تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جام‌جم
دسته:اجتماعی()
کد خبر:13750745
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۲:۳۸

ایمنی گمشده در حاشیه‌نشینی

ساخت شبانه ساختمان‌ها، رسم نانوشته‌ای است که در بسیاری از مناطق حاشیه شهرها وجود دارد. برای فرار از نظارت‌های قانونی و ممانعت‌هایی که در مسیر ساخت و ساز در سکونتگاه‌های غیررسمی وجود دارد، برخی سازندگان تلاش می‌کنند در زمان‌هایی به ساخت و ساز روی بیاورند که ناظران خبردار نشوند. البته بماند گاهی می‌شنویم برخی ناظران ساخت و ساز هم از وظایف قانونی خود عدول و با دریافت مبالغی، اجازه ساخت و سازهای غیراصولی در حاشیه شهرها را صادر می‌کنند.
ایمنی گمشده در حاشیه‌نشینی

به دلیل همین تخلفها شاهد هستیم در بیشتر سکونتگاههای غیررسمی، ایمنی ساختمانها در پایین‌‌ترین سطح است؛ طوری که با وقوع زلزلهای نه چندان بزرگ هم احتمال ریزش آنها وجود دارد. با توجه به این که حدود 11 میلیون نفر در سکونتگاههای غیررسمی زندگی میکنند و اغلب ساختمانهایی هم که در این مناطق بنا شده است، با استانداردهای ایمنی همخوانی ندارد، میتوان گفت در زمان بروز سوانح طبیعی مثل زلزله، جان میلیونها نفر در حاشیه شهرها در خطر است.

مهدی زارع، دانشیار پژوهشگاه زلزلهشناسی و مهندسی زلزله هم در همین ارتباط هشدار میدهد: با توجه به شرایط خاص مناطق فقیرنشین حاشیه شهر، اغلب ساکنان این مناطق در سازههایی غیر استاندارد و بشدت آسیبپذیر زندگی میکنند. حاشیههای اغلب کلانشهرهای کشور از لحاظ آسیبپذیری در مقابل زلزله آسیبپذیرتر از مناطق مرکزی هستند و واقعیت نگرانکننده دیگر شتاب بالای رشد جمعیت در این مناطق است، به طوری که مثلا در حالی که نرخ رشد جمعیت در تهران 1/1 درصد است، اما جمعیت مناطق حاشیهای شهر با رشدی معادل 4/4 درصد در حال افزایش است. همچنین پیشتر نیز اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهور به ناایمن بودن ساختمانها در حاشیه شهرها اشاره و تاکید کرد: طی این سالها، میلیونها واحد مسکونی بدون ضابطه و کاملا مدیریت نشده در عرصههای مهاجرپذیر شهرهای کشور ساخته شده است که در مقابل زلزله مقاوم نیستند. میلیونها نفر از هموطنان ما در حاشیه شهرها در بافتهایی زندگی میکنند که اگر زلزله بزرگی بیاید متاسفانه همانند زلزلههای قبل تلفات گستردهای خواهیم داشت. او ادامه داد: چون حاشیهنشینی را نپسندیدهایم، هیچ وقت مدیریت صحیحی هم در این زمینه اعمال نکردهایم که باعث شده اصول شهرسازی در آن مناطق رعایت نشود و با گستره عظیمی از بافتهای فرسوده در معرض آسیب لرزهای مواجه شویم.

به گفته ترکان، در حالی که روند مهاجرت به حاشیه شهرها بسرعت ادامه دارد، هنوز راه حل جامعی برای مساله حاشیهنشینی نداریم و شهرداریها هنوز در برخورد با این پدیده سردرگم هستند. این مساله باعث شده جمعیت چند میلیون نفری حاشیه شهرها که هر روز بر آن افزوده میشود با نبود مدیریت صحیح و مشکلات روز افزون مواجه شود.

تقابل دو دیدگاه متفاوت در بحث حاشیهنشینی

دو رویکرد جدی و کاملا متفاوت نسبت به پدیده حاشیهنشینی وجود دارد. در دیدگاه اول، عدهای بر این باورند که نباید به مناطق حاشیه شهرها رسیدگی کرد. استدلال چنین افرادی این است که اگر امکانات مطلوبی در حاشیه شهرها توزیع شود، همین اتفاق باعث میشود افراد بیشتری در حاشیه شهرها جذب شوند و درواقع، با افزایش جذابیت و امکانات در حاشیه شهرها، استقبال مردم برای مهاجرت به این مناطق بیشتر میشود. دیدگاه دوم، کاملا خلاف این موضوع است و حاشیهنشینی را معلول شرایطی میداند که در آن امکانات و ثروت در نقاط مختلف کشور به شکل عادلانه توزیع نشده و در نتیجه حاشیهنشینی به وجود آمده است.

بر اساس این دیدگاه، توزیع نکردن امکانات در حاشیه شهرها، نه فقط حاشیهنشینی را از بین نمیبرد، بلکه عمق این آسیب اجتماعی را هم بیشتر میکند. در دیدگاه دوم، حل بحران حاشیهنشینی با نادیده گرفتن ساکنان این مناطق حل نمیشود و رسیدگی به ساکنان حاشیه شهرها را وظیفه اخلاقی دولت و حاکمیت میداند.

تا سالیان سال، دیدگاه اول در بحث حاشیهنشینی اولویت داشت؛ طوری که مثلا با این استدلال که نباید جذابیت مناطق حاشیهنشین را افزایش داد، از توزیع امکانات بهداشتی و درمانی مطلوب در این مناطق خودداری میشد. اما این روزها دیدگاه دوم مورد استقبال قرار گرفته و نهضت ارتقای خدمات بهداشتی و درمانی در حاشیه شهرها را میتوان محصول غلبه دیدگاه دوم دانست.

در حوزه ساخت و ساز هم دیدگاه اول تا چند دهه در اولویت قرار داشت. به دلیل نادیده گرفتن حاشیه شهرها، عمده ساخت و سازها در این مناطق به شکل پنهانی و به دور از رعایت موارد ایمنی انجام شده است. رویکرد مسئولان در برخورد با سازههای ناایمن در حاشیه شهرها معمولا توام با تهدید و تخریب بنا بوده؛ سیاستی که البته تاکنون جواب نداده است.

به همین دلایل نیاز است در حوزه ساخت و ساز در حاشیه شهرها نیز دیدگاه دوم در اولویت قرار بگیرد. یعنی قبول کرد به هر حال 11 میلیون شهروند در سکونتگاههای غیررسمی زندگی میکنند که نیاز است سازههای مقاوم و ایمن برای این گروه از شهروندان ساخته شود. واقعیت این است هیچ شهروندی دوست ندارد در حاشیه شهرها ودر سازههای ناایمن زندگی کند، اما مشکلات معیشتی باعث میشود بسیاری از ساکنان این مناطق، ایمنسازی ساختمانها را در اولویتهای دسته چندم زندگی خود قرار دهند.

ارائه تسهیلات تشویقی به ساکنان سکونتگاههای غیررسمی برای مقاوم سازی خانهها، راهکاری منطقی است که میتواند از جان و مال بیش از 11 میلیون شهروند ایرانی در برابر بروز مخاطرات طبیعی محافظت کند.

#حاشیه نشینی
این خبر را به اشتراک بگذارید


دستگیری سارق خودروهای مزدا ۳ انتقاد شدید سازمان محیط زیست به اظهارات تاجگردون در خصوص بودجه ریزگردها عکس/ حضور ارتش سوریه در پایگاه هوایی ابوضهور فقر و گمنامی در دنیا نشانه محرومیت از رحمت الهی در قیامت نیست روش‌های حذف یارانه ثروتمندان اعلام شد دلارهای خانگی وارد بازار شد ثبت قرارداد کادر فنی تراکتورسازی معاون ترامپ وارد فلسطین اشغالی شد مایک پنس وارد فلسطین اشغالی شد ترکیب بارسلونا برای تقابل با بتیس اعلام شد تشریح آخرین اطلاعات از تشخیص هویت پیکرهای حادثه سانچی و بازخوانی جعبه سیاه این نفتکش طرز تهیه ترشه تره گیلان ایران پیوسته از عراق متحد و یکپارچه، حمایت و پشتیبانی می‌کند/ قدرت‌ها و نیروهای خارج از منطقه، دلسوز مردم منطقه نبوده و نخواهند بود معاملات در بازار ارز قفل شد نشست هم اندیشی جنگل‌های هیرکانی قرارداد کادر فنی تراکتورسازی در هیئت فوتبال ثبت شد + عکس لیل در انتظار پیشنهاد منچسترسیتی برای بوباکاری سوماره یوپ هاینکس: برابر وردربرمن، خوب کار نکردیم؛ هامس همیشه حاضر است برای تیمش بجنگد ترکیب اینتر برای دیدار با رم کشف قطعات به جا مانده از شهاب سنگ میشیگان نمایشگاه موقت ایران خودرو در مراکز خرید شب خونین رونالدو در جشنواره گل‌های رئال مادرید +عکس شبه‌نظامیان در "افغانستان" با قاچاق مواد مخدر نیازهای خود را تأمین می‌کنند پلمب جعبه سیاه سانچی فردا باز می‌شود پویش مردمی خورشید نو در گلستان برنامه سبک زندگی اسلامی در بقاع متبرکه لرستان اجرامی شود کشف بیش از 280 کیلوگرم مواد مخدر در فارس خبر‌های جدید از سانچی به روایت ربیعی + فیلم تشکیل «نیروی ویژه» اسرائیل در مرز مصر قتل خواهرزاده در اسلام آباد غرب / قاتل خودکشی کرد سفیر چین در ایران: ما درخصوص امدادرسانی به سانچی کوتاهی نکردیم تحلیل سید علی خمینی از ناآرامی‌های اخیر در کشور نام مستندسازان دیدارکننده با رهبر معظم انقلاب دیدار دوستانه ایران و تونس قبل از جام‌جهانی پلمب جعبه سیاه سانچی فردا باز می‌شود محمد مهاجری: به جای فیلترینگ محتوا تولید کنیم درمان رایگان بیماران فسا+فیلم در پی برخورد دو کشتی در سواحل هنگ کنگ هفت نفر ناپدید شدند یارانه مراکز توانبخشی غیردولتی افزایش یافت وزیر خارجه ترکیه مدعی استفاده گروه‌های کُردی سوریه از سپر انسانی در عملیات عفرین شد توقف تاتنهام در لیگ برتر انگلیس چرا برخی افراد خلاق‌تر از دیگران هستند مایک پنس به فلسطین اشغالی سفر کرد واکنش ترکیه به درخواست تشکیل نشست شورای امنیت از سوی فرانسه مدال نقره محجوب در جودوی گرندپری تونس آیا ترامپ واقعا بدترین رئیس‌جمهور آمریکاست؟ سهم خودروها در آلودگی هوای تهران مشخص شد ترکیب اینتر برای جدال با رم اعلام شد
«محمد معافی» به قافله شهدا پیوست جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود «محمد تقی عطایی» مربی خوشنام فوتسال قم درگذشت قیمت دلار امروز 1 بهمن 96 بررسی‌ها برای کشف جزئیات قتل طلا فروش یاسوجی ادامه داد نمایش"یاسمن و غولغولکها"در شاهرود به روی صحنه رفت آخرین وضعیت بازار برنج تولید داخل عرضه قلیان در قهوه خانه هایِ سنتی مجوزدار آقای روحانی دلار شد 4600 تومان/ ادعای یکسان سازی نرخ ارز چه شد؟ نخبه کردستانی دستفروش شد! / فردایی که مسئولان وعده می‌دادند هیچ‌وقت نیامد کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی این شهر ماجرای نخبه کردستانی که دستفروش شد! / فردایی که مسئولان وعده می‌دادند هیچ‌وقت نیامد احتمال بروز زلزله 7 ریشتری روی گسل شمال تهران 2 برابر شده است دیدار تیم‌های نفت مسجدسلیمان و ایران جوان بوشهر لغو شد خلاصه بازی رئال مادرید 7-1 دیپورتیوو لاکرونیا گرد و خاک مدارس بوشهر را تعطیل کرد شهادت "محمد معافی" مدافع حرم نکایی در سوریه + عکس کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی / مأموران ویژه انتظامی در حال بررسی پرونده صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه اول بهمن گل سوم سرخیو آگوئرو به نیوکاسل (منچسترسیتی 3-1 نیوکاسل) علی ربیعی: جعبه سیاه سانچی با حضور نمایندگانی از سوئد، پاناما، بنگلادش، چین و ایران فردا بازگشایی می‌شود روایتی از اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 بهمن 96/ پنالتی باید تکرار می‌شد +تصاویر حمله تروریستی به هتل اینترکنتیننتال کابل مصدومیت دو زن در تصادف بزرگراه شهید ستاری اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر در چه مرحله‌ای است؟ / بررسی موانع اجرای قانون در نشست امروز فراکسیون ایثارگران مجلس فیلم/ ادای احترام به شهدای سانچی در مدرسه شهید مطهری رقابت چراغ خاموش چند تیم برای جذب دژاگه حلوصی آکار: عملیات بمباران در منطقه عفرین تجمع گروه‌های تروریستی بود/سرلشکر باقری: تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه نباید آسیبی ببیند تاج‌گردون: ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی می‌ماند تعطیلی مدارس 6 شهرستان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل گرد و خاک بودجه گرد و غبار خوزستان حذف شد افزایش 2 برابری احتمال وقوع زلزله 7 ریشتری در گسل شمال تهران/فرونشست غرب تهران بعد از وقوع زلزله 29 آذرماه 2 روش برای حذف یارانه ثروتمندان اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت چگونه در 3 ساعت فرار کرد؟ سارقان پس از سرقت، طلافروش را با خود بردند و به قتل رساندند عکس/ عروسی در میان گرد و غبار «محمد معافی» در سوریه شهید شد افشاگری وزیر روحانی درباره پشت‌پرده «بازی بزرگ» موسسات مالی غیرمجاز /چه کسانی مالباختگان را تحریک کردند در خیابات اعتراض کنند؟ /ردپای دولت احمدی نژاد در تاسیس قارچ گوونه موسسات مالی و اعتباری /احمدی نژاد در سفرهای خود از پول حاتم بخشی می‌کرد /دولت قبل زمینه بزرگترین مبادله‌های رانتی تاریخ ایران را فراهم ساخت دست‌مایه‌های امید در کشور بی‌شمار است/ زبان طنز به رسایی و سودمندی مستند کمک می‌کند/ سرافراشته نشان دهید که انقلابی هستید «محمد معافی» به قافله شهدا پیوست وقتی پیامبر خدا (ص) را می‌شود نقد کرد ولی برجام را نه! / خط‌ونشان‌های وزارت‌خارجه مُرده توافق هسته‌ای را زنده می‌کند؟ حمله به هتل کانتیننتال در کابل با کشته شدن همه مهاجمان پایان یافت هشدار مدیر پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده حمله تروریستی به هتل 5 ستاره در کابل برنامه دولت افزایش قیمت دلار به 5000 تومان است من، پرچم، ایران فاطمی سرافراشته نشان دهید که مومن و انقلابی هستید/ هنر شما میتواند با سند، کار دشمن را بی اثر کند/ مستند انتقادی، مفید و لازم است تنیس آزاد استرالیا 2018؛ روز ششم؛ صعود دراماتیک هالپ به مرحله چهارم/ پیروزی آسان فدرر و جوکوویچ/ حذف دور از انتظار زورف و دل‌پوترو از رقابت‌ها حلوصی آکار: ترکیه به توافقات به عمل آمده در مذاکرات 3‌جانبه پایبند است/باقری: تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت سوریه نباید آسیب ببیند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me