برد و میان‌برد در زرادخانه‌های ایران، تهدیدی بیش از تهدید موشک‌های عربستان، اسرائیل، پاکستان، هند، کره جنوبی و برزیل (برای امنیت بین‌الملل) ایجاد کند، وجود ندارد. تنها پس از انجام یک تحقیق مفصل از کلیت برنامه هسته‌ای ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و انتشار نتایج این گزارش است که شورای امنیت می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا انعقاد توافقی جانشین برای برجام (و یا ادامه اعمال محدودیت‌های مشکی) برای از بین بردن تهدید پیش روی ثبات و امنیت بین‌الملل لازم است یا خیر.

سومین جنبه آزاردهنده بیانیه ترامپ، ضربه‌ای است که جایگاه بین‌المللی ایالات متحده می‌زند.

خیلی از کشورها نگران تبعات بیانیه ترامپ برای نظم قانون‌مداری هستند که در عرصه بین‌الملل ایجاد شده و آنها خود را به آن ملتزم کرده‌اند. چیزی که نمی‌خواهند این کشورها شاهدش باشند، روزی است که رئیس‌جمهور ایالات‌متحده حس می‌کند حق تشکیل گروهی از مردان مسلح برای تعقیب هر کسی که دلش می‌خواهد را دارد.

یکی دیگر از نگرانی‌های این کشورها، اسیر شدن ترامپ در دست شیاطین است. یکی از این شیاطین، نفرت ترامپ از «باراک اوباما» (رئیس‌جمهور سابق آمریکا) است. علاقه ترامپ به از بین بردن یکی از دستاوردهای اوباما (یعنی برجام) در جای جای بیانیه او به چشم می‌خورد.

مسئله دیگری هم در این بیانیه نمایان است و آن ایمان ترامپ به آن چیزی است که جماعت دوستانش می‌گویند. هرکس که به حاصل ماشین پروپاگاندای ضدایرانی اسرائیل، عربستان و اتاق فکرهای مرتبط با واشنگتن در سال‌های اخیر نگاهی بیندازد، نباید بیش از این از بیانیه جدید ترامپ انتظار داشته باشد. دیگر کشورهای جهان، این حرکت را اینگونه برای خود تفسیر می‌کنند که داشتن انتظار تعادل، واقع‌گرایی و تحلیل منطقی شرایط دنیا از دولت فعلی آمریکا، انتظاری عبث و بیهوده است؛ و این نگران‌کننده است.

حالا فقط باید امید داشت که اروپا، روسیه و چین با حمایت اکثر کشورهای دنیا، بتوانند ایران به بی‌اعتنایی به اقدامات تحریک‌آمیز ترامپ که حالا دیگر اجتناب ناپذیر شده است، مجاب کنند؛ این اقدامات تحریک‌آمیز حالا دیگر به خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های هسته‌ای منجر خواهد شد.

#آمریکا و اروپا #اتحادیه اروپا #انگلیس #بازنگری برجام #دونالد ترامپ #توافق هسته ای #پیتر جنکیز #پایبندی به برجام #نقض برجام #انرژی اتمی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


جلوی عطسه‌های خود را به هیچ وجه نگیرید! زیباکلام: قالیباف یک نیروی سیاسی تمام شده است واژگونی خودروی سمند در چهارمحال و بختیاری پنج مصدوم برجای گذاشت کاهش خاموشی چقدر هزینه دارد؟ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت پیش بازی پرسپولیس - گسترش فولاد: بازگشت هشت با حضور دوباره مسلمان در ترکیب؛ / بازگشت پرسپولیس به نظام مهندسی فیلم/ ورود عجیب نیسان به پنجره طبقه دوم یک ساختمان! تغییر الگوی بارش / سال‌های گرم و خشک در انتظار تهران فیلم/ عابدزاده اهدای دستکش‌هایش را به حسینی تکذیب کرد مقایسه بازدهی سه‌ماهه سوم صندوق‌های سرمایه‌گذاری عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران/ صندوق مشترک رضوی دارای بیشترین بازدهی ثبات قیمت طلا و سکه همایش بسیج ملی تغذیه سالم ویژه داوطلبان و سفیران سلامت خانوار پیشوا صادرات شتر به قطر و کویت یارانه مددجویان کمیته امداد قابل برداشت ازصندوق ولایت هشدار کانادا به شهروندان خود درباره سفر به لبنان ویژگی استقلال شفر؛ ناکامِ خارج از خانه پرداخت یارانه اضافی به مددجویان کمیته امداد آمادگی جمهوری آذربایجان برای حل مناقشه "قره‌باغ" با ارمنستان اولین استارتاپ زیست‌محیطی برگزار می‌شود یادمان سردار شهید اسکندری رونمایی می‌شود روایتی خواندنی از ماجرای آشنایی آیت‌الله هاشمی با رهبری /چرا هاشمی رییس قوه قضاییه نشد؟ سیف: علاقه بانک‌های ایرانی به شعبه زدن در آلمان سپرده‌گذاری دستگاه‌ها در بانکها برای دریافت سود ممنوع شد تعداد کشته‌های اغتشاشات مشکوک است درآمد نفتی ایران 67 درصد رشد کرد/ افزایش 51 درصدی پرداخت‌های عمرانی نجات 2 کودک از میان شعله‌های آتش در اندیمشک موزه آشپزخانه سلطنتی سعدآباد بازگشایی شد سرمربی قطر اس‌سی: شهباززاده جانشین طیبی می‌شود "اداره جامعه به‌دست مساجد" از اصلی‌ترین راه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی است امکان درگیری نظامی بین آمریکا و ترکیه در خاک سوریه موسوی لارگانی: هیات رئیسه به دلیل انتقاد از رئیس‌جمهور میکروفونم را قطع کرد/ مطهری: هیچ‌گونه عنادی وجود ندارد مطهری: گزارش اجلاس بین‌المجالس به مجلس ارائه می‌شود نقش تار و پود در بازار فرش تهران/تصاویر استخدام راهزن در شهرداری تهران/عکس واعظی: احتمال گفت‌وگوی رئیس‌جمهور با مردم در هفته آینده/ادامه کار تلگرام با تصمیم‌گیری شورای عالی امنیت ملی بوده است شکایت گروهی علیه اپل بر سر آسیب‌پذیری meltdown و spectre در تراشه‌های سری a فیلم: حرکات نمایشی ناموفق ستارگان فوتبال بیانیه روحانیت حوزه علمیه اهواز در اعتراض به سخنان اخیر رییس جمهور تا خودکفایی بنزین فاصله زیاد است/ واردات بنزین به قوت خود پابرجاست نمایندگان گلستان در مجلس اعتبارات کاداستر را جذب کنند با راه اندازی سامانه الکترونیکی" دادور "پایش شکایات مردمی ساده‌تر و با سرعت بیشتری انجام می‌شود آموزشگاه امام صادق (ع) رویان قهرمان مسابقات مینی والیبال دخترانه شاهرود بازیکن خونه به خونه جایگزین عباسزاده در سایپای دایی می‌شود روسیه از کابل و طالبان خواست با یکدیگر گفتگو کنند تخت روانچی: برجام برای اروپایی‌ها فراتر از مباحث اقتصادی است تشریح جزییات برخورد 2 اتوبوس شرکت واحد در تبریز
مراسم ترحیم "احسان ابولی" از جانباختگان کشتی سانچی در کرمان برگزار شد مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد نقاشی کشتی سانچی روی کانکس‌های زلزله زدگان/عکس ورود سامانه بارشی به ایران وداع تلخ خانواده شهدای گیلانی نفتکش سانچی ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96/ جهانبخش و آزمون با هم در لاتزیو +تصاویر پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد مراسم ترحیم شهید «احسان ابولی قاسم آبادی» در کرمان برگزار شد احتمال توقف تولید تندر 90 و ساندرو از سال 98 پاسخ به ابهامات سانحه نفت‌کش/ برخی ادعاها درباره سانچی ژول ورنی است/ دریانوردان شهید خدمت محسوب می‌شوند عکس/ تشییع شهید سروان محسن برزگرزاده دنیزلی پیشنهاد تراکتورسازی را رد کرد غلط زیادی آمریکا در خصوص قدس به‌سرانجام نخواهد رسید/ ملت ایران در جنگ اقتصادی شکست نخورد و از تحریم ابزار شکوفایی خواهد ساخت بازیکن استقلال با سهمیه فیفا رفت آیا زلزله دیشب فیروزکوه با گسل‌های تهران مرتبط است؟ حبس 13 فرزند توسط والدین آمریکایی وزیر بهداشت: تلفات «آلودگی هوا» کمتر از «سانچی» نیست / یک و نیم برابر این حادثه هر روز در کشور اتفاق می‌افتد «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود فیلم/ عزاداری سنتی بوشهری‌ها در وداع با جانباختگان نفتکش سانچی قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت در گذشت عالم ربانی حجت الاسلام والمسلمین محمد علی صادقی گلوردی در بهشهر عکس/ کشتی کریستال پس از سانحه نفتکش سانچی دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد ازدواج بر بام اورست نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید پیشنهاد تبدیل خط اعتباری مسکن مهر به افزایش سرمایه بانک مسکن /آمادگی برای سم زدایی گسترده در نظام بانکی و پولی کشور فراهم نبود یارانه نقدی دی ماه واریز شد باید در مسائل اساسی دنیای اسلام صریح باشیم/فلسطین مسئله مهم دنیای اسلام است که نادیده گرفته می‌شود آیین ترحیم جانباخته حادثه نفتکش سانچی در کرمان برگزار شد هشدار تند مجتبی جباری به باشگاه استقلال سرمربی ترکیه‌ای پیشنهاد تراکتورسازی را رد کرد/یک برنامه تلویزیونی مانع حضور دنیزلی در تبریز موافقت عجیب باشگاه رئال با جدایی رونالدو! اردوغان و دبیرکل ناتو تلفنی گفتگو کردند رییس جمهوری: اختلاف میان همسایگان باید با گفت وگو حل و فصل شود/ همواره در کنار دولت و ملت قطر هستیم سعودی‌ها خیانت صریح می‌کنند / به کسانی که صریحاً با ما دشمنی می‌کنند، گفته‌ایم آماده برخورد برادرانه هستیم / «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید پورعلی گنجی: تمدید قرارداد با السد بهترین تصمیمم بود/ برتری مقابل اسپانیا و پرتغال دست آوردی تاریخی برای ایران است پیام تسلیت مقام معظم رهبری برایم حجت بود/ علت حادثه کشتی سانچی مشخص شود از کشف پیکر غواصان شهید ایرانی تا دریانوردان کشتی سانچی طرح جدید آمریکایی‌ها مغایر قواعد بین‌المللی و توطئه‌ای برای تمامیت ارضی سوریه است ایران نظم جهانی تعریف شده از سوی آمریکا را بر هم زد/ نیروهای مسلح برای مقابله با انواع تهدیدها آماده است پیام زلزله فیروزکوه چیست؟ -علی بیت الهی* تصاویر جدید کشتی چینی که با سانچی برخورد کرد ساعت هوشمند اندرویدی 857 میلیون تومانی / عکس زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره اتفاقات حاشیه‌ای کمپ تیم ملی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me