تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فرارو
دسته:اقتصادی()
کد خبر:13750755
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۲:۴۰

چگونه نفت به مقصد می‌رسد؟

نفت چگونه صادر می‌شود؟ بعد از صادرات بشکه‌های نفت را چه کار می‌کنیم؟ چطور برای نفت باید مشتری پیدا کرد؟ چگونه نفت به مقصد می‌رسد؟ همه اینها سوالاتی است که در صادرات نفت برای عامه مردم مجهول است.
چگونه نفت به مقصد می‌رسد؟

هفته گذشته، یک کشتی حامل یک میلیون بشکه میعانات گازی ایران در آب‌های چین آتش گرفت. به بهانه این حادثه تلخ، در گزارش زیر به نحوه صادرات نفت پرداخته‌ شده است.

به گزارش جام جم، نفت چگونه صادر می‌شود؟ بعد از صادرات بشکه‌های نفت را چه کار می‌کنیم؟ چطور برای نفت باید مشتری پیدا کرد؟ چگونه نفت به مقصد می‌رسد؟ همه اینها سوالاتی است که در صادرات نفت برای عامه مردم مجهول است.

از این رو گزارشی در این زمینه تهیه کردیم تا صفر تا صد صادرات نفت را برایتان شرح دهیم. ابتدا باید سیستم محاسبه و فروش و همچنین انتقال نفت را بگوییم که چگونه انجام می‌شود. از نفتکش شروع کنیم.

کشتی‌های نفتکش که وسیله‌ای برای صادرات نفت است، از دور شبیه کشتی‌های دیگر است اما از نزدیک تفاوت‌های زیادی دارد. وقتی وارد نفتکش می‌شوید، لوله‌های بزرگی وسط کشتی تعبیه شده و برای ورود و خروج افراد حتی کارکنان کشتی نفتکش خط‌هایی مشخص شده است. این لوله‌ها در ابعاد مختلف قرار دارد تا نفت سریع‌تر تخلیه شود. کشتی‌های نفتکش درست همانند یک پادگان نظامی است و هیچ کسی حق ورود و خروج بدون مجوز را ندارد. افرادی که در کشتی مشغول کار هستند، در ازای هر ماه 5/17 روز مرخصی دارند اما ماموریت آنها به طور معمول سه تا چهار ماه طول می‌کشد و همین کار را سخت می‌کند.

در نفتکش‌های بین‌المللی صادرات نفت حداقل یک ماه طول می‌کشد و ممکن است در وسط دریا نیاز به سوخت داشته باشند. در این شرایط با قایق‌های تندرو که در زمینه ارسال محموله‌های آب و غذا و سوخت فعالیت دارند طی یک تماس تلفنی در وسط آب سوختگیری انجام می‌شود. در بخش زیرین نفتکش سوراخ‌هایی وجود دارد که منتهی به آب است و برای تعادل کشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و آب وارد قسمت مورد نظر می‌شود.

خدمه متخصص

هر نفتکش 20 تا 50 نفر خدمه دارد. غیر از افراد متخصص و مهندسان، آشپز و نیروهای خدماتی هم حضور دارند. مسئولیت کشتی با کاپیتان است که حکم خلبان در هواپیما و راننده در خودرو را دارد. کاپیتان علاوه بر مسیریابی دقیق باید شش دانگ حواس خود را به امنیت کشتی بدهد. اگر کوچک‌ترین مشکلی پیش بیاید، ممکن است صدها میلیون دلار زیان وارد شود و در مواقعی ناگوار جانشان را از دست بدهند.

سوختگیری نفتکش مانند خودرو است

بعد از تحلیل اولین مولفه برای صادرات نفت باید به مواد اصلی و چگونگی صادرات آن پرداخت. هر بشکه نفت در معاملات بین‌المللی معادل 159 لیتر محاسبه می‌شود. بشکه واحد اندازه‌گیری نفت است، درست همان طور که لیتر برای بنزین محاسبه می‌شود. کشورهای نفت خیز کالای استخراج‌شده خود را به فروش می‌رسانند و به طور معمول برای صادرات نفت یا فرآورده‌های نفتی خود از نفتکش استفاده می‌کنند. طریقه سوختگیری نفتکش‌ها همانند سوختگیری خودرو است. برای برخی افراد شاید این پرسش پیش بیاید که بشکه‌های نفت را پس از صادرات پس می‌گیرند یا خیر در حالی که اصلا بشکه‌ای در کار نیست، بلکه به عنوان یک واحد اندازه گیری نام برده می‌شود. به عنوان مثال برای سوختگیری خودرو وقتی نازل بنزین درون باک است و سوختگیری انجام می‌شود، مانیتور اعدادی را مبنی بر این که چند لیتر بنزین تاکنون وارد باک شده نشان می‌دهد. برای صادرات نفت هم چنین حالتی وجود دارد.

دو روش صادرات نفت

برای صادرات نفت دو روش وجود دارد که یکی تحویل در مبداء و دیگری تحویل در مقصد است. اگر کشور متقاضی نفت را در مبدا تحویل بگیرد، نفتکش به بنادر ایران اعزام می‌کند و همه هزینه‌ها از جمله حمل و نقل، بیمه و هزینه‌های جانبی را بر عهده می‌گیرد. در این روش بعد از تحویل نفت یا میعانات گازی، کشور تحویل دهنده هیچ مسئولیتی ندارد و کار تمام شده است.

نوع دیگر صادرات نفت، تحویل در مقصد است و برخی کشورها اعلام می‌کنند، نفت باید در بنادر کشور مقصد تحویل داده شود. ایران در زمینه تحویل در مقصد تجربه فراوانی دارد. زمانی که ایران در تحریم قرار داشت، زیرا هیچ کشوری کشتی‌های خود را به بنادر ما نمی‌فرستاد و اجازه حمل نفت ایران را نداشتند. مشتری‌های ما هم در آن زمان اعلام کردند، اگر نفت را در مقصد با وجود ریسک‌های مختلف تحویل می‌دهید می‌توانیم خریداری کنیم. در غیر این صورت خریدار نیستیم. ما هم برای این که بتوانیم نفت را صادر کنیم در مقصد تحویل می‌دادیم. در روش تحویل در مقصد از زمان ورود نفت به نفتکش تا زمانی که در بنادر کشور مقصد مراحل تخلیه انجام شود، همه مسئولیت با کشور صادر کننده است. در این روش همه هزینه‌های اعمال شده روی قیمت نفت محاسبه و دریافت می‌شود.

انواع بیمه نفتکش

برای صادرات نفت علاوه بر نفتکش نیاز به بیمه نیز هست. نفتکش‌ها و فرآورده‌های نفتی دو نوع بیمه دارند. یکی بیمه خود کشتی و دیگری بیمه محموله‌ نفتی است. کشتی چه پر باشد و چه خالی بیمه می‌شود اما محموله کشتی نیز بیمه جداگانه دارند. بیمه محموله‌های نفتکش، شامل نفت یا فرآورده‌های نفتی اجباری است. این بیمه‌های اجباری هم به دو بخش اولیه و ثانویه تقسیم می‌شوند. بیمه‌های اولیه معمولا در خاک همان کشور صادرکننده است و به بیمه محلی معروف است و بیمه ثانویه یا اتکایی یک بیمه بین‌المللی است که دفتر اصلی آن در شهر لندن انگلستان قرار دارد. از آنجا که محموله‌های نفتی و فرآورده‌های آن ریسک بسیار بالایی دارند، اگر بیمه اتکایی نداشته باشند بیمه‌های محلی توانایی پرداخت خسارت در صورت بروز حادثه را ندارند.

وقتی به مقصد رسید

تا این جا از چگونگی بارگیری نفت از مبدا سخن گفتیم. همچنین گفته شد، برای حرکت باید بحث‌هایی مانند بیمه و امثال آن هماهنگ شده باشد، اما مهم‌ترین بخش ماجرا پهلوگیری در مقصد است. زمانی که کشتی‌های نفتکش به کشور مقصد می‌رسند و در بنادر آنجا پهلوگیری می‌کنند، شیلنگ‌های بزرگی به لوله‌های نفتکش متصل می‌شود و نفت را به مخازن منتقل می‌کند. پایش میزان حجم نفت یکی در مبدا، یکی در کشتی و دیگری در مقصد انجام می‌شود که این سه رقم باید با هم برابر باشد و در صورت مغایرت ممکن است مشکلات حقوقی بین‌المللی به دنبال داشته باشد، اما به طور معمول همه مراحل یک عدد را نشان می‌دهند.

نحوه دریافت پول نفت

مهم‌ترین بخش ماجرا دریافت پول است. به طور معمول، کشورهای خریدار نفت یک ال.سی نزد یک بانک مشترک بین‌المللی که مورد تایید فروشنده است، باز می‌کند و مبلغی پول یا اعتبار در نظر می‌گیرد. کشور صادرکننده نیز به استناد آن اعتبار، نفت را صادر می‌کند و معمولا توافق می‌شود که پس از یک ماه پول نفت به آن حساب مشخص واریز شود. این کار در شرایطی انجام می‌شود که مدارک بارگیری به تایید خریدار رسیده باشد و بعد از این مراحل مدارک فوق توسط فروشنده به بانک عامل تحویل داده می‌شود. پس از استعلام و تایید مدارک، پول به حساب خریدار در آن بانک و بعد از آن به بانک مرکزی به صورت دلاری واریز می‌شود.

مشکلات صادرات نفت

اگر نگاهی به روند فعالیت کشتی‌های نفتکش و خدمه آن بیندازیم، متوجه خواهیم شد، صادرات نفت به این راحتی هم نیست. اکنون می‌توان متوجه شد که در شرایط تحریم و در فضایی که هیچ کشوری حاضر نبود نفتکش‌های ایران را بیمه کنند یا خدماتی در اختیار ما قرار دهند صادرات همان 800 هزار بشکه چقدر سخت است.

تمام بخش‌های فوق به کار می‌آیند تا نفت ایران براحتی به خارج، صادر و درآمد ارزی آن، صرف توسعه و عمران کشور شود. در هر حال، همه نفتکش‌های ایران و همه کارگران و مهندسان و مدیران آنها، شبانه‌روز زحمت می‌کشند تا مهم‌ترین کالای صادراتی کشور، از مسیرهای آبی جهان عبور کند و به مقاصد برسد و سهمی در درآمدزایی کشور داشته باشد. تا پیش از این دزدان دریایی مهم‌ترین دغدغه بود و. حالا حوادث ناگواری که منجر به سوختن سرمایه‌های ملی کشور می‌شود. طبق نظر کارشناسان، ایران از حوادث دریایی کمی برخوردار است و دارای رتبه مناسبی در این زمینه است. در کنار مشکلات ذاتی کار در نفتکش، اتفاق اخیری که برای نفتکش ایران در آب‌های چین افتاده و باعث تاسف ملت ایران شده، به مشکلات خدمه نفتکش‌ها افزوده شده است.

#صادرات نفت #قیمت نفت #سوختگیری نفتکش #بیمه نفتکش #پول نفت
این خبر را به اشتراک بگذارید


بازگشت دوباره شهردار برکنار شده بوشهر به مسئولیت سابقش وقوع زلزله 4.5 ریشتری در لومار لزوم تشکیل کمیته تخصصی برای راست آزمایی برخی اعلام ورشکستگی ها سه محموله آجر نمای صادراتی از نایین به نجف اشرف ارسال شد انفجار وانت نیسان در آزاد راه همدان/راننده در آتش سوخت معاون رئیس جمهوری درجمع فناوران جهرم حضورمی یابد نگاهی به جلوه‌های ویژه چند فیلم/ باید منتظر نظر داوران فجر ماند ترامپ خطاب به دموکرات‌ها: همدیگر را پای میز مذاکره می‌بینیم ژن تولید سلولز گیاهی کشف شد کاهش فروش کتاب در فرانسه/ پرفروش‌ترین نویسندگان 2017 دستورالعمل پرداخت پایان خدمت اساتید دانشگاه آزاد اعلام شد تصادف در جاده مخصوص کرج/یک نفر فوت شد برقراری 130 تماس تلفنی اشتباه با مرکز 125 همدان طی 24 ساعت گذشته توضیح رشیدپور درباره مصاحبه با روحانی برجام جدیدی در راه است/ پرده اختلافات ظاهری آمریکا و اروپا کنار رفته اجرای برنامه فرهنگی هنری دم‌نوش با طعم انقلاب در دهه فجر آموختن «درس بصیرت» از محضر زینب کبری (س) / مبادا کلامی از سخنان رهبر انقلاب از دستمان برود فقط در کنار حرم حضرت زینب (س)، قلبم آرامش گرفت/ در کنار داود بودن اعتقادات مرا به ائمه اطهار بیشتر کرد اجرای عملیات زیبا سازی ورودی شهر رودان در دستور کار قرار گرفت+تصویر لیگ nba|پیروزی هورنتس با هنرمندی کازینز؛ رکورد چمبرلینز پس از 50 سال تکرار شد مشروح کنفرانس خبری سخنگوی کاخ سفید همنشین درد تئاتر سال‌هاست محل قدرت‌نمایی افراد مجهول‌الهویه و ناآشنا به فرهنگ و هنر شده‌است آمریکا خواستار خویشتنداری ترکیه در عفرین شد نوبخت در نشست علنی امروز مجلس: پیش‌بینی دولت در بودجه 96 برای فروش نفت به ازای هر بشکه 50 دلار درست بود/ مجلس درآمد 55 دلار به ازای هر بشکه را پیش‌بینی کرده بود سپیده دم انقلاب، سرگرمیِ عربستان سعودی تصویب 596 طرح اشتغالزا در کمیته فنی تسهیلات اشتغال فراگیر همدان استتار جالب تک تیرانداز در جنگ جهانی اول (+عکس) زمین لرزه 4/5 ریشتری لرستان را لرزاند 10 درصد زنان کشور معتادند/ لزوم توجه به اوقات فراغت مناسب برای زنان در جامعه اعتیاد و بیکاری منشاء زباله گردی در دومین شهر بزرگ هرمزگان مناطق آزاد گریزگاه کالاهای قاچاق/ واردات غیرقانونی مانع تحقق اقتصاد مقاومتی است ساحل زیبای مغدان در غرب هرمزگان+تصاویر 14 شیر زن سهم سیستان و بلوچستان از شهدای نهضت امام خمینی (ره) تجلی اقتصاد مقاومتی با پرورش شترمرغ توسط جوان نهبندانی 4 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور نقشه برداری شده است معرفی 100 فیلم برتر تاریخ سینمای جهان دستگیری 15 سارق در طرح امنیت و آرامش پایتخت تصاویری از قطع و نابودی درختان در منطقه «پروز» لردگان عجیب‌ترین و حیرت انگیزترین رکوردهای ثبت شده ایران در گینس آنروا: کاهش کمک‌های آمریکا خطر بی‌ثباتی را در خاورمیانه افزایش می‌دهد تحریم 17 تبعه کره شمالی توسط اتحادیه اروپا طارمی دست مدیران پرسپولیس را رو کرد افشای دروغ بزرگ طارمی و پرسپولیس/ نهادهای غیر فوتبالی عامل جدایی آقای گل+تصاویر ایجاد اشتغال در روستاها رکن اصلی تحقق مهاجرت معکوس فواید زعفران چیست؟ + طرز تهیه دمنوش زعفران کانون تولید 95 درصد از گرد و خاک استان خوزستان داخلی است آیا متهم میلیاردی فراری صندوق ذخیره فرهنگیان به کشور باز می‌گردد؟ مذاکره بانک ملی برای افتتاح شعبه «میربیزنس بانک» در «سرخس» 40 پناهجو از اردوگاه‌های بدنام استرالیا به آمریکا می‌روند/سرنوشت نامعلوم 1000 نفر دیگر
جزئیات حمله به چند روحانی در قم | ضارب دستگیر شد دستگیری باند سرقت طلافروشی در یافت آباد بررسی حادثه آتش سوزی در شهرداری منطقه 12 افزایش تزریق دلار به بازار دستگیری 4 سارق طلافروشی در یافت آباد شرط دولت و مجلس برای مردم/ تکلیف یارانه‌ها مشخص شد توضیحات حراست شهرداری تهران درباره حادثه آتش سوزی در ساختمان شهرداری منطقه 12 مرگ هولناک داماد مقابل چشمان عروس گفت‌وگو حسن روحانی با رشیدپور را امشب ببینید معاون اداری مالی سابق دانشگاه پیام نور بازداشت شد طرح/ ولادت حضرت زینب (س) جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد؛ دوشنبه دوم بهمن 96/ توصیه سیف به مردم: در بازار ارز سرمایه گذاری نکنید پلیس زودتر از سارقان مسلح به طلافروشی رسید تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «محمد معافی» حمله به یک روحانی در قم+ عکس رشید پور، مجری گفت و گوی تلویزیونی با روحانی مجری امشب گفت و گو با رئیس جمهور مشخص شد شب گذشته: شهرداری منطقه 12 به آتش کشیده شد خودکشی، پس از قتل خواهر زاده پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه «رضا رشیدپور» مجری گفت وگوی زنده تلویزیونی امشب «روحانی» با مردم تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم تصاویر حمله به دو روحانی در قم جزئیات حمله به دو روحانی در قم +عکس وداع با پیکر فرمانده شهید مدافع حرم، «محمد معافی» +عکس ارسال دو لایحه توسط روحانی به مجلس جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد دوشنبه دوم بهمن 96/ دلار مبادله‌ای ارزان شد آتش گرفتن ناگهانی یک اتوبوس در شهرری + تصاویر سامانه آنلاین مدیریت متمرکز حقوق و دستمزد دانشگاه آزاد ایجاد شد تعطیلی مدارس هشت شهرستان خوزستان در نوبت بعدازظهر سه شنبه ترکیه پیشنهاد روسیه را رد کرد رزمایش مشترک محمد رسول‌الله (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شد جزئیات حمله به دو روحانی در قم+ عکس میرمحمود موسوی: حال میرحسین موسوی مساعد است گلچین مدیحه و مولودی حضرت زینب (س) پلمب جعبه سیاه نفتکش سانچی امروز باز می‌شود نتیجه‌گیری‌های سیاسی علیه ایران به سبک عادل‌الجبیر! دستگیری سارقان مسلح قبل از سرقت طلافروشی حمله با بمب آتش زا به منطقه شهرداری تهران پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه التهابات بازار ارز کاهش یافت مدارس چند شهر خوزستان فردا سه شنبه تعطیل اعلام شد پیشنهاد 2 میلیاردی تیم اصفهانی به ستاره‌های پرسپولیس اخراج نمایندگان عرب‌تبار از کنست اسرائیل حمله با قمه به دو روحانی در قم + عکس نظر آیت الله قرائتی درباره کشتی مطلا حذف دوران تحصیل از سنوات بازنشستگی فرهنگیان؟ قضات با بهره مندی از ظرفیت‌های قانونی از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند/ اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند/ زندان‌ها در تغذیه و بهداشت با مشکلات متعددی مواجهند پیشنهاد یک مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای در خلیج فارس/ پرکردن خزانه اسلحه‌سازان به صلح و ثبات کمک نمی‌کند پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me