تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:اقتصاد
دسته:اقتصادی()
کد خبر:13750849
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۳:۲۸

تاثیر تعدیل نرخ ارز بر تجارت کشور

آیا به واقع افزایش نرخ ارز تاثیری بر صادرات نداشته است؟ هرچند برخی از مقامات دولتی به عدم تاثیرگذاری افزایش نرخ ارز بر صادرات اعتقاد دارند، اما با توجه به اینکه از مردادماه امسال، این نرخ با روند افزایشی مواجه بوده است، فعالان حوزه صادرات این ادعا را رد می‌کنند و می‌گویند که روند افزایشی در چند ماه اخیر توانسته آورده بنگاه آنها را بیشتر از قبل کند.
تاثیر تعدیل نرخ ارز بر تجارت کشور

بنابراین به گفته آنها تعدیل نرخ ارز می‌تواند برای صادرکنندگان به‌عنوان یک عامل انگیزشی ایفای نقش کند. اهمیت این موضوع در جایی خودنمایی می‌کند که برخی از تولیدکنندگان محصولات صادرات‌محور، تولیدات خود را انبار کرده‌اند تا بتوانند زمانی که نرخ ارز افزایش یافت، آن تولیدات را صادر کنند و آورده بنگاه خود را افزایش دهند. البته مساله نرخ ارز به تنهایی نمی‌تواند به افزایش صادرات منتج شود. صادرکنندگان تاکید دارند که عوامل دیگری مانند بهبود فضای کسب‌وکار، ثبات هزینه‌های داخلی، اصلاح برخی از قوانین و مقررات و... در کنار هم می‌تواند شرایطی را به وجود بیاورد که توسعه صادرات اتفاق بیفتد. این موضوع چندی پیش توسط رئیس اتاق تهران نیز مطرح شد. مسعود خوانساری گفته بود که قرار نیست در کشوری که مشکلات زیادی دارد، صادرات بیشتر از واردات باشد. این گفته رئیس اتاق تهران به مشکلاتی برمی‌گردد که در آن عوامل داخلی و خارجی زیادی دخالت دارند. به هر حال این امر واضح و بدیهی است که مجموعه‌ای از عوامل در افزایش صادرات نقش بازی می‌کنند، اما مهم آن است در همین شرایط کنونی که به گفته فعالان اقتصادی بسیار نامناسب است، نرخ ارز توانسته بر بنگاه‌های صادراتی تاثیر غیرقابل انکاری بگذارد و این امر نشان از رابطه مستقیم نرخ ارز و میزان صادرات غیرنفتی دارد. فعالان اقتصادی می‌گویند آنچه می‌تواند در همین راستا به کمک صادرات بیاید، حرکت به سمت تک‌نرخی کردن ارز، ممانعت از تثبیت دستوری نرخ ارز و افزایش تدریجی آن است.

آنچه در پژوهش‌های مختلف به آن اشاره شده حاکی از این است که تعدیل نرخ ارز با روند تدریجی می‌تواند به سود تولید و صادرات تمام شود. در مقابل، آنچه تولید و تجارت را با تهدید مواجه می‌کند، سیاست‌های تثبیت نرخ ارز است که شوک ارزی را به‌دنبال خواهد آورد. در این شرایط، پیش‌بینی برای صاحبان کسب‌وکار نیز سخت می‌شود و به همراه آن تخریب توان تولید و صادرات پدید می‌آید. هرچند ارتباط مستقیم نرخ ارز و صادرات غیرقابل انکار است، اما با نگاهی به سیاست‌های ارزی دولت‌های مختلف در کشور، می‌توان به بی‌رغبتی دولت‌ها نسبت به تعدیل نرخ ارز پی برد. برخی از کارشناسان بر این باورند که عواملی مانند لابی قوی واردکنندگان و رضایت کوتاه مدت عموم جامعه به انگیزه قوی دولت‌ها برای تثبیت دستوری نرخ ارز بدل شده است. این درحالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد اگرچه امکان دارد تعدیل نرخ ارز در کوتاه‌مدت موجب نارضایتی عموم جامعه شود، اما در بلندمدت قطعا تولید داخلی و صادرات را منتفع خواهد کرد.

ارز تک‌نرخی شود

تک‌نرخی شدن ارز موضوعی است که فعالان بخش‌خصوصی در آن اتفاق نظر دارند و حتی مقامات دولتی هم به این موضوع اذعان می‌کنند. گاهی ارز دونرخی می‌تواند اثر تعدیل نرخ ارز را بر صادرات کمرنگ کند. علی صفرنژاد، یکی از فعالان اقتصادی در حوزه صادرات می‌گوید: نمی‌توان گفت افزایش نرخ ارز نتوانسته بر صادرات بنگاه من اثر بگذارد. اما به نظر من زمانی می‌توانیم اثر این افزایش را بر صادرات شاهد باشیم که ارز را تک‌نرخی کنیم. او با اشاره به اینکه باید شیب افزایش نرخ ارز نیز ملایم باشد، عنوان می‌کند: اگر قرار است نرخ ارز افزایش داشته باشد، باید این افزایش را در نرخ ارز مبادله‌ای هم شاهد باشیم و نرخ ارز متقاضی و ارز مبادله‌ای به هم نزدیک شود. زمانی صادرات برای ما مقرون به صرفه است که قیمت دلار یک نرخ داشته باشد. افزایش نرخ ارز به معنای افزایش نرخ صادراتی کالاهای ما است اما با توجه به اینکه ارز مبادله‌ای با قیمتی پایین‌تر از قیمت بازار در اختیار واردکنندگان قرار می‌گیرد و افزایش آن نیز به نسبت افزایش نرخ ارز متقاضی کمتر است، در این شرایط باز هم واردات مقرون به صرفه‌تر از صادرات می‌شود. به گفته او، زمانی به‌طور کامل شاهد مثبت بودن آثار افزایش نرخ ارز بر صادرات خواهیم بود که چه برای واردکننده و چه برای صادرکننده نرخ ارز یکسان باشد و ارز تک‌نرخی شود. آن موقع کالایی که وارد می‌شود گران‌تر خواهد بود و ارزش افزوده‌ای که به‌واسطه افزایش نرخ ارز در صادرات ایجاد شده قربانی تفاوت نرخ ارز مبادله‌ای و متقاضی نخواهد شد. صفرنژاد عنوان می‌کند: با این وجود باز هم اعتقاد دارم که افزایش نرخ ارز در این مدت توانسته صادرات ما را بهبود ببخشد. هرچند درحال حاضر به‌دلیل تعطیلات ژانویه، صادرات تا حدی از رونق می‌افتد؛ اما قطعا بعد از آن خود را نشان می‌دهد. او همچنین می‌گوید: البته نباید فراموش کرد که وقتی دلار گران می‌شود، آب خوردن هم در کشور گران می‌شود. اگر در کشور هزینه‌هایی مانند انرژی،حمل‌ونقل، دستمزد کارگر و... را بیشتر از نرخ ارز بالا ببرند، افزایش نرخ ارز نه تنها بازده مثبت ندارد، بلکه بازده منفی خواهد داشت.

سیاست‌های ضدصادراتی

رضا مبصری از دیگر صادرکنندگانی است که تثبیت نرخ ارز را سیاست ضدصادراتی می‌داند. او می‌گوید: شکی در آن نیست که سیاست‌های تثبیت نرخ ارز کاملا ضد صادراتی است، چراکه هزینه‌های داخلی با نرخ تورم داخلی بالا می‌رود؛ اما در کشورهای رقیب این هزینه‌ها افزایش نمی‌یابد. این درحالی است که تعدیل نرخ ارز نه تنها به صادرات کمک می‌کند، بلکه تولید داخل را هم -با رقابت‌پذیرتر کردن محصولات داخلی در مقابل محصولات وارداتی- تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین سیاست تعدیل نرخ ارز، یک سیاست دو جانبه است و اینکه تصور شود با اصلاح نرخ ارز فقط صادرات منتفع می‌شود، اشتباه است. این امر حتی به رقابت‌پذیری محصولات داخلی که با سیاست جایگزینی واردات کار می‌کنند نیز کمک می‌کنند. ما مثال آن را در کسب‌وکار خودمان داریم. با افزایش نرخ ارز توانسته‌ایم کالاهایمان را با قیمت‌های رقابت‌پذیرتری در مقابل کشوری مانند ترکیه که رقیب منطقه‌ای ما محسوب می‌شود، وارد بازار کنیم.  رحمانی از دیگر صادرکنندگان است که افزایش نرخ ارز را در کسب‌وکار خود موثر می‌داند. او اعتقاد دارد که در بحث صادرات فاکتورهای مهمی دخیل هستند که یکی از آنها نرخ ارز است. بدیهی است که افزایش نرخ ارز تاثیر مثبتی بر روند صادرات می‌گذارد و به افزایش درآمد صادرکننده و تولیدکننده خواهد انجامید. این افزایش درآمد به بهبود کیفیت تولید و بهبود کسب‌وکار و... منتج خواهد شد و کمک می‌کند که کسب‌وکار رونق داشته باشد. برای ما که صادرکننده و تولیدکننده داروهای دامپزشکی هستیم و به افغانستان و جمهوری آذربایجان صادرات داشتیم، طبیعتا این افزایش، توانست تاثیر بسیار مثبتی بر کسب‌وکارمان داشته باشد. در عین حال او بر این باور است که دولت نباید در تعیین نرخ ارز دخالت داشته باشد و به‌صورت دستوری نرخ ارز را تعیین کند.

رحمانی می‌گوید: در کنار تعدیل نرخ ارز، عوامل دیگر هم نیاز به اصلاح دارد. به‌عنوان مثال مجوزهایی که باید برای صادرات تهیه شود، بسیار زیاد است. فضای کسب‌وکار در کشور نامناسب است. بنابراین ابتدا باید فضای کسب‌وکار بهبود یابد و پس از آن انتظار داشت که صادرات رشد کند. او عنوان می‌کند: به هر حال، من روند افزایش نرخ ارز را در توسعه صادرات مثبت می‌بینم و نظرم این است که نباید ارز دونرخی در کشور وجود داشته باشد و دولت نباید به‌صورت دستوری نرخ تعیین کند؛ چراکه این کار هیچ کجای دنیا انجام نمی شود. اما لازم است عنوان کنم که در همین شرایط نامناسب فضای کسب‌وکار، با افزایش نرخ ارز، آورده بنگاه ما نیز افزایش یافته است. مسلما این افزایش باعث می‌شود که ظرفیت تولید نیز افزایش داشته باشد و به تبع آن قیمت تمام شده تولید و هزینه سربار آن نیز کاهش یابد. بنابراین بهتر می‌توانیم رقابت کنیم.

#نرخ ارز #واردات #صادرات #ارز تک نرخی
این خبر را به اشتراک بگذارید


انگشت اتهام ترامپ؛ این بار به سمت سامسونگ! انصاری‌فرد به دنبال شکستن طلسم در داربی برنامه مسابقات کشتی فرنگی جام تختی اعلام شد ادامه جنگ اوپرا با ارزهای دیجیتالی یارانه 833 هزار نفر قطع شد، اما 500 هزار نفر برگشتند! صادرات نفت از جنوب عراق کاهش یافت ورود پلیس به بازار ارز آزاد تصاویر/همایش روسای ادارات مبارزه با سرقت فواید شفت انگیز پله برای بدن که نمی‌دانستید (تصاویر) پیست اسکی متروک در مرز دو کره قول حجتی برای حذف نشدن بودجه ریزگردها پرواز تبریز- تهران به مقصد نرسید آخرین اخبار از جعبه سیاه سانچی سالگرد آیت الله هاشمی در قائمشهر +فیلم و تصاویر اولین تصاویر ربات اعزامی از نفتکش سانچی خودکفایی بنزین تا پایان سال آینده/ کیفیت بنزین یورو 5 ایران از خارجی‌ها بهتر است آماری جدید از میزان دانشجویان ایرانی در آمریکا قبل از فرمان مهاجرتی ترامپ توسعه فعالیت‌های علمی و فناورانه میان محققان ایران و استرالیا عقب‌نشینی باشگاه استقلال در ماجرای طارمی سرنوشت سیاسی داسیلوا در گرو حکم امروز دادگاه استیناف برزیل آیت‌الله مکارم: بر سر نقش فضای مجازی در اغتشاشات به اجماع رسیدیم/ مگر قول‌ها درباره برجام درست بود؟ ادامه سریال گروکشی نوزادان این بار در مشهد؛ پول بیمارستان را بدهید تا بچه را بگیرید دستور ویژه شهردار تهران برای پیگیری این خبر: «کمک میلیاردی شهرداری به یک حسینیه و مداح معروف» آموزش و پرورش با کسری بودجه مواجه خواهد شد حضور فعال خوزستان در یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران درخشش نمایندگان تئاتر در جشنواره سی و ششم بین المللی تئاتر فجر آیت‌الله موحدی کرمانی؛ امام جمعه این هفته تهران ضرورت برنامه ریزی صحیح برای بهره برداری درست از منابع آبی بحران احتمالی برف در گیلان/ بازگشایی راه‌ها در اولویت است بازدید از دستاوردهای صنعتی بعد از انقلاب در اراک مولر: گورتسکا بازیکنی کامل است؛ بایرن مونیخ در پروسه جذب او صحیح عمل کرد مگویان رسما از استقلال جدا شد دانلود؛ مهارت‌های دفاعی خاویر ماسکرانو با پیراهن بارسلونا قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 96/11/04 طراحان گفت‌وگو توانستند روحانی را متفاوت نشان دهند؟ یک ستاره رزمی دیگر در رینگ mma کاهش قابل توجه نرخ دلار در معاملات امروز رویکرد نئولیبرالی کارگران را قربانی کرد/رسیدن مزد به سبد معاش حداقلی نیازمند شجاعت اقتصادی است آغاز پرداخت وام اشتغال روستایی و عشایری از فردا/ تامین منابع پاداش و عیدی بازنشستگان اولین تصاویر ربات اعزامی از نفتکش سانچی پادشاه اردن: در رابطه با اسرائیل نیمه پر لیوان را می‌بینم بازیگوشی در معرفی «همدان 2018» / فرصت‌ها پر! حاجی‌بیگی: پاسخ محبت‌های ما به طارمی این بود؟ رقم اختلاس در شرکت نفت به 200 میلیارد تومان افزایش یافت عدم اطمینان کونته از نهایی شدن انتقال ژکو به چلسی امضای تفاهم نامه همکاری بانک انصار، سازمان نوسازی مدارس و بسیج سازندگی با فرض محال پس گرفتن جام پرسپولیس، چه تیمی قهرمان لیگ است؟ جذب سرمایه داخلی و خارجی برای شیپور
نمایشگاه عکس "گذری بر طبیعت " در فومن برپا شد 5 جایزه جشنواره‌ی "داکا" برای سینمای ایران "پرچم" به عنوان نماد انقلاب اسلامی در دهه فجر برجسته شود بوشهر، پایتخت کتاب ایران انتخاب رشیدپور برای گفت‌وگو با رییس‌جمهور چه پیامی داشت؟ دلار به‌زودی ارزان می‌شود تعطیلی مدارس البرز؛ فردا 4 بهمن 96 چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (623) خبر خوش برای زنان سرپرست خانوار این 9 خوراکی را هرگز خام نخورید هشدار سونامی در پی زلزله 8 ریشتری آلاسکا عناوین روزنامه‌های ورزشی 4 بهمن 96/ طارمی: برای قهرمان شدن همگی دروغ گفتیم! +تصاویر مدارس استان البرز فردا تعطیل است کارت‌خوان حذف می‌شود تعیین‌هویت‌یکی‌ازاجسادمکشوفه‌سانچی ضربه مغزی شدن الناز شاکردوست تکذیب شد هشدار سونامی در پی زلزله 8 ریشتری آلاسکا شایعه مرگ مغزی الناز شاکردوست با مادرش چه کرد؟ نرده‌های حفاظ بین مردم و مسئولین از مصلی تبریز جمع‌آوری شد برجام یک سند کامل و غیر قابل تجزیه است امکان مذاکره مجدد ندارد/ هیچگونه مذاکره‌ای در موضوع موشکی و توان دفاعی خود با هیچ کشوری نخواهیم داشت هشتمین همایش غزه نماد مقاومت عیادت نمایندگان حضرت آیت الله صانعی از روحانی مضروب دیروز در قم/ تصاویر موافقت رهبر انقلاب با اعتبار 150 میلیون دلاری مقابله با ریزگردها گزارش وزیر اطلاعات به کمیسیون شوراها درباره حوادث اخیر/ احساس جامعه درباره بروز فساد بیش از واقعیت فساد است توضیحات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص یک اشتباه پزشکی: بیمار باید هزینه کامل خارج کردن پنس از شکم خود را بدهد! وام 3 میلیون تومانی قرض‌الحسنه به زنان سرپرست خانوار پرداخت می‌شود تبعات اعتراف طارمی به دروغگویی نشست مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان با کارکنان اداره شاهرود یک مقام آگاه: اروپا به ایران گفته باید پای میز مذاکرات موشکی حاضر شود سرلشکر صفوی: ترکیه با آمریکا و اسرائیل هماهنگ است تصاویر/روزنامه‌های چهارشنبه 4 بهمن 96 اولین همایش پیام آوران عاشورا ویژه خواهران شهدا محرومیت 12 شتر از مسابقات به دلیل عمل زیبایی! دختر مولا اومده زهره زهرا اومده/ محمود کریمی پست الناز شاکردوست بعد از بستری شدنش در بیمارستان +عکس موافقت رهبری با بودجه 150 میلیون دلاری برای مقابله با گرد و غبار ترکیه برای آمریکا شرط گذاشت رهبر معظم انقلاب 150 میلیون دلار برای مقابله با ریزگردها اختصاص داد مدارس استان البرز چهارشنبه 4 بهمن تعطیل است لاریجانی: جایگاه کارهای نمایشی صداوسیما را بسیار مهم می‌دانیم/ علی عسکری: شرایط عرصه فرهنگی، سخت و پیچیده شده است نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی: برای نجات دریاچه ارومیه فریاد می‌زنیم ولی کسی پاسخگو نیست اختتامیه هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس ضرغامی: نتیجه بازی دیشب چیزی از ارزش‌های رشیدپور کم نکرد/ روحانی به خاطر استفاده از کلمه قوطی از مردم عذرخواهی کند حادثه برای الناز شاکردوست سر صحنه فیلمبرداری/ آسیب‌دیدگی جزئی از ناحیه کمر موافقت رهبر انقلاب با پیشنهاد دولت برای اختصاص 150 میلیون دلار برای مبارزه با ریزگردهای خوزستان جزئیات افزایش 0 تا 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 97 مجوز رهبری برای اختصاص اعتبار 150 میلیون دلاری طرح مقابله با ریزگردها صادر شد خبر وحشتناک ضربه مغزی شدن "الناز شاکردوست" شایعه یا واقعیت؟ سارق مسلح طلافروشی: بازیکن استقلال و پرسپولیس بودم! مصرف الکل در نوجوانی و ابتلا به بیماری‌های کبدی در بزرگسالی/ مرگ سالیانه 493 هزار نفر با مصرف الکل

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me