تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جام‌جم
دسته:()
کد خبر:13751092
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۵:۲۱

جنجال پوستر بزرگ‌ترین رویداد تئاتری

چهارراه ولی‌عصر خلوت است و تئاتر شهر سوت و کور، که البته این، وضع همیشگی شنبه‌های تعطیل نمایش‌ها در ساختمان پیر خاطره‌انگیز اهالی تئاتر است. نه! نکند فکر کنید تعطیلی تئاترها، تهران را به هوای پاک می‌رساند! کار است دیگر، لابد شنیده‌اید که تئاتر مدتی است پررونق شده و شبی بیش از صد اجرا که برخی از آنها خیابان را بند می‌آورند، در تهران روی صحنه می‌رود، اما گمان این‌که روز تعطیلی تئاتری‌ها، پایتخت را از غبار سرب رهایی بخشیده باشد از آن حرف‌هاست؛ هنوز، تئاتر آن‌قدرها هم پررونق و این‌قدرها هم تاثیرگذار نیست.
جنجال پوستر بزرگ‌ترین رویداد تئاتری

اما ما چرا سر و کلهمان در این روز تعطیلی نمایشها در تئاتر شهر باز شده؟ عرض میکنیم!

شمارش معکوس بزرگترین رویداد تئاتری خاورمیانه

تا طبقه سومِ ساختمان تئاترشهر را اگر از راهپله‌‌ها بروید، کلی خاطره تئاتری برایتان زنده میشود. بخصوص اگر شنبه باشد و راهروها خلوت باشد تا بتوانید نگاهـگذرتان را با درنگ همراه کنید. قرار است ساعت 11 اولین نشست خبری دبیر سیوششمین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر برگزار شود؛ نشستی که در آن علاوه بر فرهاد مهندسپور به عنوان دبیر، اصغر دشتی به عنوان قائممقام، آروند دشتآرای به عنوان دبیر بخش بینالملل، حمیدرضا ابک مدیر ارتباطات جشنواره و نیز سیامک فیلیزاده طراح پوستر شرکت دارند. این آخری چندان برای نشستهای خبری جشنوارهها معمول نیست که طراح پوستر در نشست خبری حضور داشته باشد اما با توجه به شکل و شمایل عادتزدای پوستر این دوره شاید خود برگزارکنندگان هم منتظر واکنشهای گسترده بودهاند که فیلیزاده را با خود به نشست آوردهاند. سالن اجتماعات تئاترشهر پر است از خبرنگار و عکاس. بحث هم داغ است و همه از حساسیتی که برای برگزاری مهمترین رویداد تئاتری سال ایران شکل گرفته خوشحال
به نظر میرسند. حتی دبیر جشنواره معتقد است این جشنواره نه مهمترین در ایران بلکه مهمترین رویداد تئاتری خاورمیانه است. از همین ابتدا مشخص است که جلسه آرام و بیحاشیهای را سپری نخواهیم کرد.

جنجالهای یک پوستر

کمتر از یک هفته به آغاز سیوششمین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر باقی است. خیلیها منتظرند تا ببینند در این دوره نمایشها چگونه دل از اهالی تئاتر خواهند ربود. رسانهها از حضور چهرههای مطرح سینما و تئاتر مینویسند و با اینکه تبلیغات محیطی گسترده برای فراخواندن مردم به این رویداد هنوز شکل نگرفته اما پوسترهای جشنواره در شبکههای اجتماعی و در سایتها دست به دست میشود و البته چندان واکنشهای مثبتی را برنیانگیخته است. همین هم باعث شده نشست خبری جشنواره، بیش از بحث بر سر چگونگی اجراها و چند و چون بخشهای مختلف به میدان حمله خبرنگاران به طراح پوستر جشنواره تبدیل شود؛ پوسترها را دیدهاید؟ شاید شما هم مثل پنج شش خبرنگار این نشست که معتقد بودند قرابت نشانگانی بین این پوسترها و هنر نمایش وجود ندارد، گمان کنید این پوسترها ربط چندانی به تئاتر ندارند. طرحها از شش ایموجی یا همان شکلکهای معروف شبکههای اجتماعی ساخته شده که هر یک در حالتی از اندوه، خنده و... هستند. مشخص است که هم دبیر جشنواره و هم طراح پوستر خواستهاند فضای غالب و مرسوم پوسترهای تئاتری را بشکنند و همین خرق عادت ناگهانی را بسیاری را خوش نیامده است. اغلب خبرنگارها در مقابل توضیحات مهندسپور و فیلیزاده به سبک عادل فردوسیپور در برنامه نود میگویند: «حق داریم قانع نشویم؟»

فیلیزاده میگفت ایده این پوستر براساس خواسته دستاندرکاران جشنواره ایجاد شده و جزو شروط او هم بوده که ساده باشد. اما آنجا که این طراح سعی کرد به نوعی با به رخکشیدن تجربه خود در این راه خبرنگارها را مرعوب کند، آنها بیش از پیش بر این ایده که نهایتا این پوستر قرابت چندانی با هنرهای نمایشی ندارد اصرار کردند.

از استاد تئاتر تا مدیر اجرایی

برخی خبرنگاران بیپرده به آقای دبیر انتقاد میکنند. خلاصه انتقادها مبتنی بر این بود با اینکه مهندسپور پیش از این سابقه دبیری جشنواره تئاتر را داشته اما در کل هنرمند و آکادمیسین بهتری است تا یک آدم اجراکار. خبرنگارها میگفتند او در دبیری اشتباهات را مرتکب شده؛ به طور مثال وقتی او اعتقادی به بخش مسابقه نداشته، مانند دوره بیستوسوم که دبیر بود و آن را حذف کرد، این بار نیز باید مقاومت میکرد تا بخش مسابقه حذف شود. انتقاد دیگر، به کارشناسی نمایشها به دست 70 نفر بود که یک خبرنگار اعتقاد داشت دبیر جشنواره خواسته پشت انتخابهای آنها پنهان شود در حالی که به هر حال انتخابها باید با نظر شخص دبیر صورت پذیرد و چند انتقاد دیگر.

پاسخ فرهاد مهندسپور به این انتقادها اتفاقا با این جمله شروع شد که او انتظارش از خودش بیش از اینها بوده است. او گفت: «در هشت، نه ماه گذشته تلاش کردم عاقل باشم چون به نظرم تصور اینکه میتوانم کاری در این جا انجام دهم سادهلوحانه بود، آن هم به دلیل فشارهای زیادی است که وجود دارد. ما در برگزاری جشنواره از فراخوان عدول کردیم. با توجه به فشارهای زیادی که وجود داشته تغییرات میتوانست خیلی بیشتر باشد، به طوری که مهار از دستمان خارج شود و این شرایط برای من که سالها از بدنه اجرایی تئاتر دور بودم متفاوتتر بود و خیلی زود متوجه شدم که نباید میآمدم».

یکی دیگر از حرفهایی که آقای دبیر صادقانه زد و البته عجیب بود این بود که گفت تلاش کرده درباره کیفیت آثار مته به خشخاش نگذارد و در لیست مهمانهای جشنواره احترام و جایگاه هنرمندان را در نظر بگیرد.

حالا نزدیک 3 بعدازظهر است؛ محوطه تئاتر شهر دارد آرامآرام شلوغ میشود؛ غبارها هم کمکم خودشان را از قد بلند برج میلاد بالا میکشند و چند روز دیگر مهمترین رویداد تئاتریها دوباره نبض تهران را روی هنر نمایش تنظیم میکند.

#جشنواره تئاتر فجر #پوستر جنجالی #تئاتر شهر #ایموجی #جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image


دفاع سناتور جمهوریخواه از «غریزه درست» ترامپ قوی‌ترین و بهترین قرص خواب‌آور طبیعی برگزاری گرامی‌داشت دومین سالگرد شهید «محمد آژند» در کهنز از «تصمیم ایده آل پاکستان برای جایگزین کردن دلار با یوآن» تا «آخرین آمار از روند رو به رشد مصرف بنزین در کشور» اوقات شرعی جمعه 29 دی به افق ایلام شکست بانوان استقلال ساری مقابل سیاه جامگان مشهد زیدان: بازی زیبایی نبود اما از نتیجه راضی هستم؛ مطمئنم در آینده بهتر بازی خواهیم کرد قراردادهای موقت تبدیل به امری عادی در بین کارگران شده است عکس سلفی راز قتل دختر جوان زیبا را بر ملا کرد +عکس هلاکت سرکرده گروه تروریستی القاعده در سوریه چهره جدید نعمتی در پرسپولیس؛ پسر طلایی نخستین نشست فعالان قرآنی شهرستان نی‌ریز با حضور معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد وزیر خارجه ترکیه: در «عفرین» سوریه مدخله نظامی خواهیم کرد جواد رضویان، فیلم سینمایی می‌سازد مقام آمریکایی: حتی حمله محدود به کره شمالی باعث جنگ تمام عیار و تلفات سنگین می‌شود هلاکت یک تروریست انتحاری در سامرا نگاه پاکستان به اندونزی برای واردات گاز مایع دستمزد کارگران باید واقعی شود خاطره سردار از نقش شهید باقری در فتح خرمشهر روحانی، فوت مادر شهیدان زینلی را تسلیت گفت پس از پیروزی بر لگانس/ زیدان: این نتیجه برای صعود کافی نیست یک فیلم کمدی از «سد معبر» پیشی گرفت +جدول دلجویی‌از خانواده جانباختگان‌لرستانی حادثه سانچی درآمد دولت از محل حذف یارانه نقدی پردرآمدها چقدر است؟ کاهش آلودگی هوا فقط بر عهده سازمان محیط زیست نیست سناریوی هولناک جویندگان گنج‌ وام 300 میلیونی کسبه پلاسکو فقط برای یک نفر دلجویی از خانواده جانباختگان‌لرستانی حادثه سانچی میزان درک مطلب ربات‌ها بیشتر از انسان است دفاع سناتور ارشد جمهوریخواه از «غریزه درست» ترامپ درباره ایران ادای احترام به جانباختگان «سانچی» در بلاروس دلجویی از خانواده جانباختگان لرستانی حادثه نفتکش خلاصه بازی لگانس 0 - رئال مادرید 1 اردوغان برای شهر منبج هم رجزخوانی کرد/ استقرار نیروهای ویژه ارتش ترکیه در نزدیکی مناطق مرزی مشترک با سوریه + تصاویر و نقشه میدانی خلاصه بازی لگانس و رئال مادرید در 28 دی 96 +فیلم سیکلامن زمستانی درخواست عجیب برانکو از مدافع تیمش ماکرون: خواهان کاهش نفوذ منطقه‌ای ایران هستیم ژست زیدان پس از فرصت سوزی عجیب کواچیچ (عکس) رئال و لایق‌ترین نیمکت نشینان دنیا فقهی زاده در مراسم تجلیل از فعالان قرآنی شهرستان استهبان عنوان کرد: اهل بیت (ع) بزرگترین مفسران قرآن کریم هستند حذف ساحل عاج از جام ملت‌های آفریقا یافته‌هایی در زمینه اثرات ویتامین d در دوران بارداری تاکید هلند بر لزوم پایبندی همه طرف‌ها به برجام تساوی به درد استقلال و پدیده نمی‌خورد
انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر + تصاویر شایعه تقلب در امتحان کار سرپرست فرمانداری را به استعفا کشاند نسخه کامل نماهنگ "منم باید برم" با صدای سید رضا نریمانی و میلاد هارونی + فیلم واکنش تند علی دایی به سوال یک خبرنگار زلزله در جوادآباد ورامین/ زمین لرزه مربوط به گسل پیشوا است انفجار لوله گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر؛ 6 نفر مصدوم شدند مناظره صریح مدافعان و منتقدان برجام در برنامه ثریا/4 فیلم کوتاه اعتراف به قتل دو عتیقه‌فروش بعد از 14 ماه انفجار گاز در اسلامشهر 12 مصدوم برجا گذاشت صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله‌های اخیر است ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه یک مقام سیاسی طوفان پرقدرت در هلند/ فیلم چرا بازار عراق دستِ ایران نیست؟ تصاویر/ آیین تودیع و معارفه فرمانده سپاه «عاشورا» استان آذربایجان شرقی مراسم ترحیم شهید حسین جهانی و همسر شهیده‌اش در اردبیل برگزار می‌شود گل زیبای مهاجم جدید استقلال در لیگ رومانی + فیلم مبلغ سعودی ترور شد کارت زرد جریمه شادی جنجالی رادوشویچ (گزارش تصویری) انفجار چند خانه در اسلامشهر 12 نفر را مصدوم کرد ماجرای امتحان دادن فرماندار دزفول! واکنش‌آیت الله‌علم الهدی‌به اتهام‌دخالت‌دراغتشاشات انفجار در اسلامشهر/ اصابت دستگاه حفاری آب به لوله گاز به 50 خانه آسیب زد استاندار خوزستان با استعفای فرماندار ویژه دزفول موافقت کرد مذاکره با سپاه برای پرواز هواپیمای باروری ابر شبکه فرهنگ‌یاران در سپاه راه‌اندازی شد انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر عکس/ تودیع و معارفه فرمانده سپاه عاشورا واکنش احسان علیخانی به شوخی‌های یک سریال اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد تصاویر | مجلس ترحیم زوج شهید سانچی حذف رانت خودروها با فروش خیابان‌ها! / گزارشی از اما و اگرهای «طرح جدید ترافیک شهر تهران» پرش جوگیرانه «بانی» در جشنواره موسیقی! همه چیز در مورد بازیکن پرتغالی جدید استقلال رزومه بازیکن پرتغالی جدید استقلال مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید سپاه عاشورا برگزار شد خودکشی شرور مسلح پس از درگیری مسلحانه با پلیس صفحه اول روزنامه‌های پنج شنبه 28 دی ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه آیت الله شاهرودی (تصاویر) مراسم گرامیداشت زوج شهید نفتکش سانچی ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید کاش آن نادان بجای پرچم ایران من را 10 بار آتش می‌زد/ هجمه‌های نادانان در داخل و خارج به رئیس قوه قضائیه بخاطر دفاع ایشان از نظام است گسل پیشوا از قبل فعال بوده است صداهای عجیب از دل زمین در سومار مرتبط با زلزله است؟ قرار گرفتن نام رئیس قوه قضائیه در فهرست تحریمی آمریکا یک افتخار است/ در بُعد بیرونی مقتدریم و همه توطئه‌های دشمنان را شکست داده‌ایم «سد معبر» به جشنواره رتردام هلند راه پیدا کرد سرپرست فرمانداری دزفول استعفا داد بیانیه صالحی امیری در خصوص شبهات مطرح شده خلاصه بازی ذوب آهن 2-1 صنعت نفت آبادان اولین سالگرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با حضور محسن هاشمی در قائم‌شهر ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید/انتفاضه خروشان مردمی راه خنثی‌کردن توطئه جاری علیه قدس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me