تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:دانشجو
دسته:بین الملل-بین الملل()
کد خبر:13750838
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۳:۲۰

ترامپ برای تغییر برجام، در حال ارعاب اروپا است

نماینده پیشین انگلستان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه دولت آمریکا در مسئله برجام به تهدید و ارعاب اروپا رو آورده، نوشته است که واشنگتن حق ندارد توافق هسته‌ای را تغییر دهد.
ترامپ برای تغییر برجام، در حال ارعاب اروپا است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، «پیتر جنکینز» نماینده اسبق انگلستان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه در یادداشتی درباره بیانیه اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای، نوشت آمریکا در تلاش برای تغییر مفاد برجام روشی عجیب در پیش گرفته و در حال تهدید کردن متحدان دیرینه این کشور است.

در ادامه متن کامل این یادداشت آمده است:

این مقاله که در باب بیانیه اخیر دونالد ترامپ (رئیس‌جمهور آمریکا) در خصوص ایران است را با بی‌میلی می‌نویسم؛ بی‌میلم چون بیانیه او پر از جملاتی بود که فقط نیمی از حقیقت را می‌گفت؛ پر از کذب و سفسطه بود و خواندن همه این‌ها برای فشار خون آدمی مضر است.

برای محدود کردن صدمه‌ وارده به سلامتی عمومی خودم، در این مقاله فقط به چند بخش از آزاردهنده‌ترین جنبه‌های بیانیه ترامپ متمرکز می‌شوم.

با خواندن این مقاله متوجه رویکرد شوک‌آور آمریکا در قبال متحدان اروپایی‌اش می‌شویم. این متحدان واشنگتن چند ماهی می‌شود که مرتباً در گوش ترامپ از فواید برجام به عنوان یک توافق منع‌اشاعه‌ای رضایت‌بخش می‌خوانند و به او می‌گویند که حفظ این توافق برای اروپا خیلی مهم است.

اما با خواندن بیانیه ترامپ می‌بینیم که او به بی‌توجهی به گفته‌های اروپایی‌ها اکتفا نکرده و آنها را تهدید کرده که در صورت تسلیم نشدن در برابر خواسته‌های وی، دقیقاً همان چیزی را به سر اروپایی‌ها می‌آورد که خیلی از آن هراس دارند، یعنی همان مرگ برجام. برای لمس این تهدید، این بخش از بیانیه ترامپ را با هم می‌خوانیم:

«امروز اجرای بخش خاصی از تحریم‌های هسته‌ای را تعلیق می‌کنم ولی این کار فقط تضمینی است برای اجرایی شدن توافق (آمریکا با) متحدان اروپایی برای رفع نقائص توافق هسته‌ای ایران. این فرصت آخر است. اگر این توافق جامه عمل نپوشد، آمریکا دیگر برای ماندن در توافق هسته‌ای ایران، اجرای هیچ تحریمی را تعلیق نمی‌کند. اگر هم هر زمانی، من به این نتیجه برسم که اجرایی شدن این توافق (منعقده با اروپایی‌ها) در دسترس نیست، فوراً از توافق (برجام) بیرون می‌آیم.»

این روش عجیبی برای تعامل با متحدان قدیمی است. این کار مثل آن است که لوله تفنگ را روی شقیقه اروپایی‌ها بگذارند. اگر دنیای تبه‌کاران این رخداد را زیر نظر داشتند، مطمئناً پرزیدنت ترامپ را به عنوان گانگستر ماه انتخاب می‌کردند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان حق داشت؛ وقت آن رسیده که اروپا از آغوش آمریکا بیرون بیاید.

البته نادیده انگاشتن حق حاکمیتی دولت‌ها و بی‌توجهی به معاهدات قانون‌ساز بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل که محدودکننده حقوق حاکمیتی است، به همان مقدار شوک‌آور است ولی متأسفانه این حقیقت، خیلی باعث تعجب نمی‌شود زیرا ما از کودکی با عادت به این رفتار آمریکایی‌ها بزرگ شده‌ایم.

ایران به عنوان کشوری با حاکمیت مستقل، حق غنی‌سازی اورانیوم را دارد، اما این حق به دو روش محدود شده است. اول با معاهده منع اشاعه هسته‌ای (ان‌پی‌تی) که ایران را به استفاده صرفاً صلح‌آمیز از تکنولوژی غنی‌سازی و پیروی از یک توافق پادمانی متعهد می‌کند. دومی هم قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است که از اعمال محدودیت‌های سخت بر سقف غنی‌سازی ایران و تولید اورانیوم غنی‌شده تا سال ۲۰۳۱ حمایت می‌کند.

ایران به عنوان کشوری با حاکمیت مستقل، حقوق دیگری هم دارد؛ مثلاً حق داشتن موشک‌های مسلح به کلاهک‌های متعارف (غیرهسته‌ای). هیچ معاهده بین‌المللی وجود ندارد که این حق را برای یک کشور محدود کند ولی همان قطعنامه ۲۲۳۱ بدون ایجاد تعهد قانونی، از ایران «می‌خواهد» که موشک‌های دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را نسازد. پس نتیجه می‌گیریم که بر خلاف ادعای پرزیدنت ترامپ، آزمایش‌های موشکی ایران و دیگر اقدامات مرتبط با این حوزه، غیرقانونی و یا در مقام نقض هیچ یک از قطعنامه‌های سازمان ملل نیست.

حق دیگری که ایران به عنوان یک کشور مستقل دارد، حقی است که حق اعمال محدودیت‌های فراتر از محدوده تعیین‌شده توسط سازمان ملل را به ترامپ نمی‌دهد. اگر او و مشاورانش فکر می‌کنند که بند غروب آفتاب برجام و موشک‌های ایران، تهدیدی برای ثبات و امنیت بین‌الملل است، باید خواستار برگزاری نشست شورای امنیت ملل متحد شوند و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های مدنظر خود را به اعضای شوراء ارائه دهند تا آنها این درخواست را به یک قطعنامه الزام‌آور تبدیل کنند.

دولت ترامپ باید با این روش پیش برود. البته احتمال انجام چنین کاری از سوی این دولت، تقریباً صفر است. حتی به نظر می‌رسد که دولت ترامپ به این نتیجه رسیده که شورای امنیت هیچ‌گاه چنین قطعنامه‌ای صادر نمی‌کند.

چرا دولت آمریکا به این نتیجه رسیده؟ چون حالا که به سال ۲۰۱۸ رسیده‌ایم، هنوز هیچ مدرکی در دست که افزایش ظرفیت غنی‌سازی ایران پس از سال ۲۰۳۰ (اگر چنین افزایشی صورت بگیرد)، مخل ثبات و امنیت بین‌الملل باشد یا اینکه وجود موشک‌های کوتاه‌برد و میان‌برد در زرادخانه‌های ایران، تهدیدی بیش از تهدید موشک‌های عربستان، اسرائیل، پاکستان، هند، کره جنوبی و برزیل (برای امنیت بین‌الملل) ایجاد کند، وجود ندارد. تنها پس از انجام یک تحقیق مفصل از کلیت برنامه هسته‌ای ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و انتشار نتایج این گزارش است که شورای امنیت می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا انعقاد توافقی جانشین برای برجام (و یا ادامه اعمال محدودیت‌های مشکی) برای از بین بردن تهدید پیش روی ثبات و امنیت بین‌الملل لازم است یا خیر.

سومین جنبه آزاردهنده بیانیه ترامپ، ضربه‌ای است که جایگاه بین‌المللی ایالات متحده می‌زند.

خیلی از کشورها نگران تبعات بیانیه ترامپ برای نظم قانون‌مداری هستند که در عرصه بین‌الملل ایجاد شده و آنها خود را به آن ملتزم کرده‌اند. چیزی که نمی‌خواهند این کشورها شاهدش باشند، روزی است که رئیس‌جمهور ایالات‌متحده حس می‌کند حق تشکیل گروهی از مردان مسلح برای تعقیب هر کسی که دلش می‌خواهد را دارد.

یکی دیگر از نگرانی‌های این کشورها، اسیر شدن ترامپ در دست شیاطین است. یکی از این شیاطین، نفرت ترامپ از «باراک اوباما» (رئیس‌جمهور سابق آمریکا) است. علاقه ترامپ به از بین بردن یکی از دستاوردهای اوباما (یعنی برجام) در جای جای بیانیه او به چشم می‌خورد.

مسئله دیگری هم در این بیانیه نمایان است و آن ایمان ترامپ به آن چیزی است که جماعت دوستانش می‌گویند. هرکس که به حاصل ماشین پروپاگاندای ضدایرانی اسرائیل، عربستان و اتاق فکرهای مرتبط با واشنگتن در سال‌های اخیر نگاهی بیندازد، نباید بیش از این از بیانیه جدید ترامپ انتظار داشته باشد. دیگر کشورهای جهان، این حرکت را اینگونه برای خود تفسیر می‌کنند که داشتن انتظار تعادل، واقع‌گرایی و تحلیل منطقی شرایط دنیا از دولت فعلی آمریکا، انتظاری عبث و بیهوده است؛ و این نگران‌کننده است.

حالا فقط باید امید داشت که اروپا، روسیه و چین با حمایت اکثر کشورهای دنیا، بتوانند ایران به بی‌اعتنایی به اقدامات تحریک‌آمیز ترامپ که حالا دیگر اجتناب ناپذیر شده است، مجاب کنند؛ این اقدامات تحریک‌آمیز حالا دیگر به خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های هسته‌ای منجر خواهد شد.

#پیتر جنکیز #آمریکا #دونالد ترامپ #اتحادیه اروپا #برجام
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


عکس/ گفتگوی رئیس‌جمهوری با مردم پایان بی نتیجه نشست شورای امنیت درباره عفرین صحبت‌های جنجالی طارمی در برنامه 90: تهدیدم کردند از پرسپولیس بروم! تنهایشان نگذاریم … شریعتمداری: این میخ فروشی نیست! آتش‌سوزی چادرهای زلزله زدگان سر پل ذهاب دلارهای نفتی مانعی برای مقصر دانستن عربستان در حملات 11 سپتامبر شد/حاکمان آمریکا نمی‌خواهند منافعشان به خطر بیفتد اتاق خواب کوچک را اینگونه بچینید تحلیل عبدی از ریشه فساد و اخلاق گرایی گلایه بخش خصوصی به معاون زنگنه؛ شرکت داخلی را در مناقصات دور می‌زنند بامداد امروز زلزله 4.5 ریشتری «لومار» را لرزاند برنامه سه شنبه 3 بهمن ماه 96 سینماهای شیراز نشست شهردار تهران با خانواده قهرمانان حادثه ساختمان پلاسکو کامیون حاوی بار خیار، با 100 کیلوگرم تریاک توقیف شد گمانه هایی درباره دلایل افزایش نرخ ارز/ نیاز به احضار روح «جان لاک»! / خوشایندی و انتظار «منتظران ظهور»؛ پرچمداران خدمت جهادی برای رفع محرومیت پیش دانشگاهی 35 ساعته می‌شود دستگیری سارقان مسلح قبل از سرقت طلافروشی دو رکورد جهانی در مشت بیرانوند فعالیت آتش فشان مایون وآوارگی 40 هزار نفر روزنامه‌های اقتصادی سه شنبه 3 بهمن سم زدایی در 4 مرحله ساده و خداحافظی با بیماری‌ها و امراض! آیا بازیکن جوان استقلال به صورت چراغ خاموش بایکوت شده است؟ اختصاص بودجه 150 میلیون دلاری برای مهار ریزگردها جشن و سرور میلاد عقیله بنی هاشم (س) معاون زنگنه: وزارت انرژی باید تشکیل شود ولی حالا نه به بهانه‌ی مظلومیت خوزستان زائران پیاده عراقی در راه مشهد درباره ولادت و ویژگی‌های حضرت زینب سلام الله علیها شرکت بیش از صد طلبه از حوزه نجف اشرف و کربلای معلا در جشنواره کتاب سال حوزه همکاری بسیار خوب عتبه‌های علوی، حسینی و عباسی با نوزدهمین جشنواره کتاب سال حوزه ما به دنیا آمده‌ایم تا قیمت پید ا کنیم وراه قیمت پیدا کردن چنگ زدن به دامن اهلبیت (ع) است آشنایی با حرم کاظمین شریف اراده چندانی برای اجرای قانون تعیین نرخ خرید محصولات کشاورزی در دولت دیده نمی‌شود این سه گوشی تازه‌وارد را دست‌کم نگیرید 9 نکته در خصوص مصاحبه اخیر رئیس جمهور نظر رهبر معظم انقلاب درباره تلاش و خدمت پرستاران +فیلم ترامپ برای اولین بار ماکرون را برای دیدار رسمی از واشنگتن دعوت می‌کند دروغ بزرگ طارمی و پرسپولیس در بحث پرونده ریزه اسپور افشا شد/ نهادهای غیر فوتبالی آقای گل را از سرخ پوشان جدا کردند ویدئو / چند اختراع کوچک اما نجات‌بخش دَم انتقادی کانونی‌ها و بازدَم دفاعی قضایی‌ها ستاره پرسپولیس به سمت استقلالی‌ها غش کرد+عکس کشته شدن 12 نفر در حملات خمپاره‌ای به دمشق 2 میلیون مشمول دیگر سهام عدالت شماره شبا دادند ویروس جدیدی که موبایل شما را نابود کند برخی اشکالات دوران تحریم مثل ارتباطات بانکی هنوز باقی مانده/ نوسانات ارز بلندمدت نیست/ بسته‌شدن پرونده مسکن مهر تا پایان امسال لادن طباطبایی به ادعای همسرش پاسخ کوبنده داد +عکس تحریم‌های جدید آلمان علیه ایران، گمانه زنی رسانه‌ای است
جزئیات حمله به چند روحانی در قم | ضارب دستگیر شد بررسی حادثه آتش سوزی در شهرداری منطقه 12 دستگیری باند سرقت طلافروشی در یافت آباد افزایش تزریق دلار به بازار دستگیری 4 سارق طلافروشی در یافت آباد شرط دولت و مجلس برای مردم/ تکلیف یارانه‌ها مشخص شد توضیحات حراست شهرداری تهران درباره حادثه آتش سوزی در ساختمان شهرداری منطقه 12 گفت‌وگو حسن روحانی با رشیدپور را امشب ببینید مرگ هولناک داماد مقابل چشمان عروس معاون اداری مالی سابق دانشگاه پیام نور بازداشت شد طرح/ ولادت حضرت زینب (س) جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد؛ دوشنبه دوم بهمن 96/ توصیه سیف به مردم: در بازار ارز سرمایه گذاری نکنید پلیس زودتر از سارقان مسلح به طلافروشی رسید حمله به یک روحانی در قم+ عکس تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «محمد معافی» شب گذشته: شهرداری منطقه 12 به آتش کشیده شد مجری امشب گفت و گو با رئیس جمهور مشخص شد خودکشی، پس از قتل خواهر زاده پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه رشید پور، مجری گفت و گوی تلویزیونی با روحانی «رضا رشیدپور» مجری گفت وگوی زنده تلویزیونی امشب «روحانی» با مردم تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم ارسال دو لایحه توسط روحانی به مجلس جزئیات حمله به دو روحانی در قم +عکس وداع با پیکر فرمانده شهید مدافع حرم، «محمد معافی» +عکس جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد دوشنبه دوم بهمن 96/ دلار مبادله‌ای ارزان شد آتش گرفتن ناگهانی یک اتوبوس در شهرری + تصاویر تعطیلی مدارس هشت شهرستان خوزستان در نوبت بعدازظهر سه شنبه میرمحمود موسوی: حال میرحسین موسوی مساعد است ترکیه پیشنهاد روسیه را رد کرد تصاویر حمله به دو روحانی در قم پلمب جعبه سیاه نفتکش سانچی امروز باز می‌شود رتبه 25 استان قم در زمینه پرداخت تسهیلات به مددجویان جزئیات حمله به دو روحانی در قم+ عکس گلچین مدیحه و مولودی حضرت زینب (س) رزمایش مشترک محمد رسول‌الله (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شد دستگیری سارقان مسلح قبل از سرقت طلافروشی سامانه آنلاین مدیریت متمرکز حقوق و دستمزد دانشگاه آزاد ایجاد شد نتیجه‌گیری‌های سیاسی علیه ایران به سبک عادل‌الجبیر! التهابات بازار ارز کاهش یافت پیشنهاد 2 میلیاردی تیم اصفهانی به ستاره‌های پرسپولیس پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه حمله با بمب آتش زا به منطقه شهرداری تهران حمله با قمه به دو روحانی در قم + عکس نظر آیت الله قرائتی درباره کشتی مطلا مدارس چند شهر خوزستان فردا سه شنبه تعطیل اعلام شد حذف دوران تحصیل از سنوات بازنشستگی فرهنگیان؟ اخراج نمایندگان عرب‌تبار از کنست اسرائیل افسار گسیختگی نرخ ارز هدیه دوسالگی برجام به مردم/ سیف حرف زد دلار 200 تومان گران‌تر شد/ جزئیات سود چندهزارمیلیاردی واردکنندگان خودرو/ مدیریت اقتصادی دولت ترمز بریده رشیدپور؛ مجری گفت وگوی امشب روحانی است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me