تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13750549
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۲:۰۵

راست و دروغ‌های «فرار مغزها»

راست و دروغ‌های «فرار مغزها»

شرق: سال‌هاست با ترکیب «فرار مغزها» آشنا هستیم. تاکنون بحث‌ها، اظهارات و مطالب فراوانی در این زمینه مطرح و منتشر شده است؛ اما آنچه این‌‌روزها این موضوع را ویژه‌تر کرده، وجود آمارهای ضدونقیض درباره مهاجرت نخبگان، تحصیل‌کرده‌ها و دانشجویان ایرانی به کشورهای دیگر است. عده‌اي از آمارهای بالای مهاجرت نخبگان ایرانی از کشور خبر می‌دهند و برخی این آمار را بدون سندیت می‌دانند. برای یافتن اطلاعات دقیق‌تر در این زمینه، سراغ پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، رفته‌ایم و با او گفت‌وگویی انجام داده‌ایم تا نظرش را از کم‌وکیف مهاجرت نخبگان یا به زبانی صریح‌تر «فرار مغزها» جویا شویم. کرمی در این گفت‌وگو بسیاری از ادعاها و اظهارات منتشرشده پیش از این را بر اساس آمار و اسناد مربوط به مؤسسات بین‌المللی رد می‌کند و آمارهایی جدید ارائه می‌دهد. 

‌ مهاجرت نخبگان و سرآمدان علمی کشورمان به نقاط دیگر دنیا که از آن با عنوان فرار مغزها یاد می‌شود، مدت‌هاست به موضوعی مناقشه‌برانگیز و حاشیه‌ساز تبدیل شده است؛ آیا آمارهای رسمی شما نیز این موضوع را تأیید می‌کند؟ مثلا به‌تازگی از قول مسئولی اعلام شد ۱۸۰ ‌هزار نفر از دانش‌آموختگان کشور در سال ۱۳۹۴ به خارج رفته‌اند یا آماری به نقل از صندوق بین‌المللی پول در سال 2009 منتشر شده که حکایت از مهاجرت گسترده نخبگان از ایران دارد. نظرتان درباره این آمار چیست؟ 
 این آمار و ارقام از اساس اشتباه و کذب محض است یا آن آمار دروغ منتسب به صندوق بین‌المللی پول در سال 2009؛ چراکه اساسا چنین گزارشی از سوی این نهاد در آن سال منتشر نشده است. بعضا در محافل رسانه‌ای تحلیل‌هایی از شرایط بحرانی کشور در حوزه‌هایی مانند مهاجرت نخبگان، فرار مغزها، کاهش ضریب هوشی و نظایر آن ارائه می‌شود که موجب شکل‌گیری مباحثی جدی و چالش‌برانگیز در محافل سیاستی و تخصصی شده است و از دو حال خارج نیست؛ خوش‌بینانه اینکه بسیاری از تحلیل‌های ارائه‌شده در رسانه‌ها، مستند به آمار به‌روز و معتبر نیستند یا اساس آنها بر برداشت‌های شخصی و تجربیات محدود افراد مبتنی است که ممکن است تطابق کافی با واقعیات یا دقت کافی نداشته باشند. از سوی دیگر، روند مهاجرت و جابه‌جایی بین‌المللی اتباع تحصیل‌کرده و به بیان عمومی‌تر جامعه نخبگان، از مسائلی است که بیشتر کشورها آن را به صورت مستمر رصد آماری می‌کنند و گزارش‌های رسمی و معتبر داخلی و خارجی درباره آن منتشر می‌شود که مبنای تصمیم‌سازی قرار می‌گیرد. بر این اساس، با توجه به اهمیت موضوع نخبگان در سیاست‌های نظام، ضرورت توجه دقیق‌تر، علمی‌تر و همچنین پایش و رصد مستمر تحولات در این حوزه به‌شدت احساس می‌شود؛ اما در اکثر موارد، مغرضانه و با تخریب کشور ایران و از سوی افراد مارک‌دار و ضدنظام صورت می‌گیرد. مثلا یک مورد آن که بسیار هم تکرار شده، ادعا و آمار دروغی است که افرادی مانند پرویز دستارچی یا عباس میلانی گفته‌اند؛ این بخشی از گفته‌های آنهاست: «طبق آمار صندوق بین‌المللی پول [IMF] در سال 2009، ایران از نظر فرار مغز‌ها در بین ۹۱ کشور جهان مقام اول را از آن خود کرده ‌است و سالانه تا ۱۸۰ ‌هزار نفر با تحصیلات عالیه از ایران مهاجرت می‌کنند. فرار مغز‌ها در چند سال اخیر ۳۰۰ برابر جنگ ایران و عراق به اقتصاد ایران صدمه زده است». آمارهای دیگری هم داده‌ شده که بیشتر جنبه سیاسی در آن لحاظ شده تا واقعیت‌های موجود؛ اما با بررسی‌ها و جست‌وجوهای متقن و دقیق ما، این گفته کذب محض است. آمارها چیز دیگری را می‌گویند. پیرو همین ادعای کذب آقای میلانی، در ماه گذشته یکی از پایگاه‌های خبری اعلام کرده به مدعیانی که «رتبه نخست خروج مغزها» را بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول در سال 2009 به ایران نسبت داده‌اند، در صورت اثبات ادعا و ارائه سند از مبادی معتبر قانونی بین‌المللی، یک‌ میلیارد ریال (معادل صد‌ میلیون تومان) جایزه می‌دهد. من هم اینجا اعلام می‌کنم اگر آقای میلانی یا افراد دیگری که ادعا دارند گزارش صندوق پول در سال 2009 درست است، اسناد و ادله گزارش‌ خود را بر اساس سایت یا تأیید صندوق بین‌المللی پول بیاورند، ما هم صد ‌میلیون تومان جایزه اضافه به آنها می‌دهیم. 
‌ یعنی شما در این زمینه دست به پژوهش و پایش زده‌اید؟ یا هنوز کاری انجام نشده است؟ 
چند کار پژوهش و پایش انجام داده‌ایم و پیگیر بسیاری از مسائل این حوزه بوده‌ایم. بر‌همین‌اساس، ازطریق پژوهشکده مطالعات فناوری، با استناد به اطلاعات آمارهای معتبر بین‌المللی و پایگاه‌های داده در دسترس از نهادهایی مانند سازمان ملل متحد، یونسکو، بانک جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و همچنین منابع اطلاعاتی برخی کشورهای اصلی مهاجرپذیر مانند آمریکا تلاش کرده‌ایم تصویر روشنی از وضعیت مهاجرت و جابه‌جایی دانشجویان ارائه شود. نتیجه این تلاش‌ها تبدیل شده است به کتابی با عنوان «بررسی تطبیقی وضعیت کشور در مهاجرت و جابه‌جایی بین‌المللی افراد تحصیل‌کرده» که تقدیم شما می‌کنم. 
‌ اگر بخواهیم خلاصه و چکیده‌ای از این پژوهش‌ها و بررسی تطبیقی مهاجرت نخبگان یا به قول شما افراد تحصیل‌کرده را بدانیم، چه نکته‌ای می‌توانید بگویید؟ 
ببینید یک نکته مهمی در اینجا وجود دارد و آن، این است که در این زمینه کشورهای مهاجرپذیر دو سیاست اصلی «جذب مهاجران متخصص و با مهارت بالا» و نیز «ادغام جمعیت مهاجر در جامعه میزبان» را طراحی و پیاده‌سازی کرده‌اند. از‌سوی‌دیگر، کشورهای مهاجرفرست نیز دو سیاست اصلی حفظ استعدادهای برتر و نخبگان خود یا جلوگیری از فرار مغزها و نیز بهره‌برداری از نخبگان غیرمقیم یا چرخش مغزها را در دستور کار خود قرار داده‌اند. درواقع یک نزاع پنهانی بین مهاجرپذیران و مهاجرفرستان وجود دارد که برخی‌ها پیروز میدان بوده‌اند و برخی هم شکست خورده‌اند! 
‌ پس این همه نکته‌هایی که برخلاف این نظر شما در رسانه‌ها عنوان می‌شود چه؟ پس آنها آمار و ارقامشان را از کجا می‌آورند؟ 
عرض کردم عده‌ای از روی ناآگاهی و بی‌اطلاعی و بسیاری هم از روی عناد و سیاسی‌کاری آمارهاي دروغ و جهت‌دار را برای تخریب ایران و ایجاد یأس و نومیدی در جوانان گسترش داده‌اند. چنانچه گفتم یک پایگاه خبری‌-تحلیلی در رد ادعای آنها و خبر دروغی که به بانک جهانی نسبت داده شده، اعلام کرده برای ارائه ادله‌ای که ادعا می‌کنند، صد ‌میلیون تومان پاداش می‌دهد. اما تا الان هیچ‌کس، هیچ مدرکی براساس ادعایش نیاورده است. اما تحقیقی که خدمت شما ارائه دادم بر گرفته از اسناد و مدارک است. تازه برای خودمان هم نیست، بلکه آمار و گزارش‌های مربوط به مؤسسات بین‌المللی و البته کشورهای مهاجرپذیر است. آنها خودشان گفته‌اند که ما در این زمینه رشد منفی داشتیم و کاهش مهاجرت دانشجویان و فارغ‌التحصیلان‌مان به کشورهای آنها، بسیار چشمگیر بوده است. براساس گزارش اداره مهاجرت کانادا که اطلاعات موثق و دقیق‌تری را در وب‌سایت‌شان آورده‌اند، در سال 1394 تعداد دانشجویان مهاجر ایرانی 2354 نفر بوده که در رتبه 12 تعداد دانشجویان خارجی در کانادا قرار گرفته است. همچنین در سال 1396 تعداد کل مهاجران ایرانی در کانادا شش هزارو 485 نفر بوده که نسبت به تعداد مهاجران سال 1395 (11هزارو 665 نفر) کاهش چشمگیری داشته است. یا مثلا اداره مهاجرت ایالات متحده آمریکا هم اعلام کرده که رتبه ایران در زمینه اعزام دانشجو به این کشور نسبت به اوایل انقلاب، پنج برابر کاهش داشته است. در ابتدای انقلاب اسلامی ایران در سال 1357، کشورمان با داشتن 57‌هزار دانشجو، نخستین کشور خارجی در اعزام دانشجو به ایالات متحده آمریکا بود. اما براساس آماری که اداره مهاجرت این کشور (CIS) تا سال 2016 ارائه کرده است، اکنون جمهوری خلق چین در این جدول مقام نخست را کسب کرده است. این گزارش، رقم دقیق 328هزارو547 دانشجو را متعلق به کشور چین اعلام کرده است و پس از آن، کشورهای هند، عربستان سعودی، کره‌جنوبی، کانادا، ویتنام، تایوان، برزیل، ژاپن و مکزیک در رده‌های بعدی قرار دارند. برهمین‌اساس، جمهوری اسلامی ایران در جایگاه یازدهم کشورهای اعزام‌کننده دانشجو به ایالات‌متحده آمریکا ایستاده است. بااین‌حال، تعداد دانشجویانی که تابعیت کشور عربستان‌سعودی را دارند و در ایالات‌متحده مشغول به تحصیل هستند، رقمی معادل پنج‌برابر دانشجویان  ایرانی مقیم این کشور اعلام شده است. در بخش  دیگری از گزارش اداره مهاجرت  ایالات‌متحده  آمریکا (CIS) آمده است که با وجود افزایش جمعیت دانشجویان ایران به میزان 27برابر نسبت به ابتدای وقوع انقلاب اسلامی، تعداد دانشجویان حاضر در  کشور  آمریکا کاهش پنج برابری داشته است. می‌بینید که گزارش این اداره تأیید می‌کند که جوسازی‌های رسانه‌ای مبنی بر خروج فاجعه‌آمیز مغزها از ایران در سال‌های گذشته، کذب محض است. 
‌ جزئی‌تر دراین‌باره توضیح دهید؛ یعنی عدد و رقم مشخصی بگویید.
بله حتما. یکی از نکته‌های جالب توجه این است که جمهوری اسلامی ایران براساس گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در سال 2015، جزء 20 کشور اول نبوده و در گزارش بانک جهانی در سال 2016، جزء 30 کشور اول ارسال‌کننده مهاجر قرار «ندارد». به استناد این آمار با تأکید می‌گویم: «ندارد». یعنی ایران جزء کشورهای اصلی مهاجرفرست دنیا محسوب نمی‌شود. 
‌ می‌توانید آماری دقیق از میزان مهاجرات ایرانیان ارائه کنید؟ 
البته! باید بگویم که نرخ مهاجرات ایران به کل جمعیت، به‌صورت تجمعی، 1.5 درصد تا سال 2013 بوده که از میانگین جهانی 3.2 درصدی و اکثر کشورهای با وضعیت توسعه مشابه، پایین‌تر است. منابع همه این آمارها هم در کتاب «بررسی تطبیقی...» آورده شده و علاقه‌مندان می‌توانند فایل پی‌دی‌اف آن را از طریق اینترنت دریافت کنند. 
‌ این آماری که می‌گویید، مربوط به مهاجرت نخبگان ایرانی است یا نرخ خالص مهاجرت ایرانیان ؟ 
نرخ خالص مهاجرت هموطنانمان است. 
‌ خب حالا بپردازیم به بحث داغ مهاجرت افراد تحصیل‌کرده و دانشجویان ایرانی! 
قبل از اینکه درباره مهاجرت تحصیل‌کرده‌های کشورمان بخواهم توضیحاتی ارائه کنم، اجازه دهید آمار مختصری از وضعیت جهان در این زمینه خدمتتان بگویم. نگاهی به آمار جهانی دانشجویان بین‌المللی و جابه‌جایی آنها در دو دهه گذشته، نشان از رشد حدود چهاربرابری دارد. طبق آمار و اطلاعات مؤسسه مشاوره بین‌المللی آموزش و قوانین، تعداد دانشجویان بین‌المللی از 1.3‌ میلیون در سال 1990 به پنج ‌میلیون دانشجو در سال 2014 رسیده است. مهم‌ترین مقاصد دانشجویان بین‌المللی در قرن 20، کشورهای انگلیسی‌زبان از جمله آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا و... محسوب می‌شدند. اما درحال‌حاضر دیگر کشورها به‌خصوص کشورهای آسیایی در زمینه جذب دانشجویان تلاش‌هایی صورت داده‌اند و رقابت در جذب دانشجویان در حال افزایش است. این آمار، مربوط به مؤسسات معتبر بین‌المللی و خدشه‌ناپذیر است. اما در رابطه با وضعیت کشورمان باید بگویم که براساس آمار سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، ایران جزء کشورهای با تعداد بالای ارسال‌کننده دانشجو به کشورهای پیشرفته محسوب نمی‌شود. با تأکید عرض می‌کنم «نمی‌شود».
دراین میان کشورهای چین، روسیه، کره‌جنوبی و هند چهار کشور اول ارسال‌کننده دانشجو به کشورهای توسعه‌یافته هستند. 
‌ آمار مشخصی هم در این زمینه می‌توانید ذکر کنید؟ 
بله. براساس گزارش‌های به‌روز و معتبر بین‌المللی، در سال 2014، جمعا 231.5‌ میلیون نفر خارج از وطن خود زندگی می‌کرده‌اند که ایران جزء کشورهای اصلی مهاجرفرست دنیا محسوب نمی‌شود. همچنین در گزارش سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (سال 1394) ایران جزء 20 کشور نخست و در گزارش بانک جهانی (سال 1395) جزء 30 کشور نخست ارسال‌کننده مهاجر قرار ندارد. در همین راستا، نرخ مهاجرت ایران به کل جمعیت به صورت تجمی، 1.5 درصد تا سال 1394 بوده است که از میانگین جهانی 3.2درصدی و اکثر کشورهای با وضعیت توسعه مشابه پایین‌تر است. همچنین طبق آمار و اطلاعات مؤسسه مشاوره بین‌المللی آموزش و قوانین آمریکا، تعداد دانشجویان بین‌المللی از 1/3 ‌میلیون در سال 1990 به پنج ‌میلیون دانشجو در سال 2014 رسیده است و ایران جزء کشورهای با تعداد بالای ارسال‌کننده دانشجو به کشورهای پیشرفته محسوب نمی‌شود. چین، روسیه، کره‌جنوبی و هند؛ چهار کشور نخست ارسال‌کننده دانشجو به کشورهای توسعه‌یافته هستند (2015، OECD). ایران با داشتن 32هزارو 758 دانشجو در OECD در میان 10 کشور برتر فرستنده دانشجو قرار ندارد. براساس آخرین گزارش OECD در مورد افراد ترک‌وطن‌کرده، مجموعا 845‌ هزار ایرانی مهاجر در کشورهای OECD وجود دارد که معادل 1.5 درصد از جمعیت کشور است که کمتر از نصف میانگین جهانی 3.2درصدی و کمتر از یک‌سوم میانگین پنج‌درصدی در کشورهای اروپایی است. از سوی دیگر، براساس گزارش مؤسسه آمار اداره مهاجرت آمریکا (www.migrationpolicy.org) در سال 2015 آمریکا میزبان بیش از 1.4‌ میلیون دانشجوی خارجی بوده است. این اطلاعات براساس تعداد ویزای F1 صادر شده است که مدت آن بیش از یک سال و ویزای تحصیلی به حساب می‌آید. کشورهای مبدأ دانشجویان خارجی در آمریکا نیز در سال‌های گذشته به‌طور قابل ملاحظه‌ای تغییر یافته‌اند. در سال 1394-1395 کشور چین بیشترین تعداد دانشجویان خارجی در آمریکا (31 درصد) را داشته و کشورهای هند (14 درصد)، کره‌جنوبی (هفت درصد)، عربستان سعودی (شش درصد) و کانادا (سه درصد) به‌ترتیب در رده‌های بعدی بوده و ایران با تعداد 12هزارو 356 دانشجو در رتبه یازدهم قرار گرفته است. 
‌ علت این کاهش نرخ مهاجرت ایرانیان تحصیل‌کرده، دقیقا چه موضوعی است؟ 
من فکر می‌کنم این امر می‌تواند ناشی از نفوذ و گسترش بالای تحصیلات دانشگاهی و آموزش عالی و نیز به‌وجودآمدن شرکت‌های دانش‌بنیان و فضای استارت‌آپی جدید در ایران در سال‌های اخیر باشد. 
‌ پس بنا بر صحبت‌های شما و آمار و اسنادی که از مؤسسات معتبر بین‌المللی جمع‌آوری کرده‌اید، موضوع فرار مغزها، برای کشور ما نباید جدی باشد. 
خدمت شما بگویم؛ بررسی آمارها نشان می‌دهد که تعداد مهاجران تحصیل‌کرده یعنی افراد دارای مدارک دانشگاهی و نسبت آنها از کل تحصیلکردگان داخل کشور، در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین است. طبق گزارش مشترک سازمان ملل و OECD، ایران با حضور در پایین‌ترین سطح طبقه‌بندی جهانی، از نظر این شاخص، در زمره کشورهایی است که نرخ مهاجرت افراد تحصیل‌کرده به کل جمعیت تحصیل‌کرده در آن، در طبقه کمتر از دو درصد قرار دارد. بنابراین با استناد به آمار نهادهای معتبر بین‌المللی می‌توان این‌گونه گفت که پدیده فرار مغزها در ایران، فاقد هرگونه سندیت است. در این شرایط رسانه‌‌ها کمک کنند ما بتوانیم جلوی شایعات بی‌مورد مهاجرت و فرار مغزها را بگیریم؛ البته مسئولان هم حساسیت بیشتری داشته باشند و پاسخ سریع و قانع‌کننده در برابر آمار دروغ ارائه کنند تا این وضعیت آشفته از بین برود. ذکر این نکته ضروری است که حتی رفتن یک نفر هم برای ما خوب نیست و ما باید کاری کنیم که بچه‌های رفته برگردند؛ با یک‌دهم هزینه یک بورس بچه‌های خودمان را می‌توانیم برگردانیم. البته در برخی از رشته‌های خاص و برخی دانشگاه‌های خاص چالش داریم و بچه‌ها باید بروند اما باید سعی کنیم که دوباره برگردند. 

این خبر را به اشتراک بگذارید


کتاب بخشنامه‌ها، آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های صادره رئیس قوه قضاییه منتشر شد هوای تهران ناسالم شد کشف جسد دچار فساد شده مرد سالخورده در مشهد بعیدی‌نژاد: منافذ راکتور اراک با سیمان پر شد تا استفاده فوری از آن نشود بهترین خوراکی‌ها برای حفظ سلامت روده‌ها تلاش محمود عباس برای جلب نظر اتحادیه اروپا نوسان در بازار دلار/معاملات ارز به کف رسید اولین همکاری حمید فرخ‌نژاد و محمدرضا فروتن در یک فیلم/ تازه‌ترین خبر از اثر جدید خالق «دزد عروسک‌ها» استقبال گسترده تبریزی‌ها از نمایش پاشا/ نماینده آذربایجان با انرژی مخاطبانش عازم جشنواره فجر شد اهل سنت ذوب در حبّ آل‌البیت است/ مناظره علمی جایگزین اختلاف‌ها شود حقوق اساتید نباید با حقوق‌های نجومی اشتباه گرفته شود نظر شما راجع به این عکس چیست؟ / اهواز در خاک هشدار هواپیماهای ایرانی به 2 ناو ائتلاف دانلود؛ 5 تکل برتر خاوی مارتینز در رقابت‌های بوندس لیگا گزارش تصویری؛ رئال بتیس 0-5 بارسلونا هفتمین همایش «پدافند جنگ نوین» برگزار می‌شود «قیام لله» با دست خورشید می‌آید برگزاری یادواره شهدای ششم بهمن ناجا در آمل محمد خزاعی دبیر پانزدهمین جشنواره فیلم «مقاومت» شد برگزاری یادواره معلم شهید «یوسف شالیکار» در آمل لکه نفتی سانچی سه برابر شد نیاز دانش‌آموزان عشایر به کانکس‌های هوشمند چرخ‌دار سرمربی اسبق رئال مادرید در راه سپاهان عکس شگفت انگیز از قله دماوند کنفرانس حمایت از آثار باستانی عراق با همکاری ایتالیا پرستاران نماد بارز ایثار و از خودگذشتگی هستند شخصیت حضرت زینب (س) در جامعه مغفول مانده است آموزش هنرهای دستی به کودکان در مسجد تورنتو گازکشی مدارس شهرستان سمیرم تا پایان سال 96 نیازمند وقف جدید در حوزه دارو درمان بیماران خاص هستیم شکل‌گیری «اسپینوزا» مقابل تماشاگر/ «دیگران» و «ما» مشارکت کردیم دستگیری 5 سارق حرفه‌ای در نهاوند سرمربی همگروه تراکتور در آستانه برکناری؛ / ابوظبی هم به شوک تبریز دچار می‌شود؟ ترافیک یک کیلومتری در یخبندان + عکس مرور خاطرات تاریخ فوتبال جهان؛ اولین و آخرین اسپانیایی که توپ طلا را برد +عکس ماجرای 700 صفحه شعر مسأله‌دار که در هیأت‌ها خوانده می‌شود بازی استقلال خوزستان و ذوب‌آهن چهارشنبه برگزار می‌شود ورکشاپ و معارفه دوره «سایکوفورمنس» مدرسه اینورس جالب‌ترین لباس مهمانداران هواپیما در جهان شاخص بورس کشورهای عربی سقوط کرد کنترل آنفولانزای حاد پرندگان گزارش آکسفام از درآمد ثروتمندان در سال 2017 حواشی ناتمام یک مناظره تلویزیونی درباره برجام آماده حمایت از طرح «گذر هنر» هستیم/ نهادها همراهی کنند عکس/ صبحانه عجیب آقای بازیگر در هتل! درآمد عمومی دولت در قبوض تلفن همراه چیست؟ نفتکش‌ها هنوز با پرچم غیرایرانی تردد می‌کنند دولت به سمت ارز تک نرخی می‌رود
خلاصه بازی رئال مادرید 7-1 دیپورتیوو لاکرونیا مدارس کدام استان‌ها 2 بهمن 96 تعطیل شدند؟ عکس: مراسم بزرگداشت شهدای نفتکش سانچی در مدرسه عالی شهید مطهری مصدومیت دو زن در تصادف بزرگراه شهید ستاری «محمد معافی» در سوریه شهید شد شهادت "محمد معافی" مدافع حرم نکایی در سوریه + عکس خلاصه بازی رئال مادرید و دپورتیوو لاکرونیا در 1 بهمن 96 +فیلم عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 بهمن 96/ هشت خداحافظی می‌کند +تصاویر توضیحات حراست شهرداری تهران درباره حادثه آتش سوزی در ساختمان شهرداری منطقه 12 عرضه قلیان در قهوه خانه هایِ سنتی مجوزدار روایتی از اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت احتمال بروز زلزله 7 ریشتری روی گسل شمال تهران 2 برابر شده است علی ربیعی: جعبه سیاه سانچی با حضور نمایندگانی از سوئد، پاناما، بنگلادش، چین و ایران فردا بازگشایی می‌شود 2 مصدوم در پی برخورد پی کی با تیر چراغ برق در بیرجند شب گذشته: شهرداری منطقه 12 به آتش کشیده شد حلوصی آکار: عملیات بمباران در منطقه عفرین تجمع گروه‌های تروریستی بود/سرلشکر باقری: تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه نباید آسیبی ببیند 2 روش برای حذف یارانه ثروتمندان «ویتورنگار» به همت 14 نگار در تهران برگزار شد تحلیل سید علی خمینی از ناآرامی‌های اخیر کشور برخی مدارس استان بوشهر دوشنبه تعطیل است دست‌مایه‌های امید در کشور بی‌شمار است/ زبان طنز به رسایی و سودمندی مستند کمک می‌کند/ سرافراشته نشان دهید که انقلابی هستید ترکیه پیشنهاد روسیه را رد کرد قاسمی: ایران بر احترام به حاکمیت ملی سوریه تاکید دارد/ امیدواریم عملیات در عفرین فورا پایان یابد فیلم/ قسمت هفتم مستند «خارج از دید» استاندار خوزستان: اعتبار مقابله با ریزگردها از لایحه بودجه حذف نشده است هشدار مدیر پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده مراسم وداع با شهید مدافع حرم در نکا برگزار می‌شود اعلام 20 هزار اولویت کسرخدمت ایثارگری در انتظار موافقت مجلس بررسی‌ها برای کشف جزئیات قتل طلا فروش یاسوجی ادامه داد مدیر گوگل: از اخراج جیمز دمور پشیمان نیستم مدیر گوگل: از اخراج جیمز دمور پشیمان نیستم تصاویر/ روزنامه‌های 2 بهمن 96 رهبر معظم انقلاب در پیامی به مستندسازان جوان: مستند به واقعیّات، سرچشمه امید، شوق و حرکت باشید/ لحن نقد باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد من، پرچم، ایران فاطمی حلوصی آکار: ترکیه به توافقات به عمل آمده در مذاکرات 3‌جانبه پایبند است/باقری: تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت سوریه نباید آسیب ببیند استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده گاز گرفتگی 23 دانش آموز دختر دبیرستانی در مشهد برانکو: اگر 17 اتوبوس جلوی ما بگذارند، ما باید موقعیت‌ها را گل کنیم/ مصدومیت کمال ربطی به تمرینات تیم ملی ندارد جهت انقلابی را با دقّت تمام حفظ کنید/ مستند انتقادی، مفید و لازم است/ لحن اثر باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد خلاصه بازی رئال بتیس 0-5 بارسلونا مسابقات جودو گرندپری-تونس؛ جواد محجوب به مدال نقره دست یافت سرافراشته نشان دهید که مومن و انقلابی هستید/ هنر شما میتواند با سند، کار دشمن را بی اثر کند/ مستند انتقادی، مفید و لازم است قیمت واقعی دلار 6000 تومان است/ افزایش یا کاهش نرخ ارز را دولت تعیین می‌کند/ آیا دلار بازهم گران می‌شود؟! مستند انتقادی» باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد مهم‌ترین دلایل مرگ و میر ایرانی‌ها آجرلو: می‌خواهیم با سائلام قهرمان ایران و آسیا شویم/ باید کارمان را از مشهد و دیار امام رضا (ع) شروع کنیم آذری جهرمی: افزایش قیمت دلار، گوشی را گران کرد / موضوع واردات گوشی آیفون توسط سازمان تأمین اجتماعی را پیگیری می‌کنم پیشنهاد یک مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای در خلیج فارس/ پرکردن خزانه اسلحه‌سازان به صلح و ثبات کمک نمی‌کند افزایش احتمال زمین‌لرزه 7 ریشتری در تهران صحت ندارد/ برداشت بی‌رویه از آب‌های زیر زمینی را نمی‌توان به ایجاد تنش در گسل‌ها ارتباط داد آغاز جلسات مقدماتی بازگشایی جعبه سیاه سانچی از فردا/ جعبه سیاه فله‌بر کریستال هم رمزخوانی می‌شود

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me