تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:الف
دسته:()
کد خبر:13751040
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۵:۱۸

ترامپ برای تغییر برجام، در حال ارعاب اروپا است

نماینده پیشین انگلستان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه دولت آمریکا در مسئله برجام به تهدید و ارعاب اروپا رو آورده، نوشته است که واشنگتن حق ندارد توافق هسته‌ای را تغییر دهد.
ترامپ برای تغییر برجام، در حال ارعاب اروپا است
به گزارش فارس، «پیتر جنکینز» نماینده اسبق انگلستان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه در یادداشتی درباره بیانیه اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای، نوشت آمریکا در تلاش برای تغییر مفاد برجام روشی عجیب در پیش گرفته و در حال تهدید کردن متحدان دیرینه این کشور است.

در ادامه متن کامل این یادداشت آمده است:

این مقاله که در باب بیانیه اخیر دونالد ترامپ (رئیس‌جمهور آمریکا) در خصوص ایران است را با بی‌میلی می‌نویسم؛ بی‌میلم چون بیانیه او پر از جملاتی بود که فقط نیمی از حقیقت را می‌گفت؛ پر از کذب و سفسطه بود و خواندن همه این‌ها برای فشار خون آدمی مضر است.

برای محدود کردن صدمه‌ وارده به سلامتی عمومی خودم، در این مقاله فقط به چند بخش از آزاردهنده‌ترین جنبه‌های بیانیه ترامپ متمرکز می‌شوم.

با خواندن این مقاله متوجه رویکرد شوک‌آور آمریکا در قبال متحدان اروپایی‌اش می‌شویم. این متحدان واشنگتن چند ماهی می‌شود که مرتباً در گوش ترامپ از فواید برجام به عنوان یک توافق منع‌اشاعه‌ای رضایت‌بخش می‌خوانند و به او می‌گویند که حفظ این توافق برای اروپا خیلی مهم است.

اما با خواندن بیانیه ترامپ می‌بینیم که او به بی‌توجهی به گفته‌های اروپایی‌ها اکتفا نکرده و آنها را تهدید کرده که در صورت تسلیم نشدن در برابر خواسته‌های وی، دقیقاً همان چیزی را به سر اروپایی‌ها می‌آورد که خیلی از آن هراس دارند، یعنی همان مرگ برجام. برای لمس این تهدید، این بخش از بیانیه ترامپ را با هم می‌خوانیم:

«امروز اجرای بخش خاصی از تحریم‌های هسته‌ای را تعلیق می‌کنم ولی این کار فقط تضمینی است برای اجرایی شدن توافق (آمریکا با) متحدان اروپایی برای رفع نقائص توافق هسته‌ای ایران. این فرصت آخر است. اگر این توافق جامه عمل نپوشد، آمریکا دیگر برای ماندن در توافق هسته‌ای ایران، اجرای هیچ تحریمی را تعلیق نمی‌کند. اگر هم هر زمانی، من به این نتیجه برسم که اجرایی شدن این توافق (منعقده با اروپایی‌ها) در دسترس نیست، فوراً از توافق (برجام) بیرون می‌آیم.»

این روش عجیبی برای تعامل با متحدان قدیمی است. این کار مثل آن است که لوله تفنگ را روی شقیقه اروپایی‌ها بگذارند. اگر دنیای تبه‌کاران این رخداد را زیر نظر داشتند، مطمئناً پرزیدنت ترامپ را به عنوان گانگستر ماه انتخاب می‌کردند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان حق داشت؛ وقت آن رسیده که اروپا از آغوش آمریکا بیرون بیاید.

البته نادیده انگاشتن حق حاکمیتی دولت‌ها و بی‌توجهی به معاهدات قانون‌ساز بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل که محدودکننده حقوق حاکمیتی است، به همان مقدار شوک‌آور است ولی متاسفانه این حقیقت، خیلی باعث تعجب نمی‌شود زیرا ما از کودکی با عادت به این رفتار آمریکایی‌ها بزرگ شده‌ایم.

ایران به عنوان کشوری با حاکمیت مستقل، حق غنی‌سازی اورانیوم را دارد، اما این حق به دو روش محدود شده است. اول با معاهده منع اشاعه هسته‌ای (ان‌پی‌تی) که ایران را به استفاده صرفاً صلح‌آمیز از تکنولوژی غنی‌سازی و پیروی از یک توافق پادمانی متعهد می‌کند. دومی هم قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است که از اعمال محدودیت‌های سخت بر سقف غنی‌سازی ایران و تولید اورانیوم غنی‌شده تا سال 2031 حمایت می‌کند.

ایران به عنوان کشوری با حاکمیت مستقل، حقوق دیگری هم دارد؛ مثلاً حق داشتن موشک‌های مسلح به کلاهک‌های متعارف (غیرهسته‌ای). هیچ معاهده بین‌المللی وجود ندارد که این حق را برای یک کشور محدود کند ولی همان قطعنامه 2231 بدون ایجاد تعهد قانونی، از ایران «می‌خواهد» که موشک‌های دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را نسازد. پس نتیجه می‌گیریم که بر خلاف ادعای پرزیدنت ترامپ، آزمایش‌های موشکی ایران و دیگر اقدامات مرتبط با این حوزه، غیرقانونی و یا در مقام نقض هیچ یک از قطعنامه‌های سازمان ملل نیست.

حق دیگری که ایران به عنوان یک کشور مستقل دارد، حقی است که حق اعمال محدودیت‌های فراتر از محدوده تعیین‌شده توسط سازمان ملل را به ترامپ نمی‌دهد. اگر او و مشاورانش فکر می‌کنند که بند غروب آفتاب برجام و موشک‌های ایران، تهدیدی برای ثبات و امنیت بین‌الملل است، باید خواستار برگزاری نشست شورای امنیت ملل متحد شوند و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های مدنظر خود را به اعضای شوراء ارائه دهند تا آنها این درخواست را به یک قطعنامه الزام‌آور تبدیل کنند.

دولت ترامپ باید با این روش پیش برود. البته احتمال انجام چنین کاری از سوی این دولت، تقریباً صفر است. حتی به نظر می‌رسد که دولت ترامپ به این نتیجه رسیده که شورای امنیت هیچ‌گاه چنین قطعنامه‌ای صادر نمی‌کند.

چرا دولت آمریکا به این نتیجه رسیده؟ چون حالا که به سال 2018 رسیده‌ایم، هنوز هیچ مدرکی در دست که افزایش ظرفیت غنی‌سازی ایران پس از سال 2030 (اگر چنین افزایشی صورت بگیرد)، مخل ثبات و امنیت بین‌الملل باشد یا اینکه وجود موشک‌های کوتاه‌برد و میان‌برد در زرادخانه‌های ایران، تهدیدی بیش از تهدید موشک‌های عربستان، اسرائیل، پاکستان، هند، کره جنوبی و برزیل (برای امنیت بین‌الملل) ایجاد کند، وجود ندارد. تنها پس از انجام یک تحقیق مفصل از کلیت برنامه هسته‌ای ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و انتشار نتایج این گزارش است که شورای امنیت می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا انعقاد توافقی جانشین برای برجام (و یا ادامه اعمال محدودیت‌های مشکی) برای از بین بردن تهدید پیش روی ثبات و امنیت بین‌الملل لازم است یا خیر.

سومین جنبه آزاردهنده بیانیه ترامپ، ضربه‌ای است که جایگاه بین‌المللی ایالات متحده می‌زند.

خیلی از کشورها نگران تبعات بیانیه ترامپ برای نظم قانون‌مداری هستند که در عرصه بین‌الملل ایجاد شده و آنها خود را به آن ملتزم کرده‌اند. چیزی که نمی‌خواهند این کشورها شاهدش باشند، روزی است که رئیس‌جمهور ایالات‌متحده حس می‌کند حق تشکیل گروهی از مردان مسلح برای تعقیب هر کسی که دلش می‌خواهد را دارد.

یکی دیگر از نگرانی‌های این کشورها، اسیر شدن ترامپ در دست شیاطین است. یکی از این شیاطین، نفرت ترامپ از «باراک اوباما» (رئیس‌جمهور سابق آمریکا) است. علاقه ترامپ به از بین بردن یکی از دستاوردهای اوباما (یعنی برجام) در جای جای بیانیه او به چشم می‌خورد.

مسئله دیگری هم در این بیانیه نمایان است و آن ایمان ترامپ به آن چیزی است که جماعت دوستانش می‌گویند. هرکس که به حاصل ماشین پروپاگاندای ضدایرانی اسرائیل، عربستان و اتاق فکرهای مرتبط با واشنگتن در سال‌های اخیر نگاهی بیندازد، نباید بیش از این از بیانیه جدید ترامپ انتظار داشته باشد. دیگر کشورهای جهان، این حرکت را اینگونه برای خود تفسیر می‌کنند که داشتن انتظار تعادل، واقع‌گرایی و تحلیل منطقی شرایط دنیا از دولت فعلی آمریکا، انتظاری عبث و بیهوده است؛ و این نگران‌کننده است.

حالا فقط باید امید داشت که اروپا، روسیه و چین با حمایت اکثر کشورهای دنیا، بتوانند ایران به بی‌اعتنایی به اقدامات تحریک‌آمیز ترامپ که حالا دیگر اجتناب ناپذیر شده است، مجاب کنند؛ این اقدامات تحریک‌آمیز حالا دیگر به خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های هسته‌ای منجر خواهد شد.

#آمریکا و اروپا #اتحادیه اروپا #انگلیس #بازنگری برجام #دونالد ترامپ #توافق هسته ای #پیتر جنکیز #پایبندی به برجام #نقض برجام #انرژی اتمی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


احتمال ارجاع پرونده بن طلال به دادگاه حضور سرکردگان داعش در لبنان و احتمال انجام عملیات تروریستی دید افقی در پنج شهر خوزستان به 300 رسید شهادت ۴ فلسطینی و زخمی شدن ۲۶۹ نفر دیگر طی ۲ هفته اخیر تلاش اتحادیه اروپا برای تسریع در حذف محتوای نفرت‌انگیز در رسانه‌های اجتماعی آغاز به کار گروه بین‌المللی سرودهای اسلامی در کربلا ماتیس: آمریکا باید برتری نظامی خود را حفظ کند اروپا از سال 2030 فقط از پلاستیک‌های بازیابی شده استفاده می‌کند استغفار امام زمان (عج) برای گناهان شیعیان گرد و غبار تمام استان ایلام را تعطیل کرد/ماندگاری خاک تا امشب آنکارا: هزار نیروی پ. ک.ک در شمال سوریه مستقر شده‌اند انفجار منزل مسکونی در بجنورد 6 نفر را روانه بیمارستان کرد آغاز ثبت نام کنکور 97 از فردا هشدار محبیان به مسئولان جزئیات ساختار جدید وزارت خارجه روایتی از پشت پرده فیلم 14 خرداد 68 فیلم/ پنچر شدن خودروی پاپ! حیات ما بدون دانشگاه ممکن نیست/ کار در عرصه فضای مجازی دانشگاه محور پیش می‌رود عملکرد هاشمی در فتنه 88 از زبان وزیر کشور دولت سازندگی تحقیق و پژوهشی که به کتابخانه منتهی شود به درد صنعت نمی‌خورد تجسس از شهروندان توسط ترامپ تصویب شد انتقاد از توسعه خودرومحور در شهر/ کمتر از یک‌درصد از بودجه کشور صرف توسعه حمل‌ونقل می‌شود دید افقی در سومار و سرپل‌ذهاب به 100 متر رسید آیا صنعت چاپ از چاله به چاه افتاده است؟ 38 میلیون سهم در بورس استان فارس معامله شد قیمت دلار دولتی چقدر است؟ شهدا حیّ، حاضر، ناظر و شاهدند معصومه ابتکار: وضعیت اشتغال زنان خوب نیست/ در مشارکت سیاسی زنان با معیارهای جهانی فاصله داریم رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی: 14 هزار گوشی با رجیستری غیر فعال شدند رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران: تخصیص سلیقه‌ای خوراک برای تولید قیر در تضاد با اهداف صادراتی است لیبرال‌های حامی هاشمی نان رابه نرخ روزخوردند کاتالوگ سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر توزیع شد فرانسه پذیرای زنان تروریست تبعه این کشور نیست مهلت ثبت‌نام آزمون ملی حفظ و مفاهیم قرآن تا 6 بهمن تمدید شد بخشنامه رقابت‌های لیگ مقدماتی دسته یک کشتی اعلام شد با طالبان می‌توان وارد مذاکره شد/ خواستار همکاری موثر با پاکستان هستیم آزاد راه همت تا ابتدای محور کندوان ظرف 6 ماه آینده تکمیل می‌شود/ پیشرفت 82.2 درصدی آزادراه همت کرج انتخاب نماینده گلستان به عنوان عضو اصلی کمیته ملی آب و فاضلاب کشور چشم‌انتظاری مردم صالحیه برای تکمیل سالن ورزشی + فیلم بیش از 9 هزار گردشگر خارجی از ظرفیت گردشگری چابهار دیدن کردند رادوشوویچ: بازیکنان گسترش فولاد پس از گل روی زمین بودند، اما داور به من کارت داد! یونیسف: 4 میلیون کودک در عراق به کمک نیاز دارند برگ برنده پرسپولیس نسبت به استقلال در ترنسفر زمستانی ارسال تسلیحات جنگی توسط آمریکا به شمال‌غرب سوریه/ آمریکا جزئی از مشکل در منطقه است احتمال بروز جنگ منطقه‌ای در شمال سوریه/ برنامه آمریکا برای دوران پسا داعش سوریه برجام قابل مذاکره مجدد نیست/ اظهارات ترامپ درباره مذاکره موشکی خنده‌دار است 3 درصد دانش آموزان 12 تا 14 ساله کشور از تحصیل بازمانده‌اند راهنمای رزرو تورهای چارتری داخلی با کمترین قیمت ممکن! قیمت نفت به 68 دلار و 61 سنت رسید معاینه فنی خودروهای دیزلی به صورت رندوم بررسی می‌شود
فیلم/ «بدون تعارف» با دستفروش دیروز و میلیاردر امروز موسویان: خروج از برجام باعث افزایش بی‌اعتمادی بین‌المللی به آمریکا می‌شود دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی بخش خبری 20: 30 مورخ 29 دی ماه 96 + فیلم تمام خطوط ارتباطی شهرستان کوهدشت قطع شد آژیر قرمز در 96 سد کشور به صدا درآمد فوت 2 سرنشین خودرو در حادثه تصادف موته- گلپایگان اولین سالگرد آتش نشانان حادثه پلاسکو بازی فولاد و پیکان به تعویق افتاد برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ /عکس مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است چرا بازی فولاد و پیکان لغو شد؟ کاهش نرخ ارز طی دو ماه آینده مراسم اولین سالگرد شهدای آتش نشان پلاسکودربهشت زهرا (س) برگزار شد فرماندار دزفول پس از تقلب امتحانی مجبور به استعفا شد جنگ ترکیه علیه عفرین آغاز شد جنجالی‌ترین صحنه بازی استقلال؛ پنالتی بود یا نبود؟! (عکس) رژیم صهیونیستی از اردن رسما عذرخواهی کرد محمد موسوی مهمان «دورهمی» می‌شود مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است پاناما: «سانچی» پروتکل‌های امنیتی را رعایت کرده/ تحقیقات ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد عکس/ دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس جانباخته سانچی حرف‌های اخیر دشمن از دلسوزی نیست؛ فتنه جدید است/ پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را پایین خواهیم کشید تقی روحانی، پیشکسوت وزنه برداری درگذشت مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است/ آماده‌باش به مراکز درمانی و خدماتی سرلشکر صفوی: حداکثر 12 درصد درآمد ناخالص داخلی خود را در جنگ تحمیلی هزینه کردیم دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی تولیت آستان قدس با خانواده سرمهندس کشتی "سانچی" دیدار کرد خبر خوش برای فرهنگیان/افزایش حقوق معلمان در سال 97 دیدبان حقوق بشر نقض حقوق بشر در عربستان سعودی را محکوم کرد عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 دی 96/ نعمتی ناجی برانکو +تصاویر ساغلام بمحض پیاده شدن ازهواپیما، میل به نمازجمعه داشت! وزیر خارجه روسیه: برجام هنوز نمرده است/ مسکو با ایران و ترکیه برای منطقه کاهش تنش در ادلب تلاش می‌کند مدارس 15 شهر خوزستان شنبه تعطیل است سخن نقد ائمه یا از روی جهل است یا ناشی از القائات دشمنان/ هرچه دیگران به دهنتان می‌گذراند تکرار نکنید بزرگداشت جانباختگان سانچی در رشت برگزار شد توصیه مهم درباره رجیستر کردن گوشی‌های چند سیم کارت/ فعال سازی ناصحیح دریافت خدمات را مختل می‌کند غلظت گرد و غبار در اهواز به 66 برابر حد مجاز رسید/ مدارس 15 شهرستان خوزستان شنبه تعطیل شد واشنگتن: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه منجر به بی‌ثباتی خواهد شد روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! محمد موسوی مهمان «دورهمی» می‌شود مدیرعامل سپاهان استعفا کرد تصویری از حضور سرمربی ترکیه‌ای تراکتور سازی در نماز جمعه روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! /حضرات روحانی نباید بدون تحقیق درباره سخنی که برای آنها نقل می‌شود، موضعگیری کنند/ آغازگر ماجرای اعتراض به سخن روحانی، یک فرد غیرروحانی بی‌اطلاع از مبانی عقیدتی بود تعطیلی مدارس در 16 شهر خوزستان علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ + عکس درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی؛ یک ساعت صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد /بعید است با داماد صدام رابطه داشته باشد یا …

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me