تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:نسیم
دسته:اجتماعی()
کد خبر:13751069
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۵:۱۹

پیش‌دبستان؛ دوره ضروری اما ناشناخته

دوره رسمی اما غیراجباری پیش‌دبستانی با توجه به اهمیت آموزش در سنین پیش از 6 سالگی، چند سالی است که بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است و برنامه‌ریزی‌هایی برای افزایش پوشش تحصیلی آن در حال انجام است.
پیش‌دبستان؛ دوره ضروری اما ناشناخته

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، دوره پیش دبستانی برای بسیاری از افراد یک دوره ناشناخته است، برخی فکر می کنند این دوره اجباری است یا در مورد کمّ و کیف آن اختلاف نظر وجود دارد.

*تاریخچه دوره پیش دبستانی

سال 1310 اولین مهدکودک ایران توسط میرزا جبار باغچه بان در تبریز افتتاح شد و دو سال بعد اولین آیین نامه ویژه کودکستان ها توسط شورای عالی فرهنگ تصویب شد اما مهدکودک به شکل امروزی در سال 1334 راه اندازی شد.

سال 1377 در  شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد که «کلیه مسائل آموزش پیش دبستانی در شورای عالی آموزش و پرورش مطرح شود»، سال 1382 اساسنامه دوره پیش دبستان در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب شد و پیش دبستانی با شکل کنونی پا به عرصه نظام آموزشی ایران گذاشت.

ماده یک این اساسنامه بیان می دارد: «دوره پیش دبستانی به دوره دو ساله ای اطلاق می شود که کودکان گروه  سنی 4 و 5 سال تمام تا اول مهر هر سال را تحت پوشش برنامه های تربیتی قرار می دهد» و تبصره این ماده می گوید: «در صورت عدم تأمین امکانات مورد نیاز، اجرای دوره مذکور به صورت یک ساله بلامانع است». 

شورای عالی آموزش و پرورش سال 1387 اصول و چارچوب برنامه و فعالیت های آموزشی و پرورشی دوره پیش دبستانی را تعیین کرد و آموزش و پرورش به عنوان تنها مرجع صادرکننده مجوز تأسیس مراکز دوره پیش از دبستان تعیین شد و سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی موظف شد راهنمای تفصیلی دوره پیش دبستانی به همراه راهنمای برنامه انس با قرآن و راهنمای برنامه زبان آموزی کودکان مناطق دوزبانه را تدوین کند. 

در سند تحول بنیادین هم که سال 90 رونمایی شد در خصوص دوره پیش دبستانی در بخش هدف های عملیاتی و راهکارها در فصل ششم ذیل راهکار 1/5  بیان شده است: تعمیم دوره پیش دبستانی به ویژه در مناطق محروم و نیازمند حتی الامکان با مشارکت بخش غیردولتی با تأکید بر آموزش های قرآنی و تربیت بدنی و اجتماعی» و در بخش راهبردهای کلان  سند تحول نیز «ارتقای جایگاه نظام تعلیم و تربیت کشور به عنوان مهم ترین نهاد تربیت نیروی انسانی و مولد سرمایه اجتماعی و اعمال سیاست های مصوب و هدایت و نظارت بر آن، از پیش دبستانی تا دانشگاه به عنوان امر حاکمیتی با توسعه مشارکت همگانی» بیان شده است.

*پیش دبستان؛ دوره ای ضروری و رسمی اما غیراجباری

دوره پیش دبستان دوره ای ضروری و البته رسمی است اما اجباری نیست؛ رخساره فضلی مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس با بیان اینکه دوره پیش دبستانی، دوره ای رسمی است؛ یعنی یکی از دوره های تحصیلی محسوب می شود، اظهار داشت: اما این دوره غیراجباری است به این معنا که اگر کودکی دوره پیش دبستان را نگذرانده باشد، اینگونه نیست که در کلاس اول دبستان ثبت نام نشود چون ما بحث انسداد مبادی بیسوادی و مواردی از این دست را داریم.

دوره رسمی غیراجباری پیش دبستانی با توجه به اهمیت آموزش در سنین پیش از 6 سالگی، چند سالی است که بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است و برنامه ریزی هایی برای افزایش پوشش تحصیلی پیش دبستانی با تأکید بر مناطق محروم  و دو زبانه شکل گرفته است.

سال 94 حدود  673 هزار نوآموز و سال 95 حدود 890 هزار نوآموز در دوره پیش دبستان ثبت نام کردند؛ رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش  از افزایش پوشش تحصیلی دوره پیش دبستان طی چند سال گذشته از 38 درصد به بالای 60 درصد خبر داده است براساس آمار امسال 931 هزار و 322 نوآموز در 31 هزار 706 مرکز پیش دبستانی ثبت نام کرده اند و در 62 هزار و 360 کلاس تحصیل می کنند؛ البته رقم پیش بینی شده برای سال 96، ثبت نام 970 هزار نوآموز بود که تحقق پیدا نکرد.

*ضرورت توجه به دوره پیش دبستان

نرجس لاری پژوهشگر علوم تربیتی با بیان اینکه تحقیقات گسترده ای در جهان پیرامون کارکردهای تربیتی و آموزشی گذراندن دوره پیش دبستان صورت گرفته است، گفت: همه این پژوهش ها نشان می دهد، رشد متغیرهای شکوفایی ذهن، رشد کلامی، رشد مهارت های جسمی و حرکتی و علاقه مندی به تحصیل در افرادی که دوره پیش دبستان را می گذارنند، مثبت است.

به گزارش فارس، آموزش های دوره پیش دبستان بازی محور هستند و این دوره حد فاصل دبستان و خانه است؛ آموزش به شکل نیمه رسمی وجود دارد و همین مسئله زمینه دلبستگی کودک را به محیط تحصیل فراهم می کند؛ علاوه بر این، کارکرد دیگر دوره پیش دبستان، شکوفایی ذهن نوآموزان است؛ شکوفایی ذهن و انواع استعدادها نیاز به محرک هایی دارد که با برخی آموزش های طراحی شده در این دوره، این امکان فراهم می شود در حالی که نوآموزانی که در خانه تحت تعلیم هستند به این محرک ها دسترسی ندارند.

*مربیان دوره مهم پیش دبستان و محرومیت هایی که تمام نمی شود

از اهمیت دوره پیش دبستانی اجمالاً سخن گفتیم؛ اهمیت دوره پیش دبستان، بر تاثیرگذاری و اهمیت مربیان این دوره صحه می گذارد اما مربیان پیش دبستان حتی هویت حرفه ای ندارند و به همین دلیل پس از چند سال به فکر ترک این پست و کار در مشاغل دیگر آموزش و پرورش می افتند.

رخساره فضلی مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستان وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس با بیان اینکه مربیان پیش دبستان به شدت نیاز دارند که هویت حرفه ای پیدا کنند، تصریح کرد: «اگر مربی پیش دبستان جایگاه حرفه ای داشته باشد و در تعریف رده بندی مشاغل، عنوان پیدا کند، بیمه آموزش و پرورش شود و چارچوب و تشکیلات اداری داشته باشد، کمتر نیرویی برای خروج تمایل پیدا می کند و با این نگاه و برای افزایش هویت حرفه ای معلمان دوره پیش دبستانی، 3 سال پیش نظام جامع شایستگی حرفه ای نیروی انسانی پیش دبستان را طراحی کردیم».

طرحی که پس از گذشت 3 سال هنوز اجرایی نشده است، همانند بسیاری دیگر از بایدهایی که در خصوص پیش دبستانی وجود دارد؛ مثل لزوم اخذ مجوز برای پیش دبستانی ها از آموزش و پرورش که اکنون با وجود اینکه بیش از 12 هزار مهدکودک تحت پوشش بهزیستی که پیش دبستانی هم دارند، اما از این تعداد چیزی حدود 5 هزار مرکز برای دریافت مجوز از آموزش و پرورش درخواست داده اند.

*دوره ای ضروری اما گران!

به گفته  مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش متوسط هزینه های دوره پیش دبستان برای خانواده ها حدود 800 هزار تومان است که البته در مناطق محروم و 2 زبانه به دلیل اهمیت گسترش مراکز پیش دبستانی در مناطق محروم و 2 زبانه این مبلغ با کمک دولت کمتر است.

اما برای بسیاری از خانواده ها در مناطق شهری همین مبلغ 800 هزار تومان زیاد است و وقتی می دانند که پیش دبستان یک دوره غیرضروری است ترجیح می دهند کودک خود را به پیش دبستانی نفرستند.

مدتی است زمزمه اهمیت دوره ابتدایی از لسان مسئولان آموزشی کشور شنیده می شود؛ امید است این اهمیت شکل واقعی به خود بگیرد و به دوره پراهمیت پیش از دبستان هم سرایت کند.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

#نسیم آنلاین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


«سند گمنامی» یک شهید منتشر شد شهادت یک جوان فلسطینی و زخمی شدن دو نظامی صهیونیست در درگیری‌های جنین اقدام غیرمنتظره تلویزیون در زمان پخش لیسانسه‌ها! رازهای نفتکش سانچی از زبان یک کاپیتان/ دستور ترک "سانچی" تنها با اجازه کاپیتان بوده است/احتمال خاموش بودن رادار کشتی‌ها رد است/در زمان تعویض شیفت خطاهای انسانی رخ داده است/ معمای لباس اطفای حریق اولین جسد حفظ امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی +اینفوگرافیک تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور صرافی‌های غیرمجاز پلمب می‌شوند ارائه الگویی برای مدیریت پروژه‌های توسعه فناوری در صنعت نفت و گاز ایران سناریوی جدید آمریکا در سوریه ویتامین c چه اثری بر پوست دارد؟ دست شفر در استقلال خالی ماند! بارش برف مرغ را گران کرد فوری؛ بارسلونا شاید در همین ژانویه، رقم بندِ فسخ گریزمان را پرداخت کند! استراتژی آمریکا در شمال سوریه و نقش بازیگران منطقه‌ای نیازبه نگرش نو در زنجیره مزرعه تا سفره/ نباید از ظرفیت‌های بخش خصوصی غافل شد خلاصه بازی چلسی 1 - نوریچ 1 + پنالتی عاقبت تهدید فروشنده توسط مشتری گستاخ + فیلم یک مبلغ سعودی در شرق گینه به ضرب گلوله کشته شد سازمان ملل بر لزوم حفظ دستاوردهای توافق هسته‌ای تاکید کرد انفجار مهیب در مالموی سوئد/ هیچ فردی آسیب ندید شاه به کجاها رفت؟ پیوستگی امنیت ملی با امنیت منطقه‌ای انفجار مهیب در سوئد، شهر مالمو را لرزاند ناتو و قطر توافق نظامی امضا کردند عذرخواهی فضانورد ژاپنی بابت ادعای دروغش دیلی صاباح: پنتاگون از تصمیم برای تشکیل نیروی جدید در شمال سوریه عقب‌نشینی کرد پنتاگون: در سوریه ارتش جدید و نیروی نظامی مرزبانی تشکیل نمی‌دهیم پرونده یک قتل ناموسی دیگر گفت و شنود/ دو نفر دیگر! حریف تیم ملی کشورمان به عنوان اولین تیم صعود کرد ناتو و قطر توافق امنیتی امضا کردند استوری جالب وحید هاشمیان +عکس پلیس ونزوئلا خلبان ارتش را به قتل رساند دانستنی‌های جالب درباره قد کودکان ویدئویی زیبا از رنگ عوض کردن اختاپوس تولید سریال‌های چند فصلی یکی از راه‌های همراه کردن مخاطبان است «سرچشمه» یادگار شکل‌گیری شهر اردبیل +تصاویر شرکت‌های اروپایی از اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران نگران هستند درباره سرطان‌ها بیشتر بدانید ترامپ: سفارت آمریکا تا یک سال دیگر به قدس منتقل نمی‌شود دلیل ناکامی پوپولیست‌ها در ژاپن اعتیاد اولویت نخست آسیب‌های اجتماعی / گل نسل جوان را تهدید می‌کند
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس قتل نامادری بهمراه سه فرزند در شادگان نامه سردار نقدی به روحانی؛ خیلی بی انصافی است که با ادبیات انگلیس‌ها و شاه با مردم صحبت کنیم /آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید مراسم ترحیم افسر سوم کشتی نفتکش سانچی برگزار می‌شود جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود! / راه اعتدال بهره‌برداری از فضای مجازی با مدیریت ایرانی است سال 97 چند روز تعطیلی دارد؟ درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه قتل نامادری بهمراه سه فرزندش در شادگان فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد عضو شورای نگهبان: آیا بهتر نیست بجای تجویز نقد معصوم، لائیک‌ها و سکولارها را نقد کنیم؟ / باید مثل این افراد را نصیحت کرد که هر چه دیگران به دهنتان می‌گذارند تکرار نکنید روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96 مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر اظهارات برانکو درباره دیدار پرسپولیس و گسترش فولاد برانکو: گسترش فولاد با فیروز عالی شده/ داستان طارمی برای من تمام شده است صهیونیست‌ها از ایجاد اختلاف و تفرقه در لبنان سود می‌برند/ ایران همواره در کنار دولت و ملت لبنان خواهد بود آزار و اذیت پسر 9 ساله در یک سوپر مارکت! فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند بی‌خبر از گلایه‌های مردم؟! / مدیریت سابق شهری تهران دقیقاً چه کرد؟! عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند؛ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد طرح جدید ترافیک زمینه ساز تشدید ترافیک و آلودگی هوا پایتخت/دریافت عوارض شهری از خودروها غیرکارشناسانه است برانکو: گسترش فولاد حریف سازماندهی شده‌ای است/ داستان طارمی برای من تمام شد یارانه دی ماه واریز شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me