تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13750567
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۲:۰۵

مصائب یادگیری زبان دوم (انگلیسی)

مصائب یادگیری زبان دوم (انگلیسی)

یادم می‌آید که در دوران آموزش ابتدایی ما خبری از زبان انگلیسی نبود. در مدرسه متوسطه هم شرایطی حاکم بود که یادگیری انگلیسی در سطحی قابل‌قبول را محال می‌کرد. واقعیت این است که اگر علاقه‌ای نبود همان چند کلمه زبان انگلیسی شکسته‌بسته را هم نمی‌شد یاد گرفت. اولین معلم زبان انگلیسی کلاس که یادم می‌آید، آقایی بود با قدی کوتاه، هیکلی چاق، سری طاس و بسیار محجوب و ملایم. هیچ‌کس در کلاس، او را و درسش را جدی نمی‌گرفت، منهای چندی نفری که نمی‌خواستند در آخر سال با تقلب، ارفاق یا تک‌ماده از شر این درس خلاص شوند. بنابراین، به محض اینکه این معلم محترم برای نوشتن جمله‌ای رویش را به تخته سیاه می‌کرد، باران گچ‌های ریز بود که بچه‌های ناباب کلاس، به سوی کله طاس این معلم روانه می‌کردند. این مرد محجوب و اهل مدارا گاه به روی خودش نمی‌آورد و گاه نیز مجبور می‌شد چند نفری را از کلاس بیرون کند، اما همچنان در این شرایط رقت‌بار ادامه می‌داد. البته اخراجی‌ها هم بدشان نمی‌آمد که به جای نشستن سر کلاس، در حیاط مدرسه بازی کنند. در چنین کلاس‌هایی اصولا آموختن صحیح برای همه شاگردان زیر سؤال می‌رود. درست است که ما چند نفری بودیم که از درس انگلیسی نمره خوبی می‌گرفتیم، ولی سطح سواد انگلیسی ما هم بسیار پایین بود و تسلطی بر آن به‌عنوان زبان دوم نداشتیم. معلم دیگر انگلیسی ما در دبیرستان، آقایی بود با ریخت و قیافه هنرپیشه‌های هالیوودی و با موهای صاف و بلند و کمی بور، که به محض ورود به کلاس آشفته که همه بچه‌ها مانند  زنگ تفریح بر سروکول همدیگر می‌پریدند، مرا که در ردیف جلو می‌نشستم بلند کرد و دو سیلی جانانه به دو سوی صورتم نواخت، به‌طوری‌که شدت سیلی‌ها موهای بلندش را افشان کرد و روی صورتش ریخت. کلاس آرام گرفت، ولی گوش من مدتی از شدت ضربه صدا می‌داد. این معلم محترم خشن که گویی فیلم‌های وسترن زیاد تماشا کرده بود یا شاید آرزوی به کام ننشسته هنرپیشگی را داشت، از آن به بعد در گوشه‌ای روی صندلی می‌نشست و پایش را روی پا می‌انداخت و مرا مأمور می‌کرد تا از روی داستان‌های خلاصه‌شده کتاب دایرکت متد، مثلا هملت شکسپیر را روی تخته‌سیاه بنویسم و بقیه بچه‌ها از روی دست من کپی کنند. این شد که هیچ‌وقت فرصت آموزش درست برای تسلط به انگلیسی، یعنی زبان دوم، در مدرسه را پیدا نکردم. حال که در زمینه مغزپژوهی فعالیت می‌کنم، از فرصت‌سوزی که در حق من و امثال من برای آموزش صحیح و به موقع، در مدرسه اتفاق افتاد، تأسف می‌خورم. پژوهش‌های جدید انطباقی از طریق آزمون‌های رفتاری و مغزنگاری و تصویربرداری از آن، نشان می‌دهد بهترین فرصت یادگیری زبان دوم هنگامی است که مغز در بالاترین حد انعطاف‌پذیری و آمادگی برای تسلط بر زبان دوم قرار دارد؛ یعنی از سنین شش، هفت سالگی تا 10، 11 سالگی. 

این روزها می‌شنویم که به بهانه پایین‌آمدن سطح سواد فارسی، یعنی زبان اول، در مدارس ابتدایی، تصمیم گرفته می‌شود که زبان انگلیسی به‌عنوان زبان دوم از برنامه درسی آنها حذف شود. زبان اول و دوم اگر با روش صحیح و به‌موقع از سوی افرادی مسلط بر آموزش زبان انجام بگیرد و در کلاس‌های درس اهمیت لازم به آنها داده شود، هیچ تداخل و ایجاد اختلال در یادگیری زبان پیش نمی‌آورد. این موضوع با آخرین روش‌های مغزپژوهی تأیید شده که بهترین سن شروع زبان دوم سنین دبستانی است. در این شرایط سنی است که هر دو زبان سهل‌تر و با تسلط بیشتری آموخته می‌شود. 
به هر علت مشروع یا نامشروعی، امروزه زبان انگلیسی خصوصیات یک زبان بین‌المللی تمام‌عیار پیدا کرده است. شاید در قرن هجدهم زبان فرانسه جایگاهی نزدیک به آن داشته است. ولی تسلط به زبان انگلیسی به‌عنوان زبان دوم در جهانی که ما امروز در آن زندگی می‌کنیم از ضروریات برای نسل آینده بالنده کشور است. زیرا انگلیسی زبان علم، تکنولوژی، اینترنت و همه مظاهر تمدن امروزی است. ما به‌عنوان یک ملت که دارای زبان مستقل خود هستیم، برای گفت‌وگو با جهان نیاز به تسلط به زبان دوم بین‌المللی (امروزه انگلیسی) داریم تا از طریق آن موضع افکار و فرهنگ خود را بیان کنیم. جای تأسف است که هنوز در نسل جدید نیز ما این امکانات را برای همه فراهم نکردیم و هنوز در کنگره‌های بین‌المللی نیز که بیشتر برای پزدادن تشکیل می‌دهیم، پژوهشگران و محققان ما از نعمت تسلط بر زبان انگلیسی بهره‌مند نیستند که بتوانند با زبانی رسا و دقیق و مسلط، یافته‌ها، عقاید و نظریات خود را برای دیگران بازگو کنند. این یک نقص بزرگ در آموزش زبان ماست. تسلط بر زبان دوم که خصوصیات زبانی بین‌المللی پیدا کرده، ما را کوچک و حقیر نمی‌کند، بلکه توانا در رساندن حرف خود به دیگران و ستاندن حق خود می‌کند. نگاهی بکنید به کشورهای همسایه‌ای چون عراق، پاکستان، کشورهای عربی درباره خلیح فارس، ترکیه، حتی افغانستان که از این نظر از ما موفق‌تر عمل می‌کنند. یادگیری همراه با تسلط زبان بین‌المللی امروز به‌عنوان زبان دوم (انگلیسی)، نشانه کرنش به سوی استعمار نوین نیست، بلکه قدعلم‌کردن در مقابل آن است. 

این خبر را به اشتراک بگذارید


اغتشاشات اخیر توسط منافقین، سلطنت‌طلبان، عربستان و آمریکا کلید خورد سکوت در برابر بیان حقایق اغتشاشات، ظلم به مردم است/ وقایع از تهران آغاز شد نه مشهد اهدای جهیزیه به 400 زوج در مناطق زلزله‌زده فکر می‌کنم آلکسیس سانچس به منچستریونایتد خواهد رفت بررسی تحلیلی آزمون کنکور سراسری در ایران فرمانده سپاه سنندج: باید در برابر جنگ نرم دشمن هوشیار باشیم/ حجت السلام سبحانی: مردم کردستان اسیر فتنه گران نشدند و در کنار انقلاب اسلامی ماندند/ پناهی: برای احتزاز این پرچم خون‌های زیادی تقدیم شده است بنزین و گازوئیل گران نمی‌شود/ تعیین تکلیف یارانه پردرآمدها 102 نفر بر اثر اعتیاد در سیستان وبلوچستان جان خود را از دست دادند رنکینگ حرفه‌ای ندارم و می‌توانم زیر پرچم ایران مشت بزنم فروش میلیونی «پل خواب» در یک هفته/ «آینه بغل» با گلزار و عزتی همچنان می‌فروشد لاوروف: لغو برجام پیامی نگران‌کننده به جهان خواهد بود/هیلی: ایران عامل بی‌ثباتی خاورمیانه است محرومیت باشگاههای ایرانی از یک درآمد هنگفت! / تیشه مدیران کارنابلد به ریشه فوتبال آدم رباها درخواست یک میلیارد تومان کردند/ گروگانگیرها با اینکه پول در حساب بود نتوانستند برداشت کنند پشت پرده اتاق عملیات عفرین / آنچه از داعش باقی مانده است جنبش فتح سه شنبه را روز اعتصاب عمومی اعلام کرد دستور کار کمیسیون‌های مجلس از آب تا استقلال و پرسپولیس خودکفایی نیروی زمینی ارتش در صنعت قطعه‌سازی جنگ علیه داعش باعث آواره شدن 1.3 میلیون کودک عراقی شد افزایش شمار زخمی‌های فلسطینی در درگیری با صهیونیست‌ها، به هشت نفر رئیس سابق ستاد مشترک ارتش مصر نامزد انتخابات شد یورش اشغالگران صهیونیست به منطقه‌ای در الخلیل برگزاری نشست نقد حال سنایی در شهر کتاب افشاگری آدبایور درباره ونگر و تمجید از مورینیو روایت فوتبالیست خانم از بازی در گرد و غبار اهواز و تشنج یک بازیکن کشف 35 فقره سرقت در چهارمحال و بختیاری علت گرایش خانواده‌ها به تک فرزندی و بی‌فرزندی «ژنوم مرجع ایرانی» گامی به سوی ارتقای سلامت استعفای کارشناس زبده تحریم‌های وزارت خارجه آمریکا کدام تیم قهرمان نیم فصل لیگ برتر گلف شد؟ آخرین وضعیت زلزله زدگان کرمانشاه/ مسوولان را فقط یک شب توی کانکس بخوابانید! پایان محرومیت طارمی تعطیلی یک شبکه رادیویی آمریکایی در پاکستان سنندج هنوز داغدار فرزندان به خاک و خون کشیده‌اش در 28 دی 65 است تروریست‌های سوری حزب سیاسی تشکیل می‌دهند فردا آغاز ثبت‌نام برای شرکت در کنکور سراسری/ تشریح جزئیات ثبت‌نام طرح ممنوعیت ورود کامیون و وسائل نقلیه سنگین به شهر در ساوه اجرا می‌شود تسورک در خصوص اوبامیانگ: با وجود اشتباهات رخ داده، حرفه‌ای به مسئله نگاه می‌کنیم جزئیات تعطیلی دانشگاه‌های خوزستان و ایلام/ زمان امتحانات تغییر کرد بررسی نرخ دلار در هفته‌ای که گذشت/ حرکت بر مرز 4400 تومان دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران برگزار می‌شود تحقیق و پژوهشی که به کتابخانه منتهی شود به درد صنعت نمی‌خورد فرزند امام این شهید ایرانی به"شهید صدر دوم" معروف است جانم به لب رسید "هوای پاکم" آرزوست ملاوردی: درخواست بازرسی از بازداشتگاه‌ها را داده‌ایم سفر جهانگیری به استان البرز مهرانه پشتوانه الهی، علمی و فنی دارد سومین یادواره شهدای حریم و حرم در کرج برگزار شد امدادرسانی هلال احمر بانه به 120 خودروی گرفتار در برف و کولاک طرح نوسازی در «بافت‌بلوچ» به اجرا درآمد/ احتمال افزایش کارگران تا 450 نفر
فیلم/ «بدون تعارف» با دستفروش دیروز و میلیاردر امروز موسویان: خروج از برجام باعث افزایش بی‌اعتمادی بین‌المللی به آمریکا می‌شود دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی بخش خبری 20: 30 مورخ 29 دی ماه 96 + فیلم تمام خطوط ارتباطی شهرستان کوهدشت قطع شد آژیر قرمز در 96 سد کشور به صدا درآمد فوت 2 سرنشین خودرو در حادثه تصادف موته- گلپایگان اولین سالگرد آتش نشانان حادثه پلاسکو بازی فولاد و پیکان به تعویق افتاد برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ /عکس مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است چرا بازی فولاد و پیکان لغو شد؟ کاهش نرخ ارز طی دو ماه آینده مراسم اولین سالگرد شهدای آتش نشان پلاسکودربهشت زهرا (س) برگزار شد فرماندار دزفول پس از تقلب امتحانی مجبور به استعفا شد جنگ ترکیه علیه عفرین آغاز شد جنجالی‌ترین صحنه بازی استقلال؛ پنالتی بود یا نبود؟! (عکس) رژیم صهیونیستی از اردن رسما عذرخواهی کرد محمد موسوی مهمان «دورهمی» می‌شود مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است پاناما: «سانچی» پروتکل‌های امنیتی را رعایت کرده/ تحقیقات ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد عکس/ دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس جانباخته سانچی حرف‌های اخیر دشمن از دلسوزی نیست؛ فتنه جدید است/ پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را پایین خواهیم کشید تقی روحانی، پیشکسوت وزنه برداری درگذشت مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است/ آماده‌باش به مراکز درمانی و خدماتی سرلشکر صفوی: حداکثر 12 درصد درآمد ناخالص داخلی خود را در جنگ تحمیلی هزینه کردیم دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی تولیت آستان قدس با خانواده سرمهندس کشتی "سانچی" دیدار کرد خبر خوش برای فرهنگیان/افزایش حقوق معلمان در سال 97 دیدبان حقوق بشر نقض حقوق بشر در عربستان سعودی را محکوم کرد عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 دی 96/ نعمتی ناجی برانکو +تصاویر ساغلام بمحض پیاده شدن ازهواپیما، میل به نمازجمعه داشت! وزیر خارجه روسیه: برجام هنوز نمرده است/ مسکو با ایران و ترکیه برای منطقه کاهش تنش در ادلب تلاش می‌کند مدارس 15 شهر خوزستان شنبه تعطیل است سخن نقد ائمه یا از روی جهل است یا ناشی از القائات دشمنان/ هرچه دیگران به دهنتان می‌گذراند تکرار نکنید بزرگداشت جانباختگان سانچی در رشت برگزار شد توصیه مهم درباره رجیستر کردن گوشی‌های چند سیم کارت/ فعال سازی ناصحیح دریافت خدمات را مختل می‌کند غلظت گرد و غبار در اهواز به 66 برابر حد مجاز رسید/ مدارس 15 شهرستان خوزستان شنبه تعطیل شد واشنگتن: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه منجر به بی‌ثباتی خواهد شد روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! محمد موسوی مهمان «دورهمی» می‌شود مدیرعامل سپاهان استعفا کرد تصویری از حضور سرمربی ترکیه‌ای تراکتور سازی در نماز جمعه روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! /حضرات روحانی نباید بدون تحقیق درباره سخنی که برای آنها نقل می‌شود، موضعگیری کنند/ آغازگر ماجرای اعتراض به سخن روحانی، یک فرد غیرروحانی بی‌اطلاع از مبانی عقیدتی بود تعطیلی مدارس در 16 شهر خوزستان علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ + عکس درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی؛ یک ساعت صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد /بعید است با داماد صدام رابطه داشته باشد یا …

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me