تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جام‌جم
دسته:()
کد خبر:13750978
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۴:۴۱

خشکی در کمین «انبار برف ایران»

آذربایجان‌شرقی که تا همین چند سال پیش به زمستان‌های سرد و پربرف و یخ‌زده و تابستان‌های معتدل و مطبوعش شهره بود، اکنون به جمع استان‌های کم‌بارش کشور پیوسته و درحال تبدیل شدن به اقلیمی نیمه‌خشک و بی‌برف و باران است؛ روندی که از یک دهه پیش آغاز شده و در سال‌های اخیر شتاب زیادی گرفته است.
خشکی در کمین «انبار برف ایران»

به گزارش جامجم، هر سال که میگذرد، آب و هوای آذربایجانشرقی، تغییرات محسوس و ملموستری مییابد؛ به سمت خشک شدن و پیوستن به مناطق خشک و نیمهخشک کشور. این را میشود از میزان بارشهای پاییز و زمستان این سالها دریافت. مثل امسال که نه پاییزش برای آذربایجانیها پاییز بود و نه زمستانش، ظاهرا زمستان خواهد بود، چراکه با وجود گذشت یک ماه از زمستان، هنوز از بارشهای مطلوب و رضایتبخش، خبری نیست؛ وضعیتی که به گفته مسئولان استان، ذخایر آبی را به مرز بحران رسانده و بذر نگرانی در این استان کاشته است.

بهاین ترتیب همه نگرانند استانی که به انبار برف ایران مشهور است نیز درخطر خشکسالی قرار بگیرد. غلامرضا هاشمی، مدیرعامل شرکت آب منطقهای آذربایجان شرقی در این باره میگوید: بارشها در این استان نسبت به سال گذشته، 25 درصد کاهش داشته که این کاهش در برخی مناطق حتی بیشتر هم هست و مثلا در حوضه آبریز دریاچه ارومیه میزان بارش تا آخر آذر سال آبی امسال نسبت به سال گذشته، 39 درصد کاهش نشان میدهد.

دشتهای این استان هم نشست کرده

هاشمی اشارهای هم به کسری 40 میلیون مترمکعبی مخزن سالانه و کسری 4/119 میلیون مترمکعبی مخزن تجمعی دارد، اما شاید بخش نگرانکننده سخنان وی آنجاست که از فرونشست برخی دشتهای استان میگوید: «از تعداد 25 دشت استان، حدود 20 دشت نسبت به سال قبل دارای افت بوده و بیشترین افت مربوط به دشت مرند با 29 سانتی متر و حجم معادل 73/8 میلیون متر مکعب بوده است».

به گفته این مقام مسئول، ظاهرا سیر نزولی بارشها در زمستان هم ادامه دارد و طبق پیشبینیها میزان بارندگی در سه ماهه آخر سال جاری حدود 25 درصد کاهش خواهد داشت و دمای استان بین نیم تا 5/1 درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت.

تاکید بر کاهش بارشهای امسال در سخنان فرخ مطلبی، مدیرکل هواشناسی آذربایجانشرقی نیز دیده میشود؛ آنجا که میانگین بارشهای پاییزه امسال در این استان را 5/58 میلیمتر اعلام کرده و میگوید: میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 6/21 درصد و نسبت به درازمدت حدود 1/29 درصد کاهش نشان میدهد.

اگر صرفهجویی نکنید، تابستان آب نداریم

مجتبی جلیلزاده، معاون حفاظت و بهرهبرداری شرکت آب منطقهای آذربایجانشرقی با اعلام این خبر که پاییز امسال خشک و گرمترین پاییز استان در 67 سال گذشته بود، هشدار میدهد میزان آب پشت سدهای استان بشدت کاهش یافته و اگر صرفهجویی 10 تا 20 درصدی در مصرف آب نداشته باشیم، قطعی آب در روزهای گرم سال آینده حتمی خواهد بود.

وی اضافه میکند: پاییز امسال ورودی آب سدها 21 درصد کاهش داشته و ذخایر آب زیرزمینی استان هم بیش از 50 درصد (و در برخی نواحی مثل شبستر بیش از 60درصد) کم شده، امری که باعث شده وضعیت اضطرار بر منابع آبی استان حاکم شود و اگر مدیریت بهینه مصرف در کار نباشد، ایجاد بحران آبی شدید در استان حتمی است.

ضرورت تغییر الگوی کشت

در همین حال معاون حفاظت و بهرهبرداری شرکت آب منطقهای آذربایجانشرقی یکی از راهکارهای مدیریت مصرف را، تغییر الگوی کشت در کشاورزی دانسته و میگوید: از ابتدای مهر امسال با بخش کشاورزی برای کاهش کشت پاییزه و جایگزینی محصولات کم آببر به جای محصولات پرآببر هماهنگیهایی انجام شده تا به این ترتیب برای تامین آب آشامیدنی، منابع جایگزین داشته باشیم.

سخنان معاون حفاظت و بهرهبرداری شرکت آب منطقهای آذربایجان شرقی با تائید و تاکید رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی همراه میشود، چراکه از تلاش برای توسعه کشاورزی پایدار در این استان خبر میدهد.

کریم مهری میگوید: امسال بیش از 34 هزار هکتار از اراضی استان زیرکشت رفته که 67درصد از این اراضی دیم هستند، با این حال استفاده از روشهای نوین آبیاری در استان پیگیری و تلاش میشود تا کشت محصولات آببر کاهش یابد، چنانکه در سالهای اخیر هم سطح زیرکشت پیاز و سیب زمینی را در استان بشدت کاهش داده ایم و کشت محصولات جو، گندم، و کلزا نیز کاهش یافته است.

البته ایوب ایرانیفام، معاون بهبود تولید جهاد کشاورزی استان آذربایجانشرقی، مقصر اصلی افزایش مصرف آب در بخش کشاورزی را سیاستگذاریها در بخش کشاورزی بر محور خودکفایی، اعلام میکند و میافزاید: در شرایط کمآبی و بیآبی فعلی کشور، کشت فراسرزمینی و تامین بخشی از نیاز کشور از طریق واردات، بسیار به صرفهتر از افزایش تولید و خودکفا شدن در کشاورزی است.

گلایه از کشاورزان

ایرانیفام نیز تغییر الگوی کشت را ضروری دانسته و با بیان اینکه متاسفانه برخی از کشاورزان از سیاستهای تغییر الگوی کشت، تبعیت نمیکنند، تاکید میکند که برخورد با این دست از کشاورزان، از طریق کنترل هوشمند مصرف آب چاهها شروع شده است.

به گفته وی، امسال به دلیل کاهش قابل توجه بارشهای پاییزه کشاورزان به منابع زیرزمینی روی آوردهاند و سیاست «نکاشت» در حوضه دریاچه ارومیه نیز به دلیل نبود اشتغال جایگزین، اجرایی نشده است که تداوم کشت و کار در این شرایط، بیشک امکان تداوم فعالیت کشاورزی در درازمدت را از بین خواهد برد.

به هر حال به نظر میرسد که برای کاهش تنشهای آبی در آذربایجانشرقی، در کنار تمام راهکارهای قابل اجرا توسط مسئولان، اطلاعرسانی به مردم و فرهنگسازی مصرف درست آب، نقش انکارناپذیری دارد، امری که محمدصادق پورمهدی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجانشرقی بر آن تاکید دارد و میگوید: باید وضعیت بحرانی منابع آبی استان اطلاعرسانی شود و مردم نسبت به کمبود منابع آبی مطلع شوند تا فرهنگ مدیریت آب و صرفهجویی در مصرف آن در جامعه شکل بگیرد، زیرا بحران آب مسالهای ملی است و حفاظت از منابع آبی نیز همکاری همه مردم را میطلبد.

سعیده دلال علیپور

جامجم آذربایجانشرقی

#برف #بارش #آذربایجان شرقی
این خبر را به اشتراک بگذارید


روزنامه‌های اقتصادی سه شنبه 3 بهمن سم زدایی در 4 مرحله ساده و خداحافظی با بیماری‌ها و امراض! آیا بازیکن جوان استقلال به صورت چراغ خاموش بایکوت شده است؟ اختصاص بودجه 150 میلیون دلاری برای مهار ریزگردها جشن و سرور میلاد عقیله بنی هاشم (س) معاون زنگنه: وزارت انرژی باید تشکیل شود ولی حالا نه به بهانه‌ی مظلومیت خوزستان زائران پیاده عراقی در راه مشهد درباره ولادت و ویژگی‌های حضرت زینب سلام الله علیها شرکت بیش از صد طلبه از حوزه نجف اشرف و کربلای معلا در جشنواره کتاب سال حوزه همکاری بسیار خوب عتبه‌های علوی، حسینی و عباسی با نوزدهمین جشنواره کتاب سال حوزه ما به دنیا آمده‌ایم تا قیمت پید ا کنیم وراه قیمت پیدا کردن چنگ زدن به دامن اهلبیت (ع) است آشنایی با حرم کاظمین شریف اراده چندانی برای اجرای قانون تعیین نرخ خرید محصولات کشاورزی در دولت دیده نمی‌شود این سه گوشی تازه‌وارد را دست‌کم نگیرید 9 نکته در خصوص مصاحبه اخیر رئیس جمهور نظر رهبر معظم انقلاب درباره تلاش و خدمت پرستاران +فیلم ترامپ برای اولین بار ماکرون را برای دیدار رسمی از واشنگتن دعوت می‌کند دروغ بزرگ طارمی و پرسپولیس در بحث پرونده ریزه اسپور افشا شد/ نهادهای غیر فوتبالی آقای گل را از سرخ پوشان جدا کردند ویدئو / چند اختراع کوچک اما نجات‌بخش دَم انتقادی کانونی‌ها و بازدَم دفاعی قضایی‌ها ستاره پرسپولیس به سمت استقلالی‌ها غش کرد+عکس کشته شدن 12 نفر در حملات خمپاره‌ای به دمشق 2 میلیون مشمول دیگر سهام عدالت شماره شبا دادند ویروس جدیدی که موبایل شما را نابود کند برخی اشکالات دوران تحریم مثل ارتباطات بانکی هنوز باقی مانده/ نوسانات ارز بلندمدت نیست/ بسته‌شدن پرونده مسکن مهر تا پایان امسال لادن طباطبایی به ادعای همسرش پاسخ کوبنده داد +عکس تحریم‌های جدید آلمان علیه ایران، گمانه زنی رسانه‌ای است از زیر زمین برای پرسپولیس پرونده شکایتی می‌آید! پایان رستوران‌داری، آغاز دوباره مربی‌گری! باشو در انتهای راه آبی! گزارش کامل برنامه نود/ افشاگری‌های باورنکردنی مهدی طارمی / همه راز‌ها برملا شد! آتش به جان چادرهای زلزله زدگان کرمانشاه افتاد اقدامات فعالان رسانه‌ای برای شکست امپراطوری رسانه‌ای غرب باور مسئولین و انسجام منطقه‌ای گامی برای شکست امپریالیزم خبری غرب است کارگاه «سبک زندگی» و مصون سازی فرهنگی گرانی در ایران، ارزانی در دنیا دولت آمریکا به طور موقت از تعطیلی خارج شد قتل دلخراش کودک 4 ساله در آب جوش! +تصاویر نقش روحانیت در دفاع مقدس فوق‌العاده است خدماتمان را به کام مردم تلخ نکنیم/30 تا 40 درصد از زلزله زدگان کرمانشاه همچنان در چادر زندگی می‌کنند نواندیشی دینی، لازمه مواجهه با مقتضیات زمان است در واکنش به اقدام ترامپ/ تصمیم 4 کشور اروپایی برای به رسمیت‌شناختن دولت فلسطین بازتاب گفتگوی تلوزیونی روحانی در میان حامیان انتخاباتی او چگونه بود؟ / از معذرت خواهی از آبدارچی تا توهین به شعور مردم! + تصاویر پشت پرده گرانی دلار چیست؟ تعطیلی دولت آمریکا پایان یافت ترامپ در اجلاس داووس شرکت می‌کند اولویت بهره برداری از پساب تصفیه خانه، فضای سبز شهر کاشان است اجرایی شدن بیمه سازه‌های گلخانه‌ای در خراسان جنوبی
جزئیات حمله به چند روحانی در قم | ضارب دستگیر شد بررسی حادثه آتش سوزی در شهرداری منطقه 12 دستگیری باند سرقت طلافروشی در یافت آباد افزایش تزریق دلار به بازار دستگیری 4 سارق طلافروشی در یافت آباد شرط دولت و مجلس برای مردم/ تکلیف یارانه‌ها مشخص شد توضیحات حراست شهرداری تهران درباره حادثه آتش سوزی در ساختمان شهرداری منطقه 12 گفت‌وگو حسن روحانی با رشیدپور را امشب ببینید مرگ هولناک داماد مقابل چشمان عروس معاون اداری مالی سابق دانشگاه پیام نور بازداشت شد طرح/ ولادت حضرت زینب (س) جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد؛ دوشنبه دوم بهمن 96/ توصیه سیف به مردم: در بازار ارز سرمایه گذاری نکنید پلیس زودتر از سارقان مسلح به طلافروشی رسید حمله به یک روحانی در قم+ عکس تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «محمد معافی» شب گذشته: شهرداری منطقه 12 به آتش کشیده شد مجری امشب گفت و گو با رئیس جمهور مشخص شد خودکشی، پس از قتل خواهر زاده پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه رشید پور، مجری گفت و گوی تلویزیونی با روحانی «رضا رشیدپور» مجری گفت وگوی زنده تلویزیونی امشب «روحانی» با مردم تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم ارسال دو لایحه توسط روحانی به مجلس جزئیات حمله به دو روحانی در قم +عکس وداع با پیکر فرمانده شهید مدافع حرم، «محمد معافی» +عکس جدیدترین قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد دوشنبه دوم بهمن 96/ دلار مبادله‌ای ارزان شد آتش گرفتن ناگهانی یک اتوبوس در شهرری + تصاویر تعطیلی مدارس هشت شهرستان خوزستان در نوبت بعدازظهر سه شنبه میرمحمود موسوی: حال میرحسین موسوی مساعد است ترکیه پیشنهاد روسیه را رد کرد تصاویر حمله به دو روحانی در قم پلمب جعبه سیاه نفتکش سانچی امروز باز می‌شود رتبه 25 استان قم در زمینه پرداخت تسهیلات به مددجویان جزئیات حمله به دو روحانی در قم+ عکس گلچین مدیحه و مولودی حضرت زینب (س) رزمایش مشترک محمد رسول‌الله (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شد دستگیری سارقان مسلح قبل از سرقت طلافروشی سامانه آنلاین مدیریت متمرکز حقوق و دستمزد دانشگاه آزاد ایجاد شد نتیجه‌گیری‌های سیاسی علیه ایران به سبک عادل‌الجبیر! التهابات بازار ارز کاهش یافت پیشنهاد 2 میلیاردی تیم اصفهانی به ستاره‌های پرسپولیس پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه حمله با بمب آتش زا به منطقه شهرداری تهران حمله با قمه به دو روحانی در قم + عکس نظر آیت الله قرائتی درباره کشتی مطلا مدارس چند شهر خوزستان فردا سه شنبه تعطیل اعلام شد حذف دوران تحصیل از سنوات بازنشستگی فرهنگیان؟ اخراج نمایندگان عرب‌تبار از کنست اسرائیل افسار گسیختگی نرخ ارز هدیه دوسالگی برجام به مردم/ سیف حرف زد دلار 200 تومان گران‌تر شد/ جزئیات سود چندهزارمیلیاردی واردکنندگان خودرو/ مدیریت اقتصادی دولت ترمز بریده رشیدپور؛ مجری گفت وگوی امشب روحانی است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me